تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

mostafa70

عضو جدید
با سلام
می خواستم ببینم ضرایب تخلخل و نفوذ پذیری در کدام قسمت فلوئنت وارد کنم؟
با تشکر
مشاهده پیوست 229042

اگه می خوای یه طول کوچک با افت فشار معلوم رو مدل کنی باید از porous jump استفاده کنی. برای مثال جریان از یک فیلتر

اما اگه می خوای جریان داخل و خارج یه جسم متخلخل رو مدل کنی که انتقال حرارت هم مهم است باید از porous zone استفاده بکنی
دو راه وجود داره:
1- قانون دارسی: مقدار نفوذپذیری permeability رو تو جهات مختلف (بسته به ایزوتروپ یا anisotrop بودن محیط متخلخل) + مقدار مقاومت اینرسی inertial resistance + درصد تخلخل رو وارد کنی
2- استفاده از قانون توانی: که توضیحاتش رو تو مقالات و حتی تو خود هلپ فلوئنت می تونی پیدا بکنی !!!!!!!!!!!!!!!!

امیدوارم این اطلاعات بتونه کمکت کنه

m-20

عضو جدید
بله می خواستم انتقال حرارت را بررسی کنم
1-در قسمت porous zone مقدار نفوذپذیری permeability در کجا وارد کنم؟ در viscouse resistance?
2-مقدار مقاومت اینرسی inertial resistance چیه؟
3-درصد تخلخل رو در fluid porosity باید وارد کنم؟
بسیار ممنون دوست گرامی

mostafa70

عضو جدید
بله می خواستم انتقال حرارت را بررسی کنم
1-در قسمت porous zone مقدار نفوذپذیری permeability در کجا وارد کنم؟ در viscouse resistance?
2-مقدار مقاومت اینرسی inertial resistance چیه؟
3-درصد تخلخل رو در fluid porosity باید وارد کنم؟
بسیار ممنون دوست گرامی

سلام
1- viscous resistance=1/permeability
2- inertial resistance مقاومت در برابر اینرسی در محیط متخلخل هست که زمانی مهم میشه که سرعتهات بالا باشن و قانون دارسی نتونه جریان رو خوب مدل کنه
3- درصد تخلخل رو هم بصورت 0 تا 1 تو قسمت porosity وارد کن

لینک زیر توضیحات لازم و کافی رو داره، بری قسمت فهرست هلپ می تونی مثال محیط متخلخل رو پیدا کنی:
http://aerojet.engr.ucdavis.edu/fluenthelp/html/ug/node272.htm

m-20

عضو جدید
از راهنمایی شما بسیار سپاسگزارم.
مثال فلوئنت را مطالعه کردم. متاسفانه تو مثال انتقال حرارت بررسی نکرده.
1- با توج به فرمول ضزیب permeability فقط به تخلخل بستگی دارد؟ به جنس ماده بستگی ندارد؟درسته؟
2-برای بررسی دما محیط متخلخل چطوری باید در نظر گرفت؟باید برای محیط متخلخل شار در نظر بگیرم یا دما قرار بدم؟ کدام قسمت قرار بدم؟
3-با توجه به اینکه گفتید مقاومت در برابر اینرسی در محیط متخلخل زمانی مهم میشه که سرعتهات بالا باشند ولی چرا در متال فلوئنت که جریان آرام است مقدار داده شده یا من اشتباه می کنم؟44.jpg

آخرین ویرایش:

mostafa70

عضو جدید
از راهنمایی شما بسیار سپاسگزارم.
مثال فلوئنت را مطالعه کردم. متاسفانه تو مثال انتقال حرارت بررسی نکرده.
1- با توج به فرمول ضزیب permeability فقط به تخلخل بستگی دارد؟ به جنس ماده بستگی ندارد؟درسته؟
2-برای بررسی دما محیط متخلخل چطوری باید در نظر گرفت؟باید برای محیط متخلخل شار در نظر بگیرم یا دما قرار بدم؟ کدام قسمت قرار بدم؟
3-با توجه به اینکه گفتید مقاومت در برابر اینرسی در محیط متخلخل زمانی مهم میشه که سرعتهات بالا باشند ولی چرا در متال فلوئنت که جریان آرام است مقدار داده شده یا من اشتباه می کنم؟مشاهده پیوست 229161

1- permeability کلا با porosity فرق داره. اگه بخوا خیلی ساده بگم:
تخلخل نسبت فضای خالی جسم به کل حجم اون است
قابلیت نفوذپذیری یه مشخصه ای جسم متخلخله که میزان راحتی نفوذ سیال به داخل خودش رو نشون میده
رابطه های permeability رو می تونی از ویکی پدیا پیدا کنی:
http://en.wikipedia.org/wiki/Permeability_(earth_sciences)#Description

2- شرط دما بسته به هندسه ای که قرار هست حل بکنی داره که آیا دما در ابتدا ثابت بوده و دارخ خنک میش (یا برعکس داغ میشه) یا اینکه شما شار حرارتی تولیدی داخل جسمتون دارید!

3- این مورد هم بسته به شرایط مساله داره که قراره اثرات چه پارامترهایی رو تو کارتون ببینید. باید سرچ کنید تو فیلدی که قراره کار کنید بقیه چه پارامترهایی رو درنظر گرفتن و چرا از یه سری پارامترها صرف نظر کردن

m-20

عضو جدید
خیلی ممنون
جسم داره خنک میشه منظورم شرط دما رو در قسمت solid باید بذارم؟

mostafa70

عضو جدید
خیلی ممنون
جسم داره خنک میشه منظورم شرط دما رو در قسمت solid باید بذارم؟

پس مساله unsteady هست. واسه اینجور مساله ها باید به محیط متخلخل یه دمای اولیه patch بکنی
تو قسمت initialize و بعد قسمت patch باید قسمت متخلخل رو انتخاب بکنی و بش یه دما نسبت بدی

m-20

عضو جدید
جناب مهندس مثال فلوئنت در این زمینه برای راهنمایی دارید؟ متاسفانه سوال زیاد است
تو قسمت initialize و بعد قسمت patch رفتم .این دمای چه قسمتی حساب میشود؟دمای کل محیط متخلخل است؟ منظورم دمای محیط جامد محیط متخلخل می شود که هوا را خنک می کند؟ چون هوا با دمای بالا وارد محیط متخلخل می شود و سپس خنک می شود
با تشکر فراوان

آخرین ویرایش:

mostafa70

عضو جدید
جناب مهندس مثال فلوئنت در این زمینه برای راهنمایی دارید؟ متاسفانه سوال زیاد است
تو قسمت initialize و بعد قسمت patch رفتم .این دمای چه قسمتی حساب میشود؟دمای کل محیط متخلخل است؟ منظورم دمای محیط جامد محیط متخلخل می شود که هوا را خنک می کند؟ چون هوا با دمای بالا وارد محیط متخلخل می شود و سپس خنک می شود
با تشکر فراوان

شاید بهتر باشه یه چندتا مقاله مرتبط با موضوع قبل از شروع پروژه تون بخونید تا راحت تر بتونید مسائل رو تحلیل کنید.
فلوئنت برای حل محیط متخلخل هیچ محیط جامدی رو درنظر نمیگیره و فقط میاد یه سورس ترم به معادلات اضافه می کنه (قانون دارسی) که نقش محیط متخلخل رو تو اون ناحیه ایفا کنه.
پس وقتی به محیط متخلخل دما میدید یعنی دمای کل اون ناحیه رو دادید و در واقع شما جسم جامد ندارید که بخواید بین دمای اون و سیال تفاوت قائل بشید.

m-20

عضو جدید
با سلام
بر ای حالتی که جریان 2 فازی اب و هوا دارم و کندانس رخ می دهد از کدام قسمت نرم افزار fluent باید استفاده کنیم؟ وارد کردن نقطه شبنم لازم است؟

ikilo666

عضو جدید
با سلام
ببخشید برای تنظیمات شرط مرزی wall، برای محاسبه تنش برشی طبق مقاله بیس ام باید از log-law for smooth wall استفاده کنم. فرمولی که برای محاسبه نقطه p دارم (p اولین grid از صفحه است) فرم جنرال در حالیکه در فلوئنت طبق user guid فرم دیگه ای استفاده شده. الان مشکلی که دارم اینه که برای محاسبه تنش برشی از آن فرمول من سرعت در آن نقطه را می خوام که مقدارش خب از حل میدان بدست میاد. حالا من چه کنم؟ چه عددی را باید وارد کنم؟
ممنون میشم کمک کنید. من لیسانسم معماری است و خیلی از این چیزا سر در نمی آرم...

امیر 1224

عضو جدید
با سلام
ببخشید برای تنظیمات شرط مرزی wall، برای محاسبه تنش برشی طبق مقاله بیس ام باید از log-law for smooth wall استفاده کنم. فرمولی که برای محاسبه نقطه p دارم (p اولین grid از صفحه است) فرم جنرال در حالیکه در فلوئنت طبق user guid فرم دیگه ای استفاده شده. الان مشکلی که دارم اینه که برای محاسبه تنش برشی از آن فرمول من سرعت در آن نقطه را می خوام که مقدارش خب از حل میدان بدست میاد. حالا من چه کنم؟ چه عددی را باید وارد کنم؟
ممنون میشم کمک کنید. من لیسانسم معماری است و خیلی از این چیزا سر در نمی آرم...
صحبتی که شما می فرمایید برای نقطه p یعنی دارید وارد بحث کد حل مسئله می شوید که از توانتون خارج و شما باید ببینید. قانون توانی هم تنها یک فرم دارد برای همین یا یک جایی شما اشتباه متوجه شده اید و یا توضیحتان ناقص است.

امیر 1224

عضو جدید
با سلام
بر ای حالتی که جریان 2 فازی اب و هوا دارم و کندانس رخ می دهد از کدام قسمت نرم افزار fluent باید استفاده کنیم؟ وارد کردن نقطه شبنم لازم است؟

باید از جریان دوفازی همراه با فاز چندجزیی استفاده کنید.
برای نوع مدل دوفازی تون هم به احتمال زیاد شما مرز مشترک بین آب و هواتون مشخصه برای همین بهتره از مدل VOF استفاده کنید.

ikilo666

عضو جدید
صحبتی که شما می فرمایید برای نقطه p یعنی دارید وارد بحث کد حل مسئله می شوید که از توانتون خارج و شما باید ببینید. قانون توانی هم تنها یک فرم دارد برای همین یا یک جایی شما اشتباه متوجه شده اید و یا توضیحتان ناقص است.

این فرمول که تنها با داشتن Up می توانم *U را محاسبه کنم و از روی آن تنش برشی را. الان برای جداره های جانبی و بالایی گیرم. یعنی دیواره ام no-slip نیست.

متشکرم...
log-law.JPG

m-20

عضو جدید
برای حالت پایا محیط متخلخل فرض دما ثابت در کجا باید وارد کرد؟

M313

عضو جدید
[h=2][/h]
سلام بر مهندسین
لطفا اگر با روش advancing front در مش بندی مثلثی آشنایی دارید یک مقدار توضیح بدین؛
چه تفاوتی با روش دلانی داره؟
اگر تصویر بگذارید ممنون میشم

m-20

عضو جدید
با سلام
1-در مورد ماژول میکسچر توضیح می خواستم؟ میکسچر با VOF , EULER چه فرقی داره؟ میکسچر ساده تره؟
2-درسته که چگالش تازه وارد فلوئنت شده و برای حل چگالش خطا زیاد داره؟
3- چطوزی محیط متخلخل با حریان 2 فازی میشه حل کرد؟ وقتی جریان 2 فازی انتخاب می کنی در محیط متخلخل انگار دیگه نفوذپذیری رو نمیشه بدی؟

آخرین ویرایش:

امیر 1224

عضو جدید
این فرمول که تنها با داشتن Up می توانم *U را محاسبه کنم و از روی آن تنش برشی را. الان برای جداره های جانبی و بالایی گیرم. یعنی دیواره ام no-slip نیست.

متشکرم...
مشاهده پیوست 229507

این معادله قانون دیوار و ربطی به شرط عدم لغزش نداره . عدم لغزش وابسته به عدد ناتسن است.
این معادله دیاگران سرعت نزدیک دیواره را در جریان آشفته بیان می کند و در خود فلوئنت وجود دارد به راهنمای نرم افزار برای مدل کا-اپسیلون مراجعه کنید.

امیر 1224

عضو جدید
با سلام
1-در مورد ماژول میکسچر توضیح می خواستم؟ میکسچر با VOF , EULER چه فرقی داره؟ میکسچر ساده تره؟
2-درسته که چگالش تازه وارد فلوئنت شده و برای حل چگالش خطا زیاد داره؟
3- چطوزی محیط متخلخل با حریان 2 فازی میشه حل کرد؟ وقتی جریان 2 فازی انتخاب می کنی در محیط متخلخل انگار دیگه نفوذپذیری رو نمیشه بدی؟

این سه روش مختلف برای مدل سازی جریان های چندفازی با کسرحجمی بالای ده درصد هستندو روش VOF برای جایی استفاده میشود که تو جریان غیرقابل امتزاج باشند.
جریان میکسچر یک روش تخمینی برای جریان های مخلوط است که فازها اثرمتقابل قابل توجهی بر هم دارند و اطلاعات دقیقی از روش اثر فازها بریکدیگر وجود نداره و خوب محاسبات کمتری هم نسبت به روش اویلری دارد.

انتخاب روش بین این دومدل بر اساس موضوع وپارامترهای بی بعدی ازجمله عدد استنتون انجام می شه.

درمورد سوال دومتونم جواب خیره و دقت حل شدیدن وابسته به فیزیک شما و انتخاب صحیح معادلات حاکم است که ممکن است در کدفلوئنت نبوده ونیاز به udf داشته باشد.

m-20

عضو جدید
با سلام
من 4 باکس روی هم داشتم که می خواستم مش بندی به هم کانکت شود و صحفات میانی interior باشد چکار باید کنم؟ ابتدا صفحات میانی باید بهم connect face کنم و مش بزنم؟ درسته؟Untitled.jpg

ikilo666

عضو جدید
سلام
من باز هم سوال دارم...
ببخشید مدل من یک مجموعه بلوک ها در یک دومین است. برای مدل کردنش در گمبیت سوال دارم. من نصف آن را مدل کردم (بعد سیمتری حل کنم). حالا سوالم این است که من باید برای تک تک بلوک ها گرید بگذارم؟ در مقاله چنین عددی برای اضلاع این بلوک های کوچک نیست و اگر بخواهم استراکچر در بیاورم این که نودهای روی لبه های بیرونی را چه جوری روی اضلاع ساختمان تصویر کنم؟ ؟؟؟
عکس ها را می گذارم.
متشکرم

4.JPG
3.JPG

chem engineer

عضو جدید
سلام دوستان
من میخوام یک خط لوله گازی رو توی فلوئنت شبیه سازی کنم، طوری که بتونم پروفایل دما و فشار رو در خط لوله به دست بیارم. با توجه به اینکه خط لوله چند کیلومتر هست میشه راهنماییم کنید که چطور میتونم هندسه اون رو تو گمبیت بکشم؟ میشه راهنماییم کنید یا منبعی بهم معرفی کنید که بفهمم از کجا شروع کنم و چه کار کنم؟ ممنون میشم

ikilo666

عضو جدید
سلام
من باز هم سوال دارم...
ببخشید مدل من یک مجموعه بلوک ها در یک دومین است. برای مدل کردنش در گمبیت سوال دارم. من نصف آن را مدل کردم (بعد سیمتری حل کنم). حالا سوالم این است که من باید برای تک تک بلوک ها گرید بگذارم؟ در مقاله چنین عددی برای اضلاع این بلوک های کوچک نیست و اگر بخواهم استراکچر در بیاورم این که نودهای روی لبه های بیرونی را چه جوری روی اضلاع ساختمان تصویر کنم؟ ؟؟؟
عکس ها را می گذارم.
متشکرم

مشاهده پیوست 230305
مشاهده پیوست 230306
کسی نیست که بتونه تو این زمینه کمک کنه؟؟؟
من نیاز فوری به کمک دارم...

saleh.92

عضو جدید
سلام دوستان گرامی
دوستان من لوله مویین رو با سیال روغن طراحی کردم
اما موقع ران گرفتن ،شکل ثابت میمونه و سیال بالا نمیاد
باید چیکار کنید؟
خواهشا کمکم کنید

ma.eb87

عضو جدید
سلام با تشکر سپاس از پستی که ایجاد کردین
لطفا نرم افزارهای مکانیک برای طراحی رو معرفی کنید و درضمن اگه میشه ویندوزی و سیستمی رو که اون نرم افزارها میخواهند رو بنویسید.
باتشکر ممنون خیلی واجبه

امیر 1224

عضو جدید
سلام دوستان
من میخوام یک خط لوله گازی رو توی فلوئنت شبیه سازی کنم، طوری که بتونم پروفایل دما و فشار رو در خط لوله به دست بیارم. با توجه به اینکه خط لوله چند کیلومتر هست میشه راهنماییم کنید که چطور میتونم هندسه اون رو تو گمبیت بکشم؟ میشه راهنماییم کنید یا منبعی بهم معرفی کنید که بفهمم از کجا شروع کنم و چه کار کنم؟ ممنون میشم
چرا می خواهید این کار را انجام دهید؟ بشما توصیه می کنم به جای گمبیت با انسیس مدلش کنید. و یک نکته هم اینکه خط لوله را نباید یک جامدل کنید بلکه قسمت قسمت انجام می شه

امیر 1224

عضو جدید
سلام دوستان گرامی
دوستان من لوله مویین رو با سیال روغن طراحی کردم
اما موقع ران گرفتن ،شکل ثابت میمونه و سیال بالا نمیاد
باید چیکار کنید؟
خواهشا کمکم کنید

با چه روشی مدل سازی کردید؟ شرایط مرزی و ابعاد هندستون را بدید. فایل کیس فلوئنتم بدید بد نیست