واکنش سیروس مقدم کارگردان پایتخت به اعتراض برخی منتقدان مبنی بر تمسخر لهجه

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
پایتخت یک خانواده مازندرانی را مطرح می‌کند که به یکدیگر احترام می‌گذارند و همدیگر را دوست دارند...... یک مازندرانی در پایتخت سه روسیه و آمریکا را در کشتی شکست می‌دهد و قهرمان جهان می‌شود، همین مازندرانی گنبد و گلدسته را به‌عنوان کار هنری زادگاه خود به جنوبی‌ترین منطقه ایران می‌برد و آنجا را دارای مسجد می‌کند.

سیروس مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، در پاسخ به این سئوال که تا چه اندازه موافق هستید که پایتخت تجربه متفاوتی نسبت به دیگر آثارتان است، اظهار کرد: پایتخت در مجموعه کارهایم مانند فرزند دردانه است که از همه بیشتر دوستش داریم، چون ویژگی‌های خاصی دارد، باهوش‌تر، بااستعدادتر، شیرین‌تر و بامزه‌تر از دیگر فرزندان است و باعث شده پایتخت بچه دردانه من باشد.

مقدم درباره توجه به مقوله زمین‌خواری در سریال پایتخت با بیان اینکه طی چند سالی که برای تولید سریال پایتخت به مازندران آمدیم و رفتیم هر بار در انتخاب لوکیشن‌ها دیدیم جنگل به‌شدت تخریب شده و ویلاسازی صورت گرفته، شالیزارها نابود و آپارتمان‌سازی شده و این مسئله خیلی ما را اذیت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: وجود زباله در کنار جاده و ... باعث شد پایتخت چهار را با این مضمون آغاز کنیم که استان زیبایی مانند مازندران با این طبیعت بکر و زیبا اگر مورد توجه قرار نگیرد و قانون و سیاسیون به دادش نرسند، این مازندران تبدیل به کویر پر از آپارتمان بدون آب و سبزه می‌شود و در سالیان آینده به‌عنوان ریه تنفسی شهرهای دیگر، مازندران را دیگر هرگز سرسبز نمی‌بینیم.مقدم درباره نظر برخی منتقدان مبنی بر اینکه لهجه و فرهنگ مردم مازندران در سریال پایتخت مورد تمسخر قرار گرفته است، افزود: من متوجه این حرف نمی‌شوم چون برعکس این نظر هم وجود دارد، خیلی‌ها می‌گویند تنابنده و مهران‌فر مازندرانی هستند چون خوب لهجه مردم این استان را ادا می‌کنند.

وی با بیان اینکه پایتخت یک خانواده مازندرانی را مطرح می‌کند که به یکدیگر احترام می‌گذارند و همدیگر را دوست دارند، ادامه داد: یک مازندرانی در پایتخت سه روسیه و آمریکا را در کشتی شکست می‌دهد و قهرمان جهان می‌شود، همین مازندرانی گنبد و گلدسته را به‌عنوان کار هنری زادگاه خود به جنوبی‌ترین منطقه ایران می‌برد و آنجا را دارای مسجد می‌کند.
مقدم با اشاره به اینکه شکل درست و مثبتی از همشهریان مازندرانی را نشان می‌دهیم ضمن اینکه وقتی کار طنز می‌سازیم، ویژگی کار طنز این است که بر روی نقاط ضعف، انگشت بگذارد و آن را به نقاط مثبت تبدیل کند، گفت: تخریب بی‌رویه جنگل، فروختن شالیزار و خریدن خودروی شاسی‌بلند یا بی‌اخلاقی‌هایی که ممکن است در بعضی وجود داشته باشد، این نقاط ضعف در کار طنز برجسته می‌شود و هدف ما خدمت بوده و حمایت مردم از این خانواده نشان می‌دهد این خانواده دوست‎داشتنی معرفی شدند.


http://www.pririb.ir/persian/ModulesPage.aspx?modulename=news2&action=viewtext&news=52075
 
بالا