تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت تمام دوستان.
اقا لپ متلب بهتون بگم اینه که ما یه استادی داریم اومده مدارالکتریکی از روی جبه دار درس میده وبه قول خودش مفهومی(مثال عددی نمیزنه) البته خوبم درس میده ولی برای من گنگ هستش چون قبلا اینجوری به ما نگفتند.مشکل من تو مدارات مرتبه اول ودوم وانواع پاسخ هاست مثلا حالت صفر ورودی صفر* گذرا دایم*کامل* پاسخ هموژن و....میخواستم فرق این پاسخ هاباهم-اسم های مختلفشون-ارتباط شون باهم-قاعده خاصی که بینشون هست-ترتیب بدست اوردنشون وکلا هرچیزی که میشه در موردشون گفت رااگر کسی بلده به صورت مفهومی(یعنی بدون مثال عددی وبه صورت ریاضی وبه ترتیب وواضح) ومهندسی به من بگه یا حداقل راهنمایی کنه
میدونم خواسته زیادیه ولی اگر کسی کمک کنه به من لطف زیادی کرده
اینجور که پیداس پایه مدارت خیلی ظعیفه کتاب کارو زرگر انتشارات پوران پژوهش رو خوب بخون، کامل متوجه میشی قبلش معادلاتت خوب باشه مشکلی نداری
واسه این درس از همین الان وقت بزار که مادر همه درسای برقه اگه بخوای ارشد شرکت کنی این درسو دریاب
موفق باشی

sghkh

عضو جدید
اینجور که پیداس پایه مدارت خیلی ظعیفه کتاب کارو زرگر انتشارات پوران پژوهش رو خوب بخون، کامل متوجه میشی قبلش معادلاتت خوب باشه مشکلی نداری
واسه این درس از همین الان وقت بزار که مادر همه درسای برقه اگه بخوای ارشد شرکت کنی این درسو دریاب
موفق باشی
مثل اینکه بنده نقش معلم دیکته رو دارم الان من دارم غلط شما رو میگیرم ضعیفه درسته، ای خدا کاش مدارم هم مثل املام خوب بود :wallbash::book::evil:

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
نکات
قضیه جمع آثار فقط در مورد شبکه های خطی برقرار است
در شبکه N اگر شامل منابع مستقل باشد شبکه غیر خطی محسوب میشود

وقتی که جریان منبع ولتاژ را میخواهیم، المان موازی با آن را نمی توان حذف کرد

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
این سوال تمرین بسیار خوبیست برای مرور مفاهیم : اتصال شبکه ها ؛ تبدیلات تونن و نورتن ؛ قضیه پخش منابع ؛ قضیه میلمن و ... !
madar.jpg

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان به نظرم این سوال گزینه 4 درسته اما کلید گزینه 1 زده!!!! اگه جای سلف و خازن عوض نشه میشه گزینه 1
نظر شما چیه؟
untitled.jpg

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام؛
بنظر من همون 1 صحیحه.
چون اگر جای سلف و خازن را تعویض کنیم،فقط امپدانس جدید،مزدوج مختلط امپدانس قبلی میشود و تو جریان یا ولتاژ تاثیری نمیذاره.
پس شما نباید فاز ولتاژ رو مزدوج کنی که به گزینه 1 میرسیم.:smile:
خب دوست من اگه امپدانس j باشه ولتاژ میشه V= j x Iحالا اگر امپدانس بشه j- اون وقت ولتاژ منفی حالت قبل میشه دیگه

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
حق با شماست تو ولتاژ هم تاثیر میذاره.
بنظر من هیچکدام صحیح است.
از نظر فاز گزینه 1 صحیحه ولی از نظر اندازه باید 12.5 بشه که در گزینه ها نیست.
و اما روش تحلیل من:
تابع شبکه که فازور خروجی به ورودی هست رو مینویسیم برای شبکه اول و برای شبکه دوم فازش رو مزدوج میکنیم.برای شبکه دوم تابع شبکه رو مینویسیم(فازور ورودی در مخرج مجهول هستش)،که فازور ورودی 12.5 با زاویه -p/8 بدست میاد.
با حلم موافق هستین؟:gol:

منم همینجوری حل کردم اندازه 2 میشه مشکلی نداره، اندازه نباید 12.5 بشه یه جای محاسباتت اشتباه داری دوست من
پس فاز باید 3p\8 - باشه

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
تابع شبکمون که میشه 2/5 (تو مدار اول فازور خروجی تقسیم بر فازور ورودی)
بعد برای مدار دوم فازور خروجی(5 با زاویه P/8) تقسیم بر X (فازور ورودی) برابر است با:2/5 با زاویه - P/ 4
که X بدست میاد 12.5 با زاویه مثبت 3P/4
درسته؟
آخ آخ یه بی دقتی محض کردم!!!! دادا همون 1 درسته، اندازه هم 2 میشه الان
تو مدار دوم میشه X تقسیم بر فازر ورودی
تو مدار اول I خروجیه و تو مدار دوم X خروجی، پس X رو بالا بنویس دیگه

Dashpot

عضو جدید
قربونت مهندس، سوال قشنگی بود اما یه بی دقتی کوچیک کارو خراب کرد!!! چه کنیم با این بی دقتی ها؟!!
ما دوست داریم زودتر به جواب برسیم و به مراحل حل دقت نمیکنیم.
باید خیلی دقت کرد.
مثلاً وقتی میگی برای مدار دوم ولتاژ خروجی به ولتاژ ورودی باید برای خروجی دنبال OUT یا برای ورودی دنبال حرف S باشیم.
بهتره اشتباهمون رو تکرار کنیم(تو فکرمون بیاریم) تا دیگه مرتکب اون نشیم.
سر جلسه اون سوالاتی رو که میدونی بلدی و تصمیم به حلش میگیری تو دلت خدا را یاد کن و به خودت بگو دقت.
هر بی دقتی برامون ممکنه خیلی گرون تموم بشه.
ممنون از سوال زیباتون.

آخرین ویرایش:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان این سوال به روش سریع بخواید حل کنید چیکار میکنید؟ جمع آثار؟ مقاومت که راحته هیچی، ولتاژ خیلی وقت گیره من که اصلا به دست نتونستم بیارم!:surprised:
untitled.JPG

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان این سوال به روش سریع بخواید حل کنید چیکار میکنید؟ جمع آثار؟ مقاومت که راحته هیچی، ولتاژ خیلی وقت گیره من که اصلا به دست نتونستم بیارم!:surprised:
مشاهده پیوست 133264

سیگما داداش جریان شاخه 5 اهم رو i بگیر پخش جریان کن بعد دوباره جریان شاخه 10 اهم رو 'i بگیر دو تا kvl هلو میتونی بزنی تو مدار یکی میشه 6i'+i=16 و یکی دیگه میشه 10i'-6i =42 ازینجا i=-2A و vth=40V

آخرین ویرایش:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سیگما داداش جریان شاخه 5 اهم رو i بگیر پخش جریان کن بعد دوباره جریان شاخه 10 اهم رو 'i بگیر دو تا kvl هلو میتونی بزنی تو مدار یکی میشه 6i'+i=16 و یکی دیگه میشه 10i'-6i =42 ازینجا i=-2A و vth=40V
چه عجب از اینورا، خوش اومدی
دمت گرم دادا، جریان 5 اهم رو i کرفته بودم دیگه 10 اهمی رو دیگه مجهول نگرفتم گفتم زیاد میشه راه حل:redface: حتی آزمایشم نکردم:w05:
ممنون دوست من:w36:

faz123

عضو جدید
25012013038.jpg
اینو فقط میخوام بگی معادله خطی که با شکل تلاقی میدین چند میشه سادست اما من میگم میشه میشه
v=3i-15
اما جواب شده -3i-15
مگه جهت جریاناشون خلاف هم نیس؟

Dashpot

عضو جدید
مشاهده پیوست 133322
اینو فقط میخوام بگی معادله خطی که با شکل تلاقی میدین چند میشه سادست اما من میگم میشه میشه
v=3i-15
اما جواب شده -3i-15
سلام؛
بنظر من هم اشتباه حل شده یا اینکه جهت جریان رو برعکس گذاشته.چون وقتی از دو سر دو قطبی kvl میزنی،v=3i-15 و با تلاقی اون با منحنی:i=4-v بدست میاد: v=-0.75 , i= 3.25 که در گزینه ها نیست.
مدار پارسه.jpg

آخرین ویرایش:

faz123

عضو جدید
سلام؛
بنظر من هم اشتباه حل شده یا اینکه جهت جریان رو برعکس گذاشته.چون وقتی از دو سر دو قطبی kvl میزنی،v=3i-15 و با تلاقی اون با منحنی:i=4-v بدست میاد: v=-0.75 , i= 3.25 که در گزینه ها نیست.
مشاهده پیوست 133333
اخه تو جوابی که پارسه داده جهت جریان رو درست مثه ما گذاشته اما جواب رو با همون i بررسی کرده

Dashpot

عضو جدید
سلام بر همه؛
برای تمرین بیشتر در مورد سوال faz123 این سوال رو با حلش قرار میدم.
با آرزوی موفقیت:smile:

Untitled.jpg

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    21.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 133322
v=3i-15
اما جواب شده -3i-15
خب اون جهت جریان N باید مشخص باشه احتمالا طراح جهت i رو وارد شونده به شبکه گرفته شما خارج شونده

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه اخه تو حل سوال میگم جهت i رو به داخل گرفته ولی احتمالا همین منظور بوده

یعنی شماهم جریان رو به داخل گرفتی اینو بدست آوردی؟
جواب میشه 3i+15 اگه جریان رو وارد شونده به N بگیریم، خب اگر خارج شونده هم بگیریم یه منفی درش ضرب میشه دیگه(پس طراح خارج شونده گرفته که منطقی هم هست، اصولا iاز شبکه خارج میشه)
شما یه جای کار مشکل محاسباتی داره

آخرین ویرایش:

faz123

عضو جدید
یعنی شماهم جریان رو به داخل گرفتی اینو بدست آوردی؟
جواب میشه 3i+15 اگه جریان رو وارد شونده به N بگیریم، خب اگر خارج شونده هم بگیریم یه منفی درش ضرب میشه دیگه(پس طراح خارج شونده گرفته که منطقی هم هست، اصولا iاز شبکه خارج میشه)
شما یه جای کار مشکل محاسباتی داره

نه حل شد من طبق گذشته میرفتم اما این بر عکس گرفته

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان به نظرتون این دوسوال کدوم گزینه درسته؟
2.JPG1.JPG

بالا