تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
می شه یه کم بیشتر در مورد template توضیح بدید ؟

در اینجا template چیز خاصی نیست (البته با Catalogue که template کتیا است اشتباه نگیرید که حوزه ای متفاوت است). در بحث ما، template در واقع یک فایل catpart catproduct یا catdrawing است که در آدرسی مشخص که readonly است ذخیره شده و در هنگام ایجاد یک فایل جدید از آن استفاده می شود. در واقع بجای file-new از file-new from استفاده می کنیم و فایل template را به برنامه می دهیم. برنامه یک کپی از template همراه با تمامی محتوا، پارامترها و تنظیمات آن ایجاد می کند.
از این طریق تمامی فایلهایی که ایجاد می شوند دارای تنظیمات و پارامترهای مشترکی مثل جرم، تعریف جنس و ... خواهند بود.

tyaman

عضو جدید
اما اینجوری یک مشکل پیش میاد مثلا خیلی وقتا با روش مونتاژ بالا به پایین که مانند شکل از فرمان newpart برای ایجاد سند استفاده میکنیم باید چکار کرد؟ همونطور که میدونید روش پایین به بالا در مونتاژ های بزرگ اصلا جواب نمیده. و همینطور در محیط پایپینگ و یا استراکچر ، با قطعات استاندارد چکار کنیم.
مشاهده پیوست 67598

آخرین ویرایش:

smmoosavian

عضو جدید
دانلود کردم اما اکسترکت نمیشه میشه برسی کنی
QUOTE=smmoosavian;4158044]مهندس جان نثاری واقعاً دستتون درد نکنه. راهنمایی بزرگی کردید.
یه فیلم تهیه کردم از نحوه آپدیت شدن جرم در BOM
[/QUOTE]

من الان دوباره دانلود کردم مشکلی نداشت

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
اما اینجوری یک مشکل پیش میاد مثلا خیلی وقتا با روش مونتاژ بالا به پایین که مانند شکل از فرمان newpart برای ایجاد سند استفاده میکنیم باید چکار کرد؟ همونطور که میدونید روش پایین به بالا در مونتاژ های بزرگ اصلا جواب نمیده. و همینطور در محیط پایپینگ و یا استراکچر ، با قطعات استاندارد چکار کنیم.
مشاهده پیوست 67598

امکان غیرفعال کردن این دستورها در حالت admin وجود دارد. اگر قرار باشد که تحت یک سیستم plm مثل enovia کار کنیم برای ایجاد part, product و drawing نیازی به استفاده از file new، file new from و یا insert new part/product درون یک اسمبلی نخواهد بود و enovia بر طبق قالب هایی که برای این فایلها تعریف شده است اقدام به ایجاد آنها در کتیا می کند. اما حتی با بکار گیری Enovia، کمی از بار رعایت استانداردهای تعریف شده برای قالب فایلها بر دوش طراح می افتد تا از بکارگیری فایلهای غیر استاندارد و خارج از قالب خودداری کند. در موردی که اشاره کرده اید طراح بجای استفاده از دستور insert-new part/product باید از دستور file-new from یا از enovia استفاده کند تا فایل جدیدی ایجاد و سپس در گام بعدی فایل را به اسمبلی اضافه کند که البته به معنای انجام دادن یک گام بیشتر در مقایسه با بکارگیری مستقیم دستور Insert-new part/product است.

راهکار دیگر که در بسیاری از شرکتها بکار گرفته می شود بکارگیری ماکرو است. در این روش کاربر آزاد است تا به هر روشی دوست داشت با فایلها کار کند. اما در هنگام انتشار یک فایل سه بعدی یا نقشه باید ماکرویی را اجرا کند که این ماکرو پارامترهای لازم برای مدل سه بعدی را ایجاد و چک می کند، قالب و قاب نقشه را تولید و کنترل می کند تا از درستی تعریف آنها بر طبق استانداردهای تعریف شده در شرکت مطمئن شوند

E_khaleghi

کاربر فعال
امکان غیرفعال کردن این دستورها در حالت admin وجود دارد. اگر قرار باشد که تحت یک سیستم plm مثل enovia کار کنیم برای ایجاد part, product و drawing نیازی به استفاده از file new، file new from و یا insert new part/product درون یک اسمبلی نخواهد بود و enovia بر طبق قالب هایی که برای این فایلها تعریف شده است اقدام به ایجاد آنها در کتیا می کند. اما حتی با بکار گیری Enovia، کمی از بار رعایت استانداردهای تعریف شده برای قالب فایلها بر دوش طراح می افتد تا از بکارگیری فایلهای غیر استاندارد و خارج از قالب خودداری کند. در موردی که اشاره کرده اید طراح بجای استفاده از دستور insert-new part/product باید از دستور file-new from یا از enovia استفاده کند تا فایل جدیدی ایجاد و سپس در گام بعدی فایل را به اسمبلی اضافه کند که البته به معنای انجام دادن یک گام بیشتر در مقایسه با بکارگیری مستقیم دستور Insert-new part/product است.

راهکار دیگر که در بسیاری از شرکتها بکار گرفته می شود بکارگیری ماکرو است. در این روش کاربر آزاد است تا به هر روشی دوست داشت با فایلها کار کند. اما در هنگام انتشار یک فایل سه بعدی یا نقشه باید ماکرویی را اجرا کند که این ماکرو پارامترهای لازم برای مدل سه بعدی را ایجاد و چک می کند، قالب و قاب نقشه را تولید و کنترل می کند تا از درستی تعریف آنها بر طبق استانداردهای تعریف شده در شرکت مطمئن شوند
مهندس خيلي ديگه سطح رفت بالا
ما كه سخت متوجه شديم يا شايد فكر ميكنيم متوجه شديم :biggrin:

tyaman

عضو جدید
در مورد استفاده از مود admin باید بگم که این کار رو انجام میدم اما برای نگه داشتن فرمول ها و پارامترهای تعریف شده در یک فایل نمیشه کاری کرد. و تنها حق انتخابهای درون option و استانداردها قابل قفل گذاری هست.
اما در مورد ماکرو باید بگم که یک ماکروی پر محتوا برای این کار پیدا کردم و در پست های قبل هم قرار دادم( catia title block editor) اما بدی این ماکرو اینه که از catia r16 sp 1 به پایین جواب میده و من با catia r17 کار میکنم. و این ماکرو میتونه جنبه اموزشی داشته باشه برای کسانی که میخان با ماکرو نویسی مشکلشونو حل کنن. اما من همیشه دنبال راه حل ساده تر میگردم. چون راحت میشه به دیگران اموزش داد. مثلا همین enovia که فرمودید. من خیلی دنبال این نرم افزار گشتم بطوری که بشه enovia v5r17 رو برای catiar17 پیدا کنم تا نه تنها این مشکل بلکه صدها مشکل دیگه که فکر میکنم داسو بخاطر فروش enovia درون کتیا قرار داده رو حل کنم. اما پیداش نکردم. میشه بذل محبت بفرمایید و اگر این نرم ا فزارو سراق دارید به ما هم محل فروشش یا دانلودش رو بگی . خیلی خیلی ممنونت میشم.

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
در مورد استفاده از مود admin باید بگم که این کار رو انجام میدم اما برای نگه داشتن فرمول ها و پارامترهای تعریف شده در یک فایل نمیشه کاری کرد. و تنها حق انتخابهای درون option و استانداردها قابل قفل گذاری هست.
اما در مورد ماکرو باید بگم که یک ماکروی پر محتوا برای این کار پیدا کردم و در پست های قبل هم قرار دادم( catia title block editor) اما بدی این ماکرو اینه که از catia r16 sp 1 به پایین جواب میده و من با catia r17 کار میکنم. و این ماکرو میتونه جنبه اموزشی داشته باشه برای کسانی که میخان با ماکرو نویسی مشکلشونو حل کنن. اما من همیشه دنبال راه حل ساده تر میگردم. چون راحت میشه به دیگران اموزش داد. مثلا همین enovia که فرمودید. من خیلی دنبال این نرم افزار گشتم بطوری که بشه enovia v5r17 رو برای catiar17 پیدا کنم تا نه تنها این مشکل بلکه صدها مشکل دیگه که فکر میکنم داسو بخاطر فروش enovia درون کتیا قرار داده رو حل کنم. اما پیداش نکردم. میشه بذل محبت بفرمایید و اگر این نرم ا فزارو سراق دارید به ما هم محل فروشش یا دانلودش رو بگی . خیلی خیلی ممنونت میشم.

enovia برنامه ای پیچیده ای برای نصب و راه اندازی است. برنامه ای است که از طرفی تحت WEB روی INTERNET EXPLORER یا FIRE FOX اجرا می شود و از طرفی برای مدیریت داده های پروژه ( از مدل های CAD گرفته تا مدارک کنترل پروژه) با ORACLE کار می کند. من منبعی برای گیرآوردن آن سراغ ندارم. نمی دانم واقعا امکان نصب و راه اندازی آن بدون خرید آن وجود دارد یا نه. اما اگر کسی بتواند اینکار را بکند می تواند کمک بسیار بزرگی به شرکت های بزرگ ایرانی که از کتیا استفاده می کنند اما سیستم PLM ندارند بکند.

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
سلام
من وقتی fill رو میزنم این error رو میده

به نظر می رسه مواردی که انتخاب کردید دارای فاصله هستند یعنی بسته نیستند. تو آپشن قسمت زیر رو فعال کنید تا فاصله ها رو با رنگ سبز (میتونید تغییر بدبد) و بزرگ نمایی نشون بده:

آخرین ویرایش:

amin dd

عضو جدید
به نظر می رسه مواردی که انتخاب کردید دارای فاصله هستند یعنی بسته نیستند. تو آپشن قسمت زیر رو فعال کنید تا فاصله ها رو با رنگ سبز (میتونید تغییر بدبد) و بزرگ نمایی نشون بده:
بازم میگه بازه من نمیدونم این کجاش بازه؟؟؟؟مشاهده پیوست 67880

smmoosavian

عضو جدید
دستور fill
دقت کنید هنگامی که یک دستور توی شاخه طراحی دچار مشکل update میشه ، باید از دستورات define in work object و deactivate استفاده کنید وگرنه همونطور که توی فیلم می بینید باید error های زیادی رو تحمل کنید.

smmoosavian

عضو جدید
من که از عکس هایی که گذاشتید چیزی سر در نیاوردم ولی خوب اینو ببینید بد نیست

یک نکته مفید : خوندن کتاب های خوب در مورد کتیا بهتر از سوال کردن تو باشگاه مهندسانه !!!

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یکی از ایراداتی که design in cotext ایجاد میکنه اینه که وقتی مثلا از دستور Explode استفاده میکنیم . مشکل در آپدیت پیش میاد و قطعات مورد نظر که از راستای هم خارج شدند قرمز میشوند. آیا راه حلی برای غلبه بر این مشکل وجود داره؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
یکی از ایراداتی که design in cotext ایجاد میکنه اینه که وقتی مثلا از دستور Explode استفاده میکنیم . مشکل در آپدیت پیش میاد و قطعات مورد نظر که از راستای هم خارج شدند قرمز میشوند. آیا راه حلی برای غلبه بر این مشکل وجود داره؟

1- از scene برای ایجاد exploded view استفاده کنید.
یا
2- در ویندوز (نه در کتیا) یک کپی از فایل catproduct بگیرید و exploded view را در آن ایجاد کنید

البته scene از همه بهتر است چون در همان فایل اصلی تعریف می شود و می تواند در ایجاد نمای انفجار در نقشه هم استفاده شود.

آخرین ویرایش:

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
1- از scene برای ایجاد exploded view استفاده کنید.
یا
2- در ویندوز (نه در کتیا) یک کپی از فایل catproduct بگیرید و exploded view را در آن ایجاد کنید
یا
3- از define variant generic product استفاده کنید.

البته scene از همه بهتر است چون در همان فایل اصلی تعریف می شود و می تواند در ایجاد نمای انفجار در نقشه هم استفاده شود.
ممنون. حالا اگه بخوام از مجموعه مونتاژی یک فیلم در محیط Dmu Fitting ایجاد کنم هم میتونم از یک scene جدید استفاده کنم تا این مشکل پیش نیاد؟

kkkaktoos

عضو جدید
تو کتیا چطوری میتونم g code نویسی کنم ؟ و چطوری میتونم قطعه رو بدم و g code بگیرم .

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنون. حالا اگه بخوام از مجموعه مونتاژی یک فیلم در محیط Dmu Fitting ایجاد کنم هم میتونم از یک scene جدید استفاده کنم تا این مشکل پیش نیاد؟

نه. نمی توانید scene را با امکانات محیط dmu fitting تلفیق کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
مهندس جان وارد کردم ولی پیغام زیر رو داد!
مشاهده پیوست 68305

ممکن است شما catia_p2_homepage.htm را داشته باشید. نام فایل را چک کردید؟ اگر نام فایل درست است آن را اجرا کنید تا ببینید در internet explorer بدرستی اجرا می شود.

اگر مشکل رفع نشد این آدرس را وارد کنید:
http://ippwww.ipp.kfa-juelich.de/B20/English
باید بدرستی کار کند. البته باید به اینترنت وصل باشید. اگر کار کرد یا اشکالی در نحوه وارد کردن آدرس دارید یا فایل های help دارای اشکال هستند.

آخرین ویرایش: