تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

keyhan386

عضو جدید
زرگر منبع ولتاژ به جای خازن گذاشته و خیلی سریعتر حل کرده اما دلیلشو نمی دونم(فرصت یادگیری مطلب جدید رو ندارم)
سلام دوست عزیز
اگر بخاطر بیارید مدار مرتبه اول یک فرکانس طبیعی داشت و مقدار این فرکانس برابربا منفی عکس ثابت زمانی مدار بود . این مدار مرتبه اول است( یک خازن داره دیگه C) و ثابت زمانی مدار میشه RC ( منفی عکسش میشه فرکانسش که مسئله داده S=-1/3)که مقاومت R همون مقاومت معادل از دوسر خازن است که برای محاسبه آن منابع مستقل رو صفر میکردیم و چون منبع وابسته در مدار داریم برای محاسبه مقاومت از دوسر خازن باید یک منبع تست بذاریم که فکر کنم آقای زرگر ازین راه رفتن .
اما میشد بدون اعمال منبع تست مقاومت معادل را بدست آورد از روش جذب به این صورت که باصفر منابع مستقل متوجه میشم که ولتاژ دو سر منبع جریان وابسته رو داریم که میشه V1 با تقسیم ولتاژ دوسر منبع جریان وابسته به جریانش (V1/k) مقدار مقاومتش بدست میاد که میتونیم بجاش بذاریم یک مقاومت به انداز K حالا با سری و موازی کردن و بدون اعمال منبع تست به دوسر خازن مقاومت معادل بدست میاد . اگر مقدار این مقاومت را برابر 3 بذاریم K =-4 میشه ( یک مقاومت منفی به انداز 4 به جای منبع جریان وابسته ) میدونیم چرا برابر 3 گذاشتیم ( چرا ؟ به فرکانسی که مسئله داده S=-1/3 و ثابت زمانی RC که عکسش بود(S=-1/RC) و خازن C=1 و ... فکر کنیم حله :) ) . و ادامه حل که باید خازن رو طبق صورت سوال باز کنیم و مقاومتی که مسئله از دوسر منبع جریان مستقل خواسته رو بدست آوریم . موفق باشید

آخرین ویرایش:

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان اگه وابستگی بین جریان های سلف باشه..یکی از فرکانس های طبیعی کم میشه؟

و اگر وابستگی بین جریان های سلف و ولتاژ خازن وجود داشته باشه یکی از فرکانس های طبیعی کم میشه؟؟؟؟

ehsan0641

کاربر بیش فعال
دوستان اگه وابستگی بین جریان های سلف باشه..یکی از فرکانس های طبیعی کم میشه؟

و اگر وابستگی بین جریان های سلف و ولتاژ خازن وجود داشته باشه یکی از فرکانس های طبیعی کم میشه؟؟؟؟
سلام
بله دقیقا همینطوره، بطور کلی هر وابستگی خطی{ حواست به کلمه خطی باشه، یعنی دو چیز بصورت حاصلضرب عددی ثابت برابر هم باشند) بین متغیرهای حالت{جریان سلف و ولتاژ خازن) باعث میشه تعداد فرکانسهای طبیعی یا مرتبه مدار یکی از تعداد المان های ذخیره کننده کمتر بشه.{ چند بار این جمله رو بخون! ) یکی از سوالهای سال 93 درباره تعداد فرکانسهای طبیعی تو 2 حالت مختلفه، اونو تشریحی حل کن. شب خوش

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بله دقیقا همینطوره، بطور کلی هر وابستگی خطی{ حواست به کلمه خطی باشه، یعنی دو چیز بصورت حاصلضرب عددی ثابت برابر هم باشند) بین متغیرهای حالت{جریان سلف و ولتاژ خازن) باعث میشه تعداد فرکانسهای طبیعی یا مرتبه مدار یکی از تعداد المان های ذخیره کننده کمتر بشه.{ چند بار این جمله رو بخون! ) یکی از سوالهای سال 93 درباره تعداد فرکانسهای طبیعی تو 2 حالت مختلفه، اونو تشریحی حل کن. شب خوش

یعنی مثلا اگه جمع جریان سه تا سلف برابر با یه عدد یا ولتاژ خازن بشه..یه مرتبه کم میشه؟؟؟؟

ehsan0641

کاربر بیش فعال
یعنی مثلا اگه جمع جریان سه تا سلف برابر با یه عدد یا ولتاژ خازن بشه..یه مرتبه کم میشه؟؟؟؟
بله
مثلا اگر مداری دوتا سلف داشته باشه به نام های L1 و L2 حالا توپولوژی مدار جوری باشه که IL1 مساوی باشد با AIL2 که A مقدار ثابتی هست، در این صورت ما تو این مدار یک فرکانس طبیعی بیشتر نداریم، درسته که دوتا المان ذخیره کننده داریم منتها چون متغیرهای حالت تابعی از هم دیگه هستن ما یکی رو در نظر میگیریم
یا اگر 4 تا سلف داشته باشیم که جریان سلف چهارم مجموع جریانهای سه تا سلف دیگه باشه نتیجه مییگیریم که ما سه تا فرکانس طبیعی داریم چرا که سلف چهارم متغیر حالت مستقل نداره.

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
تو فضای حالت برای بدست اوردن ماتریس A باید منابع غیر فعال بشن ؟؟
چون تو کتاب زرگر برای سوال سال 89 منابع غیر فعال کرده . ولی برای بقیه تستهایی که ماتریس A میخواد نه .

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
تو فضای حالت برای بدست اوردن ماتریس A باید منابع غیر فعال بشن ؟؟
چون تو کتاب زرگر برای سوال سال 89 منابع غیر فعال کرده . ولی برای بقیه تستهایی که ماتریس A میخواد نه .

اگه ماتریس a رو به تنهایی بخواد..منابع مستقل رو خاموش میکنیم...اما اگه هم ماتریس a رو بخواد هم b باید منابع

روشن باشن

13600

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال. توی شکل زیر برای پیدا کردن ولتاژ Vab میشه گفت چون دو تا جریان i بر خلاف هم هستن پس i=0 هست و چون جریان مقاومت 1 اهم صفره و منبع جریان وابسته هم به دلیل صفر بودن اتصال باز هست پس Vab=1

Vab.jpg

Kaka_s

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال. توی شکل زیر برای پیدا کردن ولتاژ Vab میشه گفت چون دو تا جریان i بر خلاف هم هستن پس i=0 هست و چون جریان مقاومت 1 اهم صفره و منبع جریان وابسته هم به دلیل صفر بودن اتصال باز هست پس Vab=1

مشاهده پیوست 229561

خیر! درسته که دو سر ab در ظاهر مدار باز هستش اما برای بدست آوردن Vab چون میخوایم در اصل مدار معادل تونن بدست بیاریم منبع تست دو سر ab اعمال میکنیم و یه KCl تو تنها گره مدار نتیجه میده it=-2i و با یه KVL سوال حل میشه.

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
دوستان تو این سوال فرکانس طبیعی .

اون قسمت که هایلایت کردم تو جواب .
نوشته ممکنه ولتاز اولیه داشته باشه . منظورش از ممکنه چیه ؟
میتونیم اینجوری استناد کنیم اگه توی صورت سوال حرفی از ولتاز اولیه زده نشده باشه . میتونیم بگیم که ولتاژ اولیه داریم ؟!؟!؟

Untitled-1.jpg

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
سلام و خسته نباشيد به دوستان

من اين مبحث خيلي دچار سر در گمي شدم احساس مي كنم يكم مطالب دچار تناقض هست يا من اين طور حس كردم

روش محاسبه فركانس شبكه
خاموش كردن تمام منابع مستقل و تبديل لاپلاس

در مبحث حذف يك فركانس متغير شبكه
روش محاسبه فركانس
خاموش كردن منابع............اضافه كردن حالت اوليه و تبديل لاپلاس

كدام يك درسته؟؟؟؟

در تعريف فركانس شبكه نوشته تعداد فركانس هاي تمام متغير شبكه يا قطب هاي تابع تبديل
در جاي ديگر فرق بين قطب و فركانس
نوشه هر قطب فركانس هست اما تمام فركانس ها قطب نمي شوند............بعد چه طوري در تعريف فركانس اينطوري نوشته

فصل هفتم كتاب مدار 2 اقاي زرگر

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشيد به دوستان

من اين مبحث خيلي دچار سر در گمي شدم احساس مي كنم يكم مطالب دچار تناقض هست يا من اين طور حس كردم

روش محاسبه فركانس شبكه
خاموش كردن تمام منابع مستقل و تبديل لاپلاس

در مبحث حذف يك فركانس متغير شبكه
روش محاسبه فركانس
خاموش كردن منابع............اضافه كردن حالت اوليه و تبديل لاپلاس

كدام يك درسته؟؟؟؟

در تعريف فركانس شبكه نوشته تعداد فركانس هاي تمام متغير شبكه يا قطب هاي تابع تبديل
در جاي ديگر فرق بين قطب و فركانس
نوشه هر قطب فركانس هست اما تمام فركانس ها قطب نمي شوند............بعد چه طوري در تعريف فركانس اينطوري نوشته

فصل هفتم كتاب مدار 2 اقاي زرگر

سلام.
ببنید اولا چاپ چندم کتاب ایشون رو دارید ؟ اگه چاپ 11 به قبل باشه باید حتما عوضش کنید...

اما راجب سوالاتون ببنید مثلا مداری از مرتبه ی 4 که 4 فرکانس داره لزوما هر متغیر از مدار تمام اون فرکانس ها درش دیده نمیشه... یه متغییر ممکنه همه رو نشون بده یه متغیر ممکنه توش حذف صفر وقطب رخ بده و همه رو نشون نده... از طرفی ببنید قطب چیه ؟ وقتی تابع تبدیل واسه یه متغیری رو مینویسید تابع تبدیل یعنی نسبت خروجی یا همون متغیر به یک ورودی از مدار در نهایتش مخرج این کسر ریشه هاش همون قطب ها هستند که زیر مجوعه ای فرکانس های طبیعی مدار هستند که حالا اگه این متغیر تمام فرکانس ها رو داشته باشه قطب هاش کل فرکانس های سیستم هستش... ولی در متغیری که حذف صفر و قطب رخ میده تعداد قطب هاش یا ریشه های مخرج کمتر میشه دیگه و در واقع همه ی قطب هاش همه ی فرکانس ها رو نشون نداد یا به عبارتی تمام فرکانس های مدار برای این متغیر از مدار قطب نشد و یعنی ظاهر نشد(البته ظاهر میشه با صفر توی صورت خط میخوره که دیگه میگیم حذف شده )

راجب فرکانس های کل شبکه ببنید باید بگیم اجتماع فرکانس های متغیر های ولتاز و یا متغیر های جریان چون دلیلش رو هم گفتم ممکنه مثلا اون متغیر جریان خازن باشه که مهمان پذیر فرکانس صفر هیچ وقت نیست ولی ولتاژش هست..پس اگه روی جریان خازن بخوایم کل فرکانس ها رو بگیم یکی گم میشه..ولی از روی ولتاژ احتمالا نه... کلا بهترین راه برای محاسبه ی فرکانس های طبیعی یک مدار به نظر من روش فضای حالت هستش که تمام فرکانس ها اعم از صفر و غیر صفر رو میده و ما بقیه روش ها چیزی جز سردرگمی نیست..البته اگه به روش فضای حالت مسلط باشید..سریع تمام منابع ورودی و شرایط اولیه رو صفر کنید ماتریس A رو بدست بیارید و ریشه های دترمنیان ماتریس SI-A کل فرکانس های طبیعی مدار رو بهتون میده.

اگه به فضای حالت مسلط نیستید و میخواید با لاپلاس کل فرکانس های مدار رو حساب کنید باید یه کلک بزنید ؟! و اون این هستش که یک متغیر رو به عنوان خروجی در نظر بگرید و شرایط اولیه و منابع مستقل رو هم صفر کنید و تابع تبدیلش رو به روشی که بلدید حساب کنید در این وسط اگه قطبی از تابع تبدیل اون متغیر با صفری از صورتش حذف شد رو حذف نکنید و شما چون میخواید کل فرکانس ها رو بشمارید یا به عبارتی کل فرکانس ها رو بگید...

ولی اگه نه فرکانس های یک متغیر از مدار مطلوب بود که دقیقا بگیم چه فرکانس هایی رو داره فقط ورودی رو صفر کنید...ولی شرایط اولیه رو صفر نکنید چون ممکنه به ازای اون شرایط اولیه خاص فرکانس هایی از مدار خودشو نشون نده در صورتی که اگه شرایط اولیه رو صفر در نظر بگرید باعث میشه اون فرکانسی که مد نظر طراح بوده و حذف شده در حل شما حذف نشه...البته من مشابه این قسمت تا حال تست ندیدم گمونم.

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
سلام.
ببنید اولا چاپ چندم کتاب ایشون رو دارید ؟ اگه چاپ 11 به قبل باشه باید حتما عوضش کنید...

اما راجب سوالاتون ببنید مثلا مداری از مرتبه ی 4 که 4 فرکانس داره لزوما هر متغیر از مدار تمام اون فرکانس ها درش دیده نمیشه... یه متغییر ممکنه همه رو نشون بده یه متغیر ممکنه توش حذف صفر وقطب رخ بده و همه رو نشون نده... از طرفی ببنید قطب چیه ؟ وقتی تابع تبدیل واسه یه متغیری رو مینویسید تابع تبدیل یعنی نسبت خروجی یا همون متغیر به یک ورودی از مدار در نهایتش مخرج این کسر ریشه هاش همون قطب ها هستند که زیر مجوعه ای فرکانس های طبیعی مدار هستند که حالا اگه این متغیر تمام فرکانس ها رو داشته باشه قطب هاش کل فرکانس های سیستم هستش... ولی در متغیری که حذف صفر و قطب رخ میده تعداد قطب هاش یا ریشه های مخرج کمتر میشه دیگه و در واقع همه ی قطب هاش همه ی فرکانس ها رو نشون نداد یا به عبارتی تمام فرکانس های مدار برای این متغیر از مدار قطب نشد و یعنی ظاهر نشد(البته ظاهر میشه با صفر توی صورت خط میخوره که دیگه میگیم حذف شده )

راجب فرکانس های کل شبکه ببنید باید بگیم اجتماع فرکانس های متغیر های ولتاز و یا متغیر های جریان چون دلیلش رو هم گفتم ممکنه مثلا اون متغیر جریان خازن باشه که مهمان پذیر فرکانس صفر هیچ وقت نیست ولی ولتاژش هست..پس اگه روی جریان خازن بخوایم کل فرکانس ها رو بگیم یکی گم میشه..ولی از روی ولتاژ احتمالا نه... کلا بهترین راه برای محاسبه ی فرکانس های طبیعی یک مدار به نظر من روش فضای حالت هستش که تمام فرکانس ها اعم از صفر و غیر صفر رو میده و ما بقیه روش ها چیزی جز سردرگمی نیست..البته اگه به روش فضای حالت مسلط باشید..سریع تمام منابع ورودی و شرایط اولیه رو صفر کنید ماتریس A رو بدست بیارید و ریشه های دترمنیان ماتریس SI-A کل فرکانس های طبیعی مدار رو بهتون میده.

اگه به فضای حالت مسلط نیستید و میخواید با لاپلاس کل فرکانس های مدار رو حساب کنید باید یه کلک بزنید ؟! و اون این هستش که یک متغیر رو به عنوان خروجی در نظر بگرید و شرایط اولیه و منابع مستقل رو هم صفر کنید و تابع تبدیلش رو به روشی که بلدید حساب کنید در این وسط اگه قطبی از تابع تبدیل اون متغیر با صفری از صورتش حذف شد رو حذف نکنید و شما چون میخواید کل فرکانس ها رو بشمارید یا به عبارتی کل فرکانس ها رو بگید...

ولی اگه نه فرکانس های یک متغیر از مدار مطلوب بود که دقیقا بگیم چه فرکانس هایی رو داره فقط ورودی رو صفر کنید...ولی شرایط اولیه رو صفر نکنید چون ممکنه به ازای اون شرایط اولیه خاص فرکانس هایی از مدار خودشو نشون نده در صورتی که اگه شرایط اولیه رو صفر در نظر بگرید باعث میشه اون فرکانسی که مد نظر طراح بوده و حذف شده در حل شما حذف نشه...البته من مشابه این قسمت تا حال تست ندیدم گمونم.

سلام بر شما

واقعا از لطفتون و وقتي كه گذاشتيد ممنون

من متاسفانه چاپ دهم دارم

بستگي به مسئله داره يا از زمان ميرم يا لاپلاس ...........فضاي حالت بلدم اما اگر به بردارهاش برسم يكم مشكل دارم

ببينيد در موردي كه رنگي كردم

خب در تعريف شبكه ميگه اجتماع كل فركانس هاي متغير هاي شبكه .....حالا اگر ما شرايط اوليه در نظر بگيريم خب اين ميشه فركانس متغير اما با تعريف شما ممكنه فركانس شبكه نباشه بعد چه طوري تعريف شبكه پر رنگ كردم درست در مياد؟

يك سوال ديگه

پس چرا در تعريف فركانس متغير ميگه ريشه هاي غير صفر دترمينان يا معادله مشخصه يعني شامل كل فركانس هاي شبكه هست............با اين تكه قرمز رنگ كه گفتيد در تناقض نميشه؟..........

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام بر شما

واقعا از لطفتون و وقتي كه گذاشتيد ممنون

من متاسفانه چاپ دهم دارم

بستگي به مسئله داره يا از زمان ميرم يا لاپلاس ...........فضاي حالت بلدم اما اگر به بردارهاش برسم يكم مشكل دارم

ببينيد در موردي كه رنگي كردم

خب در تعريف شبكه ميگه اجتماع كل فركانس هاي متغير هاي شبكه .....حالا اگر ما شرايط اوليه در نظر بگيريم خب اين ميشه فركانس متغير اما با تعريف شما ممكنه فركانس شبكه نباشه بعد چه طوري تعريف شبكه پر رنگ كردم درست در مياد؟

يك سوال ديگه

پس چرا در تعريف فركانس متغير ميگه ريشه هاي غير صفر دترمينان يا معادله مشخصه يعني شامل كل فركانس هاي شبكه هست............با اين تكه قرمز رنگ كه گفتيد در تناقض نميشه؟..........

سلام خواهش میکنم.کار خاصی نکردم.
فکر کنم چاپ دهم اون چاپی هستش که اصلاحات داره همون که دیگه میگه به ازای ساده سازی خازن های سری فرکانس صفر داریم و.. اگه غیر این باشه اون چاپی هستش که غلط داره.

ببنید این قسمت ها رو اقای زرگر خیلی بد گفت و پیچونده .

اومدم برای سوالتون نگاه کردم بدتر خودمم قاطی کردم.من نمیدونم اگه منظور شما از شبکه یعنی کل مدار هستش ..نه تناقض نداره...ببنید مثلا مداری سه شاخه داره و مثلا 4 فرکانس طبیعی هم داره(مدار مرتبه ی 4) حالا ممکنه یک شاخه فقط دو تا از فرکانس رو داشته باشه یه شاخه یکیش و یه شاخه 4 تاش و اجتماع این ها همون کل فرکانس های مدار هستش... اون فرکانس هایی که هم پوشانی رخ میده طبیعتا دو بار جساب نمیشه دیگه...

بابت اون تیکه هم که قرمز کردید من بعدش شک کردم و بررسی کردم اولا یه چیزو بگم فکر کنم در این حالت نباید ورودی ها رو هم صفر کرد...چون ورودی ها هم توی پاسخ گذرا تاثیر دارند..نمیدونم چرا و روی چه اوصلی اقای زرگر توی این مسایل ورودی رو صفر در نظر گرفتند...

دیگه ببخشید من با بیان کتاب ایشون اشنا نیستم زیاد نمیدونم چرا گفتند ریشه های غیر صفر دترمینان چی..

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
فکر کنم چاپ دهم اون چاپی هستش که اصلاحات داره همون که دیگه میگه به ازای ساده سازی خازن های سری فرکانس صفر داریم و.. اگه غیر این باشه اون چاپی هستش که غلط داره.

اومدم برای سوالتون نگاه کردم بدتر خودمم قاطی کردم.من نمیدونم اگه منظور شما از شبکه یعنی کل مدار هستش ..نه تناقض نداره...ببنید مثلا مداری سه شاخه داره و مثلا 4 فرکانس طبیعی هم داره(مدار مرتبه ی 4) حالا ممکنه یک شاخه فقط دو تا از فرکانس رو داشته باشه یه شاخه یکیش و یه شاخه 4 تاش و اجتماع این ها همون کل فرکانس های مدار هستش... اون فرکانس هایی که هم پوشانی رخ میده طبیعتا دو بار جساب نمیشه دیگه...

بابت اون تیکه هم که قرمز کردید من بعدش شک کردم و بررسی کردم اولا یه چیزو بگم فکر کنم در این حالت نباید ورودی ها رو هم صفر کرد...چون ورودی ها هم توی پاسخ گذرا تاثیر دارند..نمیدونم چرا و روی چه اوصلی اقای زرگر توی این مسایل ورودی رو صفر در نظر گرفتند...

دیگه ببخشید من با بیان کتاب ایشون اشنا نیستم زیاد نمیدونم چرا گفتند ریشه های غیر صفر دترمینان چی..

ممنون از شما

اون تكه پر رنگ كردم يعني غلط؟..........گفتن جاهايي كه خازن سري هست ساده نكنيد چون فركانس صفر داره

اي واي شما چاپ جديدشو داريد يا اصلا اين كتاب نخوندين؟

نميدونم يك طوري قاطي هست //////////يك جا ميگن ريشه هاي غير صفر دترمينان شبكه همون ريشه هاي فركانس متغير هست بعد جاي ديگه براي محاسبه فركانس متغير شبكه ميان ورودي صفر ميگيرن و حالت اوليه وارد مي كنند ر ه....فركانس كه در مثالي حل كردن مربوط به حالت اوليه هست و فكر كنم مربوط به مدار هم نيست.!

كسي از دوستان چاپ جديد دارن يكم توضيح بدن اين قسمت ها

با عرض شرمندگي

Paydar91

کاربر ممتاز
ممنون از شما

اون تكه پر رنگ كردم يعني غلط؟..........گفتن جاهايي كه خازن سري هست ساده نكنيد چون فركانس صفر داره

اي واي شما چاپ جديدشو داريد يا اصلا اين كتاب نخوندين؟

نميدونم يك طوري قاطي هست //////////يك جا ميگن ريشه هاي غير صفر دترمينان شبكه همون ريشه هاي فركانس متغير هست بعد جاي ديگه براي محاسبه فركانس متغير شبكه ميان ورودي صفر ميگيرن و حالت اوليه وارد مي كنند ر ه....فركانس كه در مثالي حل كردن مربوط به حالت اوليه هست و فكر كنم مربوط به مدار هم نيست.!

كسي از دوستان چاپ جديد دارن يكم توضيح بدن اين قسمت ها

با عرض شرمندگي

سلام.کتاب من چاپ نهم هستش.همونی که اصلاح نشده.با این توضیحات کتاب شما هون جلدی هستش که ویرایش شده پس نگران نباشید.و خازن های سری فرکانس صفر داره (در واقع در گره خازنی فرکانس صفر داریم که دو خازن سری حالت خاصی از گره خازنی هستش و حتما می دونید گره خازنی گره ای هستش که فقط بهش خازن و منابع جریان وصل هستش(منابه مستقل حتمی و منابع وابسته تحت شرایطی که اون منبع جریان خودش به متغیر حالتی یعنی انرژی مدار مربوط باشه باعث ایجاد گره خازنی میشه)و در حلقه ی سلفی هم فرکانس صفر داریم (که دو سلف موازی حالت خاصی از یک حلقه هستش)

ببنید از این به بعد از این تعابیر استفاده کنید با هر منبعی که میخونید... به جای متغیر شبکه بگید ولتاژ یا جریان شاخه ای از مدار و به جای شبکه بگید مدار.... الکی نمیدونم چرا بعضی ها سختش می کنند این طوری راحت تره...

ببنید این تفاوت هایی که شما میگید به دلیل تفاوت در روش ها هستش... فکر کنم اون جایی که گفتن نمیدونم ریشه های غیر صفر فلان مثلا از روش های نظری نوشتن ماتریس گره و مش استفاده کردند..

به نظر من الکی این همه روش یاد نگیرید خودتون رو هم سر درگم نکنید... اگه مطلوب مساله ای فرکانس های یک شاخه از مدار بود اصلا با خیال راحت هم ورودی و هم شرایط اولیه رو صفر کنید یا توی زمان معداله ی دیفرانسیلشو بنویسید یا هم از روش معادله ی مینیمال عمل کنید و فرکانس ها رو بدست بیارید...

یه چیز هم راجب کتاب اقای زرگر بگم ایشون اومدن عین تستای کنکور رو توی کتابشون اوردند بعدش بعضی هاشو الکی پیچوندند بیش تر و شده مثال..به نظر من این فصلو از روی کتاب ایشون نخونید (یه جزوه خصوصی براتون میفرستم اگه دیدید بهتره از روی اون بخونید) و گر نه هم مستقیم برید سراغ تست های این فصل از این تست هایی که نیاز بوده شرایط اولیه رو توی مدار اعمال کنیم کلا توی تاریخ مدار سه تا اومده و اونم سوال این بوده به ازای مثلا چه شرایط اولیه ای فلان شاخه از مدار فالان فرکانسش دیده نمیشه که خیلی هم سادست تستاش فقط کافیه یه بار حل کنید.

امیدوارم مشکلتون حل شده باشه.

memoll2012

عضو جدید
سلام میخاستم بذونم یه خازن که اتصال کوتاه شده باشه واسه فزکانس های طبیعی نباید حذفش کرد ؟ ایا باید یه خازن اتصال کوتاه شده رو یه حلقه خازنی حساب کنیم یا نه ؟

mahdi_ml

عضو جدید
سلام میخاستم بذونم یه خازن که اتصال کوتاه شده باشه واسه فزکانس های طبیعی نباید حذفش کرد ؟ ایا باید یه خازن اتصال کوتاه شده رو یه حلقه خازنی حساب کنیم یا نه ؟
سلام.خازن اتصال کوتاه بشه کلا حذفه....

memoll2012

عضو جدید
تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

تو این عکسی که گذاشتم سوال کنکور 87 رشته برقه میخاستم بدونم الان جرا خازن سمت جپو یه حلقه گرفته؟؟؟!

soroush.

عضو جدید
سلام
مقاومت سمت چپ شبکه N چی میشه؟ جواب این سوال گزینه 1 هست ، حدس میزنم اندازه امپدانس تونن سمت راست رو برابر R قرار داده اما دلیلشو نمی دونم به دلیله اینکه اینجا رو خوب متوجه نشدم :

2.jpg

باتشکر

fjfj

عضو جدید

سلام
ناراحت نشی ولی دیدم یه اشکالی توی توضیحات بودش
اول اینکه همیشه ورودی و شرایط اولیه تاثیری توی فرکانس طبیعی هیچ پاسخی نداره پس صفر می شن هر دوتا شون
راستی مقدار اولیه توی ورودی صفر فرکانسی که می ده با خود خود ورودی که در پاسخ حالت صفر (گذرا +خصوصی) قسمت گذرا می ده فرکانس یکی هستند فقط اندازشون فرق داره پس فرکانس مدار ربطی به ورودی و اولیه نداره

good luck

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام
ناراحت نشی ولی دیدم یه اشکالی توی توضیحات بودش
اول اینکه همیشه ورودی و شرایط اولیه تاثیری توی فرکانس طبیعی هیچ پاسخی نداره پس صفر می شن هر دوتا شون
راستی مقدار اولیه توی ورودی صفر فرکانسی که می ده با خود خود ورودی که در پاسخ حالت صفر (گذرا +خصوصی) قسمت گذرا می ده فرکانس یکی هستند فقط اندازشون فرق داره پس فرکانس مدار ربطی به ورودی و اولیه نداره

good luck

سلام دوست عزیز...ممنون توی بحث شرکت کردی..چرا ناراحت بشم... مگه هر چی بگم لزوما درسته....

بله منم در ادامه ی صحبت هام به ایشون عرض کردم اگه در مداری گفت فرکانس کلا همه چی رو صفر کنند....

خود شما هم میگید که و میدونید شرایط اولیه و ورودی در پاسخ گذرا یا همون فرکانس های طبعی مدار دخیل هستند...منظورم این بود طراح میتونه یه سوال طرح کنه مداری که شرایط اولیه و ورودی اون به طوری خاص طرح کنه که همون دامنه ای که شما میگید فقط مختلفه اندازش صفر بشه اون وقت ضریب اون فرکانس صفر میشه و دیگه رو نمیشه و اون فرکانس حذف میشه.... حال اگه کسی به این موضوع دقت نکنه و شرایط اولیه و ورودی رو صفر کنه و فرکانس ها رو بدست بیاره به جواب غلط خواهد رسید به نظرم...بعدش شاید سال های بعد دوباره توی همه ی کتابا و جزوه ها نکتش بیاد...

تا الان هر چی تست اومده گفته فرکانسشو بگو... و اصلا مد نظر طراح صفر شدن یک فرکانس به ازای ورودی و شرایط اولیه خاص مد نظر نبود و از صورت سوال هم مشخصه (معمولا شرایط اولیه نمیدند یا ورودی ها رو پاارامتری میدند ) .

البته شایدم بنده اشتباه میکنم !

سلام به زحمت کشان
خدا قوت
بچه ها من یه سوال در کنکور ارشد93 از مدار داشتم سوالشو و پاسخو میزارم

Photo2944.jpg
Photo2945.jpg
اون قسمتی که از تبدیل T واسه استفاده از سلفها .چرا در شاخه عمودی به غیر 2 اهمی نوشته 2منهایM چرا خوده Mنذاشه اگه تبدیل T هست؟

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به زحمت کشان
خدا قوت

مشاهده پیوست 230310
مشاهده پیوست 230311
اون قسمتی که از تبدیل T واسه استفاده از سلفها .چرا در شاخه عمودی به غیر 2 اهمی نوشته 2منهایM چرا خوده Mنذاشه اگه تبدیل T هست؟

یه راه دیگه حل این سوال اینه که از مقاومت 2 اهمی جریانی عبور نکنه....یعنی جریان هاش رو خلاف جهت هم بگیر

keyhan386

عضو جدید
سلام به زحمت کشان
خدا قوت

مشاهده پیوست 230310
مشاهده پیوست 230311
سلام دوست عزیز
در شاخه عمودی همون M ای که شما میگید درست است. به هر حال در راه حل تاثیری نداره . حل تست شبیه حل مهندس کهن ه ، فکر کنم داشتند جای یکی کنکور میدادند و تندتند جواب ها رو حل میکردند بی دقتی کردنند و مقاومت 2 اهم را سلف دیدن :D

keyhan386

عضو جدید
در مورد این سوال راهنمایی میخواستم(هوش مصنوعی 93)
سلام دوست عزیز
چون توان متوسط N را گفته ومیدانیم که سلف و خازن وات ندارند ( متوسط توان شان صفره ) پس توان متوسط N همون توان متوسطی است که مقاومت R مصرف میکنه . پس میشه سلف خازن رو از N بندازیم بیرون . حالا میخوای توان متوسط( N ) مقاومت R ماکزیمم بشه پس کافیه از قضیه مچینگ استفاده کنیم و امپدانس دوسر مقاومت R را بدست آورده و مقاومت R را برابر اندازه امپدانس دوسرش بذاریم . اندازه امپدانس دو سر مقاومت R میشه رادیکال 5 که جواب تو گزینه ها نیست :surprised: اگر خازن سری با مقاومت R مقدارش 1/4 بود گزینه 1جواب مسئله میشه .
مشابه این سوال توی معماری کامپیوتر 93 اومده ولی اونجا توی N علاوه بر مقاومت R مقاومت 1 هم است که متوسط توان N را تشکیل میدند که امپدانس دوسر مقاومت 1+R را بدست آورده و مقاومت 1+R را برابر اندازه امپدانس دوسرش میذاریم .

آخرین ویرایش:
سلام دوست عزیز
در شاخه عمودی همون M ای که شما میگید درست است. به هر حال در راه حل تاثیری نداره . حل تست شبیه حل مهندس کهن ه ، فکر کنم داشتند جای یکی کنکور میدادند و تندتند جواب ها رو حل میکردند بی دقتی کردنند و مقاومت 2 اهم را سلف دیدن :D

اهان ممنونم از لطفتون

یه راه دیگه حل این سوال اینه که از مقاومت 2 اهمی جریانی عبور نکنه....یعنی جریان هاش رو خلاف جهت هم بگیر
تشکر از لطفتون

بالا