آموزش mechanical desktop

tsp.co

عضو جدید
دوست عزیز!متشکر از زحمتی که می کشی لطفا بدون هیچ گونه تردیدی ادامه بده.
من یک سئوال از شما و بقیه دوستانی که به این تاپیک مراجعه می کنن دارم و اون اینه که آیا این امکان رو MDTیا همون مکانیکال داره که ما بتونیم یک سری عدد و یا دستوراتی رو که توسط نرم افزارهای دیگه محاسبه می شه به مکانیکال تعریف کنیم یعنی در حقیقت دستوراتی که باید تایپ کنیم یا اجرا کنیم رو از طریق فایلهایی که قبلا تعریف شده آماده کنیم . دلیل این سئوال من اینه که در یک جایی یکی از مهندسی عمران ادعا کرده که تونسته یکی از نرم افزارهای تحلیل سازه اش رو به اتوکد لینک کنه و بعد از انجام محاسباتش تو محیط این نرم افزار اتوکد به سرعت سازه سه بعدی اش رو شبیه سازی کرده!

اگه این امکان وجود داشته باشه میشه مثلا محاسبات CFDرو با فرترن انجام داد و بعد از لینک به مکانیکال ویا حتی کتیا به سرعت پره های توربین یا کمپرسور را مدل سازی کرد و بلافاصله هم توسط ANSY تحلیل تنش کرده و....

اگر هم اطلاعاتی نداشتید و تمایل به تحقیق داشتید می تونیم با هم تو این زمینه کار کنیم.

aidin_kolka

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

از محبت و تشويق شما ممنونم.تخصص اصلي من solid و catia هست.
در مورد سوالتون سوال ميكنم اگر جواب گرفتم به شما اطلاع ميدم.

tsp.co

عضو جدید
دست شما دردنکه!

اگر CATIAهم چنین امکاناتی داره ممنون میشم راهنمایی کنید.

aidin_kolka

عضو جدید
ببينيد نميدونم منظورتون رو درست متوجه شدم يا نه...اما بوسيله اندازه گيري نقاط مختلف قطعه توسطCMM ما ميتونيم بوسيله CATIA ابر نقاط تهيه كنيم و سطح سازي انجام بديم يعني نقاط رو از ما ميگيره و پس از طي مراحلي سطح به ما ميده اگر منظورتون اين باشه كه امكانش هست.
يه جاهاي هم هست كه ماكرو بهش ميگن يعني يه چيزي تو مايه هاي برنامه نويسي هست
كه البته فكر كنم بايد ويژوال بيسيك هم بلد باشي و كد نويسي كني....
البته در مورد چيزي كه گفتم يقين كامل ندارم اما بالاي 80% ميتونه همچين چيزي باشه....

tsp.co

عضو جدید
یک چیزی شبیه به محیط ماکرویی که شما گفتید تو مکانیکال هم دیدم و فکر کنم اون هم با ویژوال بیسیک کا رمی کنه.
من منظورم اینه که شما فرض کنید ما یک سری محاسبات فنی رو توسط یک زبان برنامه نویسی یا نرم افزارهای دیگر مهندسی انجام میدیم و اطلاعات خروجی اون نرم افزارباطبع توی یک سری فایل ذخیره میشن . حالا ما بجای اینکه در محیط مکانیکال یا کتیا برای ساختن یک مدل ساعتها وروزها وقت بگذاریم بیایم به نوعی از اون فایلهایی که اطلاعات دقیق محاسبات مربوط به قطعه یا سطح یا... تو اونها قرار داره استفاده کنیم و در عرض چند ثانیه فرامین مربوط به ترسیم مدل سه بعدی رو خود نرم افزار مدل ساز صادر کنه و مدل با سرعت ودقت بالا ترسیم بشه! آیا همچین امکانی رو مکانیکال یا کتیا یا حتی سولید داره ؟:surprised:

tsp.co

عضو جدید
من به سفارش یکی از شرکتهای داخلی درحال نوشتن یک نرم افزار جامع درباره طراحی توربینهای گازی هستم که البته کار خیلی سنگینیه! این ایده ای رو که براتون گفتم در طی مراحل طراحی این نرم افزار به فکرم رسید . ووقتی که از یکی هم شنیدم که این کار را برای محاسبات سازه خود کرده این فکر پررنگ تر شد.فعلا روی محاسبات CFDمربوط به پره های کمپرسور و توربین دارم کار می کنم و برنامه نرم افزاری محاسباتش رو دارم تهیه می کنم. اگه بشه اون کاری رو که براتون شرح دادم رو انجام داد میانبر بزرگی زده ام.

tsp.co

عضو جدید
بله یک برنامه هستش. البته این ایده خودمه و اگه نتونم کاری رو که در پستهای قبلی شرح دادم عملی کنم مجبورم که یک راه دیگه رو امتحان کنم.
کار به این ترتیب هستش که ابتدا یک برنامه وظیفه محاسبات فنی رو به عهده می گیره. این برنامه رو میشه با یکی از زبانهای برنامه نویسی نوشتش. من آشنایی با ویژوال بیسیک دارم و کار رو با اون شروع کردم . اگه با این برنامه جواب نگرفتم زبان برنامه نویسی رو باید عوض کنم که احتمالا با فرترن این کار رو کردم چون با فرترن یک زبان برنامه نویسی علمی هستش.تا اینجا مشکل زیادی نداریم .درکنار این نرم افزار محاسبه گر باید یک یا یک گروه از نرم افزارهای طراحی و ساخت که کار با اونهارو بلدیم مثل مکانیکال - کتیا - انسیس و... بنا به نیاز استفاده کنیم اصل مسئله برقرای ارتباط یا لینک از نرم افزار محاسبه گر به نرم افزارهای طراح و یا حتی بالعکس( درصورت نیاز) هستش.اگه این مشکل حل بشه میشه گفت جهش بزرگی تو برنامه نویسی کردیم!

mahan57

مدیر بازنشسته
من به سفارش یکی از شرکتهای داخلی درحال نوشتن یک نرم افزار جامع درباره طراحی توربینهای گازی هستم که البته کار خیلی سنگینیه! این ایده ای رو که براتون گفتم در طی مراحل طراحی این نرم افزار به فکرم رسید . ووقتی که از یکی هم شنیدم که این کار را برای محاسبات سازه خود کرده این فکر پررنگ تر شد.فعلا روی محاسبات CFDمربوط به پره های کمپرسور و توربین دارم کار می کنم و برنامه نرم افزاری محاسباتش رو دارم تهیه می کنم. اگه بشه اون کاری رو که براتون شرح دادم رو انجام داد میانبر بزرگی زده ام.
آقای ایدین دوست عزیز می تونم به جرات بگم یکی از بهترین تاپیکهای حداقل بخش مکانیک این تاپیک هستش . دستتون درد نکنه خیلی زحمت می کشید
خیلی خوشحالم می بینم که به یاری خدا داره یک تغییر و تحولی در دانش و علم این مملکت صورت می گیره. دوست عزیزtsp.co به شما و گروه همکارتان( کاره به این سنگینی رو یک نفر نمی تونه انجام بده) تبریک می گم. و با جرات بهتون می گم که آقا امکانش هست! مدتی بیش تویکی از برنامه های علمی خارجی دیدم که همچین کاری رو در زمینه طراحی پیستون اتومبیلهای فرمول یک کرده بودند. ببینید همانطور که شما برای این کار بزرگتون همه جنبه ها رو در نظر می گیرید طراحان برنامه های کامپیوتری هم همه جوره امکانات را برای انجام هر چه سریعتر کارها لحاظ می کنن.پس مطمئنا با توجه به اینکه عمر نرم افزارهای برنامه نویسی بیشتر از نرم افزارهای طراحی و مدل سازی هستش حتما امکاناتی رو برای اتصال نرم افزارهای مدل ساز با برنامه نویس پیش بینی کردن! تو ایران هیچ کس نمی تونه ادعا کنه که همه چیز مثلا اتوکد را بلده. دلیلش اینه که ما اتوکد رو فقط به عنوان نقشه کشی میشناسیم و از بقیه امکانات اون بیخبریم! همانطور که تو امضاتون هم نوشتید از خودش کمک بخواهین تا راه رو نشونتون بده.
من هم درزمینه ریخته گری دقیق و طراحی قطعه کار می کنم. مایه افتخارمه که بتونم کمکتون کنم. تو این زمینه هم که شما مطرح کردید اگه چیزی پیدا کردم تو همین تاپیک برای استفاده همه قرار می دم.
موفق باشید! ;);););)

tsp.co

عضو جدید
ممنون از لطف و عنایت شما. حق با شماست من کمی خودخواهی کردم و خودم را تنها مجری این پروژه معرفی کردم. ما یک گروه پنج نفری هستیم که روی این پروژه کا رمیکنیم و من مدیر این پروژه هستم. خوشحال شدم که شما هم این ایده رو قابل اجرا دونستید و دلگرمی ما برای انجام اون خیلی بیشتر شد. من هم با شما موافقم . چون ما تولید کننده نبوده ایم( که انشاءا... میشیم) خیلی از امکانات تجهیزات و سیستمهایی که دیگران تولید کردن و در اختیارمون هست رو نمیدونیم! باید خیلی کار کنیم تا استعداد سرشاری که خدا به تک تک ما ایرانی ها داده رو تو مسیر صحیح و درست استفاده کنیم.
همانطور که میدونید اکثر قطعات حساس توربینهای گازی رو با روش ریخته گری دقیق که شما توش تخصص دارید می سازن .ان شاءا.. وقتی که کار به مراحل جلوتری رسید از تجربیات شما هم بهره مند میشیم!

آخرین ویرایش:

aidin_kolka

عضو جدید
آقای ایدین دوست عزیز می تونم به جرات بگم یکی از بهترین تاپیکهای حداقل بخش مکانیک این تاپیک هستش . دستتون درد نکنه خیلی زحمت می کشید
خیلی خوشحالم می بینم که به یاری خدا داره یک تغییر و تحولی در دانش و علم این مملکت صورت می گیره. دوست عزیزtsp.co به شما و گروه همکارتان( کاره به این سنگینی رو یک نفر نمی تونه انجام بده) تبریک می گم. و با جرات بهتون می گم که آقا امکانش هست! مدتی بیش تویکی از برنامه های علمی خارجی دیدم که همچین کاری رو در زمینه طراحی پیستون اتومبیلهای فرمول یک کرده بودند. ببینید همانطور که شما برای این کار بزرگتون همه جنبه ها رو در نظر می گیرید طراحان برنامه های کامپیوتری هم همه جوره امکانات را برای انجام هر چه سریعتر کارها لحاظ می کنن.پس مطمئنا با توجه به اینکه عمر نرم افزارهای برنامه نویسی بیشتر از نرم افزارهای طراحی و مدل سازی هستش حتما امکاناتی رو برای اتصال نرم افزارهای مدل ساز با برنامه نویس پیش بینی کردن! تو ایران هیچ کس نمی تونه ادعا کنه که همه چیز مثلا اتوکد را بلده. دلیلش اینه که ما اتوکد رو فقط به عنوان نقشه کشی میشناسیم و از بقیه امکانات اون بیخبریم! همانطور که تو امضاتون هم نوشتید از خودش کمک بخواهین تا راه رو نشونتون بده.
من هم درزمینه ریخته گری دقیق و طراحی قطعه کار می کنم. مایه افتخارمه که بتونم کمکتون کنم. تو این زمینه هم که شما مطرح کردید اگه چیزی پیدا کردم تو همین تاپیک برای استفاده همه قرار می دم.
موفق باشید! ;);););)
سلام
خواهش میکنم....من به عنوان یک عضو کوچک دوست دارم که همه به نوعی مشارکت داشته باشند...تا همه از هم یاد بگیریم...بعضا این ایده میاد توی ذهنم که ما اگر این رویه رو ادامه بدیم بتونیم حداقل ماهی یکبار بیرون از این محیط مجازی دورهم جمع بشیم و با هم یک نشستی رو تشکیل بدیم و راجع به داشته ها و اطلاعاتمون با هم به بحث بشینیم البته خوب اینکار زمان میبره..الان دنیا داره بسمت استفاده بهینه از نرم افزار پیش میره و درست نیست که ما طرحی رو که رو کاغذ میکشیم همون رو با نرم افزار انجام بدیم بلکه باید از قدرت
نرم افزار ها استفاده کنیم و کارهای تحلیل و آنالیز رو انجام بدیم تا به یک طرح ایده ال با کمترین زمان و کمترین هزینه برسیم.....
بامید آنروز

mahan57

مدیر بازنشسته
کاملا موافقم. برای اینکه همه چیز را همگان دانند! اگر هم بدلیل بعد مسافتی و گرفتاریهای مختلفی که امروزه همه با اونها دست بگریبانند نتونیم میتینگهایی رو تدارک ببینیم می تونیم از همین دنیای مجازی که در اختیارمون قرار دادن حداکثر بهره رو هم ببریم.
خوب این هم یکی از کاربردهای این دنیای مجازی هستش که متاسفانه به اون هم حتی کمتر فکر می کنیم!

amirgb

اخراجی موقت
آيدين جان 2 نكته
چرا آموزش اتوكد را در اينجا قرار داديد؟
من نتوانستم لينك هاي موجود در صفحه ي اول را باز كنم