ببینید و بگویید (نام دستگاه و عملکرد آن )

علی وفسی

عضو جدید
با سلام به همه دوستان خوبم....
سئوال جدیدی رو مطرح میکنم اما این بار کمی تخصصی تر ....تصویری که میبینید یک ماشین بافندگی تاری و پودی است....خوب سئوال اینه که ... سیستم تشکیل دهنه این ماشین چیه ؟؟ در موردش توضیح بدین .....و سئوال دوم : سیستم پود گذاری این ماشین چیه ؟ به همراه یک توضیح مختصر...سئوال سومی هم هست که بعدا" مطرح میکنم;)

پیوست ها

• Sj736iii_Automatic_Pick_Finder_Rapier_Weaving_Loom_With_Electronic_Weft_Selector.jpg
    Sj736iii_Automatic_Pick_Finder_Rapier_Weaving_Loom_With_Electronic_Weft_Selector.jpg
    65 کیلوبایت · بازدیدها: 0

haman_shah

عضو جدید
خوب مهندس یه مشکلی وجود داره و اونم اینه که تو اسم عکس دستگاه رو مشخص کرده!!
اما من دلیلم رو میگم که چرا سیستم پود گذاری رپیره! به خاطر اون قسمت نیم دایره که از جلوی دستگاه بیرون زده مشخصه که رپیریه.
دوم سیستم تشکیل دهنه: فکر میکنم دابی روتاری باشه به خاطر محفظه بزرک جلوی دستگاه.

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
خوب مهندس یه مشکلی وجود داره و اونم اینه که تو اسم عکس دستگاه رو مشخص کرده!!
اما من دلیلم رو میگم که چرا سیستم پود گذاری رپیره! به خاطر اون قسمت نیم دایره که از جلوی دستگاه بیرون زده مشخصه که رپیریه.
دوم سیستم تشکیل دهنه: فکر میکنم دابی روتاری باشه به خاطر محفظه بزرک جلوی دستگاه.

سلام بسیار عالی بود.
ممنون
در مورد اسم دستگاه هم که پایین نوشته،پیش میاد دیگه!
حالا سوالای دیگه ای هم میشه مطرح کرد.

علی وفسی

عضو جدید
سلام .... راستش من حواسم به اسم عکس نبود ولی خوب به شما تبریک میگم که از روی شکل ماشین تشخیص دادین....آفرین
خوب سئوال سوم و چهارم رو مطرح میکنم

قسمتی که با عدد 1 نشون دادم اسمش چیه ؟؟؟ و چه وظیفه ای داره ؟؟
قسمتی که عدد 2 نشون دادم چه کاربردی داره ؟؟;)

ضمنا" از دوست خوبم haman_shah خواهش میکنم که با توجه به هدف این تاپیک توضیح مختصری هم درباره سیستم دابی بدهند ...ممنون

*سئوال بعدی یک سئوال محاسباتی در زمینه ریسندگی خواهد بود:gol:

پیوست ها

• new.jpg
    new.jpg
    68.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

haman_shah

عضو جدید
با سلام به دوستان توضیحات مختصری راجع به مکانیسم دابی خواهم داد که با توجه به اینکه من گرایشم شیمی و علوم الیاف هست از کمبودهای احتمالی عذر میخوام.
کلا سیستم های تشکیل دهنه یا توسط وردها انجام میشود یا به صورت jacquard .
در سیستم وردی یک دسته نخی که در یک ورد قرار دارند با هم بالا میروند و کمترین تهداد ورد برای غمل بافندگی دو عدد میباشد که برای بافت تافتین ساده استفاده میشود. بنابر این هرچه تعداد وردها بیشتر باشد ازادی عمل برای ایجاد طرح های پیچیده تر بر روی پارچه نیز بیشتر میشود.
در سیستم زاکارد هر نخ تار به طور جداگانه فرمان میگیرد بنا بر این شما هر طرح دلبخواهی را میتوانید ایجاد کنید مثل یک منظره (احتیاجی به وجود نظم در طرح پارچه نمیباشد)
در ماشینهای قدیمی سیستم بالا پایین بردن وردها به صورت بادامکی بود که مشکل کمبود تعداد وردها را داشت.
در دابی حداکثر میتوان تا 36 ورد داشت که تعداد انها به عوامل زیر بستگی دارد:
1- ضخامت وردها که با افزایش ان تعداد کم میشود.
2-فاصله بین میلنگ و دفتین.هرچه فاصله رفت و برگشت دفتین کمتر باشد فضا برای قرار دادن ورد بیشتر است.
در دابی بر خلاف بادامکی مکانیسم طرح از مکانیسم حرکت دادن وردها جداست بنا براین میتوان از وردهای بیشتری استفاده کرد.
مکانیسم فرمان دابی:شامل اجزای 1-زنجیر یا کارت فرمان 2-سوزن های فرمان 3- میله های فرمان 4- میله های کنترل کننده و تیغه های مربوطه و..
سیستم فرمان بدین صورت است که بر روی کارت فرمان نقاطی را با پانچ سوراخ میکنند و وقتی سوزن های فرمان که بر روی کارت در حال چرخش قرار دارند به داخل انها میافتند میله های فرمان درگیر شده و در نهایت ورد مربوطه به بالا میرود.
مراحل تکامل دابی:
1- دابی 1بالابر: رد این سیتم ضرورت دارد پس از پود گذاری همه وردها هم سطح شوند و سپس ورد بعدی انتخواب شود و بالا برده شود.
2- دابی 2 بالا بر:سرعت انها 2 برابر 1 بالابر هاست
3- روتاری:در این دابی قطعات نوسان کننده حذف شده و عمر دستگاه بالاتر رفته
4- سیستم های جدید دابی: به صورت الکتریکی فرمان میگیرند و کارت نقشه دز انها حذف شده
در سیستم های اینده بالا وپایین رفتن وردها توسط موتورهای جداگانه صورت خواهد گرفت
دلیل اینکه هنوز از دابی استفاده میشود قیمت بالای زاکارد و هزینه نگه داری پایینتر ان است و همچنین در بعضی اوقات به دو سیستم احتیاج است مثل فرش ماشینی که هم دابی دارد و هم زاکارد.

در مورد سوال دوستمان علی وفسی فکر میکنم قسمتهای 1 دفتین باشند که پود را به پارچه میکوبد
قسمت 2 سیستم کشش پارچه باشد

Setayesh

مدیر تالار
با سلام به دوستان توضیحات مختصری راجع به مکانیسم دابی خواهم داد که با توجه به اینکه من گرایشم شیمی و علوم الیاف هست از کمبودهای احتمالی عذر میخوام.
کلا سیستم های تشکیل دهنه یا توسط وردها انجام میشود یا به صورت jacquard .
در سیستم وردی یک دسته نخی که در یک ورد قرار دارند با هم بالا میروند و کمترین تهداد ورد برای غمل بافندگی دو عدد میباشد که برای بافت تافتین ساده استفاده میشود. بنابر این هرچه تعداد وردها بیشتر باشد ازادی عمل برای ایجاد طرح های پیچیده تر بر روی پارچه نیز بیشتر میشود.
در سیستم زاکارد هر نخ تار به طور جداگانه فرمان میگیرد بنا بر این شما هر طرح دلبخواهی را میتوانید ایجاد کنید مثل یک منظره (احتیاجی به وجود نظم در طرح پارچه نمیباشد)
در ماشینهای قدیمی سیستم بالا پایین بردن وردها به صورت بادامکی بود که مشکل کمبود تعداد وردها را داشت.
در دابی حداکثر میتوان تا 36 ورد داشت که تعداد انها به عوامل زیر بستگی دارد:
1- ضخامت وردها که با افزایش ان تعداد کم میشود.
2-فاصله بین میلنگ و دفتین.هرچه فاصله رفت و برگشت دفتین کمتر باشد فضا برای قرار دادن ورد بیشتر است.
در دابی بر خلاف بادامکی مکانیسم طرح از مکانیسم حرکت دادن وردها جداست بنا براین میتوان از وردهای بیشتری استفاده کرد.
مکانیسم فرمان دابی:شامل اجزای 1-زنجیر یا کارت فرمان 2-سوزن های فرمان 3- میله های فرمان 4- میله های کنترل کننده و تیغه های مربوطه و..
سیستم فرمان بدین صورت است که بر روی کارت فرمان نقاطی را با پانچ سوراخ میکنند و وقتی سوزن های فرمان که بر روی کارت در حال چرخش قرار دارند به داخل انها میافتند میله های فرمان درگیر شده و در نهایت ورد مربوطه به بالا میرود.
مراحل تکامل دابی:
1- دابی 1بالابر: رد این سیتم ضرورت دارد پس از پود گذاری همه وردها هم سطح شوند و سپس ورد بعدی انتخواب شود و بالا برده شود.
2- دابی 2 بالا بر:سرعت انها 2 برابر 1 بالابر هاست
3- روتاری:در این دابی قطعات نوسان کننده حذف شده و عمر دستگاه بالاتر رفته
4- سیستم های جدید دابی: به صورت الکتریکی فرمان میگیرند و کارت نقشه دز انها حذف شده
در سیستم های اینده بالا وپایین رفتن وردها توسط موتورهای جداگانه صورت خواهد گرفت
دلیل اینکه هنوز از دابی استفاده میشود قیمت بالای زاکارد و هزینه نگه داری پایینتر ان است و همچنین در بعضی اوقات به دو سیستم احتیاج است مثل فرش ماشینی که هم دابی دارد و هم زاکارد.

در مورد سوال دوستمان علی وفسی فکر میکنم قسمتهای 1 دفتین باشند که پود را به پارچه میکوبد
قسمت 2 سیستم کشش پارچه باشد

بسیار عالی بود
خیلی ممنون بابت توضیحاتتون.

:w27:

علی وفسی

عضو جدید
سلام به دوستان...
من افرین دو چندان به شما میگم دوست خوبم که با توجه به گرایشی که دارین اولا سئوال اول رو کاملا صحیح پاسخ دادین و ثانیا" این توضیح کامل رو دادید....واقعا" ممنون

اما خوب با کمال تاسف در مورد سئوال جدید پاسختون صحیح نبود و اون قسمت که با عدد 1 نشان داده شده دفتین نیست اما ناحیه لبه ی بافت هست و مورد سئوال نام اون قطعه و کاربردشه ....
:gol:

haman_shah

عضو جدید
خواهش میکنم دوستان شما لطف دارید.
اقای وفسی خیلی کنجکاو شدم جواب سوالات رو بفهمم من دلیل وجود اون پره هارو که با شماره 2 مشخص کردید نمیفهمم!!! با تشکر از شما که سوالات خوبی مطرح میکنید.

علی وفسی

عضو جدید
سلام.....ضمن تشکر از دوستان خوبم haman_shah و setayesh جواب سئوال رو میگم و هنوز از این بی مهری دوستان نسبت به انجمن ازرده هستم و متاسفانه دلسرد ....اما خوب فکر میکنم کمی به تبلیغات احتیاج داریم حتی در مجله ای مثل صنعت کهن ..بگذریم
قسمت شماره 1 تمپل هست که لبه بافت رو نگه می داره به اصلاح یک گیره سوزنی هست که سطح سوزنی اون روی یک چرخ دنده قرار داره و با حرکت پارچه می چرخه و همیشه لبه بافت رو در هنگام دفتین زنی محکم نگه داشته تمپل در دو طرف لبه بافت وجود داره .....اما شکل شماره 2 در اکثر ماشین های رپیری دیده میشه چون لبه پارچه در این سیستم ظاهر خوبی نداره یعنی ابتدا و انتهای نخ پود از هر دو طرف بیرونه بعد از پود گذاری این لبه بریده میشه ودر ظرفی جمع اوری میشه ..دقت کنید یک سر این رشته به لبه بافت چسبیده و سر دیگر اون در ظرف ( ضخامت این نوار که از لبه جدا میشه 2 تا 3 سانته) این پره ای که میبینید برای هدایت بهتر این نوار ضایعات به ظرف مربوطه هست...........ضمنا با توجه به این شرایطی که وجود داره بنده دیگه سئوالی مطرح نمیکنم.................با تشکر

saeedco

عضو جدید
سلام و تشکر بابت اینهمه اطلاعات خوبی که قرار دادید
به عنوان کسی که بخاطر علاقه تا پاسی از شب تمام تاپیک ببینید و بگوئیدو خوندم به خودم اجازه دادم یه اظهار وجودی کنم :redface: و بگم متاسفانه خیلی از عکسهای صفحه های قبل رو نمیشه دید و خیلی خیلی متاسفم که مهندسان و اساتیدی که دلسوزانه و بدون هیچ چشمداشتی تجربیاتشونو اینجا قرار میدن بخاطر بحثهای حاشیه ای که نمیدونم چیه اینطور دلسرد میشند
ولی جناب علی وفسی بخاطر گرمای وجود دوستانی اینچنین صمیمی و علاقه مند لطفا ادامه بدید:gol:

آخرین ویرایش:

تکنوریس

عضو جدید
سلام

سلام

سلام

بنا به درخواست ، یکی دیگر از این تصویر به همرا ماشین آلات متصل به آن نمایش داده می شود

مشاهده پیوست 4664

منتظر جوابها و نظرات شما هستیم ;)
این تصویر دستگاه ساکشن به منظور تولید الیاف پلی استر از گرانول میباشد ممنونم

تکنوریس

عضو جدید
با سلام این دستگاه بافندگی راپیری است بدون نیاز به ژاکارد به صورت داوی پود گذاری این به صورت ماکوایی میباشد ماو از طریق دریافت از سلکتور پود گذاری می کند این ماشین برای بافت به صورت سرعت بالا استفاده میشود تار آن نیز توسط لامل ها کنترل میگردد ماکوی آن بر روی نوار یا تسمه ایی متصل که این ماکوی دو طرفه را بر روی ریل خود رفت و بر گشت میدهد همچنین ماکی راستی از سلکتور برقی پود را دریافت و به ماکوی چپی میدهد سپس شانه عملیات فشار را انجام میدهد با تشکر

Setayesh

مدیر تالار
سلام و تشکر بابت اینهمه اطلاعات خوبی که قرار دادید
به عنوان کسی که بخاطر علاقه تا پاسی از شب تمام تاپیک ببینید و بگوئیدو خوندم به خودم اجازه دادم یه اظهار وجودی کنم :redface: و بگم متاسفانه خیلی از عکسهای صفحه های قبل رو نمیشه دید و خیلی خیلی متاسفم که مهندسان و اساتیدی که دلسوزانه و بدون هیچ چشمداشتی تجربیاتشونو اینجا قرار میدن بخاطر بحثهای حاشیه ای که نمیدونم چیه اینطور دلسرد میشند
ولی جناب علی وفسی بخاطر گرمای وجود دوستانی اینچنین صمیمی و علاقه مند لطفا ادامه بدید:gol:

ممنون دوست عزیز بابت حضورتون.
خیلی دلگرم کننده بود.:)
بابت عکسها چون احتمالا قدیمی هستن و مهلت اپلودشون تموم شده باز نمیشن!:smile:

منم از اقای علی وفسی خیلی ممنونم بابت سوال های خوب و خلاقانشون!:gol:
با سلام این دستگاه بافندگی راپیری است بدون نیاز به ژاکارد به صورت داوی پود گذاری این به صورت ماکوایی میباشد ماو از طریق دریافت از سلکتور پود گذاری می کند این ماشین برای بافت به صورت سرعت بالا استفاده میشود تار آن نیز توسط لامل ها کنترل میگردد ماکوی آن بر روی نوار یا تسمه ایی متصل که این ماکوی دو طرفه را بر روی ریل خود رفت و بر گشت میدهد همچنین ماکی راستی از سلکتور برقی پود را دریافت و به ماکوی چپی میدهد سپس شانه عملیات فشار را انجام میدهد با تشکر

ممنون دوست عزیز بابت پاسختون.
لطفا با نقل قول جواب بدید تا مشخص بشه به کدام عکس پاسخ میدید.
ممنون:gol:

علی وفسی

عضو جدید
ممنون دوست عزیز بابت حضورتون.
خیلی دلگرم کننده بود.:)
بابت عکسها چون احتمالا قدیمی هستن و مهلت اپلودشون تموم شده باز نمیشن!:smile:

منم از اقای علی وفسی خیلی ممنونم بابت سوال های خوب و خلاقانشون!:gol:

ممنون دوست عزیز بابت پاسختون.
لطفا با نقل قول جواب بدید تا مشخص بشه به کدام عکس پاسخ میدید.
ممنون:gol:

به نام خدا
سلام به همه دوستان
ممنون از ابراز لطف شما....سئوالی رو مطرح میکنم بسیار ساده....
در بخش تابندگی از چند ماشین نوع ماشین استفاده میشه و در حال حاضر تو فور وان از پر مصرف ترین تویستر هاست ...
علت نام گذاری این دستگاه به تو فور وان (two for one ) چیه ؟ موفق باشید

aminmohammad1

عضو جدید
ببخشید من فکر کنم این دستگاه بافندگی باشه بعد با این دستگاه بعد از بافت پارچه پشمی که مخلوط با یک نوع لیف دیگه است بعد اون لیف را میزارن تو محلول فقط پشم می مونه یا شایدم پتو بافی باشه ولی بعد روشو خار می زنن پرزاش بیاد بیرون همین . !!چقدر معلومات علمیم بالاست خواهش میکنم!!

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
سلام به همگی
این دستگاه آب و روغن زنی الیاف (روغن آنتی استاتیک ) می باشد( سیستم ریسندگی الیاف بلند) اگه به صفحه اول برین این اولین سوال ابن تاپیک بود

doustani

عضو جدید
سلام
فکر کنم برای آغسته کردن الیاف اکریلیک به آب و روغن قبل از ریسندگی ازش استفاده میشه

doustani

عضو جدید
سلام به همگی

با توجه به اینکه اکثر" موافق سوال آسان هستند من یک تصویر خیلی آسان معرفی می کنم
ولی می خوام اسمشو با نام سیستم کاری اش نام ببرید. :D

سلام
این ماشین رینگه به راحتی از نیمچه نخ تولیدی از فینیشر میشه تشخیص داد که سیستم ریسندگی الیاف بلنده

Setayesh

مدیر تالار
سلام
فکر کنم برای آغسته کردن الیاف اکریلیک به آب و روغن قبل از ریسندگی ازش استفاده میشه

سلام دوست عزیز
لطف کنید پاسخها رو با نقل قول جواب بدید که مشخص بشه مربوط به کدام تصویر هست.
پاسخ دوم هم مربوط به سوالات قدیمی و صفحات قبل هست که پاسخ داده شده.
ممنون

آخرین ویرایش:

ramin hajeb

متخصص ریسندگی الیاف کوتاه
سلام.علت نامگذاری two for one رو پرسیده بودید .
چون به ازای هر دور اسپیندل ، 2 تا تاب به نخ اعمال میشه.
یا علی.

Setayesh

مدیر تالار
سلام.علت نامگذاری two for one رو پرسیده بودید .
چون به ازای هر دور اسپیندل ، 2 تا تاب به نخ اعمال میشه.
یا علی.

ممنون رامین جان.
سوال بعدی رو هم شما قرار بدید.

TEXTIL

عضو جدید
به نام خدا
سلام به همه دوستان
ممنون از ابراز لطف شما....سئوالی رو مطرح میکنم بسیار ساده....
در بخش تابندگی از چند ماشین نوع ماشین استفاده میشه و در حال حاضر تو فور وان از پر مصرف ترین تویستر هاست ...
علت نام گذاری این دستگاه به تو فور وان (two for one ) چیه ؟ موفق باشید

با سلام به همه دوستان
جهت تابندگی در قدیم از دستگاههای رینگ تویستر (ring twister) استفاده میشد که بعلت پایین بودن راندمان آن کم کم جای خود را به دستگاههای two for one داد که این دستگاهها همانطور که دوست عزیزمان (ramintkd) فرمودند به ازای هر دور اسپیندل دو (2)تاب به نخ میدهند ولازم بذکر است که نسل جدید دولاتابها که به بازار آمده است به ازای هر دور اسپیندل سه (3)تاب به نخ میدهند

hsv

عضو جدید
با سلام:
تصویر ارائه شده مربوط به ماشین مخلوط کن آب و روغن و الیاف می باشد.

hsv

عضو جدید
با سلام:
ماشین تو فور وان به دلیل دولا کردن و به ازای هر دور چرخش دیسک دو تاب دادن به این نام مشهور گشته. لازم به ذکر است که تری فور وان نیز داریم

mehdimahjan

عضو جدید
سلام .این یک دستگاه رینگ ریسندگیه و برای تکمیل الیاف به نخ قبل از دستگاه دولاکنی است . البته دیگه تولید پایینش مقرون به صرفه نیست.

__mehi__

عضو جدید
این تاپیک عالی ترین تاپیک در قسمت نســــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاجیه !!!!!! من واقعا لذت بردم فعلا تا صفحه ی 15 خوندم!!!

TEXTIL

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان
یک سوال مطرح میکنم ،امیدوارم مفید باشه
1-عکس زیر چیست ،ومتعلق به چه دستگاهیست
2-این نمونه چه مزییتی نسبت به نمونه های قدیمی دارد

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=55868&d=1307280257
_2891976656.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Setayesh

مدیر تالار
با سلام خدمت همه دوستان
یک سوال مطرح میکنم ،امیدوارم مفید باشه
1-عکس زیر چیست ،ومتعلق به چه دستگاهیست
2-این نمونه چه مزییتی نسبت به نمونه های قدیمی دارد

مشاهده پیوست 55868

خیلی ممنون
دوستان عزیز توجه داشته باشن که از این به بعد فقط به سوال جدید یعنی همین سوالی که دوستمون در بالا گذاشتند پاسخ بدید.
مهلت پاسخ به سوالات قبلی تمام شده و جوابش هم مشخص شده.
پیروز باشید.

بالا