کشف کوچکترین کهکشان کوتوله جهان با یک ابرسیاهچاله مرکزی

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
[h=1][/h]
» سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري جهان
کد خبر: 93062916918
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۶دانشمندان ناسا از کشف کوچکترین کهکشان شناخته‌شده تا به امروز خبر داده‌اند که از سیاهچاله‌ای غول‌پیکر برخوردار است.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این کشف که توسط تلسکوپ هابل ناسا انجام شده، همچنین نشان می‌دهد سیاه‌چاله مرکزی این کهکشان که M60-UCD1 نام دارد، بقدری بزرگ است که احتمالا تا 15 درصد حجم آن را به خود اختصاص داده است.
به گفته ناسا، این سیاه‌چاله پنج برابر نمونه حاضر در مرکز کهکشان راه‌شیری بوده و از جرمی معادل 21 میلیون خورشید برخوردار است. در مقایسه، سیاهچاله راه شیری تنها چهار میلیون خورشید جرم دارد.
کهکشان کوتوله میزبان این سیاهچاله در فاصله 54 میلیون سال نوری از زمین قرار داشته و تقریبا 500 بار کوچکتر از راه‌شیری است.
این یافته‌ها نشان می‌دهد که احتمالا سیاهچاله‌های غول‌پیکر رایجتر از تصورات قبلی هستند و اینکه کهکشانهای کوتوله فوق‌فشرده دیگر نیز از سیاهچاله‌های غول‌پیکر مشابه برخوردارند.
دانشمندان بر این باورند که M60-UCD1 احتمالا باقیمانده یک کهکشان بزرگتر است و نواحی بیرونی آنها پس از نزدیک شدن به ابرکهکشان M60 که اکنون در اطراف آن می‌چرخد، از هم گسسته است. کهکشان M60 نیز از سیاهچاله‌ای با جرم 4.5 میلیارد خورشید برخوردار است.
 

Similar threads

بالا