بحث میکنیـــــم ...!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بله بله !!!

یه بحث دیگه راه بندازم !!!( همه دس به دس هم بدید مشق های الهام خانوم جواب بدید :D)

اگر در یک مزرعه ای چند آفت به شکل زیر یا به صورت زیر داشته باشیم
شته با 20 % خسارت
ملخ با 35% خسارت
کنه 45% خسارت
تریپس 15% سارت
حلزون 25% خسارت
کل خسارت این آفتها چقدر است ؟!؟!؟

(جواب من به استاد هیچی باقی نمیمونه دیگه !!!
استاد : خیر با وجود این آفت ها بازم محصول داریم چرا ؟!؟
من : به خاطر قدرت ترمیم و نحمل گیاه
استاد : برید هفته دیگه .... )

خب دیگه علی رغم اینکه این همه آفت مجموع درجه حرارت موثر روزانه ی یکی ندارن و کارشون حساب و کتاب داره ما فرض میکنیم این دفعه این حشرات توی یه پارتی با هم جمع شدن و قرص اکس زدن...حالشون از حال طبیعی خارج شده و دارن باهم خسارت میزنن؟!

بنظرم حداکثر درصد خسارت که همون45% هست رو برای مزرعه بزنین خیرشو ببینین.البته دلیل داره ها....

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
خب دیگه علی رغم اینکه این همه آفت مجموع درجه حرارت موثر روزانه ی یکی ندارن و کارشون حساب و کتاب داره ما فرض میکنیم این دفعه این حشرات توی یه پارتی با هم جمع شدن و قرص اکس زدن...حالشون از حال طبیعی خارج شده و دارن باهم خسارت میزنن؟!

بنظرم حداکثر درصد خسارت که همون45% هست رو برای مزرعه بزنین خیرشو ببینین.البته دلیل داره ها....

پارتی یه لحظه فرض کن!!:w15:

خب چه دلیلی !! امدین از بقیه خسارت ها صرف نظر کردید 45% کنه فقط مدنظر گرفتید که بیشترین خسارت زده !! اره ؟!؟
این فکر هم بد نیس بقیه خسارت ها هم توسط گیاه جبران میشه !!

راستش فکر نمیکنم کنه و شته و تریپس کم و زیاد همه جا باشن...اونم همزمان...!!!!!

خب شاید تو یه فاز نباشند ولی هستن دیگه !!! زیاد روی این قضیه اش حساس نشید !!!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
قانون بُشکه! :)

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
پارتی یه لحظه فرض کن!!:w15:

خب چه دلیلی !! امدین از بقیه خسارت ها صرف نظر کردید 45% کنه فقط مدنظر گرفتید که بیشترین خسارت زده !! اره ؟!؟
این فکر هم بد نیس بقیه خسارت ها هم توسط گیاه جبران میشه !!
علت اینه که همه خسارتها روی گیاه یک مزرعه ست.یعنی اون بوته ای که مثلا 25% خسارت دیده از شته، همون بوته 45% ازکنه خسارت دیده.بعنی 25% توی دل 45% تکرار شده.پس 25% رو دوباره بحساب نمیاریم

اتفاقا اینجا برعکس قانون بشکه ست.توی قانون حداقلی یا همون بشکه مینیمم در نظر گرفته میشه ولی اینجا ماکزیمم باید لحاظ بشه

eliot -esf

کاربر ممتاز
علت اینه که همه خسارتها روی گیاه یک مزرعه ست.یعنی اون بوته ای که مثلا 25% خسارت دیده از شته، همون بوته 45% ازکنه خسارت دیده.بعنی 25% توی دل 45% تکرار شده.پس 25% رو دوباره بحساب نمیاریم

اتفاقا اینجا برعکس قانون بشکه ست.توی قانون حداقلی یا همون بشکه مینیمم در نظر گرفته میشه ولی اینجا ماکزیمم باید لحاظ بشه

آها منو باش فک کردم قانون بشکه شوخیه !!! یعنی واقعا یه قانون یشکه داریم ؟!
بعد این در نظر گرفتن ماکس حتما میشه قانون تانک :D وقتی مینوم میشه بشکه !!

میشه یکی راجع ب قانون بشکه توضیح بده؟!:)

اره بیشتر بگید !!! قانون بشکه و تانک چیه ؟!؟!
دقیقا مال چه درسی حساب میشه !!؟!؟
چرا ترم آخریه این چیزاا را بلد نیسم :confused:

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
الهام جون عزيزم مثلا ما كه درسو تموم كرديم چيزي بلديم؟ به خدا اگه بلد باشم..
رفتم مزرعه كاهو مثلا ميخواستم نظر كارشناسي بدم فقط واسه خودم چرخيدم يه كلام هم حرف نزدم از مغز كاهو كه بسيور خوشمزه اس خوردم پاشديم دست در دست هم برگشتيم خونه. تفريح سالم يعني شغل ما.
يعني تغيير رشته دواي درد منه.
ولي قضيه بشكه چيه؟:eek: مربوط به بيماريه؟
شته به رنگ زرد تمايل داره ها تريپس آبي.
بنابراين كارت زرد و آبي پخش ميكنيم به شدت

eliot -esf

کاربر ممتاز
الهام جون عزيزم مثلا ما كه درسو تموم كرديم چيزي بلديم؟ به خدا اگه بلد باشم..
رفتم مزرعه كاهو مثلا ميخواستم نظر كارشناسي بدم فقط واسه خودم چرخيدم يه كلام هم حرف نزدم از مغز كاهو كه بسيور خوشمزه اس خوردم پاشديم دست در دست هم برگشتيم خونه. تفريح سالم يعني شغل ما.
يعني تغيير رشته دواي درد منه.
ولي قضيه بشكه چيه؟:eek: مربوط به بيماريه؟
شته به رنگ زرد تمايل داره ها تريپس آبي.
بنابراين كارت زرد و آبي پخش ميكنيم به شدت
نه تو یه مدت از باشگاه دور بودی برا همینه شدی ضد گیاهپزشکی کم کم دوباره درس میشه !!:w12: باید بلد باشیم زشته !!! بعد یه سوال خیلی ریز دارم ازت حالا میام تو صفحه ات میپرسم یادت باشه !!

اینطور که من فهمیدم مربوط به آفت وقتی حداقل خسارت در نظر میگیرند میگن قضیه بشکه :w05: (از گفته های آقای افشین و رضا گرفتماااا !! شایدم غلط باشه )

اینجا سوال مبارزه و کنترل نیس دوسم که کارت زرد و آبی اینااا استفاده کنیم !! سوال در واقع اینه که کل خسارت وارده به محصولمون چقدر ؟!

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
محصول؟ كدوم محصول؟ مربوط به زمانيه كه من نبودم؟ اين سوالا از كجا ميان؟ آقا من توي بحث نميام گيج شدم

eliot -esf

کاربر ممتاز
محصول؟ كدوم محصول؟ مربوط به زمانيه كه من نبودم؟ اين سوالا از كجا ميان؟ آقا من توي بحث نميام گيج شدم
سوالها مشق های منه !! :D گیج نشو !!! سوال فرضیه
یه محصول فرضی
با چند تا افت با درصد های مختلف گفته خسارت میزنه
بعد جمع کل خسارت خواسته در صورتی که خسارت همه آفت ها را که با هم جمع کنیم از 100 میزنه بالا !!! باید یه راه پیدا کنیم که درصد کل خسارت حساب کنیم !!

Phyto

مدیر تالار
اره قانون بشکه :biggrin: حالا یعنی نظری ندارید راجب کل خسارت ؟!؟؟
نظرم همین بود که گفتم دیگه! بشکه! البته به قول افشین برعکسش!! یعنی همون 45% حداکثر

منظور منم همین بود، روند قانونیش رو گفتم!! :D

Phyto

مدیر تالار
میشه یکی راجع ب قانون بشکه توضیح بده؟!:)
قانون حداقل که احتمالاً بهترین تئورى عامل محدودکنندهٔ شناخته شده، به‌وسیلهٔ جستوس وان‌لیبیگ مطرح گردید. وى این قانون را بدین صورت بیان نمود: 'کمبود یا عدم وجود یک عنصر ضروری، در جائى که بقیهٔ عناصر موجود باشند، مانع تولید محصول زراعى مى‌گردد. این قانون گاهى اوقات 'قانون بشکه' نیز نامیده مى‌شود. اگر بشکه‌اى داراى بدنهٔ تخته‌اى با ارتفاع‌هاى متفاوت باشد قد، کوتاهترین تخته، تعیین‌کنندهٔ ظرفیت بشکه مى‌باشد (شکل قانون حداقل که توسط بشکه‌اى ساخته شده از تخته‌هائى با ارتفاعات مختلف). بنابراین عامل رشد در پائین‌ترین حد موجود (چه اقلیمی، خاکی، بیولوژیکى یا ژنتیکی) معین‌کنندهٔ ظرفیت عملکرد مى‌باشد.

اگه متوجه نشدین بگین تا افشین بیاد بیشتر توضیح بده!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
قانون حداقل که احتمالاً بهترین تئورى عامل محدودکنندهٔ شناخته شده، به‌وسیلهٔ جستوس وان‌لیبیگ مطرح گردید. وى این قانون را بدین صورت بیان نمود: 'کمبود یا عدم وجود یک عنصر ضروری، در جائى که بقیهٔ عناصر موجود باشند، مانع تولید محصول زراعى مى‌گردد. این قانون گاهى اوقات 'قانون بشکه' نیز نامیده مى‌شود. اگر بشکه‌اى داراى بدنهٔ تخته‌اى با ارتفاع‌هاى متفاوت باشد قد، کوتاهترین تخته، تعیین‌کنندهٔ ظرفیت بشکه مى‌باشد (شکل قانون حداقل که توسط بشکه‌اى ساخته شده از تخته‌هائى با ارتفاعات مختلف). بنابراین عامل رشد در پائین‌ترین حد موجود (چه اقلیمی، خاکی، بیولوژیکى یا ژنتیکی) معین‌کنندهٔ ظرفیت عملکرد مى‌باشد.

با اجازهمن با یه مثال توضیح بدم

فرض کنین امشب قراره برا شام، اونم بار اول خونه عمه ی افاده ای شوهر یه بنده خدایی(تازه عروس!) تشریف بیارن
عروس خانمم میخوان حسابی سنگ تموم بذارن که عمه خانم پشت سرشون نگن: کور شین با این عروس گرفتنتون!

خلاصه همه چی از سالاد و نوشیدنی ومیوه و شیرینی مهیا شده...غذای اصلی هم قرمه سبزیه...
خورشتو که جلو عمه خانم میذارن میبینن ای داد بی داد....گوشت کیلویی 30تومن، سبزی کیلویی 4تومن...برنج کیسه ای 50تومن ...لوبیا کیلویی 10تومن توی خورش ریخته شده اما عروس خانم فراموش کردن 4تا لیموی امانی ناقابل که از همه مواد خورشت ارزشش کمتره توش بریزین....

هیچی دیگه طبق قانون حداقلی لیبیک یا همون بشکه بخاطر چندتا لیموی بی ارزش، خورشته ناقص شده و هر چقد بابت گوشت و برنج پول دادن بی فایده بود! اصلا مگه قرمه سبزی بدون لیمو میشه!!!

هیچی دیگه الان بخاطر همون چندتا لیموی ناقابل عمه خانم اونقد پشت سر عروس خانم حرف زد که الان کارشون داره به جدایی میکشه...تورو خدا براشون دعا کنین از هم جدا نشن ...خیلی جوونن...

خب بچه ها نتیجه ای که از این داستان گرفتیم اینه که قبل از ازدواج حتما باید قانون بشکه رو فوت آب باشیم والا....

eliot -esf

کاربر ممتاز

من فک میکنم فهمیدم !!! یه مثال بزنم ببینید درس فهمیدم
مثلا کمترین مقدار منیزیوم باشه و نیتروژن به اندازه کافی موجود
خب ساختمان کلروفیل که یه منیزیوم وسطش و 4 تا نیتروژن در نتیجه ظرفیت ساخت کلروفیل میشه تا جایی که منیزیوم وجود داره !! درسته !؟؟
اما حالا اگه بخوایم برعکسش کنیم ....
میشه گفت این قانون بشکه برای عناصر غذایی جواب میده و برعکسش برای آفات ؟؟؟! موافقید ؟!؟

یادتون باشه معمولا گیاه هیچ خسارتی رو جبران نمیکنه مگه زمانی که از جیب کشاورز اون خسارت وصول بشه!!!!
اوکی قبول !!! خب پس بقیه این خسارت ها چی میشوند ؟! آها گفتید یادم رفت شرمنده !!!

بقیه خسارت ها تو دل همون خسارت ها هستند !! میشه بگید اصلا برای تعیین درصد خسارت از چه روشی استفاده میشه ؟!؟!

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
میشه گفت این قانون بشکه برای عناصر غذایی جواب میده و برعکسش برای آفات ؟؟؟! موافقید ؟!؟

اوکی قبول !!! خب پس بقیه این خسارت ها چی میشوند ؟! آها گفتید یادم رفت شرمنده !!!

میشه بگید اصلا برای تعیین درصد خسارت از چه روشی استفاده میشه ؟!؟!

توی خیلی از علوم حتی اقتصاد هم کاربرد داره...اصلا بحث قانون لیبیک رو به این موضوع مزتبط نکنین...بقول مدیرفیتو فقط از اصولش استفاده شد نه خودش

از روشهای ساده نمونه برداری و آماری برای تعیین خسارت استفاده میکنن

طبق جداولی که وجود داره به ازاء یه سطح مشخص کادر یا پلات اندازی میشه

تعداد کل گیاهان داخل هر پلات شمرده میشه(مثلا120 بوته)

تعداد گیاهان آسیب دیده از آفت یا عامل خسارت زا(شاید تگرگ و سیل باشه) داخل همون کادر شمرده میشه(مثلا 65 بوته)

بعد بر اساس تجربه خودتون بطور متوسط یه درصد خسارت ناشی از عامل مورد بررسی رو برای گیاهان آسیب دیده اون کادر اعمال میکنین.مثلا میگیم از این تعداد بوته خسارت دیده شته تونسته بطور متوسط 40% خسارت بزنه

حالا 40% مثال رو در تعداد بوته های آسیب دیده(65) ضرب میکنیم(عدد حاصله رو تعدادگیاهان 100% خسارت دیده میگن). این عدد در اینجا 29.25میشه
حالا این عدد بدست اومده رو به تعداد کل بوته ها(اینجا 120) تقسیم و درصد میگیریم، عدد حاصله درصد خسارت مثلا شته خواهد بود

Phyto

مدیر تالار
البته من به این شیوۀ محاسبۀ خسارت هم اشکال دارم! چون چیزی که در عمل اتفاق میفته خیلی متفاوت از این محاسبات تئوری خواهد بود.
قلمروی فعالیت و پراکنش آفات تو این قضیه مهمه، نحوۀ خسارت و به قول معروف جایگاه عمل هر کدوم از آفات مهمه! ...
مثلا اگه منظور از کنه، تترانیکیدها باشن دیگه هیچ آفتی وارد حیطۀ فعالیتیشون نمیشه و عملا خسارتشون باید جدا محاسبه و جمع بشه!
اگه واقعاً همچین وضع اسفناکی تو یه مزرعه اتفاق بیفته به نظر من اقلاً هشتاد درصد خسارت میخوره!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
البته من به این شیوۀ محاسبۀ خسارت هم اشکال دارم! چون چیزی که در عمل اتفاق میفته خیلی متفاوت از این محاسبات تئوری خواهد بود.
قلمروی فعالیت و پراکنش آفات تو این قضیه مهمه، نحوۀ خسارت و به قول معروف جایگاه عمل هر کدوم از آفات مهمه! ...
مثلا اگه منظور از کنه، تترانیکیدها باشن دیگه هیچ آفتی وارد حیطۀ فعالیتیشون نمیشه و عملا خسارتشون باید جدا محاسبه و جمع بشه!
اگه واقعاً همچین وضع اسفناکی تو یه مزرعه اتفاق بیفته به نظر من اقلاً هشتاد درصد خسارت میخوره!

این روش یه روش ارزیابیه...قطعا حاشیه خطا هم داره.مخصوصا اینکه عوامل دیگه ای توی نتیجه تاثیر میزارن مثل سلیقه شخصی و تجربه کارشناس و یک سری عوامل هم که تاثیر دارن در نظر گرفته نمیشن...

eliot -esf

کاربر ممتاز
توی خیلی از علوم حتی اقتصاد هم کاربرد داره...اصلا بحث قانون لیبیک رو به این موضوع مزتبط نکنین...بقول مدیرفیتو فقط از اصولش استفاده شد نه خودش

از روشهای ساده نمونه برداری و آماری برای تعیین خسارت استفاده میکنن

طبق جداولی که وجود داره به ازاء یه سطح مشخص کادر یا پلات اندازی میشه

تعداد کل گیاهان داخل هر پلات شمرده میشه(مثلا120 بوته)

تعداد گیاهان آسیب دیده از آفت یا عامل خسارت زا(شاید تگرگ و سیل باشه) داخل همون کادر شمرده میشه(مثلا 65 بوته)

بعد بر اساس تجربه خودتون بطور متوسط یه درصد خسارت ناشی از عامل مورد بررسی رو برای گیاهان آسیب دیده اون کادر اعمال میکنین.مثلا میگیم از این تعداد بوته خسارت دیده شته تونسته بطور متوسط 40% خسارت بزنه

حالا 40% مثال رو در تعداد بوته های آسیب دیده(65) ضرب میکنیم(عدد حاصله رو تعدادگیاهان 100% خسارت دیده میگن). این عدد در اینجا 29.25میشه
حالا این عدد بدست اومده رو به تعداد کل بوته ها(اینجا 120) تقسیم و درصد میگیریم، عدد حاصله درصد خسارت مثلا شته خواهد بود

تجربه !!! یکی تجربه نداشته باشه باید چیکارکنه !!!؟!؟ بعددقیق نیس؟؟!
فک کنم این درصد نسبت به گیاه سالم میسنجند !! مثلا تو آزمایشگاه یه چند تا بوته سالم بدون آفت پرورش بدیم بعد خشک کنیم وزنشو حساب کنیم
جند تا بوته های سالم با مثلا یه تعدادی شته مشخص آلوده کنیم بعد که خسارت زدند دوباره خشک کنیم وزنشو حساب کنیم بعد نسبت به سالمه درصد بگیریم !! هوم ؟!؟ (از خودم دراوردم:whistle: )
البته فک کنم برای برگ خوار بهتر باشه تا شته !!!

بعد یه چیز دیگه اون عدد آخریه درصد خسارت کل شته به کل محصولمون اره ؟!؟

eliot -esf

کاربر ممتاز

یعنی بخاطر تارهایی که میتنه دیگه ملخ اون برگ نمیخوره ؟!؟!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
تجربه !!! یکی تجربه نداشته باشه باید چیکارکنه !!!؟!؟ بعددقیق نیس؟؟!
فک کنم این درصد نسبت به گیاه سالم میسنجند !! مثلا تو آزمایشگاه یه چند تا بوته سالم بدون آفت پرورش بدیم بعد خشک کنیم وزنشو حساب کنیم
جند تا بوته های سالم با مثلا یه تعدادی شته مشخص آلوده کنیم بعد که خسارت زدند دوباره خشک کنیم وزنشو حساب کنیم بعد نسبت به سالمه درصد بگیریم !! هوم ؟!؟ (از خودم دراوردم:whistle: )
البته فک کنم برای برگ خوار بهتر باشه تا شته !!!

بعد یه چیز دیگه اون عدد آخریه درصد خسارت کل شته به کل محصولمون اره ؟!؟

بله د رصد خسارت شته ست
اره معلومه از خودت درآوردی خدایی!:smile:

این درصدا توی کشاورزی لنگان ما زیاد بالا پایینش مهم نیس...مهم آخر کاره که کشاورز حساب جیب خودشو میکنه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

خب عملا جدا محاسبه میشه... شما وقتی داری درصد خسارت شته رو حساب میکنی از نظر شما گیاه آلوده به کنه سالم محسوب میشه...اصلا کنه دیدی ندیدی...

eliot -esf

کاربر ممتاز
بله د رصد خسارت شته ست
اره معلومه از خودت درآوردی خدایی!:smile:

این درصدا توی کشاورزی لنگان ما زیاد بالا پایینش مهم نیس...مهم آخر کاره که کشاورز حساب جیب خودشو میکنه
لنگان !!! برا کشاورز مهم نیس برا من مهندس که میخوام دقیق دستور سم بدم که مهمه !!

نه به نظرم درصد گیری شما خیلی درس نیس !! باید یه روشی باشه که دقتش بیشتر باشه !! اگه بتونیم راه پیدا کردن هر کدوم این درصد خسارت بفهمیم جواب سوالم آسون میشه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
لنگان !!! برا کشاورز مهم نیس برا من مهندس که میخوام دقیق دستور سم بدم که مهمه !!

نه به نظرم درصد گیری شما خیلی درس نیس !! باید یه روشی باشه که دقتش بیشتر باشه !! اگه بتونیم راه پیدا کردن هر کدوم این درصد خسارت بفهمیم جواب سوالم آسون میشه
شایدم روشم از نظرشما درست نباشه....
صندوق بیمه خسارات داره از این روش استفاده میکنه....فکر نمیکنم کسی به اندازه اونا وسواس داشته باشه که یه موقع ضرر نکنه.....
مطمئن باشین هیچ منبع داخلی و خارجی رو پیدا نمیکنین که روش بهتری رو با توجه به مقدورات ما ارائه کرده باشه....من نمیخوام وارد بحث ریموت سنسینک بشم و الا قضیه بیخ پیدا میکنه...

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

قضیه خیلی واضحه...نمیدونم شاید متوجه منظورم نشدید
کافیه شما فقط شکل خسارت هر آفت رو بشناسید.و یه کمم تجربه داشته باسید که این مقدار خسارت روی بئته یعنی چقد از عملکرد ممکنه کم کنه...بقیش ضربو تقسیمه

eliot -esf

کاربر ممتاز
شایدم روشم از نظرشما درست نباشه....
صندوق بیمه خسارات داره از این روش استفاده میکنه....فکر نمیکنم کسی به اندازه اونا وسواس داشته باشه که یه موقع ضرر نکنه.....
مطمئن باشین هیچ منبع داخلی و خارجی رو پیدا نمیکنین که روش بهتری رو با توجه به مقدورات ما ارائه کرده باشه....من نمیخوام وارد بحث ریموت سنسینک بشم و الا قضیه بیخ پیدا میکنه...

اتفاقا استفاده از روش ماهواره ای بهتر !! چرا قضیه بیخ پیدا کنه ؟!؟! (برا نگفتن دقیق سطح زیر کشت - مالیات - این حرفاا میگید !! )
بعد من که کلا با روش شما مخالف نیستم !! فقط با اون قسمت تجربه اش مخالفم !! مثلا من تجربی یه دفعه میگم این طور که پیداست یه 20 درصد بعد دفعه بعدی حالم داغونه میگم نه 40 درصد !!!
باید یه نکته ای چیزی داشته باشه !! مثلا میزان شیره گیاهی که خورده شده
یا میزانی که ضعیف شده در اثر خوردن شیره گیاهی
یا میزان قسمتی از گیاه که دیگه سبز نیس
یه چیزی باید باشه تو این قسمت

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
اتفاقا استفاده از روش ماهواره ای بهتر !! چرا قضیه بیخ پیدا کنه ؟!؟! (برا نگفتن دقیق سطح زیر کشت - مالیات - این حرفاا میگید !! )
بعد من که کلا با روش شما مخالف نیستم !! فقط با اون قسمت تجربه اش مخالفم !! مثلا من تجربی یه دفعه میگم این طور که پیداست یه 20 درصد بعد دفعه بعدی حالم داغونه میگم نه 40 درصد !!!
باید یه نکته ای چیزی داشته باشه !! مثلا میزان شیره گیاهی که خورده شده
یا میزانی که ضعیف شده در اثر خوردن شیره گیاهی
یا میزان قسمتی از گیاه که دیگه سبز نیس
یه چیزی باید باشه تو این قسمت

خب همین چیزایی که شما دارید میگید من بهش تجربه میگم...
بعدم یه جایی گفتین درصد خسارتو میخواین دقیق بدونین برا سم پاشی؟ خب خسارت وارد شد سمپاشی فقط یه جورایی رفع مسوولیت و شاخص بی برنامگیه.....
شما باید با ردیابی آفات رو به هر روشی که دم دستتون هس کاری کنین که مزرعه به خسارت نرسه

eliot -esf

کاربر ممتاز
خب همین چیزایی که شما دارید میگید من بهش تجربه میگم...
بعدم یه جایی گفتین درصد خسارتو میخواین دقیق بدونین برا سم پاشی؟ خب خسارت وارد شد سمپاشی فقط یه جورایی رفع مسوولیت و شاخص بی برنامگیه.....
شما باید با ردیابی آفات رو به هر روشی که دم دستتون هس کاری کنین که مزرعه به خسارت نرسه
من یه فرمول پیدا کردم بهتر !!! Capture.PNG

منظورم همون بود !!! یعنی زمان سم پاشی !!! باید میزان خسارت بدونم که ببینم چه میشود کرد !!

بالا