تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
از توضیحات ممنونم دوست عزیز ولی دوتا سوال هست.

اول این که اگه دوتا باتری دوازده ولت و سه ولت رو به هم موازی کنیم جریان از دوازده ولت به سه ولت میره دیگه درسته؟

اونوقت فقط باید اون باتری سه ولته بر اثر جریان اضافه خراب شه و به باتری دوازده ولته آسیبی نمیرسه.

بعدم من با مولتی متر چند دفعه امتحان کردم عدد 4.56 ولت رو نشون داد.
سلام
پیشنهاد می دم هیچ وقت دو باطری را موازی نکنید به خصوص دو باتری غیر همسان
ممکنه موجب over heat شدن باطری ها و یا انفجارشون بشه

BAG WELL MAN

عضو جدید
سلام
پیشنهاد می دم هیچ وقت دو باطری را موازی نکنید به خصوص دو باتری غیر همسان
ممکنه موجب over heat شدن باطری ها و یا انفجارشون بشه

از پیشنهادتون ممنونم ولی من فقط از جنبه ی تئوری دارم بررسی میکنم که اگه دوتا باطری غیر همسان رو موازی کنیم آمپر ها که با هم جمع میشن ولی چه بلایی سر ولتاژ میاد؟

دوستان این مدار زیر رو نگاه کنید ببینید آیا D1 باعث اتصال کوتاه شدن نمیشه که بعدش D2 و R2 از مدار حذف بشن ؟

IMG_1577.jpg

اولش در بایاس معکوس هست ولی وقتی جریان دور میزنه از اون طرف در بایاس مستقیم قرار میگیره و باعث اتصال کوتاه شدن میشه و در نتیجه R2 و D2 از مدار حذف میشن.

درسته ؟؟؟؟؟؟

o.behnam.o

عضو جدید
از توضیحات ممنونم دوست عزیز ولی دوتا سوال هست.

اول این که اگه دوتا باتری دوازده ولت و سه ولت رو به هم موازی کنیم جریان از دوازده ولت به سه ولت میره دیگه درسته؟

اونوقت فقط باید اون باتری سه ولته بر اثر جریان اضافه خراب شه و به باتری دوازده ولته آسیبی نمیرسه.

بعدم من با مولتی متر چند دفعه امتحان کردم عدد 4.56 ولت رو نشون داد.

در حالت ایده آل وقتی دو باتری رو با هم موازی کنیم :
[]

چون این دو باتری به صورت پشت به پشت با هم سری شده اند پس حاصل این موازی میشه :

در این صورت جریان بسیار شدیدی از مدار عبور می کند که باعث خراب شدن باتری میشود.

در حالت واقعی وقتی دو باتری رو با هم موازی کنیم:

در این صورت حاصل سری این باتری ها به مجموع مقاومت های داخلی متصل شده است و جریان عبوری مدار با توجه به مقاومت داخلی باتری ها معلوم میشود:

در این صورت ولتاژ خروجی برابر است با ولتاژ دو سر مقاومت داخلی هر باتری منهای ولتاژ همان باتری. پس اون 4.56 که نشون میده به این دلیله ولی به مرور زمان این باتری تخریب می شود.

o.behnam.o

عضو جدید
از پیشنهادتون ممنونم ولی من فقط از جنبه ی تئوری دارم بررسی میکنم که اگه دوتا باطری غیر همسان رو موازی کنیم آمپر ها که با هم جمع میشن ولی چه بلایی سر ولتاژ میاد؟

دوستان این مدار زیر رو نگاه کنید ببینید آیا D1 باعث اتصال کوتاه شدن نمیشه که بعدش D2 و R2 از مدار حذف بشن ؟

مشاهده پیوست 34477

اولش در بایاس معکوس هست ولی وقتی جریان دور میزنه از اون طرف در بایاس مستقیم قرار میگیره و باعث اتصال کوتاه شدن میشه و در نتیجه R2 و D2 از مدار حذف میشن.

درسته ؟؟؟؟؟؟

دوست عزیز وقتی جریان از R2 و D2 بگذرد ولتاژی دو سر هر کدام افت می کند که جمع این ولتاژها ولتاژمعکوس D1 میشه و هیچ وقت این دیود روشن نمیشه. همچنین جریان همیشه میل دارد کوتاهترین مسیر و کم مقاومت ترین مسیر رو انتخاب کند. وقتی جریان از R2 و D2 بگذرد مستقیما وارد پایه منفی باتری میشود و هیچ وقت از دیود D1 عبور نخواهد کرد.

hosseinassar

مدیر ارشد
ممنون

ميدونم اينارو يه ذره در حد پيشرفته تر ميخواستم

مثلا چند نوع هستن؟!چون رشتم تاسيسات بيشتر ميخوام در مورد ترمسيتور هايي كه تو دماسنج ها يا ترموستات ها استفاده ميشه بدونم

بعد ميخواستم فرق واريستور با ترميسورم بدونم

مرسي
به طور کلی ترمیستور ها به دو دسته تقسیم میشن
یک نوع که با افزایش مقاوت ان کم میشه (NTC)
نوع دیگه که با افزایش دما مقاومت ان زیاد میشه (PTC) این نوع ترمیستور در جریان های بالا بیشتر استقاده میشه

معمولا بین رنج های 0 تا 100 درجه سانتی گراد کار می کنند و دقت 0.1 تا 0.2 دارن
با تغییر کمی در دما مقدار ولتاژ خروجی آنها تغییر می کنه

[IMG]http://www.technologystudent.com/images2/therm4.gif[/IMG]

bargh_8

عضو جدید
سلام به همه ی بچه های خوب ایران زمین!(لحظه ای که جو گیر میشوم!!:))

بچه ها نیاز مبرم به کتاب الکترومغناطیس ادمینیستر دارم لطفا"

زوزف .ادمینیستر!

بچه ها مچکریم!
بچه ها مچکریم!

hosseinassar

مدیر ارشد
سلام به همه ی بچه های خوب ایران زمین!(لحظه ای که جو گیر میشوم!!:))

بچه ها نیاز مبرم به کتاب الکترومغناطیس ادمینیستر دارم لطفا"

زوزف .ادمینیستر!

بچه ها مچکریم!
بچه ها مچکریم!
سلام
خیلی خوش آمدید
کتابی که می خوایید به فارسی موجود نیست
اگه کتاب انگلیسی موزد نظر هست اسم کامل به انگلیسی بدید تا در صورت وجود قرار داده بشه

BAG WELL MAN

عضو جدید
دوست عزیز وقتی جریان از R2 و D2 بگذرد ولتاژی دو سر هر کدام افت می کند که جمع این ولتاژها ولتاژمعکوس D1 میشه و هیچ وقت این دیود روشن نمیشه. همچنین جریان همیشه میل دارد کوتاهترین مسیر و کم مقاومت ترین مسیر رو انتخاب کند. وقتی جریان از R2 و D2 بگذرد مستقیما وارد پایه منفی باتری میشود و هیچ وقت از دیود D1 عبور نخواهد کرد.

از توضیحاتتون خیلی ممنونم دوست عزیز. ولی اون قسمت اول رو که فرمودید :

ولتازدوسر هر کدام افت میکند که جمع این ولتاژها ولتاژ معکوس d1 میشه .
رو متوجه نشدم

اگر امکانش هست یه مقدار ساده تر و بیشتر توضیح بدید.

خیلی ممنونم.:gol:

o.behnam.o

عضو جدید
از توضیحاتتون خیلی ممنونم دوست عزیز. ولی اون قسمت اول رو که فرمودید :

رو متوجه نشدم

اگر امکانش هست یه مقدار ساده تر و بیشتر توضیح بدید.

خیلی ممنونم.:gol:

سلام. ببخشید من ادیتور نداشتم با Paint درستش کردم :
IMG_1577.jpg

چون R2 و D2 با هم سری هستند پس جمع ولتاژهاشون برابر ولتاژ D2 که با هر دو اونا موازی هست، میشه.

bargh_8

عضو جدید
سلام
خیلی خوش آمدید
کتابی که می خوایید به فارسی موجود نیست
اگه کتاب انگلیسی موزد نظر هست اسم کامل به انگلیسی بدید تا در صورت وجود قرار داده بشه

خیلی ممنون !ولی راستش انگلیسی ام هنوز اونقدر قوی نیست !خیلی دنبال فارسی اش گشتم !هست ولی چون تجدید چاپ نمیشه تو کتابفروشیها گیر نمیاد!
من فقط دست یکی از بچه ها دیدم!:(
بازم ممنون!!
یا علی

FearDarkNess

عضو جدید
با سلام چند تا سوال در مورد Orcad داشتم ببینین میتونین کمک کنید
در مدار زیر که مدار شمارنده با قابلیت بارشدن است چرا شمارنده تا 3 شمارش و سپس اعداد 6 و 7 تکرار میشود !؟؟؟
http://s5.aks98.com/images/65584928445895785678.jpg و http://s5.aks98.com/images/56860440443976436674.jpg
و در این حال تا عدد 5 شمارش سپس به عدد 7 رفته و تکرار میشود !؟؟؟
http://s5.aks98.com/images/25819303393652783578.jpg و http://s5.aks98.com/images/70950040756384337335.jpg

لطفا اگه میدونید حتما کمک کنید و اگه مدار شبیه این مدار دارین برام بزارید
با تشکر.

Behzad nejati

عضو جدید
D1

D1

مشاهده پیوست 34477

درسته ؟؟؟؟؟؟
سلام طبق تعريفي که از باياس مستقيم داريم اين باياس زماني اتفاق مي افته که ولتاژ اند ديود از کاتد ديود بيشتر باشه که در مورد اين ديود عکس اين قضيه رخ داده پس ديود معکوس باياس شده
و در ضمن اون جرياني که به قول شما مدار رو دور ميزنه وارد قطب منفي باطري مي شه و ربطي به ديود نداره

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام چند تا سوال در مورد Orcad داشتم ببینین میتونین کمک کنید
در مدار زیر که مدار شمارنده با قابلیت بارشدن است چرا شمارنده تا 3 شمارش و سپس اعداد 6 و 7 تکرار میشود !؟؟؟
http://s5.aks98.com/images/65584928445895785678.jpg و http://s5.aks98.com/images/56860440443976436674.jpg
و در این حال تا عدد 5 شمارش سپس به عدد 7 رفته و تکرار میشود !؟؟؟
http://s5.aks98.com/images/25819303393652783578.jpg و http://s5.aks98.com/images/70950040756384337335.jpg

لطفا اگه میدونید حتما کمک کنید و اگه مدار شبیه این مدار دارین برام بزارید
با تشکر.
سلام دوست عزیز
مشکل کار اینجا است که شما پایه لود را به نند پایه 13 و 14 وصل کردین اگر این نند را بردارید و به جاش به پایه لود حالت یک را اعمال کنید کانتر درست عمل می کنه مثل شکل زیر البته من با پروتئوس کشیدم
iran-eng.orcad.jpg
موفق باشید

ehsan1102005

عضو جدید
اندازه گیری مقاومت

اندازه گیری مقاومت

با سلام
كسی چیزی در مورد اندازه مقاومت الكتریكی مواد نیمه هادی به روش 4 نقطه ایی میدونه برای انجام قسمتی از پایان نامم نیاز دارم؟اگه كمكم كنین ممنون میشم

آخرین ویرایش:

FearDarkNess

عضو جدید
سلام دوست عزیز
مشکل کار اینجا است که شما پایه لود را به نند پایه 13 و 14 وصل کردین اگر این نند را بردارید و به جاش به پایه لود حالت یک را اعمال کنید کانتر درست عمل می کنه مثل شکل زیر البته من با پروتئوس کشیدم
مشاهده پیوست 35076
موفق باشید

با تشکر از کمکت اما میتونی بگی چرا در همون مدارهایی که گذاشتم در یک حالت تا 3 شمارش سپس 6و7 تکرار میشه یا در حالت دوم تا 5 شمارش سپس عدد 7 تکرار میشود؟
میخوام بدونم به چه دلیل اینجوری میشه.
تشکر.

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با تشکر از کمکت اما میتونی بگی چرا در همون مدارهایی که گذاشتم در یک حالت تا 3 شمارش سپس 6و7 تکرار میشه یا در حالت دوم تا 5 شمارش سپس عدد 7 تکرار میشود؟
میخوام بدونم به چه دلیل اینجوری میشه.
تشکر.
سلام
خواهش می کنم
ببینید اول بهتون پیشنهاد می دم پیش از هر کاری و بستن مدار دیتا شیت را با دقت بخونید تا دقیقا بدونید هر پایه چی هست و چه کار می کنه
در این مدار وقتی پایه لود فعال می شه داده ای که ما در ورودی اعمال کردیم به خروجی اعمال می شه
خوب در لحظه استارت کانتر شروع به کار می کنه و اعداد 0000 و بعد 0001و بعد 0011 را به ما می ده ولی وقتی به 0011 می رسه چون nand دو یک صفر می شه در نتیجه پایه لود فعال می شه و ورودی اعمالی ما (مثلا من با توجه به شکل پست قبلی عدد 0101 را قرار دادم ) به خروجی اعمال می شه و حالا نتیجه nand دو بیت آخر 1 می شه و دوباره پایه لود غیر فعال می شه و شروع به شمارش می کنه منتها نه از جایی که قطع شده از جایی که عدد ورودی اعمال شده مثلا اگر من 5 را در ورودی دادم از 3 به 5 و بعد 6 و بعد 7 می ره و دوباره چون در 7 نتیجه nand دو بیت آخر صفر می شه دوباره عدد ورودی به خروجی اعمال می شه (0101) و چون نتیجه nand برابر با 1 می شه پایه لود غیر فعال و دوباره شمارش آغاز می شه و به همین ترتیب به همین دلیل مثلا در مدار من تا 3 شمارش می شه و بعد 5 و6و7و5و6و7و .... در صورتی که اگر مثلا من ورودی را 6می دادم به محض رسیدن به عدد 3 خروجی بر بروی عدد 6 و 7 و 6و 7 و ... تنظیم می شد
و به همین ترتیب برای یه مدار دیگه ای که قرار دادین کافیه به جواب nand و پایه لود نگاه کنید

salamati1234

عضو جدید
آی سی

آی سی

سلام
نحوه کارکرد آی سی 8284(یا همون آی سی کلاک) رو می خواستم
ممنون

آخرین ویرایش:

FearDarkNess

عضو جدید
سلام
خواهش می کنم
ببینید اول بهتون پیشنهاد می دم پیش از هر کاری و بستن مدار دیتا شیت را با دقت بخونید تا دقیقا بدونید هر پایه چی هست و چه کار می کنه
در این مدار وقتی پایه لود فعال می شه داده ای که ما در ورودی اعمال کردیم به خروجی اعمال می شه
خوب در لحظه استارت کانتر شروع به کار می کنه و اعداد 0000 و بعد 0001و بعد 0011 را به ما می ده ولی وقتی به 0011 می رسه چون nand دو یک صفر می شه در نتیجه پایه لود فعال می شه و ورودی اعمالی ما (مثلا من با توجه به شکل پست قبلی عدد 0101 را قرار دادم ) به خروجی اعمال می شه و حالا نتیجه nand دو بیت آخر 1 می شه و دوباره پایه لود غیر فعال می شه و شروع به شمارش می کنه منتها نه از جایی که قطع شده از جایی که عدد ورودی اعمال شده مثلا اگر من 5 را در ورودی دادم از 3 به 5 و بعد 6 و بعد 7 می ره و دوباره چون در 7 نتیجه nand دو بیت آخر صفر می شه دوباره عدد ورودی به خروجی اعمال می شه (0101) و چون نتیجه nand برابر با 1 می شه پایه لود غیر فعال و دوباره شمارش آغاز می شه و به همین ترتیب به همین دلیل مثلا در مدار من تا 3 شمارش می شه و بعد 5 و6و7و5و6و7و .... در صورتی که اگر مثلا من ورودی را 6می دادم به محض رسیدن به عدد 3 خروجی بر بروی عدد 6 و 7 و 6و 7 و ... تنظیم می شد
و به همین ترتیب برای یه مدار دیگه ای که قرار دادین کافیه به جواب nand و پایه لود نگاه کنید

داداش خیلی ممنون از کمکت , قضیه رو گرفتم. ;)
بازم مزاحمت میشیم. :)

• Like
واکنش ها: sh85

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
نحوه کارکرد آی سی 8284(یا همون آی سی کلاک) رو می خواستم
ممنون
سلام دوست عزیز
بهترین منبع دیتا شیت آی سی هست برای اطلاعات
اینم لینک دانلود
موفق باشید
داداش خیلی ممنون از کمکت , قضیه رو گرفتم. ;)
بازم مزاحمت میشیم. :)
سلام
خواهش می کنم
البته من پیشنهاد می دم برای تحلیل های دیجیتال از پروتدوس استفاده کنید محیطش خیلی ساده تره البته این یه موضوع شخصی هست و ممکنه نظر کسی غیر از این باشه
اینم لینک دانلود دیتا شیت آی سی اون موقع یادم رفت براتون بزارم
موفق باشید

ahmad39

عضو جدید
سلام
1-ادرس انتشارات کتابهای الکترونیک توی تهران رو می خواستم
2-چند تا کتاب می خواستم در زمینه 1-تئوری موبایل2-تئوری لنزها,لنزهایی مثل DVD ROM CD ROM,play station

BAG WELL MAN

عضو جدید
سلام دوستان.

این تطبیق امپدانس به چه دردی میخوره؟

معنیش رو میدونم ها یعنی تطبیق مقاومت معادل ورودی با مقاومت معادل

خروجی خوب حالا مثلا اگه مقاومت معادل ورودی با خروجی یکی نباشه چی

میشه ؟ چه اشکالی در مدار بوجود میاد؟

اگه ما تطبیق امپدانس رو انجام ندیم چی میشه ؟

hosseinassar

مدیر ارشد
سلام دوستان.

این تطبیق امپدانس به چه دردی میخوره؟

معنیش رو میدونم ها یعنی تطبیق مقاومت معادل ورودی با مقاومت معادل

خروجی خوب حالا مثلا اگه مقاومت معادل ورودی با خروجی یکی نباشه چی

میشه ؟ چه اشکالی در مدار بوجود میاد؟

اگه ما تطبیق امپدانس رو انجام ندیم چی میشه ؟
سلام
تطبیق امپدانس باعث میشه که راندمان بالا بره
یعنی ماکزیمم توان به خروجی منتقل بشه

m_k_z_s

عضو جدید
موقعیت سنج

موقعیت سنج

سلام و خسته نباشید
من یک شی در وسط زمینی دارم به ابعاد 200*200 متر می خوام محل قرار گیری اون را بدونم ؟ چطور می توانم این کار را بکنم لطفا اگه مهندسین محترم اطلاعاتی دارند به من بدهند
فقط میخوام محل قرار گیری را مانند مختصات فرض x=200 ,y=200 حالا اگر شی در وسط زمین است مقدار x=100,y =100 را در lcd نمایش دهد :gol:

Behzad nejati

عضو جدید
پیدا کردن مختصات

پیدا کردن مختصات

سلام و خسته نباشید
من یک شی در وسط زمینی دارم به ابعاد 200*200 متر می خوام محل قرار گیری اون را بدونم ؟ چطور می توانم این کار را بکنم لطفا اگه مهندسین محترم اطلاعاتی دارند به من بدهند
فقط میخوام محل قرار گیری را مانند مختصات فرض x=200 ,y=200 حالا اگر شی در وسط زمین است مقدار x=100,y =100 را در lcd نمایش دهد :gol:

سلام این که خیلی ساده است
با توجه به اینکه این زمین به شکل مربع میباشد و شی مذکور در وسط قرار گرفته یعنی شی در محل تلاقی دو قطر این مربع قرار داره و مختصات
محل تلاقی قطر ها در شکل مربع برابر با X/2,Y/2 می باشد پس مختصات اون شی میشه X=100 , Y=100

FearDarkNess

عضو جدید
سلام
کسی میتونه نقشه مدارهای معمولی مانند شمارنده (ترجیحا شمارنده نباشه) رو با Orcad یا Proteus همراه با توضیح کامل مدار برام بزاره!؟
یا اگه منبع خوبی برای انواع نقشه مدار داره قرار بدین.
هر کمکی میتونین بکنین لطفا.
ممنون.

falaknaz

عضو جدید
ربات مسیریاب کنترل خودکار

ربات مسیریاب کنترل خودکار

سلام بین شما دوستان کسی هست بتونه مطالبی درموردربات مسیریاب با ای سی رو برام بگه:gol:

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
کسی میتونه نقشه مدارهای معمولی مانند شمارنده (ترجیحا شمارنده نباشه) رو با Orcad یا Proteus همراه با توضیح کامل مدار برام بزاره!؟
یا اگه منبع خوبی برای انواع نقشه مدار داره قرار بدین.
هر کمکی میتونین بکنین لطفا.
ممنون.
دوست عزیز لطفا سوالاتتون را تنها در یک تاپیک بیان کنید
سلام بین شما دوستان کسی هست بتونه مطالبی درموردربات مسیریاب با ای سی رو برام بگه:gol:
سلام
منظورتون بدون میکرو هست ؟

samane-r

عضو جدید
طراحی منبع

طراحی منبع

سلام
می خوام یه منبع بسازم که ولتاژ شهر به 5ولت و 160mA تبدیل کنه
چه جوری باید طراحی کنم?
یه سری اطلاعات هم ازمدارات کامپیوتر از جمله made rboord میخوام؟

نگين...NeGiN سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خوبين ؟
يه سوال از مدار منطقي ؟
براي مدارهايي كه تعداد متغيرهاشون زياد ميشن روش كارنو مفيد نيست ميدونيد روش جايگزين كارو براي متغيرهاي بيشتر چيه ؟/؟

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
سلام
خوبين ؟
يه سوال از مدار منطقي ؟
براي مدارهايي كه تعداد متغيرهاشون زياد ميشن روش كارنو مفيد نيست ميدونيد روش جايگزين كارو براي متغيرهاي بيشتر چيه ؟/؟

سلام به نظرم همون طور که در کتاب خوندم از راه گیت های منطقی حل میشوند

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا