گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

pedram2011

عضو جدید
شرح وظایف ناظر تاسیسات مکانیکی

شرح وظایف ناظر تاسیسات مکانیکی

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل کافی بودن اطلاعات موجود در نقشه های تاسیسات مکانیکی
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل مصالح تاسیسات مکانیکی از نظر تهیه ، حمل ، نگهداری و استفاده از لحاظ انطباق با نقشه ها و مشخصات فنی و استانداردهای ملی ایران
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل امکانات تاسیسات موجود در محل شامل آب ، فاضلاب ، گاز و نحوه اتصال تاسیسات ساختمان به شبکه های مربوط شهری
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل ضرورت اقدامات خاص در موقع تخریب و گودبرداری از نظر تاسیسات مکانیکی (علمک گاز و تعرفه آب) http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل وضعیت و موقعیت مکانی و ارتفاعی اجزای تاسیسات مکانیکی در تمام مراحل اجرای ساختمان (فونداسیون ، سقف ، کانال کشی ، لوله کشی ، پایان کار)
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل نصب ، کارگذاری و اجرای تجهیزات و لوازم تاسیساتی شامل مجموعه شیرها ، شیرفلکه ها ، پمپ ها و موارد مشابه و عایقکاریهای لازم و رعایت الزامات مربوط به آن طبق مقررات ملی ساختمان ( مباحث 14 و 16 و19)
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل نحوه اجرای تجهیزات و لوازم تامین و توزیع آب گرم و سردمصرفی (از جمله پکیج ، شوفاژ و...)و رعایت الزامات مربوط به آن طبق مقررات ملی ساختمان ( مباحث 14و16 )
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل نحوه اجرای تجهیزات و لوازم سیستم جمع آوری ، تصفیه یا دفع فاضلاب و تعبیه هواکش از نظر مکانیکی و رعایت الزامات مربوط به آن طبق مقررات ملی ساختمان ( مبحث 16 )
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل نحوه اجرای تجهیزات و لوازم سیستم تهیه ، توزیع و ذخیره سازی سوخت ( گاز ، گازوئیل ، نفت ) و رعایت الزامات مربوط به آن طبق مقررات ملی ساختمان ( مبحث 14 )
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل اجرای سیستم های کنترل دستگاهها به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل اجرای سیستم های قطع کننده لرزه ای در تاسیسات مکانیکی
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل نحوه اجرای تجهیزات و لوازم سیستم تهویه مطبوع و تامین هوای تازه و رعایت الزامات مربوط به آن طبق مقررات ملی ساختمان ( مبحث 14 )
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل نحوه اجرای کانال های کولر و نصب و راه اندازی کولرها
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل نحوه اجرای سیستم تخلیه هوای آلوده (از جمله دودکش طبق نظام مهندسی اصفهان) (مباحث 14 و 17 )
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- کنترل نحوه نصب و بهره برداری ایمن آسانسورها و پله های برقی از لحاظ مکانیکی (مبحث 15 )
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif- مستند سازی ( شامل ارائه گزارش و عکس برداری و ... ) و ثبت و تکمیل دفترچه اطلاعات ساختمان در حیطه وظایف خود

آخرین ویرایش:

Mechan

کاربر فعال
سلام خدمت همه مهندسای عزیز ،
چقدر خلوت شده اینجا!!!

یه سوال مهم دارم در مورد امور مالیاتی ،
دو تا عکس ضمیمه کردم از سایت امور مالیاتی ، مربوط به تاریخ شروع فعالیت و سالی مالی و میزان کارکرد --- و یکی اش هم مزبوط به شماره حساب.

maliat2.jpg
می خواستم بدونم چه جوری این قسمتا تکمیل کنم و از طرفی کدوم شماره حساب بدم تا مالیات بی دلیل ازم کسر نشه ؟

پیوست ها

• maliat.jpg
    maliat.jpg
    44.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

pedram2011

عضو جدید
سلام خدمت همه مهندسای عزیز ،
چقدر خلوت شده اینجا!!!

یه سوال مهم دارم در مورد امور مالیاتی ،
دو تا عکس ضمیمه کردم از سایت امور مالیاتی ، مربوط به تاریخ شروع فعالیت و سالی مالی و میزان کارکرد --- و یکی اش هم مزبوط به شماره حساب.

مشاهده پیوست 227724
می خواستم بدونم چه جوری این قسمتا تکمیل کنم و از طرفی کدوم شماره حساب بدم تا مالیات بی دلیل ازم کسر نشه ؟

سلام خدمت حضرتعالی . تاریخ شروع فعالیت = تاریخ صدور اولین پروانه (درج شده در پروانه ) سال مالی = 1 فروردین شماره حساب = اهمیت نداره که چه حسابیه مثلا اینکه حتما باید شماره حساب نظام مهندسیت رو بدی یا غیره (مالیات به موجودی این حساب بستگی نداره مالیات بر اساس سی دی ارسالی از سوی نظام و سی دی ارسالی از طرف شهرداری و گزارش فصیلی و گزارش سالیانه ات و اگر نیاز به دفترچه هزینه و درآمد داشتی تعیین میشه نه چیز دیگه)
فقط یه جایی سوال میکنه و حتی نوشته که شما موظف به وارد نمودن مالیات بر ارزش افزوده هستین در صورتی که اصلا اینگونه نیست واسه این مورد تاریخ انتخاب نکن و رقم را صفر وارد کن ... اعضای حقیقی فاقد مالیات بر ارزش افزوده هستن
زنده باشی . شما هم اطلاعات و دانسته هات را با ما سهیم شو لطفا هرچند از دید خودت بی ارزش باشه .

Mechan

کاربر فعال
سلام خدمت حضرتعالی . تاریخ شروع فعالیت = تاریخ صدور اولین پروانه (درج شده در پروانه ) سال مالی = 1 فروردین شماره حساب = اهمیت نداره که چه حسابیه مثلا اینکه حتما باید شماره حساب نظام مهندسیت رو بدی یا غیره (مالیات به موجودی این حساب بستگی نداره مالیات بر اساس سی دی ارسالی از سوی نظام و سی دی ارسالی از طرف شهرداری و گزارش فصیلی و گزارش سالیانه ات و اگر نیاز به دفترچه هزینه و درآمد داشتی تعیین میشه نه چیز دیگه)
فقط یه جایی سوال میکنه و حتی نوشته که شما موظف به وارد نمودن مالیات بر ارزش افزوده هستین در صورتی که اصلا اینگونه نیست واسه این مورد تاریخ انتخاب نکن و رقم را صفر وارد کن ... اعضای حقیقی فاقد مالیات بر ارزش افزوده هستن
زنده باشی . شما هم اطلاعات و دانسته هات را با ما سهیم شو لطفا هرچند از دید خودت بی ارزش باشه .

خیلی ممنون از راهنمایی های ارزنده ات مهندس ، امیدوارم همیشه موفق باشی ،
من فعلا از محضر مهندسای باتجربه استفاده می کنم ولی اگه مطلبی رو مفید دیدم با اجازه مهندسای عزیز بیان میکنم تا حداقل یادآوری بشه.

سوال دیگه من اینه گزارش فصلی منظور پاییز و زمستان و... است و شامل ما مهندسها میشه یا مربوط به معاملات فصلی. و الان که من در مرحله پیش ثبت نام هستم و کد اقتصادی ام هنوز نیومده نیاز گزارش فصلی بدم ؟

pedram2011

عضو جدید
خیلی ممنون از راهنمایی های ارزنده ات مهندس ، امیدوارم همیشه موفق باشی ،
من فعلا از محضر مهندسای باتجربه استفاده می کنم ولی اگه مطلبی رو مفید دیدم با اجازه مهندسای عزیز بیان میکنم تا حداقل یادآوری بشه.

سوال دیگه من اینه گزارش فصلی منظور پاییز و زمستان و... است و شامل ما مهندسها میشه یا مربوط به معاملات فصلی. و الان که من در مرحله پیش ثبت نام هستم و کد اقتصادی ام هنوز نیومده نیاز گزارش فصلی بدم ؟

بله منظور پاییز و زمستانه یعنی اگه در طول سه ماهه پاییز «تاریخ ثبت قراردادت در سازمانه » ،تا یکماه بعد از فصل پاییز یعنی حداکثر تا آخر دی باید گزارش فصلی بدین و به طریق مشابه برای سایر فصول که شامل مهندسان نظام مهندسی هم میشود ...در سایت امور مالیاتی لینک راهنمای مهندسان نظام مهندسی موجوده ... اگه در فصلی مثلا بهار قراردادی ثبت نکرده ای نیاز به ارائه گزارش فصلی برای فصل بهار نداری ولی اگر در تابستان قرار داد ثبت شده در سازمان داری باید تا حداکثر آخر مهر گزارش فصل تابستان را بدین ... کد اقتصادی نیاز نیست چون واسه خیلیها نیومده با کد رهگیری وارد نرم افزار شوید تا از شما رفع تکلیف بشه ... برای راهنمایی بیشتر از مسئول مالیاتی تون در حوزه مالیات یا امور مالیاتی سازمان نظام مهندسی مستقر در سازمان سئوال بفرمایین چون نظر علما بخصوص مسئول مالیاتی تون مهمه تا با مشکل مواجه نشید...
کار در نظام مهندسی کار «حرفه ای » محسوب میشه و بیزنس ...مهندسای باتجربه فوت کوزه گری را قطعا به من و شما جسارتا نمیگن و بیان خیلی مسائل کاری نه از روی خساست یا بخل یا غیره بلکه اصولا در جای عمومی خوشایند نیست ... لذا من و شما بدیهیات را بیان میکنیم ... بنابر این لطفا یادآوری هاتون را مکتوب کنید تا من هم استفاده کنم . حداقل به ازای هر سئوال یک یادآوری معامله بدی نباید باشه.زنده باشین و پیروز

آخرین ویرایش:

Mechan

کاربر فعال
بله منظور پاییز و زمستانه یعنی اگه در طول سه ماهه پاییز «تاریخ ثبت قراردادت در سازمانه » ،تا یکماه بعد از فصل پاییز یعنی حداکثر تا آخر دی باید گزارش فصلی بدین و به طریق مشابه برای سایر فصول که شامل مهندسان نظام مهندسی هم میشود ...در سایت امور مالیاتی لینک راهنمای مهندسان نظام مهندسی موجوده ... اگه در فصلی مثلا بهار قراردادی ثبت نکرده ای نیاز به ارائه گزارش فصلی برای فصل بهار نداری ولی اگر در تابستان قرار داد ثبت شده در سازمان داری باید تا حداکثر آخر مهر گزارش فصل تابستان را بدین ... کد اقتصادی نیاز نیست چون واسه خیلیها نیومده با کد رهگیری وارد نرم افزار شوید تا از شما رفع تکلیف بشه ... برای راهنمایی بیشتر از مسئول مالیاتی تون در حوزه مالیات یا امور مالیاتی سازمان نظام مهندسی مستقر در سازمان سئوال بفرمایین چون نظر علما بخصوص مسئول مالیاتی تون مهمه تا با مشکل مواجه نشید...
کار در نظام مهندسی کار «حرفه ای » محسوب میشه و بیزنس ...مهندسای باتجربه فوت کوزه گری را قطعا به من و شما جسارتا نمیگن و بیان خیلی مسائل کاری نه از روی خساست یا بخل یا غیره بلکه اصولا در جای عمومی خوشایند نیست ... لذا من و شما بدیهیات را بیان میکنیم ... بنابر این لطفا یادآوری هاتون را مکتوب کنید تا من هم استفاده کنم . حداقل به ازای هر سئوال یک یادآوری معامله بدی نباید باشه.زنده باشین و پیروز

ممنون مهندس ، من بازهم میگم در حد یک دانشجو از محضر شما اساتید استفاده میکنم .
ولی یه نکته که چون من تو مباحث ندیدم باشه در مورد مقاطع معادل دودکش ها بود که معادل مقطع دایره ای ومستطیلی یک جدول هست که میزارم امیدوارم مفید باشه :

1385311239_pages-from-nfpa-54.jpg
البته بهترین مقطع برای دودکش ها مقاطع دایره ای هستند بخاطر اینکه مقاطع چهار گوش در گوشه ها عمل توربیولانس اتفاق می افته و از قدرت مکش کاسته میشه.
مقطع مربع نسبت به مقطع مستطیل بهتر است ، هر چقدر نسبت طول به عرض بیشتر باشه مکش کمتر میشه .

آخرین ویرایش:

Mechan

کاربر فعال
یه نکته تجربی که مجریان گاز بیشتر با آن سروکار داشتن در مورد تست نشتی گاز است که بعضی نشتی ها از منطقه جوش قسمتهایی که در گوشه های دیوارها یا نقاطی که جوشکاری آنها دشوار است اتفاق می افتد که دور از دیدرس هستند ،
بعضی نشتی ها هم بخاطر جوشکاری ناقص اتفاق می افتد و این نوع نشتی معمولا مثل نشتی از شیرها یا ترک در بدنه لوله یا از جای کنتور در 1-2 ساعت اول بروز نمی کند ومعمولا چند ساعت بعد بروز می دهد ، وقتی پاس اول جوش زده شد چون گل جوش کاملا زده نمیشه لذا پاس دوم که روی آن جوشکاری میشه ناقص میشه و نشتی به مرور زمان از آن ناحیه ظاهر میشه .

pedram2011

عضو جدید
ممنون مهندس ، من بازهم میگم در حد یک دانشجو از محضر شما اساتید استفاده میکنم .
ولی یه نکته که چون من تو مباحث ندیدم باشه در مورد مقاطع معادل دودکش ها بود که معادل مقطع دایره ای ومستطیلی یک جدول هست که میزارم امیدوارم مفید باشه :

مشاهده پیوست 227836
البته بهترین مقطع برای دودکش ها مقاطع دایره ای هستند بخاطر اینکه مقاطع چهار گوش در گوشه ها عمل توربیولانس اتفاق می افته و از قدرت مکش کاسته میشه.
مقطع مربع نسبت به مقطع مستطیل بهتر است ، هر چقدر نسبت طول به عرض بیشتر باشه مکش کمتر میشه .

در تکمیل مطالب خیلی خوب شما مقطع دايره بهترين شكل براي دودكش مي باشد.زيرا دود در آن بصورت مارپيچ حركت مي كند . در مقطع مربع شكل به علت وجود آشفتگي در گوشه هاي دود كش ،مكش آن نسبت به مقطع دايره اي كمتر مي باشد .مقطع مستطيل زياد مناسب نبوده و كشش آن از مقطع مربع كمتر مي باشد .قابل ذكر است هرچه نسبت طول به عرض بيشتر باشد مكش كمتر مي شود.
دراندازه هاي كوچك عموما مقطع دودكش را دايره اي شكل در نظر مي گيرند و قطعات آن نيز پيش ساخته و آماده مي باشد .درابعاد و اندازه هاي بزرگ چون دودكش آماده به شكل دايره وجود ندارد و همچنين به دليل اينكه مقطع دايره اي فضاي بيشتري را مي گيرد ، دودكش را با مقطع مستطيل و يا دايره بوسيله مصالح ساختماني مي سازند .درمواردي كه عرض فضاي عبور دودكش كم باشد آنرا به شكل مستطيل طراحی مي نمايند. اگر دودكش با سطع مقطع مستطيل انتخاب شود نسبت طول به عرض آن معمولا 1.5 فرض مي شود b / a = 1.5 نسبت طول به عرض
- محاسبه سطح مقطع دودكش :
لازمست سطح مقطع دودكش طوري انتخاب شود كه دود براحتي از آن تخليه گردد.​
اگرسطح مقطع كم انتخاب شود،سرعت دود در آن زياد بوده و توليد صدا خواهد كرد و احتمالا كشش آن نيز مناسب نمي باشد.​
چنانچه سطح مقطع زياد محاسبه گردد سرعت دودكم شده و درجه حرارت پايين آمده ودر نتيجه از كشش دودكش مي كاهد .​
بطور تقریبی قطر دودکش های فلزی تا ظرفیت دیگ حدود 400000kcal/hr با سوخت گازرا میتوان از فرمول(0.5^ A=0.02Q/(H و در ظرفیت های بالاتر از فرمول( D=0.034((Q(1+0.0001Z))^0.5محاسبه می کنند که A (سطح مقطع دودکش بر حسب سانتیمتر مربع ) Q (ظرفیت حرارتی دیگ بر حسب کیلوکالری بر ساعت ) )Hارتفاع دودکش برحسب متر) D (قطر دودکش برحسب سانتیمتر) و Z (ارتفاع از سطح دریا محل نصب دودکش ) است و ^ نماد توان.
جدولی که شما گذاشتین برای ظرفیت های کم مفیده با توجه به این نکته که http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gifدر مبحث جهاردهم صفحه 121 ذکر شده که سطح مقطع دودکش با مکش طبیعی ، در هیچ حالتی نباید از 7850 میلیمتر مربع (12.2 اینچ مربع ) کمتر باشه که در این جدول هم رعایت شده . http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/star.gifالبته جدولی در صفحه 40 کتاب طراحی موتورخانه دکتر محمدرضا سلطاندوست ویرایش دوم هم برای دیگ ها با ظرفیت های مختلف و ارتفاع دودکش های مختلف با مفاطع دایره یا چهارگوش ارائه شده که اندکی با اعداد جدول فوق متفاوت است .
مهندس کارت عالی بود حتما ادامه بده لطفا . ممنون

آخرین ویرایش:

respina_518

کاربر فعال
دوستان عزیز در مورد بیمه شدن مهندسان تحت نظر سازمان نظام مهندسی تجربه ای دارن؟ خوبه؟ محدودیتی ایجاد نمیکنه؟ هزینش چقدره؟

Mechan

کاربر فعال
یه سوال مهم در مورد مدت تعهد بازرسین گاز داشتم ، ظاهرا طبق مبحث 22 این تعهد دو ساله است ، آیا کسی از مهندسای عزیز اطلاع خاصی از این مورد داره ؟
1391675245_844.jpg

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
یه سوال مهم در مورد مدت تعهد بازرسین گاز داشتم ، ظاهرا طبق مبحث 22 این تعهد دو ساله است ، آیا کسی از مهندسای عزیز اطلاع خاصی از این مورد داره ؟
مشاهده پیوست 228020
سلام
البته این مبحث 22 هنوز جا نیفتاده..
تو خراسان رضوی یه قرار داد هست که موقع تایید لوله کشی از مالک امضا گرفته میشه و تو اون مالک تعهد میکنه هرسال بازرسی رو انجام بده و همه چیز رو چک کنه..
اما اینها و متنی که شما گذاشتین با اصل مسئولیت فرق میکنه مثلن اتاقی که نباید گاز دارباشه یا اصلن دودکشی در کار نبوده و .... این بازرسی سالانه یا دوسالانه برای نگهداشتن وضع موجوده ... اگه مشکلی از اساس وجود داشته باشه به نظرم بازم مسئولیت با ناظری هست که اولین بار سیستم رو تایید کرده

Mechan

کاربر فعال
سلام
البته این مبحث 22 هنوز جا نیفتاده..
تو خراسان رضوی یه قرار داد هست که موقع تایید لوله کشی از مالک امضا گرفته میشه و تو اون مالک تعهد میکنه هرسال بازرسی رو انجام بده و همه چیز رو چک کنه..
اما اینها و متنی که شما گذاشتین با اصل مسئولیت فرق میکنه مثلن اتاقی که نباید گاز دارباشه یا اصلن دودکشی در کار نبوده و .... این بازرسی سالانه یا دوسالانه برای نگهداشتن وضع موجوده ... اگه مشکلی از اساس وجود داشته باشه به نظرم بازم مسئولیت با ناظری هست که اولین بار سیستم رو تایید کرده
البته چون استان ما تعهدی از بابت رعایت نکات ایمنی از مالک گرفته نمیشه من خودم یک متنی آماده کردم که طبق اون باید مالک خودش نکات ایمنی رو چک کنه و از مالک امضا و اثر انگشت میگیرم ،
و یکی رو ضمیمه پرونده میکنم و یکی رو پیش خودم بایگانی میکنم و در ملاحضات پرونده می نویسم که بعد توجیح شفاهی نکات ایمنی مالک از ایشان تعهد کتبی در دو نسخه یکی ضمیمه پرونده و یکی پیش بازرس بایگانی شده است و مهر وامضا میکنم .
نمی دونم نظر مهندسان عزیز چیه ؟
آیا این کار من بعدا قابل استناد در مراجع قضایی میشه ؟

pedram2011

عضو جدید
البته چون استان ما تعهدی از بابت رعایت نکات ایمنی از مالک گرفته نمیشه من خودم یک متنی آماده کردم که طبق اون باید مالک خودش نکات ایمنی رو چک کنه و از مالک امضا و اثر انگشت میگیرم ،
و یکی رو ضمیمه پرونده میکنم و یکی رو پیش خودم بایگانی میکنم و در ملاحضات پرونده می نویسم که بعد توجیح شفاهی نکات ایمنی مالک از ایشان تعهد کتبی در دو نسخه یکی ضمیمه پرونده و یکی پیش بازرس بایگانی شده است و مهر وامضا میکنم .
نمی دونم نظر مهندسان عزیز چیه ؟
آیا این کار من بعدا قابل استناد در مراجع قضایی میشه ؟

درود بر شما .تعهد کتبی کار خوب و معقولی هستش البته این تعهد کتبی هم اصول و فنون نگارش درش خیلی حائز اهمیته که حکم تعهد ترکمنچای برای مالک نداشته باشه و کلیه مسئولیت ها رو از ناظر رفع نکنه و تنها جنبه تذکر و یادآوری داشته باشه چون در غیر اینصورت اینگونه تعهدات در مراجع صالحه قطعا فاقد اعتباره ... در ضمن خدا نکنه دچار مشکل بشین که با انواع و اقسام توجیهات از سوی مالک در امضای این برگه مواجه خواهید شد که قاضی رو که هیچ حتی خودتون رو هم مجاب میکنه که ... ( از همون مسائل غیر قابل بیان در جای عمومیه )... ولی در حیث المجموع کاچی بهتر از هیچی ... ولی به «نظر من» انگشت نگاری از مالک اصولا کار درستی نیست متاسفانه قبح خیلی مسائل از میان رفته ، ولی زندگی یعنی ریسک ... در ضمن قطعا مالکی که شما با اون مواجه شدین و حاضر به این کار شده اصولا فرد بسیار شریفی بوده ولی همه انسانها یک جور نیستن ... خودتون رو جای مالک بگذارید پول میدی برای امضا هزار نوع تملق میکنی و اثر انگشت هم باید بزنی !! باز هم میگم این نظر منه «امضا» با «اثر انگشت» از نظر مفهومی و وجه متفاوته ... کما اینکه سواد و شخصیت مالکین متفاوته ... باز هم میگم کاچی بهتر از هیچی ولی کاچی داریم تا کاچی...

Mechan

کاربر فعال
درود بر شما .تعهد کتبی کار خوب و معقولی هستش البته این تعهد کتبی هم اصول و فنون نگارش درش خیلی حائز اهمیته که حکم تعهد ترکمنچای برای مالک نداشته باشه و کلیه مسئولیت ها رو از ناظر رفع نکنه و تنها جنبه تذکر و یادآوری داشته باشه چون در غیر اینصورت اینگونه تعهدات در مراجع صالحه قطعا فاقد اعتباره ... در ضمن خدا نکنه دچار مشکل بشین که با انواع و اقسام توجیهات از سوی مالک در امضای این برگه مواجه خواهید شد که قاضی رو که هیچ حتی خودتون رو هم مجاب میکنه که ... ( از همون مسائل غیر قابل بیان در جای عمومیه )... ولی در حیث المجموع کاچی بهتر از هیچی ... ولی به «نظر من» انگشت نگاری از مالک اصولا کار درستی نیست متاسفانه قبح خیلی مسائل از میان رفته ، ولی زندگی یعنی ریسک ... در ضمن قطعا مالکی که شما با اون مواجه شدین و حاضر به این کار شده اصولا فرد بسیار شریفی بوده ولی همه انسانها یک جور نیستن ... خودتون رو جای مالک بگذارید پول میدی برای امضا هزار نوع تملق میکنی و اثر انگشت هم باید بزنی !! باز هم میگم این نظر منه «امضا» با «اثر انگشت» از نظر مفهومی و وجه متفاوته ... کما اینکه سواد و شخصیت مالکین متفاوته ... باز هم میگم کاچی بهتر از هیچی ولی کاچی داریم تا کاچی...
ممنون مهندس،

من متن تعهد که میگیرم رو میزارم اینجا تا ببینید که طبق مبحث 17 ولاغیر :

17.jpg

مهندس به قول شاعر که میگه وقتی شهر بی کلانتر باشه قورباغه هفت تیر کش میشه ! حکایت ماست.
متاسفانه هنوز هیچ حمایت خاصی از مهندس بازرس گاز نمیشه و فعلا تعهد 30 ساله تو محاکم قضایی داره و این با هیچ منطق وعقل سلیمی سازگار نیست ! وهمه مسئولیت های حقوقی بر گردن یک مهندس بازرس انداخته شده .
پس وجود این خلا حداقل باید از طرف خود مهندس پر بشه .
تو محاکم قضایی همه چیز رو هم انکار بکنند که جعلی هستش ولی اثر انگشت قابل انکار نیست . به همین خاطر بنده اثر انگشت هم میگیرم.
در هر حال بالاخره باید سندی دال بر اینکه مالک رو بازرس گاز توجیه شفاهی و کتبی کرده در مورد نکات ایمنی باشه مطمئنا بی تاثیر نیست.

pedram2011

عضو جدید
ممنون مهندس،

من متن تعهد که میگیرم رو میزارم اینجا تا ببینید که طبق مبحث 17 ولاغیر :

مشاهده پیوست 228259

مهندس به قول شاعر که میگه وقتی شهر بی کلانتر باشه قورباغه هفت تیر کش میشه ! حکایت ماست.
متاسفانه هنوز هیچ حمایت خاصی از مهندس بازرس گاز نمیشه و فعلا تعهد 30 ساله تو محاکم قضایی داره و این با هیچ منطق وعقل سلیمی سازگار نیست ! وهمه مسئولیت های حقوقی بر گردن یک مهندس بازرس انداخته شده .
پس وجود این خلا حداقل باید از طرف خود مهندس پر بشه .
تو محاکم قضایی همه چیز رو هم انکار بکنند که جعلی هستش ولی اثر انگشت قابل انکار نیست . به همین خاطر بنده اثر انگشت هم میگیرم.
در هر حال بالاخره باید سندی دال بر اینکه مالک رو بازرس گاز توجیه شفاهی و کتبی کرده در مورد نکات ایمنی باشه مطمئنا بی تاثیر نیست.

مهندس جان جهت یاد آوری ! شما ابتدا در مورد مبحث 22 سوال داشتین که در مورد بازرسی بود و طبق بند 22-8-3 وظایف بازرس روشن و غیر قابل رفع مسئولیت به غیر است ... در مورد خوب یا بد تعهدنامه ضمیمه شده توسط شما نظری ندارم ... در مورد شعری که گذاشتید می تونم در مورد منظورتون پیرامون واژه کلانتر حدسهایی بزنم ولی در مورد واژه قورباغه !! امیدوارم که حدس من اشتباه باشه ... اگه کسی که اعضای خانوادش در اثر حادثه به رحمت ایزدی پیوسته یا زیان مادی بهش خورده و زندگیش نابود شده و به ناچار مجبور شده دنبال مقصر باشه و به مراجع صالحه رجوع کنه را شما قورباغه میدونید که من صحبتی ندارم و برای خودم متاسفم اگه نه منظور دیگه ای داشتید (که امیدوارم همینطور باشه) باز هم من متوجه نشدم ....محض اطلاع«اثر انگشت هم قابل انکاره» جهت روشن شدن موضوع از کارشناس دادگستری سازمان نظام مهندسی سوال بفرمایید کما اینکه بازجو اظهارات متهم را مکتوب میکنه و متهم انگشت میزنه و مجرم میشه و بعد با اخذ وکیل و راهکارهای وکیل از وی رفع اتهام میشه و تبرئه... در ضمن انکار و جعل دو کلمه با مفاهیم متفاوته و من از جعل صحبت نکردم کما اینکه امضا هم با خط شناسی قابل تشخیص هست که جعلی هست یا نه... بنده هم عرض کردم کاچی بهتر از هیچی ! شما هم تعهدتون را بیشتر از کاچی تصور نکن ... موفق باشید .

آخرین ویرایش:

Mechan

کاربر فعال
مهندس جان جهت یاد آوری ! شما ابتدا در مورد مبحث 22 سوال داشتین که در مورد بازرسی بود و طبق بند 22-8-3 وظایف بازرس روشن و غیر قابل رفع مسئولیت به غیر است ... در مورد خوب یا بد تعهدنامه ضمیمه شده توسط شما نظری ندارم ... در مورد شعری که گذاشتید می تونم در مورد منظورتون پیرامون واژه کلانتر حدسهایی بزنم ولی در مورد واژه قورباغه !! امیدوارم که حدس من اشتباه باشه ... اگه کسی که اعضای خانوادش در اثر حادثه به رحمت ایزدی پیوسته یا زیان مادی بهش خورده و زندگیش نابود شده و به ناچار مجبور شده دنبال مقصر باشه و به مراجع صالحه رجوع کنه را شما قورباغه میدونید که من صحبتی ندارم و برای خودم متاسفم اگه نه منظور دیگه ای داشتید (که امیدوارم همینطور باشه) باز هم من متوجه نشدم ....محض اطلاع«اثر انگشت هم قابل انکاره» جهت روشن شدن موضوع از کارشناس دادگستری سازمان نظام مهندسی سوال بفرمایید کما اینکه بازجو اظهارات متهم را مکتوب میکنه و متهم انگشت میزنه و مجرم میشه و بعد با اخذ وکیل و راهکارهای وکیل از وی رفع اتهام میشه و تبرئه... در ضمن انکار و جعل دو کلمه با مفاهیم متفاوته و من از جعل صحبت نکردم کما اینکه امضا هم با خط شناسی قابل تشخیص هست که جعلی هست یا نه... بنده هم عرض کردم کاچی بهتر از هیچی ! شما هم تعهدتون را بیشتر از کاچی تصور نکن ... موفق باشید .
مهندس منظورم این نبود کلی گفتم،
کلا احساسی برخورد نکنید،
به کسی از مردم من لقب بدی ندادم،
ولی متاسفانه خیلی ها هم سو استفاده میکنند از این خلا قوانین منظورم اونا
بود،
محض اطلاع بگم این متن با اندکی تغییر 4 نسخه در نظام مهندسی تهران اجرا میشه

آخرین ویرایش:

pedram2011

عضو جدید
مهندس منظورم این نبود کلی گفتم،
کلا احساسی برخورد نکنید،
به کسی از مردم من لقب بدی ندادم،
ولی متاسفانه خیلی ها هم سو استفاده میکنند از این خلا قوانین منظورم اونا
بود،
محض اطلاع بگم این متن با اندکی تغییر 4 نسخه در نظام مهندسی تهران اجرا میشه
ممنون .
مهندس دو تا سوال :
1. اگه مالکی حاضر نشد برگه تعهد (متن ضمیمه ) را امضا کنه و انگشت بزنه عکس العمل شما چیه و به بیان دیگه چکار باید کرد ؟
2.چه موقع مالک از ناظر طرح شکایت می کنه و شکایتش اصولا قابل طرح و بررسیه؟

Mechan

کاربر فعال
ممنون .
مهندس دو تا سوال :
1. اگه مالکی حاضر نشد برگه تعهد (متن ضمیمه ) را امضا کنه و انگشت بزنه عکس العمل شما چیه و به بیان دیگه چکار باید کرد ؟
2.چه موقع مالک از ناظر طرح شکایت می کنه و شکایتش اصولا قابل طرح و بررسیه؟

من طبق میحث 17 توضیح میدم بهشون که ما باید مالک رو توجیه شفاهی کنیم نکات ایمنی رو و بعدش تعهد کتبی برای رعایت این نکات بگیریم و فعلا که همه مالکین
بدون استثنا و با کمال میل امضا کردن . موردی نداشتم که امضا نکنه.
و اگه امضا نکنن اختیار خودشون و من به نظرشون احترام قایل میشم و پایان کار تحویلشون میدم بعد تایید.

معمولا مالکین یا بخاطر خسارت مادی و جانی ناشی از انفجار یا گاز گرفتگی شکایت میکنند و دنبال متهم میگردند ،
با اینکه همه این موارد در بیمه مسئولیت مهندسی متعهد شدند که جبران خسارت بشه ولی نکته مهم از تعهد فقط نشان دادن با سند و مدرک اینکه
مهندس ناظر به وظایف خود عمل کرده نیست ، علاوه بر آن به نوعی حداقل از لحاظ روانی متعهد کردن مالک به رعایت نکات ایمنی مهم در استفاده از وسایل گاز سوزه .(گوشزد ویادآوری)
چون خسارت مادی میشه جبران کرد ولی خسارت جانی با هیچ پول وثروتی نمیشه جبران کرد .

تا اونجا که من میدونم در برخی از استانها به خاطر تدبیر خوب نظام مهندسی با دادگستری استان مکاتبات لازم رو برای تعهد 5 ساله مهندس ناظر انجام دادند و این خیلی خوبه .
البته این تعهد بهتره مثل نظام مهندسی تهران در نقشه های طراحی و در اداره گاز و خود نظام مهندسی به صورت از پیش
آماده و چاپ شده باشد تا اعتبار بیشتری داشته باشه .

آخرین ویرایش:

pedram2011

عضو جدید
من طبق میحث 17 توضیح میدم بهشون که ما باید مالک رو توجیه شفاهی کنیم نکات ایمنی رو و بعدش تعهد کتبی برای رعایت این نکات بگیریم و فعلا که همه مالکین
بدون استثنا و با کمال میل امضا کردن . موردی نداشتم که امضا نکنه.
و اگه امضا نکنن اختیار خودشون و من به نظرشون احترام قایل میشم و پایان کار تحویلشون میدم بعد تایید.

معمولا مالکین یا بخاطر خسارت مادی و جانی ناشی از انفجار یا گاز گرفتگی شکایت میکنند و دنبال متهم میگردند ،
با اینکه همه این موارد در بیمه مسئولیت مهندسی متعهد شدند که جبران خسارت بشه ولی نکته مهم از تعهد فقط نشان دادن با سند و مدرک اینکه
مهندس ناظر به وظایف خود عمل کرده نیست ، علاوه بر آن به نوعی حداقل از لحاظ روانی متعهد کردن مالک به رعایت نکات ایمنی مهم در استفاده از وسایل گاز سوزه .(گوشزد ویادآوری)
چون خسارت مادی میشه جبران کرد ولی خسارت جانی با هیچ پول وثروتی نمیشه جبران کرد .

تا اونجا که من میدونم در برخی از استانها به خاطر تدبیر خوب نظام مهندسی با دادگستری استان مکاتبات لازم رو برای تعهد 5 ساله مهندس ناظر انجام دادند و این خیلی خوبه .
البته این تعهد بهتره مثل نظام مهندسی تهران در نقشه های طراحی و در اداره گاز و خود نظام مهندسی به صورت از پیش
آماده و چاپ شده باشد تا اعتبار بیشتری داشته باشه .
مهندس جان سلام . اول از همه بگم کار بسیار و بسیار و بسیار خوبی میکنید که نکات ایمنی رو شفاها و کتبا به مالک میگین بر منکرش هم لعنت این از اینکه شبهه ای در این مورد نباشه.دوم تمام امور لوله کشی گاز مجری ذی صلاح دارند و مسئولیت تمام امور با ایشانه و صراحتا در صفحه 14 مبحث 17 عنوان شده که «صدور تاییدیه های مهندس ناظر از مسئولیت وی نمی کاهد» . سوم من درس دارم خدمت شما پس میدم مهندس ناظر تنها وظیفه «کنترل» بر اجرای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین نامه اجرایی آن را داره و لاغیر حال طبق آنچه که خودتون هم فرمودین در صورت بروز حادثه و خسارت اعم از مادی یا جانی مالک میتواند شکایتی با قابلیت طرح و بررسی ارائه کنه در اون صورت آنچکه الویت و اصل و مافوق همه کارنامه عملکردی ناظره گزارشات مرحله ای ناظره یعنی اگه ناظر در تمام گزارشات مرحله ای خود ذکر کرده باشه که اینکار توسط مجری ذی صلاح انجام نمیشه و همچنین گزارشات تخلف را بدون ملاحظه و اغماض رد کرده باشه و به عبارت دیگه « به وظیفش عمل کرده باشه » هیچگونه مشکلی نداره در غیر اینصورت و عدم ارائه گزارش مرحله ای و وجود تخلف و عدم گزارش تخلف 1000 تا کاغذ تعهد که مالک بجای یک انگشت 10 تا انگشت هم زده باشه که من تعهد میکنم که فلان کنم تنها حکم پوسته گردو را داره برای ناظر در حال غرق شدنی که به وظایف قانونیش عمل نکرده چون در قانون صراحتا وظایف قانونی مالک ، مجری و ناظر مشخصه (البته بماند که شما میگین طبق میحث 17 ما (که حتما منظورتون ناظره) باید مالک رو توجیه شفاهی کنیم نکات ایمنی رو و بعدش تعهد کتبی برای رعایت این نکات بگیریم !! که من در مبحث 17 این موضوع را ندیدم که بر عهده ناظر باشه و ممنون میشم به من یاد آور بشین این موضوع رو ) چهارم پس همانطور که خود شما هم فرمودین تا کسی بهش خسارت مالی و جانی نخورده باشه قاعدتا نباید کینه یا خصومتی برای شکایت از ناظر داشته باشه مگر استثنائات که آن هم قطعا در همان جلسه اول رسیدگی و روشن بودن کارنامه کاری ناظر ختم به خیر میشه پنجم مهندس جان گزارشات مرحله ای و گزارشات تخلف را جدی بگیر بر مباحث بخصوص مبحث دوم مسلط باش و حتما کاری رو که ندیدی تائید نکن و بخدا توکل کن و بس ما بقی فرعه هفتم خیلی مخلصیم :eek:

آخرین ویرایش:

pedram2011

عضو جدید
مهندسان عزیز دوباره می پرسم:
سوالتون خیلی کلی هستش . منظورتون از محدودیت چیه ؟ شما ماشینتون را بیمه بدنه کنین محدودیت براتون ایجاد میشه ؟
تا جایی که من قادرم به سوالتون پاسخ بدم اینکه :
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gif طبقه بندی انواع مسئولیت های مهندسان ناظر :

1 . مسئولیت مدنی (حقوقی ) : در برگیرنده خسارت های مالی ، ناشی از عملکرد و قصور ناظر ...... بیمه نامه ها بخشی (نه تمام ) از تنها این طبقه مسئولیت را پوشش می دهد

2 . مسئولیت کیفری (جزایی )

3 . مسئولیت انتظامی (حرفه ای )

4 . مسئولیت اخلاقی ( انسانی )

5 . مسئولیت مالیاتی

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon4.gifموارد 2 الی 5 را هیچ نوع بیمه نامه ای پوشش نمی دهد _______ http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/nuke.gif در صورت بروز حادثه موارد 1 الی 4 شامل حال ناظر می شود

شرکت های بیمه ای متفاوتی با سازمان نظام مهندسی هر استان قرارداد می بندند با شرایط متفاوت ... بعضی از این شرکت ها کارهایی که در سالهای گذشته قرارداد ثبت شده دارند و پایان کار براشون صادر نشده را نیز پوشش می دهند و حتی در مواردی 4 الی 5 سال پس از پایان کار هم مسئولیت را پوشش می دهند که این نوع شرکت های بیمه ای الویت انتخاب دارند ... هزینه ای سالانه در حدود 400 هزار تومان و این حدود صرف این کار میشه ... سازمان نظام مهندسی اصفهان امسال از منابع سازمان رایگان اینکار را تحت شرایطی خاص واسه اعضای دارای پروانه انجام میدهد جاهای دیگه رو نمی دونم
امیدوارم جوابتون را گرفته باشید .

آخرین ویرایش:

Mechan

کاربر فعال
مهندس جان سلام . اول از همه بگم کار بسیار و بسیار و بسیار خوبی میکنید که نکات ایمنی رو شفاها و کتبا به مالک میگین بر منکرش هم لعنت این از اینکه شبهه ای در این مورد نباشه.دوم تمام امور لوله کشی گاز مجری ذی صلاح دارند و مسئولیت تمام امور با ایشانه و صراحتا در صفحه 14 مبحث 17 عنوان شده که «صدور تاییدیه های مهندس ناظر از مسئولیت وی نمی کاهد» . سوم من درس دارم خدمت شما پس میدم مهندس ناظر تنها وظیفه «کنترل» بر اجرای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین نامه اجرایی آن را داره و لاغیر حال طبق آنچه که خودتون هم فرمودین در صورت بروز حادثه و خسارت اعم از مادی یا جانی مالک میتواند شکایتی با قابلیت طرح و بررسی ارائه کنه در اون صورت آنچکه الویت و اصل و مافوق همه کارنامه عملکردی ناظره گزارشات مرحله ای ناظره یعنی اگه ناظر در تمام گزارشات مرحله ای خود ذکر کرده باشه که اینکار توسط مجری ذی صلاح انجام نمیشه و همچنین گزارشات تخلف را بدون ملاحظه و اغماض رد کرده باشه و به عبارت دیگه « به وظیفش عمل کرده باشه » هیچگونه مشکلی نداره در غیر اینصورت و عدم ارائه گزارش مرحله ای و وجود تخلف و عدم گزارش تخلف 1000 تا کاغذ تعهد که مالک بجای یک انگشت 10 تا انگشت هم زده باشه که من تعهد میکنم که فلان کنم تنها حکم پوسته گردو را داره برای ناظر در حال غرق شدنی که به وظایف قانونیش عمل نکرده چون در قانون صراحتا وظایف قانونی مالک ، مجری و ناظر مشخصه (البته بماند که شما میگین طبق میحث 17 ما (که حتما منظورتون ناظره) باید مالک رو توجیه شفاهی کنیم نکات ایمنی رو و بعدش تعهد کتبی برای رعایت این نکات بگیریم !! که من در مبحث 17 این موضوع را ندیدم که بر عهده ناظر باشه و ممنون میشم به من یاد آور بشین این موضوع رو ) چهارم پس همانطور که خود شما هم فرمودین تا کسی بهش خسارت مالی و جانی نخورده باشه قاعدتا نباید کینه یا خصومتی برای شکایت از ناظر داشته باشه مگر استثنائات که آن هم قطعا در همان جلسه اول رسیدگی و روشن بودن کارنامه کاری ناظر ختم به خیر میشه پنجم مهندس جان گزارشات مرحله ای و گزارشات تخلف را جدی بگیر بر مباحث بخصوص مبحث دوم مسلط باش و حتما کاری رو که ندیدی تائید نکن و بخدا توکل کن و بس ما بقی فرعه هفتم خیلی مخلصیم :eek:
سلام و تشکر از نظرات خوبتون.
مهندس دیگه تعویض شلنگ گاز و نميدونم
سرکشی به بودن کلاهک سر دودکش ها و
نبستن دریچه های تهویه دایم و عدم لوله کشی غیر مجاز
و امثال اینها نه بر عهده مجری ذیصلاح نه مهندس ناظر
بلکه به عهده خود مالک.
به هر حال نیت خیر است و توکل همه به خداست تا
اولا مهندس ناظر اشتباه نکنه بعدشم
مالک حواسش به رعایت نکات حساس ایمنی باشه تا خدای نکرده
صدمات جانی نداشته باشه.
واقعا از این همه دقت و توجه اتون ممنون استفاده میکنم از
نظرات اتون.
شما لطف دارید و بنده ارادت دارم خدمت شما و
همه مهندس های عزیز که اینجا راهنمایی ها و تجربیات
خودشان رو بیان میکنند

moatamed

کاربر ممتاز
مهندسان عزیز دوباره می پرسم:
سلام
در استان خراسان رضوی برای همه مهندسان بیمه شبنم که وابسته به تعاونی نظام مهندسی هست کار ها رو بصورت رایگان بیمه میکنه که البته این کار بصورت خودکار نیست و هر شخص باید بعد از صدور پروانه اونو ببره ثبت کنه و ... که متاسفانه من خودم تا خالا برای هیج پروژه ای این کار رو نکردم اما قطعن چیز خوبیه... ولی در مورد بیمه نظارت گازرسانی تا سال قبل بیمه ایران انجام میداد و همه هزینه رو سازمان پرداخت میکرد اما از امسال پنجاه درصدشو سازمان میده و بقیه رو مهندس باید بده که چون یه کم خطریه خیلی لازمه و من خودم اینکار رو کردم اما از نظر محدودیت منظورتون مشخص نیست مگه بیمه محدودیت ایجاد میکنه؟؟؟

respina_518

کاربر فعال
سلام
در استان خراسان رضوی برای همه مهندسان بیمه شبنم که وابسته به تعاونی نظام مهندسی هست کار ها رو بصورت رایگان بیمه میکنه که البته این کار بصورت خودکار نیست و هر شخص باید بعد از صدور پروانه اونو ببره ثبت کنه و ... که متاسفانه من خودم تا خالا برای هیج پروژه ای این کار رو نکردم اما قطعن چیز خوبیه... ولی در مورد بیمه نظارت گازرسانی تا سال قبل بیمه ایران انجام میداد و همه هزینه رو سازمان پرداخت میکرد اما از امسال پنجاه درصدشو سازمان میده و بقیه رو مهندس باید بده که چون یه کم خطریه خیلی لازمه و من خودم اینکار رو کردم اما از نظر محدودیت منظورتون مشخص نیست مگه بیمه محدودیت ایجاد میکنه؟؟؟
سلام مهندس مرسی از توضیحات خوبتون. اما من منظورم بیمه تامین اجتماغی بر خود مهندسان بود.!؟

moatamed

کاربر ممتاز
سلام مهندس مرسی از توضیحات خوبتون. اما من منظورم بیمه تامین اجتماغی بر خود مهندسان بود.!؟

fبه نظر من بیمه تامین اجتماعی فقط برای بازنشستگی خوبه و گرنه به هیچ درد دیگه ای نمیخوره...

respina_518

کاربر فعال
fبه نظر من بیمه تامین اجتماعی فقط برای بازنشستگی خوبه و گرنه به هیچ درد دیگه ای نمیخوره...
مهندس شما دیگه چرا؟ این بیمه یه نوع سابقه مرتبط با شغلت حساب میشه!!برا گرید گرفتن !!! اونجاس که قدرشو میدونی

moatamed

کاربر ممتاز
مهندس شما دیگه چرا؟ این بیمه یه نوع سابقه مرتبط با شغلت حساب میشه!!برا گرید گرفتن !!! اونجاس که قدرشو میدونی

hاز نظر اداری که اره بیمه لازمه.... ولی منظورم اگه اتفاقی تو کارگاه بیفته مسئولیتی قبول نمیکنه

nazi.s

عضو جدید
سلام خدمت دوستان و تشکر ویژه برای این تاپیک
من لیسانس مکانیک سیالاتم رو تازه یعنی همین خرداد گرفتم و الان یه هفته هست که با یک شرکت ساختمانی شروع به همکاری کردم، خب مسلما کار من اینجا به عنوان مهندس طراح و ناظر مکانیک هستش، ولی من تازه کار هستم و هیچ تجربه قبلی در این زمینه نداشتم جز همون درس تهویه مطبوع ی تئ دانشگاه گذراندم و تو این درس هم تنها محاسبات کانال کشی هوای گرم و سرد و تامین هوای تازه رو با اکسل انجام دادیم ولی الان که وارد کار شدم لازم هست که تمام موارد و نکات اجرایی برای تبدیل شدن به یک مهندس ناظر و طراح مکانیک ساختمانی رو یاد بگیرم
اگه به من راهنمایی بدید ممنون میشم.و یه سوال دیگه اینکه الان نقشه مکانیک یک ساختمان اداری رو بهم دادن که من دوباره نقشه گاز و کانال کشی رادیاتور رو رسم کنم،
برای رسم لوله کشی گاز در اتوکد مواردی که مهم هست یکی انتخاب صحیح قطر لوله یکی هم انتخاب مسیر مناسب
تو این نقشه اماده لوله گاز رو هم از زیر دیوار های اتاق هم رد کرده تا لوله به آبدار خونه برسه، بنظرتون این درست هست؟ یا باید لوله رو از راهرو رد کرد تا به آبدارخونه برسه؟
و یه سوال دیگه اینکه اولین لوله ای که وارد ساختمان میشه با 1 1/2 وارد شده در صورتی که با محاسباتی که انجام میدم باید 2 اینچ باشه، این رو هم لطفا توضیح بدید.
برای هم کف دو تا پکیج که هر کدوم مصرف سوخت 3 دارند و یه اجاق 5 شعله که مصرفش 0.7 هست و برای طبقه اول هم دقیقا همین تعداد وسایل، که در کل مصرف سوخت میشه 13.4
طول بیشترین مسیر رو هم 55 متر بگیرید.
عددها درست هست و خطایی هم در اندازه گیری ها نیست.
ممنون میشم راهنمایی بدید.

moatamed

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان و تشکر ویژه برای این تاپیک
من لیسانس مکانیک سیالاتم رو تازه یعنی همین خرداد گرفتم و الان یه هفته هست که با یک شرکت ساختمانی شروع به همکاری کردم، خب مسلما کار من اینجا به عنوان مهندس طراح و ناظر مکانیک هستش، ولی من تازه کار هستم و هیچ تجربه قبلی در این زمینه نداشتم جز همون درس تهویه مطبوع ی تئ دانشگاه گذراندم و تو این درس هم تنها محاسبات کانال کشی هوای گرم و سرد و تامین هوای تازه رو با اکسل انجام دادیم ولی الان که وارد کار شدم لازم هست که تمام موارد و نکات اجرایی برای تبدیل شدن به یک مهندس ناظر و طراح مکانیک ساختمانی رو یاد بگیرم
اگه به من راهنمایی بدید ممنون میشم.و یه سوال دیگه اینکه الان نقشه مکانیک یک ساختمان اداری رو بهم دادن که من دوباره نقشه گاز و کانال کشی رادیاتور رو رسم کنم،
برای رسم لوله کشی گاز در اتوکد مواردی که مهم هست یکی انتخاب صحیح قطر لوله یکی هم انتخاب مسیر مناسب
تو این نقشه اماده لوله گاز رو هم از زیر دیوار های اتاق هم رد کرده تا لوله به آبدار خونه برسه، بنظرتون این درست هست؟ یا باید لوله رو از راهرو رد کرد تا به آبدارخونه برسه؟
و یه سوال دیگه اینکه اولین لوله ای که وارد ساختمان میشه با 1 1/2 وارد شده در صورتی که با محاسباتی که انجام میدم باید 2 اینچ باشه، این رو هم لطفا توضیح بدید.
برای هم کف دو تا پکیج که هر کدوم مصرف سوخت 3 دارند و یه اجاق 5 شعله که مصرفش 0.7 هست و برای طبقه اول هم دقیقا همین تعداد وسایل، که در کل مصرف سوخت میشه 13.4
طول بیشترین مسیر رو هم 55 متر بگیرید.
عددها درست هست و خطایی هم در اندازه گیری ها نیست.
ممنون میشم راهنمایی بدید.

sسلام
لوله کشی گاز توهمه شهرها تحت نظارت ناظرین مخصوص که صلاحیت نظارت گاز رو کسب کردن انجام میشه و اون مهمه گه قبل انشعاب باید نقشه و اجرا رو تایید کنه تا کنتور بهش بدن
مطابق جدول 17-4-2 مقررات ملی ساختمان برای مصرف سیزده و نیم مترمکعب درساعت و حداکثر طول 55 متر سایز لوله اصلی برابر 2 اینچ لازمه
اگه دیوار باربر هست لوله نباید از زیر اون عبور کنه ولی اگه دیوار بعنوان تیغه جداکننده هست و ساختمان اسکلت داره مشکلی نیست واگر گاز مشی زیرکار هست درطبقه اول دو بار نوار پیچی هرکدوم با پوشش 50 درصد میخواد
برای نظارت هم همین تاپیک رو از پست های قبل شروع کن به خوندن به نظرم اطلاعات مفیدی بدست میاری و اگر سوال مشخصی داری بپرس من و یا سایر دوستان حتمن بتونن جوابتو خواهند داد
راستی یه چیز گفتی فک کنم اشتباه شده یا.... گفتی نقشه کانال کشی رادیاتور... مگه رادیاتور کانال کشی داره؟؟؟؟؟؟؟؟ شاید منظورت کانال کشی و رادیاتور بوده؟

respina_518

کاربر فعال
دوستان عزیز
کسی که فقط پروانه نظارت =مهر رو هم گرفته و اسمش در معاونت شهر سازی شهردارس ثبت شده.داره چطور باید بره دنبال کار؟ یا فقط بشینه تا کارفرماها بهش زنگ بزنن؟
ممنون میشم با تجربه ها جواب بدن؟

بالا