تاپیک جامع نظام مهندسی برق (قدرت) || دانلود منابع از اولین پست ||

mohammadg846

عضو جدید
سوال 14 و 29 اشتباهن.
...
در کل سوالا خوب و بعضی جاها اسون و بعضی جاها واقعا نیاز ب خوندن داره .
...
چند تا سوالا بزنیم قبولیم تو همین ازمون؟

تو همه آزمونها50درصد بزنی قبولی که در این آزمون میشه 30 سوال

Masoud_IEC

عضو جدید
بالاخره پروانه من هم اومد!:D
برای کارشناسی ناپیوسته مهندسی برق-الکترونیک پروانه برای طراحی. نظارت. اجرا دادن
:)
واقعا چه خوب ، تبریک مهندس
چنتا سوال داشتم :
اینشالا از کی شرو بکار میکنید ؟ تو این مدت برا شما کلاس هم گذاشتن ؟ ( برا ما فقط یه سمینار ایمنی گذاشتن )
شما هم اذر 92 دادید ازمون ؟

یکی نیست به من بگه این نظام مهندسی خوزستان داره چیکار میکنه تو این همه مدت خبری نشده هنوز

mohammadg846

عضو جدید
واقعا چه خوب ، تبریک مهندس
چنتا سوال داشتم :
اینشالا از کی شرو بکار میکنید ؟ تو این مدت برا شما کلاس هم گذاشتن ؟ ( برا ما فقط یه سمینار ایمنی گذاشتن )
شما هم اذر 92 دادید ازمون ؟

یکی نیست به من بگه این نظام مهندسی خوزستان داره چیکار میکنه تو این همه مدت خبری نشده هنوز

سلام
خیلی ممنونم انشااله پروانه شماهم زودتر آماده میشه
الان باید 1 مهر برای خودم بسازم و برم دنبال دفتر فنی ها!
برای ما هیچ کلاسی و دوره ای که اجباری باشه نذاشتن!فقط 1 سمینار آشنایی با دیا لوکس هست که همه میتونن اختیاری شرکت کنن
بله من آذر92 آزمون دادم

ali429

عضو جدید
دوستان توجه داشته باشيد مبحث 15 ويرايش جديد خورده و ويرايش جديد رو تهيه كنيد

constantine_eng

عضو جدید

مهندس میشه لطف کنی بگی که از زمان تکمیل پرونده‌ات تا اومدن پروانه چقدر طول کشید؟
چون من اواخر اردیبهشت تکمیل پرونده کردم، بهم گفتن حداقل سه ماه طول میکشه که پروانه بیاد.

hassa1

عضو جدید
سلام
مهندسين عزيز ميشه راهنمايي كنيد بعد از چند وقت گرفتن مدرك ليسانس ميشه ازمون داد؟
سالي چند بار ازمونش هست؟نمونه سوالاتش موجوده؟

mohammadg846

عضو جدید
مهندس میشه لطف کنی بگی که از زمان تکمیل پرونده‌ات تا اومدن پروانه چقدر طول کشید؟
چون من اواخر اردیبهشت تکمیل پرونده کردم، بهم گفتن حداقل سه ماه طول میکشه که پروانه بیاد.

سلام.من22 خرداد مدارک را تکمیل کردم و 22 تیر هم پروانه دادن!یعنی 1 ماه.البته اونایی که اردیبهشت مدارک داده بودن 1.5ماه طول کشید چون اکثر قبولی ها در مدت کمی اقدام کرده بودن و تراکم کاریشون زیاد شده بود!

سلام
مهندسين عزيز ميشه راهنمايي كنيد بعد از چند وقت گرفتن مدرك ليسانس ميشه ازمون داد؟
سالي چند بار ازمونش هست؟نمونه سوالاتش موجوده؟

بعد از 3 سال از تاریخ اخذ لیسانس میشه تو آزمون شرکت کرد
معمولا سالی 1 بار و گاهی 2بار و دو سال هم بوده که آزمون برگزار نشده
این نمونه سوالات تا آذر92
http://inbr.ir/spage/uspage.aspx?id=274

سوالات خرداد93
http://inbr.ir/News/uNew.aspx?ID=417

منابع
http://inbr.ir/spage/uspage.aspx?id=273

پست اول را هم مطالعه کنید.مفید هست

دفاتر حقوقي جديدا پروانه نمي گيرند. اوضاع ساخت و ساز خوب نيست

والا یکی را در تبریز یافته بودم که 4 تومن نقدی میداد! ولی تا پروانه م حاضر بشه ظرفیتش پرشده بود:(.یکی دیگه هم سر سال تصفیه میکرد و بسته به میزان استفاده از کل سهمیه ش درصدی از2.4میلیون میدادکه یعنی مفت!!!!! :mad:ماهم بیخیال شدیم فعلا.شایدم خودم دست به اقدام خطیر طراحی و نظارت بزنم:razz:

leon2008

عضو جدید
آقا سلام
من یه سوال فنی برام پیش اومده
من رشته اصلیم یعنی میتونم طراحی و نظارت و اجرا امتحان بدم.
حالا میخوام بدونم وقتی ما یه سری سوال داریم و یه بار ازمون امتحان گرفته میشه چطوری متوجه میشن کسی مثلا فقط طراحی بول شده یا نظارت قبول شده؟ یا هردوشو؟ معیارشون چیه برایه سنجش اینکه کسی هر3 تارو قبول بشه یا نه؟

mohammadg846

عضو جدید
آقا سلام
من یه سوال فنی برام پیش اومده
من رشته اصلیم یعنی میتونم طراحی و نظارت و اجرا امتحان بدم.
حالا میخوام بدونم وقتی ما یه سری سوال داریم و یه بار ازمون امتحان گرفته میشه چطوری متوجه میشن کسی مثلا فقط طراحی بول شده یا نظارت قبول شده؟ یا هردوشو؟ معیارشون چیه برایه سنجش اینکه کسی هر3 تارو قبول بشه یا نه؟

سلام برشما
در رشته برق برخلاف عمران برای طراحی و نظارت و اجرا فقط 1 آزمون اخذ میشه که اگر بالای50 بزنی قبولی.
اگه رشته اصلی باشید فکر کنم به احتمال95درصد میتونید بعد از قبولی آزمون پروانه برای طراحی و نظارت و اجرا بگیرید

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام مهندس جان
متاسفانه برای همه ساختمان ها محاسبات انجام نمیگیره و شاید به صورت موردی بتونیم ببینیم که محاسبات انجام شده !!! و این خیلی بده
اگه بتونید محاسبات مورد اشاره رو برامون بزارید میتونه خیلی مفید برامون واقع بشه

حقیقتا لپ تاپ دزدیده شد و مدارک از دستم رفت. هر چند خلاصشو داشتم یا به اصطلاح طرح اولیه . چون من هیچکاره بودم و مدارک طراحی فقط بین کارفرما و ناظر کار و مسئول اجرا ردو بدل میشد. اما این فایلو اینجا دیدم هنوز مطالعه نکردم . بهتره شما هم مطالعه کنید تا کم و کاستیاشو بررسی کنیم و همچنین نقاط قوت طراحی رو http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ت-الکتریکی-خط-هفت-مترو-تهران-(قرارگاه-خاتم)**

kuchuluuu

عضو جدید

سلام دوست عزیز
آقا تبریک میگم.مباررررررررررررررررررررررررررررررررررررک
وضعیت نظام مهندسی خوزستان که بد خرابه.بابا بیشتر از 2 ماهه که تشکیل پرونده دادم ولی هنوز هییییییییییچ خبری نیییییییییییییییست.فقط داش مسعود حال منو متوجه میشه :(
حالا برو بچ بگین بینم پروانه که اومد و خواستیم واسه یه بدبختی طراحی کنیم چجوری باید طراحی کنیم.من که اتوکد بلد نیستم.یعنی باید یه نقشه گیر بیاریم و copy/past کنیم.بابا از اولش این کارو کنیم که زشته.حالا میگین چکار کنیم.
به نظر من که مهر فروشی هم کار جالبی نیست.
ممنون

AmooSaeid

عضو جدید
سلام دوست عزیز
وضعیت نظام مهندسی خوزستان که بد خرابه.بابا بیشتر از 2 ماهه که تشکیل پرونده دادم ولی هنوز هییییییییییچ خبری نیییییییییییییییست.فقط داش مسعود حال منو متوجه میشه :(
حالا برو بچ بگین بینم پروانه که اومد و خواستیم واسه یه بدبختی طراحی کنیم چجوری باید طراحی کنیم.من که اتوکد بلد نیستم.یعنی باید یه نقشه گیر بیاریم و copy/past کنیم.بابا از اولش این کارو کنیم که زشته.حالا میگین چکار کنیم.
ممنون

اول : شما با پایه 3 طراحی تا 3 طبقه فکر کنم صلاحیت داری که طراحی کنی و هیچ جا هم 3 طبقه نمیسازن ! تازه اگه هم بسازن نیاز به نقشه تاسیسات نداره .
دوم: نظارت تا 5 طبقه میتونی بکنی و توی تهران تا 5 طبقه هم سیستم تک ناظره هست و نیاز به ناظر برقی نداره :biggrin:
تنها کاری که میشه کرد که اینه که بری پروانه‌ت رو حقوقی کنی ، توی تهران 4 تومن و البرز 7 تومن بهت پول میدن برای یه سال. اونا هم فقط از سهمیه‌ت استفاده میکنن نه از مهر و امضات بنابراین نه مشکل حقوقی داره ، نه مشکل شرعی داره نه هیچی ... خوزستان رو باید بپرسی چقدر پول میدن این شرکتای حقوقی.

حالا فرض میکنیم شما پایه 2 شدی و بعد از این همه سااااااااال هنوز اتوکد بلد نیستی . خب اشکال نداره .. یعنی اشکال داره ها خیلی هم زشته یه مهندس اتوکد بلد نباشه اما فقط باعث آبروریزیه وگرنه مشکلی در روند کارت ایجاد نمیشه. شما مثل مهندسای 50 سال پیش روی نقشه های کاغذی معماری با مداد و خطکش طراحی رو انجام میدی میبری میدی یه اتوکد کار پیاده کنه روی نقشه های کد معماری و تموم .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
ممنون
یاد گرفتن اتوکد به اندازه ای که کار راه انداز باشه یک هفته زمان میبره. شاید کمتر.
با ویزیو یا ایپلن هم میشه کار کرد.
کپی پیست هم کنید باز ممکنه درخواست مشتری شما (همون کارفرما)با نقشه ای که دارید مطابقت نکنه .
...
اگر اتوکد رو یاد گرفتید . در همه نقشه ها یک کادر پایین صفحه با تمام مشخصات بنویسید . تاریخ دقیق تعداد صفحات. مهر شرکت موضوع . نام پروژه محل پروژه . نام کارفرما. توضیحات. و ر قسمتی دیگه. مهندس ناظر .نقشه کش / چکاپ طراحی / و در اخر نام مسئول اجرا باید قید بشه.

اول : شما با پایه 3 طراحی تا 3 طبقه فکر کنم صلاحیت داری که طراحی کنی و هیچ جا هم 3 طبقه نمیسازن ! تازه اگه هم بسازن نیاز به نقشه تاسیسات نداره .
دوم: نظارت تا 5 طبقه میتونی بکنی و توی تهران تا 5 طبقه هم سیستم تک ناظره هست و نیاز به ناظر برقی نداره :biggrin:
تنها کاری که میشه کرد که اینه که بری پروانه‌ت رو حقوقی کنی ، توی تهران 4 تومن و البرز 7 تومن بهت پول میدن برای یه سال. اونا هم فقط از سهمیه‌ت استفاده میکنن نه از مهر و امضات بنابراین نه مشکل حقوقی داره ، نه مشکل شرعی داره نه هیچی ... خوزستان رو باید بپرسی چقدر پول میدن این شرکتای حقوقی.

حالا فرض میکنیم شما پایه 2 شدی و بعد از این همه سااااااااال هنوز اتوکد بلد نیستی . خب اشکال نداره .. یعنی اشکال داره ها خیلی هم زشته یه مهندس اتوکد بلد نباشه اما فقط باعث آبروریزیه وگرنه مشکلی در روند کارت ایجاد نمیشه. شما مثل مهندسای 50 سال پیش روی نقشه های کاغذی معماری با مداد و خطکش طراحی رو انجام میدی میبری میدی یه اتوکد کار پیاده کنه روی نقشه های کد معماری و تموم .
جدی اینا که گفتین قوانین نظام مهندسیه؟!
چطور با کارت دیپلم فنی حرفه ای تا ده طبقه طراحی و اجرا میدن .دوست من بهترین نقشه کش معماری هم نقشه ها رو کجوکوله در میاره. باید با اتوکد الکتریکال کار کرد. که یاد گرفتنش یک هفته زمان میبره. سیستم رو فعلا ریکاوری کردم. اگر با اتوکد الکتریکال سازگار شد تاپیک اموزشش رو راه میندازم.

ile

عضو جدید

برای نظارت و طراحی فقط میتونی در نظام مهندسی استانی که پروانه گرفتی کار کنی، حالا سوالم اینه برای حقوقی کردن پروانه این محدودیت بازهم وجود داره ؟

AmooSaeid

عضو جدید
تاپیک جامع نظام مهندسی برق (قدرت) || دانلود منابع از اولین پست ||

برای نظارت و طراحی فقط میتونی در نظام مهندسی استانی که پروانه گرفتی کار کنی، حالا سوالم اینه برای حقوقی کردن پروانه این محدودیت بازهم وجود داره ؟

بله محدودیت وجود داره ، استانی که شرکت حقوقی داره توش فعالیت میکنه و پروانه حقوقی گرفته باید با شما یکی باشه

Sent from my iPhone using Tapatalk

mohammadg846

عضو جدید
سلام دوست عزیز

خیلی ممنونم.ایشالا پروانه شماهم بزودی حاضر میشه

ile

عضو جدید
سلام دوستان، پروانه منم رسید. مهر رو با چه معیارهایی باید ساخت؟ آیا استانداردی براش تعریف شده؟
سوال بعدیم در مورد عضو شدن در یک دفتر مهندسیه. چرا باید تو یه دفتر عضو بشیم؟

Masoud_IEC

عضو جدید
سلام دوستان، پروانه منم رسید. مهر رو با چه معیارهایی باید ساخت؟ آیا استانداردی براش تعریف شده؟

خیلی هم خوب
والا من میشناسم کسایی رو که عضو دفتر نیستند ، فک کنم اجباری نباشه
شما کدوم استانید ؟ آیا تو این مدت دوره هم رفتید از طرف نظام مهندسی ؟

mohammadg846

عضو جدید

ضمن عرض تبریک

برای طراحی باید یا عضو دفتر یا شخص حقوقی بود یا اینکه اقدام به تاسیس دفتر کرد چون طبق قانون نظام مهندسی "شهرداريها و مراجع صدور پروانه ساختمان، پروانه شهركسازي و شهرسازي و ساير مجوزهاي شروع عمليات ساختمان و كنترل و نظارت بر اين گونه طرحها در مناطق و شهرهاي مشمول ماده (4) اين قانون براي صدور پروانه و ساير مجوزها تنها نقشه هايي را خواهند پذيرفت كه توسط اشخاص حقيقي و حقوقي دارنده پروانه اشتغال به كار و در حدود صلاحيت مربوط امضاء شده باشد و براي انجام فعاليتهاي كنترل و نظارت از خدمات اين اشخاص در حدود صلاحيت مربوط استفاده نمايند. "

اما برای نظارت این کار لزومی نداره

در تبریز نام و نام خانوادگی+شماره عضویت نظام+شماره پروانه+نوع پروانه(برق یا مکانیک و...)

• Like
واکنش ها: ile

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
با سلام

مجددا یادآوری میکنم، با توجه به اینکه من دائما نمیتونم همه پستها و همه تاپیک ها را کنترل کنم، هر گونه فایل اعم از منابع و... که در این تاپیک به اشتراک گذاشته میشه در صورتی به عقیده دوستان مفید بود پست را به من یا دستیار عزیز ارسال کنند تا برای استفاده تمامی دوستان و دسترسی راحت تر در پست اول اضافه بشه.

poorya1372

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
سوالی که داشتم اینه که توی نظام مهندسی بین مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد تفاوتی هست؟
یعنی کسایی که ارشد دارن نمیتونن سریع تر پایه 2 و بعد 1 بشن؟

leon2008

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
سوالی که داشتم اینه که توی نظام مهندسی بین مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد تفاوتی هست؟
نخیر دوست عزیز در نظام مهندسی ملاک فقط مدرک کارشناسیه شماست

mohammadg846

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان

تنها مزیت انه که بجای 3 سال تنها 2 سال باید از اخذ مدرک سپری بشه تا بتونید آزمون بدین

بالا