گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

mahdip

عضو جدید
این عکسا کنار توضیحات دوستان یه تعریف خوب از آب دراومد

ببخشید جناب مهندس به نظرتون چه بحثی رو اینجا شروع کنیم؟؟!!!یه چیزی باشه که من و امثال من که کار عملی انجام ندادن بتونن فعالیت کنن و استفاده ببرن

سلام مهندس عزيز
به نظر بنده آنچه كه ميتونه مفيد واقع بشه همين نكات اجرائيه كه توي هيچ كتابي نوشته نشده و فقط با تجربه ، ديدن و پرسيدن بدست مياد
اما من اگر براي يادگيري بخوام مطلبي رو شروع كنم توي تاسيسات اول از فاضلاب بعد لوله سرد و گرم مصرفي بعد كانال و بعد آتشنشاني شروع ميكنم كه توي اين تايپيك متاسفانه به بحث كانال خيلي كم پرداخته شده
در بحث تهويه مطبوع هم اول شناخت دستگاه هاي تهويه مطبوع و كاربرد آنها سپس نحوه اجراي آن من كه هنوز نميدونم دستگاه مثلا زنت (zent)چي هست يا ايرواشر چگونه كار ميكند چطور ميتونم در مورد نصب اون سوال كنم
بعد از همه اينها بحث طراحي ميمونه-به نظر من يك طراح قوي اول بايد اجرائي كار كرده باشه تا بتونه يك طرح كم نقص بده كه متاسفانه در كشور ما اينطور نيست ،اكثرا يا طراح صرف هستند يا مجري صرف
موفق باشيد

reza_esi13

عضو جدید
سلام مهندس عزيز
به نظر بنده آنچه كه ميتونه مفيد واقع بشه همين نكات اجرائيه كه توي هيچ كتابي نوشته نشده و فقط با تجربه ، ديدن و پرسيدن بدست مياد
اما من اگر براي يادگيري بخوام مطلبي رو شروع كنم توي تاسيسات اول از فاضلاب بعد لوله سرد و گرم مصرفي بعد كانال و بعد آتشنشاني شروع ميكنم كه توي اين تايپيك متاسفانه به بحث كانال خيلي كم پرداخته شده
در بحث تهويه مطبوع هم اول شناخت دستگاه هاي تهويه مطبوع و كاربرد آنها سپس نحوه اجراي آن من كه هنوز نميدونم دستگاه مثلا زنت (zent)چي هست يا ايرواشر چگونه كار ميكند چطور ميتونم در مورد نصب اون سوال كنم
بعد از همه اينها بحث طراحي ميمونه-به نظر من يك طراح قوي اول بايد اجرائي كار كرده باشه تا بتونه يك طرح كم نقص بده كه متاسفانه در كشور ما اينطور نيست ،اكثرا يا طراح صرف هستند يا مجري صرف
موفق باشيد

مهندس جان ... من تقاضا دارم كه در مورد ونت لوله هاي فاضلابي و يه مطلب كلي در مورد لوله هاي فاضلاب بيان شود... كه معمولا توي واحد هاي مسكوني محل هاي نصب لوله هاي فاضلابي مشخص هستند : آشپزخانه - حمام - توالت و محل كفشورها ( در تراس يا موتورخانه يا محل كنتور ها و پمپ ها و ... ) و آب باران - حال اين سوال مطرح ميشه كه كدام وسيله بهداشتي ونت مي خوره ؟و كجاي آن ونت بايد قرار بگيرد؟ آيا بالاتر از آب ريز يا پايين تر و بالاي سيفون ؟ و در صورتي كه ونت در ديوار اجرا شود ، محل اجراء آن كجا باشد و در چه ارتفاع ؟
من توي ساختمان هايي كه ديدم ، هركدام توسط مجري به گونه متفاوت اجرا شده بودند و هركدام هم مي خواستي ايراد بگيري ،‌آخرش متوجه مي شدي كه درست هست و در سيستم فاضلاب مشكلي ايجاد نمي كند...اگر لطف كنيد در اين مورد صحبت كنيد و بعد سراغ كانال بريم... تشكر مي كنم

mahdip

عضو جدید
مهندس جان ... من تقاضا دارم كه در مورد ونت لوله هاي فاضلابي و يه مطلب كلي در مورد لوله هاي فاضلاب بيان شود... كه معمولا توي واحد هاي مسكوني محل هاي نصب لوله هاي فاضلابي مشخص هستند : آشپزخانه - حمام - توالت و محل كفشورها ( در تراس يا موتورخانه يا محل كنتور ها و پمپ ها و ... ) و آب باران - حال اين سوال مطرح ميشه كه كدام وسيله بهداشتي ونت مي خوره ؟و كجاي آن ونت بايد قرار بگيرد؟ آيا بالاتر از آب ريز يا پايين تر و بالاي سيفون ؟ و در صورتي كه ونت در ديوار اجرا شود ، محل اجراء آن كجا باشد و در چه ارتفاع ؟
من توي ساختمان هايي كه ديدم ، هركدام توسط مجري به گونه متفاوت اجرا شده بودند و هركدام هم مي خواستي ايراد بگيري ،‌آخرش متوجه مي شدي كه درست هست و در سيستم فاضلاب مشكلي ايجاد نمي كند...اگر لطف كنيد در اين مورد صحبت كنيد و بعد سراغ كانال بريم... تشكر مي كنم

سلام آقاي مهندس رضاي عزيز-اگر توي اين چند روز نميومديد توي سايت نگران ميشديم حتما پيام ميدادم -چشم به اندازه سوادم مينويسم ميبخشيد كمي ابتدائي نوشته شده
من منظور از قسمت "آيا بالاتر از آب ريز يا پايين تر و بالاي سيفون"رو متوجه نشدم اما ونت براي كليه مصرف كننده ها از جمله روشوئي ،توالت ايراني و فرنگي،سينك ظرفشوئي مورد نياز است گرچه بساز بفروش ها نميگذارند اما من جائي نديدم براي كفشوي ونت گذاشته باشند اما كفشوي داخل آشپزخانه را هيچ وقت نبايد به فاضلاب توالت و ... وصل كرد-
ونت روشوئي و سينك كه مشخص است بالاي خود آن اجرا شده و بهتر است تا سقف ادامه پيدا كند كه در بعضي مواقع ونت تمام روشوئي هاي كنار هم را با هم يكي كرده و سپس يك لوله بالا ميبرند كه چون ونت به طور افقي روي ديوار حركت ميكند و احتمال سوراخكاري آن ميباشد ممنوع است و بهتر است اينگونه انجام نشود(شكل سمت راست)-ونت توالت فرنگي بعد از زانو ي توالت و در توالت ايراني بعد از سيفون اجرا ميشود و بهتر است بطور 90 درجه به كنار ديوار هدايت شده و تا سقف برود اما در جائي كه اجراي 90 راه نميدهد(مثلا كف سازي بالا مي آيد) ميتوان تا 45 درجه هم اجرا كرد و لي اگر ونت از بغل گرفته شود احتمال ورود فاضلاب داخل آن است(شكل سمت چپ) اگر موارد مد نظر رو با عكس نشون بديد شايد بهتر بشه روش حرف زد-موفق باشيد
04.jpg05.jpg

mersad20

کاربر فعال
سلام
در محيط خارج ساختمان مسيري جهت دفن لوله فاضلاب حفاري كرديم حالا ميخوايم لوله آب بهداشتي را هم داخل همين حفاري دفت كنيم لوله از جنس 5 لايه هست چه الزاماتي براي اينكار وجود داره ؟

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
سلام
در محيط خارج ساختمان مسيري جهت دفن لوله فاضلاب حفاري كرديم حالا ميخوايم لوله آب بهداشتي را هم داخل همين حفاري دفت كنيم لوله از جنس 5 لايه هست چه الزاماتي براي اينكار وجود داره ؟

سلام
به نظر من الزام خاصی نداره
حدود 10 سانت از هم فاصله داشته باشن و با حداقل 15 سانت خاک نرم پوشیده بشن مشکل خاصی نداره
حالا دوستان اگه موردی داشته باشه لطف میکنن و میفرمایند

Mechan

کاربر فعال
sleeve به معنای روکش هست. وقتی لوله ای رو می خوان از دیوار یا سقف عبور بدن، از یه تکه لوله سایز بزرگتر از خودش به عنوان اسلیو استفاده می کنند تا لوله اصلی حفاظت بشه،باید دقت کرد که اسلیو داخلش خیس و تر نشه تا با مرور زمان خوردگی لوله اصلی رو باعث بشه.
چاه ارت هم بیشتر کار برقی هاست، واسه اینه که اگه برقی هست در بدنه وسایل به زمین انتقال داده بشه و باعث برق گرفتگی طرف نشه.امیدوارم کافی باشند.

اما دوستان انصافا یه سوالی کردم که کسی از اساتید جواب نداد.می تونین کمک کنین تا یه فلوچارت گام به گام برای انجام مراحل تاسیسات مکانیکی توی ساختمان درست کنیم؟ مثلا اولین گام موقع اجرای پی ساختمون چی هست،یا مثلا تو کدوم مرحله از ساختمون فاضلاب رو کار می کنیم؟ تو کدوم مرحله میشه رایزر ها رو نصب کرد؟

منم کاملا موافق نظر مهندس هستم ،
از عزیزان با تجربه خواهش دارم در این موضوع کمک کنند

می تونین کمک کنین تا یه فلوچارت گام به گام برای انجام مراحل تاسیسات مکانیکی توی ساختمان درست کنیم؟​

mahdip

عضو جدید
[اما دوستان انصافا یه سوالی کردم که کسی از اساتید جواب نداد.می تونین کمک کنین تا یه فلوچارت گام به گام برای انجام مراحل تاسیسات مکانیکی توی ساختمان درست کنیم؟ مثلا اولین گام موقع اجرای پی ساختمون چی هست،یا مثلا تو کدوم مرحله از ساختمون فاضلاب رو کار می کنیم؟ تو کدوم مرحله میشه رایزر ها رو نصب کرد؟[/QUOTE]

مهندس بهنام عزيز سلام
اگر دوستان عزيز شروع كنند منم اگر بلد باشم كمك ميكنم ،اصلا چطوره خود شما شروع كنيد به كمك دوستان تكميلش ميكنيم
من در خدمتم

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز

منم کاملا موافق نظر مهندس هستم ،
از عزیزان با تجربه خواهش دارم در این موضوع کمک کنند

می تونین کمک کنین تا یه فلوچارت گام به گام برای انجام مراحل تاسیسات مکانیکی توی ساختمان درست کنیم؟​
به نظرم فکر خوبیه ولی اگه تو تاپیک جدیدی شروع بشه خیلی بهتره
خود شما شروع کنین مطمئن باشید همه دوستان هستن

reza_esi13

عضو جدید
[اما دوستان انصافا یه سوالی کردم که کسی از اساتید جواب نداد.می تونین کمک کنین تا یه فلوچارت گام به گام برای انجام مراحل تاسیسات مکانیکی توی ساختمان درست کنیم؟ مثلا اولین گام موقع اجرای پی ساختمون چی هست،یا مثلا تو کدوم مرحله از ساختمون فاضلاب رو کار می کنیم؟ تو کدوم مرحله میشه رایزر ها رو نصب کرد؟

مهندس مهدي عزيز سلام
اگر دوستان عزيز شروع كنند منم اگر بلد باشم كمك ميكنم ،اصلا چطوره خود شما شروع كنيد به كمك دوستان تكميلش ميكنيم
من در خدمتم[/QUOTE]

سلام
باتشكر از دوستان و مهندس عزيز...
اين كار را اگر انجام دهيم كه خيلي جالب ميشه... و واقعا كارمون را راحت مي كنه... من يك سري مطالب هم نظام مهندسي استان ها جمع كردم كه چون در مطالبم هست ، بايستي پيدايش كنم كه قرار دهم... شما دوستان ذكر كنيد و بنده با همكاري بقيه دوستان هم جمع آوري مي كنيم و با فايل word تكميلش مي كنيم...
خيلي خوب ميشه...

آخرین ویرایش:

reza_esi13

عضو جدید
فرم هاي كنترل نظارت تاسيسات نظام مهندسي اصفهان

فرم هاي كنترل نظارت تاسيسات نظام مهندسي اصفهان

اين فرم ها را كه در نظام مهندسي اصفهان بايد تكميل كرد را قرار مي دهم كه در ارائه فرم مورد نظرمان موثر باشد...

http://esfceo.ir/Upload/file/form tasisat/f1mecanic.pdf

http://esfceo.ir/Upload/file/form tasisat/f2mecanic.pdf

http://esfceo.ir/Upload/file/form tasisat/f3mecanic.pdf

http://esfceo.ir/Upload/file/form tasisat/f4mecanic.pdf

http://esfceo.ir/Upload/file/form tasisat/f5mecanic.pdf

Mechan

کاربر فعال

ممنون مهندس .

من یه پیشنهاد برای شروع فلوچارت گام به گام برای انجام مراحل تاسیسات مکانیکی توی ساختمان
دارم.

اینکه از همین فرمهای کنترل اجرای تاسیسات شروع کنیم
و از همون خط اول فرمها مهندسای باتجربه توضیح بدن که چی هستن و چه چیزایی صحیحه و چه چیزایی غلطه .

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
به نظرم مورد بررسی قرار دادن همین فرم ها خودش یه آموزش جامع و درست حسابی از آب درمیاد البته اگه با حوصله و دونه دونه بریم جلو

respina_518

کاربر فعال
دوستان عزیز خسته نباشید
بسیار تاپیک مفید و ارزشمندی هست.
دوستانی که تجربشون بالاست. سعی کنن از پروژه هاشون عکس بزارن و نظر خواهی کنن.
من خودم حدود 3 ساله که تجربه دارم.
میخوام نظر دوستان رو در مورد انواع ساپورتهای لوله های سنگین زیر سقف بدونم.
بهترین نوع و طرح هایی که خورتون اجرا کردین. عکس بزارین که خیلی بهتره
http://www.xum.ir/images/2014/04/16/mvgorup.jpg

آخرین ویرایش:

reza_esi13

عضو جدید
سلام
به اينجا هم سر بزنيد يه سري چك ليست گذاشتند شايد مفيد بود
http://www.tceo.ir/Page.aspx?DataID=120

مهندس جان اين چك ليست هاي شما كاملا كامل هستند... پس از روي همين ها پيش بريم... تشكر

اينجا يك چك ليست ديگر قرار مي دهم كه بررسي كنيد لطفا...

http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=61d6e5a3bbfde586581e7e1beb62e6b5

آخرین ویرایش:

reza_esi13

عضو جدید
نمونه هاي فاضلابي كار شده در مسكن مهر بهارستان اصفهان

نمونه هاي فاضلابي كار شده در مسكن مهر بهارستان اصفهان

دوستان اين نمونه هاي فاضلابي اول توسط مجري تكميل شد و سپس مهندس ناظر همه را تغيير داد... به گونه اي كه ونت ها را گفت حتما بايد تا زير سقف كشيده شوند ، آب ريزها با يك زانوي 45 درجه ، هم راستا با ونت نباشند ( و فكر كنم دليل اينگونه كار شدن ، به دليل لوله خرطومي ايست كه از زير لوازم شستشو ، مثل ظرف شويي درون آب ريز فاضلاب قرار مي گيرد و باعث نشود كه ونت را مسدود كند ) و در جاهايي كه زانو جهت ونت خورده مي شود ، بايد از آب ريز 60 سانتي متر فاصله داشته باشد ...

حالا دوستان بررسي كنند و نظر بدهند ،‌تشكر

20140301081.jpg20140301082.jpg

reza_esi13

عضو جدید
اين هم باقي عكس ها ...

20140301084.jpg

20140301088.jpg

سوال ديگري هم مطرح مي شود كه آيا اجراء لوله ونت فاضلابي تا زير سقف ، ديواري كه پس از آن پايين قسمتي كه لوله ونت به صورت افقي زير سقف رد مي شود ،‌حالت ايستايي خود را حفظ مي كند و آيا مشكلي براي آن ديوار پيش نمي آيد؟ منظور خراب شدن ديوار و اينكه ارتباط آن قسمت ديوار با سقف قطع مي شود...؟ اين حرفي بوده كه استاد بناء يك ساختمان زد و من را به فكر مشغول كرد...؟؟؟

mahdip

عضو جدید
دوستان عزیز خسته نباشید
بسیار تاپیک مفید و ارزشمندی هست.
دوستانی که تجربشون بالاست. سعی کنن از پروژه هاشون عکس بزارن و نظر خواهی کنن.
من خودم حدود 3 ساله که تجربه دارم.
میخوام نظر دوستان رو در مورد انواع ساپورتهای لوله های سنگین زیر سقف بدونم.
بهترین نوع و طرح هایی که خورتون اجرا کردین. عکس بزارین که خیلی بهتره
http://www.xum.ir/images/2014/04/16/mvgorup.jpg

سلام دوست عزيز
عكس ساپورتي كه گذاشتيد نسبتا خوبه اما اجراي اين روش ميتونه بهتر باشه و روش هاي جديد ،ساده و به مراتب ارزانتر در بازار موجود است
اولا اگر به ساپورت دقت كنيد از دو عدد نبشي كه با لقمه به هم جوش شده استفاده شده است كه اگر روزي بخواهيد مهره زير نبشي را باز كنيد بايد حتما از آچار بوكس استفاده كنيد زيرا كه آچار تخت وارد نميشود همچنين براي قسمت بالاي ساپورت كه با يك عدد ميلگرد به يك نبشي جوش شده يا مهره شده دقت كنيد به جاي آن:به سايت شركت هيلتي ايران مراجعه كنيد
http://38.110.76.204/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=12&Itemid=53 به قسمت انكرها مدل HKD مراجعه شود روش نصب به اينصورت است كه ابتدا سقف با مته نمره 6 سوراخ شده سپس انكر مورد نظر داخل آن جا زده ميشود و چون داخل آن رزوه دارد ميتوانيد با پيچ متري يا ميل ترانس از آن آويز بگيريد كه قابل رگلاژ هم هست و تا 330 كيلوگرم نيروي كشش و 210 كيلو گرم نيروي برش تحمل دارد آخرين قيمتي كه من از اين HKD دارم هر عدد 1500 تومان است البته ايت قطعه در سقف هاي بتني بيشتر كاربرد دارد
در حال حاضر عكس اجرا شده پيدا نميكنم ،حتما در اسرع وقت در سايت قرار ميدم
موفق باشيد

mahdip

عضو جدید

سلام مهندس رضاي عزيز
من كاملا با نظر اون استاد بنا موافقم،اگر به عكس بالا توجه كنيد مشاهد ميشه كه ونت طبقه پائين و فاضلاب طبقه بالا از بالاي ديوار عبور كرده و كاملا اتصال بين ديوار و سقف را قطع و نابود كرده است و ديوار به اصطلاح گيردار نيست و جاي اشكال دارد ،روش صحيح به نظرم اينه كه يا بايد سقف كاذب اجرا شود و لوله ها داخل سقف كاذب باشند و يا بر روي كف اجرا شود و كمي كف سازي بالا مي آيد و گرنه اجراي ونت اينگون جاي اشكال دارد.

mahdip

عضو جدید
سلام عکس سمت راست برای چه کاری استفاده میشه من متوجه نشدم
مرسی
سلام دوست عزيز
در تايپيك 619- 2 تا سوال پرسيده شده بود 1- چاه ارت 2- اسليو كه جهت تكميل صحبت دوستان اين عكسو گذاشتم
شكل سمت راست مربوط به دوستان برقي است كه براي كاهش مقاوت الكتريكي در چاه ارت استفاده ميكنند كه به بنتونيت يا LOM معروف است كه قبلا زغال و نمك و ... استفاده ميكردند كه اين ماده شايد كمي به روزتره و مقاومت الكتريكي خاك رو به زير 5 اهم كاهش ميده شايد هم زير 2 اهم
موفق باشيد

4532mr

عضو
سلام دوست عزيز
در تايپيك 619- 2 تا سوال پرسيده شده بود 1- چاه ارت 2- اسليو كه جهت تكميل صحبت دوستان اين عكسو گذاشتم
شكل سمت راست مربوط به دوستان برقي است كه براي كاهش مقاوت الكتريكي در چاه ارت استفاده ميكنند كه به بنتونيت يا LOM معروف است كه قبلا زغال و نمك و ... استفاده ميكردند كه اين ماده شايد كمي به روزتره و مقاومت الكتريكي خاك رو به زير 5 اهم كاهش ميده شايد هم زير 2 اهم
موفق باشيد

سلام
آهان مرسی لطف کردین
یجایی تو این تایپیک خوندم بعضی از پیمانکاران برای نشون دادن مقاومت 2 اهمی چاه ارت (هنگام تحویل چاه ارت) از یک نوع ماده استفاده میکنند درحالیکه مقاومت اون چاه بالاتره و برای پیچوندن استفاده میکنند
میشه در این مورد بیشتر توضیح بدین
مرسی

4532mr

عضو
چندتا سوال در مورد فاضلاب؟
ونت برای کفشوی ضروریه؟
شیب در لوله کشی ونت باید چطور باشد؟
آیا می توان وقتی چندتا چشمه کنار هم داریم برای اجرای ونت فقط از آخرین چشمه یک ونت گرفت و بقیه چشمه هارو ونت نداد؟
دریچه بازدید و سیخ زن کجاها لازم و ضروریه؟
آیا اگه فاضلاب روی کف اجرا بشه سیخ زن یا دریچه بازدید میتونیم بگذاریم؟

4532mr

عضو
دوستان همانطور که میدونید یکی از مهمترین قسمت های نظارت تاسیساتی اجرای صحیح دودکش پکیج یا آبگرمکن و دودکشهای بخاری هستش که کمتر مورد بحث قرار گرفته (از جمله طول مجاز لوله افقی دودکش، جنسهای مورد استفاده برای دودکش، سایزهای لوله های مورد استفاده و هرچی که دوستان فکر میکنن مفیده)
دوستان اگه نکاتی به ذهنشون میرسه لطف کنن قرار بدن
اگه با عکس توضیح بدن خیلی مفیدتر خواهد بود

4532mr

عضو
دوستان میخواستن در مورد کانال کشی توضیح بدن
خوب یا علی . . .
بپرسم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ابعاد دهانه کولرهای رایج و ابعاد مجاز کانالهای اصلی و فرعی و سپس ابعاد دریچه هاشون
همچنین نحوه محاسبه آنها

4532mr

عضو
یه پیشنهاد داشتم
بهتر نیست در مورد نظارت و طراحی و اجرای تاسیسات برقی تایپیک جدید ایجاد کنیم یا در همین تایپیک مطرح بشه
عزیزان نظر بدن و شروع کنن
همونقدر که تاسیسات مکانیکی برامون لازمه تاسیسات برقی هم لازمه نه؟

بالا