اینجا خوزستان؛ ما زیر خاک هستیم

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کارشناس مسئول اداره کل محیط زیست خوزستان گفت: میزان آلایندگی هوا در شهر اهواز از صبح جمعه تا کنون بیش از 7 هزار و700 درصد افزایش داشته است.

صبح امروز در شهر اهواز میزان آلایندگی‌ها یکهزار و1150 میکرو موس بر سانتی متر مکعب بوده است که 7.6 برابر حالت استاندارد است.

در شهرستان شوش از ساعت 11 صبح که بیش از 8 هزار و200 میکرو موس بر سانتی‌متر مکعب بوده است به بیش از 9 هزار و250 میکروموس بر سانتی متر مکعب رسیده است که این رقم 61.6 برابر حالت استاندارد است.

توفان خاک باعث تعطیلی ادارات و مدارس اهواز و 11 شهرستان خوزستان شد.

نمی دونم جریان چیه؟ ولی چرا یک فکر اساسی نمیشه؟چیکار میشه براشون کرد...

اگر اروپا بود فکر کنم کل اروپا حالت فوق العاده اعلام میکرد..

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
اوه اوه خدا به داد برسه! واقعا سخته. استانهای ما + خوزستان که وخیمه! + جنوبشرق و اونورا واقعا گناداریم:mad:....

پ.ن: اوه اوه !!!! من دانشجوام و از شهرم دورم! الان بهم خبر رسید استان و شهر ما هم بسیاااااااااااار وخیمه اوضاعش!!!! اگه خوزستان رو حداقل یه اسمی ازش میبرن، ما که دیگه همونم .... هیچ...!. فوقش یه لحظه تو اخبار بگه
:mad:
خدایی حالا اگه اونجا بودم؛ تمام دستگاه گوارشم که هیچ به هم میریخت، سرگیجه هم میگرفتم، کلا حال جسمیم بد میشد!، حالت گازگرفتگی اصن بهم دست میداد!. چون هروقت گردوخاکه من اینجوری میشم!!!.
مگه ما سلامتیمون رو از سر راه اوردیم؟!

آخرین ویرایش:

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اوه اوه خدا به داد برسه! واقعا سخته. استانهای ما + خوزستان که وخیمه! + جنوبشرق و اونورا واقعا گناداریم:mad:....
کرمانشاه که نمی یاد از اینجور گرد و خاک ها... یادش بخیر سرپل قصر کرمانشاه.. خاصی چونی؟
...
بلی خدا به دادشون برسه.

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
کرمانشاه که نمی یاد از اینجور گرد و خاک ها... یادش بخیر سرپل قصر کرمانشاه.. خاصی چونی؟
...
بلی خدا به دادشون برسه.

وا چرا نمیاد؟ من ایلامم. اما کرمانشاهم میاد!. ریزگردا سرراه اونام هس انصراف که نمیده...خخخخ.
باید بگی خدا به دادتون برسه !...
لرستان-کرمانشاه-ایلام-کردستان-خوزستان..... اوضاعمون از همه وخیمتره.

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وا چرا نمیاد؟ من ایلامم. اما کرمانشاهم میاد!. ریزگردا سرراه اونام هس انصراف که نمیده...خخخخ.
باید بگی خدا به دادتون برسه !...
لرستان-کرمانشاه-ایلام-کردستان-خوزستان..... اوضاعمون از همه وخیمتره.
ایشالله که حل بشه. نمی دونم والله. حالا این گرد و خاک از چی هستش؟

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایشالله که حل بشه. نمی دونم والله. حالا این گرد و خاک از چی هستش؟

گردو خاک شیمیایی دوران جنگ که در بیابونای عراق هست،+ گردوخاکای عربستان و کلا همونورا ... !!!! میاد تو حلق ما و ..... فینیش!. ریزگرد اورانیوم دار :D... همه چی...!:surprised: . ص/د../ام وقتی زنده بود همیشه مالچ پاشی میکرد که خبری نبود از وقتی مرد....!:Dخخخخخخخخخخ

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گردو خاک شیمیایی دوران جنگ که در بیابونای عراق هست،+ گردوخاکای عربستان و کلا همونورا ... !!!! میاد تو حلق ما و ..... فینیش!. ریزگرد اورانیوم دار :D... همه چی...!:surprised: . ص/د../ام وقتی زنده بود همیشه مالچ پاشی میکرد که خبری نبود از وقتی مرد....!:Dخخخخخخخخخخ
من الان فیس پووک داشتم عکس ها رو نگاه میکردم واقعا افتضاحه..جدی می گم خیلی خطرناکه از زلزله بدتره. می دونی چند هزار نفر در معرض بیماری تنفسی قرار می گیرند....
این عرب ها هیچ فایده ای از اول برای ما نداشتند..

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
من الان فیس پووک داشتم عکس ها رو نگاه میکردم واقعا افتضاحه..جدی می گم خیلی خطرناکه از زلزله بدتره. می دونی چند هزار نفر در معرض بیماری تنفسی قرار می گیرند....
این عرب ها هیچ فایده ای از اول برای ما نداشتند..

نه فقط بیماری تنفسی... همه نوع بیماری.... حتی حافظه رو خراب میکنه!... بیماری ای ال اس که بسیار نادر و شدیدا خطرناک و مرگ آوره،کسی که پیش زمینش رو داشته باشه ممکنه بگیره!!، انواع سرطان،، ..................

(دور از جونمون ! :surprised:)خ!

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه فقط بیماری تنفسی... همه نوع بیماری.... حتی حافظه رو خراب میکنه!... بیماری ای ال اس که بسیار نادر و شدیدا خطرناک و مرگ آوره،کسی که پیش زمینش رو داشته باشه ممکنه بگیره!!، انواع سرطان،، ..................
نمی دونم خیلی خطرناکه... حالا باید چیکار کرد؟ فکر کنم رشته تحصیلی شما هم به این مربوط میشه..
راه حلش چیه؟

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمی دونم خیلی خطرناکه... حالا باید چیکار کرد؟ فکر کنم رشته تحصیلی شما هم به این مربوط میشه..
راه حلش چیه؟

من درمورد اثر ریزگرد رو درختا میتونم یه نظراتی بدم و آزمایشاتی و ازاین کارا.... ولی آدما....! یا پیشگیری ازش ..... باید کار بشه!...

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا کار شما بشه.. اون جماعت ......

مسیولین (مسئولین نه...مسیولین) باید جوابگو باشند. بچــه هـــااا موااظب بــاااشیـــــد.... (یادته این تبلیغه دوران بچگی تو تلویزیون میداد؟!...)

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مسیولین (مسئولین نه...مسیولین) باید جوابگو باشند. بچــه هـــااا موااظب بــاااشیـــــد.... (یادته این تبلیغه دوران بچگی تو تلویزیون میداد؟!...)
رایزنی بین المللی اینجاست هااا... ما ها که رابطه بین المللی قوی نداریم...
وگرنه با عراق صحبت میکرد پول شو میدادیم همون کار که میگی صدام میکرد رو ما انجام میدادیم..

sfk123

اخراجی موقت
یه خبر بد، دیگه هیچکار طبیعی نمیشه برای اون منطقه کرد(درختکاری و ...) چون کشور بی آب هست و تا 2050 خشکسالی 11 برابر هم میشه، یعنی مسئله ریز گردها بدتر میشه که بهتر نمیشه!!! امیدهایی که میدن مثل امید فوتبال به دوپینگ بازیکن عراقی بود که فقط می خواستن یه مدت جلوی سروصدای مردم رو بگیرن تا آب ها از آسیاب بیفته.

معصومه ابتکار: خشکسالی در ایران تا سال 2050 ، 11 برابر می شود (کلیک کنید)

تنها راه پیش رو فکر کنم مالچ پاشی باشه، که اونم هزینه زیادی داره شاید براشون نصرفه:gol:

اسماعیل کهرم: از روزگاران قديم، بزرگان كشور ما معتقد بودند كشور ما روي كمربند خشكسالي قرار دارد، ‌اينكه رييس سازمان حفاظت محيط زيست اين مساله را اعلام كرده، ‌اتفاق جديدي نيست،
كوروش كبير هم در ٢٥٠٠ سال پيش اعلام كرده بود خداوند اين سرزمين را از دشمن، دروغ و خشكسالي حفظ كند.

منبع

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه خبر بد، دیگه هیچکار طبیعی نمیشه برای اون منطقه کرد(درختکاری و ...) چون کشور بی آب هست و تا 2050 خشکسالی 11 برابر هم میشه، یعنی مسئله ریز گردها بدتر میشه که بهتر نمیشه!!! امیدهایی که میدن مثل امید فوتبال به دوپینگ بازیکن عراقی بود که فقط می خواستن یه مدت جلوی سروصدای مردم رو بگیرن تا آب ها از آسیاب بیفته.

معصومه ابتکار: خشکسالی در ایران تا سال 2050 ، 11 برابر می شود (کلیک کنید)

تنها راه پیش رو فکر کنم مالچ پاشی باشه، که اونم هزینه زیادی داره شاید براشون نصرفه:gol:

یه مواقعی یه مسائلی انیقدمهمه میشه که ازمهمترین مسائلمون فراموش میکنیم.ای کاش همه دلواپس بودیم البته دلواپس حقیقی.اگه چندسال پیش دلواپس محیط زیستمون میشدیم شایدالان این مشکلاتونداشتیم.من برای محیط زیست دلواپسم شماچطور؟:cry:

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه مواقعی یه مسائلی انیقدمهمه میشه که ازمهمترین مسائلمون فراموش میکنیم.ای کاش همه دلواپس بودیم البته دلواپس حقیقی.اگه چندسال پیش دلواپس محیط زیستمون میشدیم شایدالان این مشکلاتونداشتیم.من برای محیط زیست دلواپسم شماچطور؟:cry:

چی بگیم:razz:... باید عمل کرد...باید پاشید(!!!!!). باید طرح ها رو بهشون بها داد... به محققان بها داد (ازجمله من:cool:)

sfk123

اخراجی موقت

چی بگیم:razz:... باید عمل کرد...باید پاشید(!!!!!). باید طرح ها رو بهشون بها داد... به محققان بها داد (ازجمله من:cool:)

بعععععله دوستان به فکر بودند از سالها خیلی قبل تر. مگه تاحالا اسمی از شاهکارهاشون(سد ها و آبادان کردن کشاورزی با چاههای غیر مجاز و...) رو نشنیدید.

برای نمونه سد گتوند رو بررسی کنید، که چطور با کار کارشناسی آب شرب رو به آب نمک تبدیل کردن!!!(کلیک کنید)

همین سد زدن های غیر اصولی، باعث ازبین رفتن پوشش گیاهی شده==>ریزگرد
همین سد زدن های غیر اصولی، باعث خشک شدن دریاچه ارومیه شده==>ریز گرد

به کی باید گفت: هخامنشیان 2500 سال قبل فهمیده بودند که نباید دیمی سد زد. حالا که زدید بیاید پای کارتون وایسید(همون سد گتوند رو هم زیر بار اشتباهشون نرفتند!!!)، همونطور که خوب پول گرفتید، حالا بیاید جواب بدید!!! ازتون پول نمی خوایم ولی وجدانا دست از سر رودها و منابع زیرزمینی بردارین بسه حماسه آفریدن.

حالا کاری به اونایی که پنهونی، ولی جلوی چشم!!! همه میرن تو محیط زیست حفاظت شده ویلا و هتل و شهرک میسازن و پوشش طبیعی و جنگل رو از بین میبرن، هم نداریم

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعععععله دوستان به فکر بودند از سالها خیلی قبل تر. مگه تاحالا اسمی از شاهکارهاشون(سد ها و آبادان کردن کشاورزی با چاههای غیر مجاز و...) رو نشنیدید.

برای نمونه سد گتوند رو بررسی کنید، که چطور با کار کارشناسی آب شرب رو به آب نمک تبدیل کردن!!!(کلیک کنید)

همین سد زدن های غیر اصولی، باعث ازبین رفتن پوشش گیاهی شده==>ریزگرد
همین سد زدن های غیر اصولی، باعث خشک شدن دریاچه ارومیه شده==>ریز گرد

به کی باید گفت: هخامنشیان 2500 سال قبل فهمیده بودند که نباید دیمی سد زد. حالا که زدید بیاید پای کارتون وایسید(همون سد گتوند رو هم زیر بار اشتباهشون نرفتند!!!)، همونطور که خوب پول گرفتید، حالا بیاید جواب بدید!!! ازتون پول نمی خوایم ولی وجدانا دست از سر رودها و منابع زیرزمینی بردارین بسه حماسه آفریدن.

حالا کاری به اونایی که پنهونی، ولی جلوی چشم!!! همه میرن تو محیط زیست حفاظت شده ویلا و هتل و شهرک میسازن و پوشش طبیعی و جنگل رو از بین میبرن، هم نداریم
واقعا که ماشاا...!. ابتدایی ترین کار، بررسی محیط برای زدن سد هست!.

سد شهرستان ما هم کاری کرده ماهیای رودخونه فوج فوج مردن ترکیدن!.فکرکنم بخاطر آبگیری زودهنگام. اما یه سال که شکستن سد تو خوزستان رخ داد، اینا عبرت گرفتن اومدن بدنه رو 6 متر اضافه کردن!. حالا ان شاا... که در اینده نبینیم نظارتی نبوده یا غیره.... و عوارض سد خودمون رو امیدوارم مشاهده نکنیم!!!!!! تازه یه سد هم نصفه نیمه رها کردن دیگه ولش کردن یه سالی میشه فکرکنم یا یه سال و نیم یا دو سال...!!.

حالا این وسط تو هم نرخ تعیین کن..:cool:

نرخ تعیین میکنم:cry: ...کیست که قدر استعدادها را بداند!؟....:razz::D

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بارون هم درست حسابی امسال نزد.
رفتیم با رفقا بیابون.خیلی وضع داغون بود.کلا خدا به خیر بگذرونه

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا این چ وضعشه؟؟
الان اینجا باد هم داره میاد.مسوولین بی زحمت ی جوری جلوی باد رو هم بگیرن:D
با تشکر

مسئولین جلورعدوبرق رو هم بگیرن!:Dشهر مارعدوبرقاش معروفه!!!. خیلی وحشتناک!. گاهی نماز آیات میخونیم بخاطر رعدوبرقاش!.چون ناخودآکاه میترسیم! (البته شوخی کردم گفتم جلوشو بگیرن...من خیلی دوسشون دارم!:D-حالاانگاردست به سینه شدن بیان جلو بگیرن!!!)خلاصه کلوم رعدوبرق هم جزو نعمتای خداس...خیلی هم خوفه!....
به به رعدوبرقاش بهار وخیم میشه...خخخخخخ.... بایدتوریستا بیان بخاطر شنیدن و دیدن رعداش عوارض پرداخت کنن... خ

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مسئولین جلورعدوبرق رو هم بگیرن!:Dشهر مارعدوبرقاش معروفه!!!. خیلی وحشتناک!. گاهی نماز آیات میخونیم بخاطر رعدوبرقاش!.چون ناخودآکاه میترسیم! (البته شوخی کردم گفتم جلوشو بگیرن...من خیلی دوسشون دارم!:D-حالاانگاردست به سینه شدن بیان جلو بگیرن!!!)خلاصه کلوم رعدوبرق هم جزو نعمتای خداس...خیلی هم خوفه!....

ان شاء الله عنقریب با یکی از همین نعمتهای الهی به دیدار حضرت دوست نائل شوید

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
ان شاء الله عنقریب با یکی از همین نعمتهای الهی به دیدار حضرت دوست نائل شوید

ان شاا...!!!! :w07:. ............ ساکت شوو عاقااااا....!!! ان شاا...ینی اگر خدا بخواد!....... خودت الان با این باد بری به دیار حق بشتابی ...خخخ

آخرین ویرایش:

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان این گرد و خاک تا 10 سال پیش نبود. کسی نمی دونه چطوری یک دفعه اتفاق افتاد. دفعه اولی که من این گرد و خاک رو دیدم از بس غلظ بود فکر کردم مه اه. ماشین ها که می اومد تا 1 متریت که می رسیدن نمی تونستی سرنشین ها رو ببینی.
کسی نمی دونه چطوری یک دفعه ایجاد شد؟

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان این گرد و خاک تا 10 سال پیش نبود. کسی نمی دونه چطوری یک دفعه اتفاق افتاد. دفعه اولی که من این گرد و خاک رو دیدم از بس غلظ بود فکر کردم مه اه. ماشین ها که می اومد تا 1 متریت که می رسیدن نمی تونستی سرنشین ها رو ببینی.
کسی نمی دونه چطوری یک دفعه ایجاد شد؟

ببین من از یه خانم دکتر (دکترای محیط زیست) سوال پرسیدم (یکی از دروس مکانیک در رابطه با آلاینده هاس،استادمون دکتر بود)
قضیه از این قراره »
1) اصلی ترین دلیل : استفاده بیش از حد سد بر روی رودخانه عظیم کارون » که باعث از بین رفتن تالاب ها و باطلاق های جلگه ی عظیم خوزستان شده » که باعث خشک شدن اون ها و بوجود اومدن خاک بسیار نرم و سبک میشه

ازونجاییکه ما در خط راس السرطان هستیم و سنگین ترین باد ها در همین خط بوجود میاد،باد ها خاک های نرم رو بلند میکنن و در سطح خوزستان پخش میکنن

2) یکی از دلایل مهم : مالچ پاشی در صحراهای اطراف خوزستان ،بین دجله و فرات،استان های جنوبی عراق و قسمتی از کویت و کشور های عربی دیگر
جریان از چه قراره » باد های سراسر کره زمین مثل خطوط جاده ها،یه جاده ی مخصوص به خودشون دارن و ازونجا ها تردد میکنن،رفت و آمد باد های بین کشور ایران و عراق،به سمت ایران هست.
مثلا دوره ای که گرد و خاک عظیم شد پدر من عربستان و عراق میرفت واسه حج و زیارت،گفت ذره ای خاک در هوا ندیدم من.ولی ما اینجا داشتیم آدم خاکی درست میکردیم :D
لذا کشور های عربی،تحت تاثیر کوچکترین گرد و خاکی قرار نمیگیرن بلکه بیابان ها و خاک های اونجا توسط باد شسته و به سمت خوزستان کشیده میشه.
لذا اون کشور ها دلیلی نمیبینن بیان برن مالچ پاشی کنن واسه ما! اونها هم میخوان سد بزنن و براشون مهم نیست تالاب هاشون خشک بشه چون ضرری واسشون نداره،چرا پول الکی بدن واسه ایران؟
لذا مدتی (حدود 10 سال پیش به اینور) مالچ پاشی ها بدلیل قرض و قوله های ایران،و بودجه ی بسیار کم محیط زیست برای اختصاص به این موضوع باعث شده کشور های حوضه خلیج فارس،هیچ کارگری رو در اختیار نگیرن و هیچ مالچی تهیه نکنن و روی بیابان ها و غیره نریزن

3) خشکی کشور : کشور در برهه ی خشکسالی قرار داره

4) قضیه ی گرمای کره ی زمین (منظورم گرمای طی هزاران سال یک درجه نیست»»») کره ی زمین هر 28سال به خورشید نزدیک و دورتر میشه چون زاویه گردشش دایره ی دایره نیست بلکه بیضی شکل هست،لذا 14سال رو در گرما و 14سال رو در سرما میگذرونیم.از سال 2000 تا 2014 ما در قسمت گرمای چرخش کره ی زمین دور خورشید قرار داریم و تازه 14سال خنک داره شروع میشه (فرض کنید الآن پائیز هست واسه کره ی زمین دور خورشید!) بنابراین باران های خوب تو سال 2025 و 2028 پیش میاد

5) ولی !!! ولی وقتی سال 2050 شد و خشکسالی دوم پیش اومد یعنی 14سال گرم آغاز شد،اون موقع بدبخت میشیم چون هم 10برابر بیشتر خاک روی زمین بخاطر سد و غیره بوجود میاد و هم وضعیت محیط زیست ایران و بودجش اصلا کفاف هیچ دستور العملی برای پیشبینی این موضوع نمیده!

6)یادم رفت بگم » کارخانه های عظیم پالایشگاه ها و پتروشیمی ها نیز ذرات بسیار زیادی در هوا پخش میکنن.ولی به مرور که کارخانه ها پیرتر میشن و تعدادشون بیشتر میشه،فاجعه 2050 عظیمتر خواهد بود.

خسته نباشم اینقدر نوشتم هااااهووووهااااهوووو (دارم نفس میزنم)
:D

بالا