تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

asalfouladi

عضو جدید
سلام
متاسفانه من الان حافظم یاری نمی کنه و به کتاب هام هم دسترسی ندارم در کتاب های آزمایشگاه معماری یا خود همون کتاب معماریتون این مطالب آورده شده یه کم در کتاب بگرید پیداش می کنید

سلام
در کتاب های تکنیک پالس هست
من خودم معتمدی را دیدم داشت اگر اشتباه نکنم

سلام
جواب سوال 1)نه لازم نیست خود آی سی ها معمولا محافظ دارن
سوال2) چرا برای هر کدام یه مقاومت بزارید
3)بله این کار شدنی هست و آی سی هم موجود شماره دقیق را براتون قرار می دم الان حضور ذهن ندارم
موفق باشید

شما هم از همون آی سی می خواید استفاده کنید یا میکرو یا چیز دیگه؟
از اونجایی که با عمل ضرب جای صفر ها و یک ها تنها جابه جا می شه ساده ترین کار اینه که با نوشتن چند عدد الگوریتم تغییر اعداد را بدست بیارید و بعد با حتی ساده ترین شیفتر ها تا پیشرفته ترین میکرو ها می تونید انجامش بدید
موفق باشید

سلام
ممنون که جواب دادین.
اصلا نمیدونم که با چه IC باید مدار رو طراحی کنم ، می دونم که باید به صفر و یک تبدیل کنم می خواستم شماره IC که برای این کار نیاز دارم رو بدونم (مثلا IC 7483 برای جمع اعداد باینری ) برای ضرب چه IC نیاز دارم و اگه میدونید شکل IC که برای ضرب کردن اعداد باینری استفاده میشه رو برام بزارین منظورم نامگذاری IC ، ببخشید اگه نمی تونم تخصصی منظورم رو بیان کنم چون رشته تحصیلیم کامپیوتر و از الکترونبک چیزی نمیدونم.

robotali

عضو جدید
سلام
من تقریبا میدونم چون این سوال منم هست IC هایی که نیاز داریم برای حل این سوال 4 تاست . 2 تا 7483 برای جمع اعداد باینری،7448 برای نمایش روی 7segmentو 7485 برای مقایسه و چون جواب دو رقمی میشه 2 تا 7segment لازم داریم.من کامپیوتر می خونم ولی به جواب این سوال نیاز دارم میدونم باید چه کاری انجام بدم ولی چند تا سوال دارم تا کامل رسمش کنم . برای رسمش اگه خواستین برام پیغام بزارین تا چیزای که می دونم بهتون بگم شاید شما جواب سوال منو بدونین .
ممنون میشم اگر برای درایو کردن دو تا 7segment راهنماییم کنین...:gol:

سلام
3)بله این کار شدنی هست و آی سی هم موجود شماره دقیق را براتون قرار می دم الان حضور ذهن ندارم
موفق باشید
ممنون از جوابهاتون...
درباره مقاومت گفتم شاید اگر از یک مقاومت استفاده کنیم نور LED هایی که روشن میشن با هم فرق داشته باشن...!(به یکی جریان کمتری برسه به یکی جریان بیشتری...:surprised:)...البته الان که فکر میکنم میبینم نباید تاثیری داشته باشه...نه...؟:D
بی صبرانه منتظر راهنماییتون برای درایو کردن 7segment هستم...
مرسی:gol:

• Like
واکنش ها: sh85

ALI 7135

کاربر بیش فعال
سلام
به این لینک مراجعه کنین. :gol:
اینم یه مدار دیگه كه تغييرات ولتاژ ناشي از انرژي مادون قرمز كه به دليل حركت جسم در مقابل زون‌ها است را در يك زمان معين اندازه مي‌گيره و نسبت به آن عكس‌العمل نشان مي‌ده
خیلی خیلی ممنونم

invincible

عضو جدید

ممنون از جوابهاتون...
درباره مقاومت گفتم شاید اگر از یک مقاومت استفاده کنیم نور LED هایی که روشن میشن با هم فرق داشته باشن...!(به یکی جریان کمتری برسه به یکی جریان بیشتری...:surprised:)...البته الان که فکر میکنم میبینم نباید تاثیری داشته باشه...نه...؟:D
سلام دوست عزیز :gol:
این فایل کامل درایو کردن 7 سگمنت
که البته برای درایو 7 سگمنت 4تایی طراحی شده
ولی خب میشه تغییرش داد و می تونین عملا از 2 تاش استفاده کنین :lol:
password: www.bargh20.com

robotali

عضو جدید
Capture.jpg
بازم سلام...
sh85 عزیز من یه بار مدار رو مثل شکل بالا بستم یعنی فقط از یک مقاومت (220 اهم)تو مسیر همه LED ها استفاده کردم...یه بار هم اون مقاومت رو حذف کردم و به جاش بین پایه آند تک تکLEDها و خروجی های متناضرشون از IC یه مقاومت 220 اهم گذاشتم...
ولی وقتی با ولت متر ولتاژ دو سر LED ها رو اندازه گرفتم تو حالت اول 2.74 ولت شد ولی تو حالت دوم
2.97 ولت شد ...البته چند دهم ولت زیاد مهم نیست ولی تو نور LED ها خیلی فرق میزاشت...
میخوام بدونم که این اختلاف تو ولتاژ تو این دوتا حالت چه علتی داره..
ممنون:gol:

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
ممنون که جواب دادین.
اصلا نمیدونم که با چه IC باید مدار رو طراحی کنم ، می دونم که باید به صفر و یک تبدیل کنم می خواستم شماره IC که برای این کار نیاز دارم رو بدونم (مثلا IC 7483 برای جمع اعداد باینری ) برای ضرب چه IC نیاز دارم و اگه میدونید شکل IC که برای ضرب کردن اعداد باینری استفاده میشه رو برام بزارین منظورم نامگذاری IC ، ببخشید اگه نمی تونم تخصصی منظورم رو بیان کنم چون رشته تحصیلیم کامپیوتر و از الکترونبک چیزی نمیدونم.

ممنون از جوابهاتون...

مشاهده پیوست 38363
بازم سلام...
sh85 عزیز من یه بار مدار رو مثل شکل بالا بستم یعنی فقط از یک مقاومت (220 اهم)تو مسیر همه LED ها استفاده کردم...یه بار هم اون مقاومت رو حذف کردم و به جاش بین پایه آند تک تکLEDها و خروجی های متناضرشون از IC یه مقاومت 220 اهم گذاشتم...
ولی وقتی با ولت متر ولتاژ دو سر LED ها رو اندازه گرفتم تو حالت اول 2.74 ولت شد ولی تو حالت دوم
2.97 ولت شد ...البته چند دهم ولت زیاد مهم نیست ولی تو نور LED ها خیلی فرق میزاشت...

سلام
متاسفانه من الان حافظم یاری نمی کنه و به کتاب هام هم دسترسی ندارم در کتاب های آزمایشگاه معماری یا خود همون کتاب معماریتون این مطالب آورده شده یه کم در کتاب بگرید پیداش می کنید

سلام
در کتاب های تکنیک پالس هست
من خودم معتمدی را دیدم داشت اگر اشتباه نکنم

سلام
موفق باشید

شما هم از همون آی سی می خواید استفاده کنید یا میکرو یا چیز دیگه؟
از اونجایی که با عمل ضرب جای صفر ها و یک ها تنها جابه جا می شه ساده ترین کار اینه که با نوشتن چند عدد الگوریتم تغییر اعداد را بدست بیارید و بعد با حتی ساده ترین شیفتر ها تا پیشرفته ترین میکرو ها می تونید انجامش بدید
موفق باشید
با عرض پوزش از دوستان من موقع خواندن سوال دچار اشتباه شدم و فکر کردم منظور شما ضرب اعداد با عدد 4 هست نه ضرب عدد 4بیتی در 4بیتی در پست بعد توضیح درست عرض می کنم خدمتتون

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
ممنون که جواب دادین.
سلام
اول عذر می خوام بابت این که سوالتون را در مرحله اول اشتباه متوجه شدم
در مرحله بعد ضرب دوعدد 4بیتی در هم
ببنید برای این کار راه های زیادی هست ولی به نظرم بهترین و ساده ترین راه همون راهی هست که در واحد حساب و منطق انجام می شه (ALU)
برای متوجه شدن این موضوع به کتاب معماری کامپیوتر موریس مانو قسمت ضرب اعداد باینری مراجعه کنید خوندنش به درک چگونگی طراحی خیلی کمک می کنه
اما حالا برای مثال من یه توضیح مختصری خدمتتون می دم
ببنید توی واحد حساب و منطق ما تنها از یه عمل برای اعمال عملیات ریاضی استفاده می کنیم و اون هم جمع هست یعنی ضرب و به جمع تبدیل می کنیم ، تفریق هم که جمع معکوس هست و به همین روال برای تقسیم که در واقع معکوس ضرب هست
کلا شیوه کار ضرب اعداد به چه صورت هست
شما وقتی می خواید عدد 32 را در 21 ضرب کنید کاری که می کنید تک تک رقم های 21 را به ترتیب از یکان به بالا در 32 ضرب می کنید منتها هر بار که به مرتبه بالاتر می رید یک 0 هم اضافه می کنید
به این ترتیب که
32
*21
ـــــــــــ
32
+
640
ـــــــــ
672
خوب حالا می رسیم به فرم باینری
فرض کنید می خواید 0001 را در 00010 ضرب کنید کار کردن با اعداد باینری این حسن را داره که در موقع ضرب شما دو حالت بیشتر ندارید یا جوابتون خود عدد اول می شه (فرض کنید عدد اول را 0001 در نظر گرفتیم ) یا 0 می شه چون یا داره در 1 ضرب می شه و یا در صفر با اعمال یه شیفت صفر در هر مرحله
و همچنین به مود دیگه ای که نیاز داریم یه شیفت هست تا شما بتونید با توجه به مراحل قبلی و فعلی مرحله بعدی را ایجاد کنید
این فرم کلی برنامه هست که بازم می گم حتما با مراجعه به موریس مانو نمونه های عددی را بررسی کنید و حتی در اونجا شکل و طریقه به هم وصل شدن جمع کننده ها را هم نشون داده شماره آی سی تبدیل باینری به بی سی دی هم که گفتن
انشالله که موفق باشید

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 38363
بازم سلام...

سلام
ببینید یکی از راه های تغییر نوور ال ای دی ها تغییر افت ولتاژ روی اون ها هست شما وقتی مقاومت را تغییر می دید میزان افت ولتاژ تغییر می کنه و در نتیجه نور ال ای دی ها هم کم و زیاد می شه (از این کار برای تغییر در شدت نور استفاده می کنن ) در حالت کلی نباید فرقی داشته باشه وقتی که یه مقاومت می زارید برای همه و یا برای یکی ولی در عمل چون همه فطعات یک مقدار جریان کشی دارن این کار باعث می شه که جریان کشی در مدار پیش بیاد و افت ولتاژ را داشته باشید در نتیجه میزان نور هم تغییر می کنه در صورتی که شما اگر توی شبیه ساز ها ببندین هر دو نشون می دن که فقط ال ای دی روشن می شه
موفق باشید

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ic numberr

ic numberr

توی این فایل شماره یه سری آی سی ها به همراه کارکردشون هست فکر کنم مفید باشه براتون
یا حق ...:gol:

پیوست ها

• New Microsoft Word Document (2).rar
    31.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ali saed

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلامميخوام يك ترانس رو به صورت ولومي با استفاده از مدار سويچينگ با تراياك يا اس سي ار كنترل كنم ولي اين كار با استفاده از سويچينگ معمولي امكن پذير نيست چون وقتي سويچينگ ميشه ترانس به شدت داغ ميكنه اگه كمكم كنيد ممنون ميشم

henn

عضو جدید
سلام دوستان
براي برنامه هاي الكترونيك ايا اموزش ويديويي هم موجوده؟ اگر به زبان انگليسي باشه برام فرقي نميكنه
مثل نرم افزار هاي proteus يا ...
اگر براي متلب هم اموزش ويديوي داشتيد بزاريد
ممنون

armin_gera

عضو جدید
درخواست گیرنده ی فرودگاه

درخواست گیرنده ی فرودگاه

سلام
من یه گیرنده ی امواج رادیویی فرودگاه رو میخوام میخوام باهاش به مکاتبات فرود گاه با خلبان و ... گوش بدم
اگه برام نقششو بذارید ممنون میشم

maziio

عضو جدید
سلام

سلام

اصل داستان مربوط به مدار يه مبدل ديجيتال به آنالوگه كه فركانسه وروديش 100khz بايد باشه اما نميتونم از 741 استفاده كنم چون فركانسه كاريش از 6khz بيشتر نيستوفكر كنم بايد يه مدار قبل 741 بزارم كه فركانسو كم كنم اما دقيقن نمي دونم چجوري؟ واضح تر شد؟
خوب میتونی فرکانس ورودی به آپ امپ رو توسط آیسی های 4060 و4040به هر فرکانسی دوست داری تبدیل کنی

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
براي برنامه هاي الكترونيك ايا اموزش ويديويي هم موجوده؟ اگر به زبان انگليسي باشه برام فرقي نميكنه
مثل نرم افزار هاي proteus يا ...
اگر براي متلب هم اموزش ويديوي داشتيد بزاريد
ممنون
سلام دوست عزیز
در تالار نرم افزار آموزش هر دو موجوده
می تونید به تاپیک مربوطش مراجعه کنید
موفق باشید
سلام
من یه گیرنده ی امواج رادیویی فرودگاه رو میخوام میخوام باهاش به مکاتبات فرود گاه با خلبان و ... گوش بدم
اگه برام نقششو بذارید ممنون میشم

دوست عزیز این مسائل امنیتی هست !

• Like
واکنش ها: henn

armin_gera

عضو جدید
خوب میتونی فرکانس ورودی به آپ امپ رو توسط آیسی های 4060 و4040به هر فرکانسی دوست داری تبدیل کنی
شرمنده من تا اون حد حرفه ای نیستم البته یه زمانی سردرمیاوردم ولی اون مال 2 سال پیشه که کنکور نداشتم
اگه لطف کنید یه توضیح بدید و یا نقششو برام بذارید
ممنون
دوست عزیز این مسائل امنیتی هست !
میدونم. من که نمیخوام اختلال ایجاد کنم فقط میخوام گوش بدم ببینم چه جوری حرف میزنن. فرستنده که نمیخوام فقط یه رادیه که امواج دورو بر 128 رو بگیره
ممنون

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شرمنده من تا اون حد حرفه ای نیستم البته یه زمانی سردرمیاوردم ولی اون مال 2 سال پیشه که کنکور نداشتم
اگه لطف کنید یه توضیح بدید و یا نقششو برام بذارید
ممنون

میدونم. من که نمیخوام اختلال ایجاد کنم فقط میخوام گوش بدم ببینم چه جوری حرف میزنن. فرستنده که نمیخوام فقط یه رادیه که امواج دورو بر 128 رو بگیره
ممنون
بله متوجه منظورتون شدم ولی این کار حتی به خودی خود جرمه !
حتی یه مدت که این بی سیم ها اومده بود می شد ایستگاه های نزدیک را شنود کرد ولی حتی همین کار هم جرم بود !

robotali

عضو جدید
Dcode یک عدد باینری 4 بیتی به دسیمال و نمایش در 7segment

Dcode یک عدد باینری 4 بیتی به دسیمال و نمایش در 7segment

درود...
از sh85 عزیز به خاطر پاسخ به سوالاتی که در پستهای قبلیم دادن تشکر میکنم....;)
یه مشکل دیگه ای پیدا کردم که نمیتونم حلش کنم و به کمک شما نیاز دارم::(
میخوام تو مدار جمع کننده 4 بیتی که بستم(با IC7483) هر کدوم از دو تا عدد ورودی که هر یک چهار بیت BCD هست رو (که با on و off کردن کلیدها باید وضعیت 0و1 هر بیت رو مشخص کنم...) به شکل جداگانه روی 7segment در مبنای ده نشون بدم...:smile: حالا مشکلم اینجاست که اگر معادل دسیمال عدد ورودی دو رقمی بشه یعنی(10,11,12,13,14,15) چه جوری میتونم رو 7segment نشونش بدم...:que::confused:
طبیعتاً برای هر کد BCD ورودی باید از دو تا 7segment استفاده کنم دیگه:que::warn:
ولی IC که من میشناسم(7448) میتونه فقط یه 7segment رو درایو کنه....:cry:
میشه راهنماییم کنین...:que:
در ضمن این مشکل رو در خروجی(حاصل جمع) هم دارم...اون جا چون Carry هم دارم (جمعاً 5 بیت)باید بتونم تا 2 رقم (دسیمال)رو نشون بدم...
اصلا با IC میشه این کارا رو کرد...:que::warn:
منتظر جوابتون هستم...:gol:

آخرین ویرایش:
  • Like

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
درود...
از sh85 عزیز به خاطر پاسخ به سوالاتی که در پستهای قبلیم دادن تشکر میکنم....;)
یه مشکل دیگه ای پیدا کردم که نمیتونم حلش کنم و به کمک شما نیاز دارم::(
میخوام تو مدار جمع کننده 4 بیتی که بستم(با IC7483) هر کدوم از دو تا عدد ورودی که هر یک چهار بیت BCD هست رو (که با on و off کردن کلیدها باید وضعیت 0و1 هر بیت رو مشخص کنم...) به شکل جداگانه روی 7segment در مبنای ده نشون بدم...:smile: حالا مشکلم اینجاست که اگر معادل دسیمال عدد ورودی دو رقمی بشه یعنی(10,11,12,13,14,15) چه جوری میتونم رو 7segment نشونش بدم...:que::confused:
طبیعتاً برای هر کد BCD ورودی باید از دو تا 7segment استفاده کنم دیگه:que::warn:
ولی IC که من میشناسم(7448) میتونه فقط یه 7segment رو درایو کنه....:cry:
میشه راهنماییم کنین...:que:
در ضمن این مشکل رو در خروجی(حاصل جمع) هم دارم...اون جا چون Carry هم دارم (جمعاً 5 بیت)باید بتونم تا 2 رقم (دسیمال)رو نشون بدم...
اصلا با IC میشه این کارا رو کرد...:que::warn:
منتظر جوابتون هستم...:gol:

سلام دوست عزیز
خواهش می کنم وظیفمه
در رابطه با اعداد دورقمی خود سگمنت تا 15 را نشون می ده به این ترتیب که 10 را به a و 11 را با b و به همین ترتیب تا 15 یعنی همون f پس نیاز به دو سگمنت ندارید
فکر کنم کل سوالاتون با این جواب رفع بشه بازم اگر سوالی هست که متوجه نشدم بفرمایید
موفق باشید

robotali

عضو جدید
سلام دوست عزیز
خواهش می کنم وظیفمه
در رابطه با اعداد دورقمی خود سگمنت تا 15 را نشون می ده به این ترتیب که 10 را به a و 11 را با b و به همین ترتیب تا 15 یعنی همون f پس نیاز به دو سگمنت ندارید
فکر کنم کل سوالاتون با این جواب رفع بشه بازم اگر سوالی هست که متوجه نشدم بفرمایید
موفق باشید
سلام...
مرسی ... این لطف شماست...
ببینید درست متوجه شدم:
کافیه برای هر کدوم از اعداد ورودی یه سون سگمنت رو با 7448 درایو کنم...(باید چهار تا ورودی به 7448 بدم و 7 تا خروجی از اون رو به سون سگمنت ببرم(راستی برای هر سگمنت باید یه مقاومت هم بزارم؟)...حالا اگر ورودیمون دو رقمی بشه اون رو اتوماتیک با حروف نشون میده...(a,.....,f)... )این پایه های [FONT=&quot]RBI[/FONT] [FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]LT, BI/RBO روی 7448 باید به کجا وصل بشه...؟ [/FONT]
در آخر هم این که ممکنه تو خروجیمون عدد حاصل از 15 بیشتر بشه... این جا دیگه لازمه که از دو تا 7سگمنت استفاده شه...؟(اگر بلی... چه جوری باید یک کد BCD پنج بیتی رو (که احتمالن دسیمالش دو رقمی بالاتر از 15 بشه)روی 7 سگمنت نشون داد...؟
باز هم ممنون بابت پاسخ هاتون...:gol:

• Like

armin_gera

عضو جدید
بله متوجه منظورتون شدم ولی این کار حتی به خودی خود جرمه !
حتی یه مدت که این بی سیم ها اومده بود می شد ایستگاه های نزدیک را شنود کرد ولی حتی همین کار هم جرم بود !
شما کاملا" درست میگید ولی دله دیگه چیکارش کنم

از عزیزان کسی نقشه گیرنده ی 128 نداره؟؟
ممنون

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام...
مرسی ... این لطف شماست...
ببینید درست متوجه شدم:
کافیه برای هر کدوم از اعداد ورودی یه سون سگمنت رو با 7448 درایو کنم...(باید چهار تا ورودی به 7448 بدم و 7 تا خروجی از اون رو به سون سگمنت ببرم(راستی برای هر سگمنت باید یه مقاومت هم بزارم؟)...حالا اگر ورودیمون دو رقمی بشه اون رو اتوماتیک با حروف نشون میده...(a,.....,f)... )این پایه های [FONT=&quot]RBI[/FONT] [FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]LT, BI/RBO روی 7448 باید به کجا وصل بشه...؟ [/FONT]
در آخر هم این که ممکنه تو خروجیمون عدد حاصل از 15 بیشتر بشه... این جا دیگه لازمه که از دو تا 7سگمنت استفاده شه...؟(اگر بلی... چه جوری باید یک کد BCD پنج بیتی رو (که احتمالن دسیمالش دو رقمی بالاتر از 15 بشه)روی 7 سگمنت نشون داد...؟
باز هم ممنون بابت پاسخ هاتون...:gol:
سلام دوست عزیز
ببخشید بابت تاخیر
نه ببینید ورودی سگمنت 4 تا هست نه 7تا
برای سگمنت هم نیاز به مقاومت نیست
ببینید همه آی سی ها یه توانایی های محدودی دارن
مثلا یکی تنها می تونه تا 15 بشماره یکی تا 5 یکی ...
من می خواستم دیتاشیت آی سی که شما گفتین را مطالعه کنم و اطلاعاتی که خواستین را براتون قار بدم ولی دیدم شامل تاخیر شد و همچنان وقت نکردم که اینکار را انجام بدم برای همین تاخیر افتاد در
پاسخ گویی من
در دیتا شیت آی سی ها گفته شده که مثلا تا ماکزیمم چه عددی را می تونید در خروجی بنینید و یا برای مشاهده اعداد بالاتر کری خروجی روی کدوم پایه قرار می گیره و باید چه کار کنید
این که بشه عدد دو رقمی را روی سگمنت پیاده کرد شدنی می شه (البته من نکردم ! ) ولی یه کم دردسر داره و اول هم باید همون دیتا شیت را بخونید که اصلا ببینید توانایی آی سی شما در چه حد هست
برای دانلود دیتا شیت هم بهترین سایت alldatasheet هست اگر نتونستین پیدا کنید بگیدد براتون قرار بدم
از شبیه ساز هایی مثل پروتئوس هم می تونید بهره ببرید خیلی ساده و در عین حال نزدیک به واقع هست در تالار نرم افزار هم قرار دادیم هم دانلود و هم آموزش ( آموزشش یکی دوتا نکته کوچیک بدونید کارتون حله اگه خواستین در خدمتم )
خوشحالم که دنبال این هستین که خودتون انجام بدید نه یه لقمه آماده
در پایان موفق باشید

robotali

عضو جدید
سلام دوست عزیز
ببخشید بابت تاخیر
خواهش میکنم مهندس جان...:smile:
ببینید همه آی سی ها یه توانایی های محدودی دارن
مثلا یکی تنها می تونه تا 15 بشماره یکی تا 5 یکی ...
در دیتا شیت آی سی ها گفته شده که مثلا تا ماکزیمم چه عددی را می تونید در خروجی بنینید و یا برای مشاهده اعداد بالاتر کری خروجی روی کدوم پایه قرار می گیره و باید چه کار کنید
پس اگر ممکن باشه یک آی سی که بشه با اون دو تا 7سگمنت رو درایو کرد به من معرفی میکنین... (7سگمنت ها کاتد مشترکه)... من دیتا شیتش رو از سایتی که معرفی کردین پیدا میکنم... بعد اگر مشکلی پیش اومد مجدداً مزاحم وقتتون میشم...:redface:
این که بشه عدد دو رقمی را روی سگمنت پیاده کرد شدنی می شه (البته من نکردم ! ) ولی یه کم دردسر داره و اول هم باید همون دیتا شیت را بخونید که اصلا ببینید توانایی آی سی شما در چه حد هست
از این روش زیاد خوشم نیومد... به نظرم جالب نمیاد که اعداد دورقمی رو با حروف نشون بدیم...
از شبیه ساز هایی مثل پروتئوس هم می تونید بهره ببرید خیلی ساده و در عین حال نزدیک به واقع هست در تالار نرم افزار هم قرار دادیم هم دانلود و هم آموزش ( آموزشش یکی دوتا نکته کوچیک بدونید کارتون حله اگه خواستین در خدمتم )
خوشحالم که دنبال این هستین که خودتون انجام بدید نه یه لقمه آماده
در پایان موفق باشید
ممنون... اتفاقاً دارم کار کردن با پروتئوس رو هم یاد میگیرم... البته برای من یه کمی سخته... ولی سختیش هم شیرینه...:smile:
مجدداً تشکر میکنم از پاسخهاتون...:gol:

• Like

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خواهش میکنم مهندس جان...:smile:

پس اگر ممکن باشه یک آی سی که بشه با اون دو تا 7سگمنت رو درایو کرد به من معرفی میکنین... (7سگمنت ها کاتد مشترکه)... من دیتا شیتش رو از سایتی که معرفی کردین پیدا میکنم... بعد اگر مشکلی پیش اومد مجدداً مزاحم وقتتون میشم...:redface:

از این روش زیاد خوشم نیومد... به نظرم جالب نمیاد که اعداد دورقمی رو با حروف نشون بدیم...

ممنون... اتفاقاً دارم کار کردن با پروتئوس رو هم یاد میگیرم... البته برای من یه کمی سخته... ولی سختیش هم شیرینه...:smile:
مجدداً تشکر میکنم از پاسخهاتون...:gol:
سلام
فکر کنم منظورم را بد بیان کردم
منظور من ماکزیمیم عددی بود که می تونه بشماره نه این که آی سی خاصی می تونه دوتا را درایو کنه
ببنید فرض کنید همون عدد 15 را ما می خوایم روی دو سگمنت نشون بدیم پس باید سگمنت اول 1 را نشون بده و سگمنت دوم 5
خوب در چه حالتی سگمنت اول 1 را نشون می ده وقتی که اولین بیت 1 و بقیه صفر باشن
در چه حالتی 5 نشون می ده ؟
در حالتی که بیت اول و سوم یک و مابقی صفر باشن
پس شما می یان خروجیتون را با بررسی این شرایط با اند و نند و نات و ... شرط گزاری و به سگمنت ارسال می کنید (دردسری که می گفتم این بود که شرط گزاری سخت افزاری کنید )
برای همین معمولا از ال سی دی استفاده می کنن برای نمایش اعداد دورقمی
مثلا چیزی که الان به ذهن من رسید اینه که
در حالت 0-9 دقیقا خروجی ها به سگمنت اول برن
در حالات بعدی با توجه به الگوریتم تکرار داده ها که برای 10 و 11 و 12 و 13 و 14 و 15 داریم
1010
1011
1100
1101
1110
1111
خوب در این حالت همواره اولین رقم از سمت چپ همواره صفر هست و or دو رقم وسط (دوم و سوم از راست یک هست )
پس می تونیم بگیم هر وقت دستورات or این دو عدد یک شد همه ورودی های سگمنت اول به جز بیت اول (برای نشان دادن یک ) صفربشن و ..... برای سگمنت دوم تا 0 و 1 و 2 و 3 و 4و 5 نشون بده
این دیگه بر می گرده به الگوریتم نویسی شما ممکنه چیزی که من نوشتم سخت ترین راه باشه و شما راه بهتری به ذهنتون برسه چون من همین طوری الان این راه به ذهنم رسید
برای کار با پروتئوس فقط بدونید مهم طریقه آوردن آی سی ها هست که ب بسم الله یاد می گیرید و این که رنگ ها چه معنی می دن (مثلا قرمز و آبی صفر و یک هست خاکستری چیه و ... که یه سری فایل آموزشی در قسمت نرم افزار ها گذاشتیم همه را گفته و خوب مختصر و مفید هم هست اگر سوالی هم داشتین بفرمایین کمکی بر بیاد خوشحال می شیم )
موفق و پایدار باشید

robotali

عضو جدید
سلام
فکر کنم منظورم را بد بیان کردم
منظور من ماکزیمیم عددی بود که می تونه بشماره نه این که آی سی خاصی می تونه دوتا را درایو کنه
ببنید فرض کنید همون عدد 15 را ما می خوایم روی دو سگمنت نشون بدیم پس باید سگمنت اول 1 را نشون بده و سگمنت دوم 5
خوب در چه حالتی سگمنت اول 1 را نشون می ده وقتی که اولین بیت 1 و بقیه صفر باشن
در چه حالتی 5 نشون می ده ؟
در حالتی که بیت اول و سوم یک و مابقی صفر باشن
پس شما می یان خروجیتون را با بررسی این شرایط با اند و نند و نات و ... شرط گزاری و به سگمنت ارسال می کنید (دردسری که می گفتم این بود که شرط گزاری سخت افزاری کنید )
برای همین معمولا از ال سی دی استفاده می کنن برای نمایش اعداد دورقمی
مثلا چیزی که الان به ذهن من رسید اینه که
در حالت 0-9 دقیقا خروجی ها به سگمنت اول برن
در حالات بعدی با توجه به الگوریتم تکرار داده ها که برای 10 و 11 و 12 و 13 و 14 و 15 داریم
1010
1011
1100
1101
1110
1111
خوب در این حالت همواره اولین رقم از سمت چپ همواره صفر هست و or دو رقم وسط (دوم و سوم از راست یک هست )
پس می تونیم بگیم هر وقت دستورات or این دو عدد یک شد همه ورودی های سگمنت اول به جز بیت اول (برای نشان دادن یک ) صفربشن و ..... برای سگمنت دوم تا 0 و 1 و 2 و 3 و 4و 5 نشون بده
این دیگه بر می گرده به الگوریتم نویسی شما ممکنه چیزی که من نوشتم سخت ترین راه باشه و شما راه بهتری به ذهنتون برسه چون من همین طوری الان این راه به ذهنم رسید
برای کار با پروتئوس فقط بدونید مهم طریقه آوردن آی سی ها هست که ب بسم الله یاد می گیرید و این که رنگ ها چه معنی می دن (مثلا قرمز و آبی صفر و یک هست خاکستری چیه و ... که یه سری فایل آموزشی در قسمت نرم افزار ها گذاشتیم همه را گفته و خوب مختصر و مفید هم هست اگر سوالی هم داشتین بفرمایین کمکی بر بیاد خوشحال می شیم )
موفق و پایدار باشید
مهندس یک دنیا ممنون... خیلی چیزا دستگیرم شد... برم ببینم چه کار میتونم بکنم...:)
یا حق:gol:

• Like

eng.nafis

عضو جدید
مدار مبدل آنالوگ به دیجیتال

مدار مبدل آنالوگ به دیجیتال

سلام اگه ممکنه چند مدار که مبدل A/D
با اپ امپ 291 هستش رو معرفی کنبد.البته روابطش هم خیلی مهمه.

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مهندس یک دنیا ممنون... خیلی چیزا دستگیرم شد... برم ببینم چه کار میتونم بکنم...:)

خوهش می کنم البته من اشتباها "خوب در این حالت همواره اولین رقم از سمت چپ همواره صفر هست و or دو رقم وسط (دوم و سوم از راست یک هست " به جای یک صفر نوشتم
موفق باشید

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

خوهش می کنم البته من اشتباها "خوب در این حالت همواره اولین رقم از سمت چپ همواره صفر هست و or دو رقم وسط (دوم و سوم از راست یک هست " به جای یک صفر نوشتم
موفق باشید

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی

sajad_n

عضو جدید
شارژر موبایل

شارژر موبایل

سلام به همه. من یه نقشه مداری شارژر موبایل با قطعات و توضیح کامل نیاز دارم. کسی میتونه به من کمک کنه لطفا؟

robotali

عضو جدید
موفق باشید
بله متوجه شدم... ممنون...

• Like
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا