·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

ceaselife

عضو جدید
مواد زيست تخريب پذير با ممانعت کنندگي بالا براي بسته بندي

مواد زيست تخريب پذير با ممانعت کنندگي بالا براي بسته بندي

[FONT=Titr, Tahoma]مواد زيست تخريب پذير با ممانعت کنندگي بالا براي بسته بندي[/FONT]

شرکت Soarus LLC در ايلي نويز ايالات متحده، ماده پليمري Nichigo G-polymer که يک ممانعت کننده منحصر به فرد چند عملکردي و حلال در آب است را به تازگي معرفي کرده است. شرکت مالک Soarus يعني Nippon Gohesi ژاپن کاربردهاي متعددي براي اين پليمر حلال در آب تعريف کرده است و در واحدهاي توليدي متعدد خود در ژاپن و ايالات متحده آن را به توليد انبوه رسانده است.
ويژگي هاي منحصر به فرد Nichigo G-polymer عبارتند از:
1- زيست تخريب پذير بودن
2- حلاليت در آب در دماي اتاق
3- هنگام حل شدن در آب، کف و حباب توليد نمي کند
4- ممانعت کنندگي گازي بسيار خوب (200 برابر ممانعت کنندگي بيشتر در برابر اکسيژن نسبت به EVOH)
5- شفافيت بالا
6- قابليت فرآوري در اکسترودر در بازه هاي حرارتي وسيع
7- حلاليت در آب:
الف) واکنش پذيري شيميايي- پذيراي عوامل پيوندهاي عرضي
ب) محافظت کلوئيدي براي امولسيون هاي آکريليک
ج) عامل انتشار براي مواد غيرآلي
8- انعطاف پذيري طراحي پليمر براي مواجهه با کاربردهاي ويژه
Nichigo G-polymer يک پليمر جديد با محتوي رزين وينيل الکل بسيار بي نظم و بي شکل است که در عين حال خواص بلورينگي مي تواند به اين پليمر افزوده شود. اين پليمر مي تواند دو تابع بي شکل و بلورينه را ترکيب کند به اين معني که گاهي رزين مي تواند بي شکل باشد و همچنين مي تواند داراي يک ساختار بلورينه باشد. چنين ترکيبي با خواص ممانعت کنندگي بسيار عالي در برابر گاز و مقاومت شيميايي بسيار خوب Nichigo G-polymer به اثبات مي رسد و بسيار شبيه به رزين هاي PVOH( پلي وينيل الکل) و EVOH( کوپليمر اتيلن وينيل الکل) است و حلاليت آن در آب بسيار عالي است.
اين رزين ويژگي هاي اکستروژن، قابليت شرينک شدن و شفافيت بسيار بالايي نيز داراست. رزين قابل استفاده در فرآيند اکستروژن است و به ويژه مناسب براي فرآيندهايي هم چون Melt-Spinning، فيلم جهت دار، ظروف شفاف، قالب گيري تزريقي و چنين مواردي است. Nichigo G-polymer بر اساس تست ژاپني Jsk690 که شبيه به EN14851 و همچنين مورد تاييد آزمايش هاي ASTM 6400 است، يک پليمر زيست تخريب پذير به شمار مي آيد. بنابراين در کاربردهاي گوناگون به عنوان ماده بسته بندي جديدي که دوست دار محيط زيست است، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
اين رزين ممانعت کنندگي بسيار عالي نسبت به اکسيژن و هيدروژن دارد. از اين رو قابليت استفاده در سيستم هاي پيل سوخت برق خانگي، پيل هاي توليد برق خودروها و جايگاه هاي گاز هيدروژن و شبيه به آن ها را داراست. Nichigo G-polymer هنگامي که در ترکيب با ديگر رزين ها، در کاربردهايي هم چون فيبرهاي دوجزئي، پارچه هاي بدون بافت، *****ها، آلياژهاي پليمري و فيلم هاي چند لايه مورد استفاده قرار مي گيرد، مقاومت بالا، انعطاف پذيري، آنتي استاتيک بودن و عملکرد آب دوستي را براي محصولات امکان پذير مي سازد.
يکي ديگر از مشخصات منحصر به فرد Nichigo G-polymer حلاليت در آب است. اين رزين به سرعت در آب، حتي در آب سرد، حل مي شود. قابليت حلاليت بسيار بالاي رزين موجب مي شود که در هنگام حل شدن، کف کردن آن به حداقل برسد و غلظت و ويسکوزيته آن در درجه حرارت هاي پايين ثابت بماند. به علاوه اثرات آن بر روي محيط زيست بسيار اندک است چرا که پليمري زيست تخريب پذير است و نياز به يک واحد کف گيري را مرتفع مي سازد و در نتيجه کارايي عمليات سيستم و مصرف بهينه انرژي افزايش مي يابد. اين حلاليت عالي در آب، راه را براي استفاده از اين ماده براي کاربردهايي چون فيلم هاي حلال در آب، پوشش ها و فيبرها هموار مي سازد.

از آن جا که Nichigo G-polymer يک پليمر وينيل الکل واکنش دار است، واکنش هاي شيميايي همچون استاليزه شدن، تشکيل اورتان و ديگر واکنش هاي به سهولت انجام مي شود. توليد محصولات عملکردي با کيفيت و ساختار يکنواخت با اين رزين امکان پذير است.
کاربرد ارزشمند ديگر اين رزين جديد، استفاده از آن به عنوان واحد محافظ کلوئيدي پليمر در پليمريزاسيون امولسيون از امولسيون هاي آکريليک گوناگون است. با Nichigo G-polymer توليد امولسيون هايي با استحکام مطلوب و غلظت يا ويسکوزيته ثابت در درجه حرارت هاي پايين امکان پذير شده است. در حقيقت اجازه توليد امولسيون هاي آکريليک بدون Surfactant و پودرهاي امولسيوني را مي دهد که تا به امروز دسترسي به آنها بسيار مشکل بود. اين عملکرد پليمر، پيوندهاي عرضي فيلم هاي توليد شده از چنين امولسيون هايي را ممکن مي سازد و به خوبي خواص چسبندگي را براي زيرلايه هاي قطبي گوناگون همچون سلولزها بهبود مي بخشد. اين امولسيون هاي آکريليک و پودرهاي امولسيوني توسط Nippon Gohesi توليد و فروخته مي شود.
Nichigo G-polymer توانايي استثنايي براي انتشار و پايداري ترکيبات غيرآلي در سيستم هاي آلي دارد. بنابراين در کاربردهاي متنوع به عنوان يک پوشش براي سيليکا و آلومينا و ديگر ترکيبات غيرآلي مورد استفاده است که براي مثال توليد قطعات الکترونيکي و کاغذهاي جوهر افشان را مي توان نام برد. با اين عملکردهاي متعدد، مشخصات و ويژگي هاي داراي کارايي بالا، اين رزين جديد، دروازه گستره وسيعي از کاربردهاي جديد و توسعه کاربردهاي موجود را مي گشايد.
گريدهاي اوليه محصول Nichigo G-polymer به توليد رسيده است. Nippon Gohesi يک واحد نيمه تجاري در کارخانه Kumamoto در شهر UTO ژاپن براي توليد ساليانه 300 تن در سال 2009 راه اندازي کرده است. امکانات توليد به صورت کاملا تجاري براي ظرفيت 2000 تن در سال در کارخانه Kumamoto در شهر UTO و کارخانه Mizushima در شهر Kurashik در سال 2009 فراهم شده است و به زودي به بهره برداري خواهد رسيد. شرکت Nippon Gohesi ظرفيت توليد را در واحدهاي توليدي خود در ايالات متحده نيز توسعه خواهد داد.
براي دريافت فايل PDF اين مطلب اينجا را كليك كنيد.

fatemi.s

عضو جدید
مقاله

مقاله

سلام
من مقاله رویو(review)
meiator less microbial fuel cell (MFC
رو می خوام ممنون میشم برام بذارین.متشکرم.

Farideh Faren

عضو جدید
در خواست کمک

در خواست کمک

سلام
من کتاب engineening mecanics static
نوشته شده توسط j.l meriam and l.g krage ورجن6th رو میخاستم البته میخام فایلش بصورت pdf باشه.
خواهش میکنم اگه کسی داره به من کمک کنه آخه خیلی لازممه.و وقتمم کمه.
لطفا به ایمیلم بفرستید
ممنون میشم اگه کمکم کنید
هر چه زودتر بهتر
farideh1368@gmail.com

zahra_m66

عضو جدید
کمک!!!

کمک!!!

سلام
لطفا در مورد منابع و کتابهای رشته مهندسی نانو مواد البته ارشد راهنماییم کنید.
چون رشته خودم تو کارشناسی فیزیک هستش تقریبا هیج اطلاعاتی در مورد کتابها و منابع دانشگاهیش ندارم
فرصت زیادی ندارم
لطفا راهنماییم کنید!!!

niki89

عضو جدید
سلام
ميشه اگه كسي دانشجوي كارشناسي يا كارشناسي ارشد پليمر-صنايع امير كبيره به من بگه!!!!!!!!!!!

niki89

عضو جدید
كمك

كمك

سلام
ميشه اگه كسي دانشجوي كارشناسي يا كارشناسي ارشد پليمر-صنايع امير كبيره به من بگه!!!!!!!!!!!

sa1366

عضو جدید
مواد pvc دی.او.پی.گرانول .و درصد آمیزش

مواد pvc دی.او.پی.گرانول .و درصد آمیزش

سلام خدمت همه دوستان ومهندسین.
من اطلاعاته کاملی راجع به موادی مثل pvc دی او پی گرانول می خوام یا کتابی.
در ضمن اطلاعاتی راجع به درصد آمیزش موادی مثل pvc با دی او پی برای کارخانه های مختلف می خوام.خواهش میکنم کمکم کنید خدا خیرتون بده.یا علی

hamidgivehchi

عضو جدید
کمک

کمک

:(:(من دنبال یه رفرنس میگردم که در مورد یون هالونیوم توضیح داده باشه لطفا کمکم کنید

nasim_sh

عضو جدید
پلیمر نایلون عامل دار

پلیمر نایلون عامل دار

دنبال اسم تجاری یا اطلاعاتی راجع به نایلون یا پلی استر عامل دار مثبت هستم. کسی از دوستان میتونه کمکی بکنه؟

آخرین ویرایش:

sajedeh h

عضو جدید
كمك-اطلاعاتي در مورد آناليز رنگ

كمك-اطلاعاتي در مورد آناليز رنگ

:Dيه سري اطلاعات در مورد رنگ مي خواستم آناليز رنگ واسه چاپ روي مواد پلاستيكي

mahdivenus

عضو جدید
کسی آنالیز مواد زیر رو میدونه؟

کسی آنالیز مواد زیر رو میدونه؟

با سلام
من مکانیک خوندم و میخوام بدونم این مواد چی هستند و چه خاصیتی رو ایجاد میکنند؟
این مواد جهت ساختن لوله های پلاستیکی بکار میروند:
Pvc
Acid
Tio2
pigment
Pwax
CaCo3
cpe
پایدار کننده
Ap

آخرین ویرایش:
ممنون دوست خوبم
اين رو توي تالار خود پليمر قرار بدي خيلي بهتره
اينجا كه مي ذاري خوب ديده نميشه

موفق باشيم

ممنون دوست خوبم
اين رو توي تالار خود پليمر قرار بدي خيلي بهتره
اينجا كه مي ذاري خوب ديده نميشه

موفق باشيم

davood737

عضو جدید
چه نوع اطلاعاتی؟در چه دستگاهی استفاده می شه ؟ مثلا فلکسو یا گراور

sh@hin

عضو جدید
اطلاعاتی در مورد دمای تی جی و تی سی و روشهای اندازه گیریشون می خواستم اگه امکانض هست چند روش متفاوت باشه

GNMS

عضو جدید
اطلاعاتی در مورد دمای تی جی و تی سی و روشهای اندازه گیریشون می خواستم اگه امکانض هست چند روش متفاوت باشه

sh@hin عزیز با سلام

Tg دمایی است که ماده پلیمری از حالت شیشه ای و شکننده به حالت لاستیکی و نرم تغییر میکنه. تقریباً همه مواد پلیمری از خودشون Tg نشون میدن، اما بعضیهاشیون هم Tg ندارند. یعنی تو هیچ دمایی نرم نمیشن و نهایتاً براثر گرما تخریب میشن. حواست باشه که Tg رو با دمای ذوب Tm یا دمای جاری شدن Tf اشتباه نکنی. چون مثلاً کش لاستیکی در دمای اطاق بالای دمای Tg اش هست، اما ذوب نشده و جامد هست.
Tc هم دمایی است که پلیمر بیشترین سرعت کریستالیزاسیون را داره. یعنی وقتی پلیمر را از حالت مذاب سرد میکنیم، در فاصله بین دمای ذوب Tm و Tg یه دمایی است که تو این دما کریستالیزاسیون پلیمر بیشترین سرعت رو داره. این دما Tc هست.
برای اندازه گیری این 2 تا دما، بهترین آزمون گرماسنجی روبشی تفاضلی هست که به اسم DSC معروف هست. این تست بصورت کاملاً دقیق رفتار حرارتی ماده رو نشون میده که از روش میتونی Tg و Tc رو دقیق تعیین کنی. روشهای دیگه ای هم واسه اندازه گیری Tg هست، مثل روشهای مکانیکی DMTA، یا تست اندازه گیری چگالی. اگه خواستی میتونم روش انجام این تستها رو بگم، اما هیچکدوم به دقت و سرعت DSC نیست.

GNMS

4rooos

عضو جدید
isi journal چیست؟از کجا دانلود کنیم؟لطفا راهنمایی کنید.

isi journal چیست؟از کجا دانلود کنیم؟لطفا راهنمایی کنید.

سلام دوستان
من ترم 7 صنایع پلیمر میخونم
واسه خواص و کاربرد پلیمر های طبیعی استادمون گفته یه مقاله که ای اس ای ژورنال هم باشه در مورد
xhanthan
برام بیارید...حالا من هر جارو میگردم که مقاله دانلود کنم همش پولیه!
اگه میشه راهنمایی کنید.
تشکر.

sh@hin عزیز با سلام

Tg دمایی است که ماده پلیمری از حالت شیشه ای و شکننده به حالت لاستیکی و نرم تغییر میکنه. تقریباً همه مواد پلیمری از خودشون Tg نشون میدن، اما بعضیهاشیون هم Tg ندارند. یعنی تو هیچ دمایی نرم نمیشن و نهایتاً براثر گرما تخریب میشن. حواست باشه که Tg رو با دمای ذوب Tm یا دمای جاری شدن Tf اشتباه نکنی. چون مثلاً کش لاستیکی در دمای اطاق بالای دمای Tg اش هست، اما ذوب نشده و جامد هست.
Tc هم دمایی است که پلیمر بیشترین سرعت کریستالیزاسیون را داره. یعنی وقتی پلیمر را از حالت مذاب سرد میکنیم، در فاصله بین دمای ذوب Tm و Tg یه دمایی است که تو این دما کریستالیزاسیون پلیمر بیشترین سرعت رو داره. این دما Tc هست.
برای اندازه گیری این 2 تا دما، بهترین آزمون گرماسنجی روبشی تفاضلی هست که به اسم DSC معروف هست. این تست بصورت کاملاً دقیق رفتار حرارتی ماده رو نشون میده که از روش میتونی Tg و Tc رو دقیق تعیین کنی. روشهای دیگه ای هم واسه اندازه گیری Tg هست، مثل روشهای مکانیکی DMTA، یا تست اندازه گیری چگالی. اگه خواستی میتونم روش انجام این تستها رو بگم، اما هیچکدوم به دقت و سرعت DSC نیست.

GNMS

:gol:

sh@hin

عضو جدید
sh@hin عزیز با سلام

GNMS

با تشکر از شما دوست عزیز اگر لطف کنید و در مورد هر کدوم از این روشها ی اندازه گیری توضیحاتی رو بدین ممنون می شم کلا چند روش وجود داره برای هر دو این دماها ؟اگر امکانش هست تا چند مدردشون رو توضیح بدین می خواستم برتریشئن رو مقایسه کنم .

4rooos

عضو جدید
xanthan

xanthan

haleh_sharif عزیز
من این دوتا مقاله رو میخوام:cry:
کد:
http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6VP9-4WNB564-1&_user=10&_coverDate=12%2F31%2F2009&_alid=1498551812&_rdoc=2&_fmt=high&_orig=search&_origin=search&_zone=rslt_list_item&_cdi=6201&_sort=r&_st=13&_docanchor=&view=c&_ct=4041&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=7a459b1195744d48a38230e285d4fac4&searchtype=a

کد:
http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6TFD-50G6987-1&_user=10&_coverDate=11%2F11%2F2010&_alid=1498539185&_rdoc=7&_fmt=high&_orig=search&_origin=search&_zone=rslt_list_item&_cdi=5224&_sort=r&_st=13&_docanchor=&view=c&_ct=5658&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=e28912c2f76d6d6fcd815c4555d68097&searchtype=a

GNMS

عضو جدید
با تشکر از شما دوست عزیز اگر لطف کنید و در مورد هر کدوم از این روشها ی اندازه گیری توضیحاتی رو بدین ممنون می شم کلا چند روش وجود داره برای هر دو این دماها ؟اگر امکانش هست تا چند مدردشون رو توضیح بدین می خواستم برتریشئن رو مقایسه کنم .

sh@hin عزیز با سلام

در تست DSC یک مقدار خیلی کم از ماده (حدود چند میلی گرم) رو داخل دستگاه قرار میدن و دستگاه ماده رو با سرعت مشخصی (معمولاً 10 درجه بر دقیقه) شروع به گرم کردن میکنه تا به دمایی که بهش گفتیم برسه. بعد هم با سرعت مشخصی (معمولاً همون سرعت گرم کردن) شروع میکنه ماده رو سرد کردن و مقدار انرژی رو که ماده میگیره رو ثبت میکنه و بصورت یه منحنی میکشه. از روی این منحنی دقیقاً میتونی Tg و Tc رو بخونی. من یک نمونه از منحنی DSC ماده PET خالص رو واست آپلود میکنم تا دقیق ببینی که منظورم چی بود.gnms50-Compressed.jpg
توی این منحنی توی گوشه سمت چپ بالا میتونی مشخصات آزمایش رو ببینین که سرعت گرم کردن رو من برای دقت بیشتر گفته بودم 5 درجه بر دقیقه باشه، از دمای 30 تا 275 گرم بشه و 1 دقیقه تو همون دما بمونه و بعد با سرعت 5 درجه بر دقیقه از 275 تا 30 درجه سرد بشه. و همونطور که میبینی دستگاه بطور دقیق دمای Tg و Tc و Tm رو مشخص میکنه.
امیدوارم این اطلاعات بدردت بخوره. توی پستهای بعدیم راجع به DMTA و دیلاتومتری هم توضیح میدم

GNMS

آخرین ویرایش:

GNMS

عضو جدید

Sh@hin عزیز سلامی دوباره،

توی تست DMTA یک شیت (ورق) از ماده به طول حدود 2 سانتیمتر، عرض حدود 1 سانتیمتر و ضخامت 2-3 میلی متر تهیه شده و به 2 تا فک دستگاه وصل میشه. فکهای دستگاه با فرکانس مشخص و ثابتی (معمولاً 1 یا 10 هرتز) شروع میکنه به نوسان کردن که این نوسان میتونه بصورت طولی بوده، یعنی ماده را تحت کشش و فشار قرار بده، یا اینکه بصورت خمشی باشه. همزمان دمای نمونه رو نیز با سرعت مشخصی شروع میکنه به گرم کردن، و دستگاه مقدار نیرویی رو که لازم هست تا نمونه تغییر شکل بده رو اندازه میگیره و بصورت منحنی میکشه. من یک نمونه از منحنی DMTA رو واست آپلود میکنم تا بتونی ببینی:
dmta.jpg
1 مزیت عمده این تست نسبت به DSCاینه که: توی تست DSC مقدار خیلی کمی از ماده (حدود چند میلی گرم) تحت آزمایش قرار میگیره و در نتیجه ماده خیلی باید یکنواخت باشه، درحالیکه توی این تست یک مقدار خیلی زیادی از ماده در حال تست هست. اما یه اشکال عمده این تست هم اینه که حداکثر دمای کارکردن 10-15 درجه کمتر از دمای ذوب هست، تا ماده ذوب نشه و فک دستگاه بتونه اونرو نگه داره.
در ضمن این تست با توجه به اینکه در حالت نوسانی کار میکنه، میتونه اطلاعات بیشتری رو بهت بده، که من یک نمونه اش که Tg بود، رو شکل نشون دادم.

GNMS

GNMS

عضو جدید

Sh@hin عزیز سلامی دوباره،

همونطور که توی پست اولم نوشتم، دمای Tg دمای انتقال از حالت شیشه ای به لاستیکی هست که یک انتقال درجه دوم هست. در روش اندازه گیری چگالی، یک مقدار از ماده رو وزن میکنند و اونرو شروع میکنند به گرم کردن و تغییر حجمش رو اندازه گیری میکنند و از روی اون چگالی رو محاسبه میکنند. و منحنی چگالی بر حسب دما رسم میشه. زمانی که این منحنی تغییر شیب بده، اون دما Tg هست، و زمانی که یک گسستگی داشته باشه Tm هست.

GNMS