تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

faz123

عضو جدید
سلام
یکم از فاز کتاب صرف بیا بیرون...سعی کن ایراد دربیاری...یعنی صرفا نگو چون کتاب گفته باید فلان باشه...اون قضیه مساوی بودن با امپدانس تونن میدونی از کجا اومده؟؟؟فرمول توان رو نوشتن بعد مشتق گرفتن و در اون نقطه ماکزیمم توان رو بدست آوردن...حالا شما در هر مداری باید امپدانس رو کم کنی تا جریان افزایش پیدا کنه تا توان زیاد بشه...حالا اگه اینجا بیای سلف و خازن رو یه کاری کنی اتصال کوتاه بشن به این خواسته رسیدی...اگر اون قسمت دست ما نبود کافیه مقدار مقاومت معادل با توننش باشه...

خدایی نکرده امسال قبول نشدم سال دیگه میام کلاسای مدار شما رو شرکت میکنم البته اگر تو شهر ما برگزار بشه.ممنون که اینقدر خوب جوابمو میدید.:gol:

faz123

عضو جدید
اقا علیرضا لطف میکنی همین کتاب کاروزرگر مثال 27 صفحه 245 رو بگی با لاپلاس هم میشه حلید؟برام حل کنیدش

faz123

عضو جدید
سوال بعد چطور از رو شکل مدار قطب های شبکه رو بدست بیارم ؟؟

A L I R E Z A

عضو جدید
اقا علیرضا لطف میکنی همین کتاب کاروزرگر مثال 27 صفحه 245 رو بگی با لاپلاس هم میشه حلید؟برام حل کنیدش
سلام
131220121814.jpg
سوال بعد چطور از رو شکل مدار قطب های شبکه رو بدست بیارم ؟؟
والا متاسفانه من بلد نیستم اما نمیدونم روشی هم وجود داره یا نه...خودم هم تو فکرش بودم :D

faz123

عضو جدید
میگم چرا حل نمیشه نگو منبع رو 1/s نزاشته بودم!!!!
مرسیییییییییییی فرامون .:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:
بعد اینکه خود کتاب اومده مرتبه رو بدست اورده از رو مرتبه قطب هارو گفته چند تا میشه بعد فرکانس های صفر رو از روش کم کرده شده قطب این یعنی هیچ وقت قطب فرکانس صفر رو نمیگیره؟یا من اشتباه برداشت کردم(ص 79)

mohsen067

عضو جدید
بعد اینکه خود کتاب اومده مرتبه رو بدست اورده از رو مرتبه قطب هارو گفته چند تا میشه بعد فرکانس های صفر رو از روش کم کرده شده قطب این یعنی هیچ وقت قطب فرکانس صفر رو نمیگیره؟یا من اشتباه برداشت کردم(ص 79)

تابع تبدیل شبکه ای که خروجی متناظر با ان جریان خازن باشد هرگز دارای قطبی در صفر نخواهد بود چون قطب های تابع شبکه دقیقا فرکانس های طبیعی خروجی متناظر با ان تابع شبکه می باشند در حالیکه عکس این قضیه لزوما برقرار نمی باشد.
پس استنباط شما صحیح نمی باشد.!

A L I R E Z A

عضو جدید

متوجه منظورتون نشدم...اینکه تعداد قطبها با مرتبه مدار یکسانه که چیز واضحیه...یه ذره دقیقتر بگید!!!

faz123

عضو جدید
تابع تبدیل شبکه ای که خروجی متناظر با ان جریان خازن باشد هرگز دارای قطبی در صفر نخواهد بود چون قطب های تابع شبکه دقیقا فرکانس های طبیعی خروجی متناظر با ان تابع شبکه می باشند در حالیکه عکس این قضیه لزوما برقرار نمی باشد.
پس استنباط شما صحیح نمی باشد.!

اینایی که گفتید میدونم که قطب شبکه فرکانس های طبیعی مداره اما عکسش صادق نیست اما دلیل اشتباه حرفمو نفهمیدم
بابا اقا محسن یکم ساده تر توضیح بده !!!

A L I R E Z A

عضو جدید
منظورم قطب شبکه بود که برابر با مرتبه مدار نیست!!

خب مشخصه که لزومی نداره هر فرکانسی در اون متغیر ظاهر بشه...شما غیر از مدارهای مرتبه 2 در هیچ مداری نمیتونی بدون نوشتن معادله مینیمال یا تابع تبدیل قطبهاش رو حدس بزنی...فقط در مدارهای درجه 2 هست(مداراتی که با خاموش کردن منابع قابل تفکیک به دو مدار جدا از هم نیستند) که تمام فرکانسهای غیر صفر در تمام متغیرهای مدار ظاهر میشوند.

mohsen067

عضو جدید
اینایی که گفتید میدونم که قطب شبکه فرکانس های طبیعی مداره اما عکسش صادق نیست اما دلیل اشتباه حرفمو نفهمیدم
بابا اقا محسن یکم ساده تر توضیح بده !!!

باشه به زبانی ساده تر توضیح میدم
یه گریز میزنیم به شروع درس مدار الکتریکی ، جریان خازن را اینگونه تعریف کردیم که مشتق ولتاژ دو سر خازن ضربدر ظرفیت ان
پس نتیجه میگیریم که اگر ولتاژ خازن شامل یک مقدار دی سی باشد به خاطر عملگر مشتق ان مقدار دی سی کشته می شود
خوب حالا فرض کن ولتاژ خازن در حوزه لاپلاس باشد ، چون در مدارهای الکتریکی که ما با ان سر و کار داریم علی و ال تی ای هستند
یک تابع کسری بر حسب اس داریم که قطب های مخرج یا بزرگتر و یا مساوی با صفرها می باشند با تجزیه کسر براحتی می توانیم کسر را ساده کرده و به حوزه زمان برگردانیم
خوب می بینیم که عکس تبدیل لاپلاس k/s همان قسمت دی سی در حوزه زمان است که با مشتق گیری کشته می شود این یعنی اینکه در حوزه لاپلاس جریان خازن فرکانس صفر سیستم را می کشد و ان را قبول نمی کند.

faz123

عضو جدید
حرفاتون رو فهمیدم اما هنوز نمیتونم ارتباطی با مثال صفحه 79 کاروزرگر پیدا کنم!میشه مثالشو بهم توضیح بدید؟

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
این نکته واسم خیلی جالبه
حل مدار کمک میکنه

DSC07387.jpg

Ti8

عضو جدید
سلام
یه سوال که هنوز مبحثش کامل نخوندم(حلقه خازنی و کات ست سلفی).
در مورد شکل زیر کدام گزینه درست است؟
1-تعداد متغیر های حالت = 6
2-تعداد فرکانسهای طبیعی مدار = 5
3-تعداد فرکانسهای غیر صفر مدار = 5
4-تعداد متغیر های حالت شبکه = تعداد فرکانس های طبیعی مدار
Si.jpg

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
مشاهده پیوست 128461

تعداد فرکانسهای طبیعی 4تا تعداد فرکانسهای طبیهی صفر نداریم و تعداد متغییرهای حالت هم 4تا
یعنی گزینه 4 درسته

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ای بابا چرا گزینه 4 درسته
اولین آزمون بینش
untitled.JPG

mohsen067

عضو جدید
تعداد فرکانسهای طبیعی 4تا تعداد فرکانسهای طبیهی صفر نداریم و تعداد متغییرهای حالت هم 4تا
یعنی گزینه 4 درسته

اگه امکانش هست داداش یه توضیحی کوتاهی در مورد تعداد فرکانسها بده ، من این کتاب کارو زرگر خواندم تو این فصل مورد داره و همواره در مورد این تست ها یا یک فرکانس بیشتر میشمارم یا یکی کمتر:D

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه امکانش هست داداش یه توضیحی کوتاهی در مورد تعداد فرکانسها بده ، من این کتاب کارو زرگر خواندم تو این فصل مورد داره و همواره در مورد این تست ها یا یک فرکانس بیشتر میشمارم یا یکی کمتر:D

سلام داش محسن چشم:smile: البته منم از پوران خوندم و با توضیحات جبه دار تو کتاب سورمه ای مقایسه کردم، اونجوری هم که میگن این کتاب کارو بنده خدا مشکل نداره فقط تو حلقه سلفی اشتباه گفته
ببین بدون ساده سازی تعداد عناصر ذخیره کننده رو بشمار میشه تعداد فرکانسها،(اگه تا حد امکان مدارو ساده کنی بعد تعداد سلفو خازنو بشماری میشه فرکانسهای طبیعی غیر صفر مدار) حالا اگه کات ست سلفی داشتیم به تعداد کات ست فرکانس کم میشه چون تو کات ست سلفی جریان یکی از سلفها وابسته میشه به دوتای دیگه، اگرم حلقه خازنی داشتم به تعدادش از فرکانس کم کن، بعد ببین سلف و خازنی که متغییر حالت وابسته دارن چندتاست اونم کم کن باز(البته اگه قبلا توسط حلقه خازنی یا کات ست سلفی حذف شدن که دیگه هیچ اما اگه حذف نشد و متغییر حالت وابسته است کم کن) این میشه تعداد کل فرکانسهای طبیعی مدار این از این، تعداد فرکانس صفر هم که میدونی دیگه بدون ساده سازی حلقه سلفی و کات ست خازنی رو بشمار

آخرین ویرایش:

mohsen067

عضو جدید
سلام داش محسن چشم:smile: البته منم از پوران خوندم و با توضیحات جبه دار تو کتاب سورمه ای مقایسه کردم، اونجوری هم که میگن این کتاب کارو بنده خدا مشکل نداره فقط تو حلقه سلفی اشتباه گفته
ببین بدون ساده سازی تعداد عناصر ذخیره کننده رو بشمار میشه تعداد فرکانسها،(اگه تا حد امکان مدارو ساده کنی بعد تعداد سلفو خازنو بشماری میشه فرکانسهای طبیعی غیر صفر مدار) حالا اگه کات ست سلفی داشتیم به تعداد کات ست فرکانس کم میشه چون تو کات ست سلفی جریان یکی از سلفها وابسته میشه به دوتای دیگه، اگرم حلقه خازنی داشتم به تعدادش از فرکانس کم کن، بعد ببین سلف و خازنی که متغییر حالت وابسته دارن چندتاست اونم کم کن باز(البته اگه قبلا توسط حلقه خازنی یا کات ست سلفی حذف شدن که دیگه هیچ اما اگه حذف نشد و متغییر حالت وابسته است کم کن) این میشه تعداد کل فرکانسهای طبیعی مدار این از این، تعداد فرکانس صفر هم که میدونی دیگه بدون ساده سازی حلقه سلفی و کات ست خازنی رو بشمار

ممنون دوست من
یه جورایی متوجه داستان شدم.

shayannn

عضو جدید

خوده زرگر تو کلاسش گفته روشهای محاسبه تعداد فرکانس ها تو کتاب اشکال داره.

faz123

عضو جدید
سلام
مشاهده پیوست 128461
یکی کاتست رو توضیح بده بهم تو پیدا کردن کاتست ها همیشه مشکل دارم تعریفی میدونم اما پیدا کردنش واسم سخته مثلا این مدار چرا کاتست نداره اما به نظر من دو تا کاتست خازنی داره

faz123

عضو جدید
یکی کاتست رو توضیح بده بهم تو پیدا کردن کاتست ها همیشه مشکل دارم تعریفی میدونم اما پیدا کردنش واسم سخته مثلا این مدار چرا کاتست نداره اما به نظر من دو تا کاتست خازنی داره
خودم فهمیدم لازم نیست بگین!!!!

mohsen067

عضو جدید
مشاهده پیوست 129666
سوال 52 رو توضیح بدین بهم

گزینه 2 صحیح است
گفته شبکه تحویل دهنده توان راکتیو باشد ، در بحث منابع مستقل با شبکه های مقاومتی هم میگفتیم هر گاه توان منفی باشد عنصر (معمولا منبع) تحویل دهنده توان (توان به اجزای شبکه میبخشد) و هرگاه مثبت باشد تحویل گیرنده توان (مصرف کننده توان)است.
در بحث سلف ها و خازن ها و توان راکتیو ، من تا کنون با این مسئله برخورد نکردم ولی فکر میکنم منطور طراح سوال همان منفی شدن توان راکتیو شبکه باشد یا به عبارتی شبکه پیش فاز (lead)باشد.
بقیه مسئله هم که یک ساده کردن است و تمام.

shahpoor71

عضو جدید
کمک

کمک

با سلام خدمت تمام دوستان.
اقا لپ متلب بهتون بگم اینه که ما یه استادی داریم اومده مدارالکتریکی از روی جبه دار درس میده وبه قول خودش مفهومی(مثال عددی نمیزنه) البته خوبم درس میده ولی برای من گنگ هستش چون قبلا اینجوری به ما نگفتند.مشکل من تو مدارات مرتبه اول ودوم وانواع پاسخ هاست مثلا حالت صفر ورودی صفر* گذرا دایم*کامل* پاسخ هموژن و....میخواستم فرق این پاسخ هاباهم-اسم های مختلفشون-ارتباط شون باهم-قاعده خاصی که بینشون هست-ترتیب بدست اوردنشون وکلا هرچیزی که میشه در موردشون گفت رااگر کسی بلده به صورت مفهومی(یعنی بدون مثال عددی وبه صورت ریاضی وبه ترتیب وواضح) ومهندسی به من بگه یا حداقل راهنمایی کنه
میدونم خواسته زیادیه ولی اگر کسی کمک کنه به من لطف زیادی کرده

بالا