گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
اصلا گیج نشین . خیلی راحت بخواهم بهتون توضیح بدم یک مثال واستون میزنم ، همانطور که در نوشته های قبل اشاره شد از فرمول HP=0.075LB+HB+HF+HC میشه هد پمپ را انتخاب کرد ، حالا جالب شاید واستون باشه که این فرمول برای لوله های فولادی عالیه ولی برای لوله های 5 لایه درصد خطای بالایی داره ولی هنوز با اینکه لوله های 5 لایه به وفور مورد استفاده قرار می گیرند از این فرمول استفاده میشه . دلیلش چیه http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon5.gifدلیلش اینه که آقای مهندس طباطبائی در دهه 60 کنابی را تهیه کردند که هنوز بعد از حدود 24 سال گذشتن از ویرایش اول این کتاب ، هنوز همین کتاب با ویرایش اول و چاپ هفدهم رفرنس قرار میگیره و حتی سایر کتبی هم که در سال های اخیر نوشته شده از همین فرمول کپی برداری کردن و زحمت اینکه این فرمول تحت چه شرایطی و چه امکاناتی که حتی لوله 5 لایه در اون موقع نبوده یا کاربرد نداشته ، تهیه شده را به خودشون نمیدن ... از این مثال ساده شروع کنین تا به مثال های دیگه برسین . حالا اگه نخواهیم همرنگ جماعت شویم تکلیفمون مشخصه ... اگه علاقمند به کار در این زمینه هستین و حقوق براتون اهمیت نداره و واقعا میخواهین بیاموزین با یک دفتر طراحی که مهندسان با سابقه و مو سفید کرده و دلسوز ( نه سودجو ) را بعنوان اعضا داره همکاری کنین که البته خیلی سخته که اینچنین ایده آلی را پیدا کنین ، در غیر اینصورت از کلاسهای خوب طراحی با اساتیدبا سابقه و مو سفید کرده و دلسوز ( نه سودجو ) که عمدتا هزینه بالایی هم دارن و بخش بخش مطالب را میگن و شاید اینگونه اساتید به دلیل مشغله کاری نایاب باشه بهره ببرین . ولی اگه میخواهین از صفر شروع کنین از کتاب های خوبی همچون کتاب های مهندس داریوش هادی زاده شروع کنین با این کتاب ها که شروع کردین بعدش کتاب های چاپ شده از انتشارات یزدا را در فیلدهای تخصصی مطالعه کنید ولی با همه این تفاسیر از حداقل یک مهندس طراح بی غل و غش راهنمایی بطلبید و اگه احیانا شهرتون انجمن مکانیک داره باهاشون همکاری کنین تا شناخته بشین و کم کم مدارج را طی کنین .
سلام دوست عزیز
اصلا با نطرتون موافق نیستم
بیشتر از 15 سال سابقه طراحی و نظارت و اجرا و هم اکنون هم پاره وقت تدریس در واحد های دانشگاهی دارم
اصول پایه کار از اون زمانی که طباطبایی اون کتاب رو نوشته تا الان هیچ فرقی نکرده مگر استاتیک و دینامیک مریام و.... کهنه و از رده خارج میشه... مگر جدول ضرب از رده خارج میشه.. اون کتابا یه شما الفبا رو تمرین میده
دوست گرامی کتاب پایه اصول کار رو توضیح داده و گرنه تمام انچه اونجا ذکر شده رو خود نرم افزاری مثل کریر و دربخشهای دیگه بقیه نرم افزارها انجام میده نیازس نیست شما بادست اون محاسباتی رو که اونجا نوشته انجام بدین... مگه افت فشار در لوله ها در یک ساختمان معمولی چند درصد هد پمپه که شما نگران نوع لوله اون هستین.. متاسفانه از نوشته هاتون معلومه دیدگاهتون بیشتر ایراد گرفتنه یا راهکار نشون دادن
اگه منظورتون اینه که تجهیزات روز در کتاب طباطبایی نیست درسته اون مطلبی جداست که فقط باید تو بازار و تو کار باشی تا اطلاعاتشو بدست بیاری..

pedram2011

عضو جدید
سلام دوست عزیز اصلا با نطرتون موافق نیستم بیشتر از 15 سال سابقه طراحی و نظارت و اجرا و هم اکنون هم پاره وقت تدریس در واحد های دانشگاهی دارم اصول پایه کار از اون زمانی که طباطبایی اون کتاب رو نوشته تا الان هیچ فرقی نکرده مگر استاتیک و دینامیک مریام و.... کهنه و از رده خارج میشه... مگر جدول ضرب از رده خارج میشه.. اون کتابا یه شما الفبا رو تمرین میده دوست گرامی کتاب پایه اصول کار رو توضیح داده و گرنه تمام انچه اونجا ذکر شده رو خود نرم افزاری مثل کریر و دربخشهای دیگه بقیه نرم افزارها انجام میده نیازس نیست شما بادست اون محاسباتی رو که اونجا نوشته انجام بدین... مگه افت فشار در لوله ها در یک ساختمان معمولی چند درصد هد پمپه که شما نگران نوع لوله اون هستین.. متاسفانه از نوشته هاتون معلومه دیدگاهتون بیشتر ایراد گرفتنه یا راهکار نشون دادن اگه منظورتون اینه که تجهیزات روز در کتاب طباطبایی نیست درسته اون مطلبی جداست که فقط باید تو بازار و تو کار باشی تا اطلاعاتشو بدست بیاری..
سلام استاد . شما درست میگین .

pedram2011

عضو جدید
کتاب طراحی اجزا شیگلی [ با جلد قرمز رنگ و بوسیله استاد گرانقدر خودم دکتر دیبایی نیا ترجمه شده] ویرایش میشه [ با جلد سفید رنگ ترجمه دکتر زارع پور ] ... با متد و روشها و جداول ویرایش قدیمی اگه جلو بریم قطر شافت 40 میلیمتربدست میاد با متد و روشها و جداول ویرایش جدید اگر جلو بریم قطر شافت 39 میلیمتر ... چرا :que: چون فرمولها و جداول بهینه سازی شده ، چون حتی برای میانیابی از اعداد جداول روش ارائه شده و غیره تا 1 میلیمتر از قطر کاهش پیدا کنه و بهینه سازی بهتری صورت بگیره... ارزش داره برای 1 میلیمتر کتاب ویرایش بشه:que: مفهوم کتب طراحی و اصولا مفهوم طراحی ارائه و استفاده از روشها و فرمول های «بهینه» برای رسیدن به نتایج و تحلیل های بهتره تا نهایتا به کاهش هزینه و انرژی با رسیدن به اهداف اولیه منتج بشه و این کتاب ها با سایر کتاب ها متفاوته همانطور که طراحی با نقاشی متفاوته ... اینکه ما بخواهیم اصول و مفاهیم مندرج در کتاب های طراحی را که بر مبنای تحلیل و مفهوم استواره با جدول ضرب!!! :redface: که جدولی حفظی و غیر مفهومیست مقایسه کنیم قیاس مع الفارقه و از سوی یک استاد دانشگاه ، طراح ، ناظر ، مجری و .... اونهم با 15 سال سابقه جای سئوال داره که اصولا هدف از تشکیل سازمان نظام مهندسی و هزینه های میلیونی از سوی مالک جهت طراحی ، نظارت و اجرا رسیدن به بهینه ها جهت کاهش هزینه های آتی بوده که اگر غیر از این بود یک طراح با یک لوله کش که برای هر یک متر مربع تخمینی یک پره شوفاژ در نظر میگیره تفاوتی نداشت و احتیاج به دادن این پروانه های اشتغال و آزمون و مقررات ملی و هزینه ها نبود ... طراحی تحلیل و ارائه بهینه هاست نه ارائه تخمین و سرانگشتی ....
در شرایطی که مهندس و دکتر شدن خریدنی شده جای داره ما بعنوان اعضای جامعه مهندسی از مهندسان واقعی این مملکت مثل آفای مهندس طباطبائی وقتی اسم میبریم از بکار بردن کلمه پیشوندی « مهندس » دریغ نکنیم ... یا کتاب طراحی ارزنده ایشون را با جدول ضرب !!!:redface: مقایسه نکنیم که دفاع بد کردن بدتر از دفاع نکردنه ...
سئوالی پرسیده شده بود در مورد یک فرمول محاسباتی اطفا حریق بنده هم در مورد سئوال نظر دادم و برای روشن تر شدن مطلب مثال زدم حالا اگه به مذاق فردی خوش نیومده جای داره اگر در مورد نظر من ایراد داره حداقل به اصل سئوال هم اشاره و به قول خود راهکار ارائه بده و قبل از اینکه حکم بر این بده که :« از نوشته هاتون معلومه دیدگاهتون بیشتر ایراد گرفتنه تا راهکار نشون دادن » ;)مطلب و منظور من را خوب متوجه بشه تا لازم نشه بعدش بنویسه :«اگه منظورتون اینه که تجهیزات روز در کتاب طباطبایی نیست درسته ... »;)

nazi.s

عضو جدید
دوستان محترم و گرامی
من الان شرمنده شدم از سوالی که بپرسیدم ، بخاطر این بحث های بعدش که پیش اومد...:(
جناب استاد moatamed ، من هنوزم هم دنبال جواب دقیق تری برای سوالام هستم و اگه شما بتونید جواب بهتری ارایه بدید عالیه، هم من هم بقیه استفاده میکنیم، و خوشحال میشیم از تجربیات شما هم بهرمند بشیم...:)
و آقای مهندس پدرام خواستن مثالی بزنن که من از اون سردرگمی بیرون بیام...:book:

استاد سوالای من از اینجا شروع شدن، اگه بتوید راهنمایی بدید واقع ممنون میشم:

سلام و ممنون برا ی توضیحات کامل تاسیساتی
من این پست رو از صفحه 15 نقل قول کردم.
ببینید توی این شکل برای سیستم تر از لوله 3/4 اینچ استفاده شده! طبق استاندارد nfpa که همچین چیزی صحیح نیست ولی خوب تو ایران رایجه
حالا این بکنار
برای محاسبه دبی پمپ ، تعداد جعبه ها رو با توجه به اینکه قطر لوله تر 3/4 هست ضرب در 10gpm کنم؟
و بعد مقدار دب رو در 30 دقیقه کاری ضرب کنم تا حجم مخزن اب بدست بیاد؟
و اینکه میشه حجم مخزن آب برای آبرسانی رو با حجم مخزن آب آتشنشانی یکی کرد؟
و آیا مخزن آب آتشنشانی همیشه باید از آب پر باشه؟
فک کنم تو همین سایت خوندم که اگه میخواین از جلبک زدن و بلا استفاده ماندن آب مخزن جلوگیری بشه هر از گاهی با یه پمپ از آبش برای مصارف آبیاری و غیره استفاده بشه و دوباره مخزن رو پر کنند،
گفته بودن که با یه پمپ این آب خارج بشه، واسه خارج کردن آب میشه از همون پمپی که برای سیستم تر طراحی شده استفاده کرد؟
جعبه های هوزریل با شیلنگ لاستیکی، همین هست که تصویرش رو پاییی گذاشتم؟

مشاهده پیوست 230293

عالی بود بالاخره مدل ایرانی سیستم های آتش نشانی رو پیدا کردم
اشاره کرده که برای سیستم ایرانی داخل جعبه ها قطر شیرها 1 1/2 و قطر شیلنگ 3/4 اینچ در نظر گرفته میشه.
هم چنین گفته شده که برای محاسبه دبی آب مورد نیاز بر اساس 50% جعبه ها در نظر بگیریم( حداقل 3 جعبه)، و فرض کرده که برای هر جعبه 50 لیتر بر دقیقه (13 گالن بر دقیقه) دبی لازم هس،پس ضرب این تعداد در این مقدار دبی،دبی کل مورد نیاز (همون دبی پمپ اگه درست بگم) بدست میاد
حالا حجم مخزن ذخیره که باید حداقل به مدت 10 دقیقه آب جعبه ها رو تامین کنه ، بدست میاد.( من اولین بار هست که 10 دقیقه میبینم همه جا 30 دقیقه در نظر میگیرند)
یه پروژه اماده دارم که تعداد جعبه ها 10 تا هس، و حجم مخزن ذخیره 15000 لیتر گذاشته
پس با روند این پی دی اف ، تعداد 10 تا نه نصف جعبه ها را در دبی 50 لیتر بر دقیقه ضرب کرده تا دبی پمپ بدست بیاد و بعد از اون دبی پمپ رو در 30 دقیقه زمان تامین آب جعبه ها حساب کرده تا حجم 15000 لیتر بدست بیاد.
آیا این راه و روش صحیح هست؟

دبی به تعداد جعبه های اطفاحریق بستگی داره . اصولا به تعداد 50% جعبه های اطفاحریق به شرطی که از 3 کمتر نشه محاسبه میشه که هر جعبه 13GPM در استاندارد آتش نشانی ایران فشار لازم در پشت هر جعبه 3atm هستش در حالیکه در NFPA فشار لازم در پشت هر جعبه را 5.5atm لحاظ می کنن. باید هر 1.5 ماه یکبار پمپ اطفاحریق را راه انداخت و باهاش پارکینگ و حیاط را شست در استاندارد آتش نشانی طرح تفصیلی اصفهان با توجه به تعداد طبقات ( تعداد سقف از روی شالوده ) مقدار دبی پمپ و مقدار حجم مخزن ذخیره وارد شده که در سایت سازمان موجوده http://esfceo.ir/Upload/file/etfahargh.pdf این مقالات هم خوبه http://esfceo.ir/Upload/file/maghaleh3.pdf وhttp://esfceo.ir/Upload/file/maghaleh2.pdf

ممنون از توضیحات کامل و عالی
و حالا برای بدست اوردن هد پمپ آتشنشانی این رابطه درست هست؟

Pt = P1 + P2 + P3

افت مسیر(P1)

P1= 1.5 × L × 0.04

L :طول مسیر رفت از دهانه بوستر پمپ تا بالاترین جعبه آتش نشانی بر حسب متر

فشار مورد نیاز در سر شلنگ بالاترین جعبه (P2
P2 = 42 m.H2O

P3ارتفاع عمودی بالاترین جعبه از دهانه بوستر پمپ بر حسب متر.

سوال؟
فشار مورد نیاز در سرشلنگ بالاترین جعبه، با فشار 3 اتمسفر (45 پی اس آی) که طبق استاندارد آتشنشانی ایران ارایه داده،متفاوت هست آیا؟ لطفا بیشتر توضیح میدید.

و اینکه سوالای من اکثرا طراحی هست، اینجا هم همون طوری که مهندس پدرام اشاره کردن برای ناظرین هست، تاپیک دیگه ای که فعال باشه ندیدم برای همین اینجا میپرسم، ممنون از همکاری شما دوستان.

جعبه فایر باکس هستش، پس چه روابطی مناسبش هس؟

دبی در فایر باکس بیشتر از دبی هوزریله . شما اگه عجله ای ندارین صبر کنین تا هفته آینده واستون مطلب آماده کنم . اگه عجله هم دارین و عضو دفتر طراحی هستین از پروژه های مشابه با شرایط همسان الگو برداری کنین و تکنیک ماسمالیزیشن :razz:

نه عجله ای نستش، نمیخوام از راه ماستمالیزاسیون برم.
منتظر مطلب میمونم با تشکر فراوان:gol:

منتظر نمونین مهندس جان . در زمینه پمپ انتخاب پمپ آتش نشانی اگه دنبال مقاله یا مطلبی باشیم که هم استاندارد NFPA و هم استاندارد آتش نشانی ایران را پوشش بده هم ضوابط و مقررات شهرسازی و ساختمانی کل کشور را ، دچار دور باطل و درجا زنی میشیم . همانطور هم که خودتون اشاره کردین تضاد زیادی داره یعنی اگه بخواهیم حداکثر فشارآب آتش نشانی در هر نقطه از سیستم از حد مجاز تجاوز نکنه و حداقل فشار مورد نیاز برای تامین مقدار آب لازم در محل خروج اتصال شلنگی تامین بشه و در عین حال حداقل آب مورد نیاز برای اطفا حریق با احتساب هوزریل و حداقل فشار پشت نازل تامین بشه و سایزینگ و ... بدون ایراد باشه راهی جز تکنیک ماسمالیزیشن( که البته با راه ماستمالیزاسیون متفاوته http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/wink.gif ) نداریمhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon10.gif چون استاندارد آتش نشانی ایران واقعا مثله یک لحاف چهل تکه است که هر قسمتیش از یک جا برداشته شده و یکدست نیست . معمولا نظام مهندسی هر استانی برای رفع این مشکل راهکاری ارائه میکنه ... مثلا نظام مهندسی اصفهان این راهکار را برای طراح در نظر گرفته که همانگونه که در لینک طرح تفصیلی اشاره کردم برای گروه ساختمانی ب و ج تا حداکثر 8 سقف از روی شالوده از پمپی با هد (100FTH2O)30mH2O و دبی 150lit/min(40GPM) و برای سایر ساختمانها پمپی با هد (100FTH2O)30mH2O و دبی 240lit/min(64GPM) و سایز کوپلینگ و حجم مخزن و غیره را هم به نوعی به طراح دیکته کرده ... پس شما هم که مهندس طراح و عضو سازمان نظام مهندسی هستین یا میخواهین چیزی را که مورد قبول برای سازمان و آتش نشانی باشه را طراحی کنین ناچار باید از آنچه سازمان استانتون بهتون دیکته میکنه پیروی کنین . سپاس از شما

ﻋﺠــــــــﺐ!
ﺧﻮﺏ ﭘﺲ ﺑﺎﻳﺪ ﻣﺎﺳﺘﻤﺎﻟﻴﺰﻳﺸﻦ ﻭ ﻣﺎﺳﺘﻤﺎﻟﻴﺰﺍﺳﻴﻮﻥ ﺭﻭ ﻳﺎﺩ ﺑﮕﻴﺮﻡ:/
ﻋﻀﻮ ﻧﻈﺎﻡ ﻣﻴﺨﻮﺍﻡ ﺑﺸﻢ, ﻣﻴﺮﻡ ﺍﺯ ﻧﻈﺎﻡ ﻣﻬﻨﺪﺳﻰ ﺍﻳﻨﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﮔﻔﺘﻴﻦ ﺭﻭ ﻣﻴﮕﻴﺮﻡ, ﺁﺩﻡ ﻓﻘﻂ ﮔﻴﺞ ﻣﻴﺸﻪ ﺑﺎ ﺍﻳﻦ ﻫﻤﻪ ﻧﻈﺮﻳﻪ ﻫﺎﻯ ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ...
ﺳﭙﺎﺱ ﻣﻬﻨﺪﺱ

اصلا گیج نشین . خیلی راحت بخواهم بهتون توضیح بدم یک مثال واستون میزنم ، همانطور که در نوشته های قبل اشاره شد از فرمول HP=0.075LB+HB+HF+HC میشه هد پمپ را انتخاب کرد ، حالا جالب شاید واستون باشه که این فرمول برای لوله های فولادی عالیه ولی برای لوله های 5 لایه درصد خطای بالایی داره ولی هنوز با اینکه لوله های 5 لایه به وفور مورد استفاده قرار می گیرند از این فرمول استفاده میشه . دلیلش چیه http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon5.gifدلیلش اینه که آقای مهندس طباطبائی در دهه 60 کنابی را تهیه کردند که هنوز بعد از حدود 24 سال گذشتن از ویرایش اول این کتاب ، هنوز همین کتاب با ویرایش اول و چاپ هفدهم رفرنس قرار میگیره و حتی سایر کتبی هم که در سال های اخیر نوشته شده از همین فرمول کپی برداری کردن و زحمت اینکه این فرمول تحت چه شرایطی و چه امکاناتی که حتی لوله 5 لایه در اون موقع نبوده یا کاربرد نداشته ، تهیه شده را به خودشون نمیدن ... از این مثال ساده شروع کنین تا به مثال های دیگه برسین . حالا اگه نخواهیم همرنگ جماعت شویم تکلیفمون مشخصه ... اگه علاقمند به کار در این زمینه هستین و حقوق براتون اهمیت نداره و واقعا میخواهین بیاموزین با یک دفتر طراحی که مهندسان با سابقه و مو سفید کرده و دلسوز ( نه سودجو ) را بعنوان اعضا داره همکاری کنین که البته خیلی سخته که اینچنین ایده آلی را پیدا کنین ، در غیر اینصورت از کلاسهای خوب طراحی با اساتیدبا سابقه و مو سفید کرده و دلسوز ( نه سودجو ) که عمدتا هزینه بالایی هم دارن و بخش بخش مطالب را میگن و شاید اینگونه اساتید به دلیل مشغله کاری نایاب باشه بهره ببرین . ولی اگه میخواهین از صفر شروع کنین از کتاب های خوبی همچون کتاب های مهندس داریوش هادی زاده شروع کنین با این کتاب ها که شروع کردین بعدش کتاب های چاپ شده از انتشارات یزدا را در فیلدهای تخصصی مطالعه کنید ولی با همه این تفاسیر از حداقل یک مهندس طراح بی غل و غش راهنمایی بطلبید و اگه احیانا شهرتون انجمن مکانیک داره باهاشون همکاری کنین تا شناخته بشین و کم کم مدارج را طی کنین .

pedram2011

عضو جدید
سلام دوستان فایل پيش نويس دستورالعمل تاسيسات اطفاء حريق ساختمانها رو که نظام استانمون تهیه کردند رو قرار میدم
دوستانی که دستی در کار دارند ممنون میشم بررسی کنن و اگه ایراد یا پیشنهادی هست اعلام کنن
ممنون

سلام مهندس بابك عزيز
قبلا يك فايل از سيستم آتشنشاني استان خراسان ديده بودم كه شايد بهتر از اين نوشته شده بود
اين پيش نويش مشكلات اساسي زيادي دارد كه بعضي از آنها را من در هيچ استانداردي نديدم
از جمله:
بند 4-1 سايز شير آلات در كاربري هاي مختلف متفاوت است و دبي هر جعبه خيلي بيشتر از اين است (رجوع به NFPA14)
بند4-7 جعبه بايد 2 تا و محاسبه حجم مبع اشتباه است
بند 5-4 در شكل قبل از شير يكطرفه يك عدد شير دستي نياز است
بند 5- 5 الزام نصب شير تخليه هواي اتوماتيك جائي به چشم بنده نخورده
بند5-9 در تمامي استاندارد ها كاملا به آن اشاره شده است كه ميتوان سيستم تلفيقي اجرا كرد و در تهران هم اكثر سيستم هاي آتشنشاني منازل مسكوني به صورت تلفيقي اجرا ميشود رجوع به NFPA13 صفحه 194-13
بند 6-4 براي محاسبه دبي اسپرينكلر نموداري موجود است كه در نقاط مختلف با كاربري هاي مختلف از 0.1 تا 0.5 GPM/FT2 ميتواند باشد
بند 6-5 سايز فرعي آخرين اسپرينكلر 1 اينچ ميباشد رجوع به NFPA13 صفحه 142-13
و مشكلات ديگر كه حتما نياز به بازنگري اساسي دارد
موفق باشيد

سلام دوستان عزيزم
بحث بسيار مهم كه در هيچ جائي به اون پرداخته نميشه آتشنشاني و اعلام و اطفاء حريق است و علت آن نبود سواد كافي نزد مهندسا و به خصوص كارشناسان سازمان آتشنشاني كشورمان است
اگر به سازمان آتشنشاني شهرتان مراجعه كنيد وقتي سوالي ميپرسي ميگند ما طبق NFPA كار ميكنيم اما انصافا ايندفعه كه رفتيد از همون كارشناس بپرسيد كدوم صفحه و كجا جواب ندارد كه بگويد چون بلد نيست فقط حفظ كرده،در ضمن NFPA مخصوص كشور آمريكاست كه اگر ما بخواهيم طبق اون كد كار كنيم مثلا منبع ذخيره آب بسيار بزرگ ميشود
چند روز پيش سازمان آتشنشاني بودم از كارشناس سوال كردم براي يك ساختمان 7 طبقه چطور منبع ذخيره رو حساب كنم گفت براي 3 واحدي 6000 ليتر براي 2 واحدي و كمتر 3000 ليتر (اين شد استاندارد NFPA در كشور ما ) بدون در نظر گرفتن مصارف و متراژ و حتي جزئيات
هنوز هيچ دستورالعمل مدون و درست و حسابي موجود نيست تقريبا سليقه اي است با كمي چاشني استاندارد خارجي غلط و غلوط
حال دوستان اگر كسي در اين مورد كار كرده بنده هم اندك اطلاعات دارم بسيار بحث خوبي از آب در مياد و استقبال ميكنم
منتظر نظرات شما هستم

سه تا تاپیک خیلی عالی از مهندسانی که قبلا در این تاپیک فعال بودن و خیلی صحیح و واقع بینانه توضیح و نقد شده در مورد سیستم آتش نشانی و اطفا حریق را جمع کردم و اینجا گذاشتم تا مجددا مروری شده باشه

Mechan

کاربر فعال
سلام وخسته نباشید به مهندسای عزیز
من ضمن تایید نظر استاد معتمد که اصول ومبنا و قوانین یکی هست و نیازی به تغییرات ندارد ولی در عین حال نظر مهندس پدرام رو هم تایید میکنم.
یکم واضح تر توضیح بدم اینکه بنده خودم کمی روی استاندارها و کدهای طراحی کار کردم ،
اصول استانداردهای مهندسی بر پایه نظریات تجربی وفرمولهای تجربی هست و به همین خاطر دقیق نیستند و از تئوری شکست تنش عمودی ماکزیمم یا تنش برشی ماکزیمم استفاده میکنند و ضریب ایمنی رو بالا میگیرند لذا ضریب ایمنی بالا منجر به ضخامتهای بالاتر میشه و مقرون به صرفه نیست !
اخیرا کشورها میخان که کدها و استانداردهای طراحی رو بر مبنای تحلیل های المان محدود تصحیح کنند که نتایج دقیق تر وبهینه تری از موارد متکی بر فرمول دارد .

moatamed

کاربر ممتاز
دوستان محترم و گرامی
من الان شرمنده شدم از سوالی که بپرسیدم ، بخاطر این بحث های بعدش که پیش اومد...:(
جناب استاد moatamed ، من هنوزم هم دنبال جواب دقیق تری برای سوالام هستم و اگه شما بتونید جواب بهتری ارایه بدید عالیه، هم من هم بقیه استفاده میکنیم، و خوشحال میشیم از تجربیات شما هم بهرمند بشیم...:)
و آقای مهندس پدرام خواستن مثالی بزنن که من از اون سردرگمی بیرون بیام...:book:

استاد سوالای من از اینجا شروع شدن، اگه بتوید راهنمایی بدید واقع ممنون میشم:
سلام
از لطفتون متشکرم
لطفا از بکاربردن پیشوند و پسوند قبل از نام من خودداری کنین ...
من هم مثله بقیه به اینجا سرمیزنم و از تجربیات دوستان استفاده میکنم و نظر خودم رو هم در مواردی که لازم باشه صریح میگم بنابرین قصد جسارت به هیچکدوم از دوستان نیست ....
راستش من دقیق سوال شمارو متوجه نشدم ایا اطلاعات کلی میخواین یا در یک مورد شرایط خاص ؟؟
در مبحث آتشنشانی متاسفانه زیاد استاندارد جامع و کاملی در داخل کشور تدوین نشده و هر جا هر کسی گیر میکنه ارجاع میده به NFPA که خودش چندین بخش و چندین ورژن و هزاران صفخه هست ..... حالا رفتن و گشتن و پیداکردنش خودش یه ادم علاقه مند و بیکار میخواد..
اما بعضی استانها دستورالعملهایی رو تدوین کردن که از هیچی بهتره .... من خودم استان خراسان رضوی هستم به تازگی دستورالعملی تدوین شده که اشکالات زیادی داره و هرجا گیر کرده و مسئله مهم شده واگذار کرده به مهندس طراح...
علیهذا ضمن تشکر از همه دوستان عزیز بالاخص مهندس پدرام عزیز ... که فک کنم یه کم پاسخ من بهشون برخورده...:smile: بنده هم اگه بتونم کمکی کنم خوشحال میشم

nazi.s

عضو جدید
سلام
از لطفتون متشکرم
لطفا از بکاربردن پیشوند و پسوند قبل از نام من خودداری کنین ...
من هم مثله بقیه به اینجا سرمیزنم و از تجربیات دوستان استفاده میکنم و نظر خودم رو هم در مواردی که لازم باشه صریح میگم بنابرین قصد جسارت به هیچکدوم از دوستان نیست ....
راستش من دقیق سوال شمارو متوجه نشدم ایا اطلاعات کلی میخواین یا در یک مورد شرایط خاص ؟؟
در مبحث آتشنشانی متاسفانه زیاد استاندارد جامع و کاملی در داخل کشور تدوین نشده و هر جا هر کسی گیر میکنه ارجاع میده به NFPA که خودش چندین بخش و چندین ورژن و هزاران صفخه هست ..... حالا رفتن و گشتن و پیداکردنش خودش یه ادم علاقه مند و بیکار میخواد..
اما بعضی استانها دستورالعملهایی رو تدوین کردن که از هیچی بهتره .... من خودم استان خراسان رضوی هستم به تازگی دستورالعملی تدوین شده که اشکالات زیادی داره و هرجا گیر کرده و مسئله مهم شده واگذار کرده به مهندس طراح...
علیهذا ضمن تشکر از همه دوستان عزیز بالاخص مهندس پدرام عزیز ... که فک کنم یه کم پاسخ من بهشون برخورده...:smile: بنده هم اگه بتونم کمکی کنم خوشحال میشم

سلام استاد معتمد
یه سری اطلاعات برای طراحی آتش نشانی می خواستم که دوستان زحمت ش رو کشیدن....
من خب تازه وارد این کار شدم با توجه به نظر با تجربه ها فعلا تمرکزم رو میذارم روی قسمت های ساده تر تا بعد که به آتش نشانی برسم...
سپاس استاد

amin1222

عضو جدید
سلام
دوستان کسی میدونه که لوله کشی گاز یک برج 25 طبقه، 120 واحد، مساحت مسکونی متوسط هر طبقه 800 متر و سیستم گرمایش موتور خانه مرکزی و فن کوئل تو کدوم دسته قرار میگیره، ساختمان با فشار گاز 1/4 پوند یا فشار گاز 2 تا 60 پوند؟

آخرین ویرایش:

mahdip

عضو جدید
سلام
دوستان کسی میدونه که لوله کشی گاز یک برج 25 طبقه، 120 واحد، مساحت مسکونی متوسط هر طبقه 800 متر و سیستم گرمایش موتور خانه مرکزی و فن کوئل تو کدوم دسته قرار میگیره، ساختمان با فشار گاز 1/4 پوند یا فشار گاز 2 تا 60 پوند؟

سلام دوست عزیز
مصرف بیش از 160 مترمکعب برساعت معمولا 2 پوند به بالا میشود یعنی نیاز به ایستگاه دارد و جائی که ایستگاه نیاز دارد معمولا از اداره گاز منطقه استعلام میگیرند
البته شما که کرج هستید میتونید به آقای مهندس طباطبائی(از همکاران سایق بنده) که دفتر نظام کرج هستند مراجعه کنید حتما راهنماییتون میکنند
موفق باشید

moatamed

کاربر ممتاز
سلام
سلام
همیجور که مهدی اقا فرمودن این ساختمان حداکثر حدود 400 متر مکعب در ساعت گاز مصرف داره و حتمن ایستگاه میخواد و قطعن خروجی ایستکاه با دو فشار باید باشه یکی دو پوندی برای موتورخانه و یک خط یک چهارم پوند برای اشپزخانه ها...
ولی بهترین کار قبل از هراقدامی مراجعه به شرکت گاز منطقه و کسب ضوابط اون منطقه هست
اما اگه فقط طراحی باشماست و میخواین یه نقشه ای به کارفرما ...به اسم گاز داده باشین میتونین به روشی که گفتم عمل کنین

amin1222

عضو جدید
سلام دوست عزیز
مصرف بیش از 160 مترمکعب برساعت معمولا 2 پوند به بالا میشود یعنی نیاز به ایستگاه دارد و جائی که ایستگاه نیاز دارد معمولا از اداره گاز منطقه استعلام میگیرند
البته شما که کرج هستید میتونید به آقای مهندس طباطبائی(از همکاران سایق بنده) که دفتر نظام کرج هستند مراجعه کنید حتما راهنماییتون میکنند
موفق باشید

سلام
همیجور که مهدی اقا فرمودن این ساختمان حداکثر حدود 400 متر مکعب در ساعت گاز مصرف داره و حتمن ایستگاه میخواد و قطعن خروجی ایستکاه با دو فشار باید باشه یکی دو پوندی برای موتورخانه و یک خط یک چهارم پوند برای اشپزخانه ها...
ولی بهترین کار قبل از هراقدامی مراجعه به شرکت گاز منطقه و کسب ضوابط اون منطقه هست
اما اگه فقط طراحی باشماست و میخواین یه نقشه ای به کارفرما ...به اسم گاز داده باشین میتونین به روشی که گفتم عمل کنین

ممنونم از پاسخ دوستان
سوال من بیشتر در مورد بحث اجرای لوله کشی گاز این مجتمع بوده
پس با این اوصاف مجری 1/4 پوند نمیتونه لوله کشی گاز این پروژه رو انجام بده، درسته؟

moatamed

کاربر ممتاز
ممنونم از پاسخ دوستان
سوال من بیشتر در مورد بحث اجرای لوله کشی گاز این مجتمع بوده
پس با این اوصاف مجری 1/4 پوند نمیتونه لوله کشی گاز این پروژه رو انجام بده، درسته؟
همینطور که میدونید شرط اجرای لوله گاز اول طراحی و تایید نقشه است و لزوم طراحی دانستن محل ایستگاه و فشار داخل لوله ها... واین مستلزم اینه که قبل از هرگونه اقدام به شرکت گاز منطقه مراجعه کنین و محل ایستگاه رو تعیین کنین قطعن اگه قرار باشه بخشی از شبکه داخلی با فشار دوپوند انجام بشه مستلزم تایید ونظارن مدیریت گازرسانی به صنایع میشه که باید مشاور و ناظر حقوقی داشته باشه و شرکتی که صلاحیتش برای اینکار تایید شده.. البته استانهای مختلف قوانین مختلفی ممکنه داشته باشن

Mechan

کاربر فعال
تغییر نقشه های اجرایی

تغییر نقشه های اجرایی

سلام خدمت مهندسین عزیز

یه سوال داشتم اینکه نقشه های اجرایی ساختمان که من ناظر تاسیسات هستم(4 طبقه رو پلوت حدود 800 متر مربع ) تغییر کرده و به طوری که مثلا 2 تا ستون اضافه شده و از اطراف ساختمان هم حدود یک متر
بیشتر شده و این چنین تغییرات که با نقشه هایی که به تایید و امضا اولیه ما رسیده تفاوت داره ،
ناظر هماهنگ کننده گزارش تخلف به شهرداری و نظام مهندسی در چند نوبت داده ،
نقشه ای هم که الان خود مجزی کار میکنه به تایید نظام مهندسی و هیچ مهندسی نرسیده .
فقط سقف ها زده شده و دیوارها و غیره هنوز مونده.

سوالم اینه من به عنوان مهندس ناظر تاسیسات در این وضعیت چه کار اولا قانونی بکنم؟
ثانیا در این شرایط عرف چی میگه باتوجه به اینکه معمولا به طور کامل کار منطبق با نقشه های اولیه
اجرا نمیشه !؟
یعنی بالاخره بعد گزارش تخلف به نظام مهندسی یا باید انصراف داد به خاطر عدم انطباق با نقشه های اولیه !
یا باید کار رو ادامه داد !
حالا وقتی ایشون نقشه های جدید به خاطر مشکل دار بودن نمیاره نظام مهندسی تایید بشن و کارو هم داره ادامه میده ،ادامه همکاری من با این وضعیت چگونه باید باشه که نه
سیخ بسوزه نه کباب ؟

moatamed

کاربر ممتاز
سلام خدمت مهندسین عزیز

یه سوال داشتم اینکه نقشه های اجرایی ساختمان که من ناظر تاسیسات هستم(4 طبقه رو پلوت حدود 800 متر مربع ) تغییر کرده و به طوری که مثلا 2 تا ستون اضافه شده و از اطراف ساختمان هم حدود یک متر
بیشتر شده و این چنین تغییرات که با نقشه هایی که به تایید و امضا اولیه ما رسیده تفاوت داره ،
ناظر هماهنگ کننده گزارش تخلف به شهرداری و نظام مهندسی در چند نوبت داده ،
نقشه ای هم که الان خود مجزی کار میکنه به تایید نظام مهندسی و هیچ مهندسی نرسیده .
فقط سقف ها زده شده و دیوارها و غیره هنوز مونده.

سوالم اینه من به عنوان مهندس ناظر تاسیسات در این وضعیت چه کار اولا قانونی بکنم؟
ثانیا در این شرایط عرف چی میگه باتوجه به اینکه معمولا به طور کامل کار منطبق با نقشه های اولیه
اجرا نمیشه !؟
یعنی بالاخره بعد گزارش تخلف به نظام مهندسی یا باید انصراف داد به خاطر عدم انطباق با نقشه های اولیه !
یا باید کار رو ادامه داد !
حالا وقتی ایشون نقشه های جدید به خاطر مشکل دار بودن نمیاره نظام مهندسی تایید بشن و کارو هم داره ادامه میده ،ادامه همکاری من با این وضعیت چگونه باید باشه که نه
سیخ بسوزه نه کباب ؟

سلام
شهرهای مختلف رفتارهای مختلفی با اینجور موارد دارن...
من خودم در خراسان رضوی بیشتر از صد تا کار تا حالا داشتم هیچکدام تاکید میکنم هیچکدام اون چیزی که اجرا شده با نقشه شهرداری تایید شده اولیه یکسان نبوده....
چه نقشه و چه زیربنا... به هیچ جا هم گزارش نکردم فقط در اجرا دستورات کار رادادم و نظارت کردم که همون چیزی که داره اجرا میشه صحیح انجام بشه... اگه معماری و سازه اشکال داره بذار مهندسین مربوطه اش اقدام کنن مگه کارفرمای درستی نباشه و همه مهندسین با هم جلسه بذارن که جلوشو بگیرن ....
البته از دوستان دیگه خواهشمندم نظر خودشون رو بگن..

said88

عضو جدید
با سلام
من مطالب این تاپیکو از اول خوندم (با اینکه یه هفته هم از اشناییم با این تاپیک نمیگذره)...خوبه و عالی میشه اگه باهم جلو بریم...البته چند وقتیه به همت مهندس mechan رفتیم تو فاز مسائل حاشیه ای که البته خیلی مفیده و فک می کنم مفیدتره اینه که مباحث بیان شده در ابتدای این تاپیکو ادامه بدیم..مثلا همان بحث پیدا کردن یه الگوریتم کلی برای نظارت از زمان انجام فونداسیون تا زمان گرفتن پایان کار...چند وقتیه مهندسان محترمی که با تاپیک بودن مثل reza-esi دیگه پست نمیزارن....امیدوارم دوباره دوستان انرژی بگیرن و بهتر از قبل همدیگرو اگاه کنن;)

Rmin_v

عضو جدید
با سلام
دوستان یک راهنمایی forceمیخوام...یک کتابخونه 280 مترمربع(شهرستان) و در یک طبقه داریم،سیستم سرمایش و گرمایش چی پیشنهاد میدید؟کولر ابی یا ایرواشر؟برای گرمایش پکیج بذارم مشکلی نداره؟
پیشاپیش کمال تشکر رو دارم...فقط وقتم کمه لطفا سریعتر نظرتونو بفرمایین

moatamed

کاربر ممتاز
با سلام
دوستان یک راهنمایی forceمیخوام...یک کتابخونه 280 مترمربع(شهرستان) و در یک طبقه داریم،سیستم سرمایش و گرمایش چی پیشنهاد میدید؟کولر ابی یا ایرواشر؟برای گرمایش پکیج بذارم مشکلی نداره؟

سلام
با عرض پوزش من چند روزی ان نشده بودم . پیامتان رو الان دیدم
البته اگه بتونین از سیستم تبخیری استفاده نکنین خیلی بهتره چون رطوبت به کتابها اسیب میرسونه ولی اگه قراره از سیستم تبخیری استفاده بشه به نظر من دو یا سه دستکاه کولر ابی از ایرواشر بهتره چون هم رطوبتش کمتره و هم راهبری و نگهداری ایرواشر درشهرستان مشکله
ولی درهرحال بهتره اصلا لوله کشیداخل فضا نبرین چون ممکنه لوله نشتی بده و کسی در محل نباشه بنابرین از دستکاههای بعه اسم هواساز یا زنت که داره متداول میشه و سرما و گرما رو ازطریق کانال به فضا میبره به نظرم مناسبه..
گرمای کویل ابگرم هم برای این فضا حدود چهل هزارکیلو کالری میشه یک پکیج زمینی مناسبه

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
با عرض پوزش من چند روزی ان نشده بودم . پیامتان رو الان دیدم
البته اگه بتونین از سیستم تبخیری استفاده نکنین خیلی بهتره چون رطوبت به کتابها اسیب میرسونه ولی اگه قراره از سیستم تبخیری استفاده بشه به نظر من دو یا سه دستکاه کولر ابی از ایرواشر بهتره چون هم رطوبتش کمتره و هم راهبری و نگهداری ایرواشر درشهرستان مشکله
ولی درهرحال بهتره اصلا لوله کشیداخل فضا نبرین چون ممکنه لوله نشتی بده و کسی در محل نباشه بنابرین از دستکاههای بعه اسم هواساز یا زنت که داره متداول میشه و سرما و گرما رو ازطریق کانال به فضا میبره به نظرم مناسبه..
گرمای کویل ابگرم هم برای این فضا حدود چهل هزارکیلو کالری میشه یک پکیج زمینی مناسبه
باسلام خدمت همگی دوستان . مهندس عزیز استدلال شما در مورد کاربرد سیستم هواساز قابل قبول هست ولی فکر میکنم با توجه به نوع کاربری فضا که کتابخونه هست و نیاز به سکوت داره استفاده از هواساز و حتی فن کویل به دلیل ایجاد سرو صدا مناسب نباشه و استفاده از سیستم گرمایشی ابی مناسبتر باشه
در صورت اشتباه بودن دلایلم ممنون میشم راهنماییم کنید:gol:

mersad20

کاربر فعال
با سلام
برای کتابخانه ایرواشر پیشنهاد نمیشه میتونی از بهارساز استفاده کنید

moatamed

کاربر ممتاز
باسلام خدمت همگی دوستان . مهندس عزیز استدلال شما در مورد کاربرد سیستم هواساز قابل قبول هست ولی فکر میکنم با توجه به نوع کاربری فضا که کتابخونه هست و نیاز به سکوت داره استفاده از هواساز و حتی فن کویل به دلیل ایجاد سرو صدا مناسب نباشه و استفاده از سیستم گرمایشی ابی مناسبتر باشه
در صورت اشتباه بودن دلایلم ممنون میشم راهنماییم کنید:gol:
هوارسانی با کانال سروصدایی نداره کافیه یه کم دریچه ها و ابعاد کانال رو بزرگتر بگیرین ...
شما برای سیستم سرمایش که باید کانال کشی داشته باشی پس چه بهتر دیگه لوله اب تو محیط نبری ... با همون کانال گرم وسرد رو انجام بدی
اگه خیلی بخوای تحویلش بگیری اسپلیت گازی کانالی با کویل ابگرم بهترین گزینه هست

Rmin_v

عضو جدید
با سلام
از پاسخ هاتون بینهایت متشکرم..توی طرح اولیه پیشنهاد کولر آبی + رادیاتور داده شد ...پکیج زمینی به ظرفیت 40.000
متاسفانه امکان کانال کشی به طرز مطلوب و اصولی نداریم سقف وسط سالن دارای ارتفاع بیشتری از اطراف هست .کانالهای کولر را با زحمت و با تراکم نه چندان مناسب گذاشتیم.

یک سوال دیگه هم داشتم در مورد یک ساختمان اداری دولتی در دو طبقه که هر طبقه حدود 350 متر است.مجموعا 700 متر.متاسفانه موتورخانه یا اتاق پکیج یا تاسیسات در نظر گرفته نشده به زحمت تونستم یک فضای 2 در 2.3 در انتهای آبدارخونه در طبقه اول باز کنم و براش در بذارن ومثلا بشه اتاق پکیج!حالا برای تامین هوای احتراقش چه پیشنهادی میدین؟پکیج 80.000 زمینی ابعاد دریچه 26 در 26 سانتی متر میشود که طبق آیین نامه باید دو تا در 30 سانتی بالا و پایین دیوار باشه ولی اصلا جالب نمیشه تو دیوار جانبی همچین دریچه هایی باز کرد.
پیشاپیش بینهایت متشکرم از وقتی که میذارین.

moatamed

کاربر ممتاز
با سلام
از پاسخ هاتون بینهایت متشکرم..توی طرح اولیه پیشنهاد کولر آبی + رادیاتور داده شد ...پکیج زمینی به ظرفیت 40.000
متاسفانه امکان کانال کشی به طرز مطلوب و اصولی نداریم سقف وسط سالن دارای ارتفاع بیشتری از اطراف هست .کانالهای کولر را با زحمت و با تراکم نه چندان مناسب گذاشتیم.

یک سوال دیگه هم داشتم در مورد یک ساختمان اداری دولتی در دو طبقه که هر طبقه حدود 350 متر است.مجموعا 700 متر.متاسفانه موتورخانه یا اتاق پکیج یا تاسیسات در نظر گرفته نشده به زحمت تونستم یک فضای 2 در 2.3 در انتهای آبدارخونه در طبقه اول باز کنم و براش در بذارن ومثلا بشه اتاق پکیج!حالا برای تامین هوای احتراقش چه پیشنهادی میدین؟پکیج 80.000 زمینی ابعاد دریچه 26 در 26 سانتی متر میشود که طبق آیین نامه باید دو تا در 30 سانتی بالا و پایین دیوار باشه ولی اصلا جالب نمیشه تو دیوار جانبی همچین دریچه هایی باز کرد.
پیشاپیش بینهایت متشکرم از وقتی که میذارین.

سلام
من خودم ناظر گاز هم هستم ولزومی نداره حتمن دو دریچه باشه میتونی در یک دریچه ادغامش کنی...
چاره ای نیست باید برای تامین هواش از یه جا بازکنی ... میتونی با کانال از سقف از پشت بام هم هوارو بیاری... یا کانال رو بکشی هر جایی جا داری ببری و دریچه بذاری فقط تو مبحث هفده یک منحنی هست وقتی کانال میکشی باید ابعد رو با منحنی بزرگتر بگیری
ولی پکیجی نداریم که ظرفیت 80000 داشته باشه درواقع شکا یک موتورخانه کوچک با منبع انبساط باز روبام بذاری خیلی نگهداریش راحت تره یه دیگ 400 هفت پره شوفاژکار با یه مشعل RAN25 ایران رادیاتور و یک پمپ یک و یک دوم اینچ و منبع انبساط سیصد لیتری اگرم آبگرم مصرفی خواستی یک منبع دوجداره سیصد چهارصد لیتری کنارش میذاری خیلی از پکیج راحت تر و بهتره

Rmin_v

عضو جدید
سلام ممنون مهندس
از نظر قوانین مشکلی نداره اگه یک فن دمنده روی این کانال تامین هوا بذارم و با مشعل اینترلاک کنم؟چون سایز کانالو میاره پایین
پکیج 80000 رو از کاتالوگ شوفاژکار انتخاب کردم 9 پره ست مدل s300-9.البته از ظرفیت مورد نیاز بیشتره ولی تو رنج ظرفیتا چاره ای نبود.مشعل هم F88 ایران رادیاتور.
پیشنهادتون خیلی بهتره ولی وقتی برای تغییر ندارم شاید قبل از اینکه بره تهران برای تایید بتونم یه کارایی بکنم . این موتورخونه کوچیک روی بام چقدر روی محاسبات سازه تاثیر داره؟

moatamed

کاربر ممتاز
سلام ممنون مهندس
از نظر قوانین مشکلی نداره اگه یک فن دمنده روی این کانال تامین هوا بذارم و با مشعل اینترلاک کنم؟چون سایز کانالو میاره پایین
پکیج 80000 رو از کاتالوگ شوفاژکار انتخاب کردم 9 پره ست مدل s300-9.البته از ظرفیت مورد نیاز بیشتره ولی تو رنج ظرفیتا چاره ای نبود.مشعل هم F88 ایران رادیاتور.
پیشنهادتون خیلی بهتره ولی وقتی برای تغییر ندارم شاید قبل از اینکه بره تهران برای تایید بتونم یه کارایی بکنم . این موتورخونه کوچیک روی بام چقدر روی محاسبات سازه تاثیر داره؟
من الان حضور ذهن ندارم که نصب فن برای تامین هوا جایی ذکر شده یا نه ولی به نظرم مشکلی نیست
معمولا مدل 400 شوفاژکار از مدل 300 بهتر جواب داده البته این نظر منه و تجربی و اونی هم که شما انتخاب کردین جواب میده
اون مدل مشعل رو هم من در نوع گازی تک سوخته گفته بودم
وزن تجهیزات تاسیساتی فوق در برابر نیروهای وارده به سازه بسیار ناچیزه و جای هیچ نگرانی نیست البته کارایی که من تاحالا انجام دادم با مهندسان سازه هیچ موردی از این بابت نداشتیم ... ولی بعضیا ممکنه ازاون گیرهای .... بدن وگرنه این وزن در ارتفاع پایین بام روی ستونها با توجه به ضرایبی که در طراحی میگیرن قابل توجه نیست

Mechan

کاربر فعال
سلام و عرض تبریک سال نو به همه مهندسای عزیز
:smile:

یه سوالی داشتم اینکه کسی از بچه ها کارشناس دادگستری هم هست ؟
اگه هست اطلاع بده یه چندتا سوال مهم داشتم ازش .
ممنون

amin1222

عضو جدید
سلام
کسی از دوستان پروانه اش رو حقوقی کرده؟
من پایه 3 مکانیک هستم و میخوام پروانه ام رو حقوقی کنم، سوال من این هست که در صورت حقوقی کردن پروانه، آیا برای گرفتن صلاحیت نظارت گاز میشه اقدام کرد یا باید پروانه آزاد باشه؟
ممنون

amin1222

عضو جدید
سلام
کسی از دوستان پروانه اش رو حقوقی کرده؟
من پایه 3 مکانیک هستم و میخوام پروانه ام رو حقوقی کنم، سوال من این هست که در صورت حقوقی کردن پروانه، آیا برای گرفتن صلاحیت نظارت گاز میشه اقدام کرد یا باید پروانه آزاد باشه؟
ممنون

کسی نبود؟!

nejatlz

عضو جدید
سلام
لازم دیدم توضیح کلی در مورد نظارت تأسیسات مکانیکی بدم
وقتی شما به عنوان ناظر تأسیسات مکانیکی ساختمانی انتخاب می شوید بایستی با کارفرمای مربوطه قرارداد نظارت ببندید در این قرارداد بایستی حتما قید شود که برای شروع هر عملیات تأسیسات مکانیکی با شما هماهنگ شود، انتخاب و کنترل مصالح، پیمانکارهای جزء و ... رو با هماهنگی شما انجام بدن.
مرحله بعد بایستی نقشه های مربوطه رو به دقت بررسی کنید هر ایراد اجرایی رو که به نظرتون میرسه مشخص کرده و به طراح پروژه اطلاع بدین تا اصلاحش کنه.
بعد میریم سراغ اجرا، معمولا اول لوله کشی فاضلاب انجام میشه بعد لوله کشی های سیستم سرمایش و گرمایش و آبرسانی و کانالسازی (اگه داشته باشه) و همینطور موتورخانه و ... . بعد از اتمام مراحل نازک کاری ساختمان هم نصب و راه اندازی تجهیزات انجام میشه.
هر کدوم از این آیتم هایی که گفتم نکات اجرایی خاص خودشون رو دارن که بطور مفصل در مباحث 14و 16 مقررات ملی و در نشریات سازمان مدیریت اومده و چیزی نیست که بشه بصورت کلی راجع بهش نظر داد اگه از دوستان کسی سؤالی داشته باشه در یک مورد خاص در خدمتم. اما بعنوان یک ناظر پایه یک توصیه میکنم قبل از ورود به حوزه نظارت با اصول طراحی آشنا باشد به مقررات مربوطه اشراف داشته باشید قبلش زیر دست یک ناظر با تجربه کار کنید و .... تا بتونید با اعتماد به نفس بالا ایرادات احتمالی اجرا رو بگیرید و این رو هم بگم این مطالبی که ذکر کردم مربوط به چروژه های کوچک و معمولی بود برای پروژه های بزرگ و یا دولتی بایستی رسیدگی به صورت وضعیت و ... رو هم به وظایف ناظر اضافه کنید
موفق باشید

Sina Soleimani

عضو جدید
سلام دوستان
منظور از DCWS, DHWS, DHWR در نقشه ها چیست؟

پیوست ها

• p1.jpg
    p1.jpg
    15.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
بالا