[گفتگوی دوستانه در تالار عمران]

Keyvan khaan

عضو جدید
روان کننده ها به چه منظور در بتن استفاده میشه؟
١- جاهايي كه تراكم آرماتورها زياد باشه

٢- جاهايي كه نميتونيم بتن رو بطور كامل به تمام نقاط عضو بتني پمپاژ كنيم و احتمال كرمو شدنش زده ميشه، بتن رو روان ميكنيم تا خودش رو در سوراخ سنبه ها و كنج عضو مورد نظر جا كنه

٣- براي افزايش سرعت اجرا در دالهاي بتني هم ميشه ازش استفاده كرد !

fati24

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
روان کننده ها به چه منظور در بتن استفاده میشه؟

روان کننده ها برای سه منظور در بتن به کار می روند:
1- در بتن با نسبت آب به سیمان برابر با بتن شاهد، باعث افزایش روانی بتن شده و بتن را بدون کاهش مقاومت، کار پذیر می کنند.
2- در بتن با نسبت آب به سیمان کمتر نسبت به بتن شاهد، روانی کافی را به بتن می دهند و باعث افزایش مقاومت بتن می شوند.
3- در بتن با عیار سیمان کمتر، می توانند به وسیله کاهش نسبت آب به سیمان و تامین روانی باعث صرفه جویی در مصرف سیمان شوند.

fati24

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
با سلام جه تفاوتی بین روان کننده. فوق روان کننده و ابر روان کننده در بتن وجود داره؟
و نحوه اثر روان کننده چگونه هستش ممنون میشم راهنماییم کنید:gol:

[h=5]چه تفاوتی بین روان کننده، فوق روان کننده و ابر روان کننده وجود دارد ؟[/h] روان کننده های بتن اولین نسل تولید شده افزودنی بتن می باشند که بر پایه لیگنوسولفونات بوده و معمولا" برای بتن های معمولی با نسبت آب به سیمان بیشتر از 0/45 کاربرد دارند.
فوق روان کننده ها دومین نسل تولید شده در خصوص روان کننده های بتن می باشند که بر پایه نفتالین سولفونات بوده و برای بتن های با نسبت آب به سیمان 0/4 الی 0/45 به کار می روند.
ابر روان کننده ها آخرین و جدیدترین نسل روان کننده هستند که بر پایه پلی کربکسیلات بوده و برای تولید بتن های ویژه از جمله بتن خود تراکم کاربرد دارند. این نوع روان کننده ها گران هستند و معمولا" برای بتن با نسبت آب به سیمان کمتر از 0/4 کاربرد دارند.

[h=5]نحوه اثر روان کننده چگونه است ؟[/h] این مواد بر روی ذرات سیمان می نشینند و با باردار کردن ذرات سیمان، ایجاد نیروی دافعه بین ذرات می کنند بنابراین ذرات همدیگر را دفع کرده و بتن روان می شود.

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سپاس فراوان براي قوت قلبي كه دادي :)

حالا يك سوال ديگه هم بپرسم كه ايرادي نداره :|

فرض كنيد همين تابستون بتونم يه جايي سرپرست كارگاهي جور كنم و مشغول بكار بشم ؛ مدت زماني كه مشغول به اين كار باشم ، با توجه به نداشتن مدرك كارشناسي و نظام مهندسي و اينا ، بعدا سابقه كار برام بحساب مياد يا نه !؟

کیوان جان شوخی کردم
اگه بیمه کنه سابقه محسوب میشه اگه نه فقط تجربتون بالا میره

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان دوتا سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنید

محل و اندازه تعبیه حوضچه کنتور آب کجا و چقدر باید باشه؟
در ساختمان های بیش از 10 واحد و بیش از 4 طبقه نحوه توزیع آب به چه صورت هستش؟

سلام احسا جان اول در مورد محل و اندازه تعبيه حوضچه كنتور آب بايد بگم در مسیر آکس (محور میانی)

در ورودی در فاصله 100 تا 150 سانتی متری داخل ملک مشترک به طوری که فاصله هر انشعاب با هم

15 سانتی متر و با دیواره حوضچه 10 سانتی متر و عمق حوضچه نیز 50 تا 70 سانتیمتر باشه (در اماکن

جنوبی که اول بنا ساخته شده ، حوضچه رو میتوني بطور باکس فلزی با حفظ شرایط فنی در دیوار تعبیه كني

در مورد نحوه توزيع آب در ساختمون هاي 10 واحدي كه بيشتر از 4 طبقه هستش بايد بگم در شرایط خاص

که فشار شبکه در منطقه مورد نظر کم باشه تعبیه مخزن ذخیره آب و کنتور حجمی و پمپ(ترجیحا تعبیه

اونها در اتاقک مناسب که دارای تهویه و کفشوی هستش ) الزامیه البته اينم بگم کنتورهای مجزا بعده مخزن

به منظور ثبت مصرف مشترکها باید نصب بشه

مبدوارم تونسته باشم كمكت كنم:)

mohandes rahimi

عضو جدید
سلام. یه سوال داشتم:
یکی از دوستام از من خواسته تا اطلاعاتم را به عنوان بازرس شرکتش وارد کنه می خواستم بدونم این بازرس کارش چیه ؟ و آیا در قبال شرکت وظیفه ای بر عهده داره یا نه؟
ممنون

احسان املی

عضو جدید
سلام احسا جان اول در مورد محل و اندازه تعبيه حوضچه كنتور آب بايد بگم در مسیر آکس (محور میانی)

در ورودی در فاصله 100 تا 150 سانتی متری داخل ملک مشترک به طوری که فاصله هر انشعاب با هم

15 سانتی متر و با دیواره حوضچه 10 سانتی متر و عمق حوضچه نیز 50 تا 70 سانتیمتر باشه (در اماکن

جنوبی که اول بنا ساخته شده ، حوضچه رو میتوني بطور باکس فلزی با حفظ شرایط فنی در دیوار تعبیه كني

در مورد نحوه توزيع آب در ساختمون هاي 10 واحدي كه بيشتر از 4 طبقه هستش بايد بگم در شرایط خاص

که فشار شبکه در منطقه مورد نظر کم باشه تعبیه مخزن ذخیره آب و کنتور حجمی و پمپ(ترجیحا تعبیه

اونها در اتاقک مناسب که دارای تهویه و کفشوی هستش ) الزامیه البته اينم بگم کنتورهای مجزا بعده مخزن

به منظور ثبت مصرف مشترکها باید نصب بشه

مبدوارم تونسته باشم كمكت كنم:)

سلام مهندس آرش خوشحال شدم دوباره شمارو تو تالار زیارت میکنم از دوستان شنیده بودم که تصادف کردید برای شما آرزوی سلامتی میکنم ممنون از جواب های خوب و دقیق شما اما بازم برام سوال پیش امده
حداقل عمق لوله آب و فاضلاب جهت جلوگیری از یخ زدگی باید به چه اندازه ای باشه؟ و در چه زمانی باید از منبع ذخیره آب جهت پمپاژ کنیم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مهندس آرش خوشحال شدم دوباره شمارو تو تالار زیارت میکنم از دوستان شنیده بودم که تصادف کردید برای شما آرزوی سلامتی میکنم ممنون از جواب های خوب و دقیق شما اما بازم برام سوال پیش امده
حداقل عمق لوله آب و فاضلاب جهت جلوگیری از یخ زدگی باید به چه اندازه ای باشه؟ و در چه زمانی باید از منبع ذخیره آب جهت پمپاژ کنیم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام مهندس خيلي ممنون از لطفت در مورد سوالت هم بگم منبع ذخیره و مشخصات سیستم پمپاژ مربوطه

با توجه به وضعیت فشار آب شهر در هر منطقه و نیاز به سیستم تامین فشار داخل ساختمان با توجه به ارتفاع

ساختمان آب مصرفی و نوع مصرف و نیاز آتش نشانی تعیین میشه در صورت تعبیه سیستم پمپاژ حتماً قبل از

پمپ باید از مخزن ذخیره استفاده كني .همه مواردی که نیازمند مخزن ذخیره و سیستم پمپاژ هستن رو برات

توضيح ميدم..

1-فشار آب ورودی بر اساس محاسبات ارتفاع و فشار مورد نیاز کافی نباشه

2-در ساختمانهایی که پیک مصرف در ساعات مشخصی هستش وجلوگیری بكني از کمبود آب در اوج مصرف و

ممانعت از انتقال پیک مصرف به شبکه از مخزن استفاده میشه

3- در ساختمانهایی که از سیستم اطفاء حریق و فایر باکس استفاده میشه حتی اگه فشار کافی باشه وجود مخزن

ذخیره جهت تامین حداقل 30 دقیقه دبی آب در زمان حریق خيلي لازمه !!

در كل بگم توجه به مزایای مخزن ذخیره آب از قبیل کنترل نوسانات شبکه شهری جلوگیری از ورود آلودگی احتمالی

از شبکه داخل به شبکه اصلی و بالعکس تامین آسایش ساکنین در زمان قطعی آب و ... استفاده از منبع ذخیره رو

حتما بهت توصيه ميكنم موفق باشي دوست عزيز :)

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

مهندس شرمنده اصلا متوجه اون يكي سوالت نشدم در اين مورد هم بگم

عمق یخبندان در اكثرا جاها اگه اشتباه نكنم برای لوله آب 80 سانتیمتر هستش دقت كن طبق آئین نامه اجرایی

اجرای انشعاب فاضلاب از زیر تمام تاسیسات زیر زمینی باید باشه !!

ياسين!

عضو جدید
سلام دوستان عمراني من تازه عضو اين باشگاه شدم درسته كه رشته تحصيلي من معماري هستش اما از رشته عمران خيلي خوشم مياد انشاالله براي ارشد اين رشته رو انتخاب ميكنم

mowi

عضو جدید
سلام دوستان
اسمم محمد است
ساکن شهر مقدس قم
فارغ التحصیل رشته عمران آب هستم
خیلی دوست دارم بتوانم با دوستانی مثل شما ارتباط داشته باشم
زیرا از تجربیات خیلی با ارزش شما استفاده می کنم

mohandes rahimi

عضو جدید
سلام. یه سوال داشتم:
یکی از دوستام از من خواسته تا اطلاعاتم را به عنوان بازرس شرکتش وارد کنه می خواستم بدونم این بازرس کارش چیه ؟ و آیا در قبال شرکت وظیفه ای بر عهده داره یا نه؟
ممنون
یعنی کسی اینجا تا حالا شرکت ثبت نکرده که منا کمک کنه:cry:

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. یه سوال داشتم:
ممنون

یعنی کسی اینجا تا حالا شرکت ثبت نکرده که منا کمک کنه:cry:

سلام مهندس

يه پسر عموي دارم كه الان بازرس يه شركت تجاري هستش ديشب كه امد خونه ما در مورد سوالت

ازش پرسيدم ..در كل بهت بگم هر سال يه بازرس يا جند بازرس انتخاب ميكنن افرادي كه سوء پيشينه

كيفري يا ورشكسته هم باشه نميتونه بازرس بشه در مورد وظايف اون طور كه ميگفت وظيفه داره كه در

رابطه با صحت و درستي وضيعت مالي و دارايي شركت اقدام كنه و عملكرد حساب و سود و زيان شركت

ترازنامه اي رو درست كنه و تحويل مجمع عمومي بده...ميگفت هر موقع صلاح بدونم ميتونم تمام اسناد

و مدارك شركت رو مورد رسيدگي قرار بدم ويه وظيفه هم كه داره كه اگه تخلفي با تخصيري از طرف مديران

و مدير عامل ديد ميتونه در اولين فرصت به مجمع عمومي گزارش كنه كه اون وقت هم خودت ميدوني ديگه

چي ميشه.....! ويا اگه معامله اي در يه شركت انجام بشه ميتونه بدون اجازه از مدير يا مدير عامل به اون

مستناد معامله مطالعه و اگه تخلفي در اون ديد بازم ميتونه گزارش كنه..و وظيفه داره يه گزارش سالانه از

وضيعت شركت رو تهيه كنه دقت كن كه حداقل 10 روز قبل اينكه اين گزارش رو تحويل مجمع عمومي بده

ميتونه در دفتر مركزي شركت اون گزارش رو در اختيار تمام سهام داران قرار بده تا اونها هم از وضعيت شركت

باخبر بشن ..مهندس اين هاي كه گفتم ديشب از پسر عموم پرسيدم اگه كاري يا سوالي داشتي ميتونم

دوباره ازش بپرسم..

آخرین ویرایش:

mohandes rahimi

عضو جدید

سلام مهندس

يه پسر عموي دارم كه الان بازرس يه شركت تجاري هستش ديشب كه امد خونه ما در مورد سوالت

ازش پرسيدم ..در كل بهت بگم هر سال يه بازرس يا جند بازرس انتخاب ميكنن افرادي كه سوء پيشينه

كيفري يا ورشكسته هم باشه نميتونه بازرس بشه در مورد وظايف اون طور كه ميگفت وظيفه داره كه در

رابطه با صحت و درستي وضيعت مالي و دارايي شركت اقدام كنه و عملكرد حساب و سود و زيان شركت

ترازنامه اي رو درست كنه و تحويل مجمع عمومي بده...ميگفت هر موقع صلاح بدونم ميتونم تمام اسناد

و مدارك شركت رو مورد رسيدگي قرار بدم ويه وظيفه هم كه داره كه اگه تخلفي با تخصيري از طرف مديران

و مدير عامل ديد ميتونه در اولين فرصت به مجمع عمومي گزارش كنه كه اون وقت هم خودت ميدوني ديگه

چي ميشه.....! ويا اگه معامله اي در يه شركت انجام بشه ميتونه بدون اجازه از مدير يا مدير عامل به اون

مستناد معامله مطالعه و اگه تخلفي در اون ديد بازم ميتونه گزارش كنه..و وظيفه داره يه گزارش سالانه از

وضيعت شركت رو تهيه كنه دقت كن كه حداقل 10 روز قبل اينكه اين گزارش رو تحويل مجمع عمومي بده

ميتونه در دفتر مركزي شركت اون گزارش رو در اختيار تمام سهام داران قرار بده تا اونها هم از وضعيت شركت

باخبر بشن ..مهندس اين هاي كه گفتم ديشب از پسر عموم پرسيدم اگه كاري يا سوالي داشتي ميتونم

دوباره ازش بپرسم..
واقعا لطف بزرگی بهم کردین ممنون

Parvix

عضو جدید
سلام دوستان خوبید؟ جا داره از مهندس آرش تشکر کنم بخاطره اینکه این چند روز واقعاایشون به من خیلی کمک کردن در خصوص مسائل کارگاهی در رابطه با کارگر کارفرما من الان حدود دو هفته میشه که تازه به یه کارگاه رفتم و مشغول کار هستم بخاطره اینکه تجربه اداره کارگاه رو نداشتم از دوستان ممنون میشم که تجربهاشون رو در اختیار من قرار بدن تا در اینده تو کارگاه به مشکل بر نخورم

1-دوستان سالانه چند دست لباس کار به کارگران مشمول قانون کار داده میشه و منظور از لباس کار چه نوع لباسی هستش ؟اخه هر لباسی نمیشه !

2-من خودم تو بخش اداری کارگاه کار میکنم آیا کارفرما باید به منم لباس کار بده؟

3- مثلا شاید کارفرما به جای لباس کار به کارگران پول به اونها بده آیا این کار درسته؟

4-شاید اون کارگر نخواد لباس کار رو بپوشه اون موقع چیکار کنیم؟ به زور تنش کنیم؟!!!!!

سلام جوابتون و تا جایی که بلدم میگم...

1.جاهایی که من کار کردم لباس کار تا زمانی که پاره نمیشد استفاده میشد ..... لباس کار = پبراهن + شلوار + کلاه ایمنی + کفش ایمنی

2.بله بشما هم باید لباس کار بدن

3. به نظر من کار درستی نیست

4.تمامی کارگران موظف به پوشیدن لباس کار هستن....هر کی نمی پوشه به سلامت :biggrin:

reza1107

کاربر فعال مهندسی عمران ,

4-شاید اون کارگر نخواد لباس کار رو بپوشه اون موقع چیکار کنیم؟ به زور تنش کنیم؟!!!!!

بادرودفراوان
رعایت ایمنی واستفاده ازوسایل حفاظت فردی رو معمولا افسر
HSE کارگاه بعهده داره.ازطرفی HSEکارفرمایادستگاه نظارت هم کارگاه روزیرنظر داره.
معمولا اگر فردی ایمنی رورعایت نکنه باراول تذکرشفاهی،دوم تعهدکتبی،سوم جریمه نقدی وچهارم و...(که اغلب به اینجانمیکشه)همه اینها باهماهنگی وتایید رئیس کارگاه انجام میشه.

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام .. این آقا رضا 2011 ما شاید بیاد اینجا رو بخونه برای همین بهش جواب میدم ... ببین رضا جان شما 1 امتیاز منفی گرفتی ٰنه من دادم نه صدیق‌ .. یکی از مدیرای ارشد به شما دادن ٰ‌عنوانتونم که حذف کردن متاسفانه ... من منکر تلاشهای شما توی تالار نیستم اما تلاش بدون اخلاق به درد جامعه مهندسی نمیخوره .. من به شما قول میدم شما اخلاق و لحن صحبتت و عوض کنی خودم شخصاً‌دسترسی شما رو باز میکنم و عنوانتون رو بر میگردونم . انقدر هم بد من و بقیه رو نگو ... این باشگاه بر مبنای استفاده رایگان فعالیت میکنه وگرنه میتونست مثل خیلی از سایت های دیگه پول بگیره ... حالا اینکه کسی فعالیت مهمی انجام میده و انتظارات معجزه داره یکمی همچین دور از انسانیته :)

sinashan

عضو جدید
سلام
من امسال کنکور دادم و با توجه به رتبه ام و علایقم دارم راجع به رشته های مختلف تحقیق می کنم.رتبه ام به عمران دانشگاه های تهران-غیر از خواجه نصیر-نمیرسه(تقصیر خودمه که سر جلسه جو منو گرفت و خواستم به سوالای بیشتری جواب بدم)ولی می تونم عمران نقشه برداری دانشگاه تهران رو قبول بشم،حالا از شما دوستان عزیز عمرانی بی زحمت یه چند تا سوال داشتم ممنون می شم جواب بدید:
1-اول اگه ممکنه یه تعریف مختصر از رشته نقشه برداری به زبان خودتون(نه اون مطالب تکراری معرفی رشته ها!!!) بدید.
2-در حال حاضر بازار کار این رشته به چه صورته؟
3-آیا یه مهندس عمران-عمران می تونه کارای یه نقشه بردار رو انجام بده یا بالعکس؟
4-اختلاف واحد های این دو رشته در چه حده؟کسی می تونه با کارشناسی نقشه برداری یه گرایش عمران رو تو ارشد بخونه؟
5-با توجه به اینکه میشه توی دانشگاه تهران تغییر رشته داد کسی می تونه بعد چند ترم از عمران-نقشه به عمران-عمران بره و اگه می تونه شرط معدلش اینا چنده؟
6-اگه بخوایم از نظر کار میدانی و فیزیکی مقایسه کنیم،فعالیت کدوم قشر بیشتره؟
7-اونجور که من شنیدم مهندس عمران دائما باید با کارگر ها سر و کله بزنه،واقعا درسته؟نقشه بردار چطور؟
در آخر هم اگه سایتی میشناسید که من بتونم کتابای هر دو رشته رو دانلود و مطالعه کنم،ممنون می شم در اختیارم قرار بدید،ببخشید اگه یه کم طولانی شد،فقط خواهشا بدون تعصب و واقع بینانه جواب بدید،بالاخره صحبت از آینده و یه عمر زندگی با این رشته است.بازم ممنون

reza1107

کاربر فعال مهندسی عمران ,
سلام
من امسال کنکور دادم و با توجه به رتبه ام و علایقم دارم راجع به رشته های مختلف تحقیق می کنم.رتبه ام به عمران دانشگاه های تهران-غیر از خواجه نصیر-نمیرسه(تقصیر خودمه که سر جلسه جو منو گرفت و خواستم به سوالای بیشتری جواب بدم)ولی می تونم عمران نقشه برداری دانشگاه تهران رو قبول بشم،حالا از شما دوستان عزیز عمرانی بی زحمت یه چند تا سوال داشتم ممنون می شم جواب بدید:

4-اختلاف واحد های این دو رشته در چه حده؟کسی می تونه با کارشناسی نقشه برداری یه گرایش عمران رو تو ارشد بخونه؟
5-با توجه به اینکه میشه توی دانشگاه تهران تغییر رشته داد کسی می تونه بعد چند ترم از عمران-نقشه به عمران-عمران بره و اگه می تونه شرط معدلش اینا چنده؟

در آخر هم اگه سایتی میشناسید که من بتونم کتابای هر دو رشته رو دانلود و مطالعه کنم،ممنون می شم در اختیارم قرار بدید،ببخشید اگه یه کم طولانی شد،فقط خواهشا بدون تعصب و واقع بینانه جواب بدید،بالاخره صحبت از آینده و یه عمر زندگی با این رشته است.بازم ممنون

درودبرشما.بخاطرقبولی بهتون شادباش میگم
بارخست از اساتید
:cool:
1-اول اگه ممکنه یه تعریف مختصر از رشته نقشه برداری به زبان خودتون(نه اون مطالب تکراری معرفی رشته ها!!!) بدید.

اگه به زبان خودم بخوام توصیف کنم که میگم رشته ای هستش که اشتغال دراون سخت،پرمسئولیت امالذت بخشه وبه دردافرادبادقت،تیز وسختکوش میخوره.(اگرعلاقه داشته باشی)

2-در حال حاضر بازار کار این رشته به چه صورته؟

تاجاییکه بنده دیدم بازارکارخوبی داره امانه به اندازه رشته عمران-عمران.ازنظرمحل کاربخاطراینکه رشته ای اجرایی میباشد،بیشتردرفضاهای بازوبدون سقف میگذره.

3-آیا یه مهندس عمران-عمران می تونه کارای یه نقشه بردار رو انجام بده یا بالعکس؟

بله درکارهای ساده مثل بدست آوردن مختصات ازنقشه بانرم افزار،یاکاربادوربین،تهیه منحنی میزان وپروفیل عرضی،طولی یاخروجی گرفتن ازدوربین و... عمران -عمران هم میتونه.وبرعکس

6-اگه بخوایم از نظر کار میدانی و فیزیکی مقایسه کنیم،فعالیت کدوم قشر بیشتره؟

کارهردو زیاده امادرعمران-عمران گستره فعالیت بیشتره.

7-اونجور که من شنیدم مهندس عمران دائما باید با کارگر ها سر و کله بزنه،واقعا درسته؟نقشه بردار چطور؟

خیر مهندس عمران درجاهای مختلفی میتونه اشتغال داشته باشه که باکارگر-بنا سرکارنداره.مثل فعالیت درحیطه طراحی یانظارت-دفترفنی،تدریس وغیره

درموردسوال4و5 اطلاعاتی ندارم دوستان دیگرهمکاری بفرمایید.

مشاهده پیوست سرفصل دروس کارشناسی نقشه برداری.pdf
مشاهده پیوست سرفصل دروس کارشناسی پیوسته عمران.pdf
به این تاپیک هم سری بزن
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ه-برداری-رشته-خوبی-است؟?p=6632477#post6632477

*MSH*

عضو جدید
سلام علیکم منم ورودی 91 مهندسی عمران دانشگاه شاهد هستم شما اگه میتونید خواجه نصیر عمران عمران بیارید به نظر من بریدخواجه
شاید الان بگیید دانشگاه تهران با خواجه قابل قیاس نیست ولی شاید سال اول و دوم ازتون بپرسن دانشگاه کجا میرید وقتی فارغ اتحصیل شدید دیگه این رشتتونه که با هاتونه و یه جورایی مسیر زنگیتونو تعیین میکنه
البته باید بگم اگه به نقشه برداری علاقه دارید میتونید برید این رشته ولی محیط کارش اکثرا خارج از شهره
در ضمن بازار کار عمران-عمران نسبت به عمران-نقشه برداری و حتی معماری بیشتره و بچه های عمران-عمران 2 واحد نقشه برداری الزامی دارند و 2 واحد نقشه برداری اختیاری (البته بستگی داره کدوم دانشگاه درس بخونید و دروس اختیاری چی باشه)من این ترم نقشه برداری داشتم و در کل درس شیرینی بود
به هر حال این شمایید که میخواهید انتخاب رشته کنید تصمیم با خودتونه در ضمن دانشگاه ما هم دانشگاه خوبیه خواستین اونجا رو هم بزنید :d
یا علی

آخرین ویرایش:

ياسين!

عضو جدید
دوباره سوال دارم در مورد بازرس..مثلا بازرس كار مياد از يه كارگاهي بازديد ميكنه و به اجراي ماده 87 قانون كار درخواست نقشه هاي ساختماني ميكنه و طرف ميره يه پولي به حساب دولت خالي ميكنه اين جريانش چيه آيا لازمه؟

فرزاد پيري

عضو جدید
سلام دوستان يه سوال دارم برای استخراج مقادیر لنگر در جهت x و y در طراحی ستون ها ميتونم از نتایج آنالیز etabs استفاده بكنم برای دسترسی به این مقادیر به کدام قسمت از نرم افزار مربوط رجوع کنم ؟ با تشکر فرزاد

سلام خدمت دوستان من تازه عضو اين باشگاه شدم سوالاتي در رابطه با طراحي سازه دارم شرمنده برای طراحی سازه های بتنی کدام آیین نامه ارجح است ، آیین نامه بتن ایران ( آبا) یا مبحث نهم از مقررات ملی ساختمانی ایران ؟ اصلا ضرورت تدوین مبحث نهم با وجود آبا چه بوده است ؟

sinashan

عضو جدید
دوستان خیلی ممنون از راهنماییتون،می خواستم بدونم کسی رنج تقریبی حقوق یه مهندس نقشه بردار رو میدونه؟