گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
سلام بر اقا مهدی و بقیه دوستان که در این تاپیک زحمت میکشن و فعالیت دارن.

چند تا سوال داشتم:

1.من میخواستم بدونم شیر اطمینان برای چی هست؟و کارش چیه؟یه ابگرمکن داریم که شیر اطمینان داره،بعد تو پکیج هم شیر اطمینان هست؟

2.آبگرمکن فن دار و با دودکش دو جداره هم وجود داره؟آبگرمکنی که ما دارین تو فضای حیاط هست و یه اتاقک براش درست کردیم و ابگرمکن رو داخلش قرار دادیم و دودکش رو از بالای اتاقک عبور دادیم،خواستم بدونم این کار ما استاندارد هست؟؟؟چون کار دیگه ای نمیتونستیم بکنیم،جا نداشتیم،ممنون میشم توضیح بدین دوستان.آبگرمکن ایران شرق هستش و بزرگ.

خوب من توي اين زمينه ميتونم كمك كنم چون دارم توي يك كارخونه ي بزرگ ساخت لوازم خانگي كار ميكنم كه آبگرمكن مخزن دار گازسوز هم از توليداتمون هست.
شير اطمينان يك وسيله ي ايمني هست كه با ممانعت از افزايش فشار يا درجه حرارت از بروز وضعيت خطرناك جلوگيري ميكنه. دو نمونه شير اطمينان داريم :1.شير اطمينان تركيبي و 2. شير اطمينان انبساطي
تركيبي شير اطميناني هست كه در اثر افزايش بيش از حد هر دو كميت درجه حرارت و فشار عمل ميكنه تا از بروز شرايط غير ايمن پيشگيري كنه و انبساطي شيري هست كه با فشار آب عمل ميكنه و بطور خودكار آب مخزن را توي ي فشار معين تخليه ميكنه تا از بالا رفتن فشار سيستم از حداكثر فشار كاري در حين عملكرد عادي جلوگيري بشه.

كاري كه شما واسه آبگرمكنتون كردين مشكلي ايجاد نميكنه بشرطي كه هواي لازم را براي احتراق كامل آبگرمكن فراهم كنين كه البته با اينهمه چون كلا خارج از محيط آشپزخونه و زندگي هست بازم حتي اگه سوخت و سازش كامل نباشه كه ايجاد مونوكسيد يا دي اكسيد كربن كنه چون با افراد توي خونه ارتباطي نداره بازم مشكلي نداره حتي خود استاندارد گفته كه براي اين نمونه آبگرمكنهايي كه خارج از محيط خونه نصب ميشن حتي سنسور حرارتي هم الزام نيست.

آبگرمكن فن دار با دودكش دو جداره تا جايي كه من ميدونم براي آبگرمكنهاي مخزن دار با حجم بالا نداريم اما ما خودمون توي ي كار تحقيقاتي نمونه سازيش كرديم و بد نيود. اما به مرحله ي توليد نرسونديمش.

z.msv

عضو جدید
سلام

از اونجایی که گفته شد بهترین اجناس گاز تولید داخلیه، پکیج هم همینطوره؟ یا منظور لوله ها و اتصالاته فقط؟
با وجود تفاوت قیمتی پکیج های تولید داخل و خارج ، استفاده از خارجی ها قابل قبوله، یا فرقی ندارن با هم؟

آخرین ویرایش:

reza_esi13

عضو جدید
باسلام
خیلی مرسی جناب!!
دوستان اگه کسی هست که عکس هایی از این مطالب گفته شده داره بذاره ممنون میشم,خصوصا قسمت دودکش دوجداره
و یه سوال اینکه فن ها کار اصلیشون توی این پکیج چیه؟و اینکه دوجداره میگن واقعا دوتا جداره داره:surprised:؟که مثلا دوتا لوله با دو قطرمتفاوت توی همن و یکی اکسیژن رو به داخل میاره و اون یکی برعکس؟;)

پكيج ها در دونوع فن دار و بدون فن در بازار ارائه مي شوند كه پكيج فن دار را روم سلد يا اتاق احتراق بسته يا پكيج هرماتيك نيز مي نامند كه كار فن اينگونه تعريف شده است : با مكش دود از داخل محفظه احتراق ، دود را به خارج منتقل مي كند كه اين كار از دودكش داخلي انجام مي گيرد و دودكشي كه دور دودكش داخلي قرار گرفته ، با خلاء ي كه در داخل محفظه احتراق ايجاد مي شود ، هوا را از بين جداره دودكش بيروني و دودكش دروني ، به داخل راهنمايي مي كند و اكسيژن روي سطح مشعل يا هواي ثانويه را فراهم مي كند كه اينكار به صورت اجباري نيز بيان مي شود.

ضمنا در اين نوع فن دار هم مي توان دودكش را از نوع هم مركز ( دود و اكسيژن) استفاده كرد و هم از نوع غير هم مركز كه دودكش تخليه دود روي محل اصلي و بالاي فن نصب مي شود و دريچه ي كناري آن كاملا مسدود مي شود و 2 دريچه در فاصله 10 تا 15 سانتي از اطراف و روي پكيج دارد كه در محلي كه نزديك به پنجره و يا دريچه اي رو به هواي بيرون باشد ، دودكش تامين هواي تازه را به آنجا متصل ميكنند ... كه البته به دليل اينكه در ساختمان هاي مسكوني از ابتدا از دودكش 2جداره استفاده نمي شود ، اين روش مرسوم تر است
كه متاسفانه بعضي از نصاب هاي پكيج تنها دريچه هاي بالا پكيج را برداشته و دودكشي به آن متصل نمي كنند و عملا پكيج هواي تازه را از داخل ساختمان تامين مي كند كه بعد از مدتي براي پكيج ايجاد مشكل مي كند.

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
پكيج ها در دونوع فن دار و بدون فن در بازار ارائه مي شوند كه پكيج فن دار را روم سلد يا اتاق احتراق بسته يا پكيج هرماتيك نيز مي نامند كه كار فن اينگونه تعريف شده است : با مكش دود از داخل محفظه احتراق ، دود را به خارج منتقل مي كند كه اين كار از دودكش داخلي انجام مي گيرد و دودكشي كه دور دودكش داخلي قرار گرفته ، با خلاء ي كه در داخل محفظه احتراق ايجاد مي شود ، هوا را از بين جداره دودكش بيروني و دودكش دروني ، به داخل راهنمايي مي كند و اكسيژن روي سطح مشعل يا هواي ثانويه را فراهم مي كند كه اينكار به صورت اجباري نيز بيان مي شود.

ضمنا در اين نوع فن دار هم مي توان دودكش را از نوع هم مركز ( دود و اكسيژن) استفاده كرد و هم از نوع غير هم مركز كه دودكش تخليه دود روي محل اصلي و بالاي فن نصب مي شود و دريچه ي كناري آن كاملا مسدود مي شود و 2 دريچه در فاصله 10 تا 15 سانتي از اطراف و روي پكيج دارد كه در محلي كه نزديك به پنجره و يا دريچه اي رو به هواي بيرون باشد ، دودكش تامين هواي تازه را به آنجا متصل ميكنند ... كه البته به دليل اينكه در ساختمان هاي مسكوني از ابتدا از دودكش 2جداره استفاده نمي شود ، اين روش مرسوم تر است
كه متاسفانه بعضي از نصاب هاي پكيج تنها دريچه هاي بالا پكيج را برداشته و دودكشي به آن متصل نمي كنند و عملا پكيج هواي تازه را از داخل ساختمان تامين مي كند كه بعد از مدتي براي پكيج ايجاد مشكل مي كند.
خیلی مرسی جناب مهندس

nima1985

عضو جدید
سلام دوستان گلم
من فكر ميكنم لازمه ي تاپيك داشته باشيم تا همه ي ناظران مكانيك تاسيسات ساختمان بيان و تجربه هاشون را در اختيار همديگر بگذارن.
مخصوصا براي بچه هاي تازه كار :)
البته من خيلي دوست دارم تاپيك طراحي تاسيسات مكانيكي ساختمان هم كنارش داشته باشيم اما چون اين دوتا جدا از هم نيستن ميشه همين جا مشكلات و سوالات را هم بيان كرد.خيلي خوشحال ميشم بچه ها كه بتونيم باهم ي سري تجربه هاي خوب پيدا كنيم و نكته هاي مهم ياد بگيريم.
بيشتر بيشتر هدفم براي نظارت ساختمانهاي در حال ساخت هست كه ي ناظر وقتي ميره سر ساختمون بايد چه نكاتي را مدنظر داشته باشه و بهشون دقت كنه.

دوستان سلام. لطفا در آبرسانی به یک ساختمان 20 طبقه به من کمک کنید. تجربه کاری تا الان نداشتم و اینقدر مطالعه کردم دیگه واقعا گیج شدم. به صورت کلّی می دونم باید چیکار کنم ولی برای محاسبه مشکل دارم.

reza_esi13

عضو جدید
سلام بر اقا مهدی و بقیه دوستان که در این تاپیک زحمت میکشن و فعالیت دارن.

چند تا سوال داشتم:

1.من میخواستم بدونم شیر اطمینان برای چی هست؟و کارش چیه؟یه ابگرمکن داریم که شیر اطمینان داره،بعد تو پکیج هم شیر اطمینان هست؟

2.آبگرمکن فن دار و با دودکش دو جداره هم وجود داره؟آبگرمکنی که ما دارین تو فضای حیاط هست و یه اتاقک براش درست کردیم و ابگرمکن رو داخلش قرار دادیم و دودکش رو از بالای اتاقک عبور دادیم،خواستم بدونم این کار ما استاندارد هست؟؟؟چون کار دیگه ای نمیتونستیم بکنیم،جا نداشتیم،ممنون میشم توضیح بدین دوستان.آبگرمکن ایران شرق هستش و بزرگ.

هر محفظه بسته اي كه درون آن سيال وجود داشته باشه و عامل حرارت باعث بالا رفتن دما و فشار آن شود ، جهت اطمينان و جلوگيري از تركيدگي و يا پاشش سيستم بسته اي كه داريم ، شير اطميناني قرار داده مي شود كه در حالتي كه طبق استاندارد براي آن قرار داده ايم باعث شود ميزاني از آن سيال خارج شود ، تا دما و فشار به حد نرمال برسد...

در آبگرمكن شما ، اگر سيستم آن مخزن دار باشد كه محل ذخيره آب گرم داشته باشد ، پس حتما شير اطمينان دارد... ولي اگر سيستم آبگرمكن شما مخزن دار نباشه ، نيازي به شير اطمينان ندارد...
در پكيج شير اطمينان را شير 3بار (3bar) ميگويند. كه تا فشار 3بار سيستم تحمل مي كند و پس از فشار 3بار ، شير اطمينان عمل مي كند...
توضيحات : در پكيج به دليل اينكه واحد گرمايش آن داراي سيكل بسته بوده (سيركوله) پس به دليل تغييرات دما و فشار نياز به منبع انبساط از نوع بسته مي باشد ،‌ تا تغييرات دما و فشار را تا كمتر از 3بار تحمل كند و در صورتي كه فشار از 3 بار بالاتر رود باعث به كار افتادن شير اطمينان مي شود.

نكته1 : در پكيج ها در صورت پاره شدن بالن وسط منبع انبساط و يا گرفتگي لوله هاي آن و يا تخليه هواي داخل آن ، باعث مي شود با بالا آمدن درجه حرارت ، فشار سيستم بالا رفته و شير اطمينان عمل كند.

نكته2 : حداقل فشار كاري سيستم پكيج كه آب درون آن جريان داشته باشد نيم بار (0.5bar) مي باشد ، كه كمتر از اين ميزان باعث عدم استارت پكيج توسط برد مي شود و دستگاهي كه اين ميزان فشار را به برد اعلام مي كند ، پرشرسوئيچ آب ( كليد ايمني حداقل فشار آب ) نام دارد.

reza_esi13

عضو جدید
سلام

از اونجایی که گفته شد بهترین اجناس گاز تولید داخلیه، پکیج هم همینطوره؟ یا منظور لوله ها و اتصالاته فقط؟
با وجود تفاوت قیمتی پکیج های تولید داخل و خارج ، استفاده از خارجی ها قابل قبوله، یا فرقی ندارن با هم؟

نكته1 : پكيج به دليل نياز به خدمات پس از فروش در طي كاركرد آن و نيز تعميراتي كه پيش مي آيد ، بايد شركتي را انتخاب كرد كه خدمات بالاتري را ارائه دهد
نكته2 : اكثر قسمت هاي پكيج قابل تعمير نيستند ، بايد تعويض شوند و از اين رو به برندي روي بياوريد كه قطعات پكيج شما را حداقل تا 10 سال آينده بتواند تامين كند
نكته3 : درمورد تعويض قطعات : چون پكيج مستقيم با جان انسان ها در ارتباط است و تفاوت آن با نصاب كولر گازي اين مي باشد كه اگر حادثه اي از جمله خفگي براي خانواده اي اتفاق افتاد ، آخرين نصاب پكيج را مورد بازجويي قرار مي دهند ، و به خاطر اين اكثر نصاب هاي پكيج فقط تعويض مي كنند و به خصوص قسمت برد الكترونيك را ...
نكته4 : ضمنا يك نصاب پكيج هروقت براي تعمير پكيجي به خانه اي مراجعه كرد ، حتما ابتدا بايد دودكش آن را مورد بررسي قرار دهند كه طبق استاندارد نصب شده است يا نه ؟ و ابتدا به درست كردن دودكش اقدام كند و در صورتي كه صاحب خانه راغب به تعمير آن نبود ، از تعمير پكيج نيز انصراف داده و عوامل بروز خطر را به صاحب خانه اعلام كند و پس از تعمير اشكالات دودكش به تعمير پكيج اقدام كند كه مشكل بالا تنها متوجه آخرين تعميركار پكيج مي باشد.

hasan_w

اخراجی موقت
خوب من توي اين زمينه ميتونم كمك كنم چون دارم توي يك كارخونه ي بزرگ ساخت لوازم خانگي كار ميكنم كه آبگرمكن مخزن دار گازسوز هم از توليداتمون هست.
شير اطمينان يك وسيله ي ايمني هست كه با ممانعت از افزايش فشار يا درجه حرارت از بروز وضعيت خطرناك جلوگيري ميكنه. دو نمونه شير اطمينان داريم :1.شير اطمينان تركيبي و 2. شير اطمينان انبساطي
تركيبي شير اطميناني هست كه در اثر افزايش بيش از حد هر دو كميت درجه حرارت و فشار عمل ميكنه تا از بروز شرايط غير ايمن پيشگيري كنه و انبساطي شيري هست كه با فشار آب عمل ميكنه و بطور خودكار آب مخزن را توي ي فشار معين تخليه ميكنه تا از بالا رفتن فشار سيستم از حداكثر فشار كاري در حين عملكرد عادي جلوگيري بشه.

كاري كه شما واسه آبگرمكنتون كردين مشكلي ايجاد نميكنه بشرطي كه هواي لازم را براي احتراق كامل آبگرمكن فراهم كنين كه البته با اينهمه چون كلا خارج از محيط آشپزخونه و زندگي هست بازم حتي اگه سوخت و سازش كامل نباشه كه ايجاد مونوكسيد يا دي اكسيد كربن كنه چون با افراد توي خونه ارتباطي نداره بازم مشكلي نداره حتي خود استاندارد گفته كه براي اين نمونه آبگرمكنهايي كه خارج از محيط خونه نصب ميشن حتي سنسور حرارتي هم الزام نيست.

آبگرمكن فن دار با دودكش دو جداره تا جايي كه من ميدونم براي آبگرمكنهاي مخزن دار با حجم بالا نداريم اما ما خودمون توي ي كار تحقيقاتي نمونه سازيش كرديم و بد نيود. اما به مرحله ي توليد نرسونديمش.

سلام.ممنون از توضیحاتتون.

یه سوال دارم:

ما چطوری بفهمیم که هوای لازم برای احتراق کامل ایجاد کردیم؟

با تشکر ممنون

hasan_w

اخراجی موقت
هر محفظه بسته اي كه درون آن سيال وجود داشته باشه و عامل حرارت باعث بالا رفتن دما و فشار آن شود ، جهت اطمينان و جلوگيري از تركيدگي و يا پاشش سيستم بسته اي كه داريم ، شير اطميناني قرار داده مي شود كه در حالتي كه طبق استاندارد براي آن قرار داده ايم باعث شود ميزاني از آن سيال خارج شود ، تا دما و فشار به حد نرمال برسد...

در آبگرمكن شما ، اگر سيستم آن مخزن دار باشد كه محل ذخيره آب گرم داشته باشد ، پس حتما شير اطمينان دارد... ولي اگر سيستم آبگرمكن شما مخزن دار نباشه ، نيازي به شير اطمينان ندارد...
در پكيج شير اطمينان را شير 3بار (3bar) ميگويند. كه تا فشار 3بار سيستم تحمل مي كند و پس از فشار 3بار ، شير اطمينان عمل مي كند...
توضيحات : در پكيج به دليل اينكه واحد گرمايش آن داراي سيكل بسته بوده (سيركوله) پس به دليل تغييرات دما و فشار نياز به منبع انبساط از نوع بسته مي باشد ،‌ تا تغييرات دما و فشار را تا كمتر از 3بار تحمل كند و در صورتي كه فشار از 3 بار بالاتر رود باعث به كار افتادن شير اطمينان مي شود.

نكته1 : در پكيج ها در صورت پاره شدن بالن وسط منبع انبساط و يا گرفتگي لوله هاي آن و يا تخليه هواي داخل آن ، باعث مي شود با بالا آمدن درجه حرارت ، فشار سيستم بالا رفته و شير اطمينان عمل كند.

نكته2 : حداقل فشار كاري سيستم پكيج كه آب درون آن جريان داشته باشد نيم بار (0.5bar) مي باشد ، كه كمتر از اين ميزان باعث عدم استارت پكيج توسط برد مي شود و دستگاهي كه اين ميزان فشار را به برد اعلام مي كند ، پرشرسوئيچ آب ( كليد ايمني حداقل فشار آب ) نام دارد.

سلام.

بالن دقیقا منظورتون کجاست؟تصویری ازش اگه دارین بزارین ممنون میشم.

mahdip

عضو جدید
سلام

سلام
اگر از حالت تئوري خارج بشيم و به آنچه كه در عمل وجود دار و جواب داده است تكيه كنيم متوجه اين موضوع ميشويم كه :
پكيج هاي خارجي بسيار با دوام تر و با كيفيت تر هستند همچنين خدمات بهتري ارائه ميدهند
بهترين مارك خارجي:آريستون، بوش و فرولي ميباشد
ايراني هم:ايران رادياتور و بوتان كه خدمات پس از فروش افتضاحي دارند،منزل خود من ايران رادياتوره بعد از كلي تماس با دفترشان ومعرفي خود بعد از 3 روز با معذرت خواهي يك نفر رو براي تعمير فرستاند
براي نصب پكيج هم نصاب ها ابراز ميدارند حتما بايد گاز نصب باشد بعد خود پكيج را نصب كنيم كه اين كار از نظر فني غير اصولي است زيرا اول بايد پكيج نصب شده به همراه دودكش تا به رويت و تائيد مهندس ناظر برسد سپس اقدام به دريافت كنتور كنند،حال علت اين حرف نصاب ها چيست؟ بازديد مجدد و دريافت اضافه بهاء از مالك
اما شركت آريستون حتي در دورترين نقطه جزيره قشم براي ما نصاب فرستاد بدون دريافت كوچكترين هزينه(البته جهت نصب گاز رو ميزي و ...)
شايد پرداخت اين اضافه بهاء ارزشش را داشته باشد(البته نه براي بساز و بفروش بلكه براي مالك)
موفق باشيد

ali_pishtaz

عضو جدید

با سلام ممنون از توضیحات خوبتون

ولی من قسمت قرمز رنگ رو متوجه نشدم،اگه میشه در مورد منبع انبساط یه توضیح مختصر و مفید بدین،خیلی ممنون میشم که از چه اجزایی تشکیل شده و کارش چیه و برای چه جاهایی کاربرد داره؟؟خیلی خییلی ممنون:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

mahdip

عضو جدید
دوستان سلام. لطفا در آبرسانی به یک ساختمان 20 طبقه به من کمک کنید. تجربه کاری تا الان نداشتم و اینقدر مطالعه کردم دیگه واقعا گیج شدم. به صورت کلّی می دونم باید چیکار کنم ولی برای محاسبه مشکل دارم.

سلام دوست من
سوالت خيلي خيلي كليه-شايد در رابطه با آبرساني ساختمان هاي بلند مرتبه بتوان چند جلسه صحبت كرد و يه كتاب نوشت چون ساختمان 20 طبقه جزء ساختمان هاي بلند مرتبه است(حداقل د ر ايران).از جنس لوله گرفته تا زون بندي كه جهت تامين فشار بايد انجام بدي و حتي قطعه انبساط (exp.joint) و شير فشار شكن و ..... كلي داستان دارد.اشكالت ريز به ريز بپرس شايد به كمك دوستان بتونيم كمكت كنيم.

reza_esi13

عضو جدید
با سلام ممنون از توضیحات خوبتون

ولی من قسمت قرمز رنگ رو متوجه نشدم،اگه میشه در مورد منبع انبساط یه توضیح مختصر و مفید بدین،خیلی ممنون میشم که از چه اجزایی تشکیل شده و کارش چیه و برای چه جاهایی کاربرد داره؟؟خیلی خییلی ممنون:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

منبع انبساط از محفظه بسته اي تشكيل شده كه نصف آن را هوا و نصف ديگه را آب تشكيل داده. و به خاطر خاصيت تراكم پذيري هوا نسبت به آب باعث مي شود بتواند حجم بيشتري از آب را در حالت وارد شدن فشار ، نسبت به حالت عادي در خود نگه دارد كه پس از اعمال دما و فشار در سيكل مي تواند ميزان افزايش حجم آب را در خود جاي دهد. حال اگر هوا با آب مستقيم در ارتباط باشد ، پس از مدتي هوا جذب آب مي شود و هوا به طور كل خارج مي گردد. لذا بوسيله يك تيوپ پلاستيكي ( بالن ) ، آب و هوا را از همديگه جدا كرده اند . ميزان هوا در منبع انبساط يك بار (1bar) مي باشد كه بوسيله سوزن والوي كه روي منبع انبساط تعبيه شده پر و خالي مي شود و توسط گيج هوا ميزان آن تنظيم مي شود.

reza_esi13

عضو جدید
سلام.ممنون از توضیحاتتون.

یه سوال دارم:

ما چطوری بفهمیم که هوای لازم برای احتراق کامل ایجاد کردیم؟

با تشکر ممنون

با رنگ شعله مي توان فهميد آيا هواي لازم براي احتراق ايجاد شده است يا خير ؟!

1. شعله به رنگ آبي: شعله ايده آل و مناسب
2. شعله به رنگ زرد : نشانه كم بودن اكسيژن در محيط است ( محيط نصب وسيله گازسوز)
3. شعله به رنگ نارنجي (قرمز) : دو نشانه دارد : الف- يا مشعل كثيف است ( گردو غبار روي مشعل ريخته شده) - ب- زياد بودن ناخالصي گاز كه ايراد به پالايشگاه بر مي گردد.
بهترين نسبت سوختن اكسيژن و گاز : 14:1 مي باشد ، يعني 14 هوا و 1 گاز

akbar159

عضو جدید

منبع انبساط از محفظه بسته اي تشكيل شده كه نصف آن را هوا و نصف ديگه را آب تشكيل داده. و به خاطر خاصيت تراكم پذيري هوا نسبت به آب باعث مي شود بتواند حجم بيشتري از آب را در حالت وارد شدن فشار ، نسبت به حالت عادي در خود نگه دارد كه پس از اعمال دما و فشار در سيكل مي تواند ميزان افزايش حجم آب را در خود جاي دهد. حال اگر هوا با آب مستقيم در ارتباط باشد ، پس از مدتي هوا جذب آب مي شود و هوا به طور كل خارج مي گردد. لذا بوسيله يك تيوپ پلاستيكي ( بالن ) ، آب و هوا را از همديگه جدا كرده اند . ميزان هوا در منبع انبساط يك بار (1bar) مي باشد كه بوسيله سوزن والوي كه روي منبع انبساط تعبيه شده پر و خالي مي شود و توسط گيج هوا ميزان آن تنظيم مي شود.

سلام آقا رضا واقعا ممنون از اطلاعات خوبتون.امیدوارم همینطوری مثل اقا مهدی به فعالیتتون ادامه بدین.....

1.من مطالبی رو که گفتین رو خوندم و فهمیدم که منبع انبساط از چه اجزایی تشکیل شده و درونش چه خبری هست،ولی دلیل استفاده آن در پکیج رو خوب متوجه نشدم؟
تغییرات فشار منظورتون تو فصول تابستان بیشتر رخ میده؟؟اصلا چند مورد مثال میزنید که به خاطر آن تغییرات فشار و دما ایجاد میشه؟.....با این توضیحاتی که در مورد منبع انبساط دادین من نمیدونم چطوری منبع انساط فشار و دمای آب رو برای پکیج تنظیم میکنه......!.....مشکل اصلیم اینه....

2.پکیج به دلیل داشتن سیرکوله بودن دیگه نیاز به شیر اطمینان نداره،ولی برای منبع انبساطش شیراطمینان لازم هست،چون منبع انبساط یه سیستم بسته رو تشکیل میده،درست فهمیدم؟.....

3.یه سوال دیگه: الان این منبع انبساط داخل خود پکیج قرار داره یا یه سیستم جداگانه هست؟

ممنون با تشکر

reza_esi13

عضو جدید
سلام آقا رضا واقعا ممنون از اطلاعات خوبتون.امیدوارم همینطوری مثل اقا مهدی به فعالیتتون ادامه بدین.....

1.من مطالبی رو که گفتین رو خوندم و فهمیدم که منبع انبساط از چه اجزایی تشکیل شده و درونش چه خبری هست،ولی دلیل استفاده آن در پکیج رو خوب متوجه نشدم؟
تغییرات فشار منظورتون تو فصول تابستان بیشتر رخ میده؟؟اصلا چند مورد مثال میزنید که به خاطر آن تغییرات فشار و دما ایجاد میشه؟.....با این توضیحاتی که در مورد منبع انبساط دادین من نمیدونم چطوری منبع انساط فشار و دمای آب رو برای پکیج تنظیم میکنه......!.....مشکل اصلیم اینه....

2.پکیج به دلیل داشتن سیرکوله بودن دیگه نیاز به شیر اطمینان نداره،ولی برای منبع انبساطش شیراطمینان لازم هست،چون منبع انبساط یه سیستم بسته رو تشکیل میده،درست فهمیدم؟.....

3.یه سوال دیگه: الان این منبع انبساط داخل خود پکیج قرار داره یا یه سیستم جداگانه هست؟

ممنون با تشکر

سلام دوباره

در مورد سوال اولتون : پكيج هاي ديواري تنها دو كار مهم انجام مي دهند و با دو سيكل متفاوت... 1- گرم كردن آب گرم مصرفي ( با ورود آب سرد به پكيج و انجام سيكلي شبيه آبگرمكن هاي ديواري و عبور از مبدل با حرارت مستقيم شعله آب گرم مي شود و وارد سيستم لوله كشي آب گرم مصرفي مي شود و آب مورد نياز ما را گرم مي كند)
2- گرم كردن آب سيكل مدار گرمايشي ساختمان كه شامل رادياتور و گرمايش از كف مي شود ( اين عمل با ميزان آب ثابت كه درون شبكه لوله كشي بسته جهت رادياتور ها و يا لوله هاي گرمايش از كف مي باشد به صورت سيركوله كردن و عبور از مبدل اصلي با حرارت مستقيم شعله گرم مي شود و مرتب اين عمل تكرار مي شود تا گرماي مورد نيازي كه ما در بورد پكيج قرار داده ايم را تنظيم كند)

- در مورد گرم كردن آب گرم مصرفي ، ميدانيد كه فشار داخل لوله هاي ساختمان 3 تا 4 بار مي باشد كه هميشه اين فشار در پكيج هم وجود دارد.
- در مورد گرم كردن آب مدار گرمايش ، فشار مورد نياز بين نيم تا 2بار مي باشد كه بايد توسط ما و با استفاده از شير پركن كه در پكيج تعبيه شده از روي لوله آب سرد ورودي به پكيج تنظيم و پر شود.
- حال سراغ سوال اصلي شما مي رويم كه منبع انبساط به مدار گرمايش پكيج كه سيكل بسته اي دارد متصل شده، چرا؟ چون باعث اعمال فشار بر آب در اين مدار شود تا با افزايش فشار در مدار ، سرعت تبخير آب را كاهش داده و نقطه جوش افزايش پيدا كند. در شكلي كه نشان داده ام با افزايش درجه حرارت آب ، حجم آب افزايش پيدا مي كند كه اين حجم اضافي اگر در خود لوله ها بخواهد اعمال شود ، پس باعث تركيدگي سيستم لوله كشي مي شود ، و با وجود منبع انبساط اين مشكل برطرف مي شود .
1.JPG
در مورد سوال دومتان : نه... سيستمي كه بسته باشد نياز به شير اطمينان دارد... منبع انبساط تا حدي مي تواند تغييرات فشار و افزايش حجم آب را در خود جاي بدهد ، چرا؟ 1- در صورتي كه بالن وسط منبع انبساط پاره شود و يا شير ورودي آب به منبع انبساط به دلايلي گرفته شود ، پس با افزايش دما ، فشار آب هم بالا مي رود كه كاملا مشهود است و در اين حالت شير اطمينان به دليل اينكه به سيستم مي خواهد فشار وارد نكند و باعث تركيدگي سيستم نشود ، به كار مي افتد
2- بعضي موارد احتمال خرابي شير پركن آب مدار گرمايش وجود دارد و يا اينكه شير پركن باز مي باشد ( كار شير پركن: چون فشار آب شهري 3تا4 بار مي باشد و از فشار آب مدار گرمايش ما كه نيم تا 2 بار مي باشد بالاتر است ، پس اين اختلاف فشار باعث پر شدن آب مدار گرمايش مي شود ) باعث ورود آب بيشتر به سيستم شده و فشار بيشتري به سيستم اعمال مي شود و شير اطمينان كه شير 3بار هم نام دارد ، در اينجا به كار مي افتد و فشار بيشتر وارد شده به سيستم را خنثي مي كند.

reza_esi13

عضو جدید
آقا مهندس رضا خیلییییییی مرسی;)

خواهش مي كنم... اين اطلاعاتي است كه ما بدست آورديم و دوست داريم ديگر مهندسان هم بهره مند شوند تا اگر به نصاب و يا تعميركار پكيج برخورد كردند ، تا متوجه شد كه مهندس از همه ماجرا با خبره و سر در مياره ، بهتر كار خودش را انجام بده... ان شالله كه بتونم مفيد واقع بشم.

به هر حال گفته اند : همه چيز را همه كس دانند. ما هم اطلاعات كمي داريم كه اينجا امده ام تا اطلاعاتم را بيشتر كنم و ضمنا اين صفحه هميشه كه من سركار هستم باز هستش تا اطلاعات به روز و ديگر مهندسان را دريافت كنم و من هم از همه عزيزان تشكر مي كنم و اين را مي دانم اين تايپيك را خيلي مهندسان دنبال مي كنند ...

موفق باشيد;)

hasan_w

اخراجی موقت
سلام ممنون از اقا رضا و اقا مهدی و دیگر دوستانی که در این جا فعالیت دارن.

من یه سوال داشتم:

یه کولر گازی(اسپیلیت) رو میشه واسه دو تا اتاق برای یه ساختمان مسکونی بکار برد؟تن برودت واسه کولر گازی به ازای متراژ ساختمان حدودی چقدره؟منظورم اینه که مثلا یک تن برای چند متر اتاق خوبه؟
ممنون با تشکر.

reza_esi13

عضو جدید

من یه سوال داشتم:

یه کولر گازی(اسپیلیت) رو میشه واسه دو تا اتاق برای یه ساختمان مسکونی بکار برد؟تن برودت واسه کولر گازی به ازای متراژ ساختمان حدودی چقدره؟منظورم اینه که مثلا یک تن برای چند متر اتاق خوبه؟
ممنون با تشکر.

سلام
تشكر از لطفتون
براي اسپيت ، معمولا نمي توان اين كار را انجام داد و بايد هر قسمت اسپيلت مستقل داشته باشد ،
ولي مي توان به گونه ذكر شده در زير براي 2 اتاق به كار برد :
1: انتخاب محل مناسب براي اسپيلت ( به گونه اي كه هر دو اتاق را بتواند ساپرت كند ، كه البته بايد معمولا 2 اتاق مجاور هم باشند و داراي ديواري در روبروي آنها بوده كه بتوان اسپيلت را اجرا كرد.
2: هيچگاه نخواهيد درب اتاق ها را بسته نگاه داريد.
ولي نظر بنده اين مي باشد كه از اسپيلت هاي كانالي استفاده كنيد
در خصوص بار برودتي ، نوع فضا و نوع كاربري فرق مي كند ، ولي طبق كتابي كه من در خصوص تعميرات و نصب كولرهاي گازي دارم اين موارد اينگونه بيان شده : براي كاربري مسكوني بر حسب Btu/fhr به ازاي يك متر مربع ( معادل سه متر مكعب ) در شهر تهران ، بار كم : 310 - بار متوسط : 410 - بار زياد :510 - و در شهر اصفهان ، بار كم : 310 - بار متوسط : 380 - بار زياد : 460 مي باشد

ان شالله موفق باشيد
بار كم :

hasan_w

اخراجی موقت
سلام
تشكر از لطفتون
براي اسپيت ، معمولا نمي توان اين كار را انجام داد و بايد هر قسمت اسپيلت مستقل داشته باشد ،
ولي مي توان به گونه ذكر شده در زير براي 2 اتاق به كار برد :
1: انتخاب محل مناسب براي اسپيلت ( به گونه اي كه هر دو اتاق را بتواند ساپرت كند ، كه البته بايد معمولا 2 اتاق مجاور هم باشند و داراي ديواري در روبروي آنها بوده كه بتوان اسپيلت را اجرا كرد.
2: هيچگاه نخواهيد درب اتاق ها را بسته نگاه داريد.
ولي نظر بنده اين مي باشد كه از اسپيلت هاي كانالي استفاده كنيد
در خصوص بار برودتي ، نوع فضا و نوع كاربري فرق مي كند ، ولي طبق كتابي كه من در خصوص تعميرات و نصب كولرهاي گازي دارم اين موارد اينگونه بيان شده : براي كاربري مسكوني بر حسب Btu/fhr به ازاي يك متر مربع ( معادل سه متر مكعب ) در شهر تهران ، بار كم : 310 - بار متوسط : 410 - بار زياد :510 - و در شهر اصفهان ، بار كم : 310 - بار متوسط : 380 - بار زياد : 460 مي باشد

ان شالله موفق باشيد
بار كم :

سلام ممنون

اسپلیت های کانالی چی هست؟چطوری هست؟یعنی یه اسپلیتی هست که چند تا کانال برای خنک سازی مکان های متفاوت داره؟

اگه اینطور باشه خیلی خوبه.قیمت های اسپلیت حدودی میتونین بگین؟برای دو تا اتاق 12 متری مثلا.

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز

mahdip

عضو جدید

من یه سوال داشتم:

ممنون با تشکر.

سلام دوست من
البته اسم اسپليت درست است
بله ميشه-از اسپليت چند پنله استفاده كرد -البته در تايپيك هاي قبلي گفتم كه شركت اوجنرال ترجيح ميده از دو پنله به بالا استفاده نكنه -كمي مشكل دارد.
بهترين عدد كه دوستان اوجنرال هم از آن استفاده ميكنند به ازاء هر 36 الي 40 متر مربع يك تن تبربد يا 12000btu/hr ميباشد
البته ميتونيد به اين آدرس بريد http://goldiranac.com/btu/ و روش انتخاب رو بهتر ببينيد.
اين هم يه فايل برگرفته از سايت شركت دما تجهيز:
راهنمای خرید کولر اسپلیت چند پانل اجنرال OGENERAL

1. پنل داخلي انواع کولرگازی اسپلیت اجنرال OGENERAL درصورت نياز مشتری و طبق نظر واحد مهندسي فروش از نوع ديواری يا کاستي کوچک انتخاب گردند.
  2. جهت برآورد ظرفیت کولر گازی یا اسپلیت مورد نیاز در شرایط آب و هوایی مانند تهران ، برای طبقات وسط ساختمان به ازاء هر مترمربع زیربنا حدود 400 تا 600 (BTU) و در طبقاتی که بالای آنها بام ساختمان است به دلیل تابش نور خورشید به سقف ، به ازاء هر مترمربع زیربنا بین 600 تا 800 (بی تی یو) در نظر بگیرید.مثلا برای یک اتاق 12 متری کولر اسپلیت 9000 و برای یک سالن 40 متری کولر اسپلیت 24000 می تواند مناسب باشد.
  3. گارانتی و نصب کولر گازی اسپلیت چند پنل اجنرال فقط توسط خدمات مجازشركت تهويه نيا به صورت رايگان مي باشد ولي هزينه هاي لوله و كابل بعهده خریدار است .
  4. کولر گازی اسپلیت چند پنل اجنرال داراي 5 سال ضمانت كمپرسور و 2 سال گارانتي قطعات فني توسط كارت ضمانت تهويه نيا مي باشد .
  5. اصولا کمپرسور انواع کولر گازی اسپلیت چند پانل اجنرال مارک تکامسه آمریکا و مونتاژ دستگاهها معمولا در کشور تایلند انجام می گیرد.
  6. قبل از انتخاب و سفارش خرید هر یک از کولرهای گازی یا اسپلیت های فوق به موضوع تک فاز یا سه فاز بودن (Ø) برق مورد نیاز آن و همچنین آمپر (A) برق مصرفی آن با توجه به توان و مشخصات کنتور برق واحد خود دقت فرمائید.

آخرین ویرایش:

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
من سوپر ونت درين7 نميدونم چيه اما سوپر ونت رو ميدونم -درين هم ؟؟؟؟؟؟؟؟ 7 ؟؟؟؟؟
لطفا واضح تر بنويسيد.
ميبخشيد من v رو 7 خوندم و بد متوجه شدم
منظور سوپر درين ميباشد كه آقا محسن اشاره كردند

برگرفته از شركت سوپرپايپ:

در سيستم‌هاي متداول فاضلابي، براي تامين هواي داخل سيستم در جهت ايجاد تعادل فشار و محافظت از تله‌هاي هوابند سيفون‌ها – كه به منظور جلوگيري از ورود بو و ساير آلودگي‌ها از سيستم دفع فاضلاب به محيط داخل ساختمان كاربرد دارند- از شبكه لوله‌كشي ونت استفاده مي‌شود.
ديگر نيازي به لوله‌كشي ونت نيست!
سوپردرين V مجهز به شيرهاي سوپرونت، راه‌حل جديدي است كه بدون نياز به لوله‌كشي ونت در شبكه‌ي فاضلاب ساختمان، نه تنها صحت و كارآمدي عملكرد تهويه در شبكه را افزايش مي‌دهد، بلكه سرعت اجراي سيستم را هم بالا مي برد.
مهم‌تر آن كه احتمال انتشار بوي نامطبوع به داخل ساختمان تقريبا وجود ندارد!
شيرهاي سوپرونت در سيستم فاضلابي سوپردرين V ، اين قابليت فوق‌العاده را دارد كه ضمن تامين هوا در كمترين فشار منفي و در اسرع وقت، از انتقال هوا در جهت معكوس يعني از شبكه‌ي دفع فاضلاب به سمت محيط داخل ساختمان به‌خوبي جلوگيري مي‌كند، و به اين ترتيب سوپردرين V شرايطي كاملا سالم و مطبوع را براي زندگي ساكنين ساختمان را فراهم مي‌آورد.

سوپرونت 50:ظرفيت هوادهي 5/7 ليتر بر ثانيه

مزايا در يك نگاه
• حذف لوله‌كشي ونت
• افزايش سرعت و دقت اجراي سيستم فاضلاب
• ارتقاي كارآيي سيستم ونت (حتي بالاتر از نسبت 1:1 قطر لوله‌هاي ونت به قطر لوله‌هاي دفع فاضلاب)
• رساندن به‌هنگام هوا به محل موردنياز (Point of Need)
• تأمين بهداشت و سلامت بيشتر براي ساكنين ساختمان، به دليل جلوگيري از انتشار آلودگي و ميكروب از سيستم دفع فاضلاب به محيط داخلي ساختمان
• كوچكتر شدن داكت، عدم نياز به سوراخ كردن پشت‌بام، حذف عصايي
• آزادي عمل بيشتر در طراحي معماري
• صرفه‌جويي در هزينه‌هاي حمل و انبارش
• بدون قطعات مكانيكي و عدم نياز به نگهداري و تعميرات
• ضمانت تعويض مادام‌العمر
• مناسب براي كليه‌ي ساختمان ها از يك طبقه تا بلند مرتبه

سوپرونت 100: ظرفيت هوادهي 32 ليتر بر ثانيه

شيرهاي سوپرونت توسط مخترع و صاحب تكنولوژي مربوطه، شركت استودر توليد مي‌شوند. استودر از زمان ابداع اين تكنولوژي تا كنون، مدت سي سال است كه متخصص‌ترين در اين زمينه در جهان است، و با كارخانجات متعدد و شبكه‌ي گسترده‌ي توزيع، ساليانه ميليون‌ها شير ونت را توليد مي‌كند. اين محصولات در بسياري از پروژه‌هاي شاخص جهان مورد استفاده قرار مي گيرند.
اما دوستان دقت كنيد :
اين قطعه يك اشكال عمده داره كه خود دوستان سوپرپايپ به ان اذعان دارند و آن اينه كه اگه اين قطعه رو بالاي روشوئي و يا ظرفشوئي نصب كنيد داخل ديوار ميشود و يك قطعه ممكن است روزي اشكال پيدا كند كه شما مجبور به تخريب ديوار بالاي مصرف كننده ميشود به همين علت بسياري از مشاوران از اجراي آن امتناع ميورزند

دوست خوبم من ي سوال دارم. ميشه اين نمونه را توي ي ساختمون 5طبقه كه از ابتدا طراحي سيستم ونت درستي نداشته و الان بوي راه آب هاي فاضلاب توي خونه مياد ، استفاده كرد؟ يا بايد از همون ابتداي ساخت نصب بشه؟ منظورم اينه كه الان ميشه اين سيستم به سيستم فاضلاب اون خونه اضافه كرد؟

reza_esi13

عضو جدید
سلام ممنون

اسپلیت های کانالی چی هست؟چطوری هست؟یعنی یه اسپلیتی هست که چند تا کانال برای خنک سازی مکان های متفاوت داره؟

اگه اینطور باشه خیلی خوبه.قیمت های اسپلیت حدودی میتونین بگین؟برای دو تا اتاق 12 متری مثلا.

بلي... كانال كشي مي شود و مي توان براي 2 يا چند فضا استفاده كرد... من از قيمت هاي آنها خبر ندارم ، ولي اگر شهر اصفهان هستين تا براتون از بزرگواري هست كه هم دفتر فروش كولر گازي داره و هم مدرس درس اين رشته هستش واسطون بپرسم و شماره دفترشون را واسطون بگيرم.
البته توي اينترنت هم يه سرچ بزنيد ، نمونه هاشون دستتون مياد و مي تونيد انتخاب كنيد

reza_esi13

عضو جدید
این فوق العاده بود جناب مهندس
هرجور تشکر کنم حق مطلب ادا نمیشه!!!
دلم نیومد فقط به با یه تیک تشکر از تلاشتون قدردانی کنم
خیلی مرسی;)

سلام
خواهش مي كنم ، من سعي مي كنم در انتهاي مباحثي كليه مطالب را در فايل word جمع كنم و اينجا قرار دهم...كه تا به اينجا قرار داده ام.

بالا