تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

marsel2010

عضو جدید
سلام دوستان اگر بخواهیم درمحیط drawing از یک قطعه دو نمای دلخواه current viewداشته باشیم چیکار باید کنیم؟یک بار که از task panelدر تب view palette نمای current را استفاده میکنم دیگرنمی توانم نمای دلخواه اضافه کنم.

تو اینجا نوشته فقط در مدل های باز و زمانی که در محیط view هستین می تونید استفاده کنید.
نمی دونم بدردت خورد، و من موضوع رو خوب فهمیدم یا نه!

http://help.solidworks.com/2012/English/SolidWorks/sldworks/model_view.htm

amin dd

عضو جدید
طریقه کشیدن نقشه انفجاری چی کار باید کرد؟
میخوام نقطه چین که جای هر قطعه کجاست هم رسم بشه
thanks

marsel2010

عضو جدید
طریقه کشیدن نقشه انفجاری چی کار باید کرد؟
میخوام نقطه چین که جای هر قطعه کجاست هم رسم بشه
thanks

دوتا ویدئو برات پیغام خصوصی کردم. خیلی حجم کمی دارن. دقیقا همین دوتا رو به صورت عالی توضیح داده. دانلود کن و لذت ببر.:)

marsel2010

عضو جدید
حالا چرا پیغام خصوصی؟ میذاشتی اینجا ما هم یاد بگیریم

مشکلی نداره عزیز. هر کسی که می خواد بهم پیغام بده تا بهش بدم:). برات پیغام خصوصی کردم. راحت دانلودشون کن.
:smile:------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
جریان از این قراره که یه درگیری بین من و مدیریت پیش اومد که منم نمی خواستم دیگه اینجا چیزی بذارم. حالا بخاطر اینکه همه چیز دست خودم باشه مجبورم به دوستان پیغام خصوصی کن. این موضوع همین جوری ادامه داره تا مدیریت معذرت خواهی بکنه.
:D

alireza_f_kh

عضو جدید
علیکم السلام
خب! شما بهتر بود تو همون قسمت پارت سالید شکل رو میکشیدید. آموزشش رو به یکی از دوستان تو این تاپیک داده بودم:

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ست-نرم-افزار?p=5734959&viewfull=1#post5734959

ولی خب الان هم می تونید به صورت سه بعدی و هم دو بعدی تو قسمت پارت سالید ایمپورت کنید.
اول فایلتون رو با فرمت .dwg or .dxf ذخیره کنید.
بعد سالید رو در حالت پارت ران(run) کنید
بعد از قسمت Open فایلتون رو باز کنید.
یک صفحه باز میشه که شما گزینه Import to a new part رو انتخاب و برید صفحه بعد.
در قسمت Drawing Layer Mapping نام شیت رو می تونید ادیت کنید. برید صفحه بعد
در قسمت Document Settings گزینه Import this sheet و to a 2D sketch رو انتخاب کنید.
در نهایت فینیش! تمام شد.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
امدوارم جواب ها خوب بوده باشه.
:smile:
یه 5 دقیقه بیکار بودم گفتم جواب چند تا از بچه ها رو بدم.:)[/QUOTE]

خیلی ممنونم مهندس.اگه می دونستم زودتر از اینا مزاحم می شدم.خدا خیرت بده.

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
سلام دوستان اگر بخواهیم درمحیط drawing از یک قطعه دو نمای دلخواه current viewداشته باشیم چیکار باید کنیم؟یک بار که از task panelدر تب view palette نمای current را استفاده میکنم دیگرنمی توانم نمای دلخواه اضافه کنم.

تو اینجا نوشته فقط در مدل های باز و زمانی که در محیط view هستین می تونید استفاده کنید.
نمی دونم بدردت خورد، و من موضوع رو خوب فهمیدم یا نه!

http://help.solidworks.com/2012/English/SolidWorks/sldworks/model_view.htm
دوست عزیز میشه بگی مدل باز و محیط view دقیقا چیه؟ !!!
راستش من که نفهمیدم خدایییش!!!

alireza_f_kh

عضو جدید
خدا قوت مهندسین ساختی.خصوصا آقا مارسل.
وقتی می خوام تو محیط دراوینگ تایپ کنم حروف جدا جدا میشن.چطوری می تونم درستش کنم؟
مثلا:
م ه ن د س

marsel2010

عضو جدید
دوست عزیز میشه بگی مدل باز و محیط view دقیقا چیه؟ !!!
راستش من که نفهمیدم خدایییش!!!

اصلا اینو ول کن.
توی ویو پالت(view palette) بالاش دو دکمه هست. یکی رفرش(refresh) و یکی هم پاک کردن(clear all). رفرش کن ببین کارت درست میشه یا نه.
اگه نشد کلیر کن و دوباره از همون دکمه کنارش(اینجوریه اسمش>>>....) طرحت رو باز کن.

وقتی می خوام تو محیط دراوینگ تایپ کنم حروف جدا جدا میشن.چطوری می تونم درستش کنم؟
مثلا:
م ه ن د س
قربانت!:)
باید از فارسی نویس مریم استفاده کنی.
اینجا رو هم بخون:

http://www.mec.ir/viewtopic.php?f=5&t=1393

و این فایل رو هم دانلود کن و بخون:

http://uplod.ir/1yprq5r0tq9c/Persian_in_solid.pdf.htm

---------------------------------------------------------------------

من ساخت و تولید نمی خونم.

آخرین ویرایش:

mer30fery

کاربر ممتاز
اصلا اینو ول کن.
توی ویو پالت(view palette) بالاش دو دکمه هست. یکی رفرش(refresh) و یکی هم پاک کردن(clear all). رفرش کن ببین کارت درست میشه یا نه.
اگه نشد کلیر کن و دوباره از همون دکمه کنارش(اینجوریه اسمش>>>....) طرحت رو باز کن.

عزیز دل.! این و من امتحان کردم نشد شما هم امتحان کن ببین نمیشه گفتم که در view pallete اگر از یک نما استفاده کنیم دیگه با رفرش و کلیر و ... نما نمیاد.
مثلا حتی شما نمای front رو بذاری از view pallet برای همیشه حذف میشه.
اصلا شما هم اونو ولش... یه راهی واسه اینکه دوتا نمای دلخواه در drawing داشته باشیم چیه؟؟
لطف کن راه حل بهم بده نه اینکه این کارو کن شاید بشه شاید نشه. mer30
حداقلش اینه که خودت جوابیو که میفرستی مطمئن باشی درسته.

mer30fery

کاربر ممتاز
مثلا:
م ه ن د س
اگر بخوای پرینت بگیری به هم پیوسته پرینت گرفته میشه

marsel2010

عضو جدید
عزیز دل.! این و من امتحان کردم نشد شما هم امتحان کن ببین نمیشه گفتم که در view pallete اگر از یک نما استفاده کنیم دیگه با رفرش و کلیر و ... نما نمیاد.
مثلا حتی شما نمای front رو بذاری از view pallet برای همیشه حذف میشه.
اصلا شما هم اونو ولش... یه راهی واسه اینکه دوتا نمای دلخواه در drawing داشته باشیم چیه؟؟
لطف کن راه حل بهم بده نه اینکه این کارو کن شاید بشه شاید نشه. mer30
حداقلش اینه که خودت جوابیو که میفرستی مطمئن باشی درسته.
واییییییییییییییییییییییی وای!!!
راست میگین. بنده عذر خواهی میکنم. یه اشتباه بسیار خنده دار کردم که این موضوع پیش اومد.(من حقیقتش یه موضوع دیگه مدنظرم بود که این موضوع پیش اومد. وگر نه حقیقتش این اشتباهات از من بعیده!):redface:
شما می تونید از اون current view یک کپی بگیرید. کافیه که دکمه Ctrl+C رو بزنید و بعد دکمه Ctrl+V .
اگه نماهای دیگه اش رو بخواید کافیه که روی کپی کلیک کنید و گزینه projected view رو بزنید تا نماهای دیگه ای رو که می خواید خیلی راحت اضافه کنید(از همین نمای جاری تون ). اگه شکل رو بخواید بچرخونید کافیه که روی شکل کلیک کنید و از قسمت drawing view بخش orientation هر جهت دیگه ای که می خواید تبدیل کنید(در واقع همون قسمت view pallete میشه).
یک راه دیگه اینه که یکی از نماها رو از ویوو پالت بیارین تو صفحه و از همین قسمتی که گفتم شکلتون رو به حالت نمای جاری تغییر بدین. فقط یادت باشه که اول توی فضای آزاد شکلت رو از حالت انتخاب در بیاری(در محیط آزاد یه کلیک کن) و دوباره انتخاب کنی تا اون قسمت واسه ادیت بیاد.
در مورد سوال جدیدت هم اگه اینی که من فهیمیدم، جوابت اینه، اگر که نه هم بگو:
شکلت رو توی قسمت پارت یا اسمبل، اوپن کند. بعد به هر جهتی که می خوای بچرخون. بعد دکمه اسپیس صفحه کلید رو بزن تا orientation باز بشه(توی این شکل نشون دادم:
http://uploadtak.com/images/f214_untitled.jpg ). بعد گزینه new view رو بزن و اسم ویو رو که می خوای به صورت دلخواه وارد کن. بعد اینا رو ببند و بیا توی قسمت drawing و شکلت رو باز کن. حالا اگه نگاه کنی نمای دلخواهت به نماهای پیش فرض اضافه شده. به این ترتیب راحت نمایی که می خوای می تونی اضافه کنی.
اینکه یه مقدار طول کشید تا جوابت رو بدم بخاطر این بود که من ظهر حدودا ساعت 3 تو دانشگاه بعد از اینکه پست دادی، پستت رو دیدم و حالا اومدم خونه و جواب شما رو دادم.
-------------------------------------------------------------------------------------
یک مقدار هم اگه صبور باشین و احترام طرف مقابل رو نگه دارید بد نیست. خب یه اشتباه کوچیک باعث همچین خرابی شد. آدمیه دیگه! بلاخره اشتباه میکنه. لزومی نداره اینجوری به طرف مقابلتون بتوپید.
اصلا بنده از حالا به بعد جواب شما رو نمی دم تا ناراحت نشید. خوبه؟

mer30fery

کاربر ممتاز
واییییییییییییییییییییییی وای!!! راست میگین. بنده عذر خواهی میکنم. یه اشتباه بسیار خنده دار کردم که این موضوع پیش اومد.(من حقیقتش یه موضوع دیگه مدنظرم بود که این موضوع پیش اومد. وگر نه حقیقتش این اشتباهات از من بعیده!):redface: ...اینکه یه مقدار طول کشید تا جوابت رو بدم بخاطر این بود که من ظهر حدودا ساعت 3 تو دانشگاه بعد از اینکه پست دادی، پستت رو دیدم و حالا اومدم خونه و جواب شما رو دادم.-------------------------------------------------------------------------------------یک مقدار هم اگه صبور باشین و احترام طرف مقابل رو نگه دارید بد نیست. خب یه اشتباه کوچیک باعث همچین خرابی شد. آدمیه دیگه! بلاخره اشتباه میکنه. لزومی نداره اینجوری به طرف مقابلتون بتوپید.اصلا بنده از حالا به بعد جواب شما رو نمی دم تا ناراحت نشید. خوبه؟
شما ببخشید.خیلی خوبه

mer30fery

کاربر ممتاز
... یه راهی واسه اینکه دوتا نمای دلخواه در drawing داشته باشیم چیه؟؟
...
ساده ترین راه رو پیدا کردم:
گزینه menu --> view --> modify --> 3D drawing view رو انتخاب میکنیم نمای مورد نظر را انتخاب میکنیم که یک کادر آبی دور آن ایجاد میشود و نشان گر موس مانند محیط سه بعدی حالت دوران را نشان میدهد به راحتی میتوانیم نمای مورد نظر خود را ایجاد کنیم.
فکر نمیکنم راحت تر از این راهی وجود داشته باشه

yarihaker

عضو جدید
من یه صفحه مارپیچ طراحی کردم که میخوام در محیط ورق کاری گسترده اونو بدست بیارم ولی نمیشه
آیا این طرح رو نمیشه به شیت تبدیلش کرد؟

پیوست ها

• 2012-12-03_215716.jpg
    2012-12-03_215716.jpg
    16.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Part1.rar
    85.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mohammad_444_0o

عضو جدید
سلام دوستان
4h1plsbh8u3pj8oaba.jpg
من برای طراحی این قطعه اول اومدم دایره کامل و سوراخ وسطش رو درست کردم
بعد اون لایه بیرون اومده رو گذاشتم

حالا نمیدونم باید چیکارش کنم لطفا" کمک کنید

پیوست ها

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    9.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

MohammadAli.E

عضو جدید
سلام
این یکی از تمرین های خود سالیدرک هستش
ابتدا دایره ی بیرونی رو اکسترود کنید بعد داخلشو کات کنید و بعد circullar pattern رو انجام بدید.

marsel2010

عضو جدید
من یه صفحه مارپیچ طراحی کردم که میخوام در محیط ورق کاری گسترده اونو بدست بیارم ولی نمیشه آیا این طرح رو نمیشه به شیت تبدیلش کرد؟
می خوای تبدیل کنی یا بکشی؟
اگه بخوای بکشی باید اول یه مقطع بکشی(که مال تو یه خط هستش) و یه helix .
خط رو که می دونی چطور بکشی. واسه هلیکس هم از این منو برو:

Insert>curve>helix

یا از تب features روی curve بزن و بعدش helix
اینا رو که کشیدی می تونی از ابزار Sweep از قسمت زیر صفحه مارپیچت رو بکشی:

Insert>Surface>Sweep

سویپ که اومد مقطعت رو انتخاب کن و اون خطی که می خوای بر اساسش ورق تولید بشه.
مثلا مال من این شد:

http://up.333.ir/images/y6lgnfl34ejh1o9a2b6.jpg

همینو می خواستی یا یه چیز دیگه؟

yarihaker

عضو جدید
می خوای تبدیل کنی یا بکشی؟
اگه بخوای بکشی باید اول یه مقطع بکشی(که مال تو یه خط هستش) و یه helix .
خط رو که می دونی چطور بکشی. واسه هلیکس هم از این منو برو:

Insert>curve>helix

یا از تب features روی curve بزن و بعدش helix
اینا رو که کشیدی می تونی از ابزار Sweep از قسمت زیر صفحه مارپیچت رو بکشی:

Insert>Surface>Sweep

سویپ که اومد مقطعت رو انتخاب کن و اون خطی که می خوای بر اساسش ورق تولید بشه.
مثلا مال من این شد:

http://up.333.ir/images/y6lgnfl34ejh1o9a2b6.jpg

همینو می خواستی یا یه چیز دیگه؟

خودم همینو کشیدم ولی نمیشه به ورق تبدیلش کرد

mer30fery

کاربر ممتاز

marsel2010

عضو جدید
بله ضخامت میتونی بدی. سوال اصلی yarihaker نمای گسترده صفحه در محیط SHETT METAL هست.

منظورم از ضخامت، ضخامت ورق بود که باورت بشه. نگی بلد نیست.
ما بی سوادیم، شما بگو.:biggrin:
اصلا از یه روش دیگه باید ورق کاری اینجوری کرد.

mer30fery

کاربر ممتاز
منظورم از ضخامت، ضخامت ورق بود که باورت بشه. نگی بلد نیست.
ما بی سوادیم، شما بگو.:biggrin:
اصلا از یه روش دیگه باید ورق کاری اینجوری کرد.

بله ضخامت میتونی بدی. سوال اصلی yarihaker نمای گسترده صفحه در محیط SHETT METAL هست.
من که گفتم نمیشه.
شما تصویر گسترده در محیط شیت متال رو بدست بیار من این تالارو میبوسم میذارم کنار.:cool:
شما گسترده کره ، زانویی ، تیوب و از این قبیل سطوح رو هیچ گاه نمیتونی بدست بیاری؟ باید از راه دیگری برای رسم یا در کابرد برای ساخت استفاده کرد.:)

marsel2010

عضو جدید
من که گفتم نمیشه.
شما تصویر گسترده در محیط شیت متال رو بدست بیار من این تالارو میبوسم میذارم کنار.:cool:
شما گسترده کره ، زانویی ، تیوب و از این قبیل سطوح رو هیچ گاه نمیتونی بدست بیاری؟ باید از راه دیگری برای رسم یا در کابرد برای ساخت استفاده کرد.:)
یعنی به نظرت بنده با شیت متال این شکلو نساختم؟:surprised:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
من یه صفحه مارپیچ طراحی کردم که میخوام در محیط ورق کاری گسترده اونو بدست بیارم ولی نمیشه
آیا این طرح رو نمیشه به شیت تبدیلش کرد؟

سلام
برای تبدیل کردن یا ایجاد قطعه ای به روش sheet metal دو نکته را باید مورد توجه قرار داد و اگر این دو نکته رعایت شود آن قطعه را هر شکلی داشته باشد می توان توسط بخش sheet metal تولید کرد. نکته اول در نحوه شکل گرفتن قطعه است. تنه اصلی قطعه باید بر اساس برش و خم بوجود بیاید یعنی اگر ورق خام را در نظر بگیریم برای شکل دادن قطعه، ورق دچار تغییر فرم و کشیدگی در دو راستا نشود. نکته دوم این است که گسترده جسم واقعا در یک تکه ورق قرار بگیرد و بخش های مختلف قطعه در شکل گسترده روی هم افتادگی ایجاد نکنند.
متاسفانه من نتوانستم فایل شما را باز کنم (نسخه فایل بالاتر از نسخه برنامه من است). اما از روی شکل و نمای دیدی که گذاشته اید به نظر می رسد اگر سطح گسترده قطعه را در نظر بگیریم قطعه دچار روی هم افتادگی می شود که صحیح نیست. البته شاید نمای دید نمای درستی نیست و من اشتباه می کنم.

فایل ضمیمه مثالی از ایجاد یک مارپیج به روش sheet metal است که در آن از دو helix و دستور lofted-bend استفاده شده است.

مشاهده پیوست SHEET METAL SPIRAL.zip

هدف از این سایت، کمک به دیگران است. به دوستان توصیه می کنم از ایجاد رقابت کاذب و ... پرهیز کنند.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
من که گفتم نمیشه.

درست است. کره، زانویی و لوله بدون درز را نمی توان توسط SHEET METAL مدل کرد و سطح گسترده آنها قابل محاسبه نیست چون اگر فرض کنیم که چنین قطعاتی توسط ورق ساخته شودند ورق باید دچار تغییر فرم و کشیدگی شود که با فرض اولیه قطعات برش و خم و بخش SHEET METAL سالیدورک و برنامه های دیگر در تضاد است.

در عمل این قطعات اگر توسط ورق ساخته شوند: کره توسط دو نیم کره که توسط قالب فرم ایجاد شده است، زانویی توسط قالب کشش و خم، و لوله بدون درز توسط روش EXTRUSION ساخته می شوند.