یه مساله عجیب در خانواده

ali-gold

کاربر فعال
سلام دوستان.

خواهر و مادر بنده کلا در خرید وسایل و خوراک یه سری اخلاقای خاصی دارند. و من میخوام این نوع رفتارها رو به شما بگم و منو راهنمایی کنین که من چطور میتونم مادر و خواهرم رو متقاعد کنم و باهاشون طوری حرف بزنم که زیاد در این طور مسایل سخت نگیرن.

مساله خواهر و ماردم به این صورت هست که خیلی در خرید خوراک و لباس دید جزیی دارند....مثلا میخوام برم بستنی بخرم میگن باید حتما بستنی پاک باشه!!! یعنی باید باشه!!

بستنی دومینو و یا میهن رو نمیخورن!! آخه بستنی بستنی دیگه!!! اینطور رفتارهاشون گاهی آدم رو در خرید اذیت میکنه!!!! یا مثلا خواهرم میخواد بره لباس بگیره خیلی جاها رو میگرده و بد انتخاب هست!!!

در لباس فروشی، صد بار هم نظر کسی که باهاشه رو میپرسه که این لباس بهم میاد؟ خوبه؟؟!!:confused:

خواستم در این مورد از تجربه هاتون بهم بگین و منو راهنمایی کنین.

Uchiha Itachi

عضو جدید
سلام دوستان.

خواهر و مادر بنده کلا در خرید وسایل و خوراک یه سری اخلاقای خاصی دارند. و من میخوام این نوع رفتارها رو به شما بگم و منو راهنمایی کنین که من چطور میتونم مادر و خواهرم رو متقاعد کنم و باهاشون طوری حرف بزنم که زیاد در این طور مسایل سخت نگیرن.

مساله خواهر و ماردم به این صورت هست که خیلی در خرید خوراک و لباس دید جزیی دارند....مثلا میخوام برم بستنی بخرم میگن باید حتما بستنی پاک باشه!!! یعنی باید باشه!!

بستنی دومینو و یا میهن رو نمیخورن!! آخه بستنی بستنی دیگه!!! اینطور رفتارهاشون گاهی آدم رو در خرید اذیت میکنه!!!! یا مثلا خواهرم میخواد بره لباس بگیره خیلی جاها رو میگرده و بد انتخاب هست!!!

در لباس فروشی، صد بار هم نظر کسی که باهاشه رو میپرسه که این لباس بهم میاد؟ خوبه؟؟!!:confused:

این رفتار به نظر بنده در خانم ها طبیعی و مورد عجیبی من نمی بینم. خانم ها خودشون کارشون رو بلدن.

ali-gold

کاربر فعال
این رفتار به نظر بنده در خانم ها طبیعی و مورد عجیبی من نمی بینم. خانم ها خودشون کارشون رو بلدن.

طبیعیه؟؟؟؟

اینکه فقط بستنی پاک باید بخوری طبیعیه؟؟؟؟ اینکه باید کل مغازه ها رو بگردی تا بستنی پاک پیدا کنی طبیعیه؟؟!!!

به نظرم حرف شما برام طبیعی نیست!!

منظورتون ازینکه کارشون رو خوب بلدن چیه؟

paisa

کاربر بیش فعال
سلام دوستان.

:biggrin::biggrin:خب اکثر خانما رو این موارد حساسن جز اینکه درکشون کنین چاره ای ندارین!!!!!تازه الان که خوبه تمرین میکنین برای بعد ازدواج آمادگی پیدا میکنین. از نظر ما خانما این کارا کاملا منطقیه چون اگه دست آقایون باشه نه چیز درست حسابی میخورن نه چیز درست حسابی میپوشن!!!:biggrin:خانما برای همه کاراشون دلیل دارن

paisa

کاربر بیش فعال
طبیعیه؟؟؟؟

اینکه فقط بستنی پاک باید بخوری طبیعیه؟؟؟؟ اینکه باید کل مغازه ها رو بگردی تا بستنی پاک پیدا کنی طبیعیه؟؟!!!

به نظرم حرف شما برام طبیعی نیست!!

منظورتون ازینکه کارشون رو خوب بلدن چیه؟
خب حتما بقیه شون بد مزه ست شما متوجه نمیشی:biggrin:

• Like
واکنش ها: ayja

ali-gold

کاربر فعال
:biggrin::biggrin:خب اکثر خانما رو این موارد حساسن جز اینکه درکشون کنین چاره ای ندارین!!!!!تازه الان که خوبه تمرین میکنین برای بعد ازدواج آمادگی پیدا میکنین. از نظر ما خانما این کارا کاملا منطقیه چون اگه دست آقایون باشه نه چیز درست حسابی میخورن نه چیز درست حسابی میپوشن!!!:biggrin:خانما برای همه کاراشون دلیل دارن

واقعا این رفتارا طبیعیه؟؟!!!

من نمیتونم اینو درک کنم....اخه چه اصراریه بستنی پاک بخوری یا میهن یا دومینو!!!

ali-gold

کاربر فعال
خب حتما بقیه شون بد مزه ست شما متوجه نمیشی:biggrin:

ای بابا شما موضوع رو به شوخی گرفتینا...من دارم جدی میگم...واقعا فقط موضوع بستنی نیست من مثال زدم...کلا خیلی بد انتخاب هستن و روی مسایل دیگه زندگی هم تعمیم میشه داد و واقعا این نوع رفتاراشون منو اذیت میکنه...

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هر انسانی یه سری ترجیهات ویژه داره که بهشون عادت کرده و با تامین شدن اونا احساس رضامندی بهش دست میده. اینا که شما مثال زدی نشانه هوشمندی اونا و دقت عالی شان هست و خیلی خوبه.
من تو این فکرم که چرا شما ذهنت رو درگیر عادات و خصوصیات فردی دیگران میکنی و سعی داری تو مسائل فردی دیگران تاثیرگذاری کنی؟
زندگی مسالمت آمیز و راحت در کنار دیگران اولین شرطش اینه که به عقاید و عادات اونا احترام بذاری و گیر ندی. چرا فکر نمیکنی که حریم خصوصی هر انسانی مخصوص خود اوست و ربطی به دیگران (چه دور و چه نزدیک) نداره؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا این رفتارا طبیعیه؟؟!!!

من نمیتونم اینو درک کنم....اخه چه اصراریه بستنی پاک بخوری یا میهن یا دومینو!!!
این رفتار ها طبیعی به اون معنا نیست ولی خیلی هوشمندانه است.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان.

ایکاش شما هم مثه اونا بودی ' چون این حساسیت ها باعث میشه انسان هدفدار زندگی بکنه و کمتر سرش کلاه میره. زندگی هدفدار یعنی بکارگیری یه سری رفتار های هوشمندانه که خوشبختانه اونا دارن و این خصوصیات موهبت جذاب و بسیار خوبیه.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما چن وقت پیش یه گوشی میخواستی برا خودت بخری ' با همه مشورت کردی و کدام مغازه ها و آدرس ها که سر زدی ؛ درسته؟
چونکه خیلی از خصوصیات اون گوشی که میخواستی بخری برات مهم بودن.
اونام به خیلی جزئیات اهمیت میدن که ممکنه از نظر شما مهم نباشه ولی خوب برا اونا مهم هست. شما به گوشی اهمیت میدادی این کار شما عجیب بود؟

ali-gold

کاربر فعال
شما چن وقت پیش یه گوشی میخواستی برا خودت بخری ' با همه مشورت کردی و کدام مغازه ها و آدرس ها که سر زدی ؛ درسته؟
چونکه خیلی از خصوصیات اون گوشی که میخواستی بخری برات مهم بودن.
اونام به خیلی جزئیات اهمیت میدن که ممکنه از نظر شما مهم نباشه ولی خوب برا اونا مهم هست. شما به گوشی اهمیت میدادی این کار شما عجیب بود؟

هر انسانی یه سری ترجیهات ویژه داره که بهشون عادت کرده و با تامین شدن اونا احساس رضامندی بهش دست میده. اینا که شما مثال زدی نشانه هوشمندی اونا و دقت عالی شان هست و خیلی خوبه.
من تو این فکرم که چرا شما ذهنت رو درگیر عادات و خصوصیات فردی دیگران میکنی و سعی داری تو مسائل فردی دیگران تاثیرگذاری کنی؟
زندگی مسالمت آمیز و راحت در کنار دیگران اولین شرطش اینه که به عقاید و عادات اونا احترام بذاری و گیر ندی. چرا فکر نمیکنی که حریم خصوصی هر انسانی مخصوص خود اوست و ربطی به دیگران (چه دور و چه نزدیک) نداره؟

اینکه باید کل مغازه ها رو بگردی تا بستنی
پاک بخری عجیب نیست ؟
آدم موقع خرید اذیت میشه....کسی آخه اینطوری نیست که!

این رفتاری که مادر و خواهرم دارن، داره تو زندگی بقیه هم تاثیر میذاره و آدم رو ناراحت میکنه ولی خرید گوشی مربوط به خودمه و کسی رو اذیت نکردم...آن تاپیک هم هر کی دوست داره نظرشو میگه و هر کی هم دوست نداره نمیگه...این دو تا با هم فرق دارن. فرق ندارن؟ درسته من هم گاهی جزیی میشم ولی خواهرم و مادرم خیلی شدیده!

مثلا خواهرم موقع خرید لباس خیلی نظر بقیه رو میپرسه، این درست نیست..ادم باید اعتماد بنفس خرید هم داشته باشه، باید دل خودشو نگاه کنه نه نظر بقیه رو...

اگه دید بهش میاد تموم کنه..فقط میتونه در مورد موارد خاص از بقیه نظرشونو بپرسه...مثلا در مورد رنگش و جنس پارچه...بقیه اگه خوششون بیاد میگن که بهت میاد.اینکه یه بار بپرسی که بهم میاد یانه کافیه..پرسیدن چندین بارش به نظر من یه مشکله....خواهرم زیاد شکاک هست...اینا یه ضعفه...

من میخوام کاری کنم که انم قانع شه که اینکاراش عادت خوبی نیست.

بقیه هم از طرز خریدشون تعجب میکنن!! فقط من اینو نمیگم که!

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر بنده هم اينا طبيعيه و اكثر خانوما همينطور هستند
شما زياد به اين مسائل فكر نكن و نميخواد در صدد اصلاح ديگران باشي (حتي پدر و مادر و خواهر) و بيشتر به خودت بپرداز

به قول معروف :
من اگر نيكم اگر بد تو برو خود را باش
هر كسي آن درود عاقبت كار كه كشت

plant_biology

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. طبق صحبت دوستان اکثر خانمها این ویژگی هارو دارن و زود انتخاب نمی کنن.توی خرید به خیلی چیزها دقت می کنند و دوس دارند که چیزی که می خرند یه موقع بهترشو جای دیگه نینند و پشیمون بشن!! اقایون چون حوصله ی وقت گذاشتن برای خرید ندارن این موضوع براشون پیچیده است در صورت همه ی خانمها میدونیم که این رفتار ماها کاملا طبیعیه!
در مورد بستنی هم خب این بستنی رو دوس دارن!واقعا میهن یه چیزه دیگه است!!!
بهتر بی خیال باشید!!

ali-gold

کاربر فعال
واقعا نمیدونم چی بگم! پس اینا واقعا طبیعیه؟! یعنی الان اکثر دختر خانما اینطورین؟!
یعنی شما میگین من اگر ازدواج کنم باید دنبال خانمم راه بیفتم همه جاها رو برای لباس بگردیم؟؟؟!!!

• Like

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
سلام
این رفتارها، به خاطر "سودا" هست که توی سر انباشت میشه(املاح معدنی رسوب کرده در سر)
سودا باعث میشه آدم ریز بین بشه. وسواس داشته باشه

با حجامت (به دستور پزشک طب سنتی) و اصلاح غذایی و رفتاری(مثلا جای پر سر و صدا نباشن(مثلا آهنگ با صدای بلند گوش داده نشه)) ان شاالله درست میشه.
بعد از مثلا 3 ماه یا بیشتر

البته اینا برای خانما (مخصوصا توی خرید لباس) طبیعیه همه این ویژگی رو دارن.
و با توجه به این ویژگی، شاید شما سودای سرتون زده بالا!:D
یه حجامت برید حل میشه

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
این رفتارها، به خاطر "سودا" هست که توی سر انباشت میشه(املاح معدنی رسوب کرده در سر)

با حجامت (به دستور پزشک طب سنتی) و اصلاح غذایی و رفتاری(مثلا جای پر سر و صدا نباشن(مثلا آهنگ با صدای بلند گوش داده نشه)) ان شاالله درست میشه.

یه حجامت برید حل میشه
فکر میکنید اگه چند قطره آب زمزم هم به ده گرم سفیده تخم مرغ بزنن و بمالن به در وح دیوار منزلشون برای رفع این مسئله مفید هست؟

آخرین ویرایش:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا نمیدونم چی بگم! پس اینا واقعا طبیعیه؟! یعنی الان اکثر دختر خانما اینطورین؟!
یعنی شما میگین من اگر ازدواج کنم باید دنبال خانمم راه بیفتم همه جاها رو برای لباس بگردیم؟؟؟!!!
لزومی نداره شما دنبال خانمتون راه بیفتید برید خرید. پولش رو بدید خودشون میرن خرید و کاری بکار شما نخواهند داشت.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من میخوام کاری کنم که انم قانع شه که اینکاراش عادت خوبی نیست.

بقیه هم از طرز خریدشون تعجب میکنن!! فقط من اینو نمیگم که!
شاید خود اونا هم از حساسیت زیاد خودشون راضی نباشن. ولی چون از این کارشون نتیجه رضایت کننده گرفتن پس براشون سخت خواهد بود که به حرف شما یا هر کس دیگه ای که بخوان اونا رو منع کنن ؛ گوش بدهند یا عمل کنند. بهترین کار اینه که شما برنامه ای برای خودت بچینی که دنیای خودت رو از دنیای اونا جدا کنی و بذاری که تو حال خودشون باشن. اگه شما بتونی حتما اونام میتونن برا اون عادتشون فکر بهتری بکنند. هر چند که به نظر من اونا بهترین کار ممکن رو انجام میدن. انسان باید به خواسته هاش ارزش قائل باشه و دنبالشون بره.

plant_biology

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

به نظرم بله باید دنبال همسرتون راه بیفتید و وقت بزارید!!

می تونید شما هم در کنار خرید خانمها لذت ببرید فقط نباید سخت بگیرید.

Uchiha Itachi

عضو جدید

بله، فکر کنم همین طور بشه.

ali-gold

کاربر فعال
سلام

یه حجامت برید حل میشه

:surprised::confused:

ali-gold

کاربر فعال
شاید خود اونا هم از حساسیت زیاد خودشون راضی نباشن. ولی چون از این کارشون نتیجه رضایت کننده گرفتن پس براشون سخت خواهد بود که به حرف شما یا هر کس دیگه ای که بخوان اونا رو منع کنن ؛ گوش بدهند یا عمل کنند. بهترین کار اینه که شما برنامه ای برای خودت بچینی که دنیای خودت رو از دنیای اونا جدا کنی و بذاری که تو حال خودشون باشن. اگه شما بتونی حتما اونام میتونن برا اون عادتشون فکر بهتری بکنند. هر چند که به نظر من اونا بهترین کار ممکن رو انجام میدن. انسان باید به خواسته هاش ارزش قائل باشه و دنبالشون بره.

پس موضوع راهنمایی کردن چی میشه؟ با این رویکردی که شما دارین، پس راهنمایی کردن در زندگی چه معنی داره؟ گاهی لازمه آدم به یکی راهنمایی کنه تا آن بتونه راحتتر و بهتر زندگی کنه...حرف من اشتباهه؟

• Like

nazanin1991

دستیار مدیر تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
سلام دوستان.

سلاااام
اول از همه ممنون از دعوتت
دوم اینکه این موضوعی که فرمودید خیلیم عجیب نیس متاسفانه خیلی درگیرن با این مساله
من خودم مادرم تا حدود زیادی این مدلیه در حدی که سبزی هم میخری گل داره مثلا کلی غر میزنه
اینجور ادما درگیر یه مدل وسواس هستن و تا خودشون نخوان نمیشه عوضشون کرد بهترین کار اینه کلا خریدهارو بسپرین به خودشون!

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پس موضوع راهنمایی کردن چی میشه؟ با این رویکردی که شما دارین، پس راهنمایی کردن در زندگی چه معنی داره؟ گاهی لازمه آدم به یکی راهنمایی کنه تا آن بتونه راحتتر و بهتر زندگی کنه...حرف من اشتباهه؟
راهنمایی کردن با مداخله کردن فرق میکنه. اگه ایشون بیاد و از عادت خودش شکایت بکنه و راهنمایی بخواد اونوقت کار صحیح هست. ولی اگه به صرف اینکه ما از عادت یا خصوصیات یه نفر بدمون بیاد و بخواهیم با تذکر ترکش بدیم این کار ما اسمش مداخله بیمورد و ناحق هست نه دلسوزی و راهنمایی.
راهنمایی کردن موقعی درست و بجاست که از ما درخواست بشه ولی اینکه ما تشخیص خودمون روی رفتارو کردار دیگران انگ بد بزنیم و به بهانه اینکه تصور میکنیم که طرف ما اگه موافق نظر ما رفتار کنه راحت تر میشه یا براش خوب هست ' باید عرض کنم هیچم اینطوری نیست. اون عادات فردی و خصوصی هست و ما حق مداخله نداریم ولي میتونیم ازش بخواهیم که روی ما حساب نکنه و از ما سئوال هم نکنه و به این شکل میتونیم هم خودمون راحت باشیم و هم ایشون میتونه از حق انتخاب و حق داشتن سلیقه شخصی خودش براحتی بهره مند باشه. مرسی

ali-gold

کاربر فعال
راهنمایی کردن با مداخله کردن فرق میکنه. اگه ایشون بیاد و از عادت خودش شکایت بکنه و راهنمایی بخواد اونوقت کار صحیح هست. ولی اگه به صرف اینکه ما از عادت یا خصوصیات یه نفر بدمون بیاد و بخواهیم با تذکر ترکش بدیم این کار ما اسمش مداخله بیمورد و ناحق هست نه دلسوزی و راهنمایی.
راهنمایی کردن موقعی درست و بجاست که از ما درخواست بشه ولی اینکه ما تشخیص خودمون روی رفتارو کردار دیگران انگ بد بزنیم و به بهانه اینکه تصور میکنیم که طرف ما اگه موافق نظر ما رفتار کنه راحت تر میشه یا براش خوب هست ' باید عرض کنم هیچم اینطوری نیست. اون عادات فردی و خصوصی هست و ما حق مداخله نداریم ولي میتونیم ازش بخواهیم که روی ما حساب نکنه و از ما سئوال هم نکنه و به این شکل میتونیم هم خودمون راحت باشیم و هم ایشون میتونه از حق انتخاب و حق داشتن سلیقه شخصی خودش براحتی بهره مند باشه. مرسی

اگه ان کار اشتباه باشه چی؟ نباید ان موقع حرفی زد؟

پس داستان حق اظهار نظر بین زن و شوهر یا بین اعضای خانواده پس چی میشه؟ اینطوری که شما میگی یه نوع رابطه خشک باید بینشون باشه و هر کی هر کاری دلش خواست انجام بده.
به نظر من تا یه جایی باید راهنمایی کرد و نظرات رو گفت ولی آن شخص میتونه قبول نکنه و فردی که راهنمایی یا نظرشو میگه هم باید دیگه تکرار نکنه چون ان فرد نمیخواد تغییر کنه...ولی شاید این راهنمایی یا اظهار نظر در اینده باعث ایجاد یه تلنگر درش بشه. اینم باز اشتباهه؟!

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظرم بله باید دنبال همسرتون راه بیفتید و وقت بزارید!!

می تونید شما هم در کنار خرید خانمها لذت ببرید فقط نباید سخت بگیرید.

اگه ان کار اشتباه باشه چی؟ نباید ان موقع حرفی زد؟

پس داستان حق اظهار نظر بین زن و شوهر یا بین اعضای خانواده پس چی میشه؟ اینطوری که شما میگی یه نوع رابطه خشک باید بینشون باشه و هر کی هر کاری دلش خواست انجام بده.
به نظر من تا یه جایی باید راهنمایی کرد و نظرات رو گفت ولی آن شخص میتونه قبول نکنه و فردی که راهنمایی یا نظرشو میگه هم باید دیگه تکرار نکنه چون ان فرد نمیخواد تغییر کنه...ولی شاید این راهنمایی یا اظهار نظر در اینده باعث ایجاد یه تلنگر درش بشه. اینم باز اشتباهه؟!
با شما موافقم.

AUTUMN LEAVE

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
خب جنس مونث نسبت به جنس مذکر جزء بین تر هستن ..
این طبیعیه ..
اما رفتار خواهر شما یکم رفته رو وسواس ..
من خودم مشکل پسندم .. هرچیزی رو نمیپسندم .. اما دیگه نمیگم فلان چیز باید این مارک باشه .. این رنگ باشه و ...
خب بهتره یکم رو این اخلاقشون کار کن و کمتر به خودشون سخت بگیرن..
اینجوری بیشتر از همه خودشون اذیت میشن ..مخصوصا تو مساله ازدواج به مشکل میخورن ..
شما هم سعی کنینتو انتخاباشون کمک کنین تا این سخت گیریو به مرور کمتر کنن.

موفق باشین:gol::smile:

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
فکر میکنید اگه چند قطره آب زمزم هم به ده گرم سفیده تخم مرغ بزنن و بمالن به در وح دیوار منزلشون برای رفع این مسئله مفید هست؟

شما همیشه کسی رو که باهاش مخالفید اینطوری به تمسخر میگیرید؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما همیشه کسی رو که باهاش مخالفید اینطوری به تمسخر میگیرید؟
اینو در مقابل اون راه حل شما گفتم که مستقیما به شعور مخاطب توهین کرده بودی. حساس بودن در انتخاب یه خوردنی یا یه پوشیدنی یه نوع دقت بخصوص هست. حالا چه ربطی به بلغم و سودا میتونه داشته باشه؟