[اسکیس/کروکی] كارگاه اسكيس و کروکی

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم موافقم البته امروز خلاص شدم:D
اگه تا فردا موضوع طرح نکردین من میرم می گردم یه موضوع پیدا می کنم:D
فقط نوشین جان قربونه دستت ای کاش موضوع می دادی عزیز:confused:
فقط ای کاش یکی از دوستای آگاه تر و واردتر یه موضوع بدن;)

آخرین ویرایش:

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم موافقم البته امروز خلاص شدم:D
اگه تا فردا موضوع طرح نکردین من میرم می گردم یه موضوع پیدا می کنم:D
فقط نوشین جان قربونه دستت ای کاش موضوع می دادی عزیز:confused:
فقط ای کاش یکی از دوستای آگاه تر و واردتر یه موضوع بدن;)
سیمین جان نظرت مربوط به موضوع "المان شهری " چیه؟؟؟؟؟

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سیمین جان نظرت مربوط به موضوع "المان شهری " چیه؟؟؟؟؟

خیلی عالیه ;)
فقط فکر میکنم کامل نیست یا باید براش یه سایتی در نظر بگیریم یا موضوعش رو کامل تر کنیم . مثلا المان هنر ....المان آزادی و .... نظرت چیه؟ . به نظرم موضوع المان خوبه . خیلی خوبه!!!! دستت درد نکنه :) . فقط اگه موافقی موضوع رو کامل تر کن!;):)
و یه زمانی براش در نظر بگیر .;)
در مورد این موضوع نه .. اما در مورد موضوع های دیگه که فضای داخلی دارن نظرتون چیه که یه روز موضوع رو تحلیل کنیم حتی به نویفرت مراجعه کنیم و راجع بهش خوب همفکری کنیم از فرداش طرح بزنیم؟

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی عالیه ;)
فقط فکر میکنم کامل نیست یا باید براش یه سایتی در نظر بگیریم یا موضوعش رو کامل تر کنیم . مثلا المان هنر ....المان آزادی و .... نظرت چیه؟ . به نظرم موضوع المان خوبه . خیلی خوبه!!!! دستت درد نکنه :) . فقط اگه موافقی موضوع رو کامل تر کن!;):)
و یه زمانی براش در نظر بگیر .;)
در مورد این موضوع نه .. اما در مورد موضوع های دیگه که فضای داخلی دارن نظرتون چیه که یه روز موضوع رو تحلیل کنیم حتی به نویفرت مراجعه کنیم و راجع بهش خوب همفکری کنیم از فرداش طرح بزنیم؟
ممن.نم سیمین جان...........سایتشو در نظر گرفتم یکی از میدون های قزوین(مینودر) که میدانه ورودیه شهره و هیچ المانی هم نداره............فقط می مونه عکسش که اونم تا یکی دو روز دیگه می گیرم و می ذارم اینجا.......... نوع المان هم چون قزوین شهری تاریخی و نسبتا توریستی هست باید ارتباطی با فرهنگ و تاریخ شهر داشته باشه..........................بزرگ ترای باشگاه لطفا نظر بدن تا بچه ها انقدر بیکار نشینن............. مارال جان...آزاده جان و بقیه ی بچه ها لطفا هر چی سریع تر نظرتونو بدید تا شروع کنیم............................سیمین جان در مورد نکته ی آخرتم بگم که فکر خوبیه..........فقط باید روزی رو که قراره همفکری صورت بگیره زودتر اعلام کنیم تا به یه نتیجه ای برسیم..........نوشین جون منتظر اجازه ی شما هم هستیم:victory:.......
همگی موفق باشید

nino

مدیر بازنشسته
ممن.نم سیمین جان...........سایتشو در نظر گرفتم یکی از میدون های قزوین(مینودر) که میدانه ورودیه شهره و هیچ المانی هم نداره............فقط می مونه عکسش که اونم تا یکی دو روز دیگه می گیرم و می ذارم اینجا.......... نوع المان هم چون قزوین شهری تاریخی و نسبتا توریستی هست باید ارتباطی با فرهنگ و تاریخ شهر داشته باشه..........................بزرگ ترای باشگاه لطفا نظر بدن تا بچه ها انقدر بیکار نشینن............. مارال جان...آزاده جان و بقیه ی بچه ها لطفا هر چی سریع تر نظرتونو بدید تا شروع کنیم............................سیمین جان در مورد نکته ی آخرتم بگم که فکر خوبیه..........فقط باید روزی رو که قراره همفکری صورت بگیره زودتر اعلام کنیم تا به یه نتیجه ای برسیم..........نوشین جون منتظر اجازه ی شما هم هستیم:victory:.......
همگی موفق باشید

عزیزم خیلی خوبه . المان شهری با یک موضوع که براش تعیین میکنی
موفق باشید ;)

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله دوست عزيز مثل اينکه اين سايتي که عکسا رو تو اون گذاشتم خواسته حالگيري کنه.....
حالا من عکسا رو يه جاي ديگه آپلود ميکنم تا حالشون گرفته شه:smile:

عکسا رو به ترتيب ميذارم ولي توضيحا رو خودت زحمت بکش و از صفحه اول بخون;)

این طرح رو گفتم که سه ماه پیش زدم که حروفاش مخفف فیاض و جواد هست که تو محیط دانشگاه درگیر میشن و ابراهیمیان مدیر دانشگاه میاد تا حسابشون رو برسه.......

• Like
واکنش ها: CHEK

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
این رو هم دو روز پیش طراحی کردم که حروفاش مخفف علی - مهدی و بهرام هستش ... که مهدیو بهرام مشغول ساختن ماکت هستن که تو فریم اول نشستن و تو فریم دوم شروع کردن ماکت رو بسازن و تو فریم سوم مثل کارتونا خیلی سریع دستاشون کار میکنه و تو فریم چهارم ماکت رو تموم میکنن و از علی میخوان تا بیاد و ماکت رو ببینه و بیچاره علی هم پاش گیر میکنه به کتاب و میفته رو ماکت و ماکت رو خراب میکنه و اون دو تا هم میفتن کتکش میزنن و مجبورش میکنن ماکت رو از نو بسازه.

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
عزیزم خیلی خوبه . المان شهری با یک موضوع که براش تعیین میکنی
موفق باشید ;)
سلام
ببخشید که من کم به این تاپیک سر زدم . ولی از حالا سعی می کنم بیشتر حضور داشته باشم

1- پیشنهاد اولم اینکه از موضوعات کوچیک تر شروع کنیم بهتره . به دلیل اینکه المان شهری یه موضوع واقعا پیچیده است که نمی شه زیاد روش مانور داد . کما اینکه استاندارد هاش برای هر شرایطی کاملا متفاوته و بحثهای سنگینی رو به دنبال داره مثلا وحدت در کثرت یا جمع و پخش در تمرکز زدایی ، و هزار تا مورد دیگه که شاید روند حرکت رو خیلی کند کنه . بنا بر این از موضوعاتی شروع کنیم که با قوانین طرا حی های جاریمون بتونیم خودمون هم روش نظر تخصصی و کارشناسی بدیم . و همه بتونن ازش استفاده کنن .

2 - به عنوان یک موضوع بسیار ساده ولی پراهمیت برای بهتر شدن روند طراحی اسکیس و باز نگری در کارهای شخصی ، توصیه می کنم کارهای مشترک با تغییر کار اساتید بزرگ معماری رو انجام بدیم . مثلا با گذاشتن یک کار از تادائو آندو و عوض کردن کارش با عناصر مختلف در یک سایت فرضی کار های مشترک برای قیاس کردن داشته باشیم . چون اگر مبحث سایت وجود داشته باشه ، سایت آنالیز هم هست ، اگه سایت آنالیز باشه ...

3- ما در این تاپیک می تونیم دو هدف رو دنبال کنیم . اول آمادگی برای آزمونهای پیش رو و دوم اینکه مهارت لازم رو به عنوان یک معمار به دست بیاریم و قادر باشیم اون ایده ایی که در ذهن می پرورونیم رو به بقیه نشون بدیم . بنا براین هر دو هدف یک مسیر یکنواخت و مشخص رو دنبال میکنه . پس قوانینی رو برای کار ها تعیین می کنیم :

الف - اندازه تمام شاسی ها 50*70 یا 100*70 نهایتا قطع آ3
ب_ مدارک تمام شاسی ها باید کامل باشه - پلان - مقطع - پرسپکتیو حداقل 3 تا - ناظر - پرنده - ایزومتریک
ج- راندو اختیاری و ترجیحا ماژیک - سیاه قلم و یا آبرنگ باشه
د- ترکیب بندی از اهمیت زیادی برخورداره . شاسی بدون ترکیب بندی ممنوع
ه- زمان ترسیم هر اسکیس چه در کلاسهای طرح و چه در آزمون اسکیس 4 ساعته

4- اگر قرار باشه که هر کسی منتظر دیگران باشه اسکیسها آپ بشه فکر میکنم یکمی غیر منطقیه . پیشنهاد میکنم برای یک دوره 6 ماهه 18 موضوع اسکیس رو بگذاریم و به هر کدومش یک کد بدیم. تا چنانچه هر کدوم از دوستان مایل بود از بین این 18 کد یکی رو نتخاب می کنه و شروع به ترسیم می کنه و منتظر دیگران هم نمیشه . و ممکنه که یک نفر هر 18 تا رو انجام بده و یک نفر اصلا کاری نداده باشه . اینطوری جو رقابت بیشتر میشه و کسی منتظر بقیه نمی مونه . ضمن اینکه بچه هایی هم که تازه قراره شروع کنن یا برای تحویل ترم یا پروژه ها شون کارکنن می تونن وارد این جمع بشن و کارهاشون رو بذارن، کرکسیون کنن و در نهایت یک تاپیک شناور بوجود بیاد .

به عنوان مثال دسته بندی 6 ماهه رو به شکل آزمایشی در پست بعدی قرار می دم چنانچه موافق این سیستم برنامه ریزی بودین هیات ژوری هم برای نمره دادن به کارها انتخاب خواهیم کرد ...

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
کد 01 کتابخانه 1000 جلدی - تبریز ---کد 02 مدرسه 5 کلاسه بم---- کد 03 مهد کودک - تهران پارک قیطریه

کد 04 نمایشگاه صنعتی - دانشگاه تهران -----کد05 انستیتو پرورش گل و گیاه اتوبان نیایش تهران ----کد 06خانه پرستار

کد 07 کانون معماران - تهران---- کد 08 اقامتگاه بین راهی - جاده شمال---- کد 09محل اسکان جمعیت هلال احمر

کد 010 مسجد 300 نفری دزفول ---کد 011 کوشک سرچشمه ----کد 012موزه باد کاشان

کد 013 چای بازار---- کد 014 سینما ضلع جنوبی پارک شرقی ----کد 015 میدان میوه و تره بار - اتوبان بعثت

کد 016 پلاژگاه و ایستگاه قایق رانی جاده رامسر به چابکسر---- کد 017 مترو - ترمینال جنوب کد 018 ایستگاه قطار - شهر ملایر

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون دومان جان که به این تاپیک سر زدی . خوبه که موضوعات زیاده و هر کی خواست راحت می تونه انتخاب کنه و اسکیس بزنه فقط اینطوری کارها بعد 6 ماه قابل نظر دادن وتجزیه و تحلیل یا حتی نمره دادنه...
شاید یکی الان یه موضوع رو انتخاب کرده و اسکیس زده و آپ کرده بعد 6 ماه در مورد اون کار بحث می شه... که 6 ماه زمان زیادیه . مطمئنا خودش تو 6 ماه خیلی از ضعف های کارش بر طرف می شه و وقتی در مورد کارش بحث می شه خودش ایرادهای کارش رو می دونه و حتی کارش به نظر خودش قابل دفاع نیست...ولی اگه زودتر راجع به کارش بحث بشه مطمئنا اون اطلاعاتی رو که خودش به تنهایی در مدت 6 ماه کسب خواهد کرد در مدت کمتری بهش منتقل می شه ... می تونیم هر یک ماه که می گذره کارها رو بررسی کنیم . یا شاید من متوجه منظورت نشدم که کی کارها بررسی می شن:que:
می تونیم تو این مدت 6 ماهه 6 تا زیرمجموعه یه ماهه در نظر بگیریم که مثلا در این مدت یه ماهه این سه موضوع و یا بیشتر . یعنی سه تا موضوع حتما کار می شه به اضافه ی مواردی که دوستان خودشون به اختیار انتخاب می کنن .
نمی دونم نظرم چقدر منطقیه اگه اشتباهه لطفا بگین;)
و دومین مورد رو می شه بیشتر توضیح بدی؟
و اینکه نظرت در مورد تجزیه و تحلیل موضوع ها قبل از اسکیس زدن چیه؟یعنی اول راجع بهش خوب فکر کنیم و نظراتمون رو بگیم یه روز مشخص ... بعد اسکیس بزنیم ...(که حدس می زنم جواب منفیه )
:que:
در ضمن دومان جان چقدر سخت گیری؟!:surprised::cry:..............:D

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون دومان جان که به این تاپیک سر زدی . خوبه که موضوعات زیاده و هر کی خواست راحت می تونه انتخاب کنه و اسکیس بزنه فقط اینطوری کارها بعد 6 ماه قابل نظر دادن وتجزیه و تحلیل یا حتی نمره دادنه...
شاید یکی الان یه موضوع رو انتخاب کرده و اسکیس زده و آپ کرده بعد 6 ماه در مورد اون کار بحث می شه... که 6 ماه زمان زیادیه . مطمئنا خودش تو 6 ماه خیلی از ضعف های کارش بر طرف می شه و وقتی در مورد کارش بحث می شه خودش ایرادهای کارش رو می دونه و حتی کارش به نظر خودش قابل دفاع نیست...ولی اگه زودتر راجع به کارش بحث بشه مطمئنا اون اطلاعاتی رو که خودش به تنهایی در مدت 6 ماه کسب خواهد کرد در مدت کمتری بهش منتقل می شه ... می تونیم هر یک ماه که می گذره کارها رو بررسی کنیم . یا شاید من متوجه منظورت نشدم که کی کارها بررسی می شن:que:
می تونیم تو این مدت 6 ماهه 6 تا زیرمجموعه یه ماهه در نظر بگیریم که مثلا در این مدت یه ماهه این سه موضوع و یا بیشتر . یعنی سه تا موضوع حتما کار می شه به اضافه ی مواردی که دوستان خودشون به اختیار انتخاب می کنن .
نمی دونم نظرم چقدر منطقیه اگه اشتباهه لطفا بگین;)
و دومین مورد رو می شه بیشتر توضیح بدی؟
و اینکه نظرت در مورد تجزیه و تحلیل موضوع ها قبل از اسکیس زدن چیه؟یعنی اول راجع بهش خوب فکر کنیم و نظراتمون رو بگیم یه روز مشخص ... بعد اسکیس بزنیم ...(که حدس می زنم جواب منفیه )
:que:
در ضمن دومان جان چقدر سخت گیری؟!:surprised::cry:..............:D

سلام سیمین جان
منظورمو درست متوجه نشدی . 18 مورد اسکیس داریم با حدود 6 ماه زمان . هر کس در هر زمانی می تونه اسکیس بزنه و تو سایت بزاره و بقیه می تونن روش نظر بدن. منظور اصلی من اینه که هیچ کس منتظر اعلام یک موضوع نباشه . موضوعات وجود داره و هر کس تمایل داره اسکیس می زنه. بعد از رویت کارش بقیه دوستان نظر میدن . همین
اینکه هر کسی موضوع رو به یه نفر دیگه پاس بده فقط زمان تلف میشه.

برای دوستانی که قصد شرکت در آزمون ارشد سال آینده رو دارن باید بگم اشتباه بزرگ همه اونهایی که امتحان علمی رو با قدرت جلو می رن و کاری بااسکیس ندارن همینه . اگر قرار به خوندن علمیه می بایست همزمان با اسکیس جلو رفت و در زمانهای بیکاری و خستگی میتونن اسکیس بزنن.
هیچ کس نباید بهانه بتراشه . 18 موضوع برای اسکیس داریم شروع کنید .

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام سیمین جان
منظورمو درست متوجه نشدی . 18 مورد اسکیس داریم با حدود 6 ماه زمان . هر کس در هر زمانی می تونه اسکیس بزنه و تو سایت بزاره و بقیه می تونن روش نظر بدن. منظور اصلی من اینه که هیچ کس منتظر اعلام یک موضوع نباشه . موضوعات وجود داره و هر کس تمایل داره اسکیس می زنه. بعد از رویت کارش بقیه دوستان نظر میدن . همین
اینکه هر کسی موضوع رو به یه نفر دیگه پاس بده فقط زمان تلف میشه.

برای دوستانی که قصد شرکت در آزمون ارشد سال آینده رو دارن باید بگم اشتباه بزرگ همه اونهایی که امتحان علمی رو با قدرت جلو می رن و کاری بااسکیس ندارن همینه . اگر قرار به خوندن علمیه می بایست همزمان با اسکیس جلو رفت و در زمانهای بیکاری و خستگی میتونن اسکیس بزنن.
هیچ کس نباید بهانه بتراشه . 18 موضوع برای اسکیس داریم شروع کنید .
من هيچ حرفي واسه گفتن ندارم..........حتما دوسته خوبمون doomann فكر بچه هايي كه مي خوان تو اين تاپيك فعاليت كنن و تازه ترم هاي پايينه معماري هستنو كرده...........آيا اونا هم مي تونن پابه پاي بقيه اين اسكيس ها رو بزنن؟ من فكر مي كنم هدف اين تاپيك يه جورايي به آموزش هاي پايه اي اسكيس مربوط باشه........................doomann جان لطفا يه نگاه ديگه به مسابقه اسكيس هاي قبلي اين تاپيك بنداز اونوقت متوجه مي شي منظورم چيه...........بعضي از بچه ها هنوز تو پرسپكتيو زدن ضعف دارن..............ما بايد تو اين تاپيك دروازه هاي بيشتري رو در ذهن بچه ها در مورد اسكيس باز كنيم ...........من از حركتي كه ديناميك تو چند صفحه ي قبل در مورد آموزش پرسپكتيو انجام داد واقعا خوشم اومد............ما به اين جور كارا تو اين تاپيك نياز داريم..........يعني اول پايه هاي اسكيس رو ياد بگيريم بعد خود اسكيس..........در ضمن با نظر ديناميك در مورد بحث در مورد موضوعات قبل از شروع كار كاملا موافقم..............همه بايد ياد بگيريم ...........هدف من اينه............بچه ها لطفا نظر بدين تا شروع كنيم........منم عكس سايتو امروز گرفتم ولي فعلا قرار نمي دم تا تكليف اين تاپيك روشن بشه بعد................از همه ي بچه هاي اين تاپيك تقاضا دارم در مورد اين موضوع نظراتشونو بگن تا بيشتر از اين معطل نشيم........

آخرین ویرایش:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من هيچ حرفي واسه گفتن ندارم..........حتما دوسته خوبمون doomann فكر بچه هايي كه مي خوان تو اين تاپيك فعاليت كنن و تازه ترم هاي پايينه معماري هستنو كرده...........آيا اونا هم مي تونن پابه پاي بقيه اين اسكيس ها رو بزنن؟ من فكر مي كنم هدف اين تاپيك يه جورايي به آموزش هاي پايه اي اسكيس مربوط باشه........................doomann جان لطفا يه نگاه ديگه به مسابقه اسكيس هاي قبلي اين تاپيك بنداز اونوقت متوجه مي شي منظورم چيه...........

سلام سامان جان
من سعی کردم یکسری مواردی رو که به ذهنم میرسه رو به عنوان پیشنهاد بگم .یه چیزو یادت باشه تاوقتی کسی چیزی رو نخواد بهش نمی رسه . اونهایی که فارغ التحصیل شدن و الان دارن کار می کنن هم 90 درصد اسکیس بلد نیستن پس دلیل نمی شه ما بد ترین حالت رو در نظر بگیریم. من منظورم اصلیم تدوین یه برنامه واقعی برای مبحث اسکیسه که یه راه سخت داره . من همه کارها رو دیدم به خاطر همین حداقل نمونه اسکیسهایی که تو تاپیک برنامه ریزی اسکیس گذاشتم رو به همه معرفی کردم تا دوستان یکم ذهنشون با فضای اسکیس آشنا بشه .
فکر می کنم تو این کارگاه برای پایه گذاری یک کار صحیح می بایست فضا رو برای کسایی که آمادگی مقدماتی برای انجام و ترسیم یک اسکیس رو دارن مهیا کرد . و برای اونهایی که تازه کارن آموزش مقدماتی رو براشون گذاشت .

اگه موافق باشین تاپیک آموزش دوره مقدماتی اسکیس رو بذاریم تا مشکلات ناهماهنگی بین بچه ها پیش نیاد .

CHEK

عضو جدید
ممنون کارت قشنگ بودند و جالب ولی طراحی با دست من خوب نیست چی کار کنم که خوب بشه . اون چیزهایی که توی ذهنمه نمی تونم بکشم . اموزش خاصی لازمه . ممنون ;)

شکست باید انرژی خفته ما را بیدار کند

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ....
به به می بینم که همه حضور دارن.

من تا امروز دو راه پرسپکتیو از رو پلان و برش ویه راه پرسپکتیو خارجی کشیدن سریع رو اینجا گفتم .
شیت بندی هم که گفته شده . جمع آوری مدارک و درخت و انواع نرده و دیوارو پنجره و .... هم گفته شده که اگه بچه ها بخوان می رن دنبالش . که حتمامی رن;) . بقیه اش تمرینیه . حین کار کردنه که دست قوی می شه یعنی به جای اینکه هی یاد بگیریم و استفاده نکنیم بهتره به کار ببندیم تا هم بهتر یاد بگیریم هم استفاده کنیم.
با سامان که مشورت کردیم قرار شد که امروز یه راه دیگه کشیدن پرسپکتیو خارجی دو نقطه ای رو بگم .بقیه رو هم لینک بدم برای تازه واردای عزیز.
بقیه موارد تمرینیه . یعنی بچه ها خودشون حین کار باید یاد بگیرن . ;)
و اگه موضوع جا افتاده ای هست وقتی کارها بررسی می شه اونجا گفته می شه ...
و قرار نیست کارها در حد عالی باشه . فقط باید شروع بشه ....همین . یه موضوع دیگه ای هم که هست اینه که من و یا دوستان دیگه که نمونه کار اسکیس گذاشتیم اون کارها ،کارهای منتخب هستند یعنی برای آشنایی دوستان با کارهای خوب انتخاب شدند. همه ی کارها که در این حد نیستند حداقل کارهایی که من دیدم . اما خب به دلیل احترام به صاحب اثر ،اون کارها که نیازی هم بهشون نبود گذاشته نشدند. یعنی اینکه به خودتون ترس راه ندین . اونها هم مثل شما .... فقط از شما دیرتر شروع کردند . بهتره که هر چه زودتر شروع بشه ;)
سامان جان کجا رفتی؟ ای کاش باز نظرت رو بگی؟:que:
باز دوستان اگه نظر دیگه ای دارن لطفا بگن;)

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام سامان جان
من سعی کردم یکسری مواردی رو که به ذهنم میرسه رو به عنوان پیشنهاد بگم .یه چیزو یادت باشه تاوقتی کسی چیزی رو نخواد بهش نمی رسه . اونهایی که فارغ التحصیل شدن و الان دارن کار می کنن هم 90 درصد اسکیس بلد نیستن پس دلیل نمی شه ما بد ترین حالت رو در نظر بگیریم. من منظورم اصلیم تدوین یه برنامه واقعی برای مبحث اسکیسه که یه راه سخت داره . من همه کارها رو دیدم به خاطر همین حداقل نمونه اسکیسهایی که تو تاپیک برنامه ریزی اسکیس گذاشتم رو به همه معرفی کردم تا دوستان یکم ذهنشون با فضای اسکیس آشنا بشه .
فکر می کنم تو این کارگاه برای پایه گذاری یک کار صحیح می بایست فضا رو برای کسایی که آمادگی مقدماتی برای انجام و ترسیم یک اسکیس رو دارن مهیا کرد . و برای اونهایی که تازه کارن آموزش مقدماتی رو براشون گذاشت .

اگه موافق باشین تاپیک آموزش دوره مقدماتی اسکیس رو بذاریم تا مشکلات ناهماهنگی بین بچه ها پیش نیاد .
خوبه که تونستم منظورمو برسونم.......... باهات کاملا موافقم..........منم همین عقیده رو دارم که تا آدم چیزی رو واقعاً نخواد به دست نمیاره...........منظورمو خوب درک کردی ممنونم ازت ولی ای کاش می ذاشتی منم نظرمو درباره ی تاپیک جدید بدم بعد اونو ایجاد می کردی.........فکر خوبیه که یه تاپیکه جداگانه برای اونایی که می خوان از پایه شروع کنن ایجاد بشه......ولی ای کاش همین تاپیک رو به عنوان آموزش مقدماتی استفاده می کردی و یه تاپیک واسه اسکیس های موضوعی ایجاد میکردی چون بیشتر بچه ها این تاپیک رو مکانی واسه یاد گرفتن اسکیس و به عنوان مرجع می شناسن...........

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
همینطور که سیمین گفت ما مشورت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که خیلی سریع آموزش های مقدماتی که واسه اسکیس زدن لازمه رو با کمک بقیه ی بچه ها تو یه زمان کوتاهی بذاریم اینجا و آموزش بدیم با یه چند تا تمرین واسه هر کدوم.............بقیش دیگه به خوده بچه ها بستگی داره........هر کی می خواد به یه جایی برسه خودش دنباله گیری می کنه.......فقط یه چیزی به همه ی بچه های معماری بگم اونم اینه که زمان خیلی زودتر از اونچه ماها فکر می کنیم می گذره و من مطمئنم اگه از الان شروع نکنیم تو آینده پشیمون می شیم و حسرت وقت های تلف شدمون رو می خوریم........باور کنید اونایی که الان ما به عنوان بهترین ها می شناسیم خیلی از ما باهوش تر و با استعداد تر نبودن بلکه فقط هدفشون رو دنبال کردن و در کارشون ممارست نشون دادن..........اینجا می تونه آغاز جدیدی واسه این تاپیک باشه پس هر کسی بیاد و نظرشو واسه بهتر شدن بده...........همگی موفق باشید

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خوبه که تونستم منظورمو برسونم.......... باهات کاملا موافقم..........منم همین عقیده رو دارم که تا آدم چیزی رو واقعاً نخواد به دست نمیاره...........منظورمو خوب درک کردی ممنونم ازت ولی ای کاش می ذاشتی منم نظرمو درباره ی تاپیک جدید بدم بعد اونو ایجاد می کردی.........فکر خوبیه که یه تاپیکه جداگانه برای اونایی که می خوان از پایه شروع کنن ایجاد بشه......ولی ای کاش همین تاپیک رو به عنوان آموزش مقدماتی استفاده می کردی و یه تاپیک واسه اسکیس های موضوعی ایجاد میکردی چون بیشتر بچه ها این تاپیک رو مکانی واسه یاد گرفتن اسکیس و به عنوان مرجع می شناسن...........

سلام سامان جان
در 60 صفحه ایی که تا اینجا از این تاپیک دیدم ، شور و شوق بچه ها و حرکت و جو اولیه خوبی رو حس کردم ولی متاسفانه جای خالی یکسری از موضوعات رو احساس کردم. فکر میکنم این تاپیک با همون سیستم خودش یعنی مطرح کردن موضوع و اجرای اسکیس میتونه خیلی یکنواخت تر و بهتر باقی بمونه تا اینکه ما آموزشهای مقدماتی رو بعد از اینهمه زحمت بیاریم وسط تاپیک. به خاطر همین تاپیک جدید رو ایجاد کردم تا هم برای خودم و هم برای خیلی از دوستان تجدید بشه اصولی که یا داریم فراموش می کنیم و یا اصلا نمی دونستیم.

کار با کامپیوتر به طرز وحشتناکی من رو از اسکیس دور انداخته بود و اگر امتحان ارشد وادارم نمی کرد شاید دیگه اصلا اسکیس نمی زدم. به خاطر همین موضوع حالا که قراره یک مجموعه به عنوان رفرنس برای همه استفاده بشه چه جدید و چه قدیم ، اجازه بده این تاپیک مسیر قدیمی خودش رو که نوشین جان پایه گذاری کرده ادامه بده و تاپیک جدید آموزش باشه برای زمان و افرادیکه بهش نیاز دارن ...
از دلسوزیت و محبتت ممنونم

nino

مدیر بازنشسته
سلام سامان جان

دومان جان من فکر میکنم ان تاپیک حالت کارگاهی خودش رو حفظ کنه و من قبلا تصمیم داشتم تاپیکی برای ترکیب احجام داشته باشیم که اونجا تمریناتی انجام بدیم که ما رو برای اسکیس قوی تر کنه .
ما میتونیم تاپیکهایی مثل ترکیب احجام داشته باشیم که خیلی کمک میکنه و اونجا هم موضوعاتی مطرح بشه و تمرین بشه و تو تاپیک شیت بند بیشتر فعالیت کنیم و همچنین راندو . به نظر من تو تاپیکی مثل آموزش اسکیس بسیار کلی هست . من اگر فرصت داشتم حتی با بچه ها قرار میزاشتیم و روزهای تعطیل برای کروکی میرفتیم بیرون بسیار تمرین خوبی بود . در کل نظرم اینکه تاپیکهای مجزایی داشته باشیم تا خیلی کلی نشه ;)

موفق باشید

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون کارت قشنگ بودند و جالب ولی طراحی با دست من خوب نیست چی کار کنم که خوب بشه . اون چیزهایی که توی ذهنمه نمی تونم بکشم . اموزش خاصی لازمه . ممنون ;)

شکست باید انرژی خفته ما را بیدار کند

آموزش خاصي که نداره .به نظر من همه کس استعداد همه چيز رو دارن , من خودم به اين باور رسيدم چون خودم به هر زمينه اي که رفتم ( ورزش , کامپيوتر , نقاشي , طراحي , معماري و ...) موفق بودم اگر چه در حد حرفه اي نباشه (که اونم با صرف وقت زياد ميشه) ولي در بين اون جمعي که هستم يا اون رده در حد بالا هستم......
در مورد شما به نظر من بهتره در خودت انگيزه ايجاد کني .براي مثال من هيچوقت نقاشي رنگ روغن چهره کار نکرده بودم ولي چون ميخواستم چهره ي يکي از دوستانم رو بکشم و بهش بدم , اين انگيزه در من بوجود آمد که ميتونم اين کارو بکنم و کردم............
توصيه ي من انگيزه با کمي صرف وقت و دقت و يکمي تمرين.
موفق باشي;)
اگه ميتوني يه چيزي مثل اين طراحي ها بکش و بذار اينجا تا نظر بديم.

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دومان جان من فکر میکنم ان تاپیک حالت کارگاهی خودش رو حفظ کنه و من قبلا تصمیم داشتم تاپیکی برای ترکیب احجام داشته باشیم که اونجا تمریناتی انجام بدیم که ما رو برای اسکیس قوی تر کنه .
ما میتونیم تاپیکهایی مثل ترکیب احجام داشته باشیم که خیلی کمک میکنه و اونجا هم موضوعاتی مطرح بشه و تمرین بشه و تو تاپیک شیت بند بیشتر فعالیت کنیم و همچنین راندو . به نظر من تو تاپیکی مثل آموزش اسکیس بسیار کلی هست . من اگر فرصت داشتم حتی با بچه ها قرار میزاشتیم و روزهای تعطیل برای کروکی میرفتیم بیرون بسیار تمرین خوبی بود . در کل نظرم اینکه تاپیکهای مجزایی داشته باشیم تا خیلی کلی نشه ;)

موفق باشید

نوشین جان سلام

من منظورم اسکیس بود چون داخلش هم پرسپکتیو داره هم راندو داره هم کروکی . فکر می کنم که ترکیب حجم یک موضوع خیلی خیلی مهمه برای کسی که دوست داره معماری یاد بگیره . متوجه فضاهای پر و خالی بشه . اسکیس مال کسایی که حداقل اینها رو میدونن و قادرن حجم رو ترکیب کنن قادرن طراحی کنن و حداقل تمرینات معماری 2 رو پاس کرده باشن .

به هر حال تصمیم شما ارجحه و هر جور صلاح میدونیند عمل کنید .

chista233

عضو جدید
این رو هم دو روز پیش طراحی کردم که حروفاش مخفف علی - مهدی و بهرام هستش ... که مهدیو بهرام مشغول ساختن ماکت هستن که تو فریم اول نشستن و تو فریم دوم شروع کردن ماکت رو بسازن و تو فریم سوم مثل کارتونا خیلی سریع دستاشون کار میکنه و تو فریم چهارم ماکت رو تموم میکنن و از علی میخوان تا بیاد و ماکت رو ببینه و بیچاره علی هم پاش گیر میکنه به کتاب و میفته رو ماکت و ماکت رو خراب میکنه و اون دو تا هم میفتن کتکش میزنن و مجبورش میکنن ماکت رو از نو بسازه.

سلام کارات جالبند.
ما توی کلاس اسکیس مون یه کار دیگه می کردیم ما باید یه داستان تعریف می کردیم و با حداقل 10 پرسپکتیو واقعی اونا رو نشون می دادیم منظورم هر نوع پرسپکتیویه داخلی خارجی یا دید پرنده اما باید گویا باشند. شرمنده که حال آپلود کردن ندارم چون سرعت اینترننتم پائینه واگر نه برات می گذاشتم.
خلاصه که روش خوبیه ولی سعی کن به جزئیات فضایی که اتفاقا داره توش میوفته هم فکر کنی و از زوایای متفاوت بکشیشون. موفق باشی

archi_arch

مدیر بازنشسته
دومان جان گفتین خطوط کوتاه با مچ دست کشیده میشن؟!!! فرقی که نمیکنه میکنه؟ (اخه من مچ دستم به 5 سانت راه نمیده!!! از بازو که حرکت میدم خطهام کج میشه چه برسه به مچ!!!:redface: )
راستی مرحله ی بعد رو کی توضیح میدین؟
ممنون.

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دومان جان گفتین خطوط کوتاه با مچ دست کشیده میشن؟!!! فرقی که نمیکنه میکنه؟ (اخه من مچ دستم به 5 سانت راه نمیده!!! از بازو که حرکت میدم خطهام کج میشه چه برسه به مچ!!!:redface: )
راستی مرحله ی بعد رو کی توضیح میدین؟
ممنون.

سلام
برای کشیدن خطوط کوتاه عمودی باید از حرکت انگشتها استفاده کنید و خطوط کوتاه افقی حرکت مچ . یک مورد دیگه هم اینه که نوع حرکت و صاف بودن ، موازی بودن ، حرکت یکنواخت مد نظره این تمرینه و تسلط کامل روی نحوه خط کشیدن و گر نه 5 سانت اهمیت خاصی نداره که 5/5 بشه یا 5/4 . مهم اینه که یتونید دست رو برای انجام این تمرین تربیت کتید .
انشا الله از امتحان اسکیس که برگشتم 7 مرداد ماه ادامه آموزشها رو برای دوستان خواهم گذاشت .
موفق باشید .

CHEK

عضو جدید
سلام
ضمن آرزوی موفقیت توی آزمون چندتا سوال ؟
1- برای کشیدن خطوط کوتاه عمودی دست منم از مچ حرکت میکنه و نمی تونم از انگشتام استفاده کنم. چاره کار ؟
2- زاویه روان با کاغذ چقدر باشه ؟
3-سرعت کشیدن خطوط هم مهمه یا روی دقت کشیدن بیشتر تمرکز کنیم؟
:victory::gol:

ای بس که نباشیم و جهان خواهد بود
نی نام ز ما و نی نشان خواهد بود
زین پیش نبودیم و نبد هیچ خلل
زین پس چو نباشیم همان خواهد بود

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
من میتونم با حرکت انگشتام بکشم و مچم تکون نخوره ولی هنوز نفهمیدم فاصله ی بین خط ها چقدر باشه و در نهایت تو یه A3 چندتا خط باید کشید ولی اینطور که از اون 3 میلیمتری که گفتی فهمیدم که خط هارو باید چسبیده به هم و بدون فاصله بکشم و بعد از انجام یه تمرین یه صفحه سفید به یه صفحه ی کاملا" سیاه تبدیل میشه!
اگه یه عکس از این تمرین اول بذارین خیلی خیلی خیلی ....خیلی ممنون میشم!

CHEK

عضو جدید
من میتونم با حرکت انگشتام بکشم و مچم تکون نخوره ولی هنوز نفهمیدم فاصله ی بین خط ها چقدر باشه و در نهایت تو یه A3 چندتا خط باید کشید ولی اینطور که از اون 3 میلیمتری که گفتی فهمیدم که خط هارو باید چسبیده به هم و بدون فاصله بکشم و بعد از انجام یه تمرین یه صفحه سفید به یه صفحه ی کاملا" سیاه تبدیل میشه!

سلام
اون طور که من متوجه شدم فاصله 3میلیمتر همون چسبده و نزدیک هم کشیدنه . چه چوری روانو تو دستت می گیری که مچت تکون نی خوره ؟ اگه نمونه ی کار داشتیم خیلی خوب می شد . انشا ا... دومان عزیز بعد اینکه آزمونو با موفقیت پشت سر گذاشت وقت بیشتری میذاره و نمونه برامون حتما می زاره ;)

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان عزیزم
از ابراز لطفتون ممنونم و اما جواب سوالها :

سلام
ضمن آرزوی موفقیت توی آزمون چندتا سوال ؟
1- برای کشیدن خطوط کوتاه عمودی دست منم از مچ حرکت میکنه و نمی تونم از انگشتام استفاده کنم. چاره کار ؟
2- زاویه روان با کاغذ چقدر باشه ؟
3-سرعت کشیدن خطوط هم مهمه یا روی دقت کشیدن بیشتر تمرکز کنیم؟
:victory::gol:
ج1 - اگه دستت از مچ حرکت کنه خطهات معمولا باید منحنی بشه درسته ؟ بری تمرین این قسمت باید باید دستت رو روی میز ثابت کنی و فقط سعی کنی که انگشتات حرکت کنن . اینطوری نتیجه میگیری .
ج2- حدود 35 تا 45 . سعی کنید حالت راحتی دست رو از بین نبرید . دست خسته کارایی نخواد داشت. موقعیت کاغذ و دست شما مدام در حال تغییره . ضمن اینکه با تربیت دست در شرایط صحیح تمرینی خودتون بهترین زاویه رو کشف خواهید کرد.
یه نکته دیگه ، اگرچه خطوط یک اصول رو دنبال میکنن ولی خط هر معمار میتونه حکم امضاش رو داشته باشه .
ج4- در هیچ هنری ، قدرت در سرعت نیست ، بلکه در نوع ارائه نهاییه . وقتی پیانو تمرین می کنی ، مهم نیست که چقدر تند یا کند میزنی مهم اینه که در موقعیتهای مختلف بتونی نتها رو طوری بنوازی که آهنگی که به گوش شنونده میرسه ، لذت بخش باشه . پس تمرکز ، سرعت و دقت همه لازمه . ولی برای شروع کار تمرکز از سرعت بیشتر اهمیت داره .

از این پست به بعد تمام تمرینات اسکیس با امضای الکترونیک خودم و به شکل تصویری خواهد بود .

سلام
اون طور که من متوجه شدم فاصله 3میلیمتر همون چسبده و نزدیک هم کشیدنه . چه چوری روانو تو دستت می گیری که مچت تکون نی خوره ؟ اگه نمونه ی کار داشتیم خیلی خوب می شد . انشا ا... دومان عزیز بعد اینکه آزمونو با موفقیت پشت سر گذاشت وقت بیشتری میذاره و نمونه برامون حتما می زاره ;)
حتما نمونه کارها رو براتون میذارم تا دقیقا متوجه بشین .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خب آخرش چيکار کنيم¿وقتی سايت نداريم که نميتونيم اسکيس بزنيم...:w00::w20:

سلام مهر آذین جان
ببینید یه موضوع اساسی در اسکیس وجود داره که نمی شه اون رو نادیده گرفت و اونهم سایت آنالیزه . دقت کنید برای هر موضوعی نکات مهم و بسیار حیاتی ای هست که اگر اونها رعایت نشه ، حتی اگه سایت هم داشته باشید و نیروهای سایت رو روی اون حجم دخالت بدید باز هم اسکیس معنایی نداره . به همین خاطر تمام موضوعات بدون سایت عنوان شدن. با این حال اگه خیلی موضوع مهمه من سایت هاس هر کدوم از این سر فصلها رو میگذارم تا دوستان راحت تر بتونن طراحی کنن.
امیدوارم دیگه بهانه نداشته باشین !!!!

یه موضوع دیگه . از اونجا که دیگه آزمون اسکیس معماری معماری هیچ حساب کتابی نداره ، دوستان به این موضوع توجه کنن که باید همه نوع کاری رو در اسکیس انجام بدن . و اصلا توقع نداشته باشن که موضوع نرمالی رو ببینن. با این حال آزمون 87 اخطار بسیار بزرگی برای همه بچه های آزمون سال آینده بود .

zhsaffar

عضو جدید
خطای 3 - خط بریده و منقطع ممنوع نمونه شماره 4

دومان جان ممنون از راهنمایی ها و توضیحات خوبت.فقط یه سوال:)...تو خطی که برای نشون دادن این خطا کشیده شده یه شکاف ظریف هست که مثل شکاف ماهرانه(البته این ترجمه ایه که برای profession gap ارایه شده) توصیه شده توی کتاب لینه. توی اون کتاب به گذاشتن این شکاف توی بعضی از جاها توصیه شده. .چرا به نظر شما اشتباهه؟

بالا