·▪•●سوالات،درخواست ها،پروژه و مقاله در اینجا●•▪·

وضعیت
موضوع بسته شده است.

nazila65

عضو جدید
کاربر ممتاز
solar heaters water

solar heaters water

چند تا مقاله توپ در مورد آبگرمکن خورشیدی هم میخوام....
اینم میلم....nazila_132@yahoo.com
کسی خواهد آمد...
به این بیندیش...هیچ پیامی آخرین پیام نیست و هیچ عابری آخرین عابر.
کسی مانده است که خواهد آمد..باور کن!کسی که امکان آمدن را زنده نگه می دارد....
یک سنگ بر پیشانی سنگی کوه خورد..کوه خندید و سنگ شکست..بک روز کوه می شکند.خواهی دید...

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
یه مقاله در مورد سازوکار کلکتور های تخت میخوام..اگه دم دستتونه اینم میلمه...
nazila_132@yahoo.com
این مقاله درباره کلکتور تخت خورشیدی می باشد
دانلود

سلام
کسیرباره جریان های سهفازی در راکتورهای شیمیایی مطلبی داره ممنون میشم برام بفرسته
hero_6485@yahoo.com

سلام
اگه کسی درباره جریان های سه فازی در راکتورهای شیمیایی مطلبی داره ممنون میشم برام بفرسته
hero_6485@yahoo.com
مدلسازي سنتيكي واكنشهاي هيدروتريتينگ VGO
دانلود

چند تا مقاله توپ در مورد آبگرمکن خورشیدی هم میخوام....
اینم میلم....nazila_132@yahoo.com
کسی خواهد آمد...
به این بیندیش...هیچ پیامی آخرین پیام نیست و هیچ عابری آخرین عابر.
کسی مانده است که خواهد آمد..باور کن!کسی که امکان آمدن را زنده نگه می دارد....
یک سنگ بر پیشانی سنگی کوه خورد..کوه خندید و سنگ شکست..بک روز کوه می شکند.خواهی دید...
آب گرمکن ها
دانلود

ﺗﺤﻠﯿﻞ ﺗﺠﺮﺑﯽ آﺑﮕﺮﻣﮑﻦ ﺧﻮرﺷﯿﺪی ﺗﺮﻣﻮﺳﯿﻔﻮن
دانلود

nazila65

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام....یه
power point
یا pdf در مورد موارد زیر میخوام.... مرسی...
تسمه های تخت
چرخ دنده های مخروطی
روغنکاری یاتاقان ها

mm.salemi

عضو جدید
سلام....یه
power point
تسمه های تخت
چرخ دنده های مخروطی
روغنکاری یاتاقان ها

سلام دوست عزیز . من مقالات متعدد زبان اصلی به همراه ترجمه ی تخصصی آنها در مورد Bearing & Lubrication دارم. اما متاسفانه در مورد Belts و Gears چیزی تو آرشیوم ندارم. با این شماره تماس بگیر تا کمکت کنم.

( 09358037780 سالمی )

mm.salemi

عضو جدید
سلام....یه
power point
تسمه های تخت
چرخ دنده های مخروطی
روغنکاری یاتاقان ها

سلام دوست عزیز. من مقالات متعددی در مورد Bearing & Lubrication زبان اصلی به همراه ترجمه اونا دارم . با این شماره تماس بگیر تا کمکت کنم.

( 09358037780 سالمی )

zakariaei

عضو جدید
سلام از کجا می تونم مقالاتی راجع به تهویه و تأسیسات پیدا کنم؟
کسی هست لینک دانلود بذاره، ممنون می شم.

meghzip

عضو جدید
درخواست پروژه CFD

درخواست پروژه CFD

با سلام
راستش من کد فرترن حل جریان توربولنت بین 2 صفحه شار ثابت می خوام
منتظرم!

y_h

عضو جدید
بابا یکی به من تازه وارد کمک کنهههههههههههههههههه
من مقاله احتیاج دارم راجع با انتقال حرارت در فلزات مذاب(liquidmetal)فارسی یا لاتین فرقی نداره

sope jo

عضو جدید
سلام به شما بچه های فعال من دارم یه تحقیق در مورد توربینهای بادی میکنم و یه سری مطلب جمع کردم ممنون میشم کمی بهم کمک کنین منم بتونم کمک کنم خوشحال میشم

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
سایتی می شناسید که درباره خودرو مقاله یا کتابی بزاره؟

saeedbd

عضو جدید
از اساتید سیالات درخواست میکنم 1 مقاله در مورد اجسان غوطه ور به من معرفی کنن.قبلا هم خواستم کسی کمک نکرد...
تورو خدا فوری رسیدگی کنید

Cristiano

عضو جدید
سلام دوستان
من یه مقاله در مورد کمپرسور محوری می خوام . لطفاٌ کمک کنین خیلی فوریه!!!!!!!
مرسی:::

mm.salemi

عضو جدید
سلام به شما بچه های فعال من دارم یه تحقیق در مورد توربینهای بادی میکنم و یه سری مطلب جمع کردم ممنون میشم کمی بهم کمک کنین منم بتونم کمک کنم خوشحال میشم

توربینهای بادی
انرژي باد نظير ساير منابع انرژي تجديد پذير، بطور گسترده ولي پراكنده در دسترس ميباشد. تابش نامساوي خورشيد در عرضهاي مختلف جغرافيايي به سطح ناهموار زمين باعث تغيير دما و فشار شده و در نتيجه باد ايجاد ميشود. به علاوه اتمسفر كره زمين به دليل چرخش، گرما را از مناطق گرمسيري به مناطق قطبي انتقال ميدهد كه باعث ايجاد باد ميشود. انرژي باد طبيعتي نوساني و متناوب داشته و وزش دائمي ندارد.
از انرژي هاي بادي جهت توليد الكتريسيته و نيز پمپاژ آب از چاهها و رودخانه ها، آرد كردن غلات، كوبيدن گندم، گرمايش خانه و مواردي نظير اينها مي توان استفاده نمود. استفاده از انرژي بادي در توربين هاي بادي كه به منظور توليد الكتريسته بكار گرفته مي شوند از نوع توربين هاي سريع محور افقي مي باشند. هزينه ساخت يك توربين بادي با قطر مشخص، در صورت افزايش تعداد پره ها زياد مي شود.

توربينهاي بادي چگونه كار مي كنند ؟
توربين هاي بادي انرژي جنبشي باد را به توان مكانيكي تبديل مي نمايند و اين توان مكانيكي از طريق شفت به ژنراتور انتقال پيدا كرده و در نهايت انرژي الكتريكي توليد مي شود. توربين هاي بادي بر اساس يك اصل ساده كار مي كنند. انرژي باد دو يا سه پره اي را كه بدور روتور توربين بادي قرار گرفته اند را بچرخش در مي آورد. روتور به يك شفت مركزي متصل مي باشد كه با چرخش آن ژنراتور نيز به چرخش در آمده و الكتريسيته توليد مي شود.
توربين هاي بادي بر روي برج هاي بلندي نصب شده اند تا بيشترين انرژي ممكن را دريافت كنند بلندي اين برج ها به 30 تا 40 متر بالاتر از سطح زمين مي رسند. توربين هاي بادي در باد هايي با سرعت كم يا زياد و در طوفان ها كاملا مفيد مي باشند .
توربينهاي بادي مدرن به دو شاخه اصلي ميشوند :

1- توربينهاي با محور افقي (كه در شكل زير نمونه اي از اين نوع توربين ها را مشاهده مي كنيد)
2- توربينهاي با محور عمودي .

ميتوان از توربينهاي بادي با كاركردهاي مستقل استفاده نمود، و يا ميتوان آنها را به يك ” شبكه قدرت تسهيلاتي “ وصل كرد يا حتي ميتوان با يك سيستم سلول خورشيدي يا فتوولتائيك تركيب كرد. عموماً از توربينهاي مستقل براي پمپاژ آب يا ارتباطات استفاده ميكنند ، هرچند كه در مناطق بادخيز مالكين خانهها و كشاورزان نيز ميتوانند از توربينها براي توليد برق استفاده نمايند مقياس كاربردي انرژي باد، معمولا ًتعداد زيادي توربين را نزديك به يكديگر ميسازند كه بدين ترتيب يك مزرعه بادگير را تشكيل ميدهند.

داخل توربين بادي به چه صورت مي باشد:

1- باد سنج (Anemometer): اين وسيله سرعت باد را اندازه گرفته و اطلاعات حاصل از آنرا به كنترل كننده ها انتقال مي دهد.

2- پره ها (
Blades) : بيشتر توربين ها داراي دو يا سه پره مي باشند. وزش باد بر روي پره ها باعث بلند كردن و چرخش پره ها مي شود.

3- ترمز (
Brake) : از اين وسيله براي توقف روتور در مواقع اضطراري استفاده مي شود. عمل ترمز كردن مي تواند بصورت مكانيكي ٬ الكتريكي يا هيدروليكي انجام گيرد.

4- كنترولر (
Controller) : كنترولر ها وقتي كه سرعت باد به 8 تا 16 mph ميرسد ما شين را٬ راه اندازي مي كنند و وقتي سرعت از 65 mph بيشتر مي شود دستور خاموش شدن ماشين را مي دهند. اين عمل از آن جهت صورت ميگيرد كه توربين ها قادر نيستند زماني كه سرعت باد به 65 mph مي رسد حركت كنند زيرا ژنراتور به سرعت به حرارت بسيار بالايي خواهد رسيد.

5- گيربكس (
Gear box) : چرخ دنده ها به شفت سرعت پايين متصل هستند و آنها از طرف ديگر همانطور كه در شكل مشخص شده به شفت با سرعت بالا متصل مي باشند و افزايش سرعت چرخش از 30 تا 60 rpm به سرعتي حدود 1200 تا 1500 rpm را ايجاد مي كنند. اين افزايش سرعت براي توليد برق توسط ژنراتور الزاميست. هزينه ساخت گيربكس ها بالاست درضمن گير بكس ها بسيار سنگين هستند. مهندسان در حال انجام تحقيقات گسترده اي مي باشند تا درايو هاي مستقيمي كشف نمايد و ژنراتورها را با سرعت كمتري به چرخش درآورند تا نيازي به گيربكس نداشته باشند.

6- ژنراتور (
Generator) : كه وظيفه آن توليد برق متناوب مي باشد.

7- شفت با سرعت بالا (
High-speed shaft) : كه وظيفه آن به حركت در اوردن ژنراتور مي باشد.

8- شفت با سرعت پايين (
Low-speed shaft) : رتور حول اين محور چرخيده و سرعت چرخش آن 30 تا 60 دور در دقيقه مي باشد.

9- روتور (
Rotor) : بال ها و هاب به روتور متصل هستند.

10- برج (
Tower) : برج ها از فولاد هايي كه به شكل لوله درآمده اند ساخته مي شوند. توربين هايي كه بر روي برج هايي با ارتفاع بيشتر نصب شده اند انرژي بيشتري دريافت مي كنند.

11- جهت باد (
Wind direction) : توربين هايي كه از اين فن آوري استفاده مي كنند در خلاف جهت باد نيز كار مي كنند در حالي كه توربين هاي معمولي فقط جهت وزش باد به پره هاي آن بايد از روبرو باشد.

12- باد نما (
Wind vane) : وسيله اي است كه جهت وزش باد را اندازه گيري مي كند و كمك مي كند تا جهت توربين نسبت به باد در وضعيت مناسبي قرار داشته باشد.

13- درايو انحراف (
Yaw drive) : وسيله ايست كه وضعيت توربين را هنگاميكه باد در خلاف جهت مي وزد كنترول مي كند و زماني استفاده مي شود كه قرار است روتور در مقابل وزش باد از روبرو قرار گيرد اما زماني كه باد در جهت توربين مي وزد نيازي به استفاده از اين وسيله نمي باشد.

14- موتور انحراف (
Yaw motor) : براي به حركت در آوردن درايو انحراف مورد استفاده قرار مي گيرد.

mm.salemi

عضو جدید

توربين بادي

1) نحوه به وجود آمدن انرژي باد : انرژي باد، انرژي حاصل از هواي متحرك مي باشد. هنگامي كه تابش خورشيد بطور نامساوي به سطوح ناهموار زمين ميرسد سبب ايجاد تغييرات دما و فشار مي گردد و در اثر اين تغييرات باد بوجود مي آيد. همچنين اتمسفر كره زمين بدليل حركت وضعي زمين، گرما را از مناطق گرمسيري به مناطق قطبي انتقال مي دهد كه اين امر نيز باعث بوجود آمدن باد می گردد. جریان اقیانوسی نیز بصورت مشابه عمل نموده و عامل 30% انتقال حرارت کل در جهان می باشد.

در مقياس جهاني اين جريانات اتمسفري بصورت يك عامل قوي جهت انتقال حرارت و گرما عمل مي نمايند. دوران كره زمين نيز مي تواند در برقراري الگوهاي نيمه دائم جريانات سياره اي در اتمسفر، انرژي مضاعف ايجاد نمايد.

2. توليد برق از طريق انرژي باد با استفاده از توربين بادي :
مراحل كار يك توربين، كاملاً عكس مراحل كار پنكه مي باشد. در پنكه انرژي الكتريسيته به انرژي مكانيكي تبديل شده و باعث چرخيدن پره مي شود. در توربينهاي بادي چرخش پره ها انرژي جنبشي باد را به انرژي مكانيكي تبديل كرده، سپس الكتريسيته توليد مي گردد. باد به پره ها برخورد مي كند و آنها را مي چرخاند. چرخش پره ها باعث چرخش محور اصلي مي شود و اين محور به يك ژنراتور برق متصل مي باشد. چرخش اين ژنراتور، برق متناوب توليد مي نمايد.

3.انواع توربين هاي بادي بر اساس محور چرخش پره ها :

الف- توربينهاي بادي با محور چرخش عمودي
VAWT
اين توربينها از دو بخش اصلي تشكيل شده اند: يك ميله اصلي كه رو به باد قرار مي گيرد و ميله هاي عمودي ديگر كه عمود بر جهت باد كار گذاشته مي شوند. اين توربينها شامل قطعاتي با اشكال گوناگون بوه كه باد را در خود جمع كرده و باعث چرخش محور اصلي مي گردد. ساخت اين توربينها بسيار ساده بوده و همچنين بازده پايين نيز دارند. عمده ترين توربين هاي بادي محور عمودي عبارتند (ساوينيوس داريوس، صفحه اي و كاسه اي). در اين نوع توربينها در يك طرف توربين، باد بيشتر از طرف ديگر جذب مي شود و باعث مي گردد كه سيستم لنگر پيدا كرده و بچرخد. يكي از مزاياي اين سيستم وابسته نبودن آن به جهت وزش بادمي باشد.

ب – توربينهاي بادي با محور چرخش افقي
HAWT

اين توربينها نسبت به مدل محور عمودي رايج تر بوده همچنين از لحاظ تكنولوژيك پيچيده تر و گرانتر نيز مي باشند. ساخت آنها مشكلتر از نوع محور عمودي بوده ولي راندمان بسيار بالايي دارند. در سرعتهاي پايين نيز توانايي توليد انرژي الكتريكي را داشته و توانايي تنظيم جهت در مسير وزش باد را نيز دارند. اين توربينها 3 يا در مواردي 2 پره مي باشند كه روي يك برج بلند نصب مي شوند. اين پره ها همواره در جهت وزش باد قرار مي گيرند.

5. آمارهاي كمي از كاربردهاي توربين بادي :
(آمار در صورتي كه سال آن ذكر نشود مربوط به سال 2005 است)

درحال حاضر ظرفيت استفاده از توربين هاي بادي در جهان بيش از 46000 مگاوات است دانمارك با حدود 60 درصد بزرگترين كشور سازنده توربين هاي بادي و آلمان با توليد بيش از 16000 مگاوات برق از طريق اين توربين ها بزرگترين استفاده كننده از آن است در كشورمان نيز 11 مگاوات توليد برق از طريق نيروگاههاي بادي به ثبت رسيده است ايران در آسيا بعد از هند، چين و ژاپن در مكان چهارم استفاده از نيروگاه بادى قرار دارد.بزرگترين توربين برق-بادي جهان با قدرت 5 مگاوات و با روتوري به قطر 128 متر در آلمان ساخته شده است و برق مورد نياز4500 منزل سه خانواري را تامين مي كند. بزرگترين شركتهاي سازنده توربين بادي جهان در حال حاضر شركت وستاس، شركت انركون و شركت
NEG مايكون هستند كه به ترتيب 3/23، 6/14 و 4/12 درصد از بازار جهان را در اختيار دارند.

برخي اطلاعات كه از بررسي بازار تكنولوژي باد در آلمان بعنوان پيشتاز صنعت باد جهان بدست آمده بيانگر روند تحولات در سالهاي اخير در اين صنعت مي
باشد و لذا توجه به آنها در پيشبيني آينده سودمند خواهد بود. ميانگين ظرفيت توربينهاي بادي نصب شده در آلمان در حدود 900 كيلووات است، اما اگر فقط توربينهاي نصب شده در نيمه اول سال 2003 را در نظر بگيريم، ميانگين ظرفيت توربينهاي جديد در حدود 1560 كيلووات ميباشد. لذا روند آشكاري از افزايش سايز توربينهاي بادي مدرن قابل مشاهده است.در بازار توربينهاي بادي 58 مدل توربين وجود دارد كه از اين 58 مدل فقط 4 مدل آن بدون گيربكس هستند كه روي سايزهاي متوسط و بزرگ آزمايش شدهاند. اما 54 مدل ديگر (شامل سايز هاي متوسط، بزرگ و خيلي بزرگ) هنوز از گيربكس استفاده ميكنند. بنابراين توربينهاي بدون گيربكس هنوز در ابتداي راه هستند و وضعيت آنها پس از سالها تجربه و بهره برداري روشن خواهد شد.اغلب توربينهاي بزرگ از نوع پيچ كنترل هستند، يعني هر چه توربينها بزرگتر شوند از تعداد مدلهاي استال كنترل كاسته و به مدلهاي پيچ كنترل افزوده ميشود. در توربينهاي خيلي بزرگ (بالاتر از 3000 كيلووات) اصلاً سيستم استال كنترل وجود ندارد. قابل ذكر است كه پرههاي استال كنترل بزرگتر و سنگينتر از انواع پيچ كنترل ميباشند. لازم به اشاره است كه در سيستم پيچ كنترل پرهها حول محور طولي خود ميتوانند بچرخند و تغيير زاويه بدهند.
اما در سيستم استال كنترل پره‎ها به هاب فيكس مي‎شوند و آزادي گردش حول محور طولي را ندارند.در گذشته توربينهاي بادي با يك سرعت دوراني ثابت (دور روتور) كار مي‎كردند، اما مدلهاي امروزي تقريباً سيستم يك سرعته را كنار گذاشته و به سيستم هاي دوسرعته يا سرعت متغير روي آورده‎اند. از ميان 58 مدل موجود در بازار، فقط 2 مدل از نوع يك سرعته هستند و 23 مدل دو سرعته و 33 مدل با سرعت متغير ديده مي‎شوند. قيمت هر توربين بادى در جهان به ازاى هر كيلو وات ۹۰۰ يورو است و فروش هر دستگاه توربين بادى بدون نصب و راه اندازى در ايران ۷۲۰ ميليون تومان، معادل ۶۰۰ هزار يورو است كه اين قيمت به استاندارد جهانى نزديك مى باشد اما نكته اي كه بايد به آن توجه داشت اين است كه استفاده از توربين هاي بادي در هر نقطه اي از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه نيست و استفاده فنی از انرژی باد وقتی ممکن است که متوسط سرعت باد در محدوده 5 الی 25 متر بر ثانيه باشد. پتانسیل قابل بهره برداری انرژی باد در جهان 110 اگاژول (هر اگاژول معادی 1018ژول) برآورد گردیده است.

6. استفاده از توربين بادي در كويرها :

هميشه استفاده از انرژي باد به صورت طبيعي انجام نمي گيرد مثلا در كويرها روش توليد برق از طريق توربين هاي بادي به اين صورت است كه كه پس از برخورد خورشيد به سطح كلكتور كه در فضاي آزاد قرار دارد حرارت جذب و حجم هواي قرار گرفته در سطح كلكتور به طور پيوسته گرم و باعث كاهش فشار هوا مي شود. كاهش فشار هوا آن چيزي است كه باد را از طريق سيستم خور شيدي به وجود مي آورد. هوا از سمت محيط اطراف كلكتور كه فشار بالاتري دارد به سمت مركز كلكتور كه فشار آن پايين تر است جريان مي يابد. هرچه سطح كلكتور گرم تر شود سرعت باد بيشتر خواهد شد. بنابراين اگر توربين هاي بادي را در اطراف كلكتور كه 360 درجه است قرار دهيم شروع به چرخش كرده و برق توليد مي شود. همچنين مي توان با استفاده از قرار دادن تونل هوا در سطح كلكتور فشار هواي بالاي اطراف كلكتور را به فشار هواي پايين ايجاد شده در مركز كلكتور مرتبط كرد . با اين عمل توربين قرار گرفته درون تونل به حركت در مي آيد.

7. تقسيم بندي توربين از نظر توليد توان :

توربینهای بادی کوچک

از توربینهای بادی کوچک جهت تامین برق جزیره های مصرف و یا مناطقی که تامین برق از طریق شبکه سراسری برق مشکل می باشد استفاده می شود. این توربینها تا قدرت 10 کیلووات توان تولید برق را دارا می باشند.

توربینهای بادی متوسط

عموماً تولید این توربینها بین 250-10 کیلووات است. از این توربینها جهت تامین مصارف مسکونی، تجاری، صنعتی و کشاورزی استفاده می شود.

توربینهای بادی بزرگ( مزارع بادی)

این نوع توربینها معمولاً شامل چند توربین بادی متمرکز با توان تولیدی 250 کیلووات به بالا می باشند که به صورت متصل به شبکه و یا جدا از شبکه طراحی می گردند.

8. هندسه نصب توربين هاي بادي :

پس از عبور هوا از اولين توربين بادي به دليل اينكه هوا با پديده انفجار مواجه مي شود توربين هاي بادي بهتراست به صورت زيگزاگي نصب شوند تا بيشترين راندمان را داشته باشند. لذا فاصله بهينه هر توربين از توربين مجاورش حدود 3 الي 3.5 برابر قطر روتور توربين مجاورش است .

surveing

عضو جدید
سلام
من یه مقاله در مورد روشهای تولید پودر نانو الومینا می خواستم
مرتبط با رشته سرامیک
شما سایت یا منبعی سراغ ندارین که بتونم ازش استفاده کنم؟
ممنون میشم اگه بتونین کمکم کنین

darya68

عضو جدید
ترسیم تاسیسات مکانیکی در برنامه اتوکد

ترسیم تاسیسات مکانیکی در برنامه اتوکد

سلام دوستان، شما می دونین برای ترسیم تاسیسات مکانیکی و الکتریکی در برنامه auto CADیا بصورت دستی چه استاندارد هایی رو باید رعایت کنیم؟ منظورم ضخامت خطوط ، نوع خط (ممتد ،خط چین ،...)و... است. اگر اطلاعاتی دارین لطفا راهنمایی کنید.ممنون.:)

870890562

عضو جدید
حل المسایل دروس اصلی

حل المسایل دروس اصلی

حل المسایل دروس اصلی که به زبان ساده و قابل فهم توضیح داده باشه معرفی کنید
ممنون

samaneh66

عضو جدید
کاربر ممتاز
من جزوه جزوه علم موادمیخوام کسی هست داشته باشه اگر کسی داشت بهم پیام بده ممنون میشم

fardingl

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان و اساتید.یه سوال داشتم.من دنبال یه کتاب میگردم که تمام سوالات کنکور ارشد مکانیک چند سال گذشته رو داشته باشه.مثل خود دفترچه کنکور.یا به صورت دسته بندی شده.ممنون میشم اکه همچین کتابی هست معرفی کنید تا تهیه کنم.مرسی

متوکل

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان و اساتید.یه سوال داشتم.من دنبال یه کتاب میگردم که تمام سوالات کنکور ارشد مکانیک چند سال گذشته رو داشته باشه.مثل خود دفترچه کنکور.یا به صورت دسته بندی شده.ممنون میشم اکه همچین کتابی هست معرفی کنید تا تهیه کنم.مرسی

برو انقلاب بگو تست ارشد مکانیک میخوام . احتمالا انتشارات دانشگاه تهران چاپ کرده

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا