تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

mohsen067

عضو جدید
یعنی یه ریاضی دان نیست اینو بلد باشه؟!

ریاضیدان نیستم داداش ولی پاسخی که من بدست اوردم گزینه 4 شد (امیدوارم درست باشه!). البته روش تستی واسه حلش به ذهنم نرسید و از روش تشریحی حلش کردم
2=Z قطب مرتبه دوم مخرج هستش پس مشتق تابع اف نیز بر 2 بخش پذیر خواهد بود با ساده کردن صورت و مخرج و یه تجزیه کسر مسئله حل میشود.
دوستان اگه روش تستی واسش بلدن که در زمان 3 تا 4 دقیقه که مناسب کنکور باشه بشه حلش کرد دریغ نکن

faz123

عضو جدید
ریاضیدان نیستم داداش ولی پاسخی که من بدست اوردم گزینه 4 شد (امیدوارم درست باشه!). البته روش تستی واسه حلش به ذهنم نرسید و از روش تشریحی حلش کردم
2=Z قطب مرتبه دوم مخرج هستش پس مشتق تابع اف نیز بر 2 بخش پذیر خواهد بود با ساده کردن صورت و مخرج و یه تجزیه کسر مسئله حل میشود.
دوستان اگه روش تستی واسش بلدن که در زمان 3 تا 4 دقیقه که مناسب کنکور باشه بشه حلش کرد دریغ نکن
اره درست رفتید منم ماندم رو 2 در اوردم که ضرب در 2پی ای میشه گزینه 4 . منم راه تشریحی رفتم هر چی فکر کردم تستی نتونستم کاری کنم!!!

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
ریاضیدان نیستم داداش ولی پاسخی که من بدست اوردم گزینه 4 شد (امیدوارم درست باشه!). البته روش تستی واسه حلش به ذهنم نرسید و از روش تشریحی حلش کردم 2=Z قطب مرتبه دوم مخرج هستش پس مشتق تابع اف نیز بر 2 بخش پذیر خواهد بود با ساده کردن صورت و مخرج و یه تجزیه کسر مسئله حل میشود. دوستان اگه روش تستی واسش بلدن که در زمان 3 تا 4 دقیقه که مناسب کنکور باشه بشه حلش کرد دریغ نکن
مرسی گزینه 4 زده و لی از کجا قطب مرتبه 2رو تشخیص دادی روش اسونتر میخوام

mohsen067

عضو جدید
مرسی گزینه 4 زده و لی از کجا قطب مرتبه 2رو تشخیص دادی روش اسونتر میخوام

یکی از قضایای جیر در بدست اوردن ریشه استفاده کردم.
خوب تک تک عوامل سازنده ضریب ضد صفر (توان صفرم ضد) را به تک تک عوامل سازنده ضریب بالاترین توان که در اینجا همون ضد چهار هستش را بر هم تقسیم میکنی اینها تمام ریشه های گویایی هستند که میتوانند ریشه اف باشند در غیر این صورت تابع اف ریشه گویای دیگری نخواهد داشت و ریشه ای هم اگر باشد اصم خواهد بود!
خوب تو این مسئله تمام عوامل سازنده 20 را بر تمام عوامل سازنده 1 تقسیم میکنیم
عوامل سازنده بیست 1+- و 2+- و 4+- و 5+- هستند و عوامل مخرج (بالاترین توان) 1+- هستند با تقسیم تک تک عوامل صورت بر تک تک عوامل مخرج ریشه های که می توانند ریشه ی گویای اف باشند بدست میاید خوب میبینیم که عدد 2 به عنوان ریشه هست که با تقسیم پذیری عبارت تجزیه میکنیم و بقیه داستانا...

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
طبق اصل قضیه روشه اگر اون z صورت رو یه کاری کنیش مثلا ساده شه که تو صورت فقط f'(z)بمونه اونوقت تعداد صفرهای تابع در ناحیه رو بدست میاری در 2pi میضربی
احتمالا اون z صورت باید ساده سازی بشه به راحتی

mohsen067

عضو جدید
طبق اصل قضیه روشه اگر اون z صورت رو یه کاری کنیش مثلا ساده شه که تو صورت فقط f'(z)بمونه اونوقت تعداد صفرهای تابع در ناحیه رو بدست میاری در 2pi میضربی
احتمالا اون z صورت باید ساده سازی بشه به راحتی

میشه با این روشی که میگین حلش کنین
این روشی که شما میگین برام کاملا جدیده
اصل روشه در بدست اوردن ریشه ها را میدونم چیه ولی خوب این چه ربطی به انتگرال مختلط داده شده دارد؟
مخرج یک قطب مرتبه دوم در 2 دارد و یک قطب مزودج مختلط 1-J2+- دارد خوب حالا چکارش کنیم که ساده بشه ؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از قضایای جیر در بدست اوردن ریشه استفاده کردم.
خوب تک تک عوامل سازنده ضریب ضد صفر (توان صفرم ضد) را به تک تک عوامل سازنده ضریب بالاترین توان که در اینجا همون ضد چهار هستش را بر هم تقسیم میکنی اینها تمام ریشه های گویایی هستند که میتوانند ریشه اف باشند در غیر این صورت تابع اف ریشه گویای دیگری نخواهد داشت و ریشه ای هم اگر باشد اصم خواهد بود!
خوب تو این مسئله تمام عوامل سازنده 20 را بر تمام عوامل سازنده 1 تقسیم میکنیم
عوامل سازنده بیست 1+- و 2+- و 4+- و 5+- هستند و عوامل مخرج (بالاترین توان) 1+- هستند با تقسیم تک تک عوامل صورت بر تک تک عوامل مخرج ریشه های که می توانند ریشه ی گویای اف باشند بدست میاید خوب میبینیم که عدد 2 به عنوان ریشه هست که با تقسیم پذیری عبارت تجزیه میکنیم و بقیه داستانا...

آقا من فنی بودم هیچی از این قضایای جبر نمیدونم!! میشه یه کتاب معرفی کنین اینارو یاد بگیرم؟
ممنون

آخرین ویرایش:

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشکل من اینه که میخوام بدونم چندتا ریشه این معادلع تو دایره به شعاع 5 واقع میشه بقیش حل میشه قضیه اساسی جبر روش کنکوری نیست همه کسن نمیدونن

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه با این روشی که میگین حلش کنین
این روشی که شما میگین برام کاملا جدیده
اصل روشه در بدست اوردن ریشه ها را میدونم چیه ولی خوب این چه ربطی به انتگرال مختلط داده شده دارد؟
مخرج یک قطب مرتبه دوم در 2 دارد و یک قطب مزودج مختلط 1-J2+- دارد خوب حالا چکارش کنیم که ساده بشه ؟
ببین اگه امنتگرال مختلط داشته باشیم که صورت مشتق مخرج باشه اونوقت جواب میشه 2pi ضرب در تعداد صفرهای f(z) منهای تعداد قطبهاش
الان دارم باهاش ور میرم اما نمیدونم اون z اضافه صورت رو چیکارش کنم:D

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشکل من اینه که میخوام بدونم چندتا ریشه این معادلع تو دایره به شعاع 5 واقع میشه بقیش حل میشه قضیه اساسی جبر روش کنکوری نیست همه کسن نمیدونن
خب با قضیه روشه میتونی تعداد صفرهای f(z) رو بدست بیاری
خب بقیش چطور میشه؟ منم با همین میخوام برم جلو اما اون z اضافه تو صورت رو چیکار کنیم؟
برا تعداد صفر هم اگه z^5-2Z^3 رو f(z) بگیری بقیه عبارت رو g(z) تعداد صفرهای داخل ناحیه میشه 4تا

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب با قضیه روشه میتونی تعداد صفرهای f(z) رو بدست بیاری خب بقیش چطور میشه؟ منم با همین میخوام برم جلو اما اون z اضافه تو صورت رو چیکار کنیم؟ برا تعداد صفر هم اگه z^5-2Z^3 رو f(z) بگیری بقیه عبارت رو g(z) تعداد صفرهای داخل ناحیه میشه 4تا
پس همه ریشه ها داخل ناحیه هستش با جایگذاری صورت و مخرج درجه 4 میشه . یه فرمولی هست برای مجموع مانده های توابع کسری وقتی در جه صورت از درجه مخرج یه واحد کمتره ضریب بزرگترین درجه صورت تقسیم بر ضریب بزرگترین درجه مخرج میشه مانده تابع کسری البته اینجا صورت و مخرج یکسان هست اگه تقسیم کنیم یه عدد ثابت به اضافه یه کسر میشه که درجه بزرگترین توان صورت میشه 2 ودرجه بزگترین توان مخرجم میشه 1 مانده میشه 2 ضربدر 2pi میشه 4pi البته نمیدونم درسته یا نه

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس همه ریشه ها داخل ناحیه هستش با جایگذاری صورت و مخرج درجه 4 میشه . یه فرمولی هست برای مجموع مانده های توابع کسری وقتی در جه صورت از درجه مخرج یه واحد کمتره ضریب بزرگترین درجه صورت تقسیم بر ضریب بزرگترین درجه مخرج میشه مانده تابع کسری البته اینجا صورت و مخرج یکسان هست اگه تقسیم کنیم یه عدد ثابت به اضافه یه کسر میشه که درجه بزرگترین توان صورت میشه 2 ودرجه بزگترین توان مخرجم میشه 1 مانده میشه 2 ضربدر 2pi میشه 4pi البته نمیدونم درسته یا نه
اااااااااااااااااااااااااااااهههههه اصلا حواصم به اون فرمول نبود، دمت گرم خوب حواصت جمعه، من f'(z) تو صورت دیدم حواصم رفت سمت قضیه آرگمان!!

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

آره درسته.کل این سوال تشخیص ریشه هاش هست که جالب نیست خیلی.از قضیه رُل هم میشه استفاده کرد ولی روشه بهتره.اما اگه انتگرالده چند جمله ای بر چند جمله ای نباشه اونموقع چکار میکنید؟مثلا صورت سوال سینوسی باشه ولی مخرج چند جمله ای با مثلا 5 قطب داخل c باشه.

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره درسته.کل این سوال تشخیص ریشه هاش هست که جالب نیست خیلی.از قضیه رُل هم میشه استفاده کرد ولی روشه بهتره.اما اگه انتگرالده چند جمله ای بر چند جمله ای نباشه اونموقع چکار میکنید؟مثلا صورت سوال سینوسی باشه ولی مخرج چند جمله ای با مثلا 5 قطب داخل c باشه.
این فرمول فقط برا چندجمله ایهایی هست که صورت حداقل یک واحد کمتر از مخرج هستن(اگه بیشتر از یه واحد کمتر باشه میشه 0 مجموع ماندهها) این سوال هم نکتش همین بود که چند جمله ای درجه 4 داده، اونی که شما میگی دیگه فقط تشریحی حل میشه البته از مانده در بینهایتم میشه استفاده کرد در اون حالت شاید کمتر بشه محاسبات

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم اینجا قضیه فرعی مانده ها به کار بیاد مگه نه؟

mohsen067

عضو جدید
آقا من فنی بودم هیچی از این قضایای جبر نمیدونم!! میشه یه کتاب معرفی کنین اینارو یاد بگیرم؟
ممنون

داداش منم مثل خودت فنی بودم . کتاب جبر زیاده ولی برا کنکور نیاز نمیشه زیاد . فقط این قضیه در بدست اوردن ریشه ها خیلی مهمه و روش تنصیف و نابجایی در بدست اوردن ریشه ها اونم کاربرد داره
کتاب جبر خطی اپوستل ، کتاب خوبیه
حتی کتاب کنترل مدرن دکتر خاکی صدیق هم فصل اولشو به جبر خطی مورد نیاز برای رشته کنترل پرداخته .

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
داداش منم مثل خودت فنی بودم . کتاب جبر زیاده ولی برا کنکور نیاز نمیشه زیاد . فقط این قضیه در بدست اوردن ریشه ها خیلی مهمه و روش تنصیف و نابجایی در بدست اوردن ریشه ها اونم کاربرد داره
کتاب جبر خطی اپوستل ، کتاب خوبیه
حتی کتاب کنترل مدرن دکتر خاکی صدیق هم فصل اولشو به جبر خطی مورد نیاز برای رشته کنترل پرداخته .
دمت گرم، دادا اینا که گفتی همون روشهای محاسبات عددی نیست؟ یعنی اون درس محاسبات عددی که پاس کردیم اینجا کاربرد داره؟ من که هیچی یادم نیست از اون روشها، خاک بر سرم شد!!!:w22:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
اره درست رفتید منم ماندم رو 2 در اوردم که ضرب در 2پی ای میشه گزینه 4 . منم راه تشریحی رفتم هر چی فکر کردم تستی نتونستم کاری کنم!!!

شما چطوری ریشه یابی کردی؟ قضایای جبر؟

sghkh

عضو جدید
سلام و خدا قوت به همه کنکوری ها
در ریاضیات مهندسی مومن زاده چاپ اول ص 558 سوال 10،z=0 صفر مرتبه چنده؟؟؟؟؟
ص 593 اعداد روی شکل اول صفحه اشتباه نیست؟؟؟؟
ص 597 تست نمونه 2 در حلش نوشته در طی مسیر اندازه zابتدا کم شده و سپس زیاد میشود ، از کجا میگیم؟؟؟ اصلا این جمله یعنی چی؟؟؟؟
همه رتبه خوب بیاریم.

sghkh

عضو جدید
یه سوال دیگه ص 599 تست نمونه 4 من اصلا نمیگیرم چه جوری حلش میکنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:question::question::book:

hts

عضو جدید
سلام بچه ها:

من یک کتاب از محمود کریمی گیر اوردم هر فصل 100 تا تست کنکور اورده از برق و مکانیکو ......ولی فقط با کلید

کتاب حلی چیزی منتشر نکرده که اینارو جواب داده باشه چون تو مقدمش که چیزی نگفته بود؟؟؟؟؟؟؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها:

من یک کتاب از محمود کریمی گیر اوردم هر فصل 100 تا تست کنکور اورده از برق و مکانیکو ......ولی فقط با کلید

کتاب حلی چیزی منتشر نکرده که اینارو جواب داده باشه چون تو مقدمش که چیزی نگفته بود؟؟؟؟؟؟؟

نه، جدیدا دو جلدی شده که تو جلد دوم کل اون تستها رو میخواد حل کنیه از 4 ماه پیش گفته کاراش تموم شده به زودی چاپ میشه انشاا... اما هنوز داره چاپ میشه انشاا...!!! بعید میدونم به کنکور 92 برسه اگرم برسه 1ماه آخر که دیگه فایده ای نداره
شما همونارو خودت حل کن کلیدو نگاه کن حالا باز خدارو شکر کلیدو داره:w25:

• Like
واکنش ها: hts

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان من یه PDF فارسی خلاصه میخوام که قضایای اساسی جبر رو توش توضیح بده مثلا حدس ریشه چند جمله ای ها یا مثلا در چند جمله ای درجه سه اگرa0a2=a1a3 باشه اونوقت یکی از ریشه ها یک هست و غیره
اینجور نکاتو میگم یعنی
کسی چیزی سراق داره کمکم کنه، ممنون

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان من یه PDF فارسی خلاصه میخوام که قضایای اساسی جبر رو توش توضیح بده مثلا حدس ریشه چند جمله ای ها یا مثلا در چند جمله ای درجه سه اگرa0a2=a1a3 باشه اونوقت یکی از ریشه ها یک هست و غیره
اینجور نکاتو میگم یعنی
کسی چیزی سراق داره کمکم کنه، ممنون
من سراغ ندارم اما من کتاب معتقدی میخونم وسطای کتابش در حین مثال خوب نکته گفته ادم دیگه نمی مونه
مثلا میگه جمع ریشه برابر طرف ثانی شد آن عدد ریشه است

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
من سراغ ندارم اما من کتاب معتقدی میخونم وسطای کتابش در حین مثال خوب نکته گفته ادم دیگه نمی مونه
مثلا میگه جمع ریشه برابر طرف ثانی شد آن عدد ریشه است

ممنون بابت پاسخ
کتاب معتقدی رو دارم اما خیییییلییی زیادی گفته آدم حوصلش نمیگیره بخونتش تازه معتقدی مکانیکیه حال نمیکنم کتاب یه مکانیکی رو بخونم:D
ولی خب نکاتشو یه نگاه میندازم دمت گرم دادا

sghkh

عضو جدید
سلام و خدا قوت به همه کنکوری ها
در ریاضیات مهندسی مومن زاده چاپ اول ص 558 سوال 10،z=0 صفر مرتبه چنده؟؟؟؟؟
ص 593 اعداد روی شکل اول صفحه اشتباه نیست؟؟؟؟
ص 597 تست نمونه 2 در حلش نوشته در طی مسیر اندازه zابتدا کم شده و سپس زیاد میشود ، از کجا میگیم؟؟؟ اصلا این جمله یعنی چی؟؟؟؟
همه رتبه خوب بیاریم.
چقدر هم خوب توضیح دادید ممنون

sghkh

عضو جدید
یه سوال دیگه ص 599 تست نمونه 4 من اصلا نمیگیرم چه جوری حلش میکنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:question::question::book:

یعنی تو سرعت حس نمیشه چقدر زود جواب میدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بالا