[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

• با ریفرنس لاین خیلی بهتر کار میشه کرد

رای: 1 25.0%
  • نه کاربردی نداره

رای: 0 0.0%
  • آره خیلی مفیده

رای: 0 0.0%
  • تاحالا باهاش کار نکردم

رای: 2 50.0%
  • راحت تره با نقاط رو محاسبه و با Stake out پیاده کنیم

رای: 1 25.0%

• مجموع رای دهندگان
    4
  • نظرسنجی بسته .

free surveyer

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
من یک دوربین Leica Ts06 Ultra 5 دارم .
می خواستم ببینم وقتی با Satckout می خوام نقاط رو پیاده کنم چطور میشه از قبل مختصات نقاط را در دوربین از طریق کامپیوتر وارد کرد.
با سپاس فراوان
همکار گرامی چون نرم افزاری که با دوربینهـای سری ts ارائه میشه Flix office هستش و نرم افزار یاد شده البته تا جایی که بنده کار کردم، ابزار cordinate editor نداره شما میتونید با استفاده از نرم افزار leica geo office مختصات نقاطتان را تبدیل به فایل idx کرده و سپس با استفاده از Flix office وارد دوربین کنید.

DORAKI

عضو جدید
سلام در خواست راهنمایی برای استفاده هر چه بهتر از سایت میباشم

با تشکر از شما دوست گرامی اگه امکانش هست این آموزش توتال رو به صورتpdfهم بذاری ممنون میشم:child:

سعید55

عضو جدید
سلام

سلام

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon1.png سلام

من ی توتال لایکا ts02 تو کارگاه دستمه که متاسفانه فری استیشن نداره منم میخوام میحکوبی مختصاتی انجام بدم که مختصات رو دارم البته بدون کدهای ارتفاعی حالا مشکلم اینه که از کدوم برنامه استفاده کنم برای میخکوبی
لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم​

msc87

عضو جدید

من ی توتال لایکا ts02 تو کارگاه دستمه که متاسفانه فری استیشن نداره منم میخوام میحکوبی مختصاتی انجام بدم که مختصات رو دارم البته بدون کدهای ارتفاعی حالا مشکلم اینه که از کدوم برنامه استفاده کنم برای میخکوبی
در این شرایط باید از روش معمولی Surveying استفاده بشه... بعد نقاط رو با استفاده از مختصاتشون پیاده کرد..
البته یکم وقتگیرتره جون باید سعی و خطا بری جلو و محور X و Y رو هم درنظر بگیری تا راحتتر بتونی پیداش کنی...

موفق باشید:gol::gol:

ajamincc

عضو جدید
لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

سلام

شما؟!...رشته معماری!!!...فری استیشن!!!!! Is not the same
ولش کن...مگه چیمون درسته؟
یه چیزی تا اونجایی که من میدونم free station یعنی ترفیع، اما شما برام نوشتین که دو نقطه با مختصات دارین که این میشه تقاطع.
راهنمایی که میتونم بهت بکنم اینه...
untitled.JPG
یه راه کم دقت اینه که دو زاویه A و B رو بخونی و تو auto cad با دستور ray دوزاویه رو پیاده کنی که محل تقاطع این دو خط میشه مختصات X .
اما راه دقیق تر اینه که شکل بالا رو مثل یه پیمایش بسته با سه ایستگاه حل کنی.http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/pencil.png

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hosein-roozegar

عضو جدید
مهندسین گرامی اگه کسی آموزش lica407ts02رو بهصورت pdfداره ممنون میشم واسم ارسال کنه:child:
سلام دوست عزیز کار با توتال مثل رانندگی با ماشین هست و تنوع در مدل ها فقط آپشنهای دوربین را تغییر میده ، البته ناگفته نماند که کار با دوربین های سری ts02-ts06-ts09 به تور کامل یکی است فقط برنامه های کاربردی ارتقا پیدا کرده من به شما توصیه میکنم به کتاب راهنما بدون کار با دوربین اکتفا نکنی که یادگیریش برای شما میتونه بسیار سنگین باشه و حتی زده بشید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hosein-roozegar

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
من یک دوربین Leica Ts06 Ultra 5 دارم .
می خواستم ببینم وقتی با Satckout می خوام نقاط رو پیاده کنم چطور میشه از قبل مختصات نقاط را در دوربین از طریق کامپیوتر وارد کرد.
با سپاس فراوان
سلام دوست عزیز شما از طریق نرم افزار office lieca درقسمتtool و coordinate editor را کلیک کنید و فایل asc حاوی مختصات هایی که میخواهید پیاده کنید را وارد کنید ویرایش مربوط به هر ستون را انجام بدید و سپس با فرمت gis ذخیره کنید . سپس همانند تخلیه اطلاعات می توانید اطلاعات را بارگذاری کنید. موفق باشید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hosein-roozegar

عضو جدید

دوست عزیز برنامه free station دوربین ts02 دارد اما شما اگر بلد نیستید. میتونید روی ایستگاه معلوم دوربین را توجیه کنید و به نقطه مورد نظر انتقال بدید ، سپس با برنامه stake out به کمک روشهای اورتوگنال یا قطبی به سهولت نقاط را پیاده کنید ،موفق باشید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mehdi159

عضو جدید
لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

سلام دوست عزیز

free داره ولی تو سری ts زیرمجموعه surveying شده ..
این مراحل رو دنبال کنین:
1.prog
.surveying2
station set up3
start4
در این جا در سطر اول منو چند گزینه وجود دارد...گزینه مورد نظر شما با عنوان resection معرفی شده ومابقی مانند سایر دوربینهای لایکا

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hassas

عضو جدید
با تشکر از دوستت عزیز که در مورد رفرنس لاین توضیح دادند من میخوام یه مقدار این مبحث رو کامل کنم 1- شما از رفرنس لاین فقط در خط مستقیم می تونید استفاده کنید و در قوسها و کلوتئید قابل اجرا نیست .
2- از برنامه رفرنس لاین بیشتر در پروژه های ابنیه و سایت صنعتی استفاده میشه
3- ولی روشهایی هست که در پروژه های راهسازی و خط انتقال آب نیز کار رو بسیار ساده میکنه بطور مثال برای مشخص کردن پاشنه کار ترانشه ها و خاکریزها رفرنس لاین یک برنامه عالیه که میشه استفاده کرد
4- برای استفاده از رفرنس لاین باید یک برنامه تو ماشین حساب 4500 بنویسی تا در قوسها نیز براحتی کار کنی که این برنامه رو انشا.. براتون می فرستم
5 در رفرنس لاین حتی میتونید با زاویه یک امتداد رو پیاده کنید مثلا در پیاده کردن یک پل زاویه دار بسیار راحت میشه از این برنامه رفرنس لاین استفاده کرد

hassas

عضو جدید
البته یک روش هم وجود داره اطلاعات مختصاتی رو با استفاده از کامپیوتر وارد دوربین کرده و با
Stake out مراحل پیاده سازی رو با احضار نقاط انجام بدی ;)

mohammadj63

عضو جدید

سلام دوست من...تو دوربین لایکا تی اس 02 بجای عبارت فیری استیشن باید به منوی ریسکشن(Resection) بری....

ajamincc

عضو جدید
آموزش پیاده کردن نقاط به روش دستی با دوربین لایکا به صورت مصور

آموزش پیاده کردن نقاط به روش دستی با دوربین لایکا به صورت مصور

آموزش پیاده کردن نقاط به روش دستی با دوربین لایکا رو میتونید از اینجا ذانلود کنید
امیدوارم که مفید فایده واقع بشه
[FONT=&quot]مقدمه[/FONT]
[FONT=&quot]گاهی اوقات پیش میاد که یه سری مختصات رو روی کاغذ داریم و از طرفی وقت یا امکانات اینکه این مختصات رو از طریق کامپیوتر وارد دوربین کنیم نداریم و یا اینکه چون تعدادشون کمه ارزش این رو نداشته باشه که وارد دوربین کنیم.تو یه هم چین شرایطی دوربین ها روشی رو دارن که میشه با استفاده از اون مختصات رو به صورت دستی وارد کرد وبعد عملیات پیاده سازی رو انجام داد. در ادامه بنا رو بر این میگذارم که شخص خواننده هیچ و یا اطلاعات کمی راجع به دوربین لایکا داره. پس با کسب اجازه از پیشکسوت های عزیز، توضیحات رو کامل ارایه میکنم.[/FONT]

[FONT=&quot]شروع کار[/FONT]
[FONT=&quot]در ابتدای کار دوربین رو روی سه پایه قرار داده(یادتون نره پیچشو سفت کنید) و با استفاده از گیره های سه پایه و تراز های کروی روی دوربین اونو تراز کنید. حالا پس از چند ثانیه که دوربین رو روشن کردین زیر دوربین یه نقطه قرمز رنگ میبینید که اسمش لیزره!!!همزمان با این واقعه صفحه نمایشگر دوربین که [/FONT][FONT=&quot]به اون [/FONT][FONT=&quot]Display[/FONT][FONT=&quot]هم گفته میشه به شکل زیر در میاد:[/FONT][FONT=&quot]....

[/FONT]
مشاهده پیوست 56976[FONT=&quot]

mapsource.loxblog.com[/FONT]

آخرین ویرایش:

zaher449

عضو جدید
salam

salam

دوست عزیز منظورتون از 0 0 سانترازکردنه .اکه نه لطفا توضیح دهید این روش 0 0رو تشکر

msc87

عضو جدید
دوست عزیز منظورتون از 0 0 سانترازکردنه .اکه نه لطفا توضیح دهید این روش 0 0رو تشکر

لطفا اگر در مورد کامنت خاصی سوال دارید او را ضمیمه کنید تا دوستان بتونن رسیدگی کنند..... اما در جواب شما باید بگم که سانتراژکردن با 00 کردن فرق میکنه در واقع ابتدا باید سانتراژدوربین رو انجام بدین بعد دوربین رو 00 کنید.....به عبارت دیگه سانتراژ کردن به معنی مستقر کردن دوربین روی یک نقطه از پیش تعیین شده است و 00 کردن به معنی بستن زاویه دوربین در یک امتداد خاص و 0 در نظر گرفتن اون امتداد (زاویه دوربین را در اون امتداد 0 میکنیم )

آخرین ویرایش توسط مدیر:
سلام
من یه سوال در مورد اینکه چگونه می توان با دوربین های 407 و یا 705 لایکا چند نقطه را پیاده کرد لطف کنید به طور واضح برایم توضیح دهید خیلی نیاز دارم.

rash1

عضو
میری تو program>seting out>start>نقطه مورد نظر را با زاویه وطول بهت میده هر موقع زاویه صفر شد دوربین نگه میداری دیست میزنی تا فاص

میری تو program>seting out>start>نقطه مورد نظر را با زاویه وطول بهت میده هر موقع زاویه صفر شد دوربین نگه میداری دیست میزنی تا فاص

سلام
من یه سوال در مورد اینکه چگونه می توان با دوربین های 407 و یا 705 لایکا چند نقطه را پیاده کرد لطف کنید به طور واضح برایم توضیح دهید خیلی نیاز دارم.

rrzzaa

عضو جدید
سلام دوست عزیز
بعد از توجیح کردن دستگاه : منو>گزینه رفرنس>گزینه استارت> وارد کردن نقطه اول >اینتر>انتخاب گزینه ....CORDIازنوار افزار پایین صفحه >اینتر >مختصات نقطه را وارد کنید>اینتر
نقطه دوم>اینتر>گزینه ...CORDI>اینتر>مختصات نقطه دوم را نیز وارد کرده واینتر کنید
البته با این روش سخته توضیح داد، اگه زمانی که مشغول کار با دستگاه هستید، تماس بگیرید بهتر و جامعه تر در خدمت شما هستم.
موفق باشید.(اگه مشکلتون حل نشد ، تماس بگیرید) 09183314705

m-a-n

عضو جدید
نقشه برداري

نقشه برداري

سلام عزيزان
درمورد كار با منوي رفرنس لاين كسي كمكم ميكنه.يافايلpdfي دراين رابطه هست.ممنون

ALI-Geo

عضو جدید
سلام عزيزان
درمورد كار با منوي رفرنس لاين كسي كمكم ميكنه.يافايلpdfي دراين رابطه هست.ممنون
سلام و عرض ادب
منوی رفرنس لاین برای پیاده سازی نقاطی استفاده میشه که فاصلشون رو از یک خط اصلی و مرجع به نام " refrence line " میدونیم .
برای مشخص کردن Refrence Line در دوربین ، ابتدا باید نام و مختصات نقطه ی اول و سپس نام و مختصات نقطه ی دوم رو وارد کنی . سپس هر برداشت دیگری که انجام بدیم دستگاه یک Offset و یک Line به ما می دهد که Offset فاصله از خط اصلی ( Refrence Line ) و Line فاصله ی نقطه ی متناظر بر روی خط را ، از نقطه ی ابتدایی به ما می دهد . به این ترتیب می توان نقطه ای رو که Offset و Line معلوم هست پیاده کنیم .
البته این منوی دوربین در کنترل نقاط هم کاربرد داره ؛ مخصوصا در سدسازی که برای کنترل لایه ها از این گزینه استفاده می شود .

پیوست ها

• refrence line.jpg
    refrence line.jpg
    44.8 کیلوبایت · بازدیدها: 1

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
IndivPt

IndivPt

سلام. کسی می دونه IndivPt که تو منو surveying دوربین TS02,06 هستش چیه و چه کاربردی داره؟

پیوست ها

• indivpt.jpg
    indivpt.jpg
    45.8 کیلوبایت · بازدیدها: 1

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام. کسی می دونه IndivPt که تو منو surveying دوربین TS02,06 هستش چیه و چه کاربردی داره؟

سلام دوست عزیز

در خصوص سوال شما چون کتاب آموزش گام به گام توتال استیشن های لایکا رو دم دست داشتم نگاه کردم این آیتم رو آورده اما توضیحی در این خصوص نداده . جوابش برایم من هم جالبه

آخرین ویرایش:

ALI-Geo

عضو جدید
این قسمت کوتاه شده ی کلمه ی indivdual point هست و به معنای نقاط جدا و منحصر به فرد هستش .
از این قسمت موقعی استفاده می کنیم که در حین برداشت به نقاطی خاص در منطقه می رسیم و نمیخواهیم که برای این نقطه شماره گذاری صورت بگیرد و تنها مختصات این نقطه نمایش داده می شود .
مثال خوب : برداشت نقاط ابزار دقیق در عملیات سد سازی می باشد.

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
نحوه محاسبه حجم و مساحت با برنامه AREA-VOLUME دوربینهای لایکا

نحوه محاسبه حجم و مساحت با برنامه AREA-VOLUME دوربینهای لایکا

با سلام خدمت مهندسین گرامی

دوستان کسی با برنامه AREA-VOLUME توتال استیشن های لایکا کار کرده که توضیحی در خصوص کار کردن با این برنامه راهنمایی کنه و احیانا تجربه و یا نکته ای که هنگام برداشت باید رعایت کنیم رو در اختیار مون بزاره ممنون میشم از راهنمایی و لطف شما عزیزان.
لازم به ذکر ه که موضوع یک ترانشه هستش
به طول 150 متر
عرض 15 متر
ارتفاع 8 متر در بلند ترین نقطه
ارتفاع متوسط 4 متر در کل ترانشه را در نظر داریم .

این ترانشه رو با برنامه SURVEYING قبل از خاکبرداری برداشت شده اما همین طور که می دونید اطلاعات حجم و مساحت در سر زمین با این برنامه نمایش نمیده و باید اطلاعات رو تخلیه کرده و در برنامه هایی مثل لند و غیره... اطلاعات رو بدست آوریم.

حالا خواستم این سری که میرم برای برداشت از این برنامه استفاده کنم و چون قبلا از این برنامه استفاده نکردم و تجربه ای هم ندارم خواستم از شما دوستان کمک بگیرم.

و در کل بدونم درصد اشتباه اپراتور با این برنامه زیاده ، وجود داره ، نداره ؟

پیشاپیش از همکاری شما سپاسگزارم. :gol:

untitled.JPG

آخرین ویرایش:

ajamincc

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

با سلام خدمت مهندسین گرامی

دوستان کسی با برنامه AREA-VOLUME توتال استیشن های لایکا کار کرده که توضیحی در خصوص کار کردن با این برنامه راهنمایی کنه و احیانا تجربه و یا نکته ای که هنگام برداشت باید رعایت کنیم رو در اختیار مون بزاره ممنون میشم از راهنمایی و لطف شما عزیزان.
لازم به ذکر ه که موضوع یک ترانشه هستش
به طول 150 متر
عرض 15 متر
ارتفاع 8 متر در بلند ترین نقطه
ارتفاع متوسط 4 متر در کل ترانشه را در نظر داریم .

این ترانشه رو با برنامه SURVEYING قبل از خاکبرداری برداشت شده اما همین طور که می دونید اطلاعات حجم و مساحت در سر زمین با این برنامه نمایش نمیده و باید اطلاعات رو تخلیه کرده و در برنامه هایی مثل لند و غیره... اطلاعات رو بدست آوریم.

حالا خواستم این سری که میرم برای برداشت از این برنامه استفاده کنم و چون قبلا از این برنامه استفاده نکردم و تجربه ای هم ندارم خواستم از شما دوستان کمک بگیرم.

و در کل بدونم درصد اشتباه اپراتور با این برنامه زیاده ، وجود داره ، نداره ؟

پیشاپیش از همکاری شما سپاسگزارم. :gol:

مشاهده پیوست 75282
با سلام خدمت رهپرداز عزیز
تا الان تو کار نیازم نشده اما ظاهرا نباید زیاد پیچیده باشه. من که راحت باهاش کار کردم.از قرار معلوم ابتدا مثل برداشت باید بهش اسم job ،نام ایستگاه استقرار و ایستگاه توجیه رو بدی. بعدش شروع میکنی به برداشت نقاط که قاعدتا نباید کمتر از 3 نقطه باشه که اگه اشتباها کمتر برداشت کنی بهت این پیغام رو میده
001_Dialog.jpg
بعد از اینکه حداقل 3 نقطه برداشت شد، مساحت نمایش داده میشه و همزمان با برداشت نقاط بیشتر، مساحت هم تغییر میکنه
002_Dialog.jpg
هم چنین در هر زمان با زدن دکمه 1pt back میتونید آخرین نقطه برداشت شده رو حذف کنید. در نهایت با زدن کلید RESULT نتیجه رو سیو و مشاهده کنید.
ضمنا بعد از سیو شدن، نقاط برداشت شده با مختصات و هم چنین محیط و مساحت در حافظه دستگاه قرار میگیره.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

free surveyer

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین گرامی دوستان کسی با برنامه AREA-VOLUME توتال استیشن های لایکا کار کرده که توضیحی در خصوص کار کردن با این برنامه راهنمایی کنه و احیانا تجربه و یا نکته ای که هنگام برداشت باید رعایت کنیم رو در اختیار مون بزاره ممنون میشم از راهنمایی و لطف شما عزیزان. لازم به ذکر ه که موضوع یک ترانشه هستش به طول 150 متر عرض 15 متر ارتفاع 8 متر در بلند ترین نقطه ارتفاع متوسط 4 متر در کل ترانشه را در نظر داریم . این ترانشه رو با برنامه SURVEYING قبل از خاکبرداری برداشت شده اما همین طور که می دونید اطلاعات حجم و مساحت در سر زمین با این برنامه نمایش نمیده و باید اطلاعات رو تخلیه کرده و در برنامه هایی مثل لند و غیره... اطلاعات رو بدست آوریم. حالا خواستم این سری که میرم برای برداشت از این برنامه استفاده کنم و چون قبلا از این برنامه استفاده نکردم و تجربه ای هم ندارم خواستم از شما دوستان کمک بگیرم. و در کل بدونم درصد اشتباه اپراتور با این برنامه زیاده ، وجود داره ، نداره ؟ پیشاپیش از همکاری شما سپاسگزارم. :gol: مشاهده پیوست 75282
با سلام همکار گرامی برنامه مورد نظر شما همانطور که از اسمش پیداست 2 تا کارایی داره که توضیحات همکار گرامی جناب ajamincc در مورد کاربرد محاسبه مساحت کاملاً مکفی و گویاست ولی در مورد استفاده از برنامه برای محاسبات احجام باید عارض شم خدمتتون که از این وجه از برنامه تنها در صورتی میتونید استفاده کنید که ترانشه یا هرمحل دیگری رایک بار قبل از خاکبرداری یا خاکریزی و یک بار بعد از خاکبرداری یا خاکریزی برداشت کنید به عبارتی دوربین باید 2 تا Surface تو حافظه خودش داشته باشه که قادر به محاسبه احجام باشه. نکته مهمی که در استفاده از این برنامه باید در نظر داشت اینه که توجیه دوربین در هر مرحله از برداشتها باید با توجیه قبلی همخوانی کامل داشته باشه، چه از نظر توجیه مختصاتی و چه از نظر ارتفاعی.

ajamincc

عضو جدید
با سلام همکار گرامی برنامه مورد نظر شما همانطور که از اسمش پیداست 2 تا کارایی داره که توضیحات همکار گرامی جناب ajamincc در مورد کاربرد محاسبه مساحت کاملاً مکفی و گویاست ولی در مورد استفاده از برنامه برای محاسبات احجام باید عارض شم خدمتتون که از این وجه از برنامه تنها در صورتی میتونید استفاده کنید که ترانشه یا هرمحل دیگری رایک بار قبل از خاکبرداری یا خاکریزی و یک بار بعد از خاکبرداری یا خاکریزی برداشت کنید به عبارتی دوربین باید 2 تا Surface تو حافظه خودش داشته باشه که قادر به محاسبه احجام باشه. نکته مهمی که در استفاده از این برنامه باید در نظر داشت اینه که توجیه دوربین در هر مرحله از برداشتها باید با توجیه قبلی همخوانی کامل داشته باشه، چه از نظر توجیه مختصاتی و چه از نظر ارتفاعی.

عالی بود دوست من اما اگه امکان داره در مورد ایجاد Surface ها هم یه مقدار توضیح بده.همینطور دو دکمه VOLUME و Def.3D
005_Dialog.jpg

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام و عرض ادب
منوی رفرنس لاین برای پیاده سازی نقاطی استفاده میشه که فاصلشون رو از یک خط اصلی و مرجع به نام " refrence line " میدونیم .
برای مشخص کردن Refrence Line در دوربین ، ابتدا باید نام و مختصات نقطه ی اول و سپس نام و مختصات نقطه ی دوم رو وارد کنی . سپس هر برداشت دیگری که انجام بدیم دستگاه یک Offset و یک Line به ما می دهد که Offset فاصله از خط اصلی ( Refrence Line ) و Line فاصله ی نقطه ی متناظر بر روی خط را ، از نقطه ی ابتدایی به ما می دهد . به این ترتیب می توان نقطه ای رو که Offset و Line معلوم هست پیاده کنیم .
البته این منوی دوربین در کنترل نقاط هم کاربرد داره ؛ مخصوصا در سدسازی که برای کنترل لایه ها از این گزینه استفاده می شود .
با سلام خدمت دوستان

و تشکر از دوستمان جناب ALI-Geo بابت توضیح کاملشان .

دوستان دو تا سوال داشتم .
1- در استفاده از برنامه رفرنس لاین نیازی نیست دوربین در راستای خط مرجع باشه ؟
2-اگر بخواهیم اختلاف ارتفاع نقاطی را نسبت به یک بنچ مارک بسنجیم و مشاهده کنیم ( اختلاف سایر نقاط نسبت به یک نقطه ) با همین برنامه میشه انجام داد یا باید از برنامه های دیگر توتال استفاده کرد . مثلا برای کنترل خط پروژه راه و یا تراز کردن صفحه ستون ها با تشکر از شما

آخرین ویرایش:
بالا