از شک مقدس تا یقین ابدی

ویدا

عضو جدید
تا به حال این سوال براتون پیش اومده که ما چرا شیعه هستیم؟یا چرا پیرو اهل سنت؟؟

هرکس که اطلاعاتی در مورد تاریخچه ی این مذاهب داره یا این طور سوال ها از دغدغه های
ذهنیشه,بیاد و به من هم کمک کنه!!

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
تا به حال این سوال براتون پیش اومده که ما چرا شیعه هستیم؟یا چرا پیرو اهل سنت؟؟

هرکس که اطلاعاتی در مورد تاریخچه ی این مذاهب داره یا این طور سوال ها از دغدغه های
ذهنیشه,بیاد و به من هم کمک کنه!!
پيشاپيش عرض مي‌کنم: اغلب به ديني هويتي و موروثي دست زده‌ايم، چه سني،‌ چه شيعه، چه مسيحي، چه يهودي...!
تا بعد...
:gol:

phalagh

مدیر بازنشسته
پیشاپیش تذکر میدم...
که در این تاپیک صرفا به صورت علمی بحث کنید.. و خواهش میکنم خواهش میکنم حواستون باشه به هیچ مذهبی توهین نشه...
شرمنده چون الان تذکر دادم. در صورت مشاهده اخطار میدم...

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پیشاپیش تذکر میدم...
که در این تاپیک صرفا به صورت علمی بحث کنید.. و خواهش میکنم خواهش میکنم حواستون باشه به هیچ مذهبی توهین نشه...

خوبه دارین اخطار میدین
ولی من معذرت میخواماااا
تو بعضی تاپیکا ( البته قبلنا منظورمه، الان ندیدم)، گاهن به یه سری عقاید توهین شده
همین شیعه خودمون
قشنگ به مذهبای دیگه توهین میکنه، هر مدلیشو بخواین
و روزای حسینی چی،‌تو مسجدا برین، چطور بخودشون جرات میدن به مذهبای دیگه توهین کنن، سنی که از خودشونه، خددا به داد دینای دیگه برسه

Saeed_askari

عضو جدید
کاربر ممتاز
مسلمونی؟
دنبال جواب سوالاتت میگردی؟
تو قران بگرد (چون تحریف نشده)
بیخیال کتب حدیث شو (چون امکان تحریف اونا هست)
حتمآ لازم نیست شیعه یا سنی باشی.....میتونی بدون مذهب باشی!

اولین بحث خلافت و امامت هست؟
من نمیگم هست یا نه
خودت تو قرآن بگرد و قضاوت کن

بعد باید دنبال مباحثی مثل "صیغه" "وضو" "خمس" "تقلید" نماز" و... باشی
تو قرآن هست
بگرد
و سعی کن خودت ترجمش کنی.... (خیلی مهمه"چون بعضی ترجمه ها تحریف شده)

کارهای مردم رو هم روی مذهب نزار
اگه یه شیعه قمه زد ببین واقعآ قمه زدن حکمش چیه؟ (در قرآن)
اگه یه سنی گفت افکار یه شیعه باطله ببین مطابقت داره با قرآن؟

خیلی خیلی سادست....

ویدا

عضو جدید
پیشاپیش تذکر میدم...

حتما!من فقط یه آدمم که سر تا پاش علامت سواله.دچار اون شک هایی هستم که به شدت امیدوارم با کمک شما دوستان خوب به یقین ابدی تبدیل شه...نیازی هم ندارم که کسی با نظرات متعصبانه یا توهین آمیزش منو راهنمایی کنه.فلق عزیز!امیدوارم شما هم از قرار دادن اطلاعات با ارزشت توی این تاپیک دریغ نکنید.باشد که به یقینی شیرین دست پیدا کنم.
از تذکر به جای شما هم بسیار ممنونم.

ویدا

عضو جدید
مسلمونی؟

من نمیگم هست یا نه

تو قرآن هست
بگرد

خیلی خیلی سادست....

اونقدر ها هم که شما می گید ساده نیست.ترجمه ی قرآن کار منی که فقط تو دوره ی دبیرستان عربی خوندم هم نیست.زبان عربی کلی فوت و فن داره...
من با تفسیر موافقم.قرآن هم تا به حال خیلی کمکم کرده.ولی بعضی چیز ها از حد درک و توان من خارجه.قرآن پیچیدگی زیاد داره.در مورد امامها هم چیزی توش نوشته نشده.
موندم این همه تعصب ایرانی ها در مورد امامها و تاکید اونها روی فرع به جای اصل چیه؟
فلسفه ی عاشورا چیه؟اصلا من می خوام اول بدونم چرا؟؟بعد واسه امام حسین گریه کنم.
می خوام آگاه شم.نمی خوام کورکورانه از پدر و مادرم اطاعت کنم بی آنکه بدونم چرا؟؟
آیه های قرآنی رو که فکر می کنید جواب سوالاتم رو بده به من معرفی کنید سعید عزیز...
متشکرم

الهه_م

عضو جدید
خوبه دارین اخطار میدین
ولی من معذرت میخواماااا
تو بعضی تاپیکا ( البته قبلنا منظورمه، الان ندیدم)، گاهن به یه سری عقاید توهین شده
همین شیعه خودمون
قشنگ به مذهبای دیگه توهین میکنه، هر مدلیشو بخواین
و روزای حسینی چی،‌تو مسجدا برین، چطور بخودشون جرات میدن به مذهبای دیگه توهین کنن، سنی که از خودشونه، خددا به داد دینای دیگه برسه
من خودم چند سال پیش عاشورا رو تو شهری بودم که شیعه و سنی در کنار هم زندگی میکنن.وقتی دسته های سینه زنی در حال حرکت بودن یه پیرمرد سنی وایساده بود و داشت نگاه می کرد فقط نگاه!!! یه دفعه یکی از اقایون نیروی انتظامی همچین بهش حمله کرد انگار طرف جنایتکاره.نمی دونم قصدش چی بود ولی...................
به نظرتون اون فرد نسبت به تشیع چه فکری میکنه؟
شیعه باید اینجوری باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

sara_hyperactive

عضو جدید
کاربر ممتاز
ان الذين امنوا و الذين هادوا و النصاري و الصائبين من امن بالله و اليوم الاخر و عمل صالحا فلهم اجرهم عند ربهم و لاخوف عليهم و لا هم يحزنون

همانا كساني كه ايمان دارند و آنها كه يهودي، مسيحي، و صائبي هستند در صورتي كه قلبا به خداوند و روز قيامت ايمان داشته باشند و اعمال نيك انجام دهند، اجرشان نزد آفريدگارشان محفوظ است، نه بيمي بر آنها خواهد بودو نه اندوهگين مي شوند.
بقره آيه ي 62
در ادامه در آيه ي 63 اشاره به اين قضيه شده كه اگر به كتاب خود به جد عمل كنيد پرهيزگار خواهيد بود و لذا تفاوتي بين اديان و مذاهب نيست

ذهنتونو درگير شيعه يا سني بودن يا حتي مسلمون و يهودي بودن نكنيد، دين يك واسطه است براي نزديك كردن شما به خالقتون، مهم اينه كه ببيني كدوم بيشتر خدا رو به شخص تو مي شناسونه، اما اگه برات خيلي مهمه توي قرآن حرفي از ائمه و مخصوصا امام زماني كه انقدر بزرگ شده برامون زده نشده، قضاوت با خودت!

ویدا

عضو جدید
آخه این ایرانی ها پس چرا امام هامون رو اینقدر بزرگ کردن.بزرگتر از پیامبر هایی که بهشون وحی می شده!
چه نفعی می برند؟نفع اقتصادی؟سیاسی؟...اونم با مقدسات مردم؟
عاشورا که میشه,وقتی تلویزیون میبینم اعصابم به هم می ریزه.از حرفایی که واقعا در حد یه شعار باقی موندن.از حرکات غیر معقول مردم ما که بدون فکر کردن به دلیلشون اونارو انجام میدن و به خیال خودشون طبقه هفتم بهشت هم واسه اوناست...
محکمه ی الهی رو شنیدید؟؟

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به من میرسی، اولین برخوردمون باشه، شایدم چندمین برخورد، سلام، خوبی ؟ و ...

تا الان به سلام فکر کردیم ؟ تا الان فکر کردیم واسه چی سلام میکنیم ؟ و سلام یعنی چی ؟
از رو یه عادت ساده، یه عادت که حتی امروزه عشق رو هم عادت و وابستگی میدونن ! متاسفم واسه این نوع عشق
شنیدی میگن نماز خوندن رو عادته ؟ یا به نماز خوندن عادت میکنی ؟ ماها نماز میخونیم چون عادت کردیم، نخونیم شاید از طرف یه عده‌ای مزمت شیم، بخونیم بخاطر خدا و اون، باز از رو عادته، تا حالا شده از رو عشقمون نماز بخونیم !
من موقعیتم خوبه، افرادی دورو برم هستن و روشون فکر و تمرکز میکنم که نه تنها باعث پیشرفت من تو این زمینه،‌بلکه باعث خنده من چه از روی گریه، چه از روی خنده میشه ! افرادی که مثلن خدا رو میشناسن، بچه های هیئت ظهور امام زمان، امامی که عادت کردیم بگیم شاید این جمعه بیاید ! روزی پرسیدم، چرا از روی عادت نماز میخونیم؟ گفتن تو قانع نمیشی، خوب معلومه من با جواب خنده دار قانع نمیشم، گفتم عادت مارو از کارای زشت وامیداره، همینش خوبه و کلی دلیل چرند دیگه، یعنی ما نماز میخونیم تا آدم باشیم، نماز نمیخونیم تا عشق به خدا رو بیشتر و بیشتر از پیش درک کنیم، البته اگه عشقی باقی مونده باشه! روزی پرسیدم چرا میگین "برای تعجیل در ظهور امام زمان صلوات بفرستین"؟ و سکوتی وهم انگیز و این جواب، امام زمان روزی میاد و حقمون رو میگیره، چه حقی؟ شماها پیش خودتون چی فکر کردین واقعن ؟ چرا مظلوم باشین که بهتون ظلم شه؟ چرا برای ظلم بیشتر دعا کنین ؟ آیا تا حالا به این جمله فکر کردین یا دارین از روی عادت تکرار میکنین و بدون علت و بدون مفهومش، عادت و دنباله روی از شخصی امی و بیسواد ؟! دعا کردن برای امام زمان یعنی دعا برای تعجیل در ظهورش ؟ برای امامان دیگه دعا کردن یه عوعو کردن و سگ شدن برای امام حسین که توی بسواد ( نمیدونم کدوم شخصی این مداحی رو خونده، خودم گوش کردم و بسیار متاسف شدم ) انقد ناچیز باشی ؟! فکر میکنی امام حسین به تویی که اعتراف میکنی یک سگی احتیاج داره ؟ کاش مفهوما رو میفهمیدیم، کاش میفهمیدیم خدا یعنی چی.
شیعه یعنی چی ؟ یعنی یه خود برتر بینی کاذب ؟ یعنی اجازه توهین دادن به دیگران به هر عنوانی ؟ یعنی کشتن مردم؟ یعنی برده گرفتن مردم با این دین مزخرف ؟ بگردین بین خودتون! شما مسلمانین ؟ اگر شما مسلمانین من این مسلمانی را نمیخواهم، من این خدایی را که میگویین خدا هست نمیخواهم، من خدای خودم را دارم، یکه و تنها، چه دینی مردمش رو به حکم دینش دولت داری میکند؟ یزید این چنین کرد، و من پرسیدم، و تو گفتی من مشرک بالنفسم، چون تورا به عنوان انسان اصلن قبول ندارم، تو میفهمی حکومت یعنی چی ؟ با نام خدا و قرآن و امامن مردم داری کردن، چه از سیاه پوشیدن؟ دلی سرشار از غم و کینه کردن؟ مرگ بر تو که نمیدانی چه میکنی !

عزیزم، ویدا جان، دین اسلام رو قبول نکن، قرآن رو با تفاسیر قبول نکن، اگه گفتی پیغمبرم محمد است و امامانم هم مشخ بدان خدا را نمیشناسی، زمانی خدا را میشناسی که تک تک مردم امام تو و پیغمبر تو و همه برایت ارزشمند و مهم، زمانی که فرقی بین یهود و مسیح و ... نبینی و همه را بهشتی بدانی و مجازات را به دست خدا بسپاری نه تو پیش فرض کنی، زمانی که خداوند را همانند نامش رحمان و رحیم بدانی نه مانند این ساده مردمان که خدا را ظالم و ستمگر و قاتل میدانند که تیغ بر دست دارد و کسانی را که با نامش بیهوده بازی نکردن مجازات کند ! خداوند مهربان است نه ظالم !

خدا را بشناس، و بندگانش ! من پیغمبر نیستم، من جاویدم، و مانند نامم جاوید این خدای مهربانم
فریب نخور، خهودت عقل داری و بزرگی، بخند اگه بهت توهین شد توسط این ساده مردمان، توسط این حیله گران تاریخ، توسط این بت پرستان که نام خدایشان خدای یگانه است ولی با خدای من فرق دارد، نام من جاوید است و با جاوید نامی دیگر فرق دارم، خدای من خدای بت ها نیست، خدای من است، خدای من مهربان است !

ویدا

عضو جدید
جوجوی عزیز از توجهت و وقت گذاشتن واسه نوشتنشون ازت ممنونم.
بعضی هاشون رو قبول دارم.
ما عادت کردیم روز عاشورا نوحه گوش بدیم و اگه کسی خندید به کفر متهمش کنیم.
ما عادت کردیم بگیم:یا علی! در حالیکه اصلا نمی دونیم علی کی بود و چه کرد؟؟
ما عادت داریم بگیم حسین مظلوم ولی نمی دونیم در عاشورا چی گذشت بر حسین...
ما عادت داریم مفاتیح بخونیم...قرآن رو با صوت و لحن عربی عبدالباسطی بخونیم در حالیکه ندونیم اصلا خدا توی اون کتاب چی گفته...ما به قرآن به عنوان یک کتاب که یه نویسنده ی یگانه و بزرگ (بزرگتر از اون چیزی که فکرش رو بکنیم) اونو نوشته نگاه نمی کنیم.شده ابزار تجارت عده ای از خدا بی خبر.ما قرآن نمی خوانیم...ورد می خوانیم و به همه چیز فوت می کنیم شاید رستگار شویم...به کجا می رویم؟؟خدا عاقبتمان را به خیر کند
در جایی دیدم نوشته هیئت دیوانگان زهرا!!! به شدت تاسف خوردم.
زهرا دیوانه نمی خواهد...زهرا می خواهد من و تو کمی آدم شویم...به خودمان بیاییم...
گاهی با خود می گویم:عجب صبری خدا دارد!!...؟؟

Keivan Keihanipour

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب دنیای بی‌رنگ ما آدم‌ها!!!!!!!!

جواب دنیای بی‌رنگ ما آدم‌ها!!!!!!!!

تقسیم بندی اون هم به این شیوه تنها راه رسیدن به اهداف دروغگویان هست.
در هر دینی این اتفاق افتاده.
کاملاً مخالف بحث در مورد چگونگی این اختلاف هستم. گرچه این واقعیت در تمام ادیان وجود داره.....

ویدا

عضو جدید
تقسیم بندی اون هم به این شیوه تنها راه رسیدن به اهداف دروغگویان هست.
در هر دینی این اتفاق افتاده.
کاملاً مخالف بحث در مورد چگونگی این اختلاف هستم. گرچه این واقعیت در تمام ادیان وجود داره.....
میشه بیشتر توضیح بدید کیوان عزیز؟

مسلمونی؟

من نمیگم هست یا نه

تو قرآن هست
بگرد

خیلی خیلی سادست....
سعید جا نمن یه بار نظرمو در این رابطه گفتم
درسته قرآن برای زمانهاست
ولی چه دلیلی داره همه ی قرآن برای همه ی زمان ها باشه؟
چه لزومی داره به جز در مباحثی که روح انسان و مسایلی رو که در انسانها مشترکه خطاب قرار میده
در بقیه ی مباحث هم با ما و عرب جاهلیت یکسان سخن بگه و حکم یکسان بده؟

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیزم ..دوره دوره...فهم انسانهاست ..ایا در برابر پیشرفت وعلم سر فرود نمی اورید ...ایا به تاریخ چند صد ساله امریکا توجه کردید ...که هر لحظه از اون برای انسانها لحظه ایی سرنوشت ساز بوده ...

بهتر برید و بخونید اروپاییان با چه شعاری به اون سرزمین رفتند ....

عزیزم
نمیدونم منظروم رو فهمیدی یا نه
من گفتم ما باید بفهمیم چرا 2+2 میشه 4 نه اینکه حفظ باشیم و از رو عادت این کلمه رو به زبون بیاریم
باید علممون پشرفت کنه نه این که تو این بی عقلیمون بمونیم و روز بروز بیشتر عقل ناقص خودمون رو ناقص تر کنیم و روش پافشاری کنیم

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
next جان میشه واضخ تر صحبت کنی، هم در رابطه با حرفای من هم در رابطه با ویدا جان !

موندم این همه تعصب ایرانی ها در مورد امامها و تاکید اونها روی فرع به جای اصل چیه؟
ویدای عزیز این به این دلیله که برای ما که از حکومت اعراب سنی بر خودمون دل خوشی نداشتیم
مایی که اعراب موالی مینامیدندمون و حتی در جنگها هم حق اسب داشتن نداشتیم(به جزء قیام مختار که همین احترام او به موالی (به اعتقاد اعراب) منجر به پشت کردن اعراب به او شد)
تشیع برامون حکم یک راه گریز رو داشت
تشیعی که از علی (ع) ای شروع شد که به ما احترام گداشت
اگر به ادامه ی تاریخ نگاه کنیم , امویان و عباسیان هم برای ما دل خوشی از سنیان به جا نگذاشتن
و بالاخره در دوره ی صفویان که تشیع رسمیت گرقت
به نوعی در طول تاریخ تشیع برای ما جنبه ی ملی داشت
چه در زمان صفویان(که من اهمیت دادن اونها به کشور رو میستایم و آلودن تشیع_کاری که واقعا کردند_ رو تقبیح میکنم) و در برابر عثمانی سنی
و چه در برابر امویان و کسانی چون حجاج بن یوسف

ویدا باید بپذیریم پس از صفویه و انتشار کتبی مثل روضه ی رضوان و برخی دیگر(نه همه ی مقتل ها) یه جورایی عاشورا رو از خودش جدا کردن
همین که تو میگی بعدش برای امام حسین گریه کنم درست نیست؛ چیزی که برامون جا انداختن
آیا حسین(ع) شهید شد تا براش گریه کنن؟
نیازش این بود؟
خواستش اینها بود؟
نه به خدا
ما اگه فلسفه ی عاشورا رو فهمیده بودیم
اگه تو دینداریمون قشنگ حس میکردیم حسین برای جلوگیری از انحراف اسلام جونشو داد
الان نمیذاشتیم کسایی پشت اسلام قایم شه و کارایی که میخوادو بکنه
کسایی که خودشون حتی حدیثم میارن که ما باید گریه کنیم
حتی شده حالت گریه هم بگیریم ثواب میبریم
آیا این خود چیزی جز ریاست؟

next ،دوست من
من خودم با خیلی از حرفات موافقم
اینو میگم که یه ضرب منم به خشک بودن متهم نکنی
ولی اصلا تو حرفای جوجو رو خوندی؟ اصلا دقت کردی به پاسخت؟
کاری به یک پست خاص ندارم
من فقط حرف دارم و خیلی شک دارم که حتی حرفمو تا آخر بخونی
خواهش میکنم از پز روشن فکری ،
از اینکه یک سری حرفهارو مطلق بدونی بپرهیز
نمیدونم منظورمو درست گفتم یا نه
اما تو که عاقلی از اونور نیفت
ابراز تأسف در مقابل سخن دیگران
و پاسخ دادن به گونه ای عاقل اندر سفیه، فکر نمی کنم شیوه ی درستی باشه.
بیا به جای اینکه حرف بچه ها رو به دنبال نقطه ضعفی برای حمله ی بعدیمون بخونیم به دنبال نکات مثبت بخونیم

امیدوارم پستای بعدیت رو که میخونم منم مورد سرزشت نباشم دوستم

استقلالی

عضو جدید
آخه این ایرانی ها پس چرا امام هامون رو اینقدر بزرگ کردن.بزرگتر از پیامبر هایی که بهشون وحی می شده!
چه نفعی می برند؟نفع اقتصادی؟سیاسی؟...اونم با مقدسات مردم؟
عاشورا که میشه,وقتی تلویزیون میبینم اعصابم به هم می ریزه.از حرفایی که واقعا در حد یه شعار باقی موندن.از حرکات غیر معقول مردم ما که بدون فکر کردن به دلیلشون اونارو انجام میدن و به خیال خودشون طبقه هفتم بهشت هم واسه اوناست...
محکمه ی الهی رو شنیدید؟؟

ببخشید. اصلا قصد تحمیل این نوشته ها به کسی رو ندارم. هر کسی برای خودش دودوتا چهارتایی می کنه و یه نتایجی میگیره. و عمل به اون نتایج ذهنی مهمه.

اولا باید بگم که نباید با این صراحت در مورد موضوعی که خیلیا روش حساسیت دارن به این صورت اشاره کنی. شما میگی امامامونو چرا اینقد بزرگ میکنن؟ خب معلومه. اسم ما مسلمونه و اینا بزرگ ترین الگوهایی هستن که می تونه یه دین برای پیروانش داشته باشه. پس حتما باید افراد اون جامعه تحت تاثیر این مسائل باشن. که در این بین خیلیا هم از لحاظ اقتصادی و موقعیت اجتماعی و سیاسی ازون استفاده می کنن. می خواد درست باشه یا نه.

دوما به نظر من منظور شما خواسته یا ناخواسته بحث شیعه و سنی نبوده و داری کل اسلامو زیر سئوال می بری. چون شیعه و سنی در موارد بسیار جزءیی باهم اختلاف دارن و این هیاهویی که میبینم بیشتر جنبه سیاسی داره که شدت اون در صد سال گذشته تا الان کم و زیاد شده.
مثلا اکثریت سنی ها به فردی به نام مهدی که در آینده ظهور می کنه معتقدن و حتی همین اکثریت ساختن قبر و گریه برای مرده رو جایز می دونن خیلی هاشونم تا امام 12 م رو قبول دارن و معتقد به شفاعت و توسل هستن . فقط یه گروه از سنی ها به نام وهابی ها که نزدیک به 100 سال از تاسیسشون می گذره با این افعال مخالف هستن. مشکل شیعه هم فقط با همین گروهه. پس بهتره یه تاریخچه ای از طرز بوجود اومدنشون بدونی:
اینها به طرز وحشتناکی از جانب انگلیس حمایت می شدن و به واسطه همین حمایت ها اشخاصی چون عبدالوهاب و سعود (عربستان سعودی از همینجا شکل گرفت) به گرداوری گروه بزرگی دست زده و با کشتار وحشتناک خفقان شدیدی در محیط بوجود آوردن. از جمله کارهایی که کردن تخریب حرم امامان مدفون در بقیع در روز 8 شوال سال 1344 ه ق بود.این کار علی رغم میل مسلمانان خود حجاز بود که در اثر اعتراضات و مخالفتهای مردمی کشتار وسیعی در مدینه بوجود آمد. حتی در اون زمان در کشور های مختلف شورش هایی در پاسخ به اینکار شکل گرفت. همینطور در ایران اعتراضات شدیدی از سوی مراجع (نظیر بروجردی) و همینطور شخص شاه به این عمل انجام شد که هیچ نتیجه ای جز کدورت و ایجاد این اختلافات نداشت. پس از بوجود اومدن این گروه، سردمدارانشون به فکر رنگ و بوی مذهبی دادن به اعمالشون افتادن و در مسائل فقهی شون به قرآن و افعال خود پیامبر و 5 خلیفه ابوبکر، عمر، عثمان، علی و معاویه تمسک جستند. همین باعث میشه که بعضی احکام اونا با شیعیان تفاوت داشته باشه.

یک دلیل بسیار عمده که ایرانیان نسبت به علی محبت دارن اینست که در زمان خلیفه ها بین عرب و عجم از لحاظ حقوق بیت المال و غیره تفاوت بسیار زیادی قائل بودن و ایرانیان رو در پایین ترین سطح توجه گذاشته بودن. اما وقتی علی به خلافت رسید تمامی حقوق مسلمانان به طور برابر بینشون تقسیم می شد که این هم خود عاملی برای دشمنی با علی و ایرانیان می شد.
اینم میتونه دلیل دشمنی علویون و طرفدان خلفای اموی و عباسی باشه.

یه چیز دیگه که البته به موضوع شاید ربطی نداشته باشه:
خیلی ها میگن دین اسلام به زور شمشیر وارد ایران شد. بله دین اسلام در زمان عمر با زور وارد ایران شد ولی خود اونهم شرایطی داشت که نمیخوام اونو بگم. ولی علی هنگام حمله اعراب به ایران عمر رو از این کار بر حذر داشت و نه علی و نه پسر بزرگشون حسن در این جنگ شرکت نکردند (در هیچ کتاب تاریخی نمی خونید که علی در جنگ با ایران شکت داشته)

تا صورت پيوند جهان بود، على بود
تا نقش زمين بود و زمان بود، على بود
شاهى كه ولى بود و وصى بود، على بود
سلطان سخا و كرم و جود، على بود

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیزم این چه حرفیه ..
شما بزرگوارید منهم اگه چیزی نوشتم در تایید صحبتهای جوجو بود نه قصد توهین دارم ونه هیچ ...

هر کس نظرش محترمه ...ولی اگر حرفی زدم که باعث ازرده خاطر شدن کسی شدم معذرت می خوام..

اخه دوست من یه جوری گفته بودین
نه کسی چرا ناراحت بشه ؟ این چه حرفیه
مرسی و ممنون

:w30:

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
:gol:اول اینکه واقعا از اینکه دیدم همه فکر میکنن خوشحالم. حتی اگه فکرشون با اون چیزی که تو ذهن منه یکی نباشه.
ویدا جان مرسی که این تاپیکو زدی. منم میخوام بشناسم خدارو و فقط از روی عادت و تقلید قبولش نکنم. اما خب یه فرقی که با هم داریم اینه که دوست ندارم توی فرق شیعه و سنی دنبال جوابم بگردم. توی بعضی موارد شاید اطلاعات نا چیز من کمک کنه. و بقیه موارد هم آگاهیای شما. امیدوارم به نتیجه برسیم.:gol:

اونقدر ها هم که شما می گید ساده نیست.ترجمه ی قرآن کار منی که فقط تو دوره ی دبیرستان عربی خوندم هم نیست.زبان عربی کلی فوت و فن داره...
من با تفسیر موافقم.قرآن هم تا به حال خیلی کمکم کرده.ولی بعضی چیز ها از حد درک و توان من خارجه.قرآن پیچیدگی زیاد داره.در مورد امامها هم چیزی توش نوشته نشده.
می خوام آگاه شم.نمی خوام کورکورانه از پدر و مادرم اطاعت کنم بی آنکه بدونم چرا؟؟
درسته تفسیر هر کتابی نه تنها قرآن کار ما نیست. باید در مرود خیلی چیزا اطلاعات داشته باشیم. در میشه تشخیص داد و پیدا کرد تفسیر های درستو.
منم مثل تو دوست دارم بدونم بشناسم بعد...
امیدوارم به اندازه کافی علمی باشه...

۲-باید عرض کنم شیعه به معنی پیرو هست و شما پیرو هر مذهبی که باشی ..شیعه اون مذهبی...
۳-به اعتقاد خیلی ها عاشورا یک جنگ قبیله ایی و فامیلی بر سر قدرت بوده است ...
۵-تفسیر:خدا در قران می فرماید ...ایات المبین ...یعنی ایات روشن واشکار ...و احتیاج به تفسیر نداره..
۶- خیلی ها قران رو یک اثر هنری و ادبی می دانند و شما نیز می دانید یک اثر هنری و ادبی اگر ترجمه بشه ..دیگه از اون لطافت وزیبایی می افته...و همینطور خیلی ها معتقداند که اگر ایرانیان از ابتدا قران رابه زبان فارسی می خونند ..شاید به همان دین اجدادی خود می ماندند
۷-شما برای پیدا کردن حقوق زن در این دین می توانید به یک رساله از روحانیون بزرگ و همینطور قران مراجعه کنید و ببینید و قضاوت کنید ..در یکی از ایات سوره نسا(اگه اشتباه نکنم بین 30 تا 50) به مرد دستور داده شده که میتوانی همسرت را بزنی ...
من تا اونجا که فهمیدم..

برای دیدن خدا باید توی اینه نگاه کرد ...

مولا نا می گه :
انها که بدنبال خدایید .خود ایید
بیرون ز شما نیست .شمایید شمایید

در اخر باید بگم اگه خواستی ازاد باشی وبرای خودت هیچ بتی نداشته باشی ...اولش یه کم سخته ..چون یه عمر به ریسمانی که نمی دیدی چنگ می زدی ولی بعد از اون ....

ازاد و رها
2- خیلی کلمه ها معنیای مختلفی داره. اما به جاش که استفاده میشه معنی خاص پیدا میکنه.
3- اگه بخوام مثل شما حرف بزنم باید بگم که خب به نظر خیلیای دیگه هم این طور نیست.
فکر نمیکنید بهتر باشه با دلیل حرف بزنیم و از تکرار حرفای خاله زنکی پرهیز کنیم؟؟؟
اون خیلیایی که شما میگید اگه واقعا برای این حرفاشون دلیل داشتن تا حالا اثبات میکردن تا به قول خودشون خیلی زود تر از اینها این رسم و رسوم و عذا داریو ریشه کن کنن.
5- شاید مقایسه درستی نباشه اما خب خیلی داستانای خیلی واضح هم گاهی نیاز دارن به تفسیر. تفسیر ها زمان و مکان ایه و به اصطلاح شان نزول ایه هارو در نظر میگیرن. و این همیشه کمک میکنه تا از معنی کردن به یک هدف خاص جلوگیری بشه.
6- باز هم در جواب همون خیلیا باید گفت که بله درسته هنری بودن قران هم از جنبه های اعجازشه... اما خب یکی از جنبه هاشه. نمیشه فقط با یک چشم نگاه کرد. باز هم میدونم که مقایسه درستی نیست مقایسه یک شعر با قرآن... اما خب برای درک خودمون و البته خودم میگم که یک شعر هم اگه معنیشو بخونیم شاید برامون جالب نباشه. پس خیلی باید جای فکر داشته باشه بیان این همه حرف به زبون شیوای قرآن که به قول همون خیلیا هنری هم هست.
7- برای درک معنی هر "آیه ای باید قبل و بعدشو بخونیم. ای کاش توی همون سوره نشساء جنبه های دیگه حقوق زنان رو هم ببینیم.و البته دقت کنیم روشون.
بله صد در صد. شما درست متوجه شدید. مولانا هم درست میگه. اما علی هم همینو میگه. " من عرف نفسه فقد عرف ربه" میبینی؟ تو دینمون هم اینو گفتن. در واقع خدا تو وجود خود ماست. به خاطر همین ته همه ی حرفامون میگیم من به خدایی که تو وجودمه و تو قلبمه اعتقاد دارم... ما تا وقتی که خومونو درک نکنیم و نشناسیم نمیتونیم خدا رو درک کنیم.پس درسته که برای دیدن خدا باید تو اینه نگاه کنیم.
انها که بدنبال خدایید .خود ایید
بیرون ز شما نیست .شمایید شمایید​

محکمه ی الهی رو شنیدید؟؟
اره منم محکمه الهیو شنیدم. منم میگم این دینی که الان دارن به خورد ما میدن اونی نیست که باید باشه. خدا اینارو از ما نمیخواد که الان بهمون میگن.

الهه_م

عضو جدید
ویدا جون من به تاریخ و ........... کاری ندارم
تو میگی شیعه یاسنی؟درسته؟نمیدونم چرا این سوال واست بوجود اومده.اصلا تا حالا با یه سنی برخورد داشتی؟تا حالا در این زمینه مطالعه ای داشتی؟
من مطالعه ای نداشتم ولی باهاشون زندگی کردم
کاری به درست یا غلط بودن عقایدشون ندارم ولی اینو میدونم که اهل تسنن حداقل اونایی که من دیدم خیلی چیزا واسشون مهمه که ما (من به عنوان یک شیعه) سرسری از کنارش رد می شیم.تو میدونی اونا نماز اول وقت چقدر واسشون مهمه؟هر جا که باشن وسط بیابون هم که باشن نمازشونو اول وقت میخونن.من دیدم که میگم
بعضیاشون واسه امام حسین روز عاشورا مراسم میگیرن
بازم میگم مطالعه ای نداشتم ولی نمونه ای از چیزایی بود که دیدم

سلام استقلالی
با خوندن مطالبت درسته که پذیرفتم مطالعاتی داشتی
ولی قصد دارم نظراتمو بگم
اولا باید بگم که نباید با این صراحت در مورد موضوعی که خیلیا روش حساسیت دارن به این صورت اشاره کنی
به نظر من منظور شما خواسته یا ناخواسته بحث شیعه و سنی نبوده و داری کل اسلامو زیر سئوال می بری
دوست من شما ابتدا ویدا رو از صراحت در مسایل حساس بر حذر داشتی
بعد خودت اومدی و از بحثی که به هیچ وجه قصد زیر سؤال بردن اسلام درش به چشم نمیاد به صراحت نتیجه ای گرفتی که فکر میکنم در نظر خودت هم موضوع حساسیه هم صراحت در آن قدغن;)

چون شیعه و سنی در موارد بسیار جزءیی باهم اختلاف دارن
دوست من آیا در نظر شما که خود رو شیعه میدانید اختلاف در مسایلی چون غدیرخم , سقیفه,خلافت نخست یا چهارم, امام بودن یا مردانی خوب بودن، و ... (که اگر دوست داشتی بازم میگم) بسیار جزییند؟!!

راستی من از وهابیا خوشم نمیاد خودم ولی تو که انقدر شدید برخورد میکنی بهتر نیست دقت کنی که وهابیان تمامی اسامی امامان ما رو بر دور تا دور ضریح پیامبر حک کردند؟
تحت عنون انسانهای خوب
و در آنجا من اسمی از معاویه ندیدم

ولی خود اونهم شرایطی داشت که نمیخوام اونو بگم.
خواهش میکنم بگو و اینجوری شبهه ننداز
زور بود
حال شرایط این زور؟
اطمینان داشته باش برای سخنانت پاسخ دارم;)

ولی علی هنگام حمله اعراب به ایران عمر رو از این کار بر حذر داشت و نه علی و نه پسر بزرگشون حسن در این جنگ شرکت نکردند (در هیچ کتاب تاریخی نمی خونید که علی در جنگ با ایران شکت داشته)
دوست من از اینکه در کتابی نامی از علی(ع) در میدان برده نشده این همه برداشت کردین؟
خود عمر هم در میدان نبود!
و اینکه بر حذر داشته
کاملا اشتباهه
این رو بی هیچ شکی میگم
در اواسط جنگ هم که عمر قصد احضار سپاه شام رو داشت برخلاف عقیده ی دیگران و به این دلیل که عقیده ی امام علی رو قبول داشت تغییراتی در عقیدش داد و هم ثبات دیار خود رو حفظ کرد هم ایران رو فتح کرد
آیا امام علی در راهی که خود، عمر را از آن بر حذر داشته بود به او مشورت داد؟

اهل تسنن حداقل اونایی که من دیدم خیلی چیزا واسشون مهمه که ما (من به عنوان یک شیعه) سرسری از کنارش رد می شیم.تو میدونی اونا نماز اول وقت چقدر واسشون مهمه؟هر جا که باشن وسط بیابون هم که باشن نمازشونو اول وقت میخونن.من دیدم که میگم

الهه به نظرم ما تو عقاید و آدابمون باحالیم! قبول داری؟
منظورم اینه که دیگه اون هم خشک بودنه
ببخشید اگه از بخث خارج شدم;)
ولی در کل من هم از پدرم که با سنی ها برخورد فوق العاده زیاد داشته واقعا تعریفشونو شنیدم

الهه_م

عضو جدید
الهه به نظرم ما تو عقاید و آدابمون باحالیم! قبول داری؟
منظورم اینه که دیگه اون هم خشک بودنه
ببخشید اگه از بخث خارج شدم;)
شرمنده متوجه منظورت نشدم:(
من یه مثال اوردم تا بگم اونجور که میگن ما از اونا بهتر نیستیم
حداقل خودمو که میبینم

بالا