تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

modabber.23

عضو جدید
Re: تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

سلام دوست عزیز گزینه 2 هم میتونه اجرا بشه باتوجه به اینکه برا نصب کاسه توالت ایرانی کف کار باید حدود 20 سا نت بالا بیاد لوله شماره 110 براش جواب میده و بصورت افقی ب داکت اصلی تون میرسه
منم اون مطالب رو در دفاع از گزینه ی 2 نوشته بودم.

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
خیلی خیلی ممنون از خانم مهندس عارفه، هلو خانم، آقای مهندس ریاحی و همه دوستانی که خیلی در این مدت زحمت کشیدن، منم برای همه آرزوی موفقیت دارم:)
یه سوالی که چند صفحه قبل هم یکی از دوستان پرسیده بود اما جوابی براش ندیدم و سوال منم هست:
در زمین های شمالی مثل اسفند 89 زمانیکه 3 متر حیاط خلوت میدیم، آیا این 3 متر رو از حیاط جنوبی کم می کنیم و فقط قسمت هاشور خورده رو 3 متر میاریم پایین؟

sbep

عضو جدید
خیلی خیلی ممنون از خانم مهندس عارفه، هلو خانم، آقای مهندس ریاحی و همه دوستانی که خیلی در این مدت زحمت کشیدن، منم برای همه آرزوی موفقیت دارم:)
یه سوالی که چند صفحه قبل هم یکی از دوستان پرسیده بود اما جوابی براش ندیدم و سوال منم هست:
در زمین های شمالی مثل اسفند 89 زمانیکه 3 متر حیاط خلوت میدیم، آیا این 3 متر رو از حیاط جنوبی کم می کنیم و فقط قسمت هاشور خورده رو 3 متر میاریم پایین؟

سلام . دوست عزیز من شابلونی رو که زحمت کشیده بودید دانلود کردم ...ممنونم ... فقط یه سوالی ؟ در برش پله از روبرو وسط پله 10 سانت چشم پله در نظر گرفتید ... درسته ؟ چون ظاهراً نباید این فاصله رو داشته باشه ...

وسعت

عضو جدید
دوستان....
من دیگه از امروز به بعد نیستم...یعنی به نت دسترسی ندارم
از همههههههههههههه دوستان واقعا برای کمک های بی دریغشون ممنونم به خصوص هلو ..و بقیه.....نمیگم ریا نشه...خخخخخخخ..البته بعضیام کمک نکردن...خخخخخخخ

فقط برای هم دعا کنیم...انشالله امتحان را همه عالی بدیم و هممممممممممه قبول شیم...

واقعا ممنون

امیدوارم همه شنبه با حال و احوال خوبی بیایم توی سایت...
التماس دعا

sbep

عضو جدید
یه سوال دیگه از هر کسی که بتونه کمک کنه ... این پلان شیب بندی غیر از آکس چه نواقصی یا اشتباهاتی داره ؟Naghshe91-93-Mode2l.jpg

modabber.23

عضو جدید

یه سوال دیگه از هر کسی که بتونه کمک کنه ... این پلان شیب بندی غیر از آکس چه نواقصی یا اشتباهاتی داره ؟مشاهده پیوست 225773
برای نمایش پاسیو و داکت ها یه شبکه میکشیم به عنوان پروفیلای پوشش روشون و خط چین کنار دست انداز جان پناه خرپشته. بقیش درسته خسته نباشی.
یه نمونه هم گذاشتم پلان با رسم فنیه فنی.
موفق باشی. ما دعات میکنیم شمام دعامون کن.

hamedzjg

عضو جدید

نه مهندس مجتبی.. درواقع به جای نورگیر شما یه حیاط خلوت اون پشت بعرض 3 متر قرار میدی...لبه جنوبیه سطح اشغال جاش تغییر نمیکنه.

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
سلام . دوست عزیز من شابلونی رو که زحمت کشیده بودید دانلود کردم ...ممنونم ... فقط یه سوالی ؟ در برش پله از روبرو وسط پله 10 سانت چشم پله در نظر گرفتید ... درسته ؟ چون ظاهراً نباید این فاصله رو داشته باشه ...
سلام ممنون از شما. خیر چشم پله نداره. دیگه همه چیز رو نمیشه توی شابلون نشون داد. برای من شابلون یک چارچوب کلی ایجاد می کنه که خودم تکمیلش کنم. شما در صورت تمایل می تونین چشم پله رو به عرض خیلی کم ترسیم کنین. چون ظاهرا چشم پله با ابعاد قدیم و اون معنای سابقش منسوخ شده.

یه سوال دیگه از هر کسی که بتونه کمک کنه ... این پلان شیب بندی غیر از آکس چه نواقصی یا اشتباهاتی داره ؟مشاهده پیوست 225773
ابعاد،مساحت و کد ارتفاعی کف نورگیر رو هم بزارید. قرنیز جانپناه هم ترسیم شه بد نیست. خر پشته اون همه کد ارتفاعی نمی خواد! کلا به نظرم کدهای ارتفاعی تون خیلی زیادن

نه مهندس مجتبی.. درواقع به جای نورگیر شما یه حیاط خلوت اون پشت بعرض 3 متر قرار میدی...لبه جنوبیه سطح اشغال جاش تغییر نمیکنه.
ممنون حامد جان. آخ آخ پس اگه حیاط خلوت بدیم کلی از مساحت از دست میره و صرفه با نورگیره. البته توی متن این سوال مستقیم اشاره شده بود که نورگیری از جبهه های شمال و جنوب مد نظره که لابد منظورش حیاط خلوت بود دیگه. حالا یه سوال دیگه: برای جبران بخشی از مساحت از دست رفته در حیاط خلوت آیا میشه در طبقات پیش آمدگی به سمت حیاط داشته باشیم؟ اگه میشه تا چقدر؟ تو جزوه اشراق گفته پیش آمدگی در حیاط و محدوده مالکیت 270

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
چک لیست

چک لیست

دوستان اینم چک لیستی که چند روز پیش صحبتش رو کردم
خیلی از موارد ممکنه برای بعضی ها پیش پا افتاده به نظر برسن. کما اینکه برای خود منم موقع تمرین در منزل همینطوره. اما استرس آزمون باعث میشه آدم خیلی چیزا یادش بره
ممکنه چیزهای دیگه ای هم به ذهن شما برای تکمیل این چک لیست برسه که می تونین بسته به نیازتون اون رو کامل تر کنین. آنچه در اینجا آورده شده حاصل همفکری و مشورت با دوستان خوبم طی این دو ماه و خورده ای هست و همچنین چیزهایی که با کتاب ها هم مطابقت داده شده. اما باز هم اگر ایرادی به ذهنتون میرسه با "ذکر منبع دقیق" اشاره بفرمایید.
با سپاس

پیوست ها

• چک لیست طراحی.pdf
    131.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا ک همه تشکر میکنن...
منم فقط از هلو تشکر میکنم...
چون دیدم ک ب همه سعی میکرد جواب بده
من همه پستارو نخوندم
سوالم خیلی کم پرسیدم متاسفانه کسی جوابی نداد...
جز چن تا هلو زحمت کشید.
گله ای نیست...
ولی برا همه میخام ک آزمونو خوب و کامل بکشن...
:gol:

modabber.23

عضو جدید
اقلیم مرطوب سازه بتنی رایج تره ولی فرق زیادیم نداره برا سازه فلزیم حفاظت کاتدی میذارن و مشکل حل میشه! ولی زیادم لازم نیس، بخاطر سرعت اجراش بعضیا فلزی رو ترجیح می دن!
ارتفاع سقف ویلایی رو همون 306 بگیرینم خوبه! بیشترم بگیرین عیبی نداره تو اقلیم مرطوب سقف بلند یک کم خنک تره اگه تهویه طبیعی استفاده کنین ولی اگه تهویه مکانیکی داشته باشین که عمدتا دارن خوب کوتاهتر باشه برا انرژی سیوینگ بهتره!
ویلا اگه دوبلکس باشه ممکنه وید داشته باشین و کلا سقفتون بره رو متر 5-6
ممکنه بخواین سقف کاذب زیاد استفاده نکنین و سقف اتاقاتون شیب دار باشه که در اونصورت کلا سقف فضاهاتون متفاوت میشه و تو 30 سانت مونده به دیوار حداقل 210 باشه.

fereshte2013

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میتونه درباره داکت موتورخانه راهنمایی کنه. من تا الان به این مسئله دقت نکرده بودم، لازمه که حتما داکت بزاریم؟ و اینجور که متوجه شدم داکت باید تا بام امتداد داشته باشه.
آیا میشه داکت موتورخانه با داکتهای دیگه را مشترک گرفت، مثلا پائین مال موتورخانه باشه ولی طبقات بالاتر همون داکت بشه داکت آشپزخانه یا سرویس ها؟
ممنون میشم راهنمائی کنید.
دوست عزیز داکت موتورخانه رو تو همون اتاق تاسیسات نشون بدی کافیه.لازم نیست تا بام بره

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوست عزیز داکت موتورخانه رو تو همون اتاق تاسیسات نشون بدی کافیه.لازم نیست تا بام بره

چرا لازمه تا بام بره، نقش این داکت ارتباط با فضای خارجه، اگه قرار باشه تو همون اتاق تاسیسات دفنش کنیم که نمیشه،
راجب این داکت تو مبحث 4 هم گفته، اتاق تاسیسات یا باید به طور مستقیم ب فضای خارج در ارتباط باشه اگر نشد به طور غیر مستقیم و از طریق داکت

دناسا

عضو جدید
دوستان دوتا مطلب رو بگم اول اینکه برا پارک دوتا ماشین اگه دو سمت دیوار باشه بین دوتا دیوار باید 5.5 باشه ینی مث همون یک ماشین که تو مبحث4 گفته باید 0.5 متر اضافه کنیم ولی نمیدونم برا سه تا ماشین چه اتفاقی میفته،دوم ارتفاع جانپناه خرپشته هم 90 هست چون بیشتر از 70 سانت اختلاف ارتفاع داریم

hamedzjg

عضو جدید
دوستان دوتا مطلب رو بگم اول اینکه برا پارک دوتا ماشین اگه دو سمت دیوار باشه بین دوتا دیوار باید 5.5 باشه ینی مث همون یک ماشین که تو مبحث4 گفته باید 0.5 متر اضافه کنیم ولی نمیدونم برا سه تا ماشین چه اتفاقی میفته،دوم ارتفاع جانپناه خرپشته هم 90 هست چون بیشتر از 70 سانت اختلاف ارتفاع داریم

نه دسترسی به بام خرپشته نداریم..جانپناه خرپشته 40 سانت کافیه...جانپناه بام 110 ...

hamedzjg

عضو جدید
ولی خودمونیما این امتحان هیچ رنگو بوویی از معماری نداره - فقط تو ابعاد و اندازه گیر کردیم - اصن زندوووونیه واسه خودش خدایییش :confused:

هنر معماری همینه...طراحی و خلق زیبایی در مجموعه ای از محدودیت ها..

modabber.23

عضو جدید
ولی خودمونیما این امتحان هیچ رنگو بوویی از معماری نداره - فقط تو ابعاد و اندازه گیر کردیم - اصن زندوووونیه واسه خودش خدایییش :confused:

اینجور به قضیه نگاه کن: مهندس کسیه که هندسه می دونه و هندسه بی اندازه معنی نداره! ضمن اینکه اندازه و تناسب باعث میشه راحت تر زندگی کنیم!
من حالا به نحوه ی برگزاری آزمون کاری ندارم چون طراحی آزمون یک کار پیچیده و همراه با ملاحظات علمی و روان شناسی هست! ولییییی در مجموع خیلی آموزنده بود! به نظرم ضعف مهم تو آموزشیه که تو دانشگاهها دیدیم! جای یاد گرفتن این مطالب بیسیک و بسیار مهم اینجا نیست! تو آتلیه و پشت میز نقشه کشیه!

azad arc

عضو جدید
چرا لازمه تا بام بره، نقش این داکت ارتباط با فضای خارجه، اگه قرار باشه تو همون اتاق تاسیسات دفنش کنیم که نمیشه،
راجب این داکت تو مبحث 4 هم گفته، اتاق تاسیسات یا باید به طور مستقیم ب فضای خارج در ارتباط باشه اگر نشد به طور غیر مستقیم و از طریق داکت

هلو خانم اینکه میفرماییید اتاق تاسیسات باید به طور مستقیم به فضای خارج در ارتباط باشه منظورتون اینه که اتاق تاسیسات پنجره داشته باشه ؟؟؟ چون من سری قبل که کلاس میرفتم استادمون میگفت نباید به هیچ وجه موتورخانه به فضای بیرون ارتباط داشته باشه و باید فقط داکت گذاشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی این آزمون طراحی یه جوری بهمون کرده که به بودن خودمونم شک داریم

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
هلو خانم اینکه میفرماییید اتاق تاسیسات باید به طور مستقیم به فضای خارج در ارتباط باشه منظورتون اینه که اتاق تاسیسات پنجره داشته باشه ؟؟؟ چون من سری قبل که کلاس میرفتم استادمون میگفت نباید به هیچ وجه موتورخانه به فضای بیرون ارتباط داشته باشه و باید فقط داکت گذاشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی این آزمون طراحی یه جوری بهمون کرده که به بودن خودمونم شک داریم

ص 78 بند 4-5-12-3-4 مبحث 4 :
به منظور اجتناب از تشدید و باقی ماندن آلودگی در داخل ساختمان، فضاهای تاسیساتی باید دارای بازشو یا مجرای هوای متصل به خارج از فضای ساختمان باشند...
اتفاقا استاد من که کلاس میرفتم 1 سال پیش میگفت باید پنجره بذارین :eek: :redface:

طلعت

عضو جدید
باآرزوی موفقیت برای هممون
آسانسور میتونه با باکس پله در همکف اختلاف ارتفاع داشته باشه؟ برای دسترسی معلول ، مخصوصا مواقعی که کد همکف 120 باشه ؟مثلا کد کف آسانسور 000 یا 20 + باشه ولی با چند پله به باکس در کد +120 متصل بشه؟

modabber.23

عضو جدید

آسانسور میتونه با باکس پله در همکف اختلاف ارتفاع داشته باشه؟ برای دسترسی معلول ، مخصوصا مواقعی که کد همکف 120 باشه ؟مثلا کد کف آسانسور 000 یا 20 + باشه ولی با چند پله به باکس در کد +120 متصل بشه؟
می تونه . چرا نتونه.

hamedzjg

عضو جدید

زمانی که تراز پارکینگ -1.50 باشه و تراز همکف +1.20 اگر اینکارو انجام بدید کل اون فضای ورودیتون تو زیرزمین سرگیر میشه .. ولی وقتی تراز زیرزمین -2.70 باشه و تراز همکف 0.00 ولی تجاری داشته باشید و درنظر داشته باشی که تراز قسمت ورودیو بخاطر حل کردن بحث پله ها بالاتر درنظر بگیری ، این ایدتون خیلی خوب و جالبه(مشابه آزمون دوره قبل) کار خانوم عارفه ..

sbep

عضو جدید
برای نمایش پاسیو و داکت ها یه شبکه میکشیم به عنوان پروفیلای پوشش روشون و خط چین کنار دست انداز جان پناه خرپشته. بقیش درسته خسته نباشی.

ممنونم . این آزمون ها که هیچ ... پیشرفت و ترقی واقعی برای کسیه که بقیه خیر بخواد ... ایشالا شما هم موفق باشید ...

sbep

عضو جدید

ممنونم ... قطعاً هر کسی که برای بقیه خیر بخواد لایق پیشرفته ... ایشالا شما و همه ی دوستان تلاشگر موفق باشید ...

Unique.f

عضو جدید
بچه واقعا همگی خسته نباشید و فقط سعی کنید توکل کنید به خدا تا سر آزمون استرس نگیرید.از خدا می خوام بهترین ها برای همهمون رقم بزنه.
من سوال اسفند 89 رو حل کردم و سعی کردم موارد رو تا جایی که می تونم کامل توش لحاظ کنم البته چندتا ایراد هم داره که چون زمان گرفته بودم دیگه فرصت اصلاحش نبود.
یکی از ایراد ها ستون c5 هست که در آخر متوجه شدم وسط پارکینگ افتاده، آیا میتونم این ستون رو از آکسش خارج کنم و کمی به سمت ستون c4 شیفت بدم؟
من مدارک رو کامل میذارم، خواهشا نگاه کنید و ایراداتو بگید. ممنون از همراهی همتون به خصوص عارفه، هلو و...

طبقه همکف و پلان تیپ طبقات 1و2و3
طبقه 1و2و3.jpgهمکف.jpg

آخرین ویرایش:

Unique.f

عضو جدید
طبقه 4.jpgبام.jpg
این هم طبقه 4 و پشت بام.

بچه ها تو این سوال می تونیم طبقه 4 رو تنها اندازه یکی از واحدهای زیری بگیریم؟یعنی بام دو سطح میشهیه قسمت سه طبقه و یه قسمت 4 طبقه؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.