تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.
سلام
كسي ميتونه بهم كمك كنه در مورد اينكه چطور ميتونم به يه op amp فركانس 100khz بدم؟

منظورتون بطور دقیق چیه؟اگه آپ امپه بصورت 1 مدار باشه یعنی همراه با مقاومت
پس با سیگنال ژنراتور این کارو انجام میدی.چطور؟
میای ورودی حالا یا پین منفی (همون پایه 2 ای سی) و یا پین مثبت (پایه 3 ای سی)رو ورودی میگیری و اون پایه دیگه رو زمین و پراپ قرمز رنگ سیگنال ژنراتورو به جایی که ورودی گرفتی میزنی و پراپ مشکیو به گراند(زمین) میزنی و از همین سیگنال ژنراتور مد f همون فرکانس رو میزنی بعد مقدار عددی رو میزنی بعد واحدش(khz مثلا)
پایه 7 آی سی =مثبت منبع تغذیه(منبع ac)
پایه 4 آی سی = منفی منبع تغذیه

meyosem

عضو جدید
سلام
کمک کمک
یک نقشه مدار با قطعات مورد نیازش رو لازم دارم شدید اما هیچ جا پیداش نکردم خودمم تا یه حدی مدارشو دارم اما متاسفانه تازه کارم لطفا یکی کمکم کنه

این مدار مربوط میشه به درب اتوماتیک آسانسور
فکر کنم همه طرز کارشو میدونن اما باز توضیح میدهم
از تابلو فرمان دستور باز و بسته شدن صادر میشه (این فرمان با یک رله کار میکنه رله عمل میکنه فرمان بسته میده و برعکس فرمان باز- مثل پوش باتوت در حالت بسته در بسته در حالت باز در باز میشه) البته این هم بگم که یه حالت دستی هم داره که با سوئیچ دو حالته با دست باز و بسته میشه و یک سوئیچ دیگه هم داره برای اینکه از حالت دستی به حالت اتوماتیک ببره
با موتور DC 24 v کار میکنه سرعتش با پتانسیومتر 10k میباشد و 2 سنسور حساس به مغناطیس دارد که وقتی از سنسور حساس به مغناطیس عبور میکنه سرعتش کم میشه برای هر دو سمت رفت و برگشت همین جور است
در اصل دو سرعت داره که هر کدوم از حالت تند وکند یک پتانسیومتر داره در کل 4 پتانسیومتر برای تنظیم سرعت موتور و یک پتانسیومتر برای قدرت موتور دارد
روی در یک آهنربا تعبیه شده که وقتی از سنسورها عبور میکنه سرعت کم میشه و وقتی که بسته میشه در موتور جریان وجود داره تا در باز نمونه یا با دست باز نشه یا بچه از داخل نتونه درو باز کنه
ولی در حالتی که در باز میشه بعد از 20 ثانیه جریان موتور قطع میشه تا گرفتن فرمان بعدی
البته این هم بگم که از ترانسفورماتور 24 AC تغذیه میشه
لطفا کمکم کنید خیلی بهش احتیاج دارم

amirfox

عضو جدید
سلام دوستان من رشته ام برق نیست ولی جبرانی به من درس الکترونیک دادن کسی میتونه این سئوال رو واسم حل کنه ؟ با نرم افزار باید حل بشه من نرم افزار Circuit Design Suite 11.0 رو روی سیستم نصب کردم ولی سر در نیاوردم!!

amirfox

عضو جدید
سلام دوستان من رشته ام برق نیست ولی جبرانی به من درس الکترونیک دادن کسی میتونه این سئوال رو واسم حل کنه ؟ با نرم افزار باید حل بشه من نرم افزار Circuit Design Suite 11.0 رو روی سیستم نصب کردم ولی سر در نیاوردم!!

یعنی یه مهندس اینجا نیست اینو حداقل با EWB حل کنه ؟!! :confused:

محمد رضا 23

عضو جدید
اول از همه سلام میکنم به بچه های انجمن و اساتید و مدیران محترم سایتامیدوارم همیشه موفق باشیداز دوستانی که با فرکانس بالا کار کردن راهنمایی میخواستم ، من یه پروژه دارم که باید با یه فرکانس بالا حدود 40MHz و تقویت توان یه جوش پلاستیک درست کنم ولی خیلی توفرکانس بالا کار نکردم مرحله اول که یه موج فرکانس بالا یود رو با یه آیسی ساختم و با فی لتر RC تقریبا سینوسی شده و حالا باید ولتاژشو تقویت کنم و به حدود 10V پیک تو پیک برسونم ولتاژ خروجی آیسیم حدود 2V پیک تو پیک هست و یکمی هم آفست داره حدود 3 ولت آفست داره یعنی 3 ولت بالای صفر نوسان میکنه من یه طبقه تقویت کننده ولتاژ سلف بایاس بستم برای اینکه ولتاژ 2 ولت پیک تو پیک رو به 10 ولت برسونم و برای اینکه offset رو جذف کنم از کوپلاژ خازنی در ورودی استفاده کردمشکل مدارم هم به این صورت بودمشاهده پیوست 132497البته مقادیر درست مقاومت هام اینه :مقاومت کلکتور: 5.6k مقاومت امیتر : 1.8K و مقاومت بیسم هم بالایی 38K و پایینی 10k هست (ترانزیستور رو هم از یه مغازه دار سوال کردم بهم داد گفت تا 50 مگا هرتز کار میکنه و تا 2 آمپرم روی جعبش نوشته شده بود که جریان تا 2 آمپرم میتونه تحمل کنه ولی متاسفانه من مدل دقیقشو نپرسیدم که دیتاشیتشو پیدا کنم روش هم یه عددی نوشته C3631 اینم سرچ کردم چیزی پیدا نشد) مدار رو هم که بستم گینی بهم نداد ورودی و خروجیم تقریبا یه شکل بود از منبع تغذیه 12 ولت استفاده کردم و Vce و Ic برابر 5ولت و 1mAاست از خازن بای پس در امیتر هم استفاده کردم ولی گین تغییر نکردبه نظرتون باید چیکار کنم ؟ خازن کوپلاژی که استفاده میکنم باید چقدر باشه؟؟(خازن و مقاومت فرکانس بالا فرقی با خازن و مقاومت هایی که تا الان استفاده میکردیم نداره؟من از خازن های عدسی استفاده میکنم)ممنون از اساتید

onlyehsanz

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان گرامی و مدیران انجمن
برای پروژه الکترونیک3 ام باید "معادلات حالت" مدار زیر رو بدست بیارم. هر کاری کردم به نتیجه درستی نرسیدم. کسی از دوستان اگه هست که بتونه بهم کمک کنه واقعن ممنون می شم.
Untitled.jpg
در ضمن این مدار یه vco هستش که با فرکانس بین 100mhz تا 200mhz کار میکنه

ansarweb

عضو جدید
سلام دوستانیه سوالی دارم البته معذرت میخوام پیش پا افتادس چون من رشته ام چیز دیگستفاوت ***** 2a103j با ***** مثلا2a103k یا 2a470k در چیه؟این اعداد و ارقام چگونه تفسیر میشن؟همچنین یه خازن کوچولو هست که فقط رنگش آبیه و چیزی هم روش ننوشته چطوری باید مشخصاتش رو بدست آورد؟

CheerfulGirl

عضو جدید
سلام دوستان
من رشتم برق نیست ولی این واحدو داریم ممنون میشم راهنماییم کنین و جواب این سوالو بشدت لازم دارم
1سه ارایش کلکتور مشترک بیس مشترک و امیتر مشترک در ترانزیستور ها از نظر وارونگی یا ناوارونگی بودن خروجی مدار و تاثیر افزایش بتا در انها را مقایسه کنید
2نحوه تحلیل دی سی و نحوه ترسیم خط بار؟
هر کدومو بدونید ممنونن میشم

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
سلام دوستان
من رشتم برق نیست ولی این واحدو داریم ممنون میشم راهنماییم کنین و جواب این سوالو بشدت لازم دارم
1سه ارایش کلکتور مشترک بیس مشترک و امیتر مشترک در ترانزیستور ها از نظر وارونگی یا ناوارونگی بودن خروجی مدار و تاثیر افزایش بتا در انها را مقایسه کنید
2نحوه تحلیل دی سی و نحوه ترسیم خط بار؟
هر کدومو بدونید ممنونن میشم

تو کتاب مبانی الکترونیک میر عشقی کامل توضیح داده

gmaissam

عضو جدید
کمک در ارتباط باکانترها

کمک در ارتباط باکانترها

سلام دوستان

لطفا آیسی کانتری رو بهم معرفی کنید که فقط خروجی باینری داشته باشه(دکودر برای سون سگمنت نداشته باشه) وبتونه تا 9بشماره وریست کنه،اگه راه اندازیش هم توضیح بدید ممنون

یه مطلب دیگه چطور میتونم نحوه راه اندازی آیسی خصوصا کانترها رو یاد بگیرم لطفا توضیح بدبد
پیشاپیش از لطف همگی ممنون

gmaissam

عضو جدید

Yuri Boyka

عضو جدید
می تونید به کتاب های TTL GUID BOOKمراجعه کنید ولی اون هم فقط DATA SHEETداره و مزیتش ایتکه تمام آی سی مرتبط رو یکجا داره و عیبش اینکه طراحی به عهده خودتونه.

sani1019

عضو جدید
پردازش سیگنال مغزی

پردازش سیگنال مغزی

سلام اینجا کسی به صورت حرفه ای کار طبقه بندی و اعتبار سنجی رو با انواع کلسفایرها انجام داده ؟ اگه کسی هست بهم بگه یه کار تو این زمینه دارم. تشکر

hossein21

عضو جدید
سلام
میخواستم درمورد انواع مدلهای دستگاههای تولید کننده امواج آلتراسونیک توضیحاتی بدید لطفا.
مرسی

amirhseifi

عضو جدید
سلام ,من تازه عضو شدم و اطلاعاتم زیاد نیست! میشه لطف کنید و به این سوالم جواب بدید!
زمانی که اسیلوسکوپ رو از حالت ac به dc تغییر می دهیم ( با همان داده های قبل ) , تغییر ایجاد شده در موج به چه شکل و به چه دلیل میباشد؟

Mute

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ,من تازه عضو شدم و اطلاعاتم زیاد نیست! میشه لطف کنید و به این سوالم جواب بدید!
زمانی که اسیلوسکوپ رو از حالت ac به dc تغییر می دهیم ( با همان داده های قبل ) , تغییر ایجاد شده در موج به چه شکل و به چه دلیل میباشد؟

اسیلوسکوپ اگه روی حالت dc قرار بگیره هم میتونه شکل موج dc رو نشون بده و هم شکل موج ac رو.
پس پیشنهاد میشه موقع کار با اسکوپ همیشه حالت هر دو کانال رو روی
dc تنظیم کنین که هر دو رو نشون بده.
وقتی اسکوپ رو از حالت
ac به dc تغییر بدیم،ممکنه در بعضی مدار ها که دو نوع منبع ورودی دارن تغییراتی در شکل موج ظاهر بشه و دلیل این تغییرات هم بخاطر اینه که شما اسکوپ رو از یک حالت محدود (حالت ac) به حالتی تغییر دادین که هم شامل ac و هم شاملdc میشه.

Behzad nejati

عضو جدید

همونطور که دوستمون گفت تغییر ایجاد شده به دلیل اینه که در حالت dc هر دو شکل موج را(dc & ac) داریم. اما تو حالت ac فقط موج ac را داریم.
و اما دلیلش که بهش اشاره نشد. وجود خازن سری با حالت ac میباشد که این خازن منجربه حذف شکل موج dc میگردد.

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام.برای سیگنال حتما کتاب راهیان ارشد نوشته امیر علی مومن زاده رو بمطالعید;)

راهیان ارشد کتاب خوبی نیست.... پارسه بهتره

آره کتاب پارسه رو خوندم خیلی خوبه ولی زاهیان ارشد و هم تعریف می کنن.

به نظر من این کتابها قدیمی شده
کتاب رضا کهن و کتاب مهدی تقدسی هر دو از انتشارات نصیر بهترین کتابهای حال حاضر هستند
در مورد کتاب صائب و مومن زاده باید بگم هر دو رو خوندنم که مومن زاده نسبتا یه کم بهتر و رونتر هستش

---------------------------
سایت تقدسی
http://mtsignal.blogsky.com/
سایت رضا کهن گوگل بزنید سریع پیدا میکنید

mehr9

عضو جدید
سلام,
توی اسیلسکوپ اگه ورودی ولتاژ 100 v باشه , volt div چه عددی رو نشون میده؟ و نمودارش چه شکلی داره؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا