تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

sorona

عضو
سلام دوست عزی من برای آنالیر و.طراحی این آزمایش مشکل دارم و می خوام در باره این آزمایش و شکل موج و سوالاتش که در برگه ای که ضمیمه کردم
untitled01.jpg
اطلاعاتی کسب کنم ممکن من کمک کنید باتشکر

آخرین ویرایش:

milad_shafiei

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان گلم . من میخوام یه مدار الکترونیکی رو درست کنم ولی نمیتونم نقشه ی اون رو روی فیبر مدار چاپی یا همون کیت طراحی کنم . اگر از دوستان کسی هست که میتونه کمکم کنه ممنون میشم . عکس مدار رو هم میزارم .
اینم لینک مستقیمش : http://upload.tehran98.com/img1/spxm88yl16fi0ousigpf.gif

اینم پیش نمایش برای انجمن :

Yas0172

عضو جدید
با سلام وخسته نباشید به مدیران انجمن
یه تحقیق داشتم در مورد "فیوزهای الکترونیکی" همه جا رو گشتم از گوگل تا کتاب خونه چیزی نبود
لطفاً کمکم کنید

sorona

عضو
سلام . می خواستم بدونم که آیا میشه که باند های ضبط رو مستقیما بدون خود ضبط به جای اسپیکر به کامپیوتر وصل کرد؟ در واقع منظورم اینه که چه رابطی میشه برای اتصال باند ها به کامپیوتر درست کرد.ممنونم

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام . می خواستم بدونم که آیا میشه که باند های ضبط رو مستقیما بدون خود ضبط به جای اسپیکر به کامپیوتر وصل کرد؟ در واقع منظورم اینه که چه رابطی میشه برای اتصال باند ها به کامپیوتر درست کرد.ممنونم

باید بین کامپیوتر و بلندگو ها آمپلی فایر باشه تا از بلند گو ها صدا در بیاد. کارت صوتی توانائی تامین جریان بلند گو های ضبط رو نداره.

miladddd96

عضو جدید
سلام. خسته نباشید. یه سوال در زمینه ی تکنیک پالس داشتم که جوابش برام بسیار بسیار مهمه. در مدار نوسانساز با تاخیر که گیت های 74hc14 اشمیت تریگر آن با منبع Vcc 5 ولت تغذیه می شوند، با توچه به نوع گیت، مقدار Vth و Vtl این گیت را چه مقداری باید در نظر بگیریم. داخل دیتاشیت 7414 هرچقد گشتم، مقادیر این ولتاژها رو نتونستم پیدا کنم. لطفا راهنماییم کنید، خیلی جوابش مهمه برام. ممنون
میلاد

Navid7143

عضو جدید
[h=2]محاسبه پهنای باند[/h]
سلام مهندسای گل خسته نباشید خواهش میکنک کمکم کنید:خواستم ببینم پهنای باند کلا چی هست؟نحوه محسبه اش در مدارات مختلف خصوصا مدارات دارای پل وتستون چطوره؟
.ی سوال دیگه ام داشتم : چطور میشه نویز رو در مغناطیس سنج های رزونانسی پیزورسستیو حذف کرد؟:cry::cry: خواهش میکنم کمکم کنید

setare6868

عضو جدید
ساخت فیلتر بالا گذر و پایین گذر مرتبه پنجم

سلام دوستان
من یه پروژه ی آز دارم که باید فیلتر بالا گذر و پایین گذر مرتبه پنجم ، بسازم.
میخواستم بدونم شماتیک مدارهاش به چه صورته و مقادیر المان هاش چقدر باشه ؟؟

Yuri Boyka

عضو جدید
ساخت فیلتر بالا گذر و پایین گذر مرتبه پنجم

سلام دوستان
من یه پروژه ی آز دارم که باید فیلتر بالا گذر و پایین گذر مرتبه پنجم ، بسازم.
میخواستم بدونم شماتیک مدارهاش به چه صورته و مقادیر المان هاش چقدر باشه ؟؟

سلام دوست من.
شماتیک مدار رو خودت با توجه به امکانات آزمایشگاه پبدا کنی که در این مورد پیشنهاد می کنم به کتاب های فیلتر و سنتز مدار مراجعه کنی.
و اما مقادیر المان ها با توجه به فرکانس قطع و اورشوت و بهره تعیین می شن که پروژه شما همینه خودت باید حسابش کنی. ولی اگر منظورت فرمول هاش است، فرمول ها از تابع تبدیل مدار بدست میان.

Yuri Boyka

عضو جدید
محاسبه پهنای باند

سلام مهندسای گل خسته نباشید خواهش میکنک کمکم کنید:خواستم ببینم پهنای باند کلا چی هست؟نحوه محسبه اش در مدارات مختلف خصوصا مدارات دارای پل وتستون چطوره؟
.ی سوال دیگه ام داشتم : چطور میشه نویز رو در مغناطیس سنج های رزونانسی پیزورسستیو حذف کرد؟:cry::cry: خواهش میکنم کمکم کنید

هر مدار با توجه به توپولوژی و ادواتی که داره ، دارای محدودیت هائی است که فرکانس کاری یکی از اوناست. بهره مدار به ازای فرکانس های کاری مختلف نوساناتی داره که بازه بین دو تا افت بهره 3دسی بل رو پهنای باند میگن که این ناحیه ،ناحیه ی کاری مناسب مدار از نظر فرکانسه.
Untitled.jpg
در مورد سوال دوم اطلاعی ندارم.

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام. خسته نباشید. یه سوال در زمینه ی تکنیک پالس داشتم که جوابش برام بسیار بسیار مهمه. در مدار نوسانساز با تاخیر که گیت های 74hc14 اشمیت تریگر آن با منبع Vcc 5 ولت تغذیه می شوند، با توچه به نوع گیت، مقدار Vth و Vtl این گیت را چه مقداری باید در نظر بگیریم. داخل دیتاشیت 7414 هرچقد گشتم، مقادیر این ولتاژها رو نتونستم پیدا کنم. لطفا راهنماییم کنید، خیلی جوابش مهمه برام. ممنون
میلاد
این ولتاژ رو خودتون با توجه به کاربرد مدار باید تعیین کنید.مقدار استاندارد نمی شه واسش تعیین کرد.

setare6868

عضو جدید
سلام دوست من.
شماتیک مدار رو خودت با توجه به امکانات آزمایشگاه پبدا کنی که در این مورد پیشنهاد می کنم به کتاب های فیلتر و سنتز مدار مراجعه کنی.
و اما مقادیر المان ها با توجه به فرکانس قطع و اورشوت و بهره تعیین می شن که پروژه شما همینه خودت باید حسابش کنی. ولی اگر منظورت فرمول هاش است، فرمول ها از تابع تبدیل مدار بدست میان.

ممنون از راهنماییتون
من باید این مدار رو با آپ امپ و مقاومت و خازن بسازم .
میشه بیشتر راهنمایی کنید؟:cry: شماتیک مرتبه پنجمش چطوریه؟

Yuri Boyka

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون
من باید این مدار رو با آپ امپ و مقاومت و خازن بسازم .
میشه بیشتر راهنمایی کنید؟:cry: شماتیک مرتبه پنجمش چطوریه؟

ببین برای طراحی یه فیلتر مرتبه بالا اولین گام رسم طیف سیگنال و مشخص کردن پارامتر های اونه که فبلا گفتم.
تو دومین مرحله استباط شماتیک مدار مرتبه مطلوب از یک مدار مرتبه پائینه. این هم جزو سرفصل های درس فیلتر و سنتز مداره، اگر این درس رو پاس نکردین به نظر من بعیده که بتونید طراحی کنیدش. راه میانیر هم اینکه از یکی از دانشجو های گرایش مخابرات ترم بالای دانشگاتون خواهش کنید تا مدار رو براتون طراحی کنه. همچنین من هم متاسفانه شماتیک مورد نطرتون رو ندارم.

رسول21

عضو جدید
با سلم من مدار یه دیمر دی سی میخام که بتونه 12 ولتو با یه ولوم کم کنه یعنی بره زیر 12 و بیاد تا12 البته با یه ولوم ولی تا 15 امپر تحمل داشته باشه؟

Yuri Boyka

عضو جدید
با سلم من مدار یه دیمر دی سی میخام که بتونه 12 ولتو با یه ولوم کم کنه یعنی بره زیر 12 و بیاد تا12 البته با یه ولوم ولی تا 15 امپر تحمل داشته باشه؟

تو کتابه میرعشقی به منابع ولتاژ نتظیم پذیر مراجعه کنید، مدارش اونجا هست.

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام یک سوال ساده :
فقط قسمت ریاضیش مشکل دارم. جزوه ی حل شده ی استادمه این سوالشه:
(میدونم نقاشیم افتضاحه)

اینم جایی که مشکل دارم:
نوشته VGS = 5 - ID این درست.
بعد با استفاده از فرمول IDss یه معادله ی درجه 2 بدست آورده که عکسش اینجاست:

و من پایه ام از ریاضی ضعیفه نمیدونم این 12 از کجا اومده؟
اگر اتحاد باشه که میشه 8
x همون مجهول یا ID هست.

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام یک سوال ساده :
فقط قسمت ریاضیش مشکل دارم. جزوه ی حل شده ی استادمه این سوالشه:
(میدونم نقاشیم افتضاحه)

اینم جایی که مشکل دارم:
نوشته VGS = 5 - ID این درست.
بعد با استفاده از فرمول IDss یه معادله ی درجه 2 بدست آورده که عکسش اینجاست:

و من پایه ام از ریاضی ضعیفه نمیدونم این 12 از کجا اومده؟
اگر اتحاد باشه که میشه 8
x همون مجهول یا ID هست.

سلام
بله .....
ID=X
ID=K(VGS-VT)^2
ID=.25(5-ID-1)^2
ID=0.25(16-8ID+ID^2)1

4ID=16-8ID+ID^2
16-12ID+ID^2=0

sorona

عضو
با سلام دوست عزیز من دنبال مقاله یا تحقیقی در باره low noise amplifier ha و یادر مورد cheghunegie tarahie taghviat konandehaei ba gheine va bahre moshakhas ba estefade az smith chart ممنون میشم کمکم کنید فرقی نمیکنه فارسی باشه یا انگلیسی ممنون از لطفتون

secure4code

عضو جدید
با سلام و عرض خسته نباشید .
من به وسیله ی یک میکرو می خواهم 30 عدد موتور 12 ولت دی سی با 750 میلی آمپر و 7 وات توان را به سرعت قطع و وصل کنم .
جهت و فرکانس و ... برایم مهم نیست
به علت سرعت کار و نویز و ... نیاز دارم که حتماً از ترانزیستور و بدون رله استفاده کنم .
می تونین کمکم کنین که از چه ترانزیستوری و چه جوری برای قطع و وصلشون استفاده کنم ؟
خیلی ممنونم ازتون

آخرین ویرایش:

mrjamal62

عضو جدید
با سلام
از دوستان کسی از روش ساخت 7 segment یا LEd display اطلاعی داره؟ میشه راهنماییم کنید.

بهار امیدوار

عضو جدید
با سلام
از دوستان کسی از روش ساخت 7 segment یا LEd display اطلاعی داره؟ میشه راهنماییم کنید.

سون سگمنت (7segment) :

نمایش دهنده های هفت قسمتی یا همان سون سگمنت ، نمایشگرهایی هستند که قابلیت نمایش کامل اعداد و یکسری حروف انگلیسی را دارند . این نمایش گرها همانطور که از نام آنها مشخص می باشد از هفت قسمت تشکیل شده است . در ابتدا این نمایشگرها را با همان ساختار لامپ های رشته ای می ساختند .

ساخت سون سگمنت با لامپ های خلا

مصرف بالای برق ، عمرکوتاه و هزینه ی بالای این نوع نمایشگرها باعث شد تا LED به راحتی جاگزین این نوع نمابشگرها بشود.

ساختار داخلی :
ساختارداخلی سون سگمنت ها از 7 عدد LED درست شده است که این LED ها به شکل عدد 8 چیده شده اند که هر LED یک جهت این حرف را نشان می دهد . ترتیب چیدن LED ها به صورت زیر می باشد :

سون سگمنت آند مشترک

درحالت کلی دونوع سون سگمنت موجود می باشد .
1- آند مشترک : مثل شکل بالا که آند LED ها به یکدیگر متصل شده اند .
2- کاتد مشترک : کاتد LED ها به یکدیگر متصل می باشد .

آند مشترک کاتد مشترک

در شکل فوق ساختمان داخلی و نحوه ی سیم کشی LED ها مشخص شده است . معمولا برای راه اندازی و استفاده از سون سگمنت نیاز به یک آی سی بافر می باشد تا جریان LEDها را تامین کند . روشن شدن سون سگمنت ها را توسط کد انجام میدهند ، جدول زیر یک نمونه از کدهای استخراجی را نشان میدهد :

کدهگز استخراج شده ی اعداد با سون سگمنت کاتد مشترک

در بسیاری از موارد می توان از درایورهای مخصوص سون سگمنت ها استفده کرد این درایورها سون سگمنت را به صورت مستقیم راه اندازی می کنند و نیازی به بافر و استخراج کد هگز نمی باشد بلکه می توان کدهگز هرعدد را به صورت مستقیم برروی ورودی این IC گذاشت .

آی سی راه انداز سون سگمنت کاتد مشترک

سون سگمنت ها در اندازه ها و ابعاد مختلف ، تعداد مختلف (سه تایی ،چهارتایی و . . .) ساخته می شوند . در بعضی موارد برای نشان دادن حروف و کاراکترهای بیشتر چند سگمنت دیگر نیز اضافه می کنند .

انواع سون سگمنت

منبع : [h=1]وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (LEDhttp://pst-led.mihanblog.com/extrapage/7segment[/h]​

بهار امیدوار

عضو جدید
کارآفرینی در زمینه الکترونیک در ایران

کارآفرینی در زمینه الکترونیک در ایران

دوستان من یک مغازه دارم و میخوام کارآفرینی کنم
اما نمید.نم چه محصولی تولید و ارائه کنم کسی نظری داره ؟:gol:

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
چند تا سوال:
به توضیح کامل کامل احتیاج دارم. لطفا هر نکته ای که لازم میدونید رو ذکر کنید.
میبخشید همه رو توی یک پست پرسیدم ، خواستم زیاد شلوغ نشه.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

• خازنهایی که بعد از یکسوسازی با مصرف کننده موازی میشن باید چه مشخصاتی داشته باشند؟
• جایی شنیدم باید یک خازن عدسی با یک الکترولیتی موازی کنیم ، دلیلش چیه؟
• یک مثال مدار برای خروجی 5 ولت؟

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

• به نظرتون مناسب ترین رگولاتور ها برای ولتاژ 5 ، 6 ، 9 ، 12 کدوم قطعات هستند؟ (تمرکز بیشتر روی 5 ولت)
• و در مورد هیت سینک : جنس مشخصی داره ؟ مثلا آلمینیوم ؟ یا آلیاژ هست؟ فقط برای قابلمه ای ها استفاده میشه ؟ اندازه هاشون چند در چند ؟
• چون توی نت که میگردی به خیلی نقشه ها برمیخوری که بعضی ها خازن دارند ، بعضی ها سلف و خازن و ...
سوال اینه که این رگولاتور برای 5 دوبل مناسب هست ؟ اگر نیست چه چیزی کم داره ؟

vaaad7

عضو جدید
[h=2]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon1.png[/h]
سلام...
می خواستم نظرتون رو درباره تغییر گرایش در ارشد از الکترونیک به قدرت بدونم؟

هم از لحاظ بازار کار آزاد و دولتی و هم از نظر امکان اپلای کردن ؟

ممنون اگر راهنمایی کنید مخصوصا کسایی که این کارو کردن...:gol::gol:

montarboo

عضو جدید
سلام من پروژه کسینوس فی متر با امکان اندازه گیری سلف و خازن را انتخاب کردم ولی چندتا مشکل دارم یکی اینکه چطور باید باهاش کسینوس فی مثلا یه موتور رو اندازه گرفت دوم اینکه چطور پس فاز یا پیش فاز بودنو مشخص کنم پروژه من با استفاده از زمان گذر از صفر دو موج جریان و ولتاژ کار میکنه. چطور باید از یه مصرف کننده این دو موج رو بهش بدیم؟ تورو خدا کمک کنید بدبخت شدم!!!

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام من پروژه کسینوس فی متر با امکان اندازه گیری سلف و خازن را انتخاب کردم ولی چندتا مشکل دارم یکی اینکه چطور باید باهاش کسینوس فی مثلا یه موتور رو اندازه گرفت دوم اینکه چطور پس فاز یا پیش فاز بودنو مشخص کنم پروژه من با استفاده از زمان گذر از صفر دو موج جریان و ولتاژ کار میکنه. چطور باید از یه مصرف کننده این دو موج رو بهش بدیم؟ تورو خدا کمک کنید بدبخت شدم!!!

طبیعتا این پروژه رو با میکروکنترلر باید کار کنید. دو روش وجود داره :
1- برنامه نویسی البته باید سازوکار دستگاه رو خوب درک کرده باشید.
2- استفاده از دستگاه های آنالوگ برای تشخیص حالت و مجددا برنامه نویسی.

Korosh_Sepehri

عضو جدید
با سلام و عرض خسته نباشید .
من به وسیله ی یک میکرو می خواهم 30 عدد موتور 12 ولت دی سی با 750 میلی آمپر و 7 وات توان را به سرعت قطع و وصل کنم .
جهت و فرکانس و ... برایم مهم نیست
به علت سرعت کار و نویز و ... نیاز دارم که حتماً از ترانزیستور و بدون رله استفاده کنم .
می تونین کمکم کنین که از چه ترانزیستوری و چه جوری برای قطع و وصلشون استفاده کنم ؟
خیلی ممنونم ازتون
فکر میکنم بهتر از قطعات صنعتی مثل تریستور ها و دیاک یا ترایاک استفاده کنید . هم جای کمتری می گیره هم مصرف انرژیش کمتره هم صدا نداره و دقت و سرعتشش هم بالاست . مثلا میتونی خروجی های avr رو به قطعات صنعتی وصل کنی . و با یه پالس مناسب فعالشون کنی . ( البته برای این گفتم قطعات الکترونیک صنعتی چون جریانت بالاست )

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا