[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

• با ریفرنس لاین خیلی بهتر کار میشه کرد

رای: 1 25.0%
  • نه کاربردی نداره

رای: 0 0.0%
  • آره خیلی مفیده

رای: 0 0.0%
  • تاحالا باهاش کار نکردم

رای: 2 50.0%
  • راحت تره با نقاط رو محاسبه و با Stake out پیاده کنیم

رای: 1 25.0%

• مجموع رای دهندگان
    4
  • نظرسنجی بسته .

مجتبی اس

عضو جدید
سلام
من چند تا سوال دارم اگر هر کس بلد هستش بهم بگه
1- ما چند تا نقطه با مختصات معلوم داریم تو برگه و یک دوربین هم بیشتر نداریم و هیچ وسیله دیگر هم نداریم. چگونه میشه این مختصات ها رو رو زمین پیاده کرد.
2-دقت دورین لایکا مدل 407 چقدر می باشد و چگونه می توان دقت آن را بدست آوریم با فرمول ؟
3-دوربین با چه سیستم مختصاتی کار میکند ؟
1.خب به راحتی مختصات وبده به دوربین با لیزر پیادش کن یا با ژالئن دیگه منظورتو متوجه نشدم
2.هفت ثانیه است فرمولشو نمیدونم
3.با طول وزاویه

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام
من چند تا سوال دارم اگر هر کس بلد هستش بهم بگه
1- ما چند تا نقطه با مختصات معلوم داریم تو برگه و یک دوربین هم بیشتر نداریم و هیچ وسیله دیگر هم نداریم. چگونه میشه این مختصات ها رو رو زمین پیاده کرد.
2-دقت دورین لایکا مدل 407 چقدر می باشد و چگونه می توان دقت آن را بدست آوریم با فرمول ؟
3-دوربین با چه سیستم مختصاتی کار میکند ؟

1.خب به راحتی مختصات وبده به دوربین با لیزر پیادش کن یا با ژالئن دیگه منظورتو متوجه نشدم
2.هفت ثانیه است فرمولشو نمیدونم
3.با طول وزاویه

خوب اگه بنچ مارک نداشته باشی که نمی تونی نقاط معلومت رو پیاده کنی.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

توتال

عضو جدید
سلام
من تازه وارد کار نقشه برداری شدم هنوز آش خورم.
1-یه سوال دارم طریقه پیاده کردن نقاط رو روی زمین با دوربین برای من توضیح میدید مفصل (باید چکار کنم کلا برای مثلا محوطه سازی)؟
2- چگونه به دوربین مختصات بدم (دوربین 407لایکا)؟

مجتبی اس

عضو جدید
سلام
من تازه وارد کار نقشه برداری شدم هنوز آش خورم.
1-یه سوال دارم طریقه پیاده کردن نقاط رو روی زمین با دوربین برای من توضیح میدید مفصل (باید چکار کنم کلا برای مثلا محوطه سازی)؟
2- چگونه به دوربین مختصات بدم (دوربین 407لایکا)؟

سلام خوش اومدی
برای پیاده کردن نقطه معمولا از stake outاستفاده میشه بدین صورت که پس از توجیه کردن دوربین شما دکمه منو را میزنید سپس برنامه stake out را اجرا میکنید و در صفحه برنامه در خط اول یک اسم به نقطه میدهید و ئکمه inter را میزنید اگر در حافظه دوربین مختصات نقطه باشد که هیچ اگر نباشد از شما مختصات میخواهد با زدن دکمهENH شما به نقطه مختصات مورد نظر را وارد میکنید و OKمیکنید و زاویه افقی را صفر کرده و ژالون را در راستای دوربین میاورید و سپس DISTرا میزنید فاصله را به شما میدهد آنقدر این کار را ادامه میدهید تا به نقطه مورد نظر برسید
البته راههای دیگه هم هست برات یه برنامه شبیه ساز لایکا میارم تا خوب یاد بگیری

آخرین ویرایش توسط مدیر:

bahman57

عضو جدید
با سلام و تشکر برای این تاپیک مفید!چنتا سوال داشتم که فقط به دلیل دوری چند ماهه بنده از نقشه برداری به وجود اومده.

1. حین معرفی پروژه جدید remark به چه منظوره؟ و برای چه چیزیه؟اگه خالی بذارمش مشکلی داره؟

2. برای دادن enh دو گزینه موجوده به نام های bs-pt و grade el این دو چی هستن؟ من اینا رو هم خالی میذارم.

3. در بخش سوم هم manual رو انتخاب میکنم و برای ایستگاه اول bearing رو صفر میکنم و به یک نقطه ثابت میخونمش که همون bs id باشه.و یه اسم دلخواه براش انتخاب میکنم. درسته؟

4. برای ایستگاه دوم هم باید enh رو همون 1000و1000و100 بدم؟

5. سپس در قسمت orientation که رفتم coordinate رو انتخاب میکنم. و از list ایسگاه اول رو میخونم.

6. سوال اصلیم اینجاست که حین معرفی ایستگاه اول از لیست برای فیکس کردن ایستگاه بعدی دو نقطه هست: s1 station و دیگری s1 fixpoint از این دوتا کدوم رو باید انتخاب کنم؟؟؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
Free Station - Resection

Free Station - Resection

با سلام
دوستان نظراتشون رو راجع به فری استیشن (ترفیع) و شرایطی که میشه ایجاد کرد که در اون خطا به حد اقل برسه، محدودیتهای فری استیشن و یا وقتی که فری استیشن خطای صفر میده اما ممکنه دوربین دورست توجیه نشده باشده رو لطفا بگن تا استفاده کنیم.
متشکرم.

آخرین ویرایش:

مجتبی اس

عضو جدید
با سلام
دوستان نظراتشون رو راجع به فری استیشن (ترفیع) و شرایطی که میشه ایجاد کرد که در اون خطا به حد اقل برسه، محدودیتهای فراستیشن و یا وقتی که فری استیشن خطای صفر میده اما ممکنه دوربین دورست توجیه نشده باشده رو لطفا بگن تا استفاده کنیم.
متشکرم.
شما برای فری زدن حداقل دو نقطه احتیاج داری
ولی با دو نقطه هیچ وقت نمیتونی خطای کارتو بفهمی حتی اگه دوربین صفر بده حتما باید از سه نقطه یا پنج نقطه استفاده کنی تا خطاهاتو دوربین محاسبه کنه که اگه چرخش یا جابجایی داشتی بتونی متوجه بشی
من خودم شخصا برای کارهای راهسازی و پل فری رو توصیه میکنم چون فضای کار بهتری داری ولی اگه کارت خیلی دقیقه حتما از متقر شدن رو ایستگاه و سانتراژ کردن استفاده کن
شما برای به حداقل رسوندن خطاهات در فری اولا حتما باید نقاطت از دقت خوبی برخوردار باشه دوما هر چقدر تعداد نقاط خوانده شده زیاد تر باشه خطات به حداقل میرسه البته باید ببینی دوربینت تا چند نقطه قبول میکنه .

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
پیام هاي هشدار دوربين

پیام هاي هشدار دوربين

با سلام خدمت دوستان

چون برای خودم پیش اومده که پیام ای از دوربین هنگام کار کردن مشاهده می کنم گفتیم این تاپیک رو اختصاص بدیم به پیام ها و هشدار های دوربین توتال که این موارد اینجا روشن بشه .

خوب این پیامی که چند روزیه وقتی همون ابتدا که توتال رو روشن میکنم مشاهده می کنم اینه دوستان لطفا راهنمایی کنن این پیام برا چیه و چیکار باید کرد. و برای اینکه این پیام رو دیگه نشون نده باید چیکار کرد .

درضمن دوربین ts02 لایکا هستش

Information
service check recommehded to maihtain instrument accuracy and porformacel

آخرین ویرایش:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان

چون برای خودم پیش اومده که پیام ای از دوربین هنگام کار کردن مشاهده می کنم گفتیم این تاپیک رو اختصاص بدیم به پیام ها و هشدار های دوربین توتال که این موارد اینجا روشن بشه .

خوب این پیامی که چند روزیه وقتی همون ابتدا که توتال رو روشن میکنم مشاهده می کنم اینه دوستان لطفا راهنمایی کنن این پیام برا چیه و چیکار باید کرد. و برای اینکه این پیام رو دیگه نشون نده باید چیکار کرد .

Information
سلام
دوربین طوریش نیس.
برای اطمینان یه نقطه رو تو فاصله 100 متری کوپل بخونین. دوربین من هم همین پیغام رو می داد. خوب البته این پیغام پس از یه زمان خاصی میاد که مربوط به نشون دادن دوربین به نمایندگی هاست. اگه دوربین رو از نمایندگی اصلی ژئوبایت گرفته باشین گارانتی چکاپ داره و واستون دوربین رو مجاناً تست و بررسی می کنه. فکر می کنم این پیغام توسط نرم افزارهای مخصوصی که در اختیار نمایندگی هاس کنسل میشه. از کسی که دوربین رو خریدین بخواین و این پیغام رو مجانا واستون کنسل می کنه. چون جلو ناظرها خوب نیست اینجور پیغامها.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
در مورد زاویه بنچ ها. طول بنچها آیا دستورالعملی وجود داره. که مثلا بگه زاویه کمتر از 30 مورد تایید نیس؟ یا باید دو تا فاصله بنچ باهم اختلاف زیاد نداشته باشه؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام
دوربین طوریش نیس.
برای اطمینان یه نقطه رو تو فاصله 100 متری کوپل بخونین. دوربین من هم همین پیغام رو می داد. خوب البته این پیغام پس از یه زمان خاصی میاد که مربوط به نشون دادن دوربین به نمایندگی هاست. اگه دوربین رو از نمایندگی اصلی ژئوبایت گرفته باشین گارانتی چکاپ داره و واستون دوربین رو مجاناً تست و بررسی می کنه. فکر می کنم این پیغام توسط نرم افزارهای مخصوصی که در اختیار نمایندگی هاس کنسل میشه. از کسی که دوربین رو خریدین بخواین و این پیغام رو مجانا واستون کنسل می کنه. چون جلو ناظرها خوب نیست اینجور پیغامها.

ممنون از توضیح مهندس جان خیالم راحت شد

چند تا سوال داشتم ممنون میشم توضیح بدین

1- از بعضی از دوستان شنیدم کسانی که دستگاههای شرکت لایکا رو می خرن اکه توی سایت لایکا اون رو ریجستر کنن یک سری خدمات میده خواستم بدونم حقیقت داره یا نه . اگه هست چطور میشه این کار رو کرد.

2- تا حالا Software upload استفاده کردین میشه کارایی اون روتوضیح بدین .

3- همین طور که می دونید در توتالهای لایکا همه برنامه ها ی اون فعال نیست و استفاده از اون طی چند بار اجازه داده میشه و پس از آن قفل میشه خواستم بدونم اگه Licence key سایر برنامه های توتال رو جهت فعال سازی داشته باشیم می تونیم فعال کنیم یا اینکه این کدها هر کدوم برای یک دستگاه تعریف شده است .

4- این کدها رو چطور باید وارد کنیم .

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
ممنون از توضیح مهندس جان خیالم راحت شد

چند تا سوال داشتم ممنون میشم توضیح بدین

1- از بعضی از دوستان شنیدم کسانی که دستگاههای شرکت لایکا رو می خرن اکه توی سایت لایکا اون رو ریجستر کنن یک سری خدمات میده خواستم بدونم حقیقت داره یا نه . اگه هست چطور میشه این کار رو کرد.

2- تا حالا Software upload استفاده کردین میشه کارایی اون روتوضیح بدین .

3- همین طور که می دونید در توتالهای لایکا همه برنامه ها ی اون فعال نیست و استفاده از اون طی چند بار اجازه داده میشه و پس از آن قفل میشه خواستم بدونم اگه Licence key سایر برنامه های توتال رو جهت فعال سازی داشته باشیم می تونیم فعال کنیم یا اینکه این کدها هر کدوم برای یک دستگاه تعریف شده است .

4- این کدها رو چطور باید وارد کنیم .
1- آره اما فعلا چیز به درد بخوری تو سایت لایکا پیدا نمی شه. جز آپدیت فریم ویر دوربین که آپدیت فریم ویر یه ریسک بزرگه که بهتره شرکت فروشنده خودش واستون انجام بده. که معمولا مجانیه.

2- نرم افزار داخل دوربین رو آپدیت می کنه.
3- هر دستگاهی یه کد مخصوص داره.
4- به صورت دستی رو دوربین تایپ می کنین.

کدوم برنامش رو لازم دارین؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
1- آره اما فعلا چیز به درد بخوری تو سایت لایکا پیدا نمی شه. جز آپدیت فریم ویر دوربین که آپدیت فریم ویر یه ریسک بزرگه که بهتره شرکت فروشنده خودش واستون انجام بده. که معمولا مجانیه.

2- نرم افزار داخل دوربین رو آپدیت می کنه.
3- هر دستگاهی یه کد مخصوص داره.
4- به صورت دستی رو دوربین تایپ می کنین.

کدوم برنامش رو لازم دارین؟

ROAD 2D
REFERENCE PLAN

اگه برنامه های دیگه شم داشتی................ خیلی خیلی لطف کردی................. مهندس احسان کارت درسته . ...

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
ROAD 2D
REFERENCE PLAN

اگه برنامه های دیگه شم داشتی................ خیلی خیلی لطف کردی................. مهندس احسان کارت درسته . ...
ROAD 2D و REFERENCE PLAN رو میشه با REFERENCE لاین اجرا کرد. قبول دارم که کار با نرم افزارهای اصلی راحت تره اما ارزش نداره واسه هرکدوم به ژئوبایت 400 تومن بدی. حتما الان دیگه 500 یا 600 واسه هر کدوم می گیرن!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

مجتبی اس

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان

Information
چیز مهمی نیست بعد چند وقت خودش خود به خود میره واسه منم شده بود خودش درست شد

مجتبی اس

عضو جدید
با سلام
دوستان نظراتشون رو راجع به فری استیشن (ترفیع) و شرایطی که میشه ایجاد کرد که در اون خطا به حد اقل برسه، محدودیتهای فری استیشن و یا وقتی که فری استیشن خطای صفر میده اما ممکنه دوربین دورست توجیه نشده باشده رو لطفا بگن تا استفاده کنیم.
متشکرم.
در مورد زاویه بنچ ها. طول بنچها آیا دستورالعملی وجود داره. که مثلا بگه زاویه کمتر از 30 مورد تایید نیس؟ یا باید دو تا فاصله بنچ باهم اختلاف زیاد نداشته باشه؟
زاویه مناسب=60 تا120
زاویه نامناسب=60 به پایین و 120 به بالا
طول مناسب =زیر 100 متر
البنه اینها شرایط ایدئال میباشد و در غیر اینها هم میشود کار کرد

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mahdi abbasnasab

عضو جدید
سوال در باره ی پیاده سازی

سوال در باره ی پیاده سازی

سلام به همه ی دوستان
یک موضوعی هست که ذهنمو مشغول کرده:
نحوه ی پیاده سازی انواع مسیر (خط لوله و ...)و پیاده سازی آکس ستون ساختمان و.... را بصورت اجرایی میخواستم توضیح بدید.
با تشکر پیشاپیش:gol::gol::gol:

مجتبی اس

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان
یک موضوعی هست که ذهنمو مشغول کرده:
نحوه ی پیاده سازی انواع مسیر (خط لوله و ...)و پیاده سازی آکس ستون ساختمان و.... را بصورت اجرایی میخواستم توضیح بدید.
با تشکر پیشاپیش:gol::gol::gol:
کلا روش پیاده سازی واسه همه چی یکیه

حالا شما برای پیاده کردن مسیر حالا هر مسیری که میخواد باشه چندین روش داری:
1-با استفاده از برنامه stake out که ابتدا نختصات هر نقطه رو بهش میدی و بعد پیاده سازی میکنی

2-با استفاده از برنامه refrence line که اگه مسیرت خط مستقیم بود نقطه ابتدا و انتهای مسیر و بهش میدی و در فواصل مشخص که به نوع کارت داره پیاده سازی انجام میدی

3-اگه مسیرت قوس بود میتونی از روش یک در فواصل 5 متر استفاده کنی یا میتونی از برنامه refrenc arc استفاده کنی

برای ساختمان و زدن آکس پلیت ها میتونی از دو روش 1و 2 استفاده کنی و نقاطتو پیاده کنی

mahdi abbasnasab

عضو جدید
کلا روش پیاده سازی واسه همه چی یکیه

حالا شما برای پیاده کردن مسیر حالا هر مسیری که میخواد باشه چندین روش داری:
1-با استفاده از برنامه stake out که ابتدا نختصات هر نقطه رو بهش میدی و بعد پیاده سازی میکنی

2-با استفاده از برنامه refrence line که اگه مسیرت خط مستقیم بود نقطه ابتدا و انتهای مسیر و بهش میدی و در فواصل مشخص که به نوع کارت داره پیاده سازی انجام میدی

3-اگه مسیرت قوس بود میتونی از روش یک در فواصل 5 متر استفاده کنی یا میتونی از برنامه refrenc arc استفاده کنی

برای ساختمان و زدن آکس پلیت ها میتونی از دو روش 1و 2 استفاده کنی و نقاطتو پیاده کنی

مهندس جان دستت درد نكنه.:gol::gol::gol:
اما جاي ابهامي كه برام وجود داره اينه كه مراحل عمليات پيادخ سازي سر زمين چي هست!:que:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

مجتبی اس

عضو جدید
سلام روش افستو میخواستم بدونم؟
در برنامه رفرنس لاین شما دو نقطه مشخص به دوربین معرفی می کنید
دوربین با استفاده از این دو نقطه یک خط برای خودش تعریف میکند
حال شما هر جارو که بخونید نسبت به این خط لاین و افست میده
به این صورت که اگه نقطه ای که خوندید قبل از نقطه اول باشه طول منفی میده واگه بعدش باشه طول مثبت و
اگه سمت راست نقطه صفر باشید افست مثبت و اگه سمت چپ افست منفی

polaris152

عضو جدید
سلام دوستان.من تازه یه دوربین توتال جوهاهانا خریدم چند تا سوال داشتم ممنونم میشم راهنمایی کنید.
1-نحوه پیاده کردن آکس ستون بدون داشتن مختصات منطقه مثلا پیاده کردن آکس ساختمانهای معمولی که تو سطح شهر ساخته میشه
2-یه توضیح کامل در مورد توپوگرافی اونم زمانی که مختصات نداشته باشیم
بازم در آخر ممنوم میشم راهنماییم کنین خیلی ضروریه

polaris152

عضو جدید
كمك

كمك

سلام دوستان.من تازه یه دوربین توتال جوهاهانا خریدم چند تا سوال داشتم ممنونم میشم راهنمایی کنید.
1-نحوه پیاده کردن آکس ستون بدون داشتن مختصات منطقه مثلا پیاده کردن آکس ساختمانهای معمولی که تو سطح شهر ساخته میشه
بازم در آخر ممنوم میشم راهنماییم کنین :cry:خیلی ضروریه :cry:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ajamincc

عضو جدید

من كه خيلي خيلي مشتاقم عكس اين توتال رو ببينم.تا حالا اسمش رو نشنيده بودم.ضمنا براي پياده كردن آكس ستون تا جايي من ميدونم نيازي به داشتن مختصات منطقه نيست.هست دوستان؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام
1- در ساختمانهای معمولی شما مرز همسایه و مرز کوچه رو ملاک قرار میدین و با ریفرنس لاین آکس ها رو محاسبه می کنین اما من خودم روش زیر رو انجام می دم یکم زحمتش بیشتره اما ارزشش رو داره
- اسم ایستگاهم S1 با مختصات 200-200-200
- دو تا بنچ رو جدول یا تیر برق به نام H1-H2
- برداشت بر همسایه ها و بر جداول
- تخلیه برداشت ها و جانمایی پلان فونداسیون
- چرخوندن پلان به طوری که محور مختصات با محورهای آکس بندی منطبق باشه
- استخراج آکس ستونها و مختصات جدید H1-H2 و ریختن نقاط رو دوربین
- توجیه دوربین با H1-H2
-استیک اوت نقاط

2-دوست من توپوگرافی یه علم مهمیه و پایه طراحی های مهندسی و پرداختهای مالی به پیمانکاران هستش پس من توصیه ام اینه که این علم رو با آموزش های دانشگاهی و تجربه کافی چاشنی کنین و اگه کمک های موردی خواستین اینجا دوستان زیادی هستن که کمک می کنن.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

polaris152

عضو جدید
سلام
1- در ساختمانهای معمولی شما مرز همسایه و مرز کوچه رو ملاک قرار میدین و با ریفرنس لاین آکس ها رو محاسبه می کنین اما من خودم روش زیر رو انجام می دم یکم زحمتش بیشتره اما ارزشش رو داره
- اسم ایستگاهم S1 با مختصات 200-200-200
- دو تا بنچ رو جدول یا تیر برق به نام H1-H2
- برداشت بر همسایه ها و بر جداول
- تخلیه برداشت ها و جانمایی پلان فونداسیون
- چرخوندن پلان به طوری که محور مختصات با محورهای آکس بندی منطبق باشه
- استخراج آکس ستونها و مختصات جدید H1-H2 و ریختن نقاط رو دوربین
- توجیه دوربین با H1-H2
-استیک اوت نقاط

2-دوست من توپوگرافی یه علم مهمیه و پایه طراحی های مهندسی و پرداختهای مالی به پیمانکاران هستش پس من توصیه ام اینه که این علم رو با آموزش های دانشگاهی و تجربه کافی چاشنی کنین و اگه کمک های موردی خواستین اینجا دوستان زیادی هستن که کمک می کنن.
سلام احسان جان ممنون از راهنماییتون.خیلی کمک کرد.در مورد توپوگرافی اگه مقاله ای دارید برام بزارید ممنون میشم.در مورد پیاده کردن نقاط روش دوم میخاستم از مرحله 4 یکم بیشتر توضیح بفرمایید.(تخلیه برداشت به بعد رو عرض میکنم):D:redface:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام احسان جان ممنون از راهنماییتون.خیلی کمک کرد.در مورد توپوگرافی اگه مقاله ای دارید برام بزارید ممنون میشم.در مورد پیاده کردن نقاط روش دوم میخاستم از مرحله 4 یکم بیشتر توضیح بفرمایید.(تخلیه برداشت به بعد رو عرض میکنم):D:redface:
برداشتهای دوربین رو تخلیه می کنین و مرز همسایه های اطراف رو ترسیم می کنین. به این ترتیب با کمک کارفرما و داشتن مشخصات زمین و عرض کوچه ( مالک، مشاور یا سرپرست کارگاه) محل محور اول ستونها معلوم میشه و میتونین پلان فونداسیون و آکس بندی رو منطبق بر برداشتها تون بکنین.
1- پلان آکس بندی رو Rotate کنین تا محور مختصات با محورهای اصلی ساختمان یکی باشه تا از ریفرنس لاین کردن راحت بشین.
2- برداشتها تون و بنچ مارکتون رو Move ارتفاعی کنین تا 0.00 معماری با برداشتهای شما یکی شن مثلا اگه 0.00 معماری برابر +199.20 شده
نقشه رو Move 0,0,-199.20 کنین تا مبنای ارتفاعی هم ردیف بشه.
حالا از آکسها ID بگیرین و همین طور بنچ مارکهاتون چون x,y,z جدید پیدا کردن.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

polaris152

عضو جدید
برداشتهای دوربین رو تخلیه می کنین و مرز همسایه های اطراف رو ترسیم می کنین. به این ترتیب با کمک کارفرما و داشتن مشخصات زمین و عرض کوچه ( مالک، مشاور یا سرپرست کارگاه) محل محور اول ستونها معلوم میشه و میتونین پلان فونداسیون و آکس بندی رو منطبق بر برداشتها تون بکنین.
1- پلان آکس بندی رو Rotate کنین تا محور مختصات با محورهای اصلی ساختمان یکی باشه تا از ریفرنس لاین کردن راحت بشین.
2- برداشتها تون و بنچ مارکتون رو Move ارتفاعی کنین تا 0.00 معماری با برداشتهای شما یکی شن مثلا اگه 0.00 معماری برابر +199.20 شده
نقشه رو Move 0,0,-199.20 کنین تا مبنای ارتفاعی هم ردیف بشه.
حالا از آکسها ID بگیرین و همین طور بنچ مارکهاتون چون x,y,z جدید پیدا کردن.
ممنون احسان جان.خیلی مفید بود.میشه در مورد رفرنس لاین توضیح بدید.ممنون

polaris152

عضو جدید
سلام دوستان لطفا بفرمایید برداشت من از رفرنس لاین درسته یا نه ممنون
1-دوربین رو بر روی یک ایستگاه سانتراژ می کنیم
2-به سمت نقطهP1نشانه روی میکنیم و سپس برداشت میکنیم
3-به سمت نقطهP2نشانه روی میکنیم و سپس برداشت میکنیم
4-O/Sیا OFFSETیعنی این خط برداشت چقدر در جهت Xحرکت کنه
5-STAچقدر در جهت Yحرکت کنه
6-DZچقدر از لحاظ ارتفاعی حرکت کنه
(البته از مرحله 4 تا 6 بر اساس دوربین مدل جوهانا نوشتم)
ضمنا فایل عکس به پیوست میباشدو یه فایل اتوکد که ترسیم کردم واسه اینکه بتونم مطلبم رو بهتر برسونمCapture.jpgراستی مختصات ایستگاه دوربین رو هم به صورت فرضی وارد میکنیم؟مثلا X=1000وY=1000وZ=100؟؟

آخرین ویرایش:
بالا