تبريز شهر بدون گدا در جهان (برای دوستان تبریزی)

Turk-oglu

مدیر بازنشسته
تبریزیا خیلی خوبنا ..
فقط یه ایرادی که دارن اینه که خیلی به آدم گیر میدن اگه فارسی صحبت کنی ..
من 2 سال اونجا بودم .. خیلی بهم گیر دادن.:crying:

من اگه به شهر شما سفر کنم و مدتی رو اونجا باشم فبول می کنی همش ترکی حرف بزنم و تو جوابم رو ترکی بدی ؟

اگه غیر از اینه چرا وقتی توی یکی از شهر های فارس زبان به زبون ترکی حرف میزنی هیچکس جوابت رو نمیده ؟
من به شخصه چون به زبونم خیلی علاقه دارم همیشه سعی می کنم توی شهر هایی که تورکی رو نمیدونن تورکی حر ف بزنم و همیشه با یکی از آشنایان که زبان شیرین تورکی رو بلده بیرون میرم
در صورتی که زبان فارسی رو خیلی خوب و بدون لهجه حرف میزنم و بیشتر اوقات طرف مخاطبم از این روش من استقبال می کنه

والله نمیدونم از همشهریاتون بپرسین ..
من که جرات نداشتم تو خیابون فارسی حرف بنم چون همش میگفتن چرا فارسی حرف میزنی .. چرا کلاس میزاری ..حتی خانوما..
این چیزی که شما میگی خیلی غیر منطقیه شما خودت الان هر شهری میری اول زبون اونا رو یاد میگیری بعد میری ؟؟؟؟
زبون رسمی فقط واسه نامه نگاری نیست والا ما وقتی میریم جاییکه زبونشو بلد نیستیم فارسی حرف میزنیم شما رو نمیدونم ..
البته خدا رو شکر خیلیام هستن که مثل شما تعصبی و یه طرفه فکر نمیکنن ..
فکر نکنم بقیه تبریزیای این تاپیک مثل شما فکر کنن..
درمورد آدرس دادنم من بدی از تبریزیا ندیدم اینا یه چیزاییه که تو همه شهرا هست ولی این ترکی صحبت کردنو من فقط تو شهرای ترک نشین دیدم...

نه خیر مثل اینکه خودم مجبورم برم پستای قبلی رو بیارم .. شما که زحمت نمیدی به خودت..
اینو شما گفتی الان داری پسش میگیری ..
خوب حالا درباره حرفای من ..این چیزی بود که من اول بحث گفتم ...
الان ثابت شد که منظور من همه تبریزیا نبودن ؟؟؟؟
نمیدونم چرا شما در مقابل من جبهه میگیری ...
فکر کردی میخام ترکا رو مسخره کنم یا زبونشونو مسخره کنم یا به بقیه بگم که ترکا چه آدمای بدین ...
من اصلا قصد ندارم اینکارا رو بکنم منم یکیم مثل خودت ..
فقط گفتم بعضی ترکا این اخلاق رو دارن .. اینم خیلی بده .. حالا شما میگی بد نیست دیگه هر جور راحتی..

------
درضمن درست صحبت کنید احترام خودتون رو نگه دارین ..
من با احترام باهاتون صحبت کردم ..

... من بی احترامی به شما نکردم ... اما مثل این که شما همه صحبت ها رو توهین به خودتون حساب می کنین

GAME_OVER

کاربر فعال باشگاه ورزشی ,
کاربر ممتاز
شما تو این 2 سال نگرفتی مردم چی میخوان؟
من به خواسته مردم چیکار دارم ..
شما قبول داری اینکه به یه نفر که زبونت رو بلد نیست بگی چرا کلاس میزاری فارسی حرف میزنی کار بدیه ؟؟
انصافاً قبول داری یا نداری؟؟

آراز ائل سس

اخراجی موقت
من به این دوتا که دارن دعوا میکنن میگم
بس کنید دیگه
چرا دارید دعوا میکنید
خواسته هاتون رو تیتر کنید والسلام

آراز ائل سس

اخراجی موقت
من به خواسته مردم چیکار دارم ..
شما قبول داری اینکه به یه نفر که زبونت رو بلد نیست بگی چرا کلاس میزاری فارسی حرف میزنی کار بدیه ؟؟
انصافاً قبول داری یا نداری؟؟

چون شما به خواسته مردم اهمیت نمیدی نتیجش اینهمه بحث میشه
من چون دارم اینطرف رو هم میبینم به مردم حق میدم این رو بگن

Turk-oglu

مدیر بازنشسته
شما تو همین نقل قولا همشون دیدی؟؟

میشه این جمله ای که گفتین معنیش رو مشخص کنین و بگین تو نگاه اول چی رو میرسونه ؟
این حرف شماست :
....من که جرات نداشتم تو خیابون فارسی حرف بنم چون همش میگفتن چرا فارسی حرف میزنی .. چرا کلاس میزاری ..حتی خانوما..

GAME_OVER

کاربر ممتاز
من به این دوتا که دارن دعوا میکنن میگم
بس کنید دیگه
چرا دارید دعوا میکنید
خواسته هاتون رو تیتر کنید والسلام
آقا جان کی دعوا کرده ..
شما خودت داری بیشتر سیاه نمایی میکنی..
من که با کسی دعوا ندارم حرفامم زدم هرکی میخاد قبول کنه هر کی میخاد نکنه..

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
من بچه اردبیلم، 4 سال تبریز دانشجو بودم،(در شرف فارغ التحصیلی)بین اردبیلیا و تبریزیا روابط خوب نیست، حالا یه دلایلی از گذشته داشته. بیشتر بچه هایی اردبیلی با یه پیش فرضهایی می رفن تبریز، با چیزایی که از تبریزیا شنیده بودن. من تو این 4 سال به عینه دیدم، بیشتر خصوصیاتی که به تبریزیا نسبت داده می شد، تو تبریز اصلاً همه گیر نبود.اونجا من هم ادم خوب و هم بد دیدم. چند تا از بچه های تبریز الان بهترین دوستای منن. به هیچ وجه نباید با پیش فرض قضاوت کنین.

در مورد اینکه کم کم به بچه ها فارسی به جای ترکی یاد داده می شه، بگم که این تنها تو تبریز نیست تو شهر و فامیل منم هست. یه علتش بر می گرده به اینکه بعضی از فارس زبان ها ( نه همه) لهجه افراد دیگه، چه ترک چه کرد، چه لر و ... رو مسخره می کنن. و باعث می شن بعضی افراد خجالت بکشن. هم مسخره کردن بده و هم خجالت به خاطر لهجه.
کسی که لهجه داره یعنی یه زبون بیشتر بلده حرف بزنه،دید من اینه واسه همین هیچ وقت خجالت نکشیدم، هیچ وقت نخواستم هم بدون لهجه باشم. در ضمن، صداها و حروفی تو بعضی زبون ها مثه ترکی وجود داره که اگه از اول یاد نگیری دیگه نمی شه اونا رو یاد گرفت.

یه عده ای هم هستن که، اره فارسی صحبت کردن رو کلاس می دونن، همون طور که بعضی فارس زبان ها استفاده از کلمات انگلیسی در بین حرفاشون رو کلاس می دونن. اینم همه گیر نیست و 100% کار هیچ کدوم درست نیست.

پس خواهشاً سعی کنیم، همه چیز رو کلی در نظر نگیریم، قومیت یا محل تولد تعین کننده هیچ چی نیست

GAME_OVER

کاربر ممتاز
میشه این جمله ای که گفتین معنیش رو مشخص کنین و بگین تو نگاه اول چی رو میرسونه ؟
این حرف شماست :
....من که جرات نداشتم تو خیابون فارسی حرف بنم چون همش میگفتن چرا فارسی حرف میزنی .. چرا کلاس میزاری ..حتی خانوما..
نتونستی همشون پیدا کنی حالا میخای حرف منو معنی کنی و از توش چیزی که میخای دربیاری ...
این حرف منه که واضح گفتم شما داری دنبال توجیه میگردی..
من گفتم بعضی تبریزیا یه اخلاق بد دارن وقتی کسی تو خیابون فارسی حرف میزنه فکر میکنن ترکه میخاد کلاس بزاره ..
بهش گیر میدین ..
بعدشم شما که اول منکر همه چی میشدی میگفتی اصلا محاله همچین چیزی الان گیر دادی که من گفتم بعضیا یا همشون ...
چطور اول محال بود الان بعضیاس...
من حرفی با شما ندارم ون میدونم خودت هم واقعیت رو میدونی و میدونی حرف من چیه ولی خودت رو زدی به اون راه..

آراز ائل سس

اخراجی موقت
من بچه اردبیلم، 4 سال تبریز دانشجو بودم،(در شرف فارغ التحصیلی)بین اردبیلیا و تبریزیا روابط خوب نیست، حالا یه دلایلی از گذشته داشته. بیشتر بچه هایی اردبیلی با یه پیش فرضهایی می رفن تبریز، با چیزایی که از تبریزیا شنیده بودن. من تو این 4 سال به عینه دیدم، بیشتر خصوصیاتی که به تبریزیا نسبت داده می شد، تو تبریز اصلاً همه گیر نبود.اونجا من هم ادم خوب و هم بد دیدم. به هیچ وجه نباید با پیش فرض قضاوت کنین.

در مورد اینکه کم کم به بچه ها فارسی به جای ترکی یاد داده می شه، بگم که این تنها تو تبریز نیست تو شهر و فامیل منم هست. یه علتش بر می گرده به اینکه بعضی از فارس زبان ها ( نه همه) لهجه افراد دیگه، چه ترک چه کرد، چه لر و ... رو مسخره می کنن. و باعث می شن بعضی افراد خجالت بکشن. هم مسخره کردن بده و هم خجالت به خاطر لهجه.
کسی که لهجه داره یعنی یه زبون بیشتر بلده حرف بزنه،دید من اینه واسه همین هیچ وقت خجالت نکشیدم، هیچ وقت نخواستم هم بدون لهجه باشم. در ضمن، صداها و حروفی تو بعضی زبون ها مثه ترکی وجود داره که اگه از اول یاد نگیری دیگه نمی شه اونا رو یاد گرفت.

یه عده ای هم هستن که، اره فارسی صحبت کردن رو کلاس می دونن، همون طور که بعضی فارس زبان ها استفاده از کلمات انگلیسی در بین حرفاشون رو کلاس می دونن. اینم همه گیر نیست و 100% کار هیچ کدوم درست نیست.

پس خواهشاً سعی کنیم، همه چیز رو کلی در نظر نگیریم، قومیت یا محل تولد تعین کننده هیچ چی نیست
درسته من رفته بودم
برگشتم به شما هم سلام کنم
ممنون

Turk-oglu

مدیر بازنشسته
آقا جان کی دعوا کرده ..
شما خودت داری بیشتر سیاه نمایی میکنی..
من که با کسی دعوا ندارم حرفامم زدم هرکی میخاد قبول کنه هر کی میخاد نکنه..

من که با هیچکس دعوا ندارم و نداشتم
این بحث هم یه گفگتو یا بهتر بگم گپ و گفت جالب و دوستانه بود. همه ما طالب احترام متقابلیم

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
من بچه اردبیلم، 4 سال تبریز دانشجو بودم،(در شرف فارغ التحصیلی)بین اردبیلیا و تبریزیا روابط خوب نیست، حالا یه دلایلی از گذشته داشته. بیشتر بچه هایی اردبیلی با یه پیش فرضهایی می رفن تبریز، با چیزایی که از تبریزیا شنیده بودن. من تو این 4 سال به عینه دیدم، بیشتر خصوصیاتی که به تبریزیا نسبت داده می شد، تو تبریز اصلاً همه گیر نبود.اونجا من هم ادم خوب و هم بد دیدم. چند تا از بچه های تبریز الان بهترین دوستای منن. به هیچ وجه نباید با پیش فرض قضاوت کنین.

سلام همشهری ولی کسایی که زبانشون انگلیسی هست اونا هم لهجه دارن وقتی میخوان با یه زبون دیگه حرف بزنن

کسیکه لهجه رو مسخره میکنه از بی فرهنگیه خودشه

Turk-oglu

مدیر بازنشسته
نتونستی همشون پیدا کنی حالا میخای حرف منو معنی کنی و از توش چیزی که میخای دربیاری ...
این حرف منه که واضح گفتم شما داری دنبال توجیه میگردی..
بعدشم شما که اول منکر همه چی میشدی میگفتی اصلا محاله همچین چیزی الان گیر دادی که من گفتم بعضیا یا همشون ...
چطور اول محال بود الان بعضیاس...
من حرفی با شما ندارم ون میدونم خودت هم واقعیت رو میدونی و میدونی حرف من چیه ولی خودت رو زدی به اون راه..

ببین خانوم محترم بهتره همین جا تمومش کنیم
من هرچی بگم تو حرف خودت رو میزنی
من دارم ازت یه سوال می پرسم تو دوس داری بحث رو اون طور که خودت دوس داری تمومش کنی
قانع شدن یا نشدن شما واسه من هیچ فرقی نداره
من بازم میگم
مردم آزربایجان مخصوصا تبریز هیچوقت زبونی رو که دوس دارن رو با چیزی که تحمیلی باشه عوض نمی کنن
شما لطف کن از همون راهی که رفتی برگرد تا ببینی من چقدر درست می گم
همون مردمی که ازش میگین من دارم باهاشون زندگی می کنم کار می کنم .... رفتار هیچکدومشون هم با گفته های شما یکی نیست.. و من به این مردم (آزربایجان) افتخار می کنم
و واسه من مهم نیست که شما چقدر موافق باشی یا مخالف

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام همشهری ولی کسایی که زبانشون انگلیسی هست اونا هم لهجه دارن وقتی میخوان با یه زبون دیگه حرف بزنن

کسیکه لهجه رو مسخره میکنه از بی فرهنگیه خودشه

همه واسه صحبت به زبون دیگه لهجه دارن. واسه همینم می گم که وقتی کسی لهجه داره یعنی یه زبان بیشتر بلده.
اره بی فرهنگیه، ولی همه جا بی فرهنگ هست. و صد البته نباید به این افراد توجه کرد ولی نباید کار اینا رو هم به همه نسبت داد

GAME_OVER

کاربر ممتاز
ببین خانوم محترم بهتره همین جا تمومش کنیم
من هرچی بگم تو حرف خودت رو میزنی
من دارم ازت یه سوال می پرسم تو دوس داری بحث رو اون طور که خودت دوس داری تمومش کنی
قانع شدن یا نشدن شما واسه من هیچ فرقی نداره
من بازم میگم
مردم آزربایجان مخصوصا تبریز هیچوقت زبونی رو که دوس دارن رو با چیزی که تحمیلی باشه عوض نمی کنن
شما لطف کن از همون راهی که رفتی برگرد تا ببینی من چقدر درست می گم
همون مردمی که ازش میگین من دارم باهاشون زندگی می کنم کار می کنم .... رفتار هیچکدومشون هم با گفته های شما یکی نیست.. و من به این مردم (آزربایجان) افتخار می کنم
و واسه من مهم نیست که شما چقدر موافق باشی یا مخالف
خوب شمام برگشتی سر خونه اول .. دوباره که داری میگی این چیزا نیست تا 2 دقیق پیش میگفتی هست ولی کمه ..
اول تکلیفتونو با خودتون مشخص کنید بعد حرف بزنید آخرش هست یا نیست شما هر دقیقه یه حرف میزنی..
در مورد زبون تحمیلی تا حالا داشتیم میگفتیم بعضی تبریزی ها مثل شما میخای زبون ترکی رو به کسایی که میان تو تبریز تحمیل کنن اما حالا شما داری میگی بقیه میخان به تبریزیا تحمیل کنن که این حرف بعد از 30 و چند صفحه خنده داره ...
شما چه بخای چه نخای بعضی مردم تبریز اینطورین حالا قبول کردن و نکردنت مهم نیست ..
منم نخاستم جلوی افتخارت به آذربایجان رو بگیرم برو افتخار کن به من چه ؟
من نه ترکم نه فارس که بخام طرف کسی رو بگیرم هر چی گفتم از تجربیات خودم بود ..حرفی غیر از اون نزدم ..
اصلاً منطق نداری تو بحث فقط و فقط تعصبه ..
من که حرفامو زدم قضاوت باشه به عهده خدا و بقیه کسایی که بعداً این تاپیک رو میخونن ..

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه واسه صحبت به زبون دیگه لهجه دارن. واسه همینم می گم که وقتی کسی لهجه داره یعنی یه زبان بیشتر بلده.
اره بی فرهنگیه، ولی همه جا بی فرهنگ هست. و صد البته نباید به این افراد توجه کرد ولی نباید کار اینا رو هم به همه نسبت داد

بله همین طوره

Haaji

عضو جدید
کاربر ممتاز
این توالت های افتضاح سرپایی رو توی بازار قدیمی (سرپوشیده) تبریز جمع کردند یا نه؟

GAME_OVER

کاربر ممتاز
این توالت های افتضاح سرپایی رو توی بازار قدیمی (سرپوشیده) تبریز جمع کردند یا نه؟
این همه حرف زدیم یه نظر ندادی حالا گیر دادی به اونا ..:razz:
حاجیم حاجیای قدیم..

Turk-oglu

مدیر بازنشسته
خوب شمام برگشتی سر خونه اول .. دوباره که داری میگی این چیزا نیست تا 2 دقیق پیش میگفتی هست ولی کمه ..
اول تکلیفتونو با خودتون مشخص کنید بعد حرف بزنید آخرش هست یا نیست شما هر دقیقه یه حرف میزنی..
در مورد زبون تحمیلی تا حالا داشتیم میگفتیم بعضی تبریزی ها مثل شما میخای زبون ترکی رو به کسایی که میان تو تبریز تحمیل کنن اما حالا شما داری میگی بقیه میخان به تبریزیا تحمیل کنن که این حرف بعد از 30 و چند صفحه خنده داره ...
شما چه بخای چه نخای بعضی مردم تبریز اینطورین حالا قبول کردن و نکردنت مهم نیست ..
منم نخاستم جلوی افتخارت به آذربایجان رو بگیرم برو افتخار کن به من چه ؟
من نه ترکم نه فارس که بخام طرف کسی رو بگیرم هر چی گفتم از تجربیات خودم بود ..حرفی غیر از اون نزدم ..
اصلاً منطق نداری تو بحث فقط و فقط تعصبه ..
من که حرفامو زدم قضاوت باشه به عهده خدا و بقیه کسایی که بعداً این تاپیک رو میخونن ..

آره شما راس میگین چون منطق شما رو فقط خودتون قبول دارین !!؟؟... ادامه دادن این بحث هم بی فایدس ...

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
تمامی این مشکلات برمیگرده به فرهنگ مردم ایران در قبال ترکها

چرا خواهر من میگه میخوام با بچه ام فارسی حرف بزنم ؟ چون یکی از معلم های اینو بهش گفته!
گفته بچه های که در مهد و امادگی اصلا فارسی بلد نیستن دچار مشکلات یادگیری و عدم انعطاف میشند

چرا دخترها برای این که لهجه خودشونو یا زبون خودشونو قایم کنن فارسی حرف میزنن؟؟ چون اینقدر تو جامعه مسخره شده که دیگه نمیخواهد اینجوری باهاش رفتار بشه میخواهد اعتماد به نفسشو جبران کنه

چرا جونهای ما شعار تراختور تراختور باید بدهند؟؟ چون تراکتور سازی از فوتبال گذشته شده یک وسیله تا جونها حرفهای خودشونو نفرت خودشونو نشون بدهند

مشکلات رو خودمون درست کردیم و حالا وقتی می اییم این تو تاپیک ها رو میبینیم شروع میکنیم به سرکوب
نکته جالب اینه که فارس زبانان عزیز فکر میکنن چون زبان رسمی کشور فارسی هست پس هیچ کس حق صحبت و اظهار نطر در مورد سایر زبانها و اقوام رو نداره!