[اسکیس/کروکی] كارگاه اسكيس و کروکی

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دومان جان ممنون از راهنمایی ها و توضیحات خوبت.فقط یه سوال:)...تو خطی که برای نشون دادن این خطا کشیده شده یه شکاف ظریف هست که مثل شکاف ماهرانه(البته این ترجمه ایه که برای profession gap ارایه شده) توصیه شده توی کتاب لینه. توی اون کتاب به گذاشتن این شکاف توی بعضی از جاها توصیه شده. .چرا به نظر شما اشتباهه؟

سلام دوست عزیز
از اشاره خیلی به جا و مفیدت ممنونم . همونطور که خودت هم اشاره کردی professional !! در حال حاضر کسی که قصد شروع تمرینات مقدماتی اسکیس رو داره می بایست با این قوانین پیش بره و موضوعات رو با استاندارد تعریف شده یاد بگیره . وقتی که از حالت آموزش پذیر خارج شده کارهایی که انجام میده میتونه با توجه به نوع سلیقه و ابداعش کاملا متفاوت از بقیه باشه . ولی این مستلزم داشتن اطلاعات کافی در مورد تمرینات مقدماتی و بیس کاره.
اما چون لزوما به این مورد اشاره کردی باید چند نکته ایی که کارها رو حرفه ایی تر نشون میده اشاره کنم :
1- گذاشتن نقطه ابتدا و انتهای خط
2- لرزش بسیار کم در طول خط
3- صاف بودن و یکنواخت بودن ضخامت خط
3- زاویه نمد روان نویس با کاغذ و نوع اثری که روی کاغذ میگذاره
4- استفاده از نقطه ، ترام و خط برای نشون دادن امتدادها
5- برنداشتن دست از روی کاغذ در طول یک طراحی یا تمرین
کم کم تمام این موارد رو به شکل تمرینهای متفاوت برای شما خواهم گذاشت .
موفق باشید .

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
********** ن والقلم و ما یسطرون - سوگند به قلم و آنچه می نگارد **********​

نظر به اینکه در حیطه مسابقات معماری و خصوصا اسکیس معماری در اینترنت هنوز فعالیت خاصی انجام نشده و اینکه هر ساله آزمونهای اسکیس یادآور اهمیت خلق آثار معماری توسط دست می باشد ، بر آن شدم تا اولین مسابقه اینترنتی اسکیس رو برگزار کنم . در این مسیر از کمک اعضای فعال گروه مهرازان هم استفاه خواهم کرد و امیدوارم که این دوستان من رو در انجام این امر خطیر به عناون اولین حرکت گروهی این تالار یاری کنن.​

شرح مسابقه :
1- این مسابقه در دوره های یک ماهه برگزار خواهد شد و فعلا در حیطه معماری معماری خواهد بود .
2- اعضای کمیته داوران 7 نفر خواهند بود که 2 نفر از این 7 نفر از اساتید معماری و اسکیس دانشگاهها خواهند بود .
3- مسابقات با رعایت تمامی قوانین معمول طراحی اسکیس و پیرامون 1 موضوع در هر مسابقه خواهد بود .
4- تمامی کارها می بایست جهت بازدید اعضا در این تاپیک و تاپیک اصلی این مسابقه وجود داشته باشد .​

جوایز :
1- برای نفر اول این مسابقه در هر ماه یک آرشیو کتاب خارجی از 5 معمار منتخب ، آرشیو اسکیسهای 7 سال گذشته ،آرشیو 12 کتاب نفیس معماری از بناهای ایران ( دیجیتال ) و لوح تقدیر درنظر گرفته خواهد شد .
2- در صورت امکان تندیس مسابقه اسکیس معماری ( که در تصویر بالا سمت چپ دیده می شود ) به برندگان این مسابقات اهدا خواهد شد .​

شرایط برگزاری مسابقه :​

1- در هر مسابقه حداقل تعداد شرکت کنندگان می بایست 15 نفر باشند.
2- هر نفر امکان گذاشتن بیش از یک اثر را نیز دارد.
3- آثار کپی به هر شکل از دور مسابقه حذف خواهند شد .
4- اسکیس فرد منتخب می بایست جهت رویت به آدرسی که به شخص برنده گفته خواهد شد پست گردیده تا از صحت انجام اسکیس اطمینان حاصل گردد .
4- اولین مسابقه اسکیس اول مهر ماه آغاز و پایان مهر ماه فرد منتخب اعلام و پس از رویت کار جوایز از طریق پست برای ایشان فرستاده خواهد شد .
5- قطع ارائه می بایست حداقل آ3 و یا بزرگتر باشد .
6- راندوی مجاز : ماژیک - سیاه قلم -
7- اسکیسهایی در مسابقه شرکت داده خواهند شد که تمام مدارک تحویلی آنها کامل باشد : مدارک مورد نیاز شیت اسکیس : آنالیز و تحلیل سایت - مقطع عمودی و افقی ازسایت و بنا . 2 یا 3 پرسپکتیو انتخابی - پلان مجموعه + سایت پلان و در صورت نیاز پلان طبقات - عنوان اسکیس با فونت گرافیک معماری و شیت بندی به شکل قابل قبول .​

آخرین ویرایش:

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دومان جان
من موقع خط کشیدن زاویه ام 90 هست (برای تمام خطوط)و گاها برا اینکه مچم رو تکون ندم از نود هم بیشتره (البته برای خط های کوتاه)یعنی روان به داخل متمایل می شه حدود 110..... ایرادی داره؟ بعد اینکه وقتی زاویه حدود 30 یا 40 باشه روان هم خوب نمی کشه :surprised: انگار که خط با ترس کشیده شده :surprised:وقتی عموده خوب می کشه ;)...
در ضمن خسته نباشی;)

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دومان جان
من موقع خط کشیدن زاویه ام 90 هست (برای تمام خطوط)و گاها برا اینکه مچم رو تکون ندم از نود هم بیشتره (البته برای خط های کوتاه)یعنی روان به داخل متمایل می شه حدود 110..... ایرادی داره؟ بعد اینکه وقتی زاویه حدود 30 یا 40 باشه روان هم خوب نمی کشه :surprised: انگار که خط با ترس کشیده شده :surprised:وقتی عموده خوب می کشه ;)...
در ضمن خسته نباشی;)

سلام سیمین جان
ببین یه مشکلی رو که اکثرا بچه ها دارن اینه که ابزارشون در روند تمریناتشون تاثیر میذاره . مثل همین روان نویس. سر نمدی بعضی از این روان نویسها بعد از چند بار استفاده خراب میشه و خطوط تو خالی میکشه . این درست نیست که برای تصحیح خطای ابزار ، روند اسکیست رو خراب کنی یا دستت رو بد تربیت کنی . مثل این می مونه که چون خط کش شکسته داری ، خطهای کنگره کنگره بکشی !!!
بنابر این توصیه می کنم برای تمرینات از ابزار مناسب استفاده کنی .
موضوع دوم اینکه برای تمرین مناسب ، استیل مناسب حرف اول رو میزنه . یک نوازنده پیانو اولین چیزی که یاد میگیره نحوه نشستنه درسته . یک بسکتبالیست برای یک شوت درست ، باید استیل درستی داشته باشه و برای ساختن استیل مناسب می بایست یکمی به خودت سختی بدی . زحمت بکشی ( البته مطمئن هستم که زحمت میکشی ) ولی منظورم اینه که چون کسی نیست که ناظر کارت باشه باید یکمی اراده قوی تری داشته باشی و خودت ضامن اجرایی خودت باشی.
شما هم خسته نباشید . ممنون .

آخرین ویرایش:

CHEK

عضو جدید
سلام خدمت تمامی دوستان
مشکل مچ دست من موقع کشیدن خطوط کوتاه حل شد و الان دیگه اصلا تکون نمی خوره .
دلیل این مشکل این بود که من انگشت سبابه رو پشت روان می ذاشتم ولی با دقت به عکسی که دومان جان گذاشته بود متوجه شدم که باید انگشت سبابه روی روان باشه اینجوری دیگه مچ حرکت نمکنه .ضمن اینکه خطوط صافتر و پرتر کشیده میشه . ;)
با کرکسیون اسکیسها کاملا موافقم لطفا یکی زحمتشو بکشه .;):victory:

درعجبم از مردمی که خود زیر ظلم و ستم هستند
وبر حسینی میگریند که آزاده زیست

rahajo0on

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من تمریناتمو تموم کردم اخه ما زمانی که دانشجو بودیم از این تمرینات استادمون داده بودن

ولی این تمرینی که نباید مچ دستمون حرکت کنه رو نداشتیم من خط ها مو می کشم و با خط کش اندازه

گرفتم 8 الی 9سانتی می شد به نظرتون اندازش کمه؟؟؟

یکی هم تو ادامه ی تمرینات آموزش پرسپکتیو کشیدنم یاد میدین؟؟

چون متا سفانه من تقریبا به یه حجمی یا ساختمونی چیزی نگاه می کنم و می کشم کم و بیش خوب در

می یاد ولی اون چیزی که تو ذهنمه رو نمی تونم رو کاغذ پیاده کنم.

و یا حتی یه پلانی که خودم کشیدمو میام مثلا با پرسپکتیو 2 نقطه ایی بکشم اونقدر صفحه ام شلوغ میشه

که اخر سر دپرس می شم و بیخیال .:(

من باید چکارایی انجام بدم که بتونم تو حالت تقریبا سریع بتونم پرسپکتیو کارمو بکشم:cry::cry:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان من تمریناتمو تموم کردم اخه ما زمانی که دانشجو بودیم از این تمرینات استادمون داده بودن

ولی این تمرینی که نباید مچ دستمون حرکت کنه رو نداشتیم من خط ها مو می کشم و با خط کش اندازه

گرفتم 8 الی 9سانتی می شد به نظرتون اندازش کمه؟؟؟

یکی هم تو ادامه ی تمرینات آموزش پرسپکتیو کشیدنم یاد میدین؟؟

چون متا سفانه من تقریبا به یه حجمی یا ساختمونی چیزی نگاه می کنم و می کشم کم و بیش خوب در

می یاد ولی اون چیزی که تو ذهنمه رو نمی تونم رو کاغذ پیاده کنم.

و یا حتی یه پلانی که خودم کشیدمو میام مثلا با پرسپکتیو 2 نقطه ایی بکشم اونقدر صفحه ام شلوغ میشه

که اخر سر دپرس می شم و بیخیال .:(

من باید چکارایی انجام بدم که بتونم تو حالت تقریبا سریع بتونم پرسپکتیو کارمو بکشم:cry::cry:

سلام . قرار نیست برای یک کار هنری قانون تعریف کنیم که محدود بشیم . قراره حرکتی که انجام میشه اصولی و درنهایت منتج به نتیجه باشه . یادت باشه اساتید خیلی وقتها خیلی چیزها رون نمی گن .
در مورد پرسپکتیو هم من و سیمین جان به اتفاق مباحث کلی و کلیدی رو برای دوستان خواهیم گفت .
سلام دومان جان
من پس از کشیدن هر 2تا A3 اگر از یونی پین استفاده کره باشم دوخطه می شه
اگرم از f یا s استفاده کردم خشک شده،این طبیعیه؟؟؟؟یا من فشارم رو قلم زیاده؟البته وقتی فشار رو کم می کنم خوب مسلط نیستم.:confused:
سلام فشار دستت زیاده . با یک روان نویس حداقل 10 صفحه باید بتونی درست تمرین کنی .

سلام خدمت تمامی دوستان
مشکل مچ دست من موقع کشیدن خطوط کوتاه حل شد و الان دیگه اصلا تکون نمی خوره .
دلیل این مشکل این بود که من انگشت سبابه رو پشت روان می ذاشتم ولی با دقت به عکسی که دومان جان گذاشته بود متوجه شدم که باید انگشت سبابه روی روان باشه اینجوری دیگه مچ حرکت نمکنه .ضمن اینکه خطوط صافتر و پرتر کشیده میشه . ;)
با کرکسیون اسکیسها کاملا موافقم لطفا یکی زحمتشو بکشه .;):victory:

درعجبم از مردمی که خود زیر ظلم و ستم هستند
وبر حسینی میگریند که آزاده زیست

تاپیک کرکسیون رو راه انداختم . لطفا کارهاتون رو بگذارید اونجا تا کرکسیون بشن .

تاپیک: کرکسیون اسکیس - پرسپکتیو - راندو - شیت بندی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام :gol:
عالیه . فقط بچه هایی هم که توی آموزش اسکیس مقدماتی کار می کنن هم اینجا کاراشون قراره کرکسیون بشه یا یه جای دیگه . چون با توجه به این مسابقه اسکیس کارای سطح پایین ما ممکنه توی حاشیه بمونه . :w08::redcard:
ولی از کرکسیون کارای بچه های دیگه حتما چیزای زیادی یاد می گیریم :w34:

در عجبم از مردمی که خود زیر ظلم و ستم هستند
و بر حسینی می گریند که آزاده زیست

سلام chekعزیز
برای اولین و آخرین بار به شما و همه دوستان هشدار میدم . لطفا با شکسته نفسی و تلقین بد بودن یا سطح پایین بودن کار ، ارزش خط معماریتون رو پایین نیارید .معماری هنر ه و هنر مقدس ، تقدس دنیای هنری رو با جملات و کلمات از بین نبریم ... خط شما میتونه بهترین خط باشه اگه خودتون بخواید .
دوما من مسابقه رو برای ایجاد انگیزه بین همه دوستان گذاشتم ودر صورتی که مدیران محترم تالار موافقت کنن هم یک تاپیک جدا و هم یک برنامه ویژه بهش اختصاص خواهیم داد . بنابراین مقوله مسابقه از کرکسیون کارها کاملا جداست .
موضوع اخر : اینکه هر کسی میتونه نظرش رو روی اسکیس ها بده . معتقدم همه دوستان به واسطه دیدن کارهای زیاد و مشق معماری قادرن نظرات تخصصی داشته باشن تا خود من هم استفاده کنم .
موفق و پیروز باشید

mehrazin_f

عضو جدید
دومان جان استاد درک و بيان ما ميگفت که واسه کشيدن دايره اول بايد يه مربع بکشيم بعد وسط هر مربع رو مشخص کنيم بعد با کمان این نقطه های وسط مربع رو بهم وصل کنيم بعد اینقد روش بريم تا شبيه دايره بشه!!!!:surprised:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دومان جان استاد درک و بيان ما ميگفت که واسه کشيدن دايره اول بايد يه مربع بکشيم بعد وسط هر مربع رو مشخص کنيم بعد با کمان این نقطه های وسط مربع رو بهم وصل کنيم بعد اینقد روش بريم تا شبيه دايره بشه!!!!:surprised:

سلام مهر آذین جان
از اینکه روش استاد محترمت رو عنوان کردی ممنونم . من از این روش برای رسم پرسپکتیو دایره ، کمان ، گنبد ، بیضی، استوانه ، انواع طاق ها و تعداد زیادی از عناصر اسکیس استفاده می کنم . به تدریج با کادر محیطی و محاطی مربع به عنوان یک عنصر تعیین کننده در یک اسکیس خوب آشنا خواهید شد و از اون به شکل اصولی استفاده خواهید کرد.
به عنوان مثال دایره توی پرسپکتیو یا رسم یک استوانه بدون مربع زیاد استاندارد و جالب نخواهد شد .
موفق باشی

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام استادمون گفته در مورد من پلاک36 اسکیس بزنید شما میتونید کمکم کنید اصلا این عبارت یعنی چی

ما هم همچین موضوعی داشتیم .... خوب یادم نیست دقیقا چی بود ... من......بلوک 48 .... آپارتمان 67 ... پلاک 30
یعنی یه جای پرتجمع ... که داره می ترکه یعنی زندگی امروزی ... یعنی هر چی به ذهنت می رسه بکش ;)
منم 5 کامل رو گرفتم .... البته کارم پیشم نیست و گرنه عکسشو می ذاشتم:(
البته به نظرم موضوع تو متفاوت باشه با موضوع من ... اما تو یه مایه ان...
عزیزم فکر می کنم موضوع تو بیشتر به تفکرت در مورد یه خونه یا نمای یه خونه بر می گرده.... شاید خونه ی خودت ... خونه ای که تو ذهنت داری ،یعنی وقتی می گن خونه یاد چه جور خونه ای می افتی ... باز این نظر منه
من که در مورد موضوع خودم ... همون" من" رو و "زندگی" من رو در چنین فضایی به تصویر کشیده بودم.... که در نهایت به یه کادر خالی ختم می شد یعنی پایان همه چی ... پایان زندگی... پایان فعالیت و ...
این ها موضوعات مفهومی هستند جالبن ... فکر رو پرورش می دن ... فقط یادت باشه این اسکیس یه جواب نداره ممکنه خیلی جواب داشته باشه ... که یکی اش به ذهن تو رسیده;)
باز اگه سوالی داری؟ خوشحال میشم بتونم جواب بدم

آخرین ویرایش:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دومان جان میخواستم در مورد کارای بچه ها مثل ارچی جان بپرسم.ما برا درس درک محیط ترم 1 روی کاغذای 50*70با مداد با تمام قدرت خط میکشیدیم همه نوع.جند جلسه بعد روی کاغذای 50*70مربع های تقزیبی بااندازه5*5 مازیک میکشیدیم.حالا میخوام بدونم کاری که ما انجام دادیم همین کاره یا نه؟هدف از این کار و مار من چیه؟راستی خیلی ازت ممنونم که وقت میذاری نظر میدی با حوصله کار میکنی و به همه کمک میکنی.واقعا ازت ممنون کارت خیلی عالیه.

سلام سعیده جا ن
یک معمار قبل از هر موضوعی در آموزشهای معماری یاد میگیره به چه طریقی ذهنیاتش رو روی کاغذ پیاده کنه . شاید نحوه کشیدن یک خط با جسارت ضربه یک شمشیر یا جسارت پریدن یک چتر باز از یک کوه یا پریدن یک خلبان از هواپیمای در حال پرواز ، برابری کنه و این موضوع در روند طراحی هم تاثیر بسزایی داشته باشه . وقتی ترسیم یک خط قوی با علم و توجیح منطقی همراه بشه هیچ خطی نمیتونه قطعش کنه. قدرت و علم در خط کشیدن جسارتی می خواد که یک هنرمند اون رو پس از طی یکسری تمرینات به دست میاره .
در حال حاضر قصد این تمرینات اینه که جسارت کشیدن خط و نحوه انتقال نیروهای مغز رو به دست برای ترسیم خط تربیت کنه و به سمتی هدایت کنه که بتونه اون رو با علم بیامیزه اون وقت ترسیم نهایی میشه اسکیس میشه کروکی میشه زندگی روی کاغذ .
به نظر من اهمیت دونستن این موضوعات و موضوعات پایه ای در معماری خیلی زیاده . مثلا تمرین خط و نقطه در یک کادر همون نما هایی هستند که ما به عنوان معمار طراحی می کنیم . همین نماهایی که اکثرا به تعادل نمی رسن و چهره شهر رو بهم می ریزن .
صحبت از مقدمات معماری اونقدر زیاده که حد نداره ولی عاجزانه از تمام دوستان عزیزم درخواست می کنم این آموزشها رو سطحی ازش نگذرن و با تمام قوا روش مطالعه کنن. اهمیت کرکسیون این موضوعات از طراحیهای دوره معماری بیشتره .
موفق باشید

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
منم دقیقا همین مشکلو دارم و اکثرا با زوایه 60 یا بیشتر (نزدیک 90 درجه باید بکشم تا درست بشه!):w05:

دومان جان من از یونی پین 0.3 استفاده میکردم و بعد که نوکش خراب شد از همین روان نویس های سه گوش استدلر که نوک نمدی دارن استفاده میکنم.ولی بازم خراب شد!:cry:
چاره چیه؟

دوستان عزیزم برای بهتر شدن روند تمرینات و از بین رفتن هر نوع ابهامی از روند تمریناتم فیلم کوتاه تهیه می کنم وبه صورت کم حجم برای دانلود میگذارم .
دو پیشنهاد دارم برای روان نویستون :
1- به روان نویس کمتر فشار بیارید .
2- از روان نویس 8/. برای تمرینات استفاده کنید تا کتر دچار مشکل بشید .

nino

مدیر بازنشسته
اسکیس شماره 5

کد 01 کتابخانه 1000 جلدی - تبریز

مهلت تحویل کارها : دو هفته اینده جمعه 25/5/87
مدارک خواسته شده طبق کنکور اسکیس امسال خواهد بود .
پلان - نما - مقطع - و روند رسیدن به حجم . البته پرسپکتیو هم ترسیم شود .

طراحی با توجه به اقلیم منطقه باشد .
سایت طراحی
http://www.www.www.iran-eng.ir/showpost.php?p=316849&postcount=668

دوستان عزیز منتظر کارهای شما هستیم
موفق باشید

آخرین ویرایش:

علی(110)

عضو جدید
یه سوال؟

یه سوال؟

سلام
ببخشید مزاحم میشم،من دانشجوی عمرانم، میخواستم ببینم اصلا این اسکیس چی چی هست؟
میشه یه تعریف ساده ازش بکنید:gol:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید مزاحم میشم،من دانشجوی عمرانم، میخواستم ببینم اصلا این اسکیس چی چی هست؟
میشه یه تعریف ساده ازش بکنید:gol:

سلام علی آقا
خوش اومدی به تالار معماری . اسکیس به یک نوع طراحی سریع گفته می شه که طراح کلیات ایده و مدارک حجم و بنا رو به صورت سلسله وار به بیننده نشون میده. اسکیس یک نوع روند حرکتی از ایده تا رسیدن به حجم واقعی که طراح با دخالت دادن تمام عواملی که به نحوی با مقوله طراحی در ارتباط هستند و با در نظر گرفتم محدودیت ها و همچنین قوانین و مضاف بر اینها ادراک زیبایی شناسی نسبت به جور کردن پازل یک بنا می کوشه و نتیجه میشه یک یا دوشیت که هر بیینده ای رو با طرز تفکر و نوع برخورد طراح با اون موضوع آشنا می کنه . زیبایی اسکیس به خاطر انجام اون با دسته و در حال حاضر یکی از مراحل گزینش دانشجویان معماری برای مقطع ارشد هم حساب می شه .
امیدوارم کمکی کرده باشه.

sara_ali

عضو جدید
سلام دومان جان
من خطام شبیه خط شماره 6
نمی دونم باید چه کار کنم؟
من خیلی ازتون دارم عقب می مونم :(:(

آخرین ویرایش توسط مدیر:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دومان جان
من خطام شبیه خط شماره 6
نمی دونم باید چه کار کنم؟
من خیلی ازتون دارم عقب می مونم :(:(

سلام دوست عزیز
سعی نکن عجله کنی و یا به خودت استرس وارد کنی . این عامل عدم پیشرفت شماست . عقب موندن در کار نیست کسی قرار نیست این پستهارو پاک کنه و یا قرار نیست نمره ای بگیرید و یا هر موضوع دیگه . پس آرامش خودتون رو در طول تمرینات حفظ کنید .

توصیه من به همه دوستان اینه که به هر بار تمرین باتمام اون موضوع با یک ارزش برخورد کنید. یعنی اگر قراره توی یک صفحه 1000 تا خط بکشید ، خط اول و اخر با یک نیرو ، با همون انرژی اولیه و با همون اعتماد به نفس باشه. مشکل اساسی شروع تمریناتی که به نظر مشکل میاد همینه که خراب شدن اولین تمرینات ، اعتماد به نفس شما رو از بین می بره و نیروی باقی تمرینات رو ازتون میگیره .
اعتماد به نفستون رو حفظ کنید و با قدرت تمریناتتون رو ادامه بدید من 2 تمرین دیگه رو خواهم داد تا دوره اول مقدماتی رو تمام کنم . پس نگران نباشید . شما 10 مرحله برای یادگیری اسکیس خواهید داشت . من بین هر دوره یک هفته فاصله میندازم تا همه دوستانی که تمرین می کنن برسن .
موفق باشید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

cute

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دومان جان
شرمنده من خیلی عقبم...به خاطر همین سوالام هنوز راجع به خطه
1.طرز قرار گرفتن کاغذ روی میز چطور باید باشه...حتما باید روبرومون باشه یا کج هم میتونه باشه؟
2.در مورد خط عمود بلند که گفتی از آرنج ترسم میشه..آرنج باید روی میز باشه یا میشه بلندش کرد؟
3.در مورد خط عمودی بلند من اول خطم خوب شروع میشه اما به آخراش که میرسم خطهام کج میشه...چرا؟
ممنون میشم راهنماییم کنی:gol:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دومان جان
شرمنده من خیلی عقبم...به خاطر همین سوالام هنوز راجع به خطه
1.طرز قرار گرفتن کاغذ روی میز چطور باید باشه...حتما باید روبرومون باشه یا کج هم میتونه باشه؟
2.در مورد خط عمود بلند که گفتی از آرنج ترسم میشه..آرنج باید روی میز باشه یا میشه بلندش کرد؟
3.در مورد خط عمودی بلند من اول خطم خوب شروع میشه اما به آخراش که میرسم خطهام کج میشه...چرا؟
ممنون میشم راهنماییم کنی:gol:

سلام دوست عزیز
1- کاغذ رو هر طور که فکرمیکنی روش مسلط تر هستی باید نگه داری . ولیجوری باشه که جابجا شدنش باعث خراب شدن کارت نشه .
2- دست به هیچ جایی مقید نمی شه در هیچ کدوم از حالتها . مگر اینکه بخواید یکمی استراحت به دستتون بدید که اون دیگه به خودتون بر می گرده که به لحاظ فیزیکی چقدر آمادگی داشته باشید. تمریناتی مرحله دوم آموزش به این صورته که شما حق ندارید دستتون رو از اول تا آخر تمرین از روی کاغذ بردارید.
3- اگر سیستم فیزیولوژی عضلات و استخوانهای دست رو بشناسید به موارد شگفت انگیزی بر می خورید . من بخاطر 14 سال تمرینات تیراندازی و اسلحه تخصصیم طپانچه بادی ، تحقیقات گسترده ای روی این مقوله انجام دادم که که خیلی هاش به اسکیس هم کمک می کنه .
هر قسمت از سطح کف دست دارای حافظه تماسیه . یعنی با تکرار یکحرکت مثلا با نوک انگشت سبابه ، این حرکت در سلولهای اون قسمت به طرز اعجاب آوری ذخیره میشه و توسط اعصاب به مغز مخابره میشه. این حرکت در طول یک سری تمرینات مداوم ملکه ذهن شده و بعد از مدتی استمرار ، دیگه از حال خود آگاهی خارج می شه و با حالت ناخود آگاهی ادامه پیدا می کنه . رمز موفقیت یک تایپیست همینه که به هیچ وجه بعد از تمرینات مستمر نیازی به نگاه کردن کیبورد نداره و یا یک شمشیر باز وقتی سیب رو از وسط دو نیم می کنه روی سر یک فرد ! به سیب نگاه میکنه نه به شمشیر و نه فرد . پس دقت ، ممارست و استمرار یک حرکت به صورت یک کد میتونه توی مغز حک بشه و جالبه بدونید این مساله از دست یک انسان عادی با 50 درصد مغزش هم قابل انجامه . مثال دیگه برای این موضوع ، یک نقاش چهره است . وقتی یک نقاش برای اولین بار چهره شما رو دقیقا مشابه با خودتون میکشه کار جدیدی انجام نمی ده فقط از کدهایی که توی مغزش بر اثر ممارست حک شده به ترتیب استفاده می کنه تا با چند مرحله حرکت یک تصویر کامل چهره رو بکشه .

خیلی مهمه که از موضوعاتی که ساده به نظر می رسن ساده رد نشیم. و با چند لحظه فکر کردن بهشون راه حلهایی برای هر مشکل کوچیکمون پیدا کنیم . سخت ترین و سنگین ترین جملات از 32 حرف ساخته می شن و این 32 حرف تفاوت بین منو شماست با حافظ و سعدی و مولانا ...
سعی کنید از اونچه در اختیار دارید درست استفاده کنید .

binahayat_m

عضو جدید
dooman يه سوال داشتن در مورد كاغذ
من معمولا از كاغذ پارس استفاده ميكنم به خاطر بافتي كه داره.
ميخواستم ببينم شما چي توصيه ميكنيد؟

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
dooman يه سوال داشتن در مورد كاغذ
من معمولا از كاغذ پارس استفاده ميكنم به خاطر بافتي كه داره.
ميخواستم ببينم شما چي توصيه ميكنيد؟

توصیه می کنم از کاغذ سفید معمولی استفاده کنید . بافت کاغذ به خاط داشتن یک پتانسیل شما رو تا حدودی از اصل کار منحرف میکنه . بافت ، رنگ ، طرح و هر نوع خصیصه باید بدون تاثیر مستقیم روی تمریناتتون باشه و الا در انجام یک کار اسکیس کامل روی صفحه سفید دچار یک تغییر محتوایی بین کار و تمریناتتون خواهید شد .

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دومان جان
امروز ازصبح تا حالا دارم تمرین می کنم خطام صاف شده اما مواجه نمی دونم چرا؟:redface:
سلام سارا جان
خوشحالم که خبر موفقیتت رو می شنوم .برای من اصلا دور از انتظار نیست که شما تا 3 ماه دیگه بهترین اسکیسها رو تحویل بدین . من مطمئن هستم اگه خودتون بخواید صاف شدن خط که سهله شیت بستن هم به همین سادگی انجام بشه .
باز هم به اراده و پشتکارت تبریک می گم.

sara_ali

عضو جدید
سلام دومان جان
من 2تا مشکل دارم 1. کرکسیون بچه ها رو که دیدم من فاصله ی خطام از هم 1 cm هست و همه خطام موج داره 11 صفحه هم تمرین کردم باید چه کار کنم چون نزدیک به هم که میکشم خیلی بد میشه :(:(:(
2.بلد نیستم کارامو بزارم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دومان جان
من 2تا مشکل دارم 1. کرکسیون بچه ها رو که دیدم من فاصله ی خطام از هم 1 cm هست و همه خطام موج داره 11 صفحه هم تمرین کردم باید چه کار کنم چون نزدیک به هم که میکشم خیلی بد میشه :(:(:(
2.بلد نیستم کارامو بزارم

سلام
برای موج دار بودن خطهات ، چاره ای جز تمرین بیشتر و تمرکز روی نحوه به دست گرفتن قلم و محل مناسب تمرین و تمرکز روی حرکت دستت نداری . برای گذاشتن کارهات هم می بایست یک سایت مثل www.irapic.com ثبت نام کنید و لینک تصاویر رو داخل قسمت قرار دادن تصویر بگذارید .

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ببخشین کارام خیلی ابتدایی :cry:

سلام دوست عزیزم
احساس می کنم که باید یه چیزهایی رو بگم .
برای من شاید اصلا روند تمرین کردنت مهم نباشه یا اینکه واقعا اسکیس یاد بگیری یا نگیری ، ولی حداقل همینکه زحمت می کشی با موبایل یا دوربینت عکس می گیری و کارت رو با جرات اینجا می زاری ، یک دنیا ارزش داره و برای من قابل احترامه. مطمئن باش به خاطر کار قوی شما به شما جایزه نمی دن که به خاطر کار ضعیف مواخذه بشید. کما اینکه کارهاتون اگر چه روند تمرینات مقدماتی رو پشت سر میگزاره ، اصلا ابتدایی نیست. بضاعت هر کس مشخصه و مطمئنا کسی که تونسته رشته معماری قبول بشه بدون اینکه بدونه همه این قدرتها رو داره .
به خاطر اینکه زحمت می کشی ، تمرین می کنی و نتایج تمریناتت رو برای ما میگزاری ازت ممنونم . امیدوارم بعد از تمرینات بیشتر شاهد کارای بهتر و بهتر از شما باشم .
اما یکسری توصیه برای بهتر شدن کارت دارم :
وقتی چند تا نمونه کارای مختلف با سایزهای مختلف در جهات مختلف می زاری ، حس اینو داره که دوست داشتی صفحه هر جور هست پر بشه و تموم بشه تا خلاص شی ! نباید تمرینات مختلف رو توی یک صفحه بکشی . هر صفحه شخصیت خودش رو داره و ارزش خودش . وقتی چند موضوع با اندازه های متفاوت داخل یک شیت تمرین باشه ، ارزشها روی هم تاثیر منفی میگذارن. پس هر صفحه تمرین واحد باید داشته باشه .
موضوع دیگه اینکه من از خیلی از دوستان تمرینات مقدماتیشون رو ندیدم. توقع دارم با توجه به مرحله به مرحله بودن تمرینات ، همه اونها رو کامل انجام بدید تا دستتون روونتر بشه.
در نهایت بازم از تلاش و پیگیری همه دوستان خوب و بزرگوار و فعالم نهایت تشکر رو می کنم و آرزوی موفقیت همتون رو دارم .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

solmaz-1

عضو جدید
سلام به همه وخسته نباشید....
من همه تمرینامو انجام دادم ولی اون درختایی که گفتید من بیشترشو از روی کتاب بزرگه ی لین کار کردم:(
آخه خودم تنوع ندارم تو درختایی که تو کارام میزارم..... عیب نداره که از روی اونا باشه؟؟

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همه وخسته نباشید....
من همه تمرینامو انجام دادم ولی اون درختایی که گفتید من بیشترشو از روی کتاب بزرگه ی لین کار کردم:(
آخه خودم تنوع ندارم تو درختایی که تو کارام میزارم..... عیب نداره که از روی اونا باشه؟؟

سلام سولماز جان
هیچ وقت نمی تونی بگی دو تا درخت شبیه هم داریم !! این یعنی اینکه شما اگر هر مدلی هم داشته باشید قادر نخواهید بود عین همون رو بکشید !! بنابراین هیچ ایرادی نداره ولی تاکید برا اینه که از خلاقیت خودتون استفاده کنید. به قول استادم کشیدن از روی کار دیگران مثل اینکه ادامس جویده شده دیگران رو بجووی !!! سعی کنید روح تمام عناصر طبیعی رو با حضور در اون مکان و از روی خود اون عنصر به رشته تصویر دربیارین و ازش در کارها استفاده کنین .
یکی از مهمترین درسهایی که می تونید از روی کشیدن آثار سایر ین بگیرید اینه که با تکنیک کارهای اونها آشنا می شید.
به هر حال امیدوارم موفق باشید .

Parisa R

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با اجازه استاد عزیز!

با اجازه استاد عزیز!

سلام .من دایره نتونستم بکشم یکی کمک کنه دایره هام شبیه بیضی میشن.چیکار کنم نمیدونم باید تند بکشم یا یواش اصلا شبیه کارای شما شلوغ نمیشه خلوت خلوته.........:cry::cry::crying2:

:w34:
سلام
من خودم شاگردم تو این تاپیک ولی فکر کنم باید با حوصله و تمرکز بیشتری کار کنی، البته حتماً تمرینهای خط رو اول انجام بده!
فکر کنم باید با تسلط بکشی نه زیادی تند و نه زیادی یواش، و اونقدر تو صفحه تمرین کنی که کاملاً پر بشه!:w42:
تا دومان جان بیان من گفتم نظر خودم رو بدم شاید کمکی کرده باشم!
امیدتو از دست نده تمرین کن، موفق میشی!:w40:

بالا