استفاده افراطی از اینترنت افسردگی می آورد

سپیـده

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نقل از شبکه ایران تحقیقات جدید دانشمندان انگلیسی نشان می‌دهد که احتمال بروز علائم افسردگی در افرادی که زمان زیادی را در اینترنت می‌گذرانند بیشتر است.

تحقیقات این دانشمندان به سرپرستی دکتر “کاتریونا موریسون” در دانشگاه لیدز نشان می‌دهد که برخی از کاربران که در استفاده از اینترنت اعتیاد پیدا کرده‌اند در خود عادات اینترنتی به وجود می‌آورند که بر اساس آن گفتگوی آنلاین در شبکه‌های اجتماعی جایگزین تعاملات اجتماعی در زندگی واقعی آنان می‌شود

دکتر موریسون می‌گوید: اینترنت قسمت عمده‌ای از زندگی مدرن ما را فراگرفته اما این مزایا روی تاریکی هم دارد.

وی افزود: در حالیکه بسیاری از ما از اینترنت برای پرداخت صورت‌حساب، خرید و ارسال نامه‌های الکترونیکی استفاده می‌کنیم در همین حال عده زیادی هم هستند که وقت خود را در اینترنت به کارهایی می پردازند که با امور روزمره آنان در تعارض است.

این محققان در نتایج تحقیقات خود آورده‌اند که استفاده افراطی از اینترنت می‌تواند با اختلالات روانشناختی از قبیل اعتیاد یا افسردگی در ارتباط باشد و اعتیاد به جستجو در اینترنت می‌تواند ضربات جدی را به سلامت مغزی انسان‌ها وارد کند.

محققان در مرحله اول مطالعات خود در میان ۱۳۱۹ نفر در رده سنی ۱۶ تا ۵۱ سال میزان استفاده از اینترنت و سطح افسردگی را مورد بررسی قرار دادند که از این میان ۱٫۲ درصد دچار اعتیاد به اینترنت بودند.

این معتادان اینترنتی بیشتر زمان خود را به گشت و گذار در سایتهای مختلف، انجام بازی های آنلاین و اجتماعات آنلاین سپری می کردند و در عین حال نسبت به دیگر افراد مورد مطالعه بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار داشتند.

*Essi*

اخراجی موقت
منم موافقم.

برای همین بیشتر از یک تا دو ساعت در روز اینترنت نمیام.

علاوه بر افسردگی؛ سر درد و مشکلات بینایی و.... را هم به همراه دارد.

gagas

عضو جدید
منم موافقم.

برای همین بیشتر از یک تا دو ساعت در روز اینترنت نمیام.

علاوه بر افسردگی؛ سر درد و مشکلات بینایی و.... را هم به همراه دارد.
معلومه سر دردت خیلی شدید بوده که سرتو اینقد باند پیچی کردی!!!!:D:D:D
افسردگی هم که دیگه از قیافت میباره!!!!!!!!!!!:D:D:D

gagas

عضو جدید
ای گگس عرصه سیمرغ نه جولانگاه توست.

عرض خود میبری و زحمت ما میداری.
خدا شاعر این بیت شعرو بیامرزه که این بیتو گفت ، شما این بیتو بلد نبودی چی کار میکردی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:surprised:
الان خوشحالی که تونستی یه بیتو از حفظ بگی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:D

*Essi*

اخراجی موقت
خدا شاعر این بیت شعرو بیامرزه که این بیتو گفت ، شما این بیتو بلد نبودی چی کار میکردی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:surprised:
بنده خدا من علاوه بر قسمت عمده ای از غزلیات حافظ،کل گلستان سعدی را حفظم.

تو خبر نداری.

gagas

عضو جدید
بنده خدا من علاوه بر قسمت عمده ای از غزلیات حافظ،کل گلستان سعدی را حفظم.

تو خبر نداری.
فقط نگات میکنم!!!!!!!!!!!!:surprised::eek::surprised::eek::surprised::eek:

کل گلستان سعدی(منظورت کل کتاب حسنی نگو یه دسته گله؟؟؟؟؟؟:biggrin::biggrin::biggrin:)

*Essi*

اخراجی موقت
فقط نگات میکنم!!!!!!!!!!!!:surprised::eek::surprised::eek::surprised::eek:

کل گلستان سعدی(منظورت کل کتاب حسنی نگو یه دسته گله؟؟؟؟؟؟:biggrin::biggrin::biggrin:)

اصلا میدونی گلستان چی هست که میگی کل گلستان!!!!
فکر کردی گلستان کتاب شعره!!!!!!!

حالا چرا اینجوری نگاه میکنی،وقتی تعجب میکنی،یه چشمت کوچک میشه یه چشمت درشت،مثل همین شکلکی که گذاشتی!!!

gagas

عضو جدید
اصلا میدونی گلستان چی هست که میگی کل گلستان!!!!
فکر کردی گلستان کتاب شعره!!!!!!!

حالا چرا اینجوری نگاه میکنی،وقتی تعجب میکنی،یه چشمت کوچک میشه یه چشمت درشت،مثل همین شکلکی که گذاشتی!!!
بازم فقط نگات میکنم!!!!!!!!!!!!!!:eek::surprised::eek::surprised::eek:(نه، فقط کسایی رو که شبیه شمانو این شکلی نگاه می کنم که اسمشم نگاه عاقل اندر سفیهه!!!!!!!!!!:D:D:D)

*Essi*

اخراجی موقت
بازم فقط نگات میکنم!!!!!!!!!!!!!!:eek::surprised::eek::surprised::eek:(نه، فقط کسایی رو که شبیه شمانو این شکلی نگاه می کنم که اسمشم نگاه عاقل اندر سفیهه!!!!!!!!!!:D:D:D)

بهت توصیه میکنم زیاد جلوی آینه خشکت نزنه و با خودت کلنجار نری.

هرچند نمیشه آینه را از کسانیکه نصف عمرشون تو آینه است،گرفت!!!

سپیـده

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم بحث چیز دیگه ای بود چه جوری به این جا رسوندینش !!!!...... :mad:

نظر هر کس برای خودش محترمه هر چند که من هم 100% با آقای اسی موافقم ;)

در ضمن gagas شما هم بهتر بود به جای این که جدل کنی نظرتون رو می گفتین :razz:

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
يكي مثل من كه كارش با اينترنت و كامپيوتر هست بايد چكار كنه؟:(

سپیـده

عضو جدید
کاربر ممتاز
يكي مثل من كه كارش با اينترنت و كامپيوتر هست بايد چكار كنه؟:(

مینا جون من هم به خاطر خیلی مسائل کارم با نت و کامپیوتر زیاده اما خب برای افرادی با چنین مشکلاتی هم راه حل هایی ارائه شده که با یه سرچ کوچولو توی نت می تونی ازشون بهره ببری
در ضمن فکر می کنم با کمی برنامه ریزی در مورد زمان استفاده از کامپیوتر هم بشه این مشکل رو حل کرد

*Essi*

اخراجی موقت
مینا جون من هم به خاطر خیلی مسائل کارم با نت و کامپیوتر زیاده اما خب برای افرادی با چنین مشکلاتی هم راه حل هایی ارائه شده که با یه سرچ کوچولو توی نت می تونی ازشون بهره ببری
در ضمن فکر می کنم با کمی برنامه ریزی در مورد زمان استفاده از کامپیوتر هم بشه این مشکل رو حل کرد

به نظر شما زمان مناسب و صحیح برای استفاده از اینترنت چه ساعاتی و چند ساعت در روز است؟

atish pare

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به شدت معتاد و افسرده و داغون و بدبخت و ... هستم!

سپیـده

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسارت اینترنت

اسارت اینترنت

این بخشی که براتون می گذارم گزیده ای از این مقاله است که می تونین با کلیک بر روی اون به منبع اصلی دسترسی پیدا کنین و مقاله رو به طور کامل مطالعه کنین :

براي اينكه تشخيص وجود اختلال اعتياد به اينترنت در فردي مسجل شود، لازم است كه او طي دوازده ماه، سه نشانه يا بيشتر از علايم زير را نشان دهد:

1 نشانه هاي تحمل: بيمار در اين دوره براي اينكه بتواند خود را راضي كند، ساعات زيادي را با اينترنت مشغول است و هر روز زمان بيشتري را اختصاص مي دهد چرا كه هر چه اين روند را ادامه مي دهد، راضي نمي شود.

2 لازم است كه دو يا تعداد بيشتري از نشانه هاي ترك طي چند روز تا يك ماه پس از كاهش تعداد ساعات كار با اينترنت مشاهده شوند.

اين كار سبب خواهد شد كه شخص پريشان و آشفته شده در عملكرد زندگي شخصي، اجتماعي و شغلي اش اختلال و مشكل به وجود آيد. اين علايم را مي توان اين طور بيان كرد: اضطراب، افكار وسواسي راجع به اينكه الان در اينترنت و جهان مجازي چه چيزي در حال وقوع است، روياپردازي درباره اينترنت و حركات آگاهانه يا ناآگاهانه انگشتان به حالت تايپ روي كيبورد.

3 نشانه هاي ترك با از سر گرفتن كار با اينترنت فروكش خواهند نمود.

4 شخص در ابتدا با خودش قرار مي گذارد كه مدت معيني با اينترنت كار كند ولي معمولاً اين زمان خيلي طولاني تر خواهد شد.

5 او بر اثر بيماري بسياري از وظايف شغلي يا اجتماعي و سرگرمي و تفريحاتش را به فراموشي مي سپرد.

6 ممكن است كه شغل و موقعيت اجتماعي اين فرد بر اثر كار بيش از اندازه و بيمارگونه با اينترنت به خطر افتاده و حتي آنها را از دست بدهد.

پژوهشگران خصوصيات ديگري را نيز ذكر كرده اند كه مي توانند از وجود اختلال اعتياد به اينترنت در شخصي، خبر دهد:

1 معتاد به اينترنت زماني كه بخواهد آن را ترك كند يا زمان حضور در اينترنت را كاهش دهد، احساس بي قرراي نموده تحريك پذير و عصبي مي شود.

2 اينترنت پناهگاه بيمارانش است و آنها براي فرار و خلاصي از بار گناه، افسردگي، اضطراب يا درماندگي به شبكه گسترده جهاني پناه مي برند.

3 معتادان به وب براي پنهان كردن ميزان حقيقي تعداد ساعات كارشان با اينترنت به خانواده شان دروغ مي گويند.

4 بيماران به دفعات و بدون توجه به هزينه گذراندن اوقاتشان با اينترنت، از آن استفاده مي كنند. حالا اعتياد به مواد مخدر را با اعتياد به اينترنت مقايسه مي كنيم: هر دو اين ناهنجاري ها بيماري هاي روانشناختي هستند كه دوره هاي تحمل، ترك و اختلال در عملكرد اجتماعي را دارند.

دكتر ايوان گلدبرگ، روانپزشك خالق عبارت A«اختلال اعتياد به اينترنتA» است كه به همراه خانم دكتر يانگ در زمينه پيشگيري و جلوگيري از رشد IAD راهكارهايي ارائه نموده اند: اولين نكته، آگاهي مردم از الگوهاي استفاده افراطي از اينترنت است.

شناسايي علايم اوليه بسيار مهم است و بخش كليدي آن مدت زماني است كه شخص در اينترنت مي گذراند ولي مدتي كه او درباره آن فكر مي كند يا به كارهايي جانبي مربوط به اينترنت مي پردازد هم مهم هستند.

گلدبرگ و يانگ عقيده دارند كه اگر شخص بتواند اين مشخصه ها را شناسايي كند، مي تواند يا از شروع آن جلوگيري كند يا جلوي رشد و وخامتش را بگيرد.

نكته دوم، كشف عامل زمينه اي اختلال است. اعتياد به اينترنت هم مثل تمامي اعتيادها، از مشكل يا مشكلاتي اوليه سرچشمه مي گيرد و اين كاربران بايد از خود بپرسند چه چيز باعث مي شود آنها چنين ساعات طولاني را با اينترنت پر كنند يا مردم درباره اش بينديشند؟

چرا آنها ترجيح مي دهند از جريان زندگي عادي و روزمره خود فرار كنند و به دنياي مجازي شبكه پناه برند؟ گام سوم، پيدا كردن راه حلي براي اين مشكل اصلي و تلاش براي گشودن اين گره است.

فرار از هيچ دشواري و مسئله اي به برطرف شدن و تسهيل آن نمي انجامد. اينترنت براي اين اشخاص راهي براي فرار از ميدان نبرد يا مشكلات است كه نه تنها گره اي از كارشان باز نمي كند بلكه آنها را با كلاف سردرگمي مواجه مي سازد. و بالاخره گام چهارم تلاش براي از بين بردن اين اعتياد است.

اين دو متخصص كاهش تدريجي تعداد ساعات كار با اينترنت در هر روز را توصيه مي كنند تا مدت زمان معقول و مناسبي به دست آيد. قطع يك باره آن توصيه نمي شود چرا كه باعث اضطراب و ناآرامي شديدي در فرد خواهد شد.

(امیدوارم این مطلب بتونه تا حدودی کمکتون کنه)

*Essi*

اخراجی موقت
شما با این مقاله دومتان، آب پاکی را روی دستمان ریختید !!!!

setiya

عضو جدید
کاربر ممتاز
من بد جوري به نت اعتياد دارم ولي افسرده نيستم
يه هفته adsl م قطع بود
يه هفته هم بعدش رفتم مسافرت كه بتونم ترك كنم ولي نتونستم

ooraman

عضو جدید
کاربر ممتاز
معلومه سر دردت خیلی شدید بوده که سرتو اینقد باند پیچی کردی!!!!:D
افسردگی هم که دیگه از قیافت میباره!!!!!!!!!!!:D

فقط نگات میکنم!!!!!!!!!!!!:surprised::eek:

کل گلستان سعدی(منظورت کل کتاب حسنی نگو یه دسته گله؟؟؟؟؟؟:biggrin:)

بازم فقط نگات میکنم!!!!!!!!!!!!!!:eek::surprised:(نه، فقط کسایی رو که شبیه شمانو این شکلی نگاه می کنم که اسمشم نگاه عاقل اندر سفیهه!!!!!!!!!!)

بازم نگات می کنم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek::D

بازم این چشمه شعریت یه قل زد؟؟؟؟؟:confused:

مثل اینکه اسی بدجوری حالتو گرفته که اینجوری دلت ازش پره!:D حالا یه جور دیگه سرش خالی میکردی:w15:مثلا با بحث منطقی

سپیـده

عضو جدید
کاربر ممتاز
من بد جوري به نت اعتياد دارم ولي افسرده نيستم
يه هفته adsl م قطع بود
يه هفته هم بعدش رفتم مسافرت كه بتونم ترك كنم ولي نتونستم

عزیزم افسردگی رو شما نمی تونی تشخیص بدی که
در ضمن منظور از افسردگی تنها گوشه نشینی نیست
بلکه عوارض روحیه که آسیب های جدی داره و البته در دراز مدت بروز می کنه
ولی زمانی انسان به خودش می اد که کار از کار گذشته

از این لحاظ که احساس معتادی بهم دست داد.
میخوام ترک کنم و روزی بیشتر از یک ساعت نیام!!!

جدا ؟ ....
امیدوارم از پسش بر بیاین

من 1.5 پیش واقعا اعتیاد پیدا کرده بودم و هر شب هم می گفتم امشب نت نمی رم یا اگه برم نیم ساعت می رم اما این قدر غرق می شدم که اگه پرده های اتاقم کشیده بود متوجه سپیده صبح هم نمی شدم

اما خب خوشبختانه تونستم عاملی که باعث این اعتیاد شده رو شناسایی کنم و خودم رو نجات بدم

ooraman

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم اورامان هستم یک مسافر!واقعا اعتیاد دارم....همشم از تنهاییه

سپیـده

عضو جدید
کاربر ممتاز
:Dوظیفه بود عزیزم...الان هر کی آنه بدون معتاده ....فک کنم خودتم باشیا...من با اجازه میرم دیگه میخوام از فردا برم تو ترک:D

شاید حق با شما باشه
اما این رو محض اطلاعت می گم عزیزم که من 1 ماه و نیمه که نت نیومدم و چون فردا کلاس ندارم دارم جواب دوستان و ایمیل هام رو می دم

برای شما هم مثل آقای اسی آرزوی موفقیت می کنم