تاپیک جامع نظام مهندسی برق (قدرت) || دانلود منابع از اولین پست ||

ile

عضو جدید
یک نکته هست که ممکنه به خاطر وضع نامناسب پروژه ها من و شما هم اشتباه کنیم و با دید غلط بریم جلو
هیچوقت هیچوقت هیچوقت کار غیر مهندسی انجام ندید
مثلا میگن ارتفاع پریز و کلید از 110 الی 120 سانتی متر. شما بیشتر یا کمتر نگیرید حتی اگر خود مشتری درخواست کرد.
(مثال بود)
کاملا با دوستمون موافقم، ما دهه 60 ها کم کم داریم به جایگاه های تصمیم گیری و مدیریتی میرسیم. بیایید نگاهی خشک و جدی به قوانین داشته باشیم، بیایید نگاه کدخدا منشی به قوانین رو از بین ببریم. هنوز هیچ کاری برا من ارجاع نشده ولی اگر بشه از مثال ساده ی پریزی که دوستمون زد هم نخواهم گذشت.

ضمنا یکی از مشکلات اصلی در ساختمان ها ماست مالی چاه ارت است. بدلیل هزینه و سختی کار، سعی میکنن از زیرش در برن و برقکارها ترفندهای زیادی براش بلدن. متاسفانه به اهمیت این موضوع آگاهی ندارن که با جون آدما بازی میکنه. توصیه اکید دارم زمانی که نظارت براتون ارجاع داده شد، سریع همون اولش به صاحبکار بگید که یک روز قبل انجام چاه ارت به شما زنگ بزنن و شما لحظه ی قرار دادن سیم در محل حضور داشته باشید. نکته بعدی مهمی که خیلی از صاحبکارها اشتباه فکر میکنن اینه که، ناظر باید خودش مقاومت چاه رو حساب کنه، ولی در قوانین نظام کاملا برعکسه، صاحبکار باید افرادی رو استخدام کنه تا مقاومت چاه رو اندازه گیری کنن و نتیجه رو به مهندس ناظر ارایه بدن. این مورد رو خیلی جدی بگیرید، اگر اتفاقی بیفته و چاه ارت وجود نداشته باشه، از لحاظ قانونی شما مقصرید و براحتی بازداشتتون میکنن.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
پیش فاکتور هایی تهیه کنید

لیست دستمزد را از لیست تجهیزات جدا کنید

نرخ را طبق نرخ نظام بزنید

هزینه ایاب و ذهاب و خرید وسایل و تجهیزات را جداگانه لیست کنید

با یک الکتریکی قرار داد ببندید
طوری که تمام وسایل مورد نیاز را از وی خریداری کرده به شرط انکه به نرخ عمده برایتان حساب کند
همین وسایل را به نرخ روز خورده فروشی برای مشتری قیمت میزنید (حتی کمی پایین تر بهتر است )

سعی شود زمان تعیین نکنید زیرا در کار احتمال عقب افتادن هست و مشتری ادعای دیر کرد میکند .

هر روز بعد از کار چنانچه مجری نیستید در حضور اجرا کار ,میزان کارکرد را حساب کنید
مطمئن شوید که از زمان جلو هستید

با اجرا کار طوری قرار داد ببندید که ازاد نباشد که هر وقت خواست کار شما را رها کرده و به سراغ کار دیگری برود.

هر نقشه ای را چشم بسته مهر نکنید .

موفق باشید

ile

عضو جدید
یه نکته مهم دیگه هم هست که دوستان باید بدونن، بعد از قرار داد با مشتری دو سال وقت داره تا پروژه رو به اتمام برسونه و ازتون امضا بگیره. اگر تا دوسال ازش خبری نشد و بعد از دوسال بهتون زنگ زد بگید دیگه پروژه ارتباطی به شما نداره. وگرنه درد سر میفتید!

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
استاندارد ها حداقل نیاز را براورده میکنند

به 3 دسته تقسیم میشوند

1-کارخانه ای

2- محلی(وزارت نیرو )

3-بین المللی iec-ieee و غیره

اطلاعات درخواستی از دپارتمان برق از سایر دپارتمان ها

یک نمونه فرمت مدارک
البته برای بنده به این شکل نیست)

اشنایی با تهیه load list

1- بار های حیاتی و بدون وقفه ciritical loads

2-بار های اساسی و مهم essential loads

3-بار های غیر مهم non essential

ضریب تجهیزات کارگاه

ضریب منطقه

ضریب طبقات
به صورت وضعیت اعمال شود

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
مقدار تهویه (توان برودتی) لصطلاح علمیشو دقیق نمیدونم
اتاق عمل بیمارستان
یک کارگاه صنعتی
اتاق برق یک مجتمع اداری تجاری چگونه محاسبه میشود ؟

گروهی

عضو جدید
کنترلی ها و مخابراتی ها هم می تونن امتحان نظام مهندسی رابدن؟( یا فقط قدرت و الکترونیکی ها)

ile

عضو جدید
کنترلی ها و مخابراتی ها هم می تونن امتحان نظام مهندسی رابدن؟( یا فقط قدرت و الکترونیکی ها)
برا نظارت که مشکلی ندارن ولی فک کنم مخابرات طراحی نمیتونه شرکت کنه، طراحی کنترل رو نمیدونم. الکترونیک هم فقط میتونه تا پایه 3 طراحی شرکت کنه.

kuchuluuu

عضو جدید
یه نکته مهم دیگه هم هست که دوستان باید بدونن، بعد از قرار داد با مشتری دو سال وقت داره تا پروژه رو به اتمام برسونه و ازتون امضا بگیره. اگر تا دوسال ازش خبری نشد و بعد از دوسال بهتون زنگ زد بگید دیگه پروژه ارتباطی به شما نداره. وگرنه درد سر میفتید!
سلام مهندس
چه دردسری؟

kuchuluuu

عضو جدید
پیش فاکتور هایی تهیه کنید

لیست دستمزد را از لیست تجهیزات جدا کنید

نرخ را طبق نرخ نظام بزنید

هزینه ایاب و ذهاب و خرید وسایل و تجهیزات را جداگانه لیست کنید

با یک الکتریکی قرار داد ببندید
طوری که تمام وسایل مورد نیاز را از وی خریداری کرده به شرط انکه به نرخ عمده برایتان حساب کند
همین وسایل را به نرخ روز خورده فروشی برای مشتری قیمت میزنید (حتی کمی پایین تر بهتر است )

سعی شود زمان تعیین نکنید زیرا در کار احتمال عقب افتادن هست و مشتری ادعای دیر کرد میکند .

هر روز بعد از کار چنانچه مجری نیستید در حضور اجرا کار ,میزان کارکرد را حساب کنید
مطمئن شوید که از زمان جلو هستید

با اجرا کار طوری قرار داد ببندید که ازاد نباشد که هر وقت خواست کار شما را رها کرده و به سراغ کار دیگری برود.

هر نقشه ای را چشم بسته مهر نکنید .

موفق باشید
به نظر می رسه اینا که گفتین مربوط به کسی هست که می خواد خودش برقکاری ساختمان رو بصورت پیمانکاری برداره.چه ربطی به ناظر داره؟

ile

عضو جدید
به نظر می رسه اینا که گفتین مربوط به کسی هست که می خواد خودش برقکاری ساختمان رو بصورت پیمانکاری برداره.چه ربطی به ناظر داره؟
با اینکه نیت ایشون خیره ولی متاسفانه توصیه های دوستمون به تاپیک نظام مهندسی ارتباطی نداره.

ile

عضو جدید
سلام مهندس
چه دردسری؟
اگر بعد از دوسال پروژه ای رو تایید نهایی کنید یعنی کار غیرقانونی انجام داده اید. هر اتفاقی بیفته پای شما گیره. اگر صاحبکار تا دوسال نیومد امضای نهایی رو بگیره باید دوباره از نو برا مهندس ناظر اقدام کنه.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز

شما میخواید وارد کار بشید
یعنی اگر در حین انجام یا اتمام کار مربوط به نظام ,کار دیگری به شما پیشنهاد بشه قبول نمیکنید؟
اگر قبول نمیکنید که هیچ .
...
کار گرفتن برای یک مهندس فقط در حیطه نظام نیست که
و خیلی موارد پیش میاد (80%) که مشتری از مهندس میخواد پیمانکاری رو خودش انجام بده .
بعضی وقت ها هم کارفرما یک پیمانکار در نظر میگیره ,بازم همین پیمانکار ممکنه با شما که مهندس هستی طوری قرار داد ببنده که وسایل و تجهیزات رو از اونجایی که شما مهندسی و اشنایی داری خودت تهیه کنی
و قسمت اجرا رو هم بدست بگیری..
اگر به فکر این هستید که فقط نظارت کنید و قسمت اجرا رو قبول نکنید باید بگم جز همون سالی دو سالی یک پروژه و اون هم با دست مزد کم پیشرفت چندانی نمیکنید.
قسمت اجرا رو بر میدارید و 30% مبلغ دستمزد رو برای خودتون بر میدارید و 70% رو به اجرا کار میدید .
(البته نرخ ها متفاوته)
...
الان اجرای چاه ارت استاندارد در نظام چه قیمتی تعیین شده؟

leon2008

عضو جدید
سلام دوستان یه سوال فنی.
یه کلید تعبیه شده برایه موتورخونه تو فهرست بها مشخصاتش اینه:
کلید اتوماتیک کامپکت ثابت سه پل قابل قطع زیر بار 1250 آمپرو با قدرت قطع 100-50 کیلو آمپر
حالا سوالاتم: قابل قطع زیر بار 1250 آمپر یعنی چی؟ و اینکه نوشته قدرت قطع 100-50 کیلو آمپر چه معنی داره؟ چرا واحدش کیلو آمپره؟

آقا سوال رو بدجایی پرسیدم

4omid

عضو جدید
• اطلاعات عمومي تأسيسات برقي و الزامات آن، مراجع علمي و فني معتبر، انتشارات فني سازمان مديريت و برنامه ريزي *

• مسايل مربوط به طراحي، اجرا و نظارت بر ساخت و سازها*

•مقررات، قوانين و ضوابط حقوقي و انتظامي مرتبط با ساخت و سازها*

•راهنماهاي مقررات ملي ساختمان

این مواد آزمون جدیده؟ باید از کجا این منابع رو پیدا کنیم؟

kuchuluuu

عضو جدید
سلام دوستان یه سوال فنی.
یه کلید تعبیه شده برایه موتورخونه تو فهرست بها مشخصاتش اینه:
کلید اتوماتیک کامپکت ثابت سه پل قابل قطع زیر بار 1250 آمپرو با قدرت قطع 100-50 کیلو آمپر
حالا سوالاتم: قابل قطع زیر بار 1250 آمپر یعنی چی؟ و اینکه نوشته قدرت قطع 100-50 کیلو آمپر چه معنی داره؟ چرا واحدش کیلو آمپره؟

آقا سوال رو بدجایی پرسیدم
سلام
جواب سوال اول:
قابل قطع زیر بار یعنی اینکه اگه تا 1250 آمپر از این کلید عبور کنه باز هم شما می توانید در همان حالت کلید را قطع کنید.
جواب سوال دوم:
هر کلیدی یه قدرت قطع داره و بیشتر از اون رو نمی تونه قطع کنه.فلسفش هم اینه که وقتی کلید می خواد قطع کنه و تیغه ها از هم باز بشن بدلیل عبور جریان، بین کنتاکتها ( تیغه ها ) در هنگام باز شدن ، آرک بوجود می آید.این آرک قدرت و زور دارد و هرچه جریان عبوری بیشتر باشد زور این آرک بیشتر می باشد و سعی می کند مانع باز شدن تیغه ها از هم شود.حالا این کلید شما انقدر زور دارد که می تواند وقتی تا 100 کیلو آمپر از آن عبور می کند باز هم تیغه ها را از هم باز کند.حالا اگه آمپر عبوری از این مقدار بیشتر شد دیگه تیغه ها ( کنتاکت ها ) نمی توانند از هم جدا شوند و حرارت ناشی از عبور جریان زیاد ،باعث جوش خوردن کنتاکت ها به یکدیگر می شود.
این جریان زیاد هنگام اتصالی در مدار می تونه بوجود بیاد.
سعی کردم روان توضیح بدم ولی اگه خوب نگفتم یا جاییشو متوجه نشدی بپرس تا توضیح بدم.

4omid

عضو جدید
منابع جدید اضافه شده:
• اطلاعات عمومي تأسيسات برقي و الزامات آن، مراجع علمي و فني معتبر، انتشارات فني سازمان مديريت و برنامه ريزي *
• مسايل مربوط به طراحي، اجرا و نظارت بر ساخت و سازها*
•مقررات، قوانين و ضوابط حقوقي و انتظامي مرتبط با ساخت و سازها*
•راهنماهاي مقررات ملي ساختمان

فکر کنم نظام میخواد دیگه کسی قبول نشه، فقط راهنماهای مقرارات ملی ساختمان، 3 تا کتاب اضافه شده، راهنمای مباحث 3 و 19 و 21! که در مجموع میشه 557 صفحه
اون 3 تا منابع اول هم فکر کنم،جبرئیل باس امداد غیبی برسونه سرِ جلسه!

آخرین ویرایش:

4omid

عضو جدید
یعنی کتابای جدید اومده؟؟؟؟
آره خب،وقتی میگه راهنماهای مقررات ملی! من زنگ زدم نظام، گفت برای مبحث 3و 19 و 21 هم راهنما هست مثل راهنمای مبحث 13
یه مبحث 1 هم اضافه شده این دوره!
بعلاوه اون 3 مواد آزمون اول که معلوم نیس اون خودش چند تا کتاب و منبع هست!!!!!!!

elham218

عضو جدید
مبحث 1 سال پیش بود
خیلی افتضاح میشه ک

شما دور چندمی ؟؟؟ شروع ب خوندن کردید؟؟؟
بیاید با هم بخونیم
دنبال ی پایه ام

4omid

عضو جدید
مبحث 1 سال پیش بود
خیلی افتضاح میشه ک

شما دور چندمی ؟؟؟ شروع ب خوندن کردید؟؟؟
بیاید با هم بخونیم
دنبال ی پایه ام

آره دارم میخونم، خوندن که پایه نمیخواد، بخونید، هرجا سوال داشتید،بچه ها جواب میدن!

elham218

عضو جدید
آره دارم میخونم، خوندن که پایه نمیخواد، بخونید، هرجا سوال داشتید،بچه ها جواب میدن!

خوبه. شما روزی چند ساعت می خونید ؟؟؟ از کدوم ممبحث شروع کردید و دور چندمید؟؟؟
سال چندمی هست ک امتحان میدید ؟؟ به نمومنه سوالات رسیدید؟؟

4omid

عضو جدید
خوبه. شما روزی چند ساعت می خونید ؟؟؟ از کدوم ممبحث شروع کردید و دور چندمید؟؟؟
سال چندمی هست ک امتحان میدید ؟؟ به نمومنه سوالات رسیدید؟؟

روزی 2-3 ساعت، از مبحث 13، دفعه پیش چند تا مبحث رو نرسیدم بخونم، الان این بار اگه بخونم میشه 2 بار!فقط خرداد امتحان دادم شدم 31%،میخوام یه دور همه رو بخونم بعد برم روی نمونه سوالات.

elham218

عضو جدید
روزی 2-3 ساعت، از مبحث 13، دفعه پیش چند تا مبحث رو نرسیدم بخونم، الان این بار اگه بخونم میشه 2 بار!فقط خرداد امتحان دادم شدم 31%،میخوام یه دور همه رو بخونم بعد برم روی نمونه سوالات.
اوکی. منم از شنبه شروع می کنم. من تو شهر خودم زنگ زدم بریا اون 3 تا کتابیک شما گفتید، گفتن هنوز برای شهر ما نیاوردن
نمی دونم شما کدوم شهرید. ی لطف کنید زنگ بزنید ببینید برای شهر شما هم نرسیده .
من موندم این کتابها به این ازمون می رسه یا نه. اونو کجای دلمونو بزاریم از دست این نظام :mad:

4omid

عضو جدید
اوکی. منم از شنبه شروع می کنم. من تو شهر خودم زنگ زدم بریا اون 3 تا کتابیک شما گفتید، گفتن هنوز برای شهر ما نیاوردن
نمی دونم شما کدوم شهرید. ی لطف کنید زنگ بزنید ببینید برای شهر شما هم نرسیده .
من موندم این کتابها به این ازمون می رسه یا نه. اونو کجای دلمونو بزاریم از دست این نظام :mad:

نظام ما هر 3 تا کتاب رو داره!

4omid

عضو جدید
ایییییییییییییییییییییییییی:confused:
دلم خوش بود گفتم شاید برای ازمون امسال نرسه.
شما کتابا رو دیدید؟؟ حجمشون چقدره؟؟ سنگین نیستن؟؟حجم صفحاتش چقدره؟؟؟
من که زنگ زدم سوال کردم نزدیک 600 صفحه هست 3 تاش، من که نمیخونم،وقتشو ندارم.

Nooshin-t

عضو جدید
سلام
از راهنماییتون ممنونم.اگه ممکنه از دروس دانشگاهی معرفی کنید که کمی در این مورد مطالعه کنم.

4omid

عضو جدید
سلام
از راهنماییتون ممنونم.اگه ممکنه از دروس دانشگاهی معرفی کنید که کمی در این مورد مطالعه کنم.

دروس دانشگاهی رو بنداز توی سطل آشغال، منابعی که نظام مهندسی معرفی میکنه رو بخون، با کتابهای دانشگاه،1 دونه سوال رو نمیتونی جواب بدی.

بالا