تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

zazar5414

عضو
سلام آقا جو اینجا چطوریه چرا یک عده ور فقط تحویل میگیریددد من شونصد بار گفتم حل 93 اشراق و میخام اصلا کسی محل نمیزاررره:mad: خانوم هلو شما که دستت خیره لطفا

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام آقا جو اینجا چطوریه چرا یک عده ور فقط تحویل میگیریددد من شونصد بار گفتم حل 93 اشراق و میخام اصلا کسی محل نمیزاررره:mad: خانوم هلو شما که دستت خیره لطفا
عزیزم حلشو که نداریم، چون پولیه، ما فقط نمونه ی خود اشراقو داریم، که فکر کنم فقط زیرزمین داشت

arefeh

کاربر ممتاز

rohi58

عضو جدید
سلام مهندسین. تمرین ششم جزوه عمران رمپ مشکل داره درسته .با رمپ 12 متری 2.10 رفته پایین میخواستم مطمئن بشم کسی این طرح رو کار کرده.

rohi58

عضو جدید
برای نورگیری یک فضا از طریق پنجره واقع در یک ایوان سطح باز نمای ایوان مقابل پنجره در هر طبقه نباید کمتر از یک چهارم سطح کف سرپوشیده به اضافه دو برابر سطح نورگذر الزامی فضای سکونت مجاور باشد. این یعنی چه.

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه یه سمت از زمین بافضای سبز همجوارباشه دیگه نمیتونیم پنجره بدیم درسته؟

وسعت

عضو جدید
این سوال سال 87 هست....
ممنون میشششششششششششششم راهنمایی ام کنید
فقط نکته سوال زیربنا بود که باید ی کاری کنیم زیربنای طبقه بالا 30 تا بشه....
من تراس بدون سقف گذاشتم.....میشه دوستان راهنماییم کنید.....من شنیدم تراس بدون سقف در زیربنا حساب نمیشه....این حرف درسته؟ حتی برای نظام؟ اگر نه...میشه ارهنمایی کنید--- پله این مدلی چی؟- پنجره برای وید از تراس طبقه 2 درسته؟
http://s5.picofile.com/file/8147729600/w.pdf.html

این ادرس را در اون نوار بالای نت کپی پیست کنید....باز میشه...

اینم سوالش
http://www.inbr.ir/Contents/308071097.pdf

میشه تمرین من را هم ببینید و نظر بدید لطفاااااااااااااااااااااااااااااااا
ممنون میشم

holooooooo

کاربر ممتاز
سلام مهندسین. تمرین ششم جزوه عمران رمپ مشکل داره درسته .با رمپ 12 متری 2.10 رفته پایین میخواستم مطمئن بشم کسی این طرح رو کار کرده.

با رمپ 14.66 متری 2.1 رفته پایین، درسته،
2.1-0.2=1.9
1.9/0.15=12.66
12.66+2=14.66
برای نورگیری یک فضا از طریق پنجره واقع در یک ایوان سطح باز نمای ایوان مقابل پنجره در هر طبقه نباید کمتر از یک چهارم سطح کف سرپوشیده به اضافه دو برابر سطح نورگذر الزامی فضای سکونت مجاور باشد. این یعنی چه.

من اینو میفهم،برای اینکه بتونیم از پنجره ای که در ایوان قرار داره به طور کامل نورگیری داشته بآشیم،
مثلا سطح اتاقمون 12 متره، پنجرمونم مساحتش 4 مترمربع
سطح باز نمای ایوان که از بیرون دیده میشه: نباید 1/4*12+2*4
که میشه 11 متر مربع کمتر باشه، یعنی طول ایوان برابر طول اتاق باشه بف فرض 4 ارتفاعشم 3، سطح بازه ایوان از 11 بزرگتره و اوکی، اما اگر ایوان رو از سمت عرض اتاق بدیم و 3 متر طولش باشه در ارتفاع 3 متر میشه 9 متر از 11 کمتره و کامل نورگیری از پنجره ی 2متر در 2 انجام نمیشه، و باید پنجره رو بزرگتر کرد،
اگرم نفهمیدین چی گفتم خیلی موضوع مهمی نیس...

آخرین ویرایش:

وسعت

عضو جدید
هلوووووووووووووووووووو جان میشه در مورد تمرین من هم نظر بدی و راهنمایی کنی لطفااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا؟

toktamzahedi

عضو جدید
سلام به همه دوستان.من تازه عضو باشکاه شدم.این دوره واسه سومین باره که می خوام آزمون بدم.به نظرم خیلی سخته.نمی دونم از کجا شروع کنم.واقعا ناامید شدم

rohi58

عضو جدید
2.1-0.2=1.9
1.9/0.15=12.66
12.66+2=14.66

وقتی شعاع رمپ 6.5 باشد یک چهارم محیطش میشه 10.2 که با این طول میشه 152 سانتیمتر باضافه 20 سانتیمتر که جمعا 172 سانتیمتر میشه پایین رفت. طبق جزوه خودش که شعاع وسط رو حساب میکنه.

sallarmelli

عضو جدید
دانلود بخشی از کلید واژه ها آزمون نظارت
اول اینکه سایت azmoonline.com داره فایل سایت icivil.irرو می فروشه بعد همین فایل که من برای شما هم می ذارم بیشتر برای عمران هست حداقل این چند صفحه اولش
بعد خیلی بده خیلی بد اینا کلی واژه نیستن بلکه کلید عبارت هستن که ما رو سر در گم می کنند کسی کلید واژه خوب سراغ داره من می خرم حالا چرا می گم کلید عبارت چون چندین کلمه رو اورده
مثلا گفته "ابزار طراحی روشنایی طبیعی در ساختمان" فقط کافیه سر جلسه شما یهویی بچسبید به طراحی روشنایی طبیعی اون وقت هست که کلی حرص می خورید چون می رید توی بخش حرف ط و اون رو پیدا نمی کنید و حسابی کلافه می شید
حالا کسی کلید واژه خوب سراغ داره
این هم لینک دانلود azmoonline.com/shop/product/59

معار 65

عضو جدید
من کلید واژه نظارت و اجرا رو دارم ولی نمیدونم چجوری واستون بزارم راهنمایی کنید تا براتون بزارم:(

saraafsoon

عضو جدید
بچه هامیشه کسی مقطع این شکلو تو پی دی به من توضیح بده:redface:مشاهده پیوست boresh93.pdfمشاهده پیوست 4.pdf
مخصوصا ان دایره قرمزکه کشیدم ان قسمتو طبق پلان مهندس ریاحی 0.85 باید باه پله پشتیم ولی توپلان0.95 تازه باید ازکد 0.00 باید 0.85 بره بالا امااین مقطع میبینیم که این اتفاق نیفتاده

معار 65

عضو جدید
من کلید واژه نظارت و اجرارو دارم ولی نمیدونم چجوری واستون بزارم راهنمایی کنید تا بتونم واستون بزارم

پیوست ها

• memari (nezarat)-full.pdf
    72 کیلوبایت · بازدیدها: 0

معار 65

عضو جدید
بچه ها من یه سوال داشتم توی چندتا از کارهای خرداد 93 دیدم توی طبقه همکف کد قسمت بیرونی که پله و ورودی گذاشتن 0.74- یا 0.75- نوشتن این دو تا کدو از کجا آوردن

معار 65

عضو جدید
ما تو زیرزمین اگه رمپ داشتیم خوب حالا تو طبقه همکف هم باید رمپ و نشون بدیم بر چه اساسی ؟طولش و چقدر کمتر میکنیم؟

arc eng

عضو جدید
ما تو زیرزمین اگه رمپ داشتیم خوب حالا تو طبقه همکف هم باید رمپ و نشون بدیم بر چه اساسی ؟طولش و چقدر کمتر میکنیم؟

تو طبقه همکف ب خاطر قضیه سرگیری ی مقدار عقب نشینی داشتیم اون مقدار از رمپ که دیده میشه از اینجاست و باید محاسبه بشه.

بچه ها من یه سوال داشتم توی چندتا از کارهای خرداد 93 دیدم توی طبقه همکف کد قسمت بیرونی که پله و ورودی گذاشتن 0.74- یا 0.75- نوشتن این دو تا کدو از کجا آوردن

اون کد را با تناسب بستن به دست اوردن کل اختلاف ارتفاع زمین 1 متر بوده و در فاصله مشخص شده که حدود 15 متری زمینه میشه همین کد 0.75-

Unique.f

عضو جدید
بچه هامیشه کسی مقطع این شکلو تو پی دی به من توضیح بده:redface:مشاهده پیوست 224702مشاهده پیوست 224703
مخصوصا ان دایره قرمزکه کشیدم ان قسمتو طبق پلان مهندس ریاحی 0.85 باید باه پله پشتیم ولی توپلان0.95 تازه باید ازکد 0.00 باید 0.85 بره بالا امااین مقطع میبینیم که این اتفاق نیفتاده

میشه واضح تر سوالتو بپرسی؟نفهمیدم مشکلت کجاست؟

Unique.f

عضو جدید
خسته نباشید..
ایراداتونو عارفه جون گفت.. و اینکه
ستون سمت نیم طبقه، تیری که از اون قسمت رد میشه ارتفاع مفید پاگردتو کم میکنه!ارتفاع مفید فقط تو 10 سانتی که ستون از دیوار زده بیروه(ستون 30*30 و ضخامت دیوار 20) کم میشه.که عرض پاگرد در کمترین قسمتش توی طبقات بالایی 1.11 متره و با کم شدن 10 سانتی متری که تیر میزنه بیرون میشه 1.01 سانت.منظورتون این بوده که باید 10 سانتی متر کل باکس پله رو می دادم سمت راست تا تو اون قسمت عرض مفیدمون حداقل 1.1 بشه؟ لطفا توضیح بدید
ترسیم بالکنم برات گذاشتم، انتهایی بالکن رو یک خط رسم کنید.حداقل عرض بالکن رو که باید 1 متر بگیریم از سر همین خط انتهایی حساب کنیم؟
مشاهده پیوست 224640مشاهده پیوست 224641

مرسی از لطفی که کردی هلو جان.

Unique.f

عضو جدید
خسته نباشید
زیرزمین
1-انباری به این بزرگی اصلا نیاز نیست...به جاش بده به فضای گردش ماشین...اون دو تا انباری سمت راست رو ببر سمت تاسیسات که فضای ماشین بیشتر بشه
همکف
1-داکت ها رو نیازی نیست اینجوری توی همکف نشون بدی...این یعنی اینها اومده عمودی پایین...در صورتیگه میتونه به صورت افقی در سقف کاذب حرکت کنه تا برسه به داکت اصلی و ....
آخجون یعنی می تونیم داکت ها رو توی همکف نشون ندیم و به این معنی هست که داکت ها در سقف طبقه همکف به سمت داکت اصلی حرکت کردن. درست فهمیدم منظورتونو؟
من فکر می کردم حتما باید تا سقف زیزمین پایین برن و از اون جا به صورت افقی به داکت اصلی بپیوندند

2-تجاری نیاز به نورگیر نداره. اکی...
3-توی کارت نوشته داشته باش...دیوار راه پله آسانسور هاشور زده بشه...اون دری که به راه پله باز میشه احتمالا منظورت یه انباریه که باید کنارش بنویسی
اول.اکی...
1-تک خوابه....درب سرویس دستشویی بکم دید داره که میتونی هم ردیف با درب اتاق یه پارتیشن یا تیغه بزاری تا در پنهون بشه.اکی. اما در کل اگر در طرحی نتونستیم از دید مخفی کنیم ، اونقدر مهم هست که سر آزمون وقت بیشتری براش بذاریم؟
2-پوتر از یه سری داکتهات که رد میشه فکر میکنم عرض 10 رو بهت میده که اصلا مناسب نیست...دگ ابعاد داکت ها رو 40 در 40 داشته باش.مرسیییوخیلی خوب دقت کردی اصلا به این موضوع دقت نکرده بودم.پس باید جای داکتها رو عوض کنم یا ابعادشو بزرگتر کنم؟
3-اینو به یه دوست دیگ هم گفتم تراس رو جوری ترسیم کردی که انگار جلوش دیواره...از لحاظ ترسیمی درستش کنید
4-نورگیرهات ابعاد حداقل رو حفظ نکرده حداقل ابعاد رو در صفحات قبل گفته شده به اونها توجه کن این کار اگر نورگیر رو مدنظر بگیرند مردود اعلام میکنند...و این همه نکات دگ ای که رعایت کردی همه میسوزه....
گفتیم که نورگیر برای یک واحد برای فضای درجه 1 ، 12 متر مربع و برای فضای درجه دو 6 متر مربع.که در اینجا یه نورگیر هم به آشپزخونه و اتاق خواب و یکی دیگه به یه اتاق خواب نور می ده.و به این ترتیب هر کدوم باید 12 متر مربع باشن.درسته؟
اما من یه مشکلی داشتم :گفتیم همین ابعاد برای زمین های کمتر از 200 متر مربع به ترتیب 6 و 3 درصد از مساحت زمینه.اینجا وقتی داریم برای یه واحد نورگیر می ذاریم که مساحت اون واحد کمتر از 200 متره نباید از 3% و 6% استفاده کنیم؟( در واقع سوالم اینه که مساحت زمین کمتر ااز 200 باشه یا مساحت خود واحد؟)

5-درسته که در اون سه خوابه درب اتاقهات مستقیم به پذیریی باز نمیشه...اما برای رفتن به اون فضا باید از پذیرایی رد بشن...و اینکه همون مسیری که طی میکنند قابل مبلمان نیست و پرت محسوب میشه.درسته اما این هم از مواردی هست که نمیدونم اگه سر آزمون راه دیگه به ذهنم نرسید همینطور بکشم یا باز به طرحی که اتاق خوابها قبل از پذیرایی قرار بگیرند فکر کنم؟

در کل مهمترین ایراد که به چشم میاد همون نورگیرهات است که خیلی مشکل داره

عارفه جون ممنونم که من و بقیه دوستان رو تو این آزمون همراهی می کنی.از مهندس ریاحی و هلووو جان هم خیلی متشکرم.

Unique.f

عضو جدید
دوستان خواهش می کنم این سوال ها رو اگه می دونید جواب بدید.همشو قبلا تو صفحات قبل پرسیدم اما کسی جواب نداده...

1.منظور از ایست اول و اخر رمپ همون یک متر اول و اخر هست که با شیبه 10 درصده؟
توی آزمون اذز 92 درسته که باید کل رمپ رو شیب 15 درصد بدیم تا پارکینگ ها دقیق 2.5* 5 در بیاد؟

2.در رابطه با مبحث سازه، نشان دادن جای بادبندها و یا دیوار برشی نیاز هست؟
و در مورد ابعاد ستون فلزی میخواستم بپرسم اگه ابعاد رو 25* 25 یا 20* 20 بگیریم برای ساختمان های یک تا 4 طبقه اشتباهه؟آخه توی اجرا ابعاد این شکلی دیده میشه.

3. در ضوابطی که راجب به رمپ معلول گفته شد، مثلا اگر طول رمپ 9 متر بود باید حداکثر شیب 5 درصد و حداقل عرض 1.5 متر داشته باشه؟(با توجه به اون قسمتی که میگید در رمپ معلول بعد از سه متر به ازای هر متر اضافه شدن به طول رمپ باید 0.5 درصد از شیب کم و 5 سانت به عرض رمپ اضافه کرد )اگر کسی تصویر از یه رمپ صحیح برای معلول بذاره خیلی ممنون میشم.

4. حداقل ابعاد پاگرد سطح شیب دار برای معلول 1.5 * 1.5 درسته یا 1.4*و1.4؟

5.شعاع گردش منظور شعاع میانی رمپه؟ آخه توی عکسی که مهندس ریاحی گذاشتن واضح نیست.
من جای دیگه شعاع گردش که منظور همون شعاع میانی بوده رو 5 متر خوندم.5 درسته یا 6.5؟ و اینکه وقتی از رمپ گردشی استفاده می کنیم برای اینکه طول او قسمت گردشی رمپ رو به دست بیاریم باید یک چهارم شعاع میانی رو حساب کنیم؟

6.مگه حداکثر عمق نورگیری مجاز، 7 متر نیست؟ پس فضای پشت بالکن 3 متری، تا 4 متر میتونه نور میگه و اگه عمق ای فضا بیش از 4 متر بشه از اون جا به بعد نور نمیگیره؟
پس چرا می گید که بالکن با عرض 3 متر، فضای پشت اون دیگه نمیتونه از بالکن نور بگیره؟

7.میشه لطفا در مورد نوگیری دو فضای یک واحد از یک نور بیشتر توضیح بدید؟
مثلا اگه دو فضای در جه 1 بودند حداقل مساحت 12 متر و حداقل عرض 3 متر رعایت بشه کافیه و دیگه مهم نیست که پنجره ها در ضلع های عمود برهم یا رو به روی هم نورگیر قرار بگیرند ؟
و اینکه اگه پنجره ها در دو ضلع رو به روی هم قرار گرفتند و نتونستیم توی طرح فاصله 4 متری رو توی این طول رعایت کنیم و عرض سه متری نورگیر در حدفاصل این دو پنجره در دو ضلع رو به رو قرار گرفت ایرادی داره؟
امید وارم منظورم رو رسونده باشم

arefeh

کاربر ممتاز
عارفه جون ممنونم که من و بقیه دوستان رو تو این آزمون همراهی می کنی.از مهندس ریاحی و هلووو جان هم خیلی متشکرم.

همیشه باید موقع طراحی همه جوانب رو با هم در نظر بگیری و تا میتونی از سوتی هایی که باعث زشت شدن کار یا گیر دادن مصحح میشه خودداری کنی...
در مورد داکت هر دو کار رو میتونی بکنی و وجودشون در همکف الزامی نیست مگر اینکه مسکونی داشته باشی و یا فضایی که نیاز به داکت باشه
سرویس هم بهتره رعایت بشه که اولا نزدیگ درب ورودی ...و دوما به دور از دید مستقیم از پذیرایی
در مورد نورگیر حداقل ابعاد یه 2در 4 داریم برای وقتی که دو تا آشپزخانه از دو واحد مچزا نور میگیره
یه 3در 4 داریم برای وقتی که یه آشپرخونه از یه واحد و یه خواب از یه واحد دیگ و یا هر دور از یه واحد
یه 3در 6 برای دو خواب یا دو پذیرایی از دو واحد مجزا
خیلی خلاصه شده دگ گفتم اگر گنگه یه چند بار بخون متوجه میشی:D
موفق باشی

holooooooo

کاربر ممتاز
2.1-0.2=1.9
1.9/0.15=12.66
12.66+2=14.66

وقتی شعاع رمپ 6.5 باشد یک چهارم محیطش میشه 10.2 که با این طول میشه 152 سانتیمتر باضافه 20 سانتیمتر که جمعا 172 سانتیمتر میشه پایین رفت. طبق جزوه خودش که شعاع وسط رو حساب میکنه.

بله حق باشماست، طول رمپ اشتباهه، من الان چک کردم و تو اتوکدم رسم کردم، طول رمپ با گردش، 10.21
که 1.5 متر ارتفاع رو با شیب 15 درصد طی میکنه به اضافه یه 20 سانتی متر میشه 1.7 نه 2.1!!!!

در همکف ار انتهای رمپ 3.33 رو میتونید بپوشونید، ارتفاع سرگیری رو هم 1.95 در نظر گرفتم

holooooooo

کاربر ممتاز
دوستان خواهش می کنم این سوال ها رو اگه می دونید جواب بدید.همشو قبلا تو صفحات قبل پرسیدم اما کسی جواب نداده...

1.منظور از ایست اول و اخر رمپ همون یک متر اول و اخر هست که با شیبه 10 درصده؟ ایست اول رمپ داریم برای آتش نشانیه، 2.5 متر ایست آخر رمپ نمیدونم چیه :d
توی آزمون اذز 92 درسته که باید کل رمپ رو شیب 15 درصد بدیم تا پارکینگ ها دقیق 2.5* 5 در بیاد؟ من حلش کردم 10 درصدارو هم در نظر گرفتم جواب داد، فقط یه آس ماشینم به جای 5 شد 4.8

2.در رابطه با مبحث سازه، نشان دادن جای بادبندها و یا دیوار برشی نیاز هست؟ خیر نیازی نیست، فقط دیوار پله رو هاشور بزن بنویس مقاوم در برابر حریق یا با ماژیک رنگ کن
و در مورد ابعاد ستون فلزی میخواستم بپرسم اگه ابعاد رو 25* 25 یا 20* 20 بگیریم برای ساختمان های یک تا 4 طبقه اشتباهه؟آخه توی اجرا ابعاد این شکلی دیده میشه. 20*20 کمه 25 در 25 بگیر من خودم 30 در 30 میگیرم یییهو :redface:

3. در ضوابطی که راجب به رمپ معلول گفته شد، مثلا اگر طول رمپ 9 متر بود باید حداکثر شیب 5 درصد و حداقل عرض 1.5 متر داشته باشه؟(با توجه به اون قسمتی که میگید در رمپ معلول بعد از سه متر به ازای هر متر اضافه شدن به طول رمپ باید 0.5 درصد از شیب کم و 5 سانت به عرض رمپ اضافه کرد )اگر کسی تصویر از یه رمپ صحیح برای معلول بذاره خیلی ممنون میشم. اینو تصویر ندارم، ولی به نظرم از همون ابتدا رمپو 140 عرضشو در نظر بگیر، بعد 3 متر با شیب 8 درصد 24 سانتی متر میره بالا، بعد به ازای هر 1 متر 5 درصد از شیب کم میشه، یعنی شیب 7.5 درصد 7 سانتونیم میره بالا، و...

4. حداقل ابعاد پاگرد سطح شیب دار برای معلول 1.5 * 1.5 درسته یا 1.4*و1.4؟ 1.5 در 1.5

5.شعاع گردش منظور شعاع میانی رمپه؟ آخه توی عکسی که مهندس ریاحی گذاشتن واضح نیست. شعاغ میانی رمپ 6.5
من جای دیگه شعاع گردش که منظور همون شعاع میانی بوده رو 5 متر خوندم.5 درسته یا 6.5؟ 6.5 و اینکه وقتی از رمپ گردشی استفاده می کنیم برای اینکه طول او قسمت گردشی رمپ رو به دست بیاریم باید یک چهارم شعاع میانی رو حساب کنیم؟ 10.21 آره یک چهارمه، عکسشو میذارم

6.مگه حداکثر عمق نورگیری مجاز، 7 متر نیست؟ بله.. پس فضای پشت بالکن 3 متری، تا 4 متر میتونه نور میگه و اگه عمق ای فضا بیش از 4 متر بشه از اون جا به بعد نور نمیگیره؟ نه ، از یه پنجره تا انتهای اون فضا باید 7 متر باشه، حال فرض کن بالکن 1 متره، تا انتهای فضا باید 6 متر باشه، بالکن هم تو ظوابطش گفته بیشتر از 2.5 متر باشه باعث میشه به فضای پشتش نو ر نرسه، که آقای ریاحی گفتن جدیدا تا 3 مترم میشه
پس چرا می گید که بالکن با عرض 3 متر، فضای پشت اون دیگه نمیتونه از بالکن نور بگیره؟

7.میشه لطفا در مورد نوگیری دو فضای یک واحد از یک نور بیشتر توضیح بدید؟
مثلا اگه دو فضای در جه 1 بودند حداقل مساحت 12 متر و حداقل عرض 3 متر رعایت بشه کافیه و دیگه مهم نیست که پنجره ها در ضلع های عمود برهم یا رو به روی هم نورگیر قرار بگیرند ؟
و اینکه اگه پنجره ها در دو ضلع رو به روی هم قرار گرفتند و نتونستیم توی طرح فاصله 4 متری رو توی این طول رعایت کنیم و عرض سه متری نورگیر در حدفاصل این دو پنجره در دو ضلع رو به رو قرار گرفت ایرادی داره؟
امید وارم منظورم رو رسونده باشم
نه نرسوندی منظوررووو من درستشو میگم بهت

نورگیر در یک واحد:
برای یک فضای اصلی (درجه 1) : 3*4
برای یک فضای فرعی (درجه 2) : 2*3

نور گیر برای دو فضا از دو واحد مستقل:

دو فضای اصلی: 6*3 دو پنجره ی روبه روی هم باید 6 متر از هم فاصله داشته باشند
دوفرعی:4*2 فاصله ی دو پنجره 4 متر
یک فرعی یک اصلی: 3*4 فاصله دو پنجره 4 متر

rohi58

عضو جدید
hol00000من اینو میفهم،برای اینکه بتونیم از پنجره ای که در ایوان قرار داره به طور کامل نورگیری داشته بآشیم،
که میشه 11 متر مربع کمتر باشه، یعنی طول ایوان برابر طول اتاق باشه بف فرض 4 ارتفاعشم 3، سطح بازه ایوان از 11 بزرگتره و اوکی، اما اگر ایوان رو از سمت عرض اتاق بدیم و 3 متر طولش باشه در ارتفاع 3 متر میشه 9 متر از 11 کمتره و کامل نورگیری از پنجره ی 2متر در 2 انجام نمیشه، و باید پنجره رو بزرگتر کرد،
اگرم نفهمیدین چی گفتم خیلی موضوع مهمی نیس...[/QUOTE]
ارتفاع سطح باز 3 متر نیست چون 1.1 جانپناه داریم. پس 1.6 میمونه که طبق فرمول شما میشه 4*1.6 = 6.4 که از 11 خیلی کمتره .

rohi58

عضو جدید
نمیدونم چرا همه تاکید به ارتفاع 3.23 میکنند .در صورتیکه اشتباه . مثلا یک ساختمان سه طبقه با زیر زمین که 1.2 نسبت به همکف بالاتره طبق مبحث 4 ارتفاع مجاز این ساختمان با جانپناه 11.70 میباشد . در صورتیکه با ارتفاع 3.23 میشه 1.2+3.23*3+1.1= 11.99 که 29 سانتیمتر از حد مجاز رد میکنه و درست نیست پس لازمه ارتفاع رو 18 پله 17 سانتی که میشه 3.06 سانت بگیریم.فقط در صورتی که ساختمان پیلوت باشه با مشکل بالا بر نمیخوریم و میتونیم همان 3.23 بگیریم. بزرگان نظر بدند.

الهام مدرسی

عضو جدید
سلام و خسته نباشید من یه طرح از ط همکف زدم می خواستم بدونم جانمایی ها فضاها در کدوم طرح بهتره ؟
گذاشتن تراس برای اتاق خواب اولویته یا آشپزخونه ؟ ممنون می شم اگه پاسخ من رو بدید
[video]http://s5.picofile.com/file/8148143642/Desktop.rar.html[/video]

آخرین ویرایش:

davod.t

عضو جدید
نمیدونم چرا همه تاکید به ارتفاع 3.23 میکنند .در صورتیکه اشتباه . مثلا یک ساختمان سه طبقه با زیر زمین که 1.2 نسبت به همکف بالاتره طبق مبحث 4 ارتفاع مجاز این ساختمان با جانپناه 11.70 میباشد . در صورتیکه با ارتفاع 3.23 میشه 1.2+3.23*3+1.1= 11.99 که 29 سانتیمتر از حد مجاز رد میکنه و درست نیست پس لازمه ارتفاع رو 18 پله 17 سانتی که میشه 3.06 سانت بگیریم.فقط در صورتی که ساختمان پیلوت باشه با مشکل بالا بر نمیخوریم و میتونیم همان 3.23 بگیریم. بزرگان نظر بدند.
سلام دوست عزیز ارتفاع زیر زمین 3.23 نیست تو ماکسیمم مقدارش با احتساب سقف 40 سانتی 2.8 میباشد

holooooooo

کاربر ممتاز
hol00000من اینو میفهم،برای اینکه بتونیم از پنجره ای که در ایوان قرار داره به طور کامل نورگیری داشته بآشیم،
اگرم نفهمیدین چی گفتم خیلی موضوع مهمی نیس...
ارتفاع سطح باز 3 متر نیست چون 1.1 جانپناه داریم. پس 1.6 میمونه که طبق فرمول شما میشه 4*1.6 = 6.4 که از 11 خیلی کمتره .[/QUOTE]
آره سطح باز ایوانو راست میگین 6.4 حواسم به جان پناه نبود ، الان سطح پنجره رو من 2در 2 گرفتم، شد 4مترمربع رو دوبرابر کردم، الان اگه پنجره رو 1.5در1 بگیریم درست در میاد..
12*1/4+ 1.5*2= 6

وضعیت
موضوع بسته شده است.