[ گفت و گوی کنکوری ] - مطالعه گروهی ارشد مهندسی شیمی 95

dac_ali

عضو جدید
سلام دوستان. من سیالات و راکتور رو فقط از جزوه دکتر طاهری خوندم.تا حدوی هم میتونم تستاشو جواب بدم.میخاستم بپرسم کتاب راهیان چیزه اضافه داره یا همین جزوه ها کافیه؟ اخه من فکر میکنم وقت نمیشه یه بارم کتاب بخونم

منم جزوه ها رو خوندم و از نظر درسنامه هیچی کم ندارن...فقط جزوه در کنارش باید تست بزنید که کاربرد مطالب تو تست ها دستتون بیاد

خئهی72

کاربر فعال
منم جزوه ها رو خوندم و از نظر درسنامه هیچی کم ندارن...فقط جزوه در کنارش باید تست بزنید که کاربرد مطالب تو تست ها دستتون بیاد

ممنون.پس چیز اضافه ندارن درسنامه کتابا؟ به نظرم تو متن جزوه ها هم تستای بهتری نسبت به کتابای راهیان داره.

محبوه

عضو
بچه ها میشه بگین چرا در جابجایی طبیعی روی صفحه عمودی هرچه ارتفاع بیشتر بشه ضریب جابجایی هم بیشتر میشه؟

مگر h با x رابطه عکس نداره؟ h=x^-1/4
پس ایکس زیاد بشه h کمتر میشه
نمیفهمم ممنون میشم جواب بدین

sambastian

عضو جدید
در صفحه عمودی هر چه ارتفاع بیشر باشه ضریب جابجایی کاهش میابد
برای همین هم برای صفحات عمودی بهتر هست اونها رو عرضی قرار بدیم تا طولی

dac_ali

عضو جدید
بچه ها میشه بگین چرا در جابجایی طبیعی روی صفحه عمودی هرچه ارتفاع بیشتر بشه ضریب جابجایی هم بیشتر میشه؟

مگر h با x رابطه عکس نداره؟ h=x^-1/4
پس ایکس زیاد بشه h کمتر میشه
نمیفهمم ممنون میشم جواب بدین
این نکته ای که اشاره کردید کاملا درسته در طول مسیر حرکت ضخامت لایه مرزی زیاد شده و ضریب انتقال حرارت h کم میشه.
اگر به سوال اشاره میکردید بهتر میشد نظر داد ولی احتمال میدم که تو سوال مورد نظر شما جهت مختصات مسئله از پایین به بالا بوده...چون اگر در صفحه عمودی مختصات مسئله از پایین به بالا باشه زیاد شدن x یعنی قسمت بالای صفحه که ضخامت لایه مرزی کمتر و h بیشتری دارد.

محبوه

عضو
در کتاب راهیان x از پایین به بالاست
کتاب راهیان در فصل جابجایی طبیعی گفته h متناسب است با x به توان منفی 1/4
پس ایکس که از پایین به بالاست هرچه بیشتر باشه ضریب جابجایی کمتر میشه

از طرفی Nu با گراشف به توان 1/4 متناسب است

راهیان گفته در صفحه قایم طول مشخصه برابر ارتفاع صفحه می باشد که مبنای محاسبه عدد گراشف است پس هرقدر ازتفاع صفحه قایم بیشتر باشد عدد گراشف بزرگتر شده و درنتیجه ضریب جابجایی گرمایی بیشتر خواهد شد.
پایینش یه تست از مهندسی شیمی 89 داده: قطعات نازک سرامیکی مستطیلی شکل پس از خروج از کوره جهت سرمایش به صورت جابجایی طبیعی در معرض هوا قرار میگیرد.درکدام حالت سریعتر خنک میشه؟ جوابش آویزان کردن طولی قطعات هست.

سوال من:
1-مگر h با x به توان منفی یک چهارم متناسب نیست؟پس چرا هرچه ارتفاع بیشتر باشه h بیشتر میشه؟ اتفاقا برعکس باید کمتر بشه چه برای سرمایش چه گرمایش هرچه طول صفحه عمودی بیشتر بشه h کمتر میشه

2-شما که گفتین ضخامت لایه مرزی از پایین به بالا کم میشه در ارتباط با صفحه سرد درسته ولی در ارتباط با صفحه گرم که میخواد سرد بشه درست نیست چون از پایین به بالا ضخامت لایه مرزی زیاد میشه پس ایا میشه نتیجه گرفت نکته ای که راهیان راجع به زیاد شدن ارتفاع صفحه گفته فقط درباره صفحه سرد درسته؟

3-اگر نکته ای که راهیان گفته فقط راجع به صفحه سرد درسته پس اون نکته ای که گفته hبا ایکس به توان منفی 1/4 متناسبه درباره صفحه سرد غلطه؟

من حسابی قاطی کردم

آخرین ویرایش:

Partizan63

کاربر فعال
در کتاب راهیان x از پایین به بالاست
کتاب راهیان در فصل جابجایی طبیعی گفته h متناسب است با x به توان منفی 1/4
پس ایکس که از پایین به بالاست هرچه بیشتر باشه ضریب جابجایی کمتر میشه

از طرفی Nu با گراشف به توان 1/4 متناسب است

راهیان گفته در صفحه قایم طول مشخصه برابر ارتفاع صفحه می باشد که مبنای محاسبه عدد گراشف است پس هرقدر ازتفاع صفحه قایم بیشتر باشد عدد گراشف بزرگتر شده و درنتیجه ضریب جابجایی گرمایی بیشتر خواهد شد.
پایینش یه تست از مهندسی شیمی 89 داده: قطعات نازک سرامیکی مستطیلی شکل پس از خروج از کوره جهت سرمایش به صورت جابجایی طبیعی در معرض هوا قرار میگیرد.درکدام حالت سریعتر خنک میشه؟ جوابش آویزان کردن طولی قطعات هست.

سوال من:
1-مگر h با x به توان منفی یک چهارم متناسب نیست؟پس چرا هرچه ارتفاع بیشتر باشه h بیشتر میشه؟ اتفاقا برعکس باید کمتر بشه چه برای سرمایش چه گرمایش هرچه طول صفحه عمودی بیشتر بشه h کمتر میشه

2-شما که گفتین ضخامت لایه مرزی از پایین به بالا کم میشه در ارتباط با صفحه سرد درسته ولی در ارتباط با صفحه گرم که میخواد سرد بشه درست نیست چون از پایین به بالا ضخامت لایه مرزی زیاد میشه پس ایا میشه نتیجه گرفت نکته ای که راهیان راجع به زیاد شدن ارتفاع صفحه گفته فقط درباره صفحه سرد درسته؟

3-اگر نکته ای که راهیان گفته فقط راجع به صفحه سرد درسته پس اون نکته ای که گفته hبا ایکس به توان منفی 1/4 متناسبه درباره صفحه سرد غلطه؟

من حسابی قاطی کردم

1- راهیان اشتباه گفته... امید بابایی هم تو حل همین تست سال 89 گفته که تحلیل راهیان غلطه، دقیقا هم به همون دلیل که خودتون گفتید.
Nu ~ Gr^1/4 و Nu ~ H^3/4 و h ~ H^-1/4

2- این تحلیلتون کاملا اشتباه هست.... مختصات x و y از شروع لایۀ مرزی شروع میشه.... یعنی صفحه گرم میره پایین صفحه شروع میشه؛ صفحه سرد میره بالا صفحه شروع میشه.

راهیان کلا اشتباه گفته.... نتیجه :

* ناسلت با گراشف رابطه مستقیم داره.
** گراشف با ارتفاع (طول) صفحه نسبت مستقیم داره.
** پس ناسلت هم با ارتفاع (طول) صفحه نسبت مستقیم داره. همچنین با ضخامت لایه مرزی هم نسبت مستقیم داره.
* ضریب جابجایی با ارتفاع (طول) صفحه و ضخامت لایه مرزی نسبت عکس داره.

محبوه

عضو
ممنونم پس چرا جواب اون سوال میشه به صورت طولی اویزون کنیم زودتر سردمیشه؟؟؟

درضمن در کتاب جامع کنکور مدرسان هم دیدم جوابش به صورت طولی اویزون کردن زده

جواب درست چیه؟

آخرین ویرایش:

محبوه

عضو
دوستان من راجع به اتصال راکتورها هم خیلی مشکل دارم

مثلا اینکه در اتصال راکتورهای میکس به صورت سری به هم ، وقتی واکنش درجه صفر هست چرا
Xn=X0 + Nkt/C0

یعنی چرا برای معادله عملکرد هر راکتور C0 رو در دلتای ایکس لحاظ کرده؟ C0 فقط برای راکتور اول به کار میره و هر راکتور زمان ماند خاص خودشو داره پس باید هر جریانی که به راکتور وارد میشه رو غلظت اونو بذاریم اینطوری هم به معادله بالا نمیرسه

یا اینکه چرا برای واکنش درجه اول رابطه زیر برقراره

C0/Cn= (1 +kti)^n

اینجا چرا زمان ماند هر راکتور رو مساوی هم گرفته؟؟؟

تو اثباتش مشکل دارم چون مفهومی یادنگرفتم

ممنون میشم اثباتشو بهم بدین

آخرین ویرایش:

Partizan63

کاربر فعال

جواب درست چیه؟

عرضی درسته... چون h با ارتفاع رابطه عکس داره... عرضی ارتفاع کمتری داره، پس h بیشتری داره.

dac_ali

عضو جدید

جواب درست چیه؟

توضیح دادن این مسائل رو کاغذ خیلی ساده س ولی اینجا نوشتن یکم مشکله...در کل فرضیه سازی نکنید که اگر اینجوری بود اینطور میشه...بجاش از روابط کمک بگیرید و تحلیل کنید...در سوال باید دقت کنید که جهت جریان به چه شکله و اینکه صفحه گرم هست یا سرد و گاهی مختصات مسئله تو شکل مشخص میشه که همه اینها تو جواب میتونن تاثیر گذار باشن...فصل هشت جهش خیلی روان توضیح داده و دچار این تناقض ها نمیشید.

dac_ali

عضو جدید

جواب درست چیه؟
در ضمن کتاب جامع مدرسان تو پاسخ تشریحی غلط زیاد داره..‌خیلی بهش استناد نکنید

dac_ali

عضو جدید
دوستان من راجع به اتصال راکتورها هم خیلی مشکل دارم

مثلا اینکه در اتصال راکتورهای میکس به صورت سری به هم ، وقتی واکنش درجه صفر هست چرا
Xn=X0 + Nkt/C0

یعنی چرا برای معادله عملکرد هر راکتور C0 رو در دلتای ایکس لحاظ کرده؟ C0 فقط برای راکتور اول به کار میره و هر راکتور زمان ماند خاص خودشو داره پس باید هر جریانی که به راکتور وارد میشه رو غلظت اونو بذاریم اینطوری هم به معادله بالا نمیرسه

یا اینکه چرا برای واکنش درجه اول رابطه زیر برقراره

C0/Cn= (1 +kti)^n

اینجا چرا زمان ماند هر راکتور رو مساوی هم گرفته؟؟؟

تو اثباتش مشکل دارم چون مفهومی یادنگرفتم

ممنون میشم اثباتشو بهم بدین

برای موضوعی که گفتید برای هر راکتور باید غلظت ورودی خودش رو قرار بدیم درسته و رابطه بدست آمده بر همین اساسه....برای اینکه چرا ti هارو برابر میگیرن به این خاطر هست که این روابط با شرط یکسان بودن راکتورها بدست آمدن...یکسان بودن راکتور یعنی حجم یکسان ودر نتیجه مدت زمان اقامت یکسان.
تو کتاب راهیان توضیحی راجبه نحوه بدست اومدن روابط نداده ولی تو جزوه دکتر طاهری توضیحاتش هست.
این اثبات دو رابطه خدمت شماhttp://s7.picofile.com/file/8242469734/C360_2016_03_09_00_17_23_370.jpg

dac_ali

عضو جدید
سوالات دکتری ۹۵ که تو تاپیک گفتگو دکتری دوستان گذاشتن سوالات ترمودینامیکش جالب هستن...از سرفصلهای ارشد سوال اومده و میتونن مفید باشن...یه نگاهی بندازین جالبن

محبوه

عضو
توضیح دادن این مسائل رو کاغذ خیلی ساده س ولی اینجا نوشتن یکم مشکله...در کل فرضیه سازی نکنید که اگر اینجوری بود اینطور میشه...بجاش از روابط کمک بگیرید و تحلیل کنید...در سوال باید دقت کنید که جهت جریان به چه شکله و اینکه صفحه گرم هست یا سرد و گاهی مختصات مسئله تو شکل مشخص میشه که همه اینها تو جواب میتونن تاثیر گذار باشن...فصل هشت جهش خیلی روان توضیح داده و دچار این تناقض ها نمیشید.

من جهش ندارم متاسفانه
جهت جریان؟ میشه یه کم باز کنید؟

محبوه

عضو
سوالات دکتری ۹۵ که تو تاپیک گفتگو دکتری دوستان گذاشتن سوالات ترمودینامیکش جالب هستن...از سرفصلهای ارشد سوال اومده و میتونن مفید باشن...یه نگاهی بندازین جالبن

عیول به شما
تا اونجا رو هم میرید نگاه میندازید؟؟

من تو همین وظیفه خودم موندم خییییییلی وقتم کمه نتونستم زیاد تست کار کنم هنوز چند فصل اط سیالات و ریاضی و ترمو2 هم نخوندم کنترل رو هم گذاشتم برای فروردین

m@hdi13579

کاربر فعال
سلام دوستان
خداقوت
خسته نباشید
من تا آخر ماه یعنی تا عید کلا خوندن درسام تموم میشه
سه دور همراه با خلاصه نویسی و تستهای پایان فصل ها
اما آزمون اصلا شرکت نکردم
آزمونهای سنجش و پارسه رو دارم
به نظرتون اول توی ایام عید آزمونهای آزمایشی رو کار کنم بعدش یه ماه آخر برم سراغ آزمونهای سالهای اخیر یا اینکه اگه ارزش ندارن از همون عید شروع کنم آزمونهای گاز و شیمی و بیو 5 سال اخیر
ممنون میشم راهنمایی کنین؟؟؟

fereshte_gh_rash

کاربر فعال
سلام دوستای گلم خسته نباشید .
کسی میدونه که میشه آزمون های ارشد رو دانلود کرد یا نه؟ و اگه میشه سایتی رو میشناسید؟
:confused:

m@hdi13579

کاربر فعال
سلام دوستای گلم خسته نباشید .
کسی میدونه که میشه آزمون های ارشد رو دانلود کرد یا نه؟ و اگه میشه سایتی رو میشناسید؟
:confused:
سلام
آره سایت کنکور Konkur
کنکور ارشد تمام کد رشته ها رو داره
به تفکیک سال
از 86 تا 94
فقط ایرادش اینه که فقط پاسخ کلیدی داره
بنظرم علاوه بر م شیمی گاز و بیو
HSE هم دانلود کنید
حرارت و سیالات و ترمو 20 تا سوال داره
جرم و عملیات هم 20تا

محبوه

عضو
دوستان
من شروع کردم به کنکورای93 به قبل رو درس به درس کارکردن

حالا دوستانم بهم میگن اشتباه کردم و باید 90 به قبل رو کارمیکردم تا این4 سال رو ازمایشی میگرفتم

چیکار کنم؟ نظرتون چیه؟

sambastian

عضو جدید
دوستان
من شروع کردم به کنکورای93 به قبل رو درس به درس کارکردن

حالا دوستانم بهم میگن اشتباه کردم و باید 90 به قبل رو کارمیکردم تا این4 سال رو ازمایشی میگرفتم

چیکار کنم؟ نظرتون چیه؟

از نظر من فقط سال 94 رشته ها بمونه برای ازمایشی و بقیه بهتره کار شه تا بدونید تو این چندسال چجوری سوال میاد و با بودجه بندی هم اشنا شید

این که اکثرا میگن نباید 4 5 سال اخیر رو زد به نظر من اشتباه هست

sanam_el

عضو جدید
سلام
بچه ها نقطه ی pinch توی تقطیر چیه و کجا قرار می گیرد؟
توی ریاضیات عددی سوالایی که یک معادله میده و میگه به چه روشی حل میشه رو چه طور تشخیص بدیم؟میشه لطفا یکی دسته بندی کنه؟
و یک سوال دیگه، به نظرتون کنکورهای سال قبل رو از کی شروع کنیم و چه طوری؟زمان بگیریم؟بعد کتاب پارسه بهتره یا مدرسان؟
پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

dac_ali

عضو جدید
دوستان کسی فایل کلیشه های دکتر سمیعی گوهر رو داره؟

سلام کلیشه هایی وجود داره ولی معلوم نیست مال ایشون باشه یا نه...تو فایل هایی که تو صفحی زیر از سایت 4shared گذاشتن یه سری کلیشه های دستنویس هست.http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/276986-جزوات-مخصوص-کنکور-ارشـد-مهندسی-شیمی-جزوات-پارسه

mamad_baghabadi

عضو جدید
سلام کلیشه هایی وجود داره ولی معلوم نیست مال ایشون باشه یا نه...تو فایل هایی که تو صفحی زیر از سایت 4shared گذاشتن یه سری کلیشه های دستنویس هست.http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/276986-جزوات-مخصوص-کنکور-ارشـد-مهندسی-شیمی-جزوات-پارسه

سلام داداش. من فک نکنم اینا مال سمیعی گوهر باشه چون خودش تو فایل های صوتیش میگه فلان سوال جرم و عمل جزو کلیشه هایی بوده که گفتم حال این کلیشه ها کجاست نمی دونم احتمالا فایل های صوتی دیگری هم هست که من ندارم و توی اونا بررسی شده برای هر درس.خیلی دنبالش گشتم چیزی پیدا نکردم.

dac_ali

عضو جدید
سلام
بچه ها نقطه ی pinch توی تقطیر چیه و کجا قرار می گیرد؟
توی ریاضیات عددی سوالایی که یک معادله میده و میگه به چه روشی حل میشه رو چه طور تشخیص بدیم؟میشه لطفا یکی دسته بندی کنه؟
و یک سوال دیگه، به نظرتون کنکورهای سال قبل رو از کی شروع کنیم و چه طوری؟زمان بگیریم؟بعد کتاب پارسه بهتره یا مدرسان؟
پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

نقطه pinch در جریان برگشتی مینیم Rmin تعریف میشه و نقطه ای هست که به ازای آن تعداد مراحل بی نهایت میشه...در مک کیب محل تقاطع خط عمل و منحنی تعادلی و در روش پانچوان منطبق شدن timeline و خط عملیاتی.
منظورتون درست متوجه نشدم با کدوم نوع سوال هستید...ولی در کل ما یک قسمت حل معادله دیفرانسیل غیر خطی داریم که شامل روش های نصف کردن و نابجایی، وتری، تکرار ساده و نیوتن رافسون میشه که در سوال نوع روش ذکر میشه....قسمت بعدی حل معادله دیفرانسیل معمولی هست که شامل دو نوع با شرط اولیه (IVP) و با شرایط مرزی (BVP) میشه در نوع اول روش های مستقیم و تکرار شونده را داریم که سوالات مهم از قسمت تکرار شونده مطرح میشه که شامل روش ژاکوبی و گوس سایدل هست...و نوع دوم شامل روش تفاضل محدود و روش پرتابی هست.( نکته ای که باید دقت کنید اینه که برای تمام این روش ها معادله دیفرانسیل معمولی هست و فقط یک متغیر مستقل داریم)
و دسته دیگر سوالات معادله دیفرانسیل پاره ای هست که باز هم دو حالت داره اگر معادله بیضوی باشه باید از روش تفاضل محدود استفاده کنید و اگر سهموی باشه باید از روش صریح یا ضمنی (explicit) استفاده بشه
سوالات این قسمت شامل بیش از یک متغیر مستقل هستند...‌در کل روش ها یا ذکر میشن و یا از صورت سوال و گزینه مشخص میشه فقط ممکنه یک مقدار در روش تفاضل محدود که برای دو روش استفاده میشه مشکل پیش بیاد که اونم با تمرین درست میشه...برای یاد گیری عددی تست زیاد حل کردن خیلی مفید تر هست( تو آزمون آزمایشی ها سوالات خوبی هست)
راجبه کنکورهای سال قبل قاعدتا تا حالا تو خوندن تست های این آزمون ها رو حل کردید و شاید اگر بخواید زمانگیری تست هارو بزنید بدلیل اینکه تست ها آشنا هستن زیاد با حالت واقعی نزدیک نباشه...ولی کلی تست زدن مزیتش اینه که نسبت به حالت طبقه بندی که میدونی تست راجبه کدوم مبحثه ، اینجا مرحله اول کار یعنی تشخیص نوع تست و اینکه به کدوم سرفصل مرتبط میشه انجام میشه که خیلی هم مهم هست. مهم اینه که تا جایی که وقت دارید استفاده کنید.
کتاب پارسه یا مدرسان اگر منظورت بانک سوال هست من مدرسان گرفتم ولی واقعا اشتباهاتش بیش از حده و روش هاش غیر کاربردی من که از خریدنش پشیمونم...ولی پارسه رو ندیدم...راهیان هم یکی داره

dac_ali

عضو جدید
سلام داداش. من فک نکنم اینا مال سمیعی گوهر باشه چون خودش تو فایل های صوتیش میگه فلان سوال جرم و عمل جزو کلیشه هایی بوده که گفتم حال این کلیشه ها کجاست نمی دونم احتمالا فایل های صوتی دیگری هم هست که من ندارم و توی اونا بررسی شده برای هر درس.خیلی دنبالش گشتم چیزی پیدا نکردم.

بله درسته جایی کلیشه ای به اسم ایشون نیست...تو تحلیل آزمون ها اشاره میکنه که این جز کلیشه ها بوده یا نه....قطعا این کلیشه میتونه کمک کنه ولی حالا زیاد هم مهم نیست خودتو درگیرش نکن

بالا