ارتباط با فامیل، لذت یا عذاب!

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اگر از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمان در اقوام رضایت نداریم باید بررسی کنیم نقش ما در ایجاد این تیرگی چیست.
مهمانی رفتن وقتی نمی توانیم نقش خودمان را در مشکلات ایجاد شده بفهمیم هیچ اصلاحی صورت نخواهد پذیرفت. گاهی خواسته یا ناخواسته کارهایی می کنیم که آفت روابط فامیلی می شود و لذت روابط را از بین می برد.
در زیر لیست برخی اقدامات مشکل ساز در روابط فامیلی را ارائه کرده ایم:
پرتوقعی :
اگر توقع دارید مادر سالمند شما هر روز بچه هایتان را نگهداری کند، اگر توقع دارید پدرتان همیشه به فکر وضعیت مادی زندگی شما باشد، ... خودتان مانع داشتن روابط سالم و مثبت با آنها خواهید بود. شما دیگران را مجبور می کنید یا با پاسخ به توقعات نابجایتان شما را بپذیرند یا قطع محبت و رابطه کنند. حالت سومی باقی نمی گذارید. چه بسا در زندگی همیشه ناراضی باشید و همیشه احساس کنید دیگران نسبت به شما بی مهر و محبت اند. سعی کنید بفهمید پرتوقعی نوعی سوء استفاده از محبت دیگران است.
بد کلامی :
اگر نیش زبان داشته باشید مشکل می توانید روابط خوبی با اقوام داشته باشید. نیش زبان خود یک مشکل روانی است که باید با کمک روانکاو آن را حل کرد. اگر چه نیت شما از حرفهایی که می زنید خیر باشد، باز هم مجاز به استفاده از هر کلمه و لحنی نیستید. اصلا کسی که خیرخواه دیگران است طوری حرف نمی زند که منجر به کدورت و لجبازی شود مگر در مواردی خاص که قصد تلنگر زدن در کار است. با کمی دقت و تامل می توان از بدکلامی پرهیز کرد و خیلی وقتها با تمرین سکوت از ایجاد مشکلات پرهیز کرد. هر انتقادی که به نظر می رسد نباید فورا مطرح شود گاهی لازم است زمان بدهیم تا افراد خودشان متوجه مشکلات شوند. انتقادی که امیدی به پذیرش و برخورد درست با آن نیست مطرح شدنش چه سودی دارد. بسیاری از روابط فامیلی به دلیل انتقادهای نابجا و بی خردانه تضعیف شده اند.

کینه های پنهان: عامل تیرگی بسیاری از روابط کینه ها و عقده هایی است که از هم پنهان کرده ایم. در اغلب موارد اگر این کینه ها را ریشه یابی کنیم به حسادت و حقارت درونی خودمان پی می بریم. اگر ما از درون از چیزی رنج نمی بردیم و از کودکی احساسات دردناکی نسبت به ادراکمان از خودمان نداشتیم از حرف و عمل دیگران هر چند تحقیر آمیز باشد انقدر رنجیده نمی شدیم که دچار کینه ورزی شویم. بنابراین باید برای حل این مشکلات به تقویت اعتماد به نفس و خود پنداره ی مثبت رسید تا از هر حرف و سخنی گرفتار ناراحتی و کینه ورزی نشد.
رسم و رسومات تکلف آور: یکی از بدترین آفات روابط فامیلی باب شدن رسم های سختی است که ما را گرفتار تکلفات و مشقات زیادی می کند تا جایی که ترجیح می دهیم اصلا رابطه ای و رفت و آمدی در کار نباشد و الا همه ی ما با ولع همیشه به دنبال جایی هستیم که از معیشت در کنار اطرافیان لذت ببریم. صفایی بکنیم و غذایی بخوریم و دور هم خوش باشیم. بهانه کردن گرفتاری ها و مشغله های روزمره وقتی معنا دارد که خودمان را مجبور می بینیم برای یک معاشرت شب نشینی کلی وقت و انرژی و پول هزینه کنیم. برای چنین معاشرتهایی واقعا گرفتاریم و وقت نداریم. کم کاری و بی مهری : برخی شخصیتها عادت کرده اند همیشه محبت ببینند وظیفه ی خودشان نمی دانند که به دیگران محبت کنند. محبت کردن کار سختی نیست. با روی باز از میهمان استقبال کردن و خشنود نگه داشتن میهمان در طول مهمانی و پذیرایی با صداقت با آنچه در اختیار است محبت کردن محسوب می شود. کسانی که در مهمانی شاد و شنگولند ولی در میزبانی چندان فعال نیستند، نمی توانند روابط خوبی با اقوام داشته باشند. میهمان دوستی و سخاوت رکن اصلی و مهم در فامیل داری است. سخاوتمند نزد همه محبوب است حتی آنکه از این سخاوت بهره ای نبرده باشد. این خاصیت معنوی سخاوت است نه تاثیر پول! و خسیس همیشه مطرود و منفور است حتی نزد کسی که خساستش ضرری به او نزده است.

رابین

عضو جدید
برای من رفت وآمد با فامیل خیلی عذاببببببببببببببببب آوره.:confused:

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در حد متعادلش خوبه! همون سالی یه بار اونم موقع عید و برای گرفتن عیدی

maahzad

عضو جدید
من در کل ادمی هستم که روابط کم رو ترجیح میدم چون روابط زیاد باعث میشه ادم از کارو زندگیش بیفته رفت و امد در حد ماهی یه با ر خوبه و به قول معروف بهترین چیز دوری و دوستی بهترین چیزه

• Like
واکنش ها: etnn

nedashiva

کاربر بیش فعال
تا یه حدی خوبه.... ولی وقتی ارتباط با فامیل اجباری میشه و به صرف اینکه طرف همخون ما هست حتما باید ببنیمش وصله رحم انجام شه ودر صورتیکه هیچ محبتی بینمون نیس وسایه هم با تیر میزنیم اونجا میشه که واقعا عذاب اوره

MisyoMasoud

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در حد متعادل خوبه .....
نباید اینقد زیاد رابطه داشته باشی که ازت سیر یا متنفر بشن!!!!!!

parla_69

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
بستگی داره چقدر هم تیپ و فرهنگ باشین
من که تا چند سال پیش فک میکردم 3 خواهرو 5 برادر دارم
الآن متوجه شدم اونا پسردایی و دختر دایی و پسر خاله هامن:w15::w15::w15::w15:

-anjel-

عضو جدید
منم فامیل رو خیلی دوست دارم. مخصوصا زمان هایی که ما دخترا میریم یه کنجی بغل همدیگه میشینیم، گل میگیم و گل میشنویم و میخندیم...

maahzad

عضو جدید
تا یه حدی خوبه.... ولی وقتی ارتباط با فامیل اجباری میشه و به صرف اینکه طرف همخون ما هست حتما باید ببنیمش وصله رحم انجام شه ودر صورتیکه هیچ محبتی بینمون نیس وسایه هم با تیر میزنیم اونجا میشه که واقعا عذاب اوره

دقیقا......
;)

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هرچیزی به اندازه و درستش خوبه

رفت و آمد فامیلی هم مستثنا نیست!

بالاخره توی فامیل با یه سری احساس نزدیکتری داری

البته الانا که کلا همه چی کم شده و اگه ما بخوایم بریم از روی خیلی از اونا نمیبینیم

مشغله های خونواده ها بیشتر شده و تا چشم به هم میزنی میبینی 2 ماه گذشته اما دلیلی واسه ناراحتی و کدورت نیست چون میبینی که خودتم درگیر مشغله ها بودی

الان خوباش 6 ماهی یه بار میرن
عید و ماه رمضون

Dark Seeker

عضو جدید
هرچیزی به اندازه و درستش خوبه

رفت و آمد فامیلی هم مستثنا نیست!

بالاخره توی فامیل با یه سری احساس نزدیکتری داری

البته الانا که کلا همه چی کم شده و اگه ما بخوایم بریم از روی خیلی از اونا نمیبینیم

مشغله های خونواده ها بیشتر شده و تا چشم به هم میزنی میبینی 2 ماه گذشته اما دلیلی واسه ناراحتی و کدورت نیست چون میبینی که خودتم درگیر مشغله ها بودی

الان خوباش 6 ماهی یه بار میرن
عید و ماه رمضون

صد در صد موافقم...

Aghrab Khatoon

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من فامیلم رو دوست دارم...
اگه احترام همدیگه حفظ بشه رفت و آمد خوبه.
خودمم همیشه با فامیلامون در ارتباطم البته نه دیگه طوری که شورش در بیاد...

Niloo.hamed

عضو جدید
خیلی خوب اومدی
یعنی چی که هی میگن تودیگه بزرگ شدی ولازم نیست عیدی بگیری!

زهره ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
من زیاد روابط فامیلی رو نمیپسندم
همشون تو زندگیم دخالت داشتن و دارن...
:cool:

مبینا جون

عضو جدید
کاربر ممتاز
بستگی به طرفین داره...... تا یک حدی خوبه...... من خودم عاشق رفت وامدم به خودم باشه دلم میخواد هرروز وهرشب سفره بندازم ازاین ورخونه تا اون ور خونه ....اما خب میبینم یک عده بی جنبه هستن ... از قدیم گفتن محبت که از حد بیشتر بشه نادان خیال بد کنه...یک عده در کمال پررویی و از روی حسادت بااین که رو فرش خونت نشستن به خودشون اجازه میدن هرحرفی و هر برداشتی و هر عکس العملی ازخودشون نشون بدن. منم روی روابط خانوادگی و احترام متقابل خیلی حساسم واین چیزهارو اصلا نمیتونم قبول کنم پس مجبورم به همون رفت وامد مختصر بسنده کنم

love.1982

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ارتباطات خانوادگي با فاميل بايد حساب شده باشه.نه اينكه نباشه و اينكه اگر باشه به اندازه باشه.البته بستگي به سطح فرهنگها و نگاه و ديد افراد فاميل و ظرفيت و جنبه آنها و متقابلا خود ما دارد.

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
بستگی به اون فامیل داره
بعضیا یه عمر باهاشون بودن کمه
بعضیا یه دقیقه باهاشون بودن صد روز عذاب واست میاره;)

عشقولانه

کاربر بیش فعال
بستگی داره.
عقیده من اینکه آدم توی زندگیش با افرادی رفت و آمد کنه و لحظه هاشو در اختیارش بذاره که باعث آرامشش بشه نه اینکه از با هم بودنمون بهم بریزیم......
حالا فامیل باشه دوست باشه همکار باشه ...........

l-mohajeri

عضو جدید
اگه قرار باشه با این تفکر پیش بریم هممون باید باهمدیگه قطع رابطه کنیم.بالاخره تو فامیل بحث پیش میاد..ادمها خوب مطلق نیستن..همگی ایرادو نقص هایی داریم..در کنارش حسنهایی هم داریم.من ترجیح میدم برای تحکیم ارتباطات خانوادگی ایرادات اطرافیانم رو کوچیکتر از حسنهاشون ببینم.

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
در حد متعادل خوبه .....
نباید اینقد زیاد رابطه داشته باشی که ازت سیر یا متنفر بشن!!!!!!
آخ گفتی آخ گفتی ...بابا بعد از یه حدش دیگه آرامشت سلب میشه تو خونه خودت راحت نیستی ..هر دیقه زنگ خونه به صدا در میاد ..ای بابا ای بابا ..من تو این خونه میخوام راحت باشم تو اتاق خودم میخوام راحت باشم

nayyerr

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
برای من هیچ کدوم نبود :smile:

مشکل من این هست دوست دارم
افرادی که اذیتم کردن مثل قبل دوستشون داشته باشم ولی نمیشه یعنی نمی خوان که بشه
گاهی گذر زمان لازم هست تا افراد به اشتباهات خودشون پی ببرن
زمان لازم هست هست تا افراد چهره ی واقعی خودشون رو نشون بدن
و نهایتا فقط یک چیز به من ارامش میده
اونم فقط این هست من نیازی ندارم که افرادی که خودشون دروغگو هست به صداقت حرفهام پی ببرن فقط خداموند مهم هست که از ظاهر و باطنم با خبر هست و باید اون راضی باشه
و روزی که پردها کنار میره همه چیز هم مشخص میشه :smile:

بالا