چگونه میتواند در عصر حاصر 8 فرزند را در رفاهی نسبی نگه دارد؟

P.Guardiola

اخراجی موقت
این عکس مال مهرخانه بود.
یک روحانی که در سن سی سالگی، توانسته 8 فرزند داشته باشه.

گفتگو با مادر خانواده :

در مورد خودتان بفرمایید؛ متولد چه سالی هستید؟ چه تحصیلاتی دارید؟ و چند فرزند دارید؟

حداد هستم؛ ۲۸ ساله، متولد سال ۶۲ تا سال دوم دبیرستان درس خواندم و بعد ازدواج کردم و بعد از ازدواج وارد حوزه شدم؛ ۴ سال حوزه درس خواندم. الان هم مادر ۸ فرزند هستم.

در چه سنی ازدواج کردید؟

حدود ۱۴ سالگی ازدواج کردم.

همسرتان چند سال داشتند؟
همسرم ۱۶ سال داشتند.

از ابتدای ازدواج مستقل زندگی کردید؟ همسرتان از همان ابتدای زندگی منبع درآمد داشتند؟

درآمد همان شهریه طلبگی بود؛ ۲ سال و نیم منزل پدرشوهرم رندگی کردیم و بعد برای طرح هجرت به یکی از روستاهای رفسنجان به نام امین شهر انار رفتیم. ۳ سال آنجا بودیم پسر سومم آنجا به دنیا آمد. برگشتیم قم؛ یک خانه اجاره کردیم. چند سال قم بودیم و بعد ۲ سال رفتیم بابل. در بابل همسرم ۲ سال تدریس داشتند و کارهای تبلیغ می کردند و بعد مجدد برگشتیم قم و الان هم قم زندگی می کنیم.

منبع :

http://pgnews.ir/showcontent.aspx?EmLbhhyD20jytiPircjw2Q==

به نظر شما میشه با درآمدی اندک اینهمه فرزند رو در رفاهی نسبی، بزرگ کرد؟

اگر آری، پس چرا عده ای میگویند گرانی هست و جوانان نمیتوانند ازدواج کنند چه برسه به داشتن هشت فرزند؟ :confused:

آخرین ویرایش:

P.Guardiola

اخراجی موقت
یکی از دغدغه های خانواده ها برای فرزندآوری بحث معیشت است. می گویند وقتی درآمد کافی نداریم و به سختی معیشت خودمان را تأمین می کنیم، چگونه چند فرزند داشته باشیم؟ درآمد شما به چه صورت است؟ آیا نگران معیشت فرزندانتان نیستید؟ تاکنون به مشکلی در این زمینه برخوردید؟

به عقیده من روزی دست ما نیست و روزی دهنده خداست.

وَ لاَ تَقْتُلُواْ أَوْلادَكُمْ خَشْيَةَ إِمْلاقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَ إِيَّاكُم إنَّ قَتْلَهُمْ كَانَ خِطْءاً كَبِيرًا‬ تا به حال هم درآمد ما از طلبگی بوده است.

شکر خدا تاکنون شوهرم نه از جایی قرض گرفته، نه وامی گرفته، حتی همه از ما قرض می گیرند، نه اینکه خیلی پول داشته باشیم، ولی خدا در همین درآمد کممان برکت قرار داده است. خدا را شکر تاکنون محتاج کسی نبودیم. البته بچه های ساده و قانعی هم داریم.

داستانی تعریف کنم، یکی از تاجران تهرانی بود که یک مدتی خانه نشین می شود. از او سئوال می کنند چرا خانه نشین شدی؟ می گوید من زمین های کشاورزی زیاد دارم یک بار سر زمین بودم زنبوری می آمد مرتب گندم بر می داشت و می برد. تعجب کردم زنبور که گندم نمی خورد؟ دنبالش رفتم دیدم زنبور گندم را می برد داخل خرابه ای. در این خرابه گنجشک کوری زندگی می کند که وقتی صدای بال زدن زنبور را می شنود، دهانش را باز می کند و زنبور، گندم را می اندازد داخل دهان گنجشک.

خداوند بارها در قرآن فرموده به خاطر روزی بچه هایتان را نکشید. همان خدایی که به بچه در رحم مادر با بند ناف غذا می رساند، بعد از تولدش هم روزی اش را فراهم می کند.

P.Guardiola

اخراجی موقت
:surprised::eek: اين تاپيك از شمااااااااااااااااا:eek:

تاپیک رو برای تبلیغ یا نفی این قضیه نزذم، زدم ببینم چطوری میشه این تعداد فرزند داشت ولی بقیه توی ازدواجش هم موندن.

دنبال این هستم که مشکل اساسی ما یا برعکس مشکل اساسی این دوستان کجاست؟

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تاپیک رو برای تبلیغ یا نفی این قضیه نزذم، زدم ببینم چطوری میشه این تعداد فرزند داشت ولی بقیه توی ازدواجش هم موندن.

خوب اين دوستان سادگي رو انتخاب كردند و با خواسته هاي معقول به سر زندگيشون رفتن ولي در حال حاضر به خاطر چشم و هم چشمي هاي زياد براي يه عروسي گرفتن بايد ميليون ها تومن خرج بشه

مسروری

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام

شاید هم بخواید با طرح این مسئله علت اصلی مشکلات خودتون رو به این دوستان!!!!!!!!! نسبت بدید ............

BaBak.Turk

اخراجی موقت
ماشالله مادر خونواده به خودش کلا استراحت نداده چطور دووم آورده!!!
حتما میخاد سپاه امام زمان رو تشکیل بده؟
در مورد شغلش هم باید بگم کلا هر کی رفته حوزه چه بیکار چه باکار روزی ایش دست خداست!!!!؟؟فقط نمی دونم چرا خدا به ادمهای غیر حوزوی زیاد کاری نداری؟

P.Guardiola

اخراجی موقت
خوب اين دوستان سادگي رو انتخاب كردند و با خواسته هاي معقول به سر زندگيشون رفتن ولي در حال حاضر به خاطر چشم و هم چشمي هاي زياد براي يه عروسي گرفتن بايد ميليون ها تومن خرج بشه

شاید هم بخواید با طرح این مسئله علت اصلی مشکلات خودتون رو به این دوستان!!!!!!!!! نسبت بدید ............

به نظرتون حداقل غذا برای 8 نفر در طول یک روز چه هزینه ای دارد؟

فرض کنیم کل سه وعده برای یک نفر در طول روز بشه 5000 تومان !!!!برای خانواده ده نفری روزی 50 هزار تومان فقط پول غذا و در ماه میشه یک میلیون و پانصد فقط پول غذا و ...

حالا خرج مسکن و آب و برق و پوشاک و... به کنار.

میخواستم ببینم خدا چطوری با حقوق حداقل 500 هزار تومان برای کارگران عزیز، حمایت میکنه.

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

فرض کنیم کل سه وعده برای یک نفر در طول روز بشه 5000 تومان !!!!برای خانواده ده نفری روزی 50 هزار تومان فقط پول غذا و در ماه میشه یک میلیون و پانصد فقط پول غذا و ...

میخواستم ببینم خدا چطوری با حقوق حداقل 500 هزار تومان برای کارگران عزیز، حمایت میکنه.

خوب تعجب منم به خاطر اينه اين آقا و خانم چه سالي ازدواج كردند؟ با حال مقايسه كردنش به نظر من ايراد داره...گرچه ديدم كسائي كه خيلي ساده مراسم ازدواجشون برگزار ميشه

مسروری

عضو جدید
کاربر ممتاز

بهتر نیست حرف آخرتون رو همین اول بزنید وخلاص
بگید حقتون ضایع شده
چرا جمع وتفریق لقمه های دیگران رو انجام میدید ....................

P.Guardiola

اخراجی موقت
بهتر نیست حرف آخرتون رو همین اول بزنید وخلاص
بگید حقتون ضایع شده
چرا جمع وتفریق لقمه های دیگران رو انجام میدید ....................

ایرادی داره جمع و تفریق لقمه های دیگران رو انجام بدیم تا خودمون هم مثل اونها موافق باشیم.

همونطور که مستحضرید حسادت بده ولی غبطه خوردن که هدفش موفق شدن با الگو قرار دادن کسی هست، خوبه و در اسلام شما هم سفارش شده.

حرف اول و آخری نداریم، دوست مومنه من، خواهشا در بحث ها صبور تر باشید حتی با کسانیکه از بیخ و بن باهاشون مشکل دارید. :gol:

sina ccna

اخراجی موقت
تربیت کردن چه ربطی به پول داره آخه؟؟!!
عنوان اشتباهه
باید بگی چگونه 8 فرزند را بزرگ کند و به آنها آب و نان دهد.
تربیت ربطی به پول نداره.
سوال هوش بود.

• Like
واکنش ها: etnn

مسروری

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایرادی داره جمع و تفریق لقمه های دیگران رو انجام بدیم تا خودمون هم مثل اونها موافق باشیم.

همونطور که مستحضرید حسادت بده ولی غبطه خوردن که هدفش موفق شدن با الگو قرار دادن کسی هست، خوبه و در اسلام شما هم سفارش شده.

حرف اول و آخری نداریم، دوست مومنه من، خواهشا در بحث ها صبور تر باشید حتی با کسانیکه از بیخ و بن باهاشون مشکل دارید. :gol:

من دوست شما نیستم
به صرف آواتار محجب هم نمیشه منو مومن تلقی کرد
با شما هم هیچ مشکلی ندارم

ولی ارسالهای کاملا! مذهبی شما رو از صبح تا الان چند بار خوندم
نتیجه این بحث هم کاملا مشخصه

الان معلومه چه افرادی میان برای اظهار فضل وکرامات
وانتهای این بحث ختم میشه به توهین به مقدسات

P.Guardiola

اخراجی موقت
تربیت کردن چه ربطی به پول داره آخه؟؟!!
عنوان اشتباهه
باید بگی چگونه 8 فرزند را بزرگ کند و به آنها آب و نان دهد.
تربیت ربطی به پول نداره.
سوال هوش بود.

بله حق با شماست، عنوان تاپیک اصلاح شد.
ببین که نقد پذیرم، حالا فکر کنم بتونید به سئوال من جواب بدین؟ :)

منبع خبر کو؟؟
شاید خبر جعلی باشه!!

اینم منبع واسه شما که اهل منبع هستی. ;)

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
من دوست شما نیستم

مقدسات من قرآن و اهل بیت و پیامبران خداست ....نمی دونم مقدستا شما چیه اما یادم نمیاد کسی به این ها توی باشگاه تو این مدتی که من بودم توهین کرده باشه مگر اینکه یکی از ما توهین شروع کرده باشه ...مثل کاری که شما می کنید .....
دوست من طلبه گی شهریه داره ....این تاپیک هم مثل هزاران تای دیگه پاک میشه ....اما منبع در آمدشون بیت المال نیست ...اما از این پول ها زیاد در میره از بیت المال .....
بعدشم این آقایون در شب های محرم و صفر و رمضان و ایام سوگواری هزینه های خودشون در میارن .....نمازجماعتم هست....شما نگرانشون نباش .....نگران باورهای اشتباه مردم باش....
البته خیلی از روحانیون شاغل هستند و به این هزینه بسنده نمی کنند .....شامل شغل دوم هم نمی شوند

F iona

عضو جدید
چرا نشه؟
وقتی شما قانع باشید و خانومتون هم قانع باشه به زندگی متوسط
و حاضر باشه پا به پای شما توی همه ی سختی ها بیاد
اونوقت کاری نداره
بچه ها هم به تناسب راضی و قانع تربیت میشن و این میشه که این همه بچه بوجود میاد

البته شما یارانه رو هم حساب کنید
تازه عیدانه هم گرفتن :)

ولی خب از نظر شخص خودم
کیفیت مهمه نه کمیت
اگر این اقای روحانی بتونه همه ی فرزندانش رو به مراتب عالی برسونه که واقعا هنر کرده
سیر کردن شکم راحت تر از سیر کردن روح و روانه.

بچه اوردن که الکی نیست.
باید از هر نظر برای خلق موجود دیگه ای که بتونه در جهان طرحی نو دراندازد اماده بود.

P.Guardiola

اخراجی موقت
من دوست شما نیستم

باشه دشمن من، یا هموطن من.
دوستی معنای زیاد پیچیده ای نداره، کسیکه نتونه هموطن های خودش رو حتی دوست بدونه خوب حتما مشکلی در جایی هست.

مومنه گفتم نه مومن، به هر حال در راه مومنه بودن گام بر میدارید، حالا سعادتتون در این راه چقدر بوده رو درست میفرمایید من بی اطلاعم.

توهین به مقدسات؟

اینها مسائلی هست که در جامعه ما هستند، اگر بخواهید با ترس از توهین به مقدسات ازشون فرار کنید همینطور مثل غده های سرطانی زیاد میشن.
امیدوارم مقدسات شما مانند بت هایی که ابراهیم شکست، سست نباشن.

اگر باشن باید در مقدس بودنشان تجدید نظر کرد.

P.Guardiola

اخراجی موقت
چرا نشه؟
وقتی شما قانع باشید و خانومتون هم قانع باشه به زندگی متوسط
و حاضر باشه پا به پای شما توی همه ی سختی ها بیاد
اونوقت کاری نداره
بچه ها هم به تناسب راضی و قانع تربیت میشن و این میشه که این همه بچه بوجود میاد

البته شما یارانه رو هم حساب کنید
تازه عیدانه هم گرفتن :)

ولی خب از نظر شخص خودم
کیفیت مهمه نه کمیت
اگر این اقای روحانی بتونه همه ی فرزندانش رو به مراتب عالی برسونه که واقعا هنر کرده
سیر کردن شکم راحت تر از سیر کردن روح و روانه.

بچه اوردن که الکی نیست.
باید از هر نظر برای خلق موجود دیگه ای که بتونه در جهان طرحی نو دراندازد اماده بود.

بله درست هست.
ولی میخوام شما یک حساب سرانگشتی از خرج خانواده ای ده نفره بفرمایید ببینم از نظر یک جوان، میزان خرج چنین خانواده ای چقدره و با این خرج چطوری میره به دامان یک زندگی؟

sina ccna

اخراجی موقت
بله حق با شماست، عنوان تاپیک اصلاح شد.
ببین که نقد پذیرم، حالا فکر کنم بتونید به سئوال من جواب بدین؟ :)

با حقوق بین 1 تا 1و500 اگه ماشین و خونه داشته باشی از خودت و وسایل خونه هم از قبل داشته باشی.معیشت هم زیاد سخت نخواهد بود با کمی قناعت.
سوالتون جواب داده شد؟

اینم منبع واسه شما که اهل منبع هستی. ;)

با حقوق بین 1 تا 1و500 اگه ماشین و خونه داشته باشی از خودت و وسایل خونه هم از قبل داشته باشی.معیشت هم زیاد سخت نخواهد بود با کمی قناعت.
سوالتون جواب داده شد؟

REYMOND00

کاربر بیش فعال
نه جعلی نیست...
خب اینجا یه نکته مهم از قلم افتاده!!!!پول پوشک بچه !!!!هر بچه هر 4 ماه اگه مزخرفترین (ولی یه چیزی که بشه برای بچه استفاده کرد )پوشکم بخوای استفاده کنی حداقل 100 تومن باید گذاشت کنار!!اینا در مدتهای طولانی چندتابچه پوشکی داشتن...!!!!یعنی حدود 4-5 سال ماهی 100 تومن فقط و فقط پوشک بوده(گفتم ارزونترین ها!!!!وگرنه پوشک بسته ای 30 تومن با 12 تا توشم داریم!!)این بچه ها بیمار نمی شن؟
دوستی که گفته تربیت ربطی به تعداد بچه نداره!!!!چزور چنین چیزی می گید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مادری که همش یا حامله اس یا شیرده چطور می تونه به بچه ها برسه؟و اون پدر عملا چقد وقت برای هر بچه خواهد داشت؟مگه جوجه کشیه؟بچه سهمیه فرهنگی نداره؟(البته بچه های اینا به اندازه کافی خواهند داشت!)
البته دوستان خیالتون راحت باشه...چندسال دیگه هم همین بچه ها ازدواج خواهند کرد و خانواده های شبیه همین رو بوجود خواهند آورد...
آخه من واقعا مخم هنگیده که مگه چقققققققدر حقوق می گیرن!!!؟؟؟؟؟؟آخه از چی باید زد که بشه مثلا با 1 تومن یا حتی 2 تومن زندگی کرد؟باور کنید ما دو نفریم اما 1 تومن واقعا زندگیمونو لنگ گذاشته!!به خدا همش دعا می کنم یه وقت یکیمون مریض نشیم که کارمون به بیمارستان بکشه و....یعنی وارد بشیم 100 تومن افتادیم دیگه...
اینا مریض نمی شن؟
کاش حداقل خوابگاه ما رایگان بود...حقوق بماند...درس بخونی و حقوق هم بگیری!!!مثل اون آقاهه تو اون برنامه هه(گلبرگ!)که می گفت ازدواج کنید و...یه بنده خدایی اس داده بود شما هم سر کار می رفتی هم درس می خوندی؟آقا هم با سیاسیت تمام فرمودند:من فقط همینو بگم که از وقتی رفتم حوزه از خانواده مستقل شدم!!!!(یعنی حس کردم همه رو نادان و ابله فرض کرده!!!بگو ببینم کارگری کرده؟یا چی؟)
حرف زیاده...درد بیشتر...
ای خدااااااااااااااااااااااااااا

F iona

عضو جدید
بله درست هست.
ولی میخوام شما یک حساب سرانگشتی از خرج خانواده ای ده نفره بفرمایید ببینم از نظر یک جوان، میزان خرج چنین خانواده ای چقدره و با این خرج چطوری میره به دامان یک زندگی؟

گفتم که
ایشون خودشون قانع هستن
خانومشون و بچه ها هم همینطور
مثال میگم
من دوست دارم گوشیم اخرین مدل باشه
ولی دختر این اقا یه گوشی معمولی دوست داره

من دوست دارم هر ماه یه مانتو بخرم
دختر ایشون هر سال یه مانتو میخره

و ...

P.Guardiola

اخراجی موقت
سوالتون جواب داده شد؟

پس شما معتقدین با حقوق ماهی 1.5 میلیون میتوان از پس مخارج یک خانواده ده نفری برآمد درسته؟

خوب خوشحال میشم بحث رو ریزترش کنیم و ببینم هزنیه غذا و پوشاک و تحصیل رو برای هر نفر در طول روز با قناعت و سادگی و... چگونه حساب میکنین.

البته پرسیدن این سئوال از عزیزانی که دستشون در جیب بابایی هست کمی سخته ولی خوب همین حساب کردن هم میتونه ارزشمند باشه.

هرچند حداقل حقوق کارگر در کشور ما ماهیانه 487 هزار تومان میباشد.

اینهم منبع برای شمایی که منبع دوست دارید :

http://www.tabnak.ir/fa/news/308130/ميزان-افزايش-دستمزد-کارگران-اعلام-شد

P.Guardiola

اخراجی موقت
گفتم که
ایشون خودشون قانع هستن
خانومشون و بچه ها هم همینطور
مثال میگم
من دوست دارم گوشیم اخرین مدل باشه
ولی دختر این اقا یه گوشی معمولی دوست داره

من دوست دارم هر ماه یه مانتو بخرم
دختر ایشون هر سال یه مانتو میخره

و ...

دوست عزیز، قناعت رو روی کاغذ بیار لطفا، با پول هر غذایی و مسکنی و موبایلی که فکر میکنی جز ساده زیستی محسوب میشه.
من حرف از جزئیات میزنم و شما یک حرف کلی میزنید.

لطفا در هزینه ها ریز بشید و اگر هم به دلیل اینکه تجربه درآمد زایی ندارید اطلاعی از هزینه ها ندارین، حرفای کلی قناعت و سادگی و شعار ندید. ممنون.

etnn

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا برید از خود حاج آقا بپرسید...........:cool:

هر کسی خودش میفهمه تو زندگیش چیکار میکنه و چقدر درامد داره و...... . من و شما هیچی از زندگی ایشون نمیدونیم.

P.Guardiola

اخراجی موقت
آقا برید از خود حاج آقا بپرسید...........:cool:

هر کسی خودش میفهمه تو زندگیش چیکار میکنه و چقدر درامد داره و...... . من و شما هیچی از زندگی ایشون نمیدونیم.

این حاج آقا فقط یک مثال هست.

برام جالبه دوستانی که مدافعان حاج آقاها و امثالهم هستند، چقدر وارد گود زندگی شدن و هزینه های خودشون رو در طول ماه حساب کنند.

من بیشتر میخوام ببینم از نظر جوان امروزی که میخواد وارد خانواده بشه یا شده، هزینه هارو بر چه اساسی حساب کرده یا میکنه.

REYMOND00

کاربر بیش فعال
باور کنید ما هم هر دو قانعیم!!!!خیلی قانع!!!حتی خرید عید هم نکردیم و لباسای خرید عروسیمونو می پوشیم هنوز(پارسال!!)!!!تازه خانواده ها هم چقد کمک می کنن!!!غذا هم چون همسرم دانشجوئه روزی دو وعده می خوریم معمولا!!!رستوران و اینا هم آخرین بار یادم نمیاد کی رفتیم....و می تونم بگم فقط پول خریدای واجب ما(بدون لباس یا بیماری و ظواهر و جینگول جات)راحت 1 تومن می شه...باور کنید برای کتاب خریدنم باید حساب کتاب کنم!!!!
خرج زندگی خیلی بیش از اون چیزیه که تصور می شه...

etnn

عضو جدید
کاربر ممتاز
این حاج آقا فقط یک مثال هست.

برام جالبه دوستانی که مدافعان حاج آقاها و امثالهم هستند، چقدر وارد گود زندگی شدن و هزینه های خودشون رو در طول ماه حساب کنند.

من بیشتر میخوام ببینم از نظر جوان امروزی که میخواد وارد خانواده بشه یا شده، هزینه هارو بر چه اساسی حساب کرده یا میکنه.

من گفتم من طرفدار حاج آقام؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!