گفتگوی مرتبط با دروس برق،برنامه ریزی تحصیلی و کنکور کارشناسی ارشد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
مگه چه رشته ای بودید که مهندسی پاس نکردید؟!
ریاضی بدون کلاس 50 درصد زدید؟!!!!
پس این همه می گن روش تستی و فرمولای عجیب غریب معجزه گر و ... چیه؟
یعنی منم نرم کلاس؟!
من پاس کردم با نمره 18/5
اما میگن تستای کنکور رو با صرفا درس دوره کارشناسی نمی شه زد!
راستی نگفتین این کتابا چرا خوبن؟!
حل تستاشون یا درسنامه هاشون؟!
مغناطیس پارسه رو کی میگه الان؟ کتابش یا کلاسش خوبه؟
من غیر انتفاعی خوندم و تو چارتمون مهندسی نبود تازه سیگنالم استاد تا سر کانولوشن درس داد بهمون کلا پیچوند و سیگنالم خودم خوندم بدون کلاس 42 زدم، بله فقط خودت باید بخوای و تلاش کنی تا به اون چیزی که میخوای برسی
کنترل من 2 جلسه سر کلاس رفتم و کلا صفر بودم تو کنکور 92 هم 33 زدم که درصدم 28 زدن تو کارنامه!!
کتاب الک که گفتم چون خوندم ونتیجه گرفتم و روشهای عالی داره میگم خوبه، مغناطیسم یه کم خوندم ولی واقعا دیگه مغناطیسو نتونستم خودم یاد بگیرم و بیخیالش شدم اما بچه ها میگفتن فقط با کتاب پارسه 60 زدن!!
فرمولو روش تستی همش مذخرفه الان کنکور حرفه ای شده و روشهای تستی واسه تستهای قدیم جواب میده، البته درسو درک کنی میتونی یه سری روشهای رد گزینه رو خودت پیدا کنی
اگه تهرانی هستید و مشکلی ندارید کلاس برید خیلی خوبه ولی نرفتین هم چیزی رو از دست نمیدین

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
فقط تلاش خودت مهمه من اصلا ریاضی مهندسی پاس نکرده بودم ولی خودم خوندم یاد گرفتم و خداروشکر 50 درصد هم زدم ریاضیاتو
الکترونیک فقط اسلام پناه

من غیر انتفاعی خوندم و تو چارتمون مهندسی نبود تازه سیگنالم استاد تا سر کانولوشن درس داد بهمون کلا پیچوند و سیگنالم خودم خوندم بدون کلاس 42 زدم، بله فقط خودت باید بخوای و تلاش کنی تا به اون چیزی که میخوای برسی
کنترل من 2 جلسه سر کلاس رفتم و کلا صفر بودم تو کنکور 92 هم 33 زدم که درصدم 28 زدن تو کارنامه!!

دوستان راستم منم حرفای دوستمون جناب سیگما رو تایید میکنم...ایشون یکی از کسانی بود که هر وقت پارسال پست هاشونو میخوندم از کسانی بود که فقط خودش درساشو میخوند ولی خیلی پر شور ...
یادته جناب سیگما بعد کنکور چقدر مثل سایر بچه ها ناراحت بودید...البته فکر کنم شما واسه رتبه ی خیلی خیلی از این بهتر میخوندی ولی خب بازم شکر خدا....
.
.
من خیلی ها رو دیدم کلی کلاس رفتند حتی همه ی درسا اخرش رتبه هاشون شد 3 یا 4 هزار....
الحق که همون تلاش خود ادم از همه مهم تره.....
کلاس واسه اونایی خوبه که به نظر من یا صفر صفر هستند ووقت و حوصله ندارن دزا اول بخوان بخونند و بفهمند قضیه از چه قراره و..
یا اونایی که خیلی خیلی مسلط شدند با یه استاد کار درست برند کلاس و فقط موارد چالشی رو هی با استاد به چالش بکشند..
در غیر این صورت کلاس زیاد فرقی نداره..
.
.
به قول دوستمون سیگما مهم تلاش خودمونه.....

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان راستم منم حرفای دوستمون جناب سیگما رو تایید میکنم...ایشون یکی از کسانی بود که هر وقت پارسال پست هاشونو میخوندم از کسانی بود که فقط خودش درساشو میخوند ولی خیلی پر شور ...
یادته جناب سیگما بعد کنکور چقدر مثل سایر بچه ها ناراحت بودید...البته فکر کنم شما واسه رتبه ی خیلی خیلی از این بهتر میخوندی ولی خب بازم شکر خدا....
.
.
من خیلی ها رو دیدم کلی کلاس رفتند حتی همه ی درسا اخرش رتبه هاشون شد 3 یا 4 هزار....
الحق که همون تلاش خود ادم از همه مهم تره.....
کلاس واسه اونایی خوبه که به نظر من یا صفر صفر هستند ووقت و حوصله ندارن دزا اول بخوان بخونند و بفهمند قضیه از چه قراره و..
یا اونایی که خیلی خیلی مسلط شدند با یه استاد کار درست برند کلاس و فقط موارد چالشی رو هی با استاد به چالش بکشند..
در غیر این صورت کلاس زیاد فرقی نداره..
.
.
به قول دوستمون سیگما مهم تلاش خودمونه.....

ممنون دوست من، بله یادش به خیر چه زود گذشت انگار همین دیروز بود، آره نتونستم سر جلسه خودم باشم ولی بازم خدارو شکر واسه منی که خیلی از درسا رو اصلا پاس نکرده بودم اومدن از یه دانشگاه ناشناش به یه دانشگاه دولتی خوب خیلی عالیه
به همه دوستان میگم که این زمانها به بهترین نحو استفاده کنید و خستگی به خودتون راه ندین چون تو یه چشم به هم زدن میگذره

sinpoo

عضو جدید
کتاب الکترونیکی نیست که مسائل رو با مدل پای حل کنه؟(به جز پارسه)
کتاب الکترونیک ناصح چطوره؟اون با مدل پای حل کرده؟

atena2

عضو جدید
منم انتخابم برای منبع الکترونیک اسلام پناه و مغناطس اشرفیان بوده
مغناطیس پارسه یعنی عبدلعلی برای همه تستها جواب نمیده

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب الکترونیکی نیست که مسائل رو با مدل پای حل کنه؟(به جز پارسه)
کتاب الکترونیک ناصح چطوره؟اون با مدل پای حل کرده؟
چرا اسلام پناه نمی خونید؟دلیل خاصی داره؟
فرمولی رفتن تو همه ی مسئله ها جواب نمیده اما روش استاد اسلام پناه رو همه مساله ها جواب میده براحتی:smile:

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون دوست من، بله یادش به خیر چه زود گذشت انگار همین دیروز بود، آره نتونستم سر جلسه خودم باشم ولی بازم خدارو شکر واسه منی که خیلی از درسا رو اصلا پاس نکرده بودم اومدن از یه دانشگاه ناشناش به یه دانشگاه دولتی خوب خیلی عالیه
به همه دوستان میگم که این زمانها به بهترین نحو استفاده کنید و خستگی به خودتون راه ندین چون تو یه چشم به هم زدن میگذره
سیگما جان شما خودت چطور خوندی؟؟؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سیگما جان شما خودت چطور خوندی؟؟؟

البته من چندبار گفتم برنامه کلی درس خوندنمو ولی بازم میگم شاید به درد دوستان بخوره، البته من رتبه خوبی نیاوردم که بتونم به کسی مشاوره بدم
من سال اول کتابارو خونده بودم و تازه فهمیده بودم کلا درسا چی میخوان بگن!!!! سال اول رتبم خوب نشد یعنی بد شد
ولی سال دوم عزممو جزم کردم و منابع بهتری رو اضافه کردم و شروع کردم به خوندن، دور اول خوندم و تمرینات ضمن درس رو حل کردم دور دوم خوندم درسو و تمرینات ضمن درس+بعضی تستهای انتهای فصلو حل کردم دور سوم مرور کردم درسو و کل تستها و تمرینات رو حل کردم ضمنا خلاصه نویسی هم داشتم البته بیشتر تو کتابم خلاصه نویسی میکردم بعد از دور سوم هم فقط تست زدم سعی میکردم تستهای استاندارد بزنم مثلا برای معادلات و ریاض تستهای سراسری رشته ریاضی مکانیک هوافضا و مواد و ابزار دقیق رو میزدم، چون تستهای این دو درس اونقدر زیادن که نیازی هم به تستهای تالیفی نیست به نظرم
بازم سوالی بود اگه از دستم بر بیاد در خدمتم
امیدوارم همگی موفق باشید و به اندازه تلاشتون نتیجه بگیرید

sinpoo

عضو جدید
چرا اسلام پناه نمی خونید؟دلیل خاصی داره؟
فرمولی رفتن تو همه ی مسئله ها جواب نمیده اما روش استاد اسلام پناه رو همه مساله ها جواب میده براحتی
آخه من تو دانشگاه با مدل پای یادگرفتم.خیلی ام راحت باهاش میتونم مساله حل کنم.
دنبال کتابی ام که سوال های کنکورو با این مدل پای حل کرده باشه آخه پارسه همه سوالات کنکور رونداره
روش آقای اسلام پناه هم خوبه ولی برای بعضی مسائل ساده طولانیه

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته من چندبار گفتم برنامه کلی درس خوندنمو ولی بازم میگم شاید به درد دوستان بخوره، البته من رتبه خوبی نیاوردم که بتونم به کسی مشاوره بدم
من سال اول کتابارو خونده بودم و تازه فهمیده بودم کلا درسا چی میخوان بگن!!!! سال اول رتبم خوب نشد یعنی بد شد
ولی سال دوم عزممو جزم کردم و منابع بهتری رو اضافه کردم و شروع کردم به خوندن، دور اول خوندم و تمرینات ضمن درس رو حل کردم دور دوم خوندم درسو و تمرینات ضمن درس+بعضی تستهای انتهای فصلو حل کردم دور سوم مرور کردم درسو و کل تستها و تمرینات رو حل کردم ضمنا خلاصه نویسی هم داشتم البته بیشتر تو کتابم خلاصه نویسی میکردم بعد از دور سوم هم فقط تست زدم سعی میکردم تستهای استاندارد بزنم مثلا برای معادلات و ریاض تستهای سراسری رشته ریاضی مکانیک هوافضا و مواد و ابزار دقیق رو میزدم، چون تستهای این دو درس اونقدر زیادن که نیازی هم به تستهای تالیفی نیست به نظرم
بازم سوالی بود اگه از دستم بر بیاد در خدمتم
امیدوارم همگی موفق باشید و به اندازه تلاشتون نتیجه بگیرید
رتبتون چند شددد؟؟

آیناز66

عضو جدید
دنبال کتابی ام که سوال های کنکورو با این مدل پای حل کرده باشه آخه پارسه همه سوالات کنکور رونداره
به نظرم اگه راه حل های کتاب آقای درستکار رو ببینید واسه شما مناسب باشه

آیناز66

عضو جدید
حدود 2ماه بودد داشتم میخوندم منظم.همه چی هم خوب بود.تا اینکه دست پدر خورد به شیشه
و دستش پاره شد.الان حدود 2هفته هست که نمیخونم.اعصابم خرده.دیروز اومدم تست مدار بزنم دیدم اصلا نمیتونمممم:cry:
فکرم مشغوله بدجور:cry:
ان شا الله درست میشه همه چی

llvll.asoud

کاربر ممتاز
بازم میگم کتاب آقای درستکار بی نظیره
اگه با اسلام پناه بخونی دیگه 100 میزنی دیگه

به خوندن این کتابو اون کتاب نیستش که ! :biggrin:

هرکی که برنامه داشته باشه مرور توی برنامش باشه درسشو درست بخونه از هر منبعی که میخواد بخونه فرقی نمیکنه 100 رو میزنه که خیلی بعیده.
خیلیا بودن و خواهند بود که هیچ کدوم ازین کتابارو نمیخونن و درصد بالا میزنن.خیلیام هستن این کتابارو میخونن و منفی میزنن.بیشتر از کتاب به خود فرد بستگی داره

آیناز66

عضو جدید
داش مهران واس يه تجديد نظر كلي رو منابع و سر فصل ها انجام بدي
ظاهرا همه سرفصل ها رو تكون اساسي خورده والله من تو سايت مومن زاده فهميدم ازش پرسيدم گفت تغييرات اعمال مي شه
ولي من خودم دانشجوم نشنيدم بررسي عوض شده يا هيچ درس ديگه اي
اصلا بررسي عاديش كتاب نداره حالا واسه اين فصل كنترل از چه كتابي واس خوند (قدرتي ها مسئلة؟)
مدار ديود و عنصر غيرخطي هم نيس!؟؟؟
مگه مومن زاده رئیس سنجش هست که گفت تغييرات اعمال مي شه
ببینید یه منبع موسخ اعلام کنه

Paydar91

کاربر ممتاز
مگه مومن زاده رئیس سنجش هست که گفت تغييرات اعمال مي شه
ببینید یه منبع موسخ اعلام کنه

نه نگران نباشید واسه ما اعمال نمیشه.....
اگه هم بشه احتمالا از دو سال دیگه...

همین کتاب های انتشارات دانشگاه تهران که حل کرده فکر کنم با پای هستش...
کتاب درس و کنکور ارشد الکترونیک هم فکر کنم با پای حل کرده...البته شک دارم ولی به احتمال زیاد....

sinpoo

عضو جدید
همین کتاب های انتشارات دانشگاه تهران که حل کرده فکر کنم با پای هستش...
کتاب درس و کنکور ارشد الکترونیک هم فکر کنم با پای حل کرده...البته شک دارم ولی به احتمال زیاد....
این کتاب درس و کنکور ارشد الکترونیک مال کدوم انتشاراته؟نویسنده اش کیه؟

sanup2006

عضو جدید
درس رو هر چند روز یه بار باید مرور کرد تا تو ذهن ماندگار بشه؟
کسی نمودار علمی یا ... داره ؟

Mr.Perfect

عضو جدید
نرخ فراموشیابینگهاوس در آزمایش‌های خود، روش هوشمندانه‌ای برای اندازه‌گیری فراموشی ارائه داد. او جدولی از هجاهای سه حرفی را که قابل خواندن اما کاملاً بی‌معنی بودند تهیه کرد (مانند XAK یاCUV) و این جدول را آن‌قدر تکرار کرد تا توانست آن را کاملاً حفظ کند.سپس در فواصل زمانی متفاوت، از 20 دقیقه تا 31 روز، سعی کرد آن را به خاطر بیاورد. همچنین او آزمود که هنگام فراموشی آیتم‌های جدول در این فواصل زمانی، برای یادگیری مجدد آن‌ها چقدر زمان لازم است. با انجام این آزمایش توسط جداول متعدد، ابینگهاوس دریافت که نرخ فراموشی نسبتاً یکنواخت (و نه ثابت) است. فراموشی در ابتدا نسبتاً سریع اتفاق می‌افتد و به تدریج کمتر می‌شود. روان‌شناسان دیگر پس از او تأیید کرده‌اند که منحنی فراموشی در مورد بسیاری از انواع موضوعات صادق است. برخی تحقیقات نشان داده که شیب منحنی فراموشی در مورد مطالبی که به خوبی آموخته شده‌اند، به تدریج به صفر نزدیک می‌شود، بدین معنی که فراموشی دیگر اتفاق نمی‌افتد.
3.jpg4.jpg
در نمودار یادگیری با مرورهای متوالی، می‌بینیم که هرچه تعداد مرورهای بعدی بیش‌تر می‌شود، شیب فراموشی کم‌تر و کم‌تر می‌شود، به طوری که پس از مرور مرحله‌ی پنجم، این شیب تقریباً از بین می‌رود و یادگیری، ماندگار می‌شود. مراحل مرور در نمودار فوق براساس روش لایتنر مشخص شده‌اند و فاصله‌ی زمانی بین مرورها توان‌های عدد 2 است. اولین مرور 1 روز پس از مطالعه (2[SUP]0[/SUP])، دومین مرور 2 روز پس از اولین مرور (2[SUP]1[/SUP])، سومین مرور 4 روز پس از دومین مرور (2[SUP]2[/SUP])، چهارمین مرور 8 روز پس از سومین مرور (2[SUP]3[/SUP])، و پنجمین مرور 16 روز پس از چهارمین مرور (2[SUP]4[/SUP]) انجام می‌شود. بنابراین عملاً پس از 31 روز و 5 بار مرور یک مطلب، فراموشی آن سخت‌تر از یادگیری آن می‌شود.در «نرم‌افزار لایتنر» مراحل مرور تا 10 مرحله قابل افزایش است. همچنین می‌توان فاصله‌ی زمانی توالی مرورها را تعیین کرد. این بدان خاطر است که توانایی‌ها و شرایط روانی در افراد مختلف و نیز پیچیدگی و سختی موضوع مورد مطالعه متفاوت است. بنابراین هرکس می‌تواند با شناختی که از خود به دست می‌آورد و با توجه به موضوع مورد مطالعه برنامه‌ی زمانی مرورهای خود را مشخص سازد.الگوریتم «نرم‌افزار لایتنر» به‌نحوی بهینه گردیده است تا فواصل مرور را به طور مؤثری کنترل نماید، به صورتی که مطالب آموخته شده کم‌تر و در فواصل زمانی طولانی‌تری مرور شده و مطالب آموخته نشده بیش‌تر و در فواصل زمانی کوتاه‌تر مرور شوند. این خاصیت که بر اساس روش لایتنر توسعه داده شده است، حداکثر کارایی حافظه را به ارمغان می‌آورد.فراموشی تداخلیبراساس نظر بسیاری از روان‌شناسان، فراموشی یک موضوع علاوه بر زمان، بر اثر تداخل اطلاعات و فعالیت‌های دیگر در مغز رخ می‌دهد. پژوهشی که در سال 1924 توسط دو روان‌شناس آمریکایی به نام‌های (JohnJenkins) و (KarlDallenbach) انجام گردید، برای نخستین بار نقش «تداخل» را در فراموشی آشکار ساخت. در این پژوهش از دانش‌آموزانی خواسته شد تا جداول حاوی هجاهایی را که قبلاً نشنیده بودند حفظ کنند، با این شرط که یا درست قبل از خواب شبانگاهی این کار را انجام دهند یا هنگام صبح بلافاصله پس از بیدارشدن. سپس آنها را پس از یک، دو، چهار یا هشت ساعت بعد از بیداری می‌آزمودند. نتیجه بسیار شگفت‌انگیز بود.مشخصاً فراموشی در مورد افرادی که قبل از خواب جداول را حفظ کرده بودند کم‌تر بود و این در حالی بود که فاصله‌ی زمانی بین آموختن جداول و امتحان در مورد این دانش‌آموزان بیش‌تر از کسانی بود که پس از خواب آن را حفظ کرده بودند. این پژوهش به خوبی نقش تداخل اطلاعات و فعالیت‌ها را در فراموشی، علاوه بر عامل زمان اثبات می‌کند.برخی معتقدند می‌توان از اوقات مرده در اتوبوس و مترو برای مرور فلش‌کارت‌ها بهره برد. نتیجه‌ی پژوهش فوق حاکی‌است که ترجیحاً هر زمانی برای مرور مناسب نیست. برای نتیجه‌ی مؤثرتر،‌ بهتر است مرور کارت‌ها قبل از خواب و یا در زمانی انجام شود که پس از آن مغز در معرض هجوم اطلاعات یا فعالیت‌های دیگر قرار نداشته باشد.

البته این فقط شاید به شما یک دید کلی بده و شما با این حجم درس و اطلاعات اینطور مرور های مکرر و زیادی داشته باشید...
به هرحال امیدوارم موفق باشید

Paydar91

کاربر ممتاز
[h=3]روش خلاصه نویسی و نکته برداری به قلم رتبه 5 کنکور ارشد [/h]
شاید در مورد خلاصه‌نویسی تاکنون زیاد شنیده باشید و احتمالاً خیلی‌ها در مورد فواید آن برایتان گفته‌اند. اگر به فواید آن ایمان دارید که چندان نیازی به مطالعه‌ی این مقاله نیست؛ در غیر این صورت با اطمینان کامل به شما می‌گویم که یکی از مهم‌ترین اصول مطالعه‌ی درسی، همین خلاصه‌نویسی و نکته‌برداری است که در سال گذشته به من خیلی کمک کرد.
من هم در اوایل سال گذشته اهمیت آن را درک نمی‌کردم و گاهی خلاصه‌هایم ناقص می‌ماند اما هر چه به پایان سال نزدیک‌تر می‌شدم، ضمن کامل کردن آن‌ها واقعا نقش بسزایی در کسب این رتبه برای من پیدا کرد.
شاید این کار برای خیلی از شما سخت، ناممکن و تا حدی وقت‌گیر و غیرمنطقی به‌نظر بیاید؛ اما بدانید اگر یک‌بار وقت زیادی بگذارید و مبحثی را مطالعه و خلاصه‌برداری کنید، دفعه‌های بعد لازم نیست بار دیگر کل مطلب را بخوانید؛ بلکه می‌توانید فقط با نگاه کردن به خلاصه،‌ کل آن مطلب را یادآوری کنید. مطمئن باشید بعد از عید و هر چه به کنکور نزدیک‌تر شویم، اگر خلاصه‌نویسی نکرده باشید، قطعا افسوس خواهید خورد و شاید آن وقت کمی دیر باشد؛ پس از همین الان به حرفم گوش کنید و مطمئن باشید
پشیمان نخواهید شد و بعداً کلی از من تشکر خواهید کرد!!!

فقط به چند نکته‌ی کلی توجه داشته باشید:

الف) وقتی برای بار اول مطلبی را مطالعه می‌کنید، حتما زیر مطالب مهم خط بکشید و یا highlight کنید؛ این کار باعث می‌شود مطالب، بیشتر در ذهنتان جای بگیرد، در مرتبه‌ی بعدی مطالعه اگر نکته‌ای را از قلم انداخته‌اید،‌ مجدد زیر آن را هم خط بکشید و به نکته‌هایی که دفعه‌های قبل زیر آن‌ها خط کشیده‌اید توجه بیشتری بکنید.

نکته‌ی اول: لازم نیست زیر کل مطالب کتاب خط بکشید، بلکه فقط نکته‌های مهم و کلمه‌های کلیدی برای ما مهم هستند؛ کلمه‌هایی که با دیدن آن‌ها می‌توانید سایر مطالب را هم یادآوری کنید؛ پس لازم است دفعه‌ی اول خیلی عمیق مطالعه کنید تا بتوانید این توانایی را پیدا کنید.

نکته‌ی دوم: بهتر است چند دورِ مختلف زیر نکته‌های مهم علامت‌گذاری کنید؛ مثلا آن‌هایی که خیلی مهم‌اند را highlight کنید، آن‌هایی را که اهمیت کم‌تری دارند، دورشان خط بکشید و همین‌طور الی‌آخر...

ب) در مرتبه‌ی دوم (یا سوم) مطالعه، شروع به خلاصه‌برداری از مطالب کنید. این خلاصه‌ها به شما کمک می‌کند مطلب را بهتر بفهمید و سریعتر آن‌ها را یادآوری کنید، راحتتر مرور کنید و در حین مطالعه تمرکز بیشتری داشته باشید، مطمئن باشید اهمیت آن را به‌ زودی درک خواهید کرد؛ پس آن را بسیار جدی بگیرید. خواندن یک درس فقط نیمی از یادگیری است و برای نیم دیگر آن نیاز به تکرار و تمرین دارید. (خلاصه‌نویسی و نکته‌برداری یکی از اصول بسیار مفید و موثر در تکرار و مرور می‌باشند.) حجم بالای مطالب به شما اجازه نمی‌دهد تا بتوانید تمام آن‌ها را به‌طور کامل مطالعه کنید و قطعا وقت کم می‌آورید؛ مخصوصا در آزمون‌های جامع که اگر خلاصه نداشته باشید قطعا دچار سردرگمی خواهید شد؛ پس از همین امروز شروع کنید.

در حین خلاصه‌نویسی به نکته‌های زیر توجه کنید:

• خلاصه‌تان نباید آن‌ قدر زیاد باشد که تفاوت چندانی با کتاب و جزوه نداشته باشد. زیاده‌روی نکنید و کوتاه و مختصر بنویسید. کلمه‌هایی را بنویسید که با خواندن آن‌ها بتوانید یک خط یا حتی یک پاراگراف را مرور و یادآوری کنید.
  • خلاصه را از زبان خودتان بنویسید به‌نحوی که هر بار آن را دیدید تقریبا تمام مطالب مرور شود؛ اما به این دلیل گفتم که بعد از مرتبه‌ی دوم (یا سوم) مطالعه شروع به خلاصه‌برداری کنید چون این کار عملاً باعث شود راحتتر نکته‌های مهم و کلیدی را تشخیص داده و در خلاصه‌ی خود بیاورید. خلاصه لازم نیست کاملِ کامل باشد؛‌ اما باید به‌گونه‌ای باشد که خودِ شما با دیدن آن بتوانید اکثر مطالب را یادآوری کنید
  • مطالبی را یادداشت کنید که مهم بوده و امکان فراموشی آن‌ها زیاد باشد، هم‌چنین در نوشتن خلاصه، آن‌چه را فهمیده‌اید بیاورید نه عیناً عبارت کتاب را.
  • مهم‌ترین نکته این که " اگر خلاصه را با شرایطی که بالا توضیح دادم نوشتید، کاملاً به آن اعتماد داشته باشید و وسواس زیادی به خرج ندهید. "
  • .
  • .
  • .
  • برگرفته از سایت سری برق.

Paydar91

کاربر ممتاز
چگونه برای آزمون کارشناسی ارشد برنامه ریزی و مطالعه کنیم ؟

این سوالی است که معمولا دانشجویان ترم ۵ به بعد مکررا می پرسند،با برنامه ریزیهای بلند مدت حداقل ۶ ماه تا یکسال میتوان، برنامه ای طراحی کرد که احتمال قبول شدن در کنکور با رتبه خوب بسیار بالا برود.
مطالعه دروس برای آمادگی آزمون کنکور، فنی است که هرکس در موردش نظری و شیوه ای دارد..
با اینکه دستاوردهایی در زمینه شیوه و عملکرد مغز انسان در یادگیری و آموزش مطرح شده است، خیلی از افراد بر شیوه هایی یادگیری شخصی خود تاکید دارند،در اینجا به مهمترین نکاتی که اصولا در تمامی روشهای موفق مشترکند ، می پردازیم:

1- جمع آوری منابع مفید و مختصر
پیش از شروع پروسه مطالعه، منابع کافی رو با جستجو و پرس و جو به دست بیارید. تجربه نشان داده است که اضافه کردن منبع در اواخر و یا حتی در اواسط کار، می تواند مضر باشد و باعث بهم ریختگی ذهنی شما گردد.مناابع و کتاب‌ها را بطور مرتب و طبقه بندی شده در محلی قرار بدید و بطور تناوبی شروع به مطالعه کنید.

2- یادگیری مفاهیم
شما در مواجهه با کنکور کارشناسی ارشد با حجم انبوهی از اطلاعات و مباحث و داده‌ها روبرو هستید. بدیهی است سپردن این حجم از اطلاعات به حافظه نیازمند منطق یکنواخت و منظمی هست که اگر در آن مسیر، گام برندارید ، قطعا نمی توانید از تمامی پتانسیل های خود استفاده کنید. به خاطر سپردن روابط و نماها و توان‌ها و فرمول‌ها و حالت های خاص حل ساله در شروع کار‌، در حالتی که تا آزمون بیش از چندین ماه فرصت دارید، گزینه خوبی به نظر نمی رسد. در شروع کار،تمام فرصت خود را برای یادگیری عمیق مفاهیم، صرف کنید.

3- تکرار و تکرار
شاید تنها راهی که می تواند کمک کند داده‌ها را از حافظه کوتاه مدت خود به حافظه بلند مدت منتقل کنید، تکرار است. تکرار در روزهای اول‌، کمک بزرگی به شما برای داشتن زمان در روزهای فشرده پایانی و نزدیک به آزمون است. تکرار سبب می شود که شما در روزهای پایانی، وقت بسیار کمتری را برای یادآوری مفاهیم پایه، صرف کنید. فراموش نکنید که هر نکته ای را هر اندازه هم، تکرار کرده باشید در روزهای پایانی نیاز به مرورش دارید.
مغز شما در بازه کوتاهی (حدود چند ماه) با انبوهی از داده‌ها سرو کار دارد و شما نباید انتظار داشته باشید، مفهومی را که امروز به خوبی متوجه می شوید، بدون مرور تا روز کنکور می توانید در ذهنت خود باقی نگهدارید.پس باید با تکرار عمر ماندگاری مطالب رو در زهن افزایش بدید.

4- حل مساله
تا زمانی که به مطالب مسلط نشده ید، سراغ حل مسائل نرید. وقتی به مطلبی تسلط ندارید و مساله یا تستی را مرور می کنیداگر شما دانش و توان کافی برای حل آن مساله نداشته باشید. یا موفق با حل آن نمی شوید و یا پاسخ اشتباه به دست می آورید؛پس از آن به قسمت حل تشریحی مراجعه می کنید و با خوندن راه حل و تایید صحت آن، سراغ مساله بعدی می رید.در این حالت شما سه چیز رو از دست می دهید:
اول - یک تست خام رو که می توانست ملاکی برای سنجش توان شما باشد.
دوم – مدت زمان صرف شده برای یک تست هرچند ممکن است کم باشد، اما در پایان، میزان زیادی خواهد بود.
سوم - یک فرصت مفید را برای به چالش کشیدن مفید مغز خود از دست داده اید. فراموش نکنید که تست زنی ورزش مغز یک فرد کنکوری است و وقتی شما، راه حل رو مرور می کنید، مغز شما به نوعی، تن پروری می کند؛ پس تا مدت معقولی، تست زنی را به تعویق بندازید و برای شروع عجله نکنید.

۵- نگاهی به آزمون های گذشته
شما درحال آماده شدن برای یک آزمون هستید. پس بهتر است که اول ماهیت این آزمون را بشناسید. فراموش نکنید که این آزمون متاسفانه یا خوشبختانه، ملاک دقیقی از سطح معلومات افراد ارائه نمی دهد، پس تصور نکنید که اگر بهتر مطالب رو فهمیده باشید نتیجه بهتری هم خواهید گرفت. شما باید در چارچوب کنکور حرکت کنید و نه در چارچوب مفاهیم.

۶-تعادل رو حفظ کنید
آهنگ و نواخت حرکت یکی از مهمترین پارامترهاست که اغلب نادیده گرفته می شود. شروعبیش از حد پر انرژی،احتمال یاس در مراحل بعدی را به دنبال دارد؛در نظر بگیرید که مدت چهار الی شش ماه از زندگی شما دچار تحولی دردناک خواهد شد و چنانچه شما مصمم به قبولی و کسب جایگاهی شایان باشید، نیاز هست که برای مدت زیادی تفریحات سالم و ناسالم!!! خود را کنار بذارید. پس باید روحیه و توان کافی برای کل مسیر داشته باشید. شروع مصمم و خیلی جدی، می تونه در ادامه باعث کندی و ناامیدی شود؛ پس بهتر است، شروعی ملایم داشته باشید؛ درست مثل یک مسابقه دو میدانی.

۷- حضور در اینترنت
متاسفانه یا خوشبختانه، ساکن کشوری هستیم که برنامه‌ها حتی در سطح کلان، گاهی به شدت دستخوش تغییر می شوند. عدم حضور در محیط مجازی می تونه به قیمت سنگینی براتون تموم بشه. نمونه اش تغییر آیین نامه‌ها و زمان بندی ها، بحث پرداخت های بعدی ثبت نام و مسائل مالی (نظیر کنکور ۱۳۹۰)، تغییر در محل برگزاری آزمون (نظیر کنکور ۱۳۹۰)، جنبه های اطلاع رسانی گسترده ای در اینترنت وجود داره که به این علت توصیه می کنم روزانه، یا دوروزانه مدت کوتاهی رو به جست و جو در زمینه آزمون در محیط اینترنت بپردازید.

۸- کتاب کنکور یا کتاب مرجع؟
این یکی از سوالاتی است که خیلی‌ها ممکن است از خود یا از دیگران بپرسند.
فراموش نکنید که هرگاه شما به مباحث و سوالات و مطالب یک کتاب مسلط بشید، ناخودآگاه این شبهه بری شما بوجود می آید که به آن درس مسلط هستید. حجم و تعداد دروس به اندازه ای است که انسان ناخواسته با مرور و تسلط به یک کتاب کنکوری ممکن است، خود را گول بزدند یا وانمود کند که یکی از درس‌ها کم شده است!
در این راستا توصیه می شود مطالعه را محدود به یک کتاب خاص نکنید و یا در انتخاب کتاب دقت زیادی به خرج دهید، چون بسیاری از کتب کنکور، از لحاظ پوشش دامنه مطالب ناقص هستند.

۹- تناوب سوئیچ بین دروس
با چه تناوب زمانی بین دروس مختلف، سوئیچ کنیم؟ آیا باید یک درس رو کامل بخوانید و بعد سراغ درس بعدی بریوید؟ یا برعکس از هر درس مقداری مطالعه کنیم و بلافاصله سراغ درس بعدی بریم؟
در این زمینه دو نکته هست که شایان ذکر است:
اول - اگر مطلبی رو کامل متوجه نشده باشید، مثل این است که اصلا آن را نخوانده اید، پس مدت کافی رو صرف یادگیری مبحث‌ها کنید. تا یک مبحث از یک درس تموم نشده است، سراغ درس بعدی نروید.
دوم - سرعت بالای سوئیچ بین دروس کمک می کنه هم در روزهای آخر با سرعت زیاد سوئیچ ،خو گرفته باشید و هم سر جلسه مغز شما آمادگی دارد بین مباحثی که ربط منطقی کمرنگی دارند بسرعت سوئیچ کند.

۱۰- تست های کنکور سال های پیش
برخی از افراد، تست های کنکور سال های پیشین رو تا روزهای آخر دست نخورده می گذارند تا زمان نزدیک به آزمون خود را بسنجند. من ابدا این رو پیشنهاد نمی کنم به دو دلیل:
اول - فایده ای که می تواند از مرور این تست‌ها نصیب شما گردد، به مراتب بیشتر از فایده شبیه سازی یک آزمون کنکور است.. پس بهتر است، بارها مرور شود و نقاط قوت و ضعف خود را در زمینه مباحث مطرح شده در این تست‌ها بسنجید و با اونها مثل یک سری سوال و نه یک تست زمان دار برخورد کنید.
دوم - شما در کتب کنکور و گاهی در متن آنها بارها این تست‌ها رو خواهید دید، پس هیچگاه پس از خوندن یک کتاب کنکوری، آن تست، یک تست خام محسوب نمی شود و شما نمی تونید به کمک آن یک آزمون را به طور کاملا صحیح، شبیه سازی کنید.
.
.
.
بر گرفته از سایت سری برق.
دوستان من از اکثر موارد این چنین که در اون سایت نوشته شده بود به نظرم این دوتا پستی که گذاشتم از اون جا بسیار عالی بود و به نوعی جنبه ی تبلیغات نداشت.و با ذکر منبع گفتم تا خدایی ناکرده مدیون کسی نشیم و اینا جنبه ی تبلیغاتی نداره.

pouyan87

عضو جدید
دوستان سلام
این اولین پست من تو این سایت هستش
امیدوارم همتون تو درسا موفق باشین
یه سوال
ریاضی مهندسی کریمی داره کلافم میکنه دیگه تا حدود صفحه 250 خوندم اما واقعا هیچ دیدی بهم نداده
از طرفی از معتقدی هم خوشم نمیاد
الان به نظرتون واسه مشتقات جزیی شیفت بدم به کتاب مومن زاده یا روی کریمی مانور بدم ؟
یه اشکال اساسیم تو قسمت نگاشت دارم نمیدونم کتاب مومن زاده تو این مبحث چجوریه
از یه طرف از 8 تیر که شروع به درس کردم یه عهدی با خودم بستم که رو منابع وسواس نداشته باشم و واسه هر درس 1کتابو چند بار بخونم . اما الان ریاضی واقعا از کتاب کریمی خسته کننده شده واسم

llvll.asoud

کاربر ممتاز
دوستان سلام
این اولین پست من تو این سایت هستش
امیدوارم همتون تو درسا موفق باشین
یه سوال
ریاضی مهندسی کریمی داره کلافم میکنه دیگه تا حدود صفحه 250 خوندم اما واقعا هیچ دیدی بهم نداده
از طرفی از معتقدی هم خوشم نمیاد
الان به نظرتون واسه مشتقات جزیی شیفت بدم به کتاب مومن زاده یا روی کریمی مانور بدم ؟
یه اشکال اساسیم تو قسمت نگاشت دارم نمیدونم کتاب مومن زاده تو این مبحث چجوریه
از یه طرف از 8 تیر که شروع به درس کردم یه عهدی با خودم بستم که رو منابع وسواس نداشته باشم و واسه هر درس 1کتابو چند بار بخونم . اما الان ریاضی واقعا از کتاب کریمی خسته کننده شده واسم

سلام

منم واسه شما و همه بچه ها آرزوی موفقیت میکنم در تمام مراحل زندگیشون
اینکه میگید کتاب کریمی هیچ دیدی بهتون نمیده به خودتون و شیوه خوندنتون ربط داره که فک میکنم شیوه مطالعتون برای این درس و این کتاب مناسب نبوده که نمیتونید باهاش کنار بیاید.
نمیدونم شما کتاب دو جلدی رو دارید یا تک جلدی ولی با اونیکه من دارم 250 میشه نگاشت.بعد یهویی میخواین بپرید مبحثه معادلات موج که چی بشه؟اصلی ترین مباحث ریاضی مهندسی فصلای تحلیلی مانده ها و لران و انتگرال مختلط هستش.که به نظر من توی این سه فصل کریمی خیلی خوب گفته.فصل اول کریمی رو هم خوندید بهتون دید نداد؟ فصل یک کریمی که بهترین توضیحو در بین بقیه کتابا داره.
به نظر من از روی یک کتاب خوندن اشتباه محضه شما باید حداقل دوتا کتاب داشته باشی از روی یکی بخونی و برای بار دوم بشینی تمرینا و تستای اونیکی کتابو بزنی نه اینکه دوباره بشینی متنشو بخونی!

pouyan87

عضو جدید
سلام

منم واسه شما و همه بچه ها آرزوی موفقیت میکنم در تمام مراحل زندگیشون
اینکه میگید کتاب کریمی هیچ دیدی بهتون نمیده به خودتون و شیوه خوندنتون ربط داره که فک میکنم شیوه مطالعتون برای این درس و این کتاب مناسب نبوده که نمیتونید باهاش کنار بیاید.
نمیدونم شما کتاب دو جلدی رو دارید یا تک جلدی ولی با اونیکه من دارم 250 میشه نگاشت.بعد یهویی میخواین بپرید مبحثه معادلات موج که چی بشه؟اصلی ترین مباحث ریاضی مهندسی فصلای تحلیلی مانده ها و لران و انتگرال مختلط هستش.که به نظر من توی این سه فصل کریمی خیلی خوب گفته.فصل اول کریمی رو هم خوندید بهتون دید نداد؟ فصل یک کریمی که بهترین توضیحو در بین بقیه کتابا داره.
به نظر من از روی یک کتاب خوندن اشتباه محضه شما باید حداقل دوتا کتاب داشته باشی از روی یکی بخونی و برای بار دوم بشینی تمرینا و تستای اونیکی کتابو بزنی نه اینکه دوباره بشینی متنشو بخونی!

ممنون از راهنماییت
من الان صفحه 277 کتاب 2جلدی کریمی هستم
از این جهت گفتم دید نداد چون پایه خوبی دارم ( البته ریاضی مهندسی ترم 3 پاس کردم که میشه 3 سال پیش ) و احساس کردم مطالبش اونقدری که باید به ذهنم جهت نداد . یه از هم گسیختگی داره به نظرم
فصل فوریه واسه من آسون بود اما از اونم راضی نیستم . البته کاملا سلیقه ای هستش شاید من با کتاب کریمی نمیتونم کنار بیام .
حالا میخواستم ببینم مومن زاده چه جوریاس کتابش
این که گفتی درسی 2 کتاب البته آدم با آدم فرق داره . من خودم ترجیح میدم 1کتاب خوب بخونم و اگه یه مورد استثنایی پیش اومد برم کتاب دیگه
همین الان که از هر ذرس 1 کتاب گرفتم فک کنم نزدیک 250 تومان پول کتاب دادم :دی

llvll.asoud

کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییت
من الان صفحه 277 کتاب 2جلدی کریمی هستم
از این جهت گفتم دید نداد چون پایه خوبی دارم ( البته ریاضی مهندسی ترم 3 پاس کردم که میشه 3 سال پیش ) و احساس کردم مطالبش اونقدری که باید به ذهنم جهت نداد . یه از هم گسیختگی داره به نظرم
فصل فوریه واسه من آسون بود اما از اونم راضی نیستم . البته کاملا سلیقه ای هستش شاید من با کتاب کریمی نمیتونم کنار بیام .
حالا میخواستم ببینم مومن زاده چه جوریاس کتابش
این که گفتی درسی 2 کتاب البته آدم با آدم فرق داره . من خودم ترجیح میدم 1کتاب خوب بخونم و اگه یه مورد استثنایی پیش اومد برم کتاب دیگه
همین الان که از هر ذرس 1 کتاب گرفتم فک کنم نزدیک 250 تومان پول کتاب دادم :دی

من متوجه اینکه میگی جهت نمیده رو نفهمیدم.یعنی چی؟یعنی با حل سوالا مشکل داری یا دیر حل میکنی یا چی؟
من مومن زاده رو هم دارم خیلیا از رو اون میخونن ولی من همون فصل اولشو دیدم گذاشتم کنار.شما اگه بخوای مثلا مومن زاده بخونی تعداد تستای آخر فصلش کمه مثلا سری فوریه 29 تا تست داره.به نظرم اینکه بخوای توی درسا و فصلها تسلط داشته باشی برمیگرده به حل تستای زیاد نه اینکه متن بخونی.پس تست باید بیشتر حل کنی.یک کتاب به اندازه کافی تست نداره.مثلا کریمی ماله من تک جلدیه فصل سری فوریه 119 تا تست داره
من از مومن زاده فصل معادلات گرما موج و مشتقات جزییشو خوندم خوب بود.بقیه رو از کریمی خوندم
فعلا جا داری واسه حخرید کتاب. شمایی که کلاس نمیری باید اندازه کسی که بیه کلاس میره باید خرج کنی به نظرم.یعنی حدود 350 400 تومن

pouyan87

عضو جدید
من متوجه اینکه میگی جهت نمیده رو نفهمیدم.یعنی چی؟یعنی با حل سوالا مشکل داری یا دیر حل میکنی یا چی؟
من مومن زاده رو هم دارم خیلیا از رو اون میخونن ولی من همون فصل اولشو دیدم گذاشتم کنار.شما اگه بخوای مثلا مومن زاده بخونی تعداد تستای آخر فصلش کمه مثلا سری فوریه 29 تا تست داره.به نظرم اینکه بخوای توی درسا و فصلها تسلط داشته باشی برمیگرده به حل تستای زیاد نه اینکه متن بخونی.پس تست باید بیشتر حل کنی.یک کتاب به اندازه کافی تست نداره.مثلا کریمی ماله من تک جلدیه فصل سری فوریه 119 تا تست داره
من از مومن زاده فصل معادلات گرما موج و مشتقات جزییشو خوندم خوب بود.بقیه رو از کریمی خوندم
فعلا جا داری واسه حخرید کتاب. شمایی که کلاس نمیری باید اندازه کسی که بیه کلاس میره باید خرج کنی به نظرم.یعنی حدود 350 400 تومن

ببین منظورم اینه که کتاب هیچ ایده خاصی بهت نمیده .بعضی کتابا آدمو خلاق میکنن باعث میشن راه های زیادی واسه حل تو ذهن آدم میاد . یا اصن بعضی کتابا باعث میشن علاقه شما به درس افزایش پیدا کنه . رسوندن منظورم یه خورده سخته حقیقتا :دی
حالا به نظرت مشتقات جزیی از رو کریمی بخونم یا مومن ؟
راجع به خرید کتاب کاملا سلیقه ای من نظرم اینه که با یه کتاب که کامل باشه میشه میشه با بهترین شیوه خوندن بهترین درصدا رو زد

کنکور 92 یکی از همکلاسیای ما 3 بار کتاب زرگر خوند و مدار 76 زد . کتابه سیگنال مومن چند بار خوند و سیکنال 86 زد . اما الک این کتاب او کتاب کرد و کلاس رفت آخرشم فقط 1 سوال زد
کلا خیلی به خود طرف و نحوه خوندنش بستگی داره نمیشه به همه تعمیم داد

llvll.asoud

کاربر ممتاز
ببین منظورم اینه که کتاب هیچ ایده خاصی بهت نمیده .بعضی کتابا آدمو خلاق میکنن باعث میشن راه های زیادی واسه حل تو ذهن آدم میاد . یا اصن بعضی کتابا باعث میشن علاقه شما به درس افزایش پیدا کنه . رسوندن منظورم یه خورده سخته حقیقتا :دی
حالا به نظرت مشتقات جزیی از رو کریمی بخونم یا مومن ؟
راجع به خرید کتاب کاملا سلیقه ای من نظرم اینه که با یه کتاب که کامل باشه میشه میشه با بهترین شیوه خوندن بهترین درصدا رو زد

کنکور 92 یکی از همکلاسیای ما 3 بار کتاب زرگر خوند و مدار 76 زد . کتابه سیگنال مومن چند بار خوند و سیکنال 86 زد . اما الک این کتاب او کتاب کرد و کلاس رفت آخرشم فقط 1 سوال زد
کلا خیلی به خود طرف و نحوه خوندنش بستگی داره نمیشه به همه تعمیم داد

هیچ کتابی کامل نیس دوسته من.من منظورم اینه کتابایی که توشون تستای کمی مطرح شدن برای زدن تستای بیشتر باید در کنارش کتابه دیگه ای هم داشت که مجموع قابل قبولی تست ازون فصل برای کامل کردن یادگیری در اختیار باشه.
کتاب کاروزرگر هرفصلش نزدیک 70 80 تا تمرینو تست داره که کافیه.
مشتقات جزیی رو حتما از کتاب مومن زاده بخون. من تمام فصلارو از کتاب کریمی خوندم ولی واسه مشتقات جزیی و معادلات گرما و موج کتاب مومن زاده رو خوندم که عالی بود
نظرا متفاوته به نظر من کتاب کریمی خیلی به آدم دید میده من که واقعا به این درس علاقه مند شدم.مخصوصا بهترین قسمت درس اون تذکرایی هستش که بعد حل کردن تستای داخل متنش نوشته و گفته این سوال به روش ساده تر حل میشه.این باعث میشه آدم بیشتر به اون سوال توجه کنه تا بتونه اون راه ساده تر رو یاد بگیره.
توی تاپیک ریاضی مطرح کردم که اوناییکه میخونن و این روشای تستی رو یاد گرفتن بیان و دراختیار بقیه هم بذارن ولی استقبالی نشد متاسفانه

آیناز66

عضو جدید
به نظر من واسه ریاضی ابتدا باید مثال های متعدد رو حل کرده باشی و میشه از مثال های کتاب مرجع استفاده کرد
البته ممثال هایی که به تست شبیه باشن

8912763

عضو جدید
با سلام
من دانشجو ترم 7 هستم و می خوام امسال هم کنکور بدم سوالم اینه که میتونم امسال رتبه خوبی بدست بیارم با توجه به اینکه خیلی ها سال دوم هست که شرکت میکنن و وادحدی رو هم پاس نمیکنن و
تا الآنش هم از من خیلی جلو تر هستن لطفا راهنمایی کنید؟!!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا