پدر علم زمین شناسی ایران

Major Geologist

کاربر فعال تالار موبایل ,
کاربر ممتاز
از دوستان زمین شناس دعوت می شود در این تاپیک شرکت کنند.

به یاد دکتر عبدالکریم قریب.

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما که زمین شناس نیستیم...

اما خدا رحمتشون کنه حتما خیلی وارد بودن شدن پدر علمش!

ممنون;)

Major Geologist

کاربر ممتاز
یعنی تو این باشگاه هیچ زمین شناسی وجود نداره؟

Major Geologist

کاربر ممتاز
ما که زمین شناس نیستیم...

اما خدا رحمتشون کنه حتما خیلی وارد بودن شدن پدر علمش!

ممنون;)
ایشون واقعا استاد ماها بودن. البته من که سر کلاسشون نبودم. ولی این افتخارو دارم در حضور پسرشون مهندس فرهاد قریب باشم. این ترم باهاشون کلاس دارم. ترمهای قبل هم همینطور.

Major Geologist

کاربر ممتاز
یا مریم مقدس. یه Geologist نیست؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
افتخار ميكنم به اين هم ولايتي عزيز

ايشون از همون خاندان قريب معروف هستند

دكتر عبدالكريم قريب گركاني

روحش شاد

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایشون واقعا استاد ماها بودن. البته من که سر کلاسشون نبودم. ولی این افتخارو دارم در حضور پسرشون مهندس فرهاد قریب باشم. این ترم باهاشون کلاس دارم. ترمهای قبل هم همینطور.

كدوم دانشگاه ؟؟؟

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
آه ممنون میشم اینکارو کنین.

متاسفانه بنده دارم از سايت ميرم

نيستم كه اين تالار رو سامان بدم

شما پيشنهاد بده ، خودت هم تاپيك بزار ، فراخوان بزار

من پس فردا دارم براي هميشه ميرم

Major Geologist

کاربر ممتاز
متاسفانه بنده دارم از سايت ميرم

نيستم كه اين تالار رو سامان بدم

شما پيشنهاد بده ، خودت هم تاپيك بزار ، فراخوان بزار

من پس فردا دارم براي هميشه ميرم
چرا؟ از ایران داری میری؟

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیخیال. حداقل صبر کن یه تالار زمین بزنن.

نه ديگه

من همه حرفام رو با خون مينويسم

يعني سرم بره قولم نميره

توي امضام نوشتم 2 روز - 48 ساعت ديگه هم ميرم

از ساير دوستاني كه زمين شناس هستند دعوت كن

من كه زمين شناس نيستم ((فقط يك منتقدم _ منتقد شيمي دان ))

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
استاد عبدالکریم قریب در سال 1291 ه. ش.در تهران دیده به جهان گشود.پدرش میرزا مصطفی خان مستوفی ،فرزند میرزا عبدالکریم مستوفی گركانی بودومادرش دختر میرزا شکراله خان(کاردار سفارت ایران در دوره عثمانی).
دو ساله بود که پدرش بازنشسته شد وپس از آن به اتفاق خانواده به گركان بازگشت .دکتر عبدالکریم قریب از آن دوران میگوید:
وقتی من به 6 سالگی رسیدم ،پدرم آموزش وتعلیم مرا بر عهده گرفت.
پس از فراگرفتن الفبا وخواندن ونوشتن به خواندن کتابهایی چون عم جزءوتوسل ،گلستان،بوستان،نصاب،صرف میر،امثله،صرف ونحو،
مقامات حمیدی،کتاب حکیم مومن (که در علوم طبیعی آن روز نزد علما معروف بود)پرداختم.
استاد عبدالکریم قریب در12 سالگی پدرش راکه نعمت بزرگ زندگیش بود از دست دادو به همراه مادرش که اهل تهران بود ،ازگركان به تهران عزیمت کرد.
استاد در ادامه بیان زندگیش میگوید:در 17 سالگی پس از اتمام دوره ابتدایی در مدرسه صفوی، به دبیرستان علمیه وارد شدم
وپس از آن به مدرسه ای درپشت مسجد سپهسالاررفتم وتا اخذ دیپلم همانجا ماندم ودروس ریاضی،فیزیک و شیمی رادرحدعالی میدانستم.
مرحوم دکتر محمود حسابی هم دبیر فیزیک .من در آن دوره بود.استاد درسال 1314با اخذ دیپلم علمی فارغ التحصیل شد.
ورود به دانشگاه.........
استاد دکتر قریب میگوید :پس از دیپلم 6ماه در رشته ریاضی ادامه تحصیل دادم
ولی بعداز آن رشته علوم طبیعی را انتخاب کردم وتا پایان تحصیلات دوره لیسانس در این رشته ماندم،به خصوص چون زمین شناسی جزء این رشته بودو من به مرور زمان به رشته زمین شناسی خیلی علاقه مند شده بودم،دراین رشته ماندم.
بعداز اتمام دوره لیسانس ،مطالعاتم را در زمین شناسی ادامه دادم.
زمین شناسی چون با طبیعت سرو کار دارد،برایم مفرح ترین رشته بود.شما هر جا نگاه کنیدکتاب زمین باز است،زندگی انسان از لباس تا خوراک همه به خوبی با زمین ارتباط دارد. .به اعتقاد من،تمام زندگی انسان از زمین به دست آمده است وچیزی نیست که ما از زمین نگرفته باشیم.
زمین در قرآن از جایگاه ویژه ای برخوردار است.قرآن 114سوره داردودر 104سوره آن از زمین صحبت شده است.
دکتر قریب درسال 1317 در رشته علوم طبیعی فارغ التحصیل شد.
دکتر قریب میگوید :پس از اتمام دور ه لیسانس ،یک سال در دبیرستان های اهوازوپس از آن در دبیرستان ایرانشهر تهران مشغول به کار شدم.
در سال1348 با رتبه 10 استادی و38 سال سابقه کار به درخواست خودم از دانشسرای عالی بازنشسته شدم.
استاد،مشاور انرژی اتمی و رئیس کمیته کارشناسی ایران نیز بوده است.
دانشگاه تربیت معلم در سال 1371برای ارج نهادن به تلاشهای علمی استادسمیناری تشکیل داد.سازمان انرژی اتمی نیزدر سال 1372بخشی از کتابخانه این سازمان رابه نام ایشان نامگذاری کرد.دکتر قریب تا کنون 25 جلد کتاب تالیف وترجمه کرده است،بعضی از تالیفات او شامل:
1-زلزله وآتشفشان(ترجمه) 2-رازهای درون زمین (ترجمه)
3-سنگ شناسی 4-مبانی زمین شناسی
5-انسان در نبرد با طبیعت 6-مبارزه با عوارض پیری
7-غارشناسی 7-پیش از تاریخ ،سرگذشت زمین وانسانهای پیش از دوره تاریخی و..... ...........................

روحش شاد و يادش گرامي باد

توضيح : روستاي گركان در بخش مركزي شهرستان آشتيان است ، شهرستان آشتيان در استان مركزي واقع شده است