تخصص هاي مورد نياز يك مهندس مكانيك

mostafa_beh

عضو جدید
سلام همگي:w14:. خوبين همه؟:victory: اين تاپيك رو ايجاد كرديم برا اينكه تخصص و مهارتهايي كه يك مهندس مكانيك بايد داشته باشه رو بدونيم. هر كي هر تجربه يا پند و نصيحتي داره ، بگه تا دوستان از اون استفاده كنن.:w27:

mostafa_beh

عضو جدید
سلام بر دوستان عزيز.;) اونايي كه مكانيك سيالات ميخونن، يه نگاهي به اين متن بندازن. ارزششو داره.:book:
نرم افزار Fluent یكی از نرم افزارهای صنعتی مشهور می باشد كه دارای قابلیت های فراوانی است. این نرم افزار قابلیت مدلسازی جریانهای دو و سه بعدی را داراست. برای استفاده از این نرم افزارابتدا توسط یك نرم افزار كمكی مانند Gambit یا Mechanical Desktop هندسه جریان مشخص می گردد و عمل مش بندی نیز صورت می گیرد. نرم افزار Fluent از خروجی نرم افزار Gambit استفادهمینماید.
این نرم افزار قابلیت انجام محاسبات با دقت معمولی و دقتمضاعف را دارد و به عنوان یك اختیار ،كاربر می تواند هر كدام را انتخاب نماید.
این نرم افزار بر پایه روش حجم محدود كه یك روش بسیار قویو مناسب در روش های دینامیک سیالات محاسباتی میباشد ، بنا شده است. قابلیتهای فراوانی نظیر مدلسازی جریانهای دائم و غیر دائم ،جریان لزج و غیر لزج ، احتراق ، جریان مغشوش ، حركت ذرات جامد و قطرات مایع در یك فاز پیوسته و ده ها قابلیت دیگر Fluentرا تبدیل به یك نرم افزار بسیار قوی و مشهور نموده است.آزمایشات عملی و محاسبات تئوری ، دو روش اصلی و مشخص برایپیش بینی میزان انتقال حرارت وچگونگی جریان سیال در کاربردهای مختلف صنعتی و تحقیقاتی می باشند. در اندازهگیریهای تجربی به دلیل هزینه های زیاد ترجیح داده می شود که آزمایشها بر روی مدلی با مقیاس کوچکتر از نسخهاصلی انجام پذیرد. حذف پیچیدگیها و ساده سازی آزمایشها , خطای دستگاههای اندازه گیری و بعضی موانع در راهاندازه گیری از جمله مشکلاتی هستند که روشهای عملی با آنها رو به رو هستند و کارآیی این حالتها را در بعضی مواردمورد سوال قرار می دهند. مهمترین امتیاز محاسبات تئوری در مقایسه با آزمایشهای تجربی، هزینه کم آن است. گرچهدر بسیاری موارد ترجیح داده می شود با استفاده از روشهای محاسباتی، آنالیز جریان و انتقال حرارت صورت گیرد ولیتایید تحلیلهای عددی نیاز به مقایسه با نتایج آزمایشگاهی و یا نتایج تایید شده دیگری دارد. در میان محققین،انجام پژوهشهای تجربی ارزش بسیاری دارد و اگر بتوان آزمایش مطلوبی انجام داد ، تحلیلهای زیادی را بر محور آنها میتوان گسترش داد و اطلاعات فراوانی بدست آورد. در هر صورت با دسترسی به دستگاههای محاسبه گر و رایانه های قوی , امروزهدر بسیاری از موارد آنالیز دینامیک سیالات و انتقال حرارت با روشهای عددی انجام میپذیرد. هرچه پدیده موردبررسی پیچیدگی بیشتری داشته باشد, روشهای عددی اهمیت بیشتری پیدا می کنند.
علاوه بر سرعت بیشتر محاسبات عددی , می توان با این روشهااطلاعات کامل با جزئیات بیشتر, از قبیل تغییرات سرعت , فشار , درجه حرارت و غیره رادر سراسر حوزه مورد نظر به دست آورد. در مقابل, اغلب اوقات شبیه سازی آزمایشگاهی جهت بدست آوردن این گونه اطلاعات ،مشکل و مستلزم صرف زمان زیاد بوده و در بعضی شرایط غیر ممکن است. در اکثر مسایل مربوط به مکانیک سیالات , به دلیل پیچیدگی معادلات مربوطه ، استفاده از حل تحلیلی امکان پذیر نمی باشد. در این تحقیق نیز به کمک نرم افزار و با استفاده از مدلسازی، به بررسی یک پدیده فیزیکی اقدام کرده ایم. جهت انجام این تحقیق نیاز است تا معادلات دیفرانسیل پاره ایی را حل کنیم که این عمل تنها با استفاده از روشهای عددی امکان پذیر است. حل عددی این معادلات از طریق دانش مکانیک سیالات محاسباتی صورت می گیرد. در این تحقیق حل این معادلات به کمک نرم افزار Fluent ، انجام می شود که در ادامه به شرح قسمتی از کارایی های این نرم افزارمی پردازیم.
فلوئنت یک نرم افزار کامپیوتری چند منظوره برای مدلسازی جریان سیال، انتقال حرارت و واکنش شیمیایی در هندسه نوشته شده است. با توجه به محیط مناسب نرم افزار جهت تعریف مساله و شرایط های پیچیده، تعریف شرایط مرزی گوناگون و حل مسایل پیچیده شامل تاثیر پدیده های مختلف به کمک این نرم افزار قابل حل میباشد.
فلوئنت برای آنالیز و حل مسایل طراحی خاص ، روشهای شبیه سازی کامپیوتری متفاوتی را بکار میبرد. برای راحتی کار، تعریف مساله ، محاسبه و دیدن نتایج ، منوهای مختلفی درنظر گرفته شده است.وقتی نیاز باشد، Fluent می تواند مدل مورد نظر را از دیگر برنامه های (نرم افزارهای) تولید مدل که با آنها سازگاری دارد وارد کند.این نرم افزار امکان تغییر شبکه به صورت کامل و تحلیل جریان با شبکه های بی سازمان برای هندسه های پیچیده رافراهم میسازد. نوع شبکه های قابل تولید و دریافت توسط این گروه نرم افزاری شامل شبکه هایی با المانهای مثلثی و چهار ضلعی (برای هندسه های دو بعدی ) و چهار وجهی ، شش وجهی ، هرمی یا گوه ای(برای هندسه های سه بعدی) میباشد.
همچنین Fluent به کاربر اجازه دستکاری شبکه(مثلا ریزکردن یا درشت کردن شبکه در مرز و مکانهای لازم در هندسه) را میدهد.این بهینه سازی برای حل شبکه ، قابلیتی در اختیار کاربر قرار میدهدکه نتایج را در نواحی که دارای گرادیانهای بزرگ (مثل لایه مرزی و...) باشند، دقیقتر سازد. این قابلیتها مدت زمانی را که برای تولید یک شبکه خوب مورد نیاز است را در مقایسه با حل در شبکه های با سازمان به صورت قابل ملاحظه ای کاهش میدهد.
این نرم افزار با زبان برنامه نویسی Cنوشته شده است و از تمامی توان و قابلیت انعطاف این زبان بهره میبرد. نتیجتا این نرم افزار با استفاده از حافظه دینامیک ، ساختار مناسب داده ها واطلاعات و کنترل انعطاف پذیر ، محاسبات را ممکن می سازد.
در نهایت برای مدلسازی مسائل خاص می‌توان از UDS، UDF و UDM استفاده نمود

UDS به معنی User Defined Scalar می‌باشد که با استفاده از آن می‌توان معادله انتقال (Transport Equation) تعریف نمود که این معادلات در کنار معادلات اصلی فلوئنت همچون جریان (Flow)، توربولانت (Turbulant)، انتقال حرارت (Heat Transfer) و سایر معادلات حل خواهد شد.UDM به معنی User Defined Memory می‌باشد که همانطور که از نام آن پیداست، برای تعریف حافظه استفاده می‌شود. در صورتی که از این حافظه ها استفاده شود، در منوهای Post Processing این حافظه‌ها هم به لیست اضافه شده و کانتور (Contour) مربوط نمایش داده می‌شود.UDF نیز زبان برنامه نویسی فلوئنت می‌باشد. برای نوشتن UDF بایستی از توابع تعریف شده در این نرم افزار استفاده نمود. تعدادی از این توابع و ماکروها در زیر آمده است:DEFINE_SOURCE, DEFINE_ADJUST, DEFINE_PROFILE, DEFINE_PROPERTY,....Domain *d, Thread *t, cell_t, face_t, begin_c_loop(c,t), C_T, C_U,....
:w11:ميشه گفت نرم افزار كاربردي خوبيه.

kaya

عضو جدید
سلا
من یک سالی میشه کارشناسی سیالات تموم کردم. حدود 8 ماه دنبال کار گشتم. چیزی که من خودم دیدم:
اطلاعات و دانش تئوری مهم نیست چون هیچ جا ازم نپرسیدن چقدر خوندی، همه جا می پرسن چی بلدی (چیزی که باهاش بشه کار کرد) و مهمتر از همه اینکه این زمینه رو که بلدی چند وقته توش کار می کنی؟؟ یعنی شما الان اگه همه استانداردهای پایپینگ رو حفظ باشین به این راحتی که فکر می کنین کار پیدا نمی کنین، حالا اگه پارتی یا شانس خوب داشته باشید یه حرف دیگست. غیر اون اگه شما الان بشینین پایپینگ مطالعه کنید گمون نکنم قدر زحمتتون چیزی بدست بیارید. Fluent و همچنین برنامه هایی برنامه های کاربردی بازار نیستند. حداقل در سطح وسیع نیستند. اما چاره چیه؟ به نظر من بهترین کاری که می تونید دوران قبل از ورود به بازار انجام بدین اینکه در یک زمینه اطلاعات بدست بیارید. مثلا اگه می خوایید فیلد نفت برید نرم افزار PDMS یا ceaser رو یاد بگیرید. قبلش باید یک مقدار اصول پایپینگ مطالعه کنید که بدونید کی به کیه، من خودم بلد نیستم فعلا، ولی میشه در حدی یاد گرفت که شروع به کار کرد. یا اگه فیلد آب میرید watergems ، wahter hammer, hytran, ... . بدون اینکه درگیر یک مساله بشید مشکله که چیز به درد بخوری یاد بگیرید اما بهتر از هیچیه!!! آیین نامه هایی که وزارت خانه ها منتشر کردن، مقررات پیمان، متره براورد هم از چیزایی که باید تا حد قابل قبول بهش آشنا باشید. مطالعه کردن توی خونه مفید هست اما انتظار زیاد نداشته باشید. نا امید که نشدید؟!!! اگه مطالعه داشته باشید فقط باعث میشه زود راه بیفتید و ترقی تون سریعتر باشه.

mostafa_beh

عضو جدید
سلا
من یک سالی میشه کارشناسی سیالات تموم کردم. حدود 8 ماه دنبال کار گشتم. چیزی که من خودم دیدم:
اطلاعات و دانش تئوری مهم نیست چون هیچ جا ازم نپرسیدن چقدر خوندی، همه جا می پرسن چی بلدی (چیزی که باهاش بشه کار کرد) و مهمتر از همه اینکه این زمینه رو که بلدی چند وقته توش کار می کنی؟؟ یعنی شما الان اگه همه استانداردهای پایپینگ رو حفظ باشین به این راحتی که فکر می کنین کار پیدا نمی کنین، حالا اگه پارتی یا شانس خوب داشته باشید یه حرف دیگست. غیر اون اگه شما الان بشینین پایپینگ مطالعه کنید گمون نکنم قدر زحمتتون چیزی بدست بیارید. Fluent و همچنین برنامه هایی برنامه های کاربردی بازار نیستند. حداقل در سطح وسیع نیستند. اما چاره چیه؟ به نظر من بهترین کاری که می تونید دوران قبل از ورود به بازار انجام بدین اینکه در یک زمینه اطلاعات بدست بیارید. مثلا اگه می خوایید فیلد نفت برید نرم افزار PDMS یا ceaser رو یاد بگیرید. قبلش باید یک مقدار اصول پایپینگ مطالعه کنید که بدونید کی به کیه، من خودم بلد نیستم فعلا، ولی میشه در حدی یاد گرفت که شروع به کار کرد. یا اگه فیلد آب میرید watergems ، wahter hammer, hytran, ... . بدون اینکه درگیر یک مساله بشید مشکله که چیز به درد بخوری یاد بگیرید اما بهتر از هیچیه!!! آیین نامه هایی که وزارت خانه ها منتشر کردن، مقررات پیمان، متره براورد هم از چیزایی که باید تا حد قابل قبول بهش آشنا باشید. مطالعه کردن توی خونه مفید هست اما انتظار زیاد نداشته باشید. نا امید که نشدید؟!!! اگه مطالعه داشته باشید فقط باعث میشه زود راه بیفتید و ترقی تون سریعتر باشه.
ممنونم بابت گفتن تجربه هات. اما چرا برا ارشد نميخوني؟ مطمئنا ميتونه گره گشاي خيلي از كارات باشه. در مورد دروس مكانيك سيالات و بازار كار اون هم اگه ميتوني يه توضيحي بده.
نرم افزار fluent هم يكي از هزار نرم افزاريه كه به درد مهندسين مكانيك ميخوره.البته اين نرم افزار برا سيالاتي هاست. سعي ميكنم نرم افزار هاي مهندسي مكانيك رو دسته بندي كنم و تو اين تاپيك بذارم. البته نيازي نيست كه همه رو ياد بگيرين و كار هر كسي هم نيست.

mostafa_beh

عضو جدید
و در یک دسته بندی کامل مهندسی مکانیک سیالات :

ASPEN ENGINEERING SUITE V2006
AutoPipe 2007
Autoplant v2004
Autoplant 3D v2.01
ASPEN FLARENET v2006
ASPEN CATREF V2006
ASPEN REFSYS V2006
ASPEN ICARUS 2006
ASPEN HTFS v2006
ASPEN PIMS V2006
ASPEN ENGINEERING SUITE v2004
Aspen B-jac v2004
Aspen B-jac v12
Aspen PIPE 2006
ASPEN PLUS 2006
ASPEN PLUS 2004
ASPEN PIPE V2006
Aspen BatchCAD v2004
Aspen COMThermo Workbench v2004
Alias Spoolgen v5
Audit v7.02
ARM REALVIEW DEVELOPER SUITE v2.2
Bentley Microstation v8 Xm v08.09
Coade PVElite v2005
Codecalc v2005
Coade Caesar II 4.4
Coade Tank v2.5
Codeware Compress build 6245
COADE CADWORX DATASHEETS v2008
COADE CADWORX EQUIPMENT v2008
COADE CADWORX IP v2008
COADE CADWORX P &ID PROFESSIONAL v2008
COADE CADWORX PLANT PROFESSIONAL v2008
COADE CADWORX STEEL PROFESSIONAL v2008
CADWORX PLANT 2006
CADWORX STEEL 2006
CADWorx PID 2006,2005
CHEMSTATIONS ChemCad Suite v5.5
Chempro Engineering Suite v6.31
Comsol Multiphysics v3.4,v3.3
Calyx Point v6
CYME v4.5.R4.2
DYNSIM 4.2.3
Erdas Imagine v9.1
Envi v4
Finite Element Analysis v14.03
FEMLAB Comsol Multiphysics v3.2
FATHOM v6
GenStat v9.1
GEOMAGIC STUDIO v9
gPROMS ModelBuilder 2.3.4
HEXTRAN v9.1
HEXTRAN v8.11
hyperchem v7.4
HYSYS v2006
HYSYS v2004
IPIX Interactive Studio v1.2
Imaq vision assistant v7.1
Intel Visual Fortran Compiler v10
JMP Statistical Discovery v7
Microstation v8 Xm v08.09
Opnet v11.5
PDMS 11.6_2006 (و نيز ويرايش هاي سالهاي پايينتر)
PDMS v11.6 SP3.5
PIPEPHASE v9.1
pipeflow 3d v2005
PipeFlow Expert 2008 v2.04
PipeFlow Expert 2007 v1.1
PipeFlow Wizard v1.07
PROII v7.1
PROII v8
Photomodeler Professional v5.2.3
PETREL v2004
SuperPro Designer v5.1
Systat v12.02
Xilinx PlanAhead v8.2
اينا هم نرم افزارها.:eek: هر كدومشو كه ياد بگيرين:question: به سود شماست:w11:.البته بعضي ها مهمترن.

kaya

عضو جدید
ممنونم بابت گفتن تجربه هات. اما چرا برا ارشد نميخوني؟ مطمئنا ميتونه گره گشاي خيلي از كارات باشه. در مورد دروس مكانيك سيالات و بازار كار اون هم اگه ميتوني يه توضيحي بده.
نرم افزار fluent هم يكي از هزار نرم افزاريه كه به درد مهندسين مكانيك ميخوره.البته اين نرم افزار برا سيالاتي هاست. سعي ميكنم نرم افزار هاي مهندسي مكانيك رو دسته بندي كنم و تو اين تاپيك بذارم. البته نيازي نيست كه همه رو ياد بگيرين و كار هر كسي هم نيست.

سلام
دو تا مساله میاد وسط....
1-آیا می تونم الان بخونم؟ یعنی می تونم کنکور رو رد کنم و دانشگاه روزانه قبول بشم یا نه!
2-اصلا ارزشش رو داره که 3 سال دیگه از انرژیم رو واسه ارشد کنار بزارم و از هر طریقی و هر کجا بشینم بخونم یا نه!
فعلا اینطور که می بینم اوضاع به هم ریخته تر از اونکه چیزی تو ایران ارزش محسوب بشه و بشه روش حساب کرد. ترجیح می دم چند سال کار کنم و در کنارش هم شاید یه مدرک مفت (مثل دکتر ک....) بگیرم. فردا دیدی وزیر شدم می تونی همین صفحه رو به عنوان مدرک رو کنی! بعد سربازی آدم حوصله اش نمی کشه واسه مقاله خوندن و سر کتاب و درس و مشق نشستن. ترجیح میده همه چی مفت و بی زحمت بیاد دستش!!!
Fluent آشنایی دارم. یکم باهاش کار کردم. نرم افزاری که قشنگیش بیشتر از کاربردش تو بازار ایرانه.
از دروس سیالاتی ها سیستمهای انتقال آب، توربوماشین، طراحی سیستمهای حرارتی برودتی و یکم مبدلهای حرارتی به دردم می خوره. بقیش حداقل واسه من استفاده نداره. موفق باشید

mostafa_beh

عضو جدید
سلام
دو تا مساله میاد وسط....
1-آیا می تونم الان بخونم؟ یعنی می تونم کنکور رو رد کنم و دانشگاه روزانه قبول بشم یا نه!
2-اصلا ارزشش رو داره که 3 سال دیگه از انرژیم رو واسه ارشد کنار بزارم و از هر طریقی و هر کجا بشینم بخونم یا نه!
فعلا اینطور که می بینم اوضاع به هم ریخته تر از اونکه چیزی تو ایران ارزش محسوب بشه و بشه روش حساب کرد. ترجیح می دم چند سال کار کنم و در کنارش هم شاید یه مدرک مفت (مثل دکتر ک....) بگیرم. فردا دیدی وزیر شدم می تونی همین صفحه رو به عنوان مدرک رو کنی! بعد سربازی آدم حوصله اش نمی کشه واسه مقاله خوندن و سر کتاب و درس و مشق نشستن. ترجیح میده همه چی مفت و بی زحمت بیاد دستش!!!
Fluent آشنایی دارم. یکم باهاش کار کردم. نرم افزاری که قشنگیش بیشتر از کاربردش تو بازار ایرانه.
از دروس سیالاتی ها سیستمهای انتقال آب، توربوماشین، طراحی سیستمهای حرارتی برودتی و یکم مبدلهای حرارتی به دردم می خوره. بقیش حداقل واسه من استفاده نداره. موفق باشید
اينم يه حرفيه. ولي بستگي داره كجا دنبال كار بگردي و يا به كدوم سازمان ها مراجعه كني؟ اولا بايد تو يه شهر يا استان صنعتي پيگير كارت باشي مثل تبريز كه نزديك شماست. دوما به استانداري هم سر بزني بي فايده نيست.
البته حرفاتو كاملا درك ميكنم و قبول دارم. اگه مطالب خوبي در مورد مكانيك داري تو اين تاپيك بذار.ممنون.موفق باشين.

mostafa_beh

عضو جدید
مهندسي مكانيك گرايش سيالات يعني چه؟
مهندسین سیالات کارهای مهندسین جامدات را می توانند انجام دهند در حالی که این گرایش بیشتر مربوط به موارد زیر می باشد :
نقل و انتقال مایعات صنعتی ، عمل احتراق داخل ( مثلاًً در یک موتور )، ایرودینامیک یک وسیله مانند خودرو .
د

مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات چه کاربردهایی دارد ؟
تخصص اصلی سیالاتی ها بیشتر در طراحی تاسیسات و مسایل گرمایشی و سرمایشی ساختمانها و کارخانجات است و در نهایت در بعضی از مسایل ایرودینامیکی می توانند کار کنند که در این قسمت با مهندس هوا و فضا گرایش ایرودینامیک مشترک هستند همچنین انتقال مایعات صنعتی از نقطه ای به نقطه دیگر در این گرایش از علم مکانیک بحث می شود .

از مهندس مکانیک حرارت و سیالات چه انتظاراتی وجود دارد و دانشجویان در مدت کارشناسی چه چیزهایی یاد می گیرند ؟
طراحی قطعات جامد ، طراحی خطوط لوله ، طراحی انتقال مایعات و نیروهای وارد شده از طرف مایعات و گازها ( موارد بالا با گرایش جامدات مشترک است )
و در گرایش حرارت و سیالات ، انتقال حرارت بیشتری نسبت به جامدات می خوانند و در زمینه ماشین های دوار مانند توربین ها و پمپ ها مطالعات بیشتری می کنند و بطور کلی مطالعات بیشتری در زمینه دروسی که با سیال (مایع و گاز ) در ارتباط است دارند .

محیط کار مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات چگونه است ؟
سیالاتی ها نیز مانند جامداتیها می توانند در کارخانجات یا در شرکتهای مشاور کار کنند در صورتی که شانس جذب فارغ التحصیلان حرارت و سیالات در شرکتهای مشاور کمی بیشتر از جامداتی هاست و دلیل این امر این است که رشته حرارت و سیالات به رشته مهندسی شیمی نزدیک است و غالباًً شرکتهای مشاور ترجیح می دهند یک مهندس مکانیک حرارت و سیالات استخدام کنند که هم مهندس شیمی و هم مهندس مکانیک شرکت باشند و چون در کشور ما نفت ، گاز و پتروشیمی اهمیت خاصی دارند و شرکتهایی که در این زمینه کار می کنند زیاد هستند پس فارغ التحصیلان حرارت و سیالات شانس بیشتری نسبت به مهندسین مکانیک جامدات برای کار در شرکتهای مهندسی مشاور دارن . اما به معني اين نيست كه كسايي كه جامدات يا ساخت و توليد و... ميخونن نااميد شن.
در تمام مراحل زندگي يادتون باشه نااميد شيطونه.:w08:

mostafa_beh

عضو جدید
به خاطر در خواست بعضي از دوستان يه معرفي نامه از رشته ي مكانيك رو براتون ميذارم:
مهندسي مكانيك
"مكانيك؛ يعني تعمير خودرو و مهندس مكانيك؛ يعني فردي با دست‌هاي آلوده به بنزين يا روغن ماشين! چنين ديدگاهي را مي‌توانيد در بين تعداد قابل توجهي از عامه مردم و حتي داوطلبان آزمون سراسري بيابيد، در حالي كه رشته مهندسي مكانيك به جز يك درس تك واحدي، تقريباً هيچ ارتباطي با شغل مكانيكي ماشين ندارد. البته دانشجويان در اين رشته با اصول طراحي و طرز كار مكانيزم‌هاي مختلف به كار رفته در اتومبيل به طور اصولي و پايه‌اي آشنا مي‌شوند اما به تعمير خودرو نمي‌پردازند. در حقيقت رشته مكانيك بخشي از علم فيزيك است كه با استفاده از مفاهيم پايه علم فيزيك و به تبع آن رياضي به بررسي حركت اجسام و نيروهاي وارد بر آنها مي‌پردازد و مي‌كوشد تا با توجه به نتايج بررسي‌هاي خود، طرحي نو در زمينه فن شناسي وضعيت ارائه دهد و در راه پيشرفت انسان گامي به جلو بردارد.اين رشته‌ را شايد بتوان‌ از نقطه‌ نظر تنوع‌ موضوعات‌ تحت‌ پوشش‌، جامع‌ترين‌ رشته‌ مهندسي‌ به‌ شمار آورد. چون‌ رشته‌ مهندسي‌ مكانيك‌ در برگيرنده‌ تمامي‌ علوم‌ و فنوني‌ است‌ كه‌ با توليد، تبديل‌ و استفاده‌ از انرژي‌، ايجاد و تبديل‌ حركت‌ و انجام‌ كار، توليد و ساخت‌ قطعات‌ و ماشين‌آلات‌ و به‌ كارگيري‌ مواد مختلف‌ درساخت‌ آنها و همچنين‌ طراحي‌ و كنترل‌ سيستم‌هاي‌ مكانيكي‌، حرارتي‌ و سيالاتي‌ مرتبط‌ مي‌باشد.به‌ عبارت‌ ديگر محاسبات‌ فني‌، مدلسازي‌ و شبيه‌سازي‌، طراحي‌ و تهيه‌ نقشه‌ها، تدوين‌ روش‌ ساخت‌، توليد و آزمايش‌ تمامي‌ ماشين‌ آلات‌ و تأسيسات‌ موجود در دنيا، با تكيه‌ بر توانايي‌هاي‌ مهندسين‌ مكانيك‌ انجام‌ مي‌گيرد. مهندسي‌ مكانيك‌ داراي‌ گرايش‌هاي‌ "طراحي‌ جامدات‌" ، "حرارت‌ و سيالات‌" ، "ساخت‌ و توليد" و "مهندسي‌ دريا" است‌.
گرايش‌ حرارت‌ و سيالات:
‌ در گرايش حرارت و سيالات، عوامل مؤثر بر خواص مختلف حركت سيال بخصوص سيال داغ مطالعه مي‌شود و اثر عبور سيال بر محيط، مانند نيروهايي كه در نتيجه عبور خود در محل ايجاد مي‌كند يا طول‌هاي ناشي از افزايش يا كاهش دما در اعضاي مختلف يك دستگاه، بررسي مي‌شود. به عبارت ديگر دانشجويان‌ اين‌ گرايش‌ در زمينه‌ تهويه‌ مطبوع‌، دستگاه‌هاي‌ آب‌ و فاضلاب‌ و گرم‌كننده‌ ساختمان‌ها مطالعه مي‌كنند و درباره‌ طراحي‌ نيروگاه‌ها، موتورهاي‌ احتراق‌ داخلي‌ و طراحي‌ انواع‌ موتورهاي‌ درونسوز اتومبيل آموزش مي‌بينند.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :
دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌هاي مختلف مهندسي مكانيك:
رياضيات‌، فيزيك‌ عمومي‌، شيمي‌ عمومي‌، برنامه‌نويسي‌ كامپيوتر، محاسبات‌ عددي‌، معادلات‌ ديفرانسيل‌، رياضي‌ مهندسي‌، مباني‌ مهندسي‌ برق‌، نقشه‌كشي‌ صنعتي‌، استاتيك‌، ديناميك‌، مقاومت‌ مصالح‌، علم‌ مواد، ترموديناميك‌، مكانيك‌ سيالات‌، طراحي‌ اجزاء، انتقال‌ حرارت‌، ديناميك‌ ماشين‌، ارتعاشات‌ مكانيكي‌، كنترل‌ اتوماتيك‌.
دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ حرارت‌ و سيالات‌:
توربوماشين‌، توربين‌ گاز و موتور جت‌، موتورهاي‌ احتراق‌ داخلي‌، سوخت‌ و احتراق‌، نيروگاه‌، تهويه‌ مطبوع‌، سيستم‌هاي‌ تبريد و سردخانه‌، سيستم‌هاي‌ انتقال‌ سيال‌، كنترل‌ آلودگي‌ محيط‌ زيست‌.( بسياري از درس‌هاي مهندسي مكانيك در گرايش‌هاي مختلف همراه با آزمايشگاه و كارگاه است.)
گرايش‌ طراحي‌ جامدات:
‌ مهندس‌ طراح‌ جامدات‌ بايد تمامي‌ نيروها و گشتاورهايي‌ را كه‌ به‌ هر عضو ماشين‌ وارد مي‌شود بررسي‌ كرده‌ و بهترين‌ حالت‌ قطعه‌ مورد نظر را براي‌ تمامي‌ آن‌ نيروها و گشتاورها و همچنين‌ براي‌ داشتن‌ بهترين‌ كارايي‌ به‌ دست‌ آورد و كارايي‌ مناسب‌ آن‌ قطعه‌ را در زمان‌ طولاني‌ تضمين‌ كند. همچنين‌ طراحي‌ سيستم‌، طراحي‌ ماشين‌هاي‌ تراش‌، فرز، چاپ‌ و قسمت‌هاي‌ تعليق‌، سيستم‌هاي‌ انتقال‌ قدرت‌ و ديناميك‌ يك‌ خودرو، توسط‌ مهندسين‌ اين‌ گرايش‌ طراحي‌ مي‌شود. در ضمن‌ در يك‌ هواپيما قسمت‌هاي‌ مربوط‌ به‌ فرود، پرواز، كنترل‌ پرواز به‌ نحوي‌ مربوط‌ به‌ طراحي‌ جامدات‌ مي‌گردد.
دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ طراحي‌ جامدات‌:
روش‌هاي‌ توليد و كارگاه‌، طراحي‌ مكانيزم‌ها، ياتاقان‌ و روغنكاري‌، روش‌هاي‌ طراحي‌مهندسي‌، طراحي‌ ماشين‌هاي‌ ابزار و توليد، طراحي‌ بدنه‌ و شاسي‌ خودرو، طراحي‌ ماشين‌ به‌ كمك‌ كامپيوتر، ساخت‌ به‌ كمك‌ كامپيوتر، رباتيك‌.
گرايش‌ ساخت‌ و توليد:
يك‌ قطعه‌ بايد به‌ چه‌ روشي‌ ساخته‌ شود تا داراي‌ توليدي‌ سريع‌، ارزان‌ و همچنين‌ كيفيت‌ مناسب‌ و كارايي‌ مطلوب‌ باشد؟ پاسخ‌ به‌ اين‌ سؤال‌ مهم‌ بر عهده‌ مهندسين‌ گرايش‌ ساخت‌ و توليد است‌. گرايش‌ ساخت‌ و توليد به‌ زمينه‌هاي‌ كاربردي‌ مهندسي‌ مكانيك‌ مي‌پردازد و مهندس‌ اين‌ گرايش‌ در زمينه‌ شكل‌ دادن‌ فلزات‌، طراحي‌ قالب‌ها و ساخت‌ قطعه‌هاي‌ گوناگون‌ فعاليت‌ مي‌كند.
دروس‌ تخصصي‌ مجموعه‌ ساخت‌ و توليد:
قالب‌ و پرس‌، ماشين‌هاي‌ كنترل‌ عددي‌، اندازه‌گيري‌، توليد مخصوص‌، هيدروليك‌ و پنوماتيك‌
گرايش‌ مهندسي‌ دريا:
دانشجوي‌ مهندسي‌ دريا گرايش‌ كشتي‌سازي‌ مسائلي‌ از قبيل‌ طراحي‌ بدنه‌، استحكام‌ بدنه‌، سيستم‌هاي‌ پيشرانه‌، پايداري‌ كشتي‌ در مقابل‌ امواج‌ كناري‌ و جانبي‌ كشتي‌ و طراحي‌ سيستم‌هاي مربوط‌ به‌ ناوبري‌ را مطالعه‌ مي‌كند. به‌ عبارت‌ ديگر يك‌ مهندس‌ دريا، مهندس‌ مكانيكي‌ است‌ كه‌ در كاربردهاي‌ دريايي‌ مشغول‌ به‌ كار مي‌شود. گفتني‌ است‌ اين‌ گرايش‌ تنها در دانشگاه‌ صنعتي‌ شريف‌ ارائه‌ مي‌شود و در دانشگاه‌هاي‌ ديگر به‌ عنوان‌ يك‌ رشته‌ مجزا مطرح‌ است‌.
توانايي‌هاي‌ لازم :
دانشجوي‌ مهندسي‌ مكانيك‌ بايد در دو درس‌ رياضي‌ و فيزيك‌ قوي‌ بوده‌ و همچنين‌ از هوش‌، استعداد و قدرت‌ تجسم‌ خوبي‌ برخوردار باشد. فعاليت‌ در رشته‌ مهندسي‌ مكانيك‌ بسيار متنوع‌ است‌ و در نتيجه‌ هم‌ دانشجوي‌ علاقه‌مند به‌ كارهاي‌ تئوريك‌ مي‌تواند جذب‌ اين‌ رشته‌ شود‌ و در بخش‌هاي‌ نظري‌ و تئوري‌ فعاليت‌ كند و هم‌ دانشجوي‌ خلاق‌ و علاقه‌مند به‌ طراحي‌ و ساخت‌ وسايل‌ و دستگاه‌هاي‌ مختلف‌ مي‌تواند اين‌ رشته‌ را انتخاب‌ نمايد.
موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :
توسعه‌ سخت‌ افزاري‌ و رشد مسايل‌ مهندسي‌، گرايش‌ به‌ سمت‌ توليد داخل‌ و ايجاد تكنولوژي‌ توليد تجهيزات‌ و وسايل‌ در داخل‌ كشور و روي‌ آوردن‌ به‌ خدمات‌ مهندسي‌ در داخل‌ كشور به‌ علت‌ محدوديت‌هاي‌ ارزي‌ و كاهش‌ درآمدهاي‌ نفتي‌، باعث‌ رشد چشمگير بازار كار مهندسين‌ مكانيك‌ در ايران‌ شده‌ است‌. يك‌ مهندس‌ مكانيك‌ در حال‌ حاضر در زمينه‌هاي‌ مختلفي‌ فعاليت‌ مي‌كند كه‌ از جمله‌ آنها مي‌توان‌ طراحي‌ و ساخت‌ ماشين‌آلات‌ و قطعات‌ آنها، طراحي‌ و ساخت‌ تجهيزات‌ مكانيكي‌ نيروگاه‌ها، طراحي‌ و ساخت‌ تجهيزات‌ و سيستم‌هاي‌ انتقال‌ و تصفيه‌ آب‌، سيستم‌هاي‌ مكانيكي‌ وكنترلي‌ پالايشگاه‌ها و كارخانجات‌ شيميايي‌، طراحي‌ و ساخت‌ تأسيسات‌ حرارتي‌ و برودتي‌ ساختمان‌ها ، ساخت‌ ماشين‌آلات‌ تغليظ‌ و بازيافت‌ مواد مثل‌ كارخانجات‌ قند، كاغذ سازي‌ ، سيمان‌، نساجي‌، نمك‌ و كنسانتره‌، طراحي‌ و ساخت‌ وسايل‌ و تجهيزات‌ حمل‌ و نقل‌ زميني‌، دريايي‌ و هوايي‌، ساخت‌ تجهيزات‌ دفاعي‌ و ساخت‌ ربات‌ها، بازوهاي‌ مكانيكي‌ و سيستم‌هاي‌ توليد را نام‌ برد. در ضمن‌ يك‌ مهندس‌ مكانيك‌ مي‌تواند به‌ عنوان‌ كارشناس‌ و مشاور فني‌ در بانك‌ها، شركت‌هاي‌ سرمايه‌گذاري‌ و بيمه‌ و شركت‌هاي‌ بازرسي‌ و نظارت‌ امور بين‌المللي‌ فعاليت‌ كند."

m_ensafi

عضو جدید
دستتون درد نکنه

دستتون درد نکنه

فقط می دونم که تو دوره لیسانس حتی شده یه درس خوب بخونید.در حدی که از همه چیزش سر در بیارید. درسایی مثل توربین گاز.مبدل.توربو ماشین... مطمئنم یه جا که گیر کردید به دادتون میرسه. من تجربه کردم.

kaya

عضو جدید
مقرات عمومی پیمان
در هر زمینه ای کار کنید به این احتیاج دارید. متاسفانه جزو واحد درسی نیست ( در رشته های عمران و معماری فکر کنم باشه) دانلود کنید و قبل از ورود به بازار مطالعه اش کنید. به دردتون می خوره حتما.
http://rapidshare.com/files/287499605/peyman.pdf.html

es_es767

عضو جدید
سلام

سلام

من كه خيلي سر در گمم از يكي كه خيلي چيزا رو تجربه كرده ميخوام كه كمكم كنه من ترم سه مكانيكم و الان يه هفته اي كه با خودم درگيرم احساس ميكنم تنها درس خوندن و درس خوندن كمكي برا آيندهام كه قراره به عنوان يه مهندس كار كنم نميخوره آ؛خه بايد عملي هم چيزي ياد داشت تو همين فردوسي خودمون بچه ها از اين كاراي فوق برنامه مثل مسابقات و...زياد ميكنن .من احساس ميكنم بايد به خودم بيام و يه فكري بكنم .
اگه دوستان راهنماي ن ميشم
چند تا موضوع جالب و ژر طرفدار راجع به رشته ام ميخوام ,چون ميخوام دنبال پژوهش هم برم.

kaya

عضو جدید
من كه خيلي سر در گمم از يكي كه خيلي چيزا رو تجربه كرده ميخوام كه كمكم كنه من ترم سه مكانيكم و الان يه هفته اي كه با خودم درگيرم احساس ميكنم تنها درس خوندن و درس خوندن كمكي برا آيندهام كه قراره به عنوان يه مهندس كار كنم نميخوره آ؛خه بايد عملي هم چيزي ياد داشت تو همين فردوسي خودمون بچه ها از اين كاراي فوق برنامه مثل مسابقات و...زياد ميكنن .من احساس ميكنم بايد به خودم بيام و يه فكري بكنم .
چند تا موضوع جالب و ژر طرفدار راجع به رشته ام ميخوام ,چون ميخوام دنبال پژوهش هم برم.

سلام برادر!
سخت نگیر! هر چی غصه بخوری از کفت رفته!!! ان شالله کسی از دوستان با تجربه پیدا شه که غیر از انتقاد و ایراد گیری پیشنهاد و راه کار هم ارائه بده. به قول دوستی این نیز می گذرد! من تجربه کاری چندانی ندارم اما خوشحال میشم از چیزایی که دیدم باهم حرف بزنیم hazratiadel@gmail.com یا kayadell@yahoo.com یا پیام خصوصی همین کلوب. موفق باشی

آخرین ویرایش:

mostafa_beh

عضو جدید
حالا تو زياد خودتو نگران نكن. منم در اين مورد اطلاعات خاصي ندارم. ولي از اينكه يه مهندس مكانيك بايد علاوه بر درس خوندن چيزي بلد باشه باهات هم عقيده ام. به نظرمن تو تابستونا كه سرت خلوت تره يكي از مراكز فني حرفه اي ثبت نام كن و تو بعضي از كلاساش مثل جوشكاري و... شركت كن. يا ميتوني تو اموزشگاه هاي نرم افزاري شركت كني و نرم افزارهاي كاربردي بيشتري كه احساس ميكني نيازته رو ياد بگيري. بي فايده نيست.

jafary64

عضو جدید
سلام همگي:w14:. خوبين همه؟:victory: اين تاپيك رو ايجاد كرديم برا اينكه تخصص و مهارتهايي كه يك مهندس مكانيك بايد داشته باشه رو بدونيم. هر كي هر تجربه يا پند و نصيحتي داره ، بگه تا دوستان از اون استفاده كنن.:w27:
سلام
در آگهي هاي استخدامي كه من ديدم و براشون ايميل هم زدم اگه بخواهي بري تو كار piping دو تا نرم افزار مهم است pdms , caesar II كه سزار به نظرم خيلي خيلي مهمتره چون كار تحليل تنش لوله ها رو انجام ميده و يراي ساپورت گذاري مهم هست

mizz

عضو جدید
سلام برادر!
سخت نگیر! هر چی غصه بخوری از کفت رفته!!! ان شالله کسی از دوستان با تجربه پیدا شه که غیر از انتقاد و ایراد گیری پیشنهاد و راه کار هم ارائه بده. به قول دوستی این نیز می گذرد! من تجربه کاری چندانی ندارم اما خوشحال میشم از چیزایی که دیدم باهم حرف بزنیم hazratiadel@gmail.com یا kayadell@yahoo.com یا پیام خصوصی همین کلوب. موفق باشی

داداش خیلی حال کردم با لحن صحبتت...منم 6ماه دنبال کارم..ارشدم ازاد قبول شدم نرفتم...اصلا ارزش نداره تو مملکت ما..فقط پار تیه...ولی نباید غصه خورد....مخلصیم

ali.aban

عضو جدید
opnet

opnet

و در یک دسته بندی کامل مهندسی مکانیک سیالات :

ASPEN ENGINEERING SUITE V2006
AutoPipe 2007
Autoplant v2004
Autoplant 3D v2.01
ASPEN FLARENET v2006
ASPEN CATREF V2006
ASPEN REFSYS V2006
ASPEN ICARUS 2006
ASPEN HTFS v2006
ASPEN PIMS V2006
ASPEN ENGINEERING SUITE v2004
Aspen B-jac v2004
Aspen B-jac v12
Aspen PIPE 2006
ASPEN PLUS 2006
ASPEN PLUS 2004
ASPEN PIPE V2006
Aspen BatchCAD v2004
Aspen COMThermo Workbench v2004
Alias Spoolgen v5
Audit v7.02
ARM REALVIEW DEVELOPER SUITE v2.2
Bentley Microstation v8 Xm v08.09
Coade PVElite v2005
Codecalc v2005
Coade Caesar II 4.4
Coade Tank v2.5
Codeware Compress build 6245
COADE CADWORX DATASHEETS v2008
COADE CADWORX EQUIPMENT v2008
COADE CADWORX IP v2008
COADE CADWORX P &ID PROFESSIONAL v2008
COADE CADWORX PLANT PROFESSIONAL v2008
COADE CADWORX STEEL PROFESSIONAL v2008
CADWORX PLANT 2006
CADWORX STEEL 2006
CADWorx PID 2006,2005
CHEMSTATIONS ChemCad Suite v5.5
Chempro Engineering Suite v6.31
Comsol Multiphysics v3.4,v3.3
Calyx Point v6
CYME v4.5.R4.2
DYNSIM 4.2.3
Erdas Imagine v9.1
Envi v4
Finite Element Analysis v14.03
FEMLAB Comsol Multiphysics v3.2
FATHOM v6
GenStat v9.1
GEOMAGIC STUDIO v9
gPROMS ModelBuilder 2.3.4
HEXTRAN v9.1
HEXTRAN v8.11
hyperchem v7.4
HYSYS v2006
HYSYS v2004
IPIX Interactive Studio v1.2
Imaq vision assistant v7.1
Intel Visual Fortran Compiler v10
JMP Statistical Discovery v7
Microstation v8 Xm v08.09
Opnet v11.5
PDMS 11.6_2006 (و نيز ويرايش هاي سالهاي پايينتر)
PDMS v11.6 SP3.5
PIPEPHASE v9.1
pipeflow 3d v2005
PipeFlow Expert 2008 v2.04
PipeFlow Expert 2007 v1.1
PipeFlow Wizard v1.07
PROII v7.1
PROII v8
Photomodeler Professional v5.2.3
PETREL v2004
SuperPro Designer v5.1
Systat v12.02
Xilinx PlanAhead v8.2
اينا هم نرم افزارها.:eek: هر كدومشو كه ياد بگيرين:question: به سود شماست:w11:.البته بعضي ها مهمترن.
با سلام
ببخشيد نرم افزار OPNet را كجا مشه دانلود كرد.

آرزو.ح

عضو جدید
حس می کنم یه کم فنچم!!

حس می کنم یه کم فنچم!!

سلام بر جامعه ی مهندسین عزیز!:)راستش من تازه ترم اول کارشناسیم اما خواستم از الان وارد این جمع شم تا اطلاعاتم به روز باشه و از تجربیات شما عزیزان استفاده کنم اما انگاری مطالب یه خورده واسه گروه سنیم نامناسبه!!:surprised::confused:خوب می شه اگه دوستایی که ترمای بالا هستن هر از گاهی یه مطالبی هم واسه ما ترم اولیا بزارن.
در ضمن هنوز با کنترل پنل این سایت خیلی آشنا نیستم نمی دونم کجا باس بنویسم!!:D
شاد باشید و جاری
در پناه حق:gol:

mehrdadmahmoodi

عضو جدید
سلام.قابل توجه ترم اولیا!! این ترمای اول فرصت خوبی واسه آشنایی با فرصتهای پیشرو در دانشگاهه.باید هدفتون رو با در نظر گرفتن تمام جوانب اون تعیین کنید.بلاخره بعده 4 سال یا apply می کنید یا ایران می مونید.اگه خیلی به خروج از ایران فکر می کنید به سایت apply abroad سر بزنید. در هر صورت از ترمای 3 به بعد دنبال هدفتون برید.اینو بدونید که اساتید می تونن به شما کمک زیادی کنن(چه در زمینه اپلای و هم کار در ایران). یه کتاب ریاضی هست که خیلی نظرمو جلب کرده بود. واسه ترم اول به درد می خوره.
http://uplod.ir/a17n9vsea7y1/Calculus_6E_James_Stewart.rar.htm

gheysar.

عضو جدید
سلام.
یه سوال دارم:
اصول ساخت و طریقه طراحی مخازن تحت فشار در مکانیک جامدات مورد بررسی قرار میگیره یا در مکانیک سیالات؟
یه مقاله گرفتم که بالاش نوشته بود مهندسی مکانیک دانشگاه آزد خمینی شهر مهندسی مکانیک -جامدات./.
:gol: