بررسی آزمون طراحی -بهمن 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز

خب.بالاخره ی نفر یه جواب گذاشت.
من نظر خودمو مینویسم. من نگاه نمیکنم چه کسی رسم کرده. با دانش این لحظه و طبق قوانین مینویسم.

خب پلان تک معبری طراحی شده.رمپ هم گردشی
پلکان رو گذاشته بالا سمت راست.مهندس زاغیان فرمونده بودن سایه میکنه و باید سه متر از شمال فاصله داشته باشه.نمیدونیم والا کی درست میگه. ولی از همینجا معلومه که پلانا اتوبوس میشه.
آسانسورشم ک لابی نداره.من ک به شخصه تا بحال سرویس رو وسط نگذاشتم. بعد چیزی که به هزار نفر گفتم اینه که ما از شعور راننده برای پارک ماشین در جای خط کشی شده اطمینان نداریم. اومدیم پارک کرد جلوی در ما هم اسباب کشی داشتیم. نمیشه که. باید با یه تیغه ای چیزی جدا میشد.

خب اینجا سرایداری داره. ولی متراژش کمه و تو پیلوته. میگن سرایداری زیرزمین باشه. درب پلکانشم ک جلوی اسانسور وا میشه. من اگه بودم در ورودی رو مینداختم سمت راست. جلوی ماشین وا نشه. یا طوری میزاشتم ک در ، مابین جداره های دیوار واقع بشه. اینجام اسانسور لابی نداره.

در مورد اشکالات پلانم چی بگیم ک کسی ندونه. همون راهرویی شدن. پرت شدن. دید از نشینمن ب توالت. پراکنده شدن خوب ها و ...

البته خودشونم گفتن که :

"سلام دوستان جهت توضیح تکمیلی پاسخ ارایه شده باید عرض کنم با توجه به نوع سوال و وجود محدودیت های غیر منطقی سوال برای هر واحد نیاز به تراس دارید و در نتیجه مجبور به استفاده از بر زمین برای 3 واحد هستید که خود حالت راهرو را ایجاد خواهد کرد
ضمنا فاصله نقطه مشترک راهرو تا درب خروج 15 متر ایرادی ندارد.ضمنا توجه داشته باشید مکان پله باید جایی باشد که هم به پارکینگ و هم به طبقات پاسخ دهد
اگر کسی از دوستان توانست پاسخ بهتری ارایه کند ما اماده پذیرش و ارایه در کانال هستیم
لطفا اگاهانه نقد کنید"

"تاکید میگردداگر طرحی بود که به تراس هر 3 واحد از بر اصلی و به ضوابط پارکینگ و الزامات معماری پاسخ داده شده بود
میتوانیم به اسم شما در کانال ارایه کنیم

دوستان در نقد طرح ارایه شده اگاهانه عمل کنید.هر دانشجویی میداند راهرو بد است
ولی در این ازمون باید به پارامتروها محدودیت ها
تعداد انبار ها
مساحت خواب ها
کمد های خواب
فصای پیش ورودی واحد 140 در 140
فکر میشد
اگر فکر کرده اید حتما طرح شما ارایه خواهد شد"

الان بازم کسی نمیتونه چیزی بگه. نمیدونم والا.

آخرین ویرایش:

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا 16 متری؟؟؟برای جایگاه امداد رسانی گرفتی؟؟؟که البته جایگاه یه 3*5 کفایت میکنه
اگر برای یک درجه یک درجه دو هم گرفته باشی که 12 متر گفایت میکنه
اگر برای دو تا درجه یک گرفتی هم 18 متر...احتمالا 16 متر که گفتی اشتباه تایپی انجام دادی اشتباها 16 الان گفتی...بله؟؟؟
علمِ جایگاه امدادِ همچین واحدی تو همچین زمینی بعداز امتحان بمن داده شد:D
ابعاد نورگیرها واسه فضاهای مختلف رو میدونم،که ابعادش بستگی درجه یک یا درجه دوبودن فضاهای دورش و همچنین به واسه دوواحد یا تک واحد بودنش داره.
البته من این شکلیشو(که دوتافضای درجه یک از دوجبهه غیرمقابل هم نوربگیرن و یه درجه دو از روبروی یکی از اینها که داخل یک واحد هستش) تو تمرینها ندیده بودم که تو این امتحان واسه خودم پیش اومد که 16متری گذاشتم.
البته دلیل 4در4 گرفتن نورگیر هم یه جزوه طراحی بود،که نشون داده بود وقتی از سه طرف که دوطرفِ غیرمقابل هم دوتا درجه یک نورمیگیرن و یه طرفش آشپزخانه میتونه 4در4 باشه.
البته فکر میکنم بد نشده که برای یه همچین واحدی که کلا از نور بی بهره هست یه همچین نورگیری قرارداده شده که نور بیشتری به واحد میرسه.باتوجه به اینکه okb باید 180 گرفته بشه.پس بهتره در عرض پنجره بزرگتر درنظر گرفته بشه.
که البته مجموع دوتانورگیرم ازون مقدار 28 متر بیشتر نشده که بخوایم بگیم از مساحت واحدهام زدم که نورگیر بذارم.

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
علمِ جایگاه امدادِ همچین واحدی تو همچین زمینی بعداز امتحان بمن داده شد:D
ابعاد نورگیرها واسه فضاهای مختلف رو میدونم،که ابعادش بستگی درجه یک یا درجه دوبودن فضاهای دورش و همچنین به واسه دوواحد یا تک واحد بودنش داره.
البته من این شکلیشو(که دوتافضای درجه یک از دوجبهه غیرمقابل هم نوربگیرن و یه درجه دو از روبروی یکی از اینها که داخل یک واحد هستش) تو تمرینها ندیده بودم که تو این امتحان واسه خودم پیش اومد که 16متری گذاشتم.
البته دلیل 4در4 گرفتن نورگیر هم یه جزوه طراحی بود،که نشون داده بود وقتی از سه طرف که دوطرفِ غیرمقابل هم دوتا درجه یک نورمیگیرن و یه طرفش آشپزخانه میتونه 4در4 باشه.
البته فکر میکنم بد نشده که برای یه همچین واحدی که کلا از نور بی بهره هست یه همچین نورگیری قرارداده شده که نور بیشتری به واحد میرسه.باتوجه به اینکه okb باید 180 گرفته بشه.پس بهتره در عرض پنجره بزرگتر درنظر گرفته بشه.
که البته مجموع دوتانورگیرم ازون مقدار 28 متر بیشتر نشده که بخوایم بگیم از مساحت واحدهام زدم که نورگیر بذارم.

و همینطور فکر میکنم که بدلیل اینکه فاصلهء ضلع جنوبی نورگیر 16متری تا مرزشمالیِ زمین بیشتراز سه متر شده پس میشه دیوار شمالی نورگیر رو نذاشت و اینجوری خیلی خوبتر نوروارد میشه تا اینکه بخوایم ببندیمش و فقط بخواد از بالای بنا نوربیاد.که دوواحد طبقات اول و دوم بینور میشن تقریبا.
من نمیدونم تو نورگیر میشه تراس داد یا نه ولی اگه بشه واسه من میشه تو این نورگیر 4در4 یه مترشو تراس داد.

آخرین ویرایش:

khazaei1

عضو جدید

من نظر خودمو مینویسم. من نگاه نمیکنم چه کسی رسم کرده. با دانش این لحظه و طبق قوانین مینویسم.

خب پلان تک معبری طراحی شده.رمپ هم گردشی
پلکان رو گذاشته بالا سمت راست.مهندس زاغیان فرمونده بودن سایه میکنه و باید سه متر از شمال فاصله داشته باشه.نمیدونیم والا کی درست میگه. ولی از همینجا معلومه که پلانا اتوبوس میشه.
آسانسورشم ک لابی نداره.من ک به شخصه تا بحال سرویس رو وسط نگذاشتم. بعد چیزی که به هزار نفر گفتم اینه که ما از شعور راننده برای پارک ماشین در جای خط کشی شده اطمینان نداریم. اومدیم پارک کرد جلوی در ما هم اسباب کشی داشتیم. نمیشه که. باید با یه تیغه ای چیزی جدا میشد.
جایگاه امداد هم ک نداره.

خب اینجا سرایداری داره. ولی متراژش کمه و تو پیلوته. میگن سرایداری زیرزمین باشه. درب پلکانشم ک جلوی اسانسور وا میشه. من اگه بودم در ورودی رو مینداختم سمت راست. جلوی ماشین وا نشه. یا طوری میزاشتم ک در ، مابین جداره های دیوار واقع بشه. اینجام اسانسور لابی نداره. جایگاه امدادم ک نداره
خوب خانوم مهندس همه واحدا مشرف ب نماهستن و تراس دارن. دیگه ب جایگاه امداد احتیاجی نیس

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز

خب اینجا سرایداری داره. ولی متراژش کمه و تو پیلوته. میگن سرایداری زیرزمین باشه. درب پلکانشم ک جلوی اسانسور وا میشه. من اگه بودم در ورودی رو مینداختم سمت راست. جلوی ماشین وا نشه. یا طوری میزاشتم ک در ، مابین جداره های دیوار واقع بشه. اینجام اسانسور لابی نداره. جایگاه امدادم ک نداره
در مورد اشکالات پلانم چی بگیم ک کسی ندونه. همون راهرویی شدن. پرت شدن. دید از نشینمن ب توالت. پراکنده شدن خوب ها و ...
الان بازم کسی نمیتونه چیزی بگه. نمیدونم والا.

پس منم همه چیز رو فدای فضای امداد نکردم. این طرح هم خیلی های نیست ک بگم صرفا امداد طرح منو خراب کرده. مشکل از اوست، از من نیست.

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
خوب خانوم مهندس همه واحدا مشرف ب نماهستن و تراس دارن. دیگه ب جایگاه امداد احتیاجی نیس
اهان. من ااینو ندیدم اصلا.
شما یه زحمتی بکش از من نقل قول گرفتی عکسا رو پاک کن.

پلان طبقاتش تا حد زیادی مث کار من شده. یعنی همه واحدا اتوبوسی با نورگیری طبیعی. البته ی کم راهروها تو کار من طولانی تر ب نظر می رسه. ک ی دلیلش اینه ک این کار بعد از دو هفته زده شده ن در عرض 8 ساعت و دیگه اینکه من اولویت نور جنوب رو در واحد 90 متری ب پذیرایی دادم نه اتاق خواب. راه پلشم ک سمت شماله. قضیه اون نورگیر مرکزی چی میشه. بالاخره میشه اینجوری عمل کرد یا نه؟ (دو تا پنجره کنار هم از دو واحد)
من ک اصلا تصورشم نکردم که هر سه واحد از نما دسترسی داشته باشن.

یه چیز دیگم هست. میگن عرض 13.75 باید با سه تا ستون حل بشه. به چه سازی برقصیم والا من نمیدونم.
حالا من مطمئنم اگ من اینکارو کرده بودم تیرباران میشدم.

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
من میگم خودمون دیگ واقفیم ک باید چیکار میکردیم و نکردیم و حالا هر چی
ول کنیم دیگه
ها؟نظرتون؟

alizare49

عضو جدید

این جناب مهندس گواهی که بعد از چند هفته پاسخنامه دادن قراره تیر رو از وسط نور گیر 12 متری وسط ساختمون عبور بدن یا 3 متر سقف رو روی طره سوار کنن و البته فاصله یک متری دو پنجره از دو واحد مجزا بماند

arefeh

کاربر ممتاز
ممنونم. من با کلیت حرفهای شما موافقم. ممنونم که نظر دادید.
سرایه داری جا نشد، مجبور شدم اونجا جاش بدم ولی ورودیش مجزا است.
به نظرم مساحت نورگیرها منطقیه ولی درباره نورگیری 2 واحد از حیاط خلوت کاملا باهاتون موافقم و البته بحث ترا سه که به هم راه دارند.
بله پذبرایی کوچیکه و درباره نورگیری پذیرایی و آشپزخانه اون واحد 55 متری کاملا حرف شما درسته.
به هر حال من به شخصه هنوز طرحی ندیدم که خوب باشه، طرحی که خودم دادم هم که خیلی قابل قبول نیست، چون فکر میکنم سئوال ایراد داشته یاشه.
ممنونم که نظر دادید.

l
بله طرحها ایراد زیاد داره...خودم برای اینکه سئوال با نهایت 5% غلط هر دوره بکشم (اصلا کاری با تایم و ...ندارم به این مورد الان دارم توجه میکنم که سئوال آزمونهای نظام با فرض این همه ایراد بتونیم هرطور شده حتی یه سئوال درست هم داشته باشیم...همین کفایت میکنه از نظر من البته.
و درست میگید اگر بشه نورگیری به این مساحت بگیریم خیلی خوبه چون میگم خودم توی اتودی که دارم میزنم همه این محدودیت ها رو دارم در نظر میگیرم...که بشه بهش رسید....
ولی با اینکه طرح شما به نسبت همه طرحهایی که دیدم خوبه کاملا موافقم...
تاببینیم من بشینم سرش به چه جوابی میرسم:Dگیر میکنم یا میزنم...ولی قطعا طرحی که میخوام بدم 180 درجه با همه طرحهایی که تا الان دوستان گذاشتن فکر کنم فرق خواهد داشت
امیدوارم بتونم به یه ج منطقی برسونمش....هر چند که تا الان فقط کار از دوستان دیدم و توی ذهنم اتود زیاد زدم ....
ولی بالاخره باید به ج رسید

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله طرحها ایراد زیاد داره...خودم برای اینکه سئوال با نهایت 5% غلط هر دوره بکشم (اصلا کاری با تایم و ...ندارم به این مورد الان دارم توجه میکنم که سئوال آزمونهای نظام با فرض این همه ایراد بتونیم هرطور شده حتی یه سئوال درست هم داشته باشیم...همین کفایت میکنه از نظر من البته.
و درست میگید اگر بشه نورگیری به این مساحت بگیریم خیلی خوبه چون میگم خودم توی اتودی که دارم میزنم همه این محدودیت ها رو دارم در نظر میگیرم...که بشه بهش رسید....
ولی با اینکه طرح شما به نسبت همه طرحهایی که دیدم خوبه کاملا موافقم...
تاببینیم من بشینم سرش به چه جوابی میرسم:Dگیر میکنم یا میزنم...ولی قطعا طرحی که میخوام بدم 180 درجه با همه طرحهایی که تا الان دوستان گذاشتن فکر کنم فرق خواهد داشت
امیدوارم بتونم به یه ج منطقی برسونمش....هر چند که تا الان فقط کار از دوستان دیدم و توی ذهنم اتود زیاد زدم ....
ولی بالاخره باید به ج رسید

طِیِ 8ساعت انجامش بده:Dتا حال مارو درک کنی خانوم مهندس

arefeh

کاربر ممتاز
طِیِ 8ساعت انجامش بده:Dتا حال مارو درک کنی خانوم مهندس

مهندس عزیزم من یه بار امتحانمو پس دادم....:biggrin: اون زمان هم سئوال چون بار اول زمین شیبدر داده بودند برای همه سخت بود....

khazaei1

عضو جدید
مهندس عزیزم من یه بار امتحانمو پس دادم....:biggrin: اون زمان هم سئوال چون بار اول زمین شیبدر داده بودند برای همه سخت بود....

کار شما قابل تحسینه خانوم مهندس;). اما مشکل ما سخت بودن سوال نیس. اتفاقا خوبه ک سوال سخت باشه. مشکل ما حل نشدن کامل و بی عیب سوال طبق ضوابطه حتی الان بعد از دوهفته. لااقلش اینه ک سوال خرداد 93 استاندارد بوده و قابل حل

arefeh

کاربر ممتاز
کار شما قابل تحسینه خانوم مهندس;). اما مشکل ما سخت بودن سوال نیس. اتفاقا خوبه ک سوال سخت باشه. مشکل ما حل نشدن کامل و بی عیب سوال طبق ضوابطه حتی الان بعد از دوهفته. لااقلش اینه ک سوال خرداد 93 استاندارد بوده و قابل حل

این هم اتود من برای عزیزان سئوال به همه چی جواب میده مشکلی نداشت
حیاط
فقط چند تا نکته بگم که دگ حس تغییرات ندارم ... مثل آلاچیق و مبلمان و ....
رمپ ام کامل ربع دایره نشده که مشکلی نیست
سرگیری رمپ طبق م 4 اندازه 1.80 گرفتم هر چند میگفتیم شاسی بلند اما شاسی بلند ها میان توی همکف...خخخخ
رمپ ها رو طوری جانمایی کردم که از فضاهای پرت حیاط بشه استفاده کرد
همچنین راه پیاده از سواره کامل جدا
زیرزمین
فضاهای چرخش همه رعایت شده
باکس راه پله و آسانسور کامل جدا شده
مسیر دسترسی به انباری ها کامل باز هست
دسترسی راه خروج دوم از زیرزمین به حیاط دادم
سرویس بهداشتی توی زیرزمین کنار تاسیسات یادم رفت مبله کنم(فقط یه چیزی که خودمم متوجه دم و اونم حس اصلاحش نیست اینه که دو تا انباری سمت چپ من که از همه بزرگتر شده باید سه تا انباری میبود موقع ترسیم و اصلاح خط وسطش رو پاک کردم...)البته پایین نزدیگ دسترسی از زیرزمین به حیاط هم فضا داریم که اون یکی رو استثناء برخلاف میلم اونجا بگذارم
ابعاد انباری ها مفیدش حداقل 1.70 که قطعا مشکلی نداره (البته اگر دوستان خیلی تعصب به خرج ندن)
داکت تاسیسات از همون پشت آسانسور استفاده میکنه که سرویس ارتفاعش کم میشه و و کانال اگزاست از سقف سرویس رد میشه به سمت داکت
همکف
پیلوت فضای بازی هم جا دارم بزارم
نگهبانی دارم
یک لابی مسکونی حهت گفتمان گذاشتم
مجدد باکس راه پله و آسانسور در اینجا هم جدا شده
*** فقط یک ایراد کار اینه که جک معلول و راه پله دسترسی به همکف رو متاسفانه خارج محدوده گرفتم که نهایت 2 نمره کسر کنند (مهم دراوردن 90% خواسته های سئوال است)
جایگاه امداد 3*6
طبقات
همه واحدها پیش ورودی دارند.
همه کفش کن دارند(فقط نکته ای رو بگم که یک واحد 55 متری پاک شده کفش کنش و حس اصلاح دیگ نبود
فضاهای خوصی از عمومی کامل جدا شده
دو تا واحد نود متری و 55 متری از جنوب نهایت استفاده رو بردند
هر سه واحد تراس دارند(تراس پرسیدم میشه توی پاسیو گذاشت به شرطی که بیرون زدگی نباشه و از فضای مفید نورگیر کسر نکنه)
همه اتاق ها 12 متر مربع است و عمق کمد هم 60 سانتیمتر است
سعی شده حتی ضاوبطه معلول یعنی توالت فرنگی هم رعایت بشه
دو واحد 55 متری آشپزخانه از نوع دیواری دارند که ضوابطش توی م 4 گفته شده
راهروها کاملا محدود است و مثل بقیه اتود مدرسین دگ نیست
سرویس نزدیک درب ورودی
همه فضاها آشپزخانه ، خوابها و پذیرایی بدون استثنا همه نور دارند.
عمق نورگیر در همه فضاها کامل رعایت شده است.
پوتر از نورگیر ها رد نشده (بهتره یه توضیح هم بدم نورگیر 3*6 تیر توی پل اجرا میشه و برای نورگیر بالا بخشی از سقف دال بتنی اجرا میشه البته اندازه اش زیاد میتونستم یک ستون دگ هم قرار بدم اما صرفه اقتصادی بیشتر مد نظرم بود)

آخرین ویرایش:

rezahabibi66

عضو جدید
حیاط
فقط چند تا نکته بگم که دگ حس تغییرات ندارم ... مثل آلاچیق و مبلمان و ....
رمپ ام کامل ربع دایره نشده که مشکلی نیست
سرگیری رمپ طبق م 4 اندازه 1.80 گرفتم هر چند میگفتیم شاسی بلند اما شاسی بلند ها میان توی همکف...خخخخ
رمپ ها رو طوری جانمایی کردم که از فضاهای پرت حیاط بشه استفاده کرد
همچنین راه پیاده از سواره کامل جدا
زیرزمین
فضاهای چرخش همه رعایت شده
باکس راه پله و آسانسور کامل جدا شده
مسیر دسترسی به انباری ها کامل باز هست
دسترسی راه خروج دوم از زیرزمین به حیاط دادم
سرویس بهداشتی توی زیرزمین کنار تاسیسات یادم رفت مبله کنم
ابعاد انباری ها مفیدش حداقل 1.70 که قطعا مشکلی نداره (البته اگر دوستان خیلی تعصب به خرج ندن)
داکت تاسیسات از همون پشت آسانسور استفاده میکنه که سرویس ارتفاعش کم میشه و و کانال اگزاست از سقف سرویس رد میشه به سمت داکت
همکف
پیلوت فضای بازی هم جا دارم بزارم
نگهبانی دارم
یک لابی مسکونی حهت گفتمان گذاشتم
مجدد باکس راه پله و آسانسور در اینجا هم جدا شده
*** فقط یک ایراد کار اینه که جک معلول و راه پله دسترسی به همکف رو متاسفانه خارج محدوده گرفتم که نهایت 2 نمره کسر کنند (مهم دراوردن 90% خواسته های سئوال است)
جایگاه امداد 3*6
طبقات
همه واحدها پیش ورودی دارند.
همه کفش کن دارند(فقط نکته ای رو بگم که یک واحد 55 متری پاک شده کفش کنش و حس اصلاح دیگ نبود
فضاهای خوصی از عمومی کامل جدا شده
دو تا واحد نود متری و 55 متری از جنوب نهایت استفاده رو بردند
هر سه واحد تراس دارند(تراس پرسیدم میشه توی پاسیو گذاشت به شرطی که بیرون زدگی نباشه و از فضای مفید نورگیر کسر نکنه)
همه اتاق ها 12 متر مربع است و عمق کمد هم 60 سانتیمتر است
سعی شده حتی ضاوبطه معلول یعنی توالت فرنگی هم رعایت بشه
دو واحد 55 متری آشپزخانه از نوع دیواری دارند که ضوابطش توی م 4 گفته شده
راهروها کاملا محدود است و مثل بقیه اتود مدرسین دگ نیست
سرویس نزدیک درب ورودی
همه فضاها آشپزخانه ، خوابها و پذیرایی بدون استثنا همه نور دارند.
عمق نورگیر در همه فضاها کامل رعایت شده است.
پوتر از نورگیر ها رد نشده (بهتره یه توضیح هم بدم نورگیر 3*6 تیر توی پل اجرا میشه و برای نورگیر بالا بخشی از سقف دال بتنی اجرا میشه البته اندازه اش زیاد میتونستم یک ستون دگ هم قرار بدم اما صرفه اقتصادی بیشتر مد نظرم بود)

تو این تصاویر که فقط تبلیغات معلومه

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
راس میگه. گلاب به روتو خردا 93 با پله 17 سانتی هم بدجور .... استغفرالله
ولی مهندس خزایی هم راس میگه. خرداد سخت بود. سختیش و رتبه شدنت رو همه دوست داریم. بدبختی سر لاینحل بودن این ازمون بود
راس میگی
دستت درد نکنه. باز درود ب شرفت ک گذاشتی
خوبه همه چی و پاسخگو هست.
قضیه ی دو هفته گذشته و چهار هفته گذشته و اینا هم ب کنار
بالاخره یه جواب درست و درمون در اومد. ابروی مصحح هم از سرشم زیاده ک خریده شد. نگاه کردم همه چی رو.خوبه
تو این تصاویر که فقط تبلیغات معلومه
والا با این کاری که جنابه پرفسور پرو از اخر اول کرد، حق هم داره بزارم. حالا ی نمه کمرنگش میکردی قربونت.

آخرین ویرایش:

Amin.jafari

عضو جدید
سلام به همگی دست خانم عارفه درد نکنه با راهنمایشون همیشه بچه ها رو شرمنده میکنن خیلی خوب حل شده خانم مهندس فقط راجب ایستگاه اتش نشانی یه توضیح بدین ممنون.

eli elhami

عضو جدید
درسته اگه واسه حل سوال حداقل 3 ساعت وقت میزاشتن مازاد ،میتونستیم مشکل جایگاهو حل کنیم ولی فشار امتحان و زمان امتحان ... . برای پاسخگویی به سوالی که زیاد نکته داشت . سری های قبل نکات کم بود و برآورده کردن آنها در آن باکس زمانی عاقلانه ... .لطفا دیگه بحث و تیکه انداختن رو بزاریم کنار

و منتظر بمونیم . بنظرم باید مثل یک مهندس معمار با اخلاق رفتار کنیم ...

eli elhami

عضو جدید
سلام به همگی دست خانم عارفه درد نکنه با راهنمایشون همیشه بچه ها رو شرمنده میکنن خیلی خوب حل شده خانم مهندس فقط راجب ایستگاه اتش نشانی یه توضیح بدین ممنون.[/QUOTE

مسیر رسیدن به جایگاه امداد تا جایی که میدونم باید بدون مانع و مستقیم در مسیر ورودی باشه

arefeh

کاربر ممتاز
سلام به همگی دست خانم عارفه درد نکنه با راهنمایشون همیشه بچه ها رو شرمنده میکنن خیلی خوب حل شده خانم مهندس فقط راجب ایستگاه اتش نشانی یه توضیح بدین ممنون.[/QUOTE

مسیر رسیدن به جایگاه امداد تا جایی که میدونم باید بدون مانع و مستقیم در مسیر ورودی باشه
بله مثل همین کار خودم البته درب جایگاه امداد میتونست روی اون جداره دگ هم قرار بگیره و یا مبلمان لابی مسکونی رو یکم
پایین بکشم

سلام به همگی دست خانم عارفه درد نکنه با راهنمایشون همیشه بچه ها رو شرمنده میکنن خیلی خوب حل شده خانم مهندس فقط راجب ایستگاه اتش نشانی یه توضیح بدین ممنون.

سلام آقای مهندس خواهش میکنم.
در زمین های شمالی براساس اینکه ساختمان شامل چ گروه ساختمانی میشه در مبحث 4 ص فکر کنم 109 یا 110 بود (دو سه برگ آخر مبحث 4)میاید براش جایگاه امداد توی همکف قرار میدید که باید دودبند و دوربند باشه در نتیجه شما نمیتونید از فضاش استفاده کنید.
این ساختمان جز گروه 4 بود که نیاز به جایگاه امداد داریم اونم در شما مجموعه چرا؟؟؟؟چون اگر دقت کنید حداقل یکی از واحدهاتون در زمان ضروری گروه امداد از حیاط جنوبی نمی تونه دسترسی داشته باشه در نتیجه باید یک فضا در نظر بگیریم یا به صورت حیاط خلوت یا پاسیو (جیاط خلوت به دلایلی نه) همون پاسیو پس در نظر بگیرید.این ابعاد جایگاه برای گروه 4 ابعاد 3*5 هست که خوب باز هم طبق صفحه ای که از م 4 گفتم برای گروه های مختلف متفاوت.
فکر کنم تقریبا کامل توضیح دادم

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
اتود دومِ حلِ آزمونم

اتود دومِ حلِ آزمونم

سلام دوستان
اتودی که سرجلسه آزمون زده بودمو که قبلا گذاشتم،اما این اتود دوم از همونه که با کمی تغییرات جایگاه امداد و همچنین سرایداری(درصورتیکه نیاز باشه و بتونه از نورگیر(جایگاه امداد) نوربگیره) رو هم تو همکف درآوردم.
لطفا نظراتتونو بگین.

همکف
تو این اتود همونطور که گفتم جایگاه امداد (بدون مانع) درنظر گرفته شده.
همچنین سرایداری (درصورت نیاز)درنظر گرفته شده.
مسیرهای پیاده و سواره از هم تفکیک شده
لابی راهپله آسانسور که بعضی از دوستان میگفتن نیازه درنظر گرفتم
دوتا رمپ مستقیم هستن و از هم فاصله ای 4متری دارن که وسطشون فضای سبزه.
البته یه تفاوت دیگه ای که این اتود با اتودآزمونم داره اینه که سرگیری رمپ زیرزمینم رو 1.95 در نظر گرفتم. درصورتیکه تو اتود آزمون 2.10 در نظر گرفته بودم.

طبقات
نورگیر4در4 تبدیل شد به این 3در5 با این تفاوت که یه تراس کوچیک(عرض کم) برای واحد 55 متری توش افتاد که طول مفید نورگیر شد 4 متر(بامساحت 12متر) و فقط برای این منظور که بازشوی امداد رسانی به اون باز بشه.و درمواقع اضطرار ازش استفاده بشه نه برای رفت وآمد داخلش.(که البته در گذاشتم که باید تبدیلش کنم به پنجره بازشوی امداد به عرض 90 و ارتفاع 120)
البته باتوجه به اینکه طول جایگاه امداد نباید از 5 متر کمتر شه درصورت وجود اشکال باید تراس رو از داخلش وَر دارم.
همه واحدها تراس دارن.
تواین یکی اتود تو واحد 90 متری دوتاخوابش از نورگیر نورمیگیرن.اتود امتحانم یه خواب و آشپزخانم نورمیگرفت..
اتاق خوابها همشون 12 متری به علاوه کمدهای باعرض 60 سانت.
واحدها همشون کمد کفش کن دارن،
سرویس ها نزدیک ورودی واحد ها قرار دارن.
نورگیر 3در5 چندمتری از راهپله فاصله داره پس قضیهء سایه اندازی خرپشته به نورگیر رفع میشه.
واحدها تاحدود زیادی همون 55 متر و 90 متر دراومدن.
.
البته دوتاعکس درجهت خلاف هم قرار گرفتن،یکیش باید بچرخه.
[URL="http://uupload.ir/"][IMG]http://uupload.ir/files/lmcf_hamkaf-b94.jpg[/URL][/IMG]

[URL="http://uupload.ir/"][IMG]http://uupload.ir/files/12xi_tabaqat-b94.jpg[/URL][/IMG]

آخرین ویرایش:

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنابراین حرفای بعد از آزمونم که (تحت فشار سختی آزمون) رو که گفته بودم سرایداری و جایگاه امدارو نمیشه درنظر گرفت رو پس میگیرم.
اما خداییش طراح سوال باخودش چی فکر کرده که همچین سوالی رو طرح کرده؟!!! واسه 8 ساعت؟!!!
امیدوارم همینقدر که سخت طراحی کردن بهمین مقدار هم تو تصحیح کردن راحت بگیرن.

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته باتوجه به اینکه طول جایگاه امداد نباید از 5 متر کمتر شه، تراس رو از داخلش وَر داشتم.و یه بازشوی امدادرسانی تو جدارش قرار دادم.
البته تو این یکی اتود حمام واحد 90متری نسبت به اتود بالا جابجا شده و فضای خصوصی دیگه هیچجوره از نشیمن دید نداره.

[URL="http://uupload.ir/"][IMG]http://uupload.ir/files/bdsu_tabaqttt-b94.jpg[/URL][/IMG]

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر ممتاز
سلام دوستان
اتودی که سرجلسه آزمون زده بودمو که قبلا گذاشتم،اما این اتود دوم از همونه که با کمی تغییرات جایگاه امداد و همچنین سرایداری(درصورتیکه نیاز باشه و بتونه از نورگیر(جایگاه امداد) نوربگیره) رو هم تو همکف درآوردم.
لطفا نظراتتونو بگین.

همکف
تو این اتود همونطور که گفتم جایگاه امداد (بدون مانع) درنظر گرفته شده.
همچنین سرایداری (درصورت نیاز)درنظر گرفته شده.
مسیرهای پیاده و سواره از هم تفکیک شده
لابی راهپله آسانسور که بعضی از دوستان میگفتن نیازه درنظر گرفتم
دوتا رمپ مستقیم هستن و از هم فاصله ای 4متری دارن که وسطشون فضای سبزه.
البته یه تفاوت دیگه ای که این اتود با اتودآزمونم داره اینه که سرگیری رمپ زیرزمینم رو 1.95 در نظر گرفتم. درصورتیکه تو اتود آزمون 2.10 در نظر گرفته بودم.

طبقات
نورگیر4در4 تبدیل شد به این 3در5 با این تفاوت که یه تراس کوچیک(عرض کم) برای واحد 55 متری توش افتاد که طول مفید نورگیر شد 4 متر(بامساحت 12متر) و فقط برای این منظور که بازشوی امداد رسانی به اون باز بشه.و درمواقع اضطرار ازش استفاده بشه نه برای رفت وآمد داخلش.(که البته در گذاشتم که باید تبدیلش کنم به پنجره بازشوی امداد به عرض 90 و ارتفاع 120)
البته باتوجه به اینکه طول جایگاه امداد نباید از 5 متر کمتر شه درصورت وجود اشکال باید تراس رو از داخلش وَر دارم.
همه واحدها تراس دارن.
تواین یکی اتود تو واحد 90 متری دوتاخوابش از نورگیر نورمیگیرن.اتود امتحانم یه خواب و آشپزخانم نورمیگرفت..
اتاق خوابها همشون 12 متری به علاوه کمدهای باعرض 60 سانت.
واحدها همشون کمد کفش کن دارن،
سرویس ها نزدیک ورودی واحد ها قرار دارن.
نورگیر 3در5 چندمتری از راهپله فاصله داره پس قضیهء سایه اندازی خرپشته به نورگیر رفع میشه.
واحدها تاحدود زیادی همون 55 متر و 90 متر دراومدن.
.
البته دوتاعکس درجهت خلاف هم قرار گرفتن،یکیش باید بچرخه.
[URL="http://uupload.ir/"][IMG]http://uupload.ir/files/lmcf_hamkaf-b94.jpg[/URL][/IMG]

[URL="http://uupload.ir/"][IMG]http://uupload.ir/files/12xi_tabaqat-b94.jpg[/URL][/IMG]

خسته نباشید میگم کارتون خیلی بهتر از اتود اولیه شده البته یه سری ایرادات هنور داره
اول اینکه ستون گذاری کنید که بهتر بشه نظر داد.
دوم سرایداری اعمالش در زیرزمین و نه همکف
بعد اینکه جایگاه امداد که میگیرید از پایین تا بالا 3*5 هست نباید کم بشه
مورد بعدی یکم دو واحدت راهرو ظولانی شده البته میکم خوب حل شده ولی ستونگذاری خیلی روی طرح تاثیر میگذاره و مورد بعدی زیرزمینش هم بگذارید

واحد تک 55 متری دسترسی به اتاق با توجه به عرض پذیرایی یکم ناجور....مبلمان گذاری و مسی رفتن ب سمت اتاق رو میگما

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
خسته نباشید میگم کارتون خیلی بهتر از اتود اولیه شده البته یه سری ایرادات هنور داره
اول اینکه ستون گذاری کنید که بهتر بشه نظر داد.
دوم سرایداری اعمالش در زیرزمین و نه همکف
بعد اینکه جایگاه امداد که میگیرید از پایین تا بالا 3*5 هست نباید کم بشه
مورد بعدی یکم دو واحدت راهرو ظولانی شده البته میکم خوب حل شده ولی ستونگذاری خیلی روی طرح تاثیر میگذاره و مورد بعدی زیرزمینش هم بگذارید

واحد تک 55 متری دسترسی به اتاق با توجه به عرض پذیرایی یکم ناجور....مبلمان گذاری و مسی رفتن ب سمت اتاق رو میگما
آره البته که اون اتود اتود دقیق کارم نبود و این اتود از نظر اندازه های فضاها شبیه تره به طرح آزمونم.چون یسری چیزارو درنظر داشتم و موقه ترسیم اعمال کردم.البته با تفاوت نورگیر4در4 دراونجاو 3در 5 دراینجا
ستونگذاری رو انجام دادم.
سرایداری تو زیرزمین جایی براش نبود،اگه نیاز باشه میتونه تو همکف قرار بگیره اگه نمیشه که هیچ.
آره اونرو هم کلا تا بالا 3در5 درنظر گرفتم.
آره واحد90متری راهروش کمی طولانی شده ولی خب دیگه بهترازین نمیدونم میشه یا نه که راهرویی نشه.
واحد تک هم بنظرم مبلمان نشیمنش برعکس بشه که یه راهرویی بین مبلها و نورگیر بمونه فکر کنم بهتره.
.
ولی خداییش آدم سرجلسه با اون مدت زمان کم تا چه حد باید آمادگی ذهنی داشته باشه که بتونه همه اینارو باهم درنظر بگیره؟!!!!!!!!!!!

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر ممتاز
آره البته که اون اتود اتود دقیق کارم نبود و این اتود از نظر اندازه های فضاها شبیه تره به طرح آزمونم.چون یسری چیزارو درنظر داشتم و موقه ترسیم اعمال کردم.البته با تفاوت نورگیر4در4 دراونجاو 3در 5 دراینجا
ستونگذاری رو انجام دادم.
سرایداری تو زیرزمین جایی براش نبود،اگه نیاز باشه میتونه تو همکف قرار بگیره اگه نمیشه که هیچ.
آره اونرو هم کلا تا بالا 3در5 درنظر گرفتم.
آره واحد90متری راهروش کمی طولانی شده ولی خب دیگه بهترازین نمیدونم میشه یا نه که راهرویی نشه.
واحد تک هم بنظرم مبلمان نشیمنش برعکس بشه که یه راهرویی بین مبلها و نورگیر بمونه فکر کنم بهتره.
.
ولی خداییش آدم سرجلسه با اون مدت زمان کم تا چه حد باید آمادگی ذهنی داشته باشه که بتونه همه اینارو باهم درنظر بگیره؟!!!!!!!!!!!

اهان آخه اتودی که فرستاده بودید طرح مسکونی دو خوابه کاملا متفاوت با این بود....حمام دربش توی خواب بود آشپزخانه دور از پذیرایی بود....
البته داخل پرانتز اون واحدد 55 متری آشپزخانه اش بدون نور است...از نظر من همه فضاها بدون استثنا میتونه خیلی راحت از نور برخوردار باشه
در مورد جلسه هم شما وقتی اتود زیاد زده باشی و تمرین زیاد کرده باشی شک نکن نسبت به بقیه خیلی بهتر سرجلسه عملکرد خواهی داشت و شک نکن اگر جایی سوتی فاحشی نداشته باشی قطعا قبول میشی
موفق باشید:gol:

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
اهان آخه اتودی که فرستاده بودید طرح مسکونی دو خوابه کاملا متفاوت با این بود....حمام دربش توی خواب بود آشپزخانه دور از پذیرایی بود....
البته داخل پرانتز اون واحدد 55 متری آشپزخانه اش بدون نور است...از نظر من همه فضاها بدون استثنا میتونه خیلی راحت از نور برخوردار باشه
در مورد جلسه هم شما وقتی اتود زیاد زده باشی و تمرین زیاد کرده باشی شک نکن نسبت به بقیه خیلی بهتر سرجلسه عملکرد خواهی داشت و شک نکن اگر جایی سوتی فاحشی نداشته باشی قطعا قبول میشی
موفق باشید:gol:

آره تو همون پیام قبلی هم گفتم که تواین یکی اتودنسبت به اتود اولی تو واحد 90متری بجای آشپزخانه خوابش نورمیگیره از نورگیر.
و چیدمان فضاهام توی اتود سرجلسه طبق اتود اولیه که تو تاپیک گذاشتمِ، اما تو این یکی اتود اومدم بهترش کردم .
دقت نکردی به حرفم گفتم فقط ازنظر اندازه ها، فضاهام تاحدودی اینجوری دراومده، تو اتود اولی که گذاشتم عرض نشیمنها به نسبت خوابها کوچکتر بودش، اما توحل آزمونم عرض نشیمن ها و خوابهای واحدها شبیه این اتود دوم دراومده (که سرجلسه موقع ترسیم اینو درنظر گرفتم.)
تو اتود اولی که گذشتم آشپزخانه واحدد55متری جنوبی از عمق 7متر رد شده بود اما تو ترسیم جلسه امتحان شبیه این اتود دوم از عمق 7متر رد نشده.(طول نشیمن 4.10+عرض آشپزخانه 2.6+ 0.3 اوپن = 7 متر)
کو تو واحدهای کمتراز 75 متر میشه آشپزخانه از نور پذیرایی استفاده کنه.بشرط رد نشدن از عمق 7متر.;)

ممنون

دیگه اتود سرجلسه و اتود درست رو گذاشتم دیگه،
تفاوتهاش نشون میده که داستان از چه قراره، و چیزیکه مشخصه با چندتا تغییر کوچیک همون اتود تبدیل شد به این اتود درست
و اینکه تو اون 8ساعت یجورایی تونستم جواب نزدیک به درست رو دربیارم،
من از عملکرد خودم تواون 8 ساعت تاحدود زیادی راضیم(جایگاه امداد که اصلا تو امتحان تو یادم نبود که نذاشتمش)
من تو اون 8ساعت فقط وسطش یه چایو دوتاقند خوردم همین،حاضر بودم 4ساعت دیگه هیچی نخورم اما زمان بدن طرح رو انجام بدم.من از آخر به یسری ایرادات تو جزییات کارم پی بردم اما دیگه دیر شده بود،واسه یه همچین امتحانی حداقل 10ساعت باید زمان میدادن.
اتود اولیه هم نزدیک به حل درست هست،امیدوارم که حداقل قبولیو درنظر بگیرن.

آخرین ویرایش:

hamedzjg

عضو جدید
یه سوال بچه ها
اگر سرایداری داشته باشیم در زیرزمین..ارتفاع کف تا زیرسقف زیرزمین همون ۲.۴۰ درنظر میگیریم؟

م عارفه اتودی که گذاشتی شما خیلی خوب و عالی بود..یه سوال دارم..رمپ چرخشی که کامل ربع دایره نیست ..چطور محاسباتشو انجام دادین..با نقاله زاویه دراوردین و محیطو حساب کردین؟..

arefeh

کاربر ممتاز
یه سوال بچه ها
اگر سرایداری داشته باشیم در زیرزمین..ارتفاع کف تا زیرسقف زیرزمین همون ۲.۴۰ درنظر میگیریم؟

م عارفه اتودی که گذاشتی شما خیلی خوب و عالی بود..یه سوال دارم..رمپ چرخشی که کامل ربع دایره نیست ..چطور محاسباتشو انجام دادین..با نقاله زاویه دراوردین و محیطو حساب کردین؟..

نه اینجا که با کد در اوردم یکم از ربع دایره کمتر هست
ولی به بچه ها گفتم شابلون ببرن...دوره قبلتر براشون شابلون درست کرده بودم اما فایلش رو پیدا نکردم که که به راحتی میشه با اون مدل شابلونی که درست کرده بودم میلیمتری رمپ چرخشی رو ترسیم کرد

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
حل آزمون بهمن 94 - زیرزمین همکف طبقات حیاط

حل آزمون بهمن 94 - زیرزمین همکف طبقات حیاط

بقول بعضی از دوستان آدرس جیمیل بزنیم رو کار که یموقه ناخواسته شاگرد کسی نشیم.:D
[URL="http://uupload.ir/"][IMG]http://uupload.ir/files/osql_zirzamin-bahman94.jpg[/URL][/IMG]

[URL="http://uupload.ir/"][IMG]http://uupload.ir/files/h49j_pilot-bahman94.jpg[/URL][/IMG]

[URL="http://uupload.ir/"][IMG]http://uupload.ir/files/o1kt_tabaqat-bahman94.jpg[/URL][/IMG]

[URL="http://uupload.ir/"][IMG]http://uupload.ir/files/fs9v_hayat-bahman94.jpg[/URL][/IMG]

وضعیت
موضوع بسته شده است.