چقدر به شفاعت اعتقاد دارید؟

چقدر به شفاعت اعتقاد دارید؟

• کاملاً اعتقاد دارم

رای: 36 76.6%
  • اصلاً اعتقاد ندارم

رای: 7 14.9%
  • شک دارم

رای: 4 8.5%

• مجموع رای دهندگان
    47
وضعیت
موضوع بسته شده است.

simiar

عضو جدید
منظور درخواست بخشودگی گناهان است. به نظر من این خیلی با درخواست نون از نونوایی فرق داره.

منظور اینه که
شفاعت یعنی اراده و حکم خدا از طریق واسطه جاری می گردد.
درسته؟
در مورد قسمت اول باید بگم:
چه فرقی میکنه؟؟ درخواست درخواسته دیگه!! از چه لحاظ منظورته؟؟
واسه خدا که سختی و آسونی کارا معنا نداره که مثلا بگیم این یکی آسون بوده گفته بنده ها انجام بدن اون یکی سخت بوده گفته خودم انجام میدم!!
.
لطفاً به پست کوتاه من توجه کنید (همین بالایی!) : شفاعت درخواست بخشودگی گناه است و در اینجا یکی از صفات باری تعالی مطرحه (عادل) . و اصلاً نمیشه با درخواست نون از نونوایی مقایسه بشه!
[/QUOTE]
و اما در مورد سوالتون:

تقریبا درسته.
شفاعت از ریشه شفع گرفته شده به معنای جفت.
و شفاعت یعنی ائمه اعمال کامل خودشونو به اعما ناقص ما ضمیمه میکنن تا بالا بره.
منظورتون از تقریباً چیه؟ من درست متوجه نشدم. یعنی چطور اعمال خودشونو به اعمال ناقص ما پیوند میزنند؟
مگه خدا در قرآن نگفنه : هر کسی مسئول اعمال خویش است؟!
خدا در سوره بقره قوم یهود رو سرزنش میکنه که به پشتوانه ی نیاکان خودشون بخشیده نخواهند شد.
ضمناً لطفاً روی مفاهیم اولیه ی شفاعت که به چه معناست تکیه نکنید .

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خداوند نمیتونه وکیل وصی داشته باشه. این شفاعت رو من نمیتونم قبول کنم. همش خرافاته. اگه نیست یکی بیاد از روی آیات ثابت کنه. هر کسی مسئول اعمال خودشه . البته اگر قیامتی هم باشه که من میگم اونم نیست. چون خیلی ها که دستشون تو کار دینه کارهایی میکنند که هیچ کافری نمیکنه. اگه قیامت راست باشه خوب اینا چرا اینهمه ظلم و حق کشی میکنند؟ حتما میدونن که نیست و این کار ها رو انجام میدن. خلاصه اینکه برام ثابت نشد که شفاعت و این جور باور ها میتونه درست باشه . مگه اینکه عقل خدا ناقص باشه و بخواد مشورت کنه . اونم با کی ؟ با بنده خودش و از کی فقط از شیعیان. اینا رو نمیشه باور کرد.
شفاعت چراغ سبز شیعیان برای نترسیدن از گناه کردنه.

!AnGel!

عضو جدید
کاربر ممتاز
هرچیزی که واسه هرکسی معناندارهههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

آخرین ویرایش:

haghjoo110

عضو جدید
لطفاً به پست کوتاه من توجه کنید (همین بالایی!) : شفاعت درخواست بخشودگی گناه است و در اینجا یکی از صفات باری تعالی مطرحه (عادل) . و اصلاً نمیشه با درخواست نون از نونوایی مقایسه بشه!
رازقیت و روزی دادن هم از صفات خداونده؛این طور نیست؟؟!
اما در رابطه با عدل هم توضیح دادم!هنوز این سئوال برات مطرحه که شفاعت عدل رو زیر سوال میبره؟؟

منظورتون از تقریباً چیه؟ من درست متوجه نشدم. یعنی چطور اعمال خودشونو به اعمال ناقص ما پیوند میزنند؟
مگه خدا در قرآن نگفنه : هر کسی مسئول اعمال خویش است؟!
خدا در سوره بقره قوم یهود رو سرزنش میکنه که به پشتوانه ی نیاکان خودشون بخشیده نخواهند شد.
ضمناً لطفاً روی مفاهیم اولیه ی شفاعت که به چه معناست تکیه نکنید .
[/QUOTE]
اشتباه از کلمه تقریبا استفاده کردم باید میگفتم دقیقا
باشه رو مفاهیم اولیه تکیه نمیکنم.
نمی دونم چه طور فقط میدونم توی احادیث معنا ی شفاعت این طوری بیان شده.
بهم فرصت بده میرم تحقیق میکنم میام خبرت میکنم. فقط مطمئن هستم اینی که میگم از نظر اسلام کاملا درسته.
علی علی...؟

haghjoo110

عضو جدید
خداوند نمیتونه وکیل وصی داشته باشه. این شفاعت رو من نمیتونم قبول کنم. همش خرافاته. اگه نیست یکی بیاد از روی آیات ثابت کنه. هر کسی مسئول اعمال خودشه . البته اگر قیامتی هم باشه که من میگم اونم نیست. چون خیلی ها که دستشون تو کار دینه کارهایی میکنند که هیچ کافری نمیکنه. اگه قیامت راست باشه خوب اینا چرا اینهمه ظلم و حق کشی میکنند؟ حتما میدونن که نیست و این کار ها رو انجام میدن. خلاصه اینکه برام ثابت نشد که شفاعت و این جور باور ها میتونه درست باشه . مگه اینکه عقل خدا ناقص باشه و بخواد مشورت کنه . اونم با کی ؟ با بنده خودش و از کی فقط از شیعیان. اینا رو نمیشه باور کرد.
ما هم نگفتیم خدا وکیل وصی داره! از روی آیات ثابت شده که شفاعت وجود داره توی همین تاپیک به چند موردش اشاره شد!
این که قیامت هست یا نیست جای بحثش اینجا نیست اگه دوس داشته باشی بعد از به سرانجام رسیدن این موضوع در موردش میبحثیم.
در مورد اینکه آیا شفاعت به این معناست که خدا با بنده هاش مشورت میکنه!!!و اینکه آیا شفاعت جسارت در گناه میاره یا نه!!توضیح دادم بخونش هرجاش اشکال داشتی بگو در خدمتم.

آخرین ویرایش:

haghjoo110

عضو جدید
یه سوال مهم

یه سوال مهم

چه طور میشه پست یه نفر حذف بشه؟؟؟!
من دیروز قبل از ظهر یه سر به این تاپیک زدم ولی چون خانواده منتظرم بودن و می خواستیم بریم باغ نتونستم پست ها رو کامل بخونم و جواب بدم:(
تا اونجایی که یادمه هیچی هیچی زاده(اگه اسمشو اشتباه نکنم؛یه چیز تو همین مایه ها)یه پست گذا شته بود ولی الان اون پست نیست!!!!!
کسی از هیچی یا پستش خبر نداره؟؟!!!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
اول میگید شفاعتو قبول ندارین!
بعدش کلا منکر معاد میشن!!
لابد بعدم منکر اسلام و بعد هم خدا!!!
بگید چه چیزیو قبول دارین تا روی اون بحث بشه

phalagh

مدیر بازنشسته
چه طور میشه پست یه نفر حذف بشه؟؟؟!
من دیروز قبل از ظهر یه سر به این تاپیک زدم ولی چون خانواده منتظرم بودن و می خواستیم بریم باغ نتونستم پست ها رو کامل بخونم و جواب بدم:(
تا اونجایی که یادمه هیچی هیچی زاده(اگه اسمشو اشتباه نکنم؛یه چیز تو همین مایه ها)یه پست گذا شته بود ولی الان اون پست نیست!!!!!
کسی از هیچی یا پستش خبر نداره؟؟!!!
داشتن يوزر دوم خلاف قوانينه. و اين كاربر با يوزر دوم پست داده بودن. درنتيجه همه پسهاي ايشون حذف شده.

paint

کاربر فعال
چه ربطی داره اینا بهم
کی گفته ائمه وکیل وصی خدا هستن شما اگه کار ناشایستی انجام بدین و بخواید معذرت خواهی کنید از یک نفر دارای مقام عالی مرتبه سعی نمی کنید یکی از دوستان و آشنایان اون شخص رو واسطه کنید یا اگه درخواستی داشته باشید
بعدش هم اگه مومن نماها کاری می کنن چه ربطی به خدا و دین خدا داره که شما منکر همه چی میشی یقول معروف دو نفر رو توی یه قبر نمی ذارن
بذار داستانی رو برات تعریف کنم
می گن یه شخص عالم و با تقوایی چون به خودش خیلی مغرور بوده و می گفته هیچ خطایی نکرده همیشه در دعاشان از خدا می خواسته با عدلش در مورد اون قضاوت کنه شبی خواب می بینه که قیامت شده و نوبت حسابرسی اونه هنوز شئوالی ازش نپرسیده بودن که فرمانی صادر میشه که چوب بلندی رو به پشت او فرو کنند و او را بین زمین و هوا روی چوب معلق نگه دارن اون شخص همین طور که روی چوب دست و پا می زده عرض می کنه خدایا مگه من چه کردم که مستحق این عذابم جواب میاد که یادته در جوانی در کنار رودخانه ای درس می خواندی مگسی تو را آزار داد ان را گرفتی و پر کاهی به پشت او فرو کردی و بعد او را رها کردی این بخاطر عذاب آن مگس هست.
خدواندی که بخاطر یک مگس تمامی عبادات یک شخص رو رها می کنه و با عدالتش با اون برخورد می کنه چطور افرادی رو که از نامش و نام دینش سوء استفاده می کنند رو رها خواهد کرد.
در ضمن خدا از کسی مشورت نخواسته فقط از رافت و مهربانی وجود عالی مقامش شفاعت رو برای دوستداران اولیائش قرار داده همین و بس

simiar

عضو جدید
رازقیت و روزی دادن هم از صفات خداونده؛این طور نیست؟؟!
اما در رابطه با عدل هم توضیح دادم!هنوز این سئوال برات مطرحه که شفاعت عدل رو زیر سوال میبره؟؟
حی و قیوم هم جزو صفات خداونده ولی صحبت روی برشمردن صفات خداوند نیست!
هرچند خیلی کم میام سایت ولی حتماً منتظر نظر شما دوست عزیز میمونم.

haghjoo110

عضو جدید
حی و قیوم هم جزو صفات خداونده ولی صحبت روی برشمردن صفات خداوند نیست!
هرچند خیلی کم میام سایت ولی حتماً منتظر نظر شما دوست عزیز میمونم.
سلام
بابت تاخیر معذرت میخوام.
ببین قصد من بازی با کلمات و پیچوندن شما نیست. باور کن اگه یه مطلبیو خودم ایمان بهش پیدا نکرده باشم نمیام اینجا بگم.
تو گفتی که درخواست نون از نونوایی با درخواست بخشودگی گناهان فرق داره من ازت پرسیدم چه فرقی میکنه گفتی توی شفاعت صفت عدل خدا مطرحه من اینطور فک کردم که میخوای بگی اون از صفات خداست پس مختص خودشه بخاطر همین گفتم روزی دادن هم از صفات خداست ولی ما میریم واز نونوا درخواست نون(روزی)میکنیم!
دوباره میپرسم مشکلت چیه؟؟!!به نظرت شفاعت عدلو میبره زیر سوال؟؟!!به نظرت درخواست از کسی غیر از خدا شرکه؟؟یا هر دوتاش!!
در رابطه با اونی هم که گفتم تحقیق میکنم: ببین،به هیچ وجه اینا تناقض ندارن توی شفاعت همین طوری کیلویی نیست که هرکسی شفاعت بشه!فرد باید یه کارهایی کرده بشه تا توی باکس شفاعت قرار بگیره و شفاعت شفیع در موردش پذیرفته بشه.
پس باز هم دقیقا نتیجه اعمال هر شخصه که به خودش برمیگرده؛طرف بایذ اعمالی انجام داده باشه تا به واسطه اون اعمال لایق شفاعت بشه واعمال شفیع به اعمال اون شخص اضافه بشه وبالا بره.
خب؛امیدوارم از طولانی شدن بحث خسته نشی.
هرجاییش مشکل داری بگو خوشحال میشم ببحثیم.
یاعلی

simiar

عضو جدید
سلام
بابت تاخیر معذرت میخوام.
دوباره میپرسم مشکلت چیه؟؟!!به نظرت شفاعت عدلو میبره زیر سوال؟؟!!به نظرت درخواست از کسی غیر از خدا شرکه؟؟یا هر دوتاش!!
در رابطه با اونی هم که گفتم تحقیق میکنم: ببین،به هیچ وجه اینا تناقض ندارن توی شفاعت همین طوری کیلویی نیست که هرکسی شفاعت بشه!فرد باید یه کارهایی کرده بشه تا توی باکس شفاعت قرار بگیره و شفاعت شفیع در موردش پذیرفته بشه.
پس باز هم دقیقا نتیجه اعمال هر شخصه که به خودش برمیگرده؛طرف بایذ اعمالی انجام داده باشه تا به واسطه اون اعمال لایق شفاعت بشه واعمال شفیع به اعمال اون شخص اضافه بشه وبالا بره.
خب؛امیدوارم از طولانی شدن بحث خسته نشی.
هرجاییش مشکل داری بگو خوشحال میشم ببحثیم.
یاعلی

سلام؛ درسته که خدا بخشنده است و قبوله که هر کسی لیاقت بخشش از طرف خدا رو نداره.
ولی اینکه خدا نبخشه و حالا به خاطر شفیع ببخشه چطور ممکنه؟ آیابه اراده و عدل خدا خدشه وارد نمیشه؟ آیا اینکه تصمیم خدا رو منوط به تأیید فردی دیگر (حتی معصوم) فرض کنیم اراده خدا زیر سؤال نمیره؟
و یا آیا خدا از رسیدگی به اعمال ما درمانده است که شفیع نیاز داشته باشد؟
تا پست 58 (همین پایینی) من سعی کردم منطور شما رو خلاصه تر بنویسم، ولی دوباره رفتیم سر پله ی اول که اعمال ما به اعمال ائمه پیوند زده میشه.
منظور اینه که
شفاعت یعنی اراده و حکم خدا از طریق واسطه جاری می گردد.
درسته؟

haghjoo110

عضو جدید
سلام؛ درسته که خدا بخشنده است و قبوله که هر کسی لیاقت بخشش از طرف خدا رو نداره.
ولی اینکه خدا نبخشه و حالا به خاطر شفیع ببخشه چطور ممکنه؟ آیابه اراده و عدل خدا خدشه وارد نمیشه؟ آیا اینکه تصمیم خدا رو منوط به تأیید فردی دیگر (حتی معصوم) فرض کنیم اراده خدا زیر سؤال نمیره؟
و یا آیا خدا از رسیدگی به اعمال ما درمانده است که شفیع نیاز داشته باشد؟
تا پست 58 (همین پایینی) من سعی کردم منطور شما رو خلاصه تر بنویسم، ولی دوباره رفتیم سر پله ی اول که اعمال ما به اعمال ائمه پیوند زده میشه.
گفتم که دقیقا همینیه که تو گفتی؛شفاعت یعنی اراده خدا از طریق واسطه انجام میشه.
گفتی آیا خدا از رسیدگی به اعمال ما درمانده است که شفیع قرار داده؟!!!نه؛خدا این طور اراده کرده که از طریق واسطه باشه.
در کنار این سوال تو هزار تا سوال دیگه مثلش میشه گفت!مثلا آیا خدا ناتوان بوده که هر انسان به وسیله انسان دیگه متولد شده؟!آیا خودش نمیتونسته یه دفعه ای یه انسان بندازه رو زمین!!!!و...
ما تصمیم خدا را منوط به تایید دیگری نمیدونیم!!!گفتم این ها در طول هم هستن خواسته شفیع خواسته خداست؛خدا مثل یه قاضی نیست که اول نظرش یه چیز باشه بعد یه وکیل بیاد یه سری ادله ارائه بده بعدش نظر خدا عوض بشه!!!
ببین اونم که گفتم اعمال شفیع به اعمال گناهکار اضافه میشه به اراده و خواست خداست نه همن طوری شفیع هرکاری دوس داشت انجام بده!شفیع وابسته به خداست؛شفیع از خودش چیزی نداره؛همه چیز تحت اراده خداست.
ببین خدا نه حالت داره نه تغییر حالت!این اعمال اضافه میشه تا توی شخص گناهکار تغییر ایجاد بشه.تغییر ایجاد بشه تا بخشیده بشه.
حله؟؟!!!
علی...علی...؟؟؟!!

simiar

عضو جدید
گفتم که دقیقا همینیه که تو گفتی؛شفاعت یعنی اراده خدا از طریق واسطه انجام میشه.
گفتی آیا خدا از رسیدگی به اعمال ما درمانده است که شفیع قرار داده؟!!!نه؛خدا این طور اراده کرده که از طریق واسطه باشه.
در کنار این سوال تو هزار تا سوال دیگه مثلش میشه گفت!مثلا آیا خدا ناتوان بوده که هر انسان به وسیله انسان دیگه متولد شده؟!آیا خودش نمیتونسته یه دفعه ای یه انسان بندازه رو زمین!!!!و...
ما تصمیم خدا را منوط به تایید دیگری نمیدونیم!!!گفتم این ها در طول هم هستن خواسته شفیع خواسته خداست؛خدا مثل یه قاضی نیست که اول نظرش یه چیز باشه بعد یه وکیل بیاد یه سری ادله ارائه بده بعدش نظر خدا عوض بشه!!!
ببین اونم که گفتم اعمال شفیع به اعمال گناهکار اضافه میشه به اراده و خواست خداست نه همن طوری شفیع هرکاری دوس داشت انجام بده!شفیع وابسته به خداست؛شفیع از خودش چیزی نداره؛همه چیز تحت اراده خداست.
ببین خدا نه حالت داره نه تغییر حالت!این اعمال اضافه میشه تا توی شخص گناهکار تغییر ایجاد بشه.تغییر ایجاد بشه تا بخشیده بشه.
حله؟؟!!!
علی...علی...؟؟؟!!
از نظرتون ممنونم.

رز سیاه

عضو جدید
کاربر ممتاز
از اینکه تذکر دادین ممنونم. البته شفاعت و توسل هم بی ربط نیستند ولی حق با شماست. 1- با آیاتی که قدرت رو فقط در ید خداوند میدونه و هیچ شفیعی رو قائل نیست چطور کنار میایید؟ 2- تعارض بین عدل خدا و شفاعت وجود نداره؟
خداوند در قران میفرماید: وتقوا یوما لا تجزی نفس النفس شیئا و لا یقبل منها شفاعه و .... در ظاهر معنای این ایه اینه:بترسید از روزی که از هیچ کس برای کس دیگر چیزی قبول نمی شود و شفاعتی برای او نیست و... اما در تفسیر این ایه و با توجه به روایات منظور خدا از این آیه عدم وجود شفاعت نبوده...در واقع فقط به اذن خدا شفاعت ممکنه...

رز سیاه

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- «یَوْمٌ لا بَیْعٌ فِیهِ وَ لا خُلَّةٌ وَ لا شَفاعَةٌ» بقره (2)، آیه 254.
«یَوْمَئِذٍ لا تَنْفَعُ الشَّفاعَةُ إِلاَّ مَنْ أَذِنَ لَهُ الرَّحْمنُ وَ رَضِیَ لَهُ قَوْلاً» طه 20

2- اینکه کسی در دنیا گناهکار باشه و به خاطر شفاعت بخشوده شود . چه تفاوتی با کسی که گناه نکرده دارد؟
این با عدل خدا در یک قالب جا نمیگیره.

اینجاست که مسئله خوف و رجاء به وجود میاد...
اینکه میگن انسان باید هم از خدا بترسه هم به رحمتش امید داشته باشه...
بترسه تا گناه نکنه و امید داشته باشه که در صورتیکه مرتکب گناه شد نا امید نشه و بقیه عمرشم تباه کنه..
علاوه بر این شفاعت شرایطی داره...
مثلا کسانی که همنام ائمه و پیامبر باشند...یا کسانی که دوستدار ائمه باشن...
مثلا اونی که دوستدار ائمه باشه سعی میکنه سراغ گناه نره و لذت هایی رو که میتونست اینجا ازشون استفاده کنه به خاطر علاقش کنار میذاره...خداوند هم در جبران این علاقه اذن شفاعت شدن بهش میده...
یا مثلا حافظان قران که اجازه شفاعت دارن...2- 3سال از زندگیشون رو صرف حفظ آیات الهی میکنن و خدا در عوض بهشون چنین اجازه ای میده...

simiar

عضو جدید
دوستان نظر بدن!
میخوام جمع بندی کنم، به نظرتون نتیجه تقریباً همینه؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا