آنالیز سوالات کارشناسی ارشد معماری

وضعیت
موضوع بسته شده است.

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز اینکه مسجد مدرسه هست شکی توش نیست. ولی ظاهرا مسجد مدرسه بودن ویژگی خاص محسوب نمیشده از نظر طراح نامحترم. حتی اگه دقیق بشه اون گزینه شبستان هم در موردش صدق میکنه. کلا تست غیر استانداردی بود واقعا. من به شخصه این تستو نزدم، خوشحالم میشم حذف بشه. بد بود دیگه...بد

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخه کدومش ذکر شده که این دومیش باشه؟! طرف رفته دیده مهتابی داره گفته یه سوالم بدیم. مگه جایی ذکر شده مگس کش چجوری باید باشه؟! یا اینکه جایی گفته این دو تا مکتب هنری از هم بیشتر تفاوت دارن !

Himan ghaderi

عضو جدید
منم در مورد تست "مسجد-مدرسه سید اصفهان" به شدت با Mohamo موافقم؛ خود فریبی محضه اگه یکی بگه بارزترین ویژگی این مکان مهتابیاشه. هر کی یه دونه کتاب معماری ایرانی خونده باشه مطمئناً تصدیق می کنه که که مشخصه اصلی این بنا همون "تلفیق مسجد و مدسه" هستش.
اگه هزار بار دیگم سنجش بگه مهتابیه، چون مطمئنم که جواب من درست بوده باز خیالم راحته، حتی اگه شده سر این تست قبول نشم!

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
سر این سوالم بحث زیادی کردین در حالی که جزو بهترین سوالای کنکور بود. شما میگین جواب چیه؟ ضد گلوله؟! امکان نداره. چون گفته دو یا چند لایه شیشه. ضد گلوله امکان نداره دو لایه باشه. اگه میگفت چند لایه شیشه تلق دار تشکیل چی میدن اونوقت ضد گلوله درست بود. ولی در حالت فعلی نشکن بهترین و واضح ترین جوابه.

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
بابا جواب نشکنه دیگه عزیز دلم. مثل اینکه شما خط به خط و واو به واو کتابا رو حفظ میکنی تا صریحا با خط بولد شده نگه این میشه فلان قبول نمیکنی :) اگه این بخواد حذف شه باید 115 تا از سوالا حذف بشن. اون موقع دوباره باید کنکور بدیم.

کدخدا

مدیر بازنشسته
سر این سوالم بحث زیادی کردین در حالی که جزو بهترین سوالای کنکور بود. شما میگین جواب چیه؟ ضد گلوله؟! امکان نداره. چون گفته دو یا چند لایه شیشه. ضد گلوله امکان نداره دو لایه باشه. اگه میگفت چند لایه شیشه تلق دار تشکیل چی میدن اونوقت ضد گلوله درست بود. ولی در حالت فعلی نشکن بهترین و واضح ترین جوابه.
دوست گرامی انقدر با قطعیت جواب ندین شما تا حالا تو کارخونه تولید شیشه رفتی؟تا حالا شیشه ضد گلوله از نزدیک دیدی؟تا حالا شده به شیشه لمینت شده ضربه بزنی؟صرفا چهار تا نه 100 تا کتاب خوندین به خونده ها زیاد اعتماد نکن آدرس می دم بیای کارخونه اونجا با مدیر عامل صحبت کن ببین شیشه نشکن چیه ضد گلوله چیه اصلا تویه دسته بندی شیشه ها این دو تا فرق دارن یا نه .
تویه معماری ما قطعیت نداریم همه چیز نسبیه .پس خودتو ناراحت نکن و انقدر مطمئن نگو.
امیدوارم ناراحت نشی ازون جایی که لحن تمسخر آمیز استفاده کردی مجبور شدم کاملا صریح صحبت کنم.

آخرین ویرایش:

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز تر از جان نه نرفتم. ولی مگه مدیر عامل کارخونه شیشه فصل الخطابه؟! یعنی برای کسب آمادگی کنکور باید بریم از کارخونه دیدن کنیم؟ مدیر عامل کارخونه مگس کش تایید میکنه اون تست رو؟ حالا من دقیقا نمیدونم به شما چی گفتن ولی دقیقا میدونم نگفتن که دو تا شیشه رو اگه با تلق به هم بچسبونیم میشه ضد گلوله. یعنی یه چیز واضحیه، من واقعا اهل قطعیت نیستم و معمولا مطمئن صحبت نمیکنم ولی خب اینجا واضحه من دیگه چجوری بگم که شما بگین مسخره نکردم. باور کن این بخش سام فروتن رو نخوندم اصلا. تو یه لحظه چشاتو ببند اینو تصور کن: دو تا ورق شیشه داریم که با نایلون و تحت فشار تشکیل یه شیشه واحد رو میدن. وجدانی اگه ضد گلوله میشه به نظرت منم میگم حذفش کنن. اگه یه سری شیشه بود آره ولی این... (!)

کدخدا

مدیر بازنشسته
دوست عزیز تر از جان نه نرفتم. ولی مگه مدیر عامل کارخونه شیشه فصل الخطابه؟! یعنی برای کسب آمادگی کنکور باید بریم از کارخونه دیدن کنیم؟ مدیر عامل کارخونه مگس کش تایید میکنه اون تست رو؟ حالا من دقیقا نمیدونم به شما چی گفتن ولی دقیقا میدونم نگفتن که دو تا شیشه رو اگه با تلق به هم بچسبونیم میشه ضد گلوله. یعنی یه چیز واضحیه، من واقعا اهل قطعیت نیستم و معمولا مطمئن صحبت نمیکنم ولی خب اینجا واضحه من دیگه چجوری بگم که شما بگین مسخره نکردم. باور کن این بخش سام فروتن رو نخوندم اصلا. تو یه لحظه چشاتو ببند اینو تصور کن: دو تا ورق شیشه داریم که با نایلون و تحت فشار تشکیل یه شیشه واحد رو میدن. وجدانی اگه ضد گلوله میشه به نظرت منم میگم حذفش کنن. اگه یه سری شیشه بود آره ولی این... (!)
ببین من معمولا خیلی پست نمیزنم و بیشتر شنوندم ولی به شما قول می دم که این وضوحی که شما داری ازش صحبت می کنی اشباهه.
من اصلا مورد نظرم کنکور نیست و اگه اطلاعاتی دادم فقط جهت اطلاع هست و ممکنه طراح کنکور با اطلاعات من مخالف باشه.
و اما راجبه مگس کش که یه سوال کاملا فنیه و اصلا به مسخرگی که شما فکر میکنی نیست.اگه دوست داشتی نکات فنی سوال رو برات باز می کنم تا بدونی طراح ها رو اگرچه شخصا باهشون مشکل دارم ولی بازهم نکات جالبی تو سوالاشون هست.پس یه مقدار با تامل بیشتر راجب پست ها و صحبت های دوستانتون صحبت کنین تا این احترام متقابل در باشگاه نه تنها حفظ بلکه بیشتر بشه .
چراکه از نظر من تویه نظرات مخالف نکاتی نحفته هست که در نظرات موافق نیست!همه اشتباه می کنیم ولی قطعا برای اشتباهمون دلیلی داشتیم پس از اشتباهمون تا یه جایی دفاع میکنیم .
ممنون بابت وقتی که گذاشتین و این پست رو خوندین.

farshid_hashemi

عضو جدید
تصحیح

تصحیح

متن دقیق شرح وضعیت مهتابی مسجد سید که صحت تست رو تایید می کنه کتاب اقلیم و ابنیه سنتی نوشته وحید قبادیانه. با عکس رنگی و به تفصیل گفته. دم دست ندارم وگرنه صفحه می دادم خدمتتون:smile:
دوست عزیز سوال که حتما نباید منبع داشته باشه... 40% سوالای امسال منبع نداشتن ... اگه کتاب بررسی اقلیمی ابنیه سنتی رو داشته باشی صفحه 256 دو تا عکس توپول گذاشته . اگه نداری اسکن کنم بذارم.
در این که مسجد مدرسس شکی درش نیست ولی این ویژگی خاص محسوب نمیشه... مسجد مدرسس دیگه. ولی این مهتابیاش خیلی.........
البته عکسی که من گذاشتم دور حجره ها خط کشیدم نه دور مهتابی ها ( شرمنده:D ) مهتابی ها جلوی حجرن ( یکی از دوستان این اشتباهو متذکر شد);)

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
mohamo جان من دوست دارم. کدخدا رو هم دوست دارم. ولی به نقل قول نیستش که. تو مگه نمیگی منبع؟! من میگم همین منبع خودت! خیلی شیک اشاره کرده که چند لایه شیشه اطمینان تشکیل شیشه ضد گلوله میدن! خب اگه من حزب الشیطانم شما که فرشته این بیاین بگین من تو پستای قبلیم اینو گفتم یا نه! خب منبع خودته دیگه عزیزم. تو چرا اونیکه خودت دوست داری بشه رو فقط در نظر میگیری.

کدخدا جون هم که میگه مدیر عامل کارخونه شیشه یه چیزی گفتن. دقیقا میگه همه چیز تو کتابا نیست. یعنی به تو داره میگه اینا رو غیر مستقیم:) تو فکر کردی ایشون تایید میکنه واو به واو بخونی کتابارو؟! دعوا که نداریم همه مهندسیم و با فرهنگ. من میگم این واضحه که اینه. کدخدا میگه این حذفت توهین آمیزه. خب اگه این توهین آمزه من موهن. بقیه بیاد نظر بدن. هم تو منبع این گلپسر بهش اشاره کرده هم مدیر عامل شیشه(مگه نه کدخدا؟:))

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
الان این پست آخر شماست. از صبح ما داریم میگیم به پیر، به یغمبر ما قبول داریم مسجد-مدرسست. ولی این ویژگی خاص نمیتونه باشه. منبعش هم کتاب فلان صفحه فلان که اشاره شد و میگه مهتابی داره. باز شما میگین من منبعم شما شیر انبساط:D باشه ما اصلا لوله ایم ولی لا اقل منابع خودتو بخون ببین چی میگن. پستای کد خدا رو بخون ببین چی میگن. پستای منم بخون که بعد دو تا پست نری از اون قبلیا که تازه خوندیشون نقل قول کنی :D

پ.ن: جون مادرتون اگه بگین توهین کردی نامردین:D خیلی کول داریم بحث میکنیم. لطف کنید پستای دوستمونم ادیت نکنید. ما رفیقیم با هم :D

farshid_hashemi

عضو جدید
وقتی

وقتی

عجب پس اونایی که من ارائه دادم چی بود؟ باد هوا از خودم ارئه کرده بودم متاسفم
شما لطف کن پست های قبلی و چک کن خودم گذاشتم نیازی به زخمت شما نیست همین طور پا برهنه نپر وسط محلکه
بله بنده بودم که او نکته رو متذکر شدم
شما دانشجویین واقعا؟؟؟؟ چرا اینقدر هتاکی می کنی جانم؟؟؟؟؟ در ضمن مهلکه درسته نه محلکه
وقتی شما منو پا برهنه خطاب میکنی منم مجبور می شم یه جور دیگه حرف بزنم... استغفر اله... من فقط برای پر کردن چند دقیقه از اوقات فراغتم میام تو این سایت ... ولی مثه اینکه شما خیلی قضیه رو جدی گرفتین...
تو هیچ یک از منابعی که اشاره کردین ننوشته که این ویژگی خاص این مسجده بلکه ذکر شده که معمولا در مدارس فضای نماز و مدرس رو به گونه ای از هم جدا میکنن. حالا این برای مدرسه آقا بزرگ و چندین و چند مدرسه دیگه هم صادقه...حرفی که شما می زنین دقیقا مثل این که شما مثلا بگی: ویژگی مسجد امام اینه که بطرف قبله ساخته شده. خوب این معلومه چون عملکرد مسجد اینو ایجاب میکنه و این ویژگی نیست براش...
در مورد مسجد مدرسه هم همین قضیه صادقه... مسجد و از مدرسه جدا کردن.... همین
مگه میشد مدرس ها رو بذارن تو همون شبستان. لا جرم باید جدا باشن این فضا ها.نکته دیگه ای هم هست..... مگه مدرس و مسجد چگونه با هم تلفیق شدن؟؟؟ هیچ چیز غیر عادی تو تلفیقشون نیست . معمار محترم مدرسه رو رو مسجد ساخته و بس.

آخرین ویرایش:

کدخدا

مدیر بازنشسته
دوستان لطفا تمومش کنین و به نظر هم احترام بذارین.
ضد کلوله نشکن یا مسجد مدرسه که چی اصلا یکیتون قبول می شه و اون یکی نه آخرش ؟آخر داره؟متقاعد شدین؟نشیدین؟یه کم عمیق تر فکر کنین نیازی به مجادله نیست .کدومتون طراحه سواله؟خدارو شکر ما انقدر به طراح سوال انتقاد می کنیم و در مقام عمل که می رسه ....
جالبه واقعا جالبه خدارو شکر ما طراح نبودیم.

farshid_hashemi

عضو جدید
نه دوست عزیز فقط خودت دانشجویی که دور حجره خط میکشی مینویسی مهتابی او ببخشید اشتباه نوشتم محطابی.
دوم من به شما مگه چی گفتم؟ که شما میگی هتاکی کردم؟ حاشیه سازی نکن کد خدا خودت قضاوت کن
سوم شما دقت نمی کنی در منبع اولی
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=159920&#post1771136
یک نگاه بنداز
تنها در برخی مساجد به ویژه مساجدی که ترکیب مسجد و مدرسه دارن .مثل مسجد سبد اصفهانو....
حالا من منابع دادم شما یک منبع بیار که به این صورت واضح نوشته باشه که مهتابی برروی شبستان ارحج تر از تلفیق مسجد و مدرسه می باشد
ببین دوست من واقعیت اینه که هر دو تا درست هستند
چگونگی تلفیق مسجد و مدرسه موجب احداث مهتابی برروی شبستان شده را بعنوان نتیجه این تلفیق می شود همین.
حالا من که با شما دوست من دعوا که نداریم شما 1 متن 1 منبع ارائه کن ادرس بده که با این صراحت ذکر شده .

تکمله : ای کاش دوستان به جای نون قرض دادن بهم در پائین پست های همدیگه 1 منبع علمی می گذاشتند تا گمراهانی چون من از تیهه ضلال و گمراهی به سمت نور ایند
اگه الان بفهمی که غلط زدی بهتر از اینه که وقتی کلید نهایی اوومد بفهمی;)
در ضمن من قانع شدم... مهمترین ویژگی مسجد سید اصفهان مسجد مدرسه است;) و زنون هم لامپ لیزری و بقول یکی از دوستان اکروپلیس هم بنایی به سبک آذری است(آذرین برونی):D

ahadi6688

عضو جدید
فرصت اعتراض تمام شد .حالا ببینیم سازمان سنجش چی کار می کنه
سازمان سنجش تست های درست ما را پس بده

mana_memari

عضو جدید
اگه الان بفهمی که غلط زدی بهتر از اینه که وقتی کلید نهایی اوومد بفهمی;)
در ضمن من قانع شدم... مهمترین ویژگی مسجد سید اصفهان مسجد مدرسه است;) و زنون هم لامپ لیزری و بقول یکی از دوستان اکروپلیس هم بنایی به سبک آذری است(آذرین برونی):D
خوش به حال خودم که اصلا نمی دونم این مسجد هست یا نیست! :redface: بی خیال بابا! اینا اگه عقل درست حسابی داشتن اصلا همچین سوالی نمی دادن.

roya_210

عضو جدید
این لیست درمانگاه های شبانه روزی تهران :
درمانگاه شبانه روزی تهرانپارس تهران-

درمانگاه شبانه روزي شكوفه

درمانگاه شبانه روزي بهشت ورامين تهران.
درمانگاه شبانه روزي قيام دشت تهران.
درمانگاه شبانه روزي كوثر پرديس تهران.
درمانگاه شبانه روزي مهرجرد تهران و...........................................

بیمارستان های تخصصی هم اورژانس تخصصی دارن .مثل اورژانس بیمارستان قلب یا کودکان .و.......

من فقط میخوام بدونم سوال 95 بر چه اساسی گزینه 2 میشه؟ این دیگه آخر خلاقیت طراح سواله! بابا این که خیلی تابلو گزینه یک میشه؛ مسلماً فرق بین اورژانس و درمانگاه در مدت زمان بستری و تعداد کلینیک هاست؛ اورژانس که کلینیک نداره.
مطمئناً طراح سوال تا حالا اسم درمانگه شبانه روزی به گوششم نخوزده!
کنکور معماری استانداردم آرزوست...

منظور سوال از درمانگاه درمانگاههای داخل بیمارستان بود که تا ساعت 4بیشتر باز نیستند اگر طوریکه شما میگید باشه تمام درمانگاههای شهر تهران شبانه روزیند

سلام بچه ها
کسی یه عکس قابل فهم و درک از مقطع شومینه ها داره؟ شومینه به انگلیسی fire place میشه؟ آخه هر چی میزنم تصویر مربوط به شومینه نمیاد!!! علت ترک خوردن نازک کاری روی دیوار مایل شومینه چیه؟آا واقعا پشت نازک کاری روی این دیوار فضای خالی باید باشه؟( بین نعل درگاه بتنی و نازک کاری خالیه؟) زنجیری که از شومینه آویزونه برای چیه؟ عایق حرارتی که دور دودکش کشیده میشه ضخامتش چقدره؟و چطور به لوله میچسبه؟
با سلام من در مورد شومینه اطلاعاتی ندارم اما در مورد ترک به علت حرارت زیاد هستش که به نازک کاری میرسه اگه دقت کرده باشین روی دودکش بخاری ها هم این ترک ها ایجاد میشه دو راه داره اول ایجاد فاصله بین نازک کاری و لوله انتقال حرارت دودکش و یا استفاده از طوری رابیس زیر نازک کاری که تا حدودی از ترک جلوگیری میکنه امیدوارم منظورم رو درست بیان کرده باشم علت فاصله بین نعل درگاه و نازک کاری همینه ضخامت عایق هم در حدی که جلوی انتقال زیاد حرارت به نازک کاری گرفته بشه اگه نیاز بود برام پیام بدید بیشتر توضیح بدم در مورد مسائل اجرایی سوالی بود در حد توانم در خدمتم

سارا-ت

عضو جدید
سلام بر همگی
ببخشید من تازه واردم میشه لطفا بگید کدوم قسمت میتونم سوالای معماری امسالو کلیدش رو ببینم؟
ارشد 90 :)

"Sa Ba"

کاربر بیش فعال
سلام
میشه سوالای سال 88 رو با کلیدش برام بزارین؟
ممنون میشم

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
بچه ها من تو كتاب درك رفتار سازه چنتا سوال دارم
صفحه 23 قسمت (مقياس و اثر دو-سوم) رو متوجه نميشم
صفحه 18 محاسبات تصوير32-1 اونجا كه مورب شده رو نميفهمم
توضيح عكس 26-1 تو صفحه 15
و تصوير12-1
بعد اينكه بازوي psf چيه؟؟

m_architect

عضو جدید
بچه ها من تو كتاب درك رفتار سازه چنتا سوال دارم
صفحه 23 قسمت (مقياس و اثر دو-سوم) رو متوجه نميشم
صفحه 18 محاسبات تصوير32-1 اونجا كه مورب شده رو نميفهمم
توضيح عكس 26-1 تو صفحه 15
و تصوير12-1
بعد اينكه بازوي psf چيه؟؟

اثر دو-سوم میگه که وقتی ابعاد یک سازه بزرگتر میشه حجم و وزنش متناسب با توان سوم زیاد میشه ما مقاومت اعضای سازه ای به نسبت توان دوم. مثلا اگه ابعاد یه سازه دو براابر بشه حجم و وزنش 8 برابر میشه اما مقاوت اعضاش 4 برابر میشه. پس اعضای سازه ای باید اونقدر بزرگ بشن که بنونن نیروی وزن رو تحمل کنن.
محاسبات صفحه 18رو هم بخونی زیاد سخت نیست. چون تکیه گاه بالا غلتکیه پس عکس العمل عمودی نداره بقیش با استفاده از نیروهای عکس العمل و گشتاوره.
psf رو خودمم نفهمیدم چیه ممکنه جنس خاصی باشه.

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
بچه ها صفحه 78 سازه در معماري اول گفته كه كابل ها در مقابل تغيير ناپايدارن به خاطر همين خرپا استفاده ميكنيم تا پايدار شن
بعد اول صفحه 79 گفته كابل ها نقش مضاعف تحمل خرپا و پايدار كردن پل رو به عهده دارن
حالا بالاخره خرپا داره كابل رو مهار ميكنه يا كابل خرپا رو؟؟

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
بعد پايين ص79 گفته با انتقال كشش دهانه اصلي به دهانه جانبي و ... كابل تو زمين سخت مهر ميشه باز پايين ترش گفته كه كابل به انتهاي خرپا مهار شده و خرپا با پايه پل مهار شده
بالاخره كدومش؟؟
دوتاشم در مورد پل هاي معلق گفته

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
بچه ها صفحه 78 سازه در معماري اول گفته كه كابل ها در مقابل تغيير ناپايدارن به خاطر همين خرپا استفاده ميكنيم تا پايدار شن
بعد اول صفحه 79 گفته كابل ها نقش مضاعف تحمل خرپا و پايدار كردن پل رو به عهده دارن

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
بعد پايين ص79 گفته با انتقال كشش دهانه اصلي به دهانه جانبي و ... كابل تو زمين سخت مهر ميشه باز پايين ترش گفته كه كابل به انتهاي خرپا مهار شده و خرپا با پايه پل مهار شده
بالاخره كدومش؟؟
دوتاشم در مورد پل هاي معلق گفته

yashel

عضو جدید

دو سر یک تکه طناب رو بگیر دستت به حالت سهمی نگه دار یعنی یه خیزی بهش بده یه فوت که بکنی شروع می کنه به لرزش و ارتعاش. وقتی می گه کابل ها ناپایدارن منظورش اینه. یعنی در مقابل باد و زلزله شروع به لرزش و ارتعاش می کنن. حالا اگه تو یه پل، سواره رو فقط به وسیله ی کابل نگه داشته بشه یه باد بیاد پل کارش تمومه. واسه همین تو سواره رو میان از خرپا استفاده می کنن. این خرپا کابل رو مهار نمی کنه حرکت هایی که ناپایداری کابل باعث اون حرکت ها می شه مهار میکنه. مثلاً وقتی باد میاد این باد راحت از خرپا رد می شه و مشکلی پیش نمی یاد. همی شه هم از خرپا استفاده نمی کنن. گاهی به جای خرپا میان سواره رو رو به حالت آئرودینامیک می سازن که باد به راحتی عبور کنه.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا