والنتاین یا سپندارمذگان روز عشق ایرانیا ؟؟؟؟؟

والنتاین یا سپندارمذگان روز عشق ایرانیا ؟؟؟؟؟

• والنتاین

رای: 8 15.4%
  • سپندارمذگان

رای: 44 84.6%

• مجموع رای دهندگان
    52

alittt

عضو جدید
سپندارمذگان یا روز عشق

بزرگترین حرکت فرهنگی سال ایرانیان متمدن

اگر نیم نگاهی به تاریخ باستانی کهن سرزمینمان داشته باشیم ،

متوجه خواهیم شد پدران و مادران ما 20 قرن قبل از میلاد

مسیح و به عبارتی 23 قرن قبل از تولد ولنتاین در روم ،

روز 5 اسفند (29 بهمن امروزی) را که سپندارمذگان

(اسفندارمذگان) نامیدهمی شد ، به عنوان روز عشق

و عاشقان جشن میگرفتند.

حال فلسفه این روز چیست؟

در دوران ایران باستان ،ایرانیان هر سال را به 12 ماه که
هر ماه دقیقا 30 روز بود تقسیم میکردند.که علاوه بر ماه ها،
هر یک از روزهای ماه نیز دارای اسم مشخص بودند.
برای مثال :
روز اول هر ماه به نام "اهورامزدا" روز خدا نامیده می شد.
روز دوم روز "بهمن" به مفهوم سلامت و اندیشه،
روز سوم به نام "اردیبهشت" به معنای بهترین پاکی و راستی ،
روز چهارم روز"شهریور" روز فرمانروایی و
روز پنجم به نام "سپندارمذ" بوده است.

سپندارمذ صفت ملی زمین است.

یعنی گستراننده،فروتن ، مقدس.

زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت

به همه عشق می ورزد.

زشت و زیبا را به یک چشم مینگرد و همه را چون مادری

در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ

باستان اسپندارمذگان رابه عنوان نماد عشق میپنداشتند.

سپندار مذگان جشن زمین و گرامیداشت عشق است

که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند.

در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه میدادند.

مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها

هدیه داده و از آنها اطاعت می کردند.

آری این عظمت تاریخ ایران است.عظمتی که کمتر ملتی

از آن بر خوردار است.ولی افسوس و صد افسوس که

وقتی از یک جوان ایرانی امروزی می پرسی روز عشق

چه روزی است،باافتخار !! جواب میدهد: ولنتاین.

آری ، این نشان حقارت و ذلالت ما وارثان ایران هست که

بدون توجه به تاریخ پرشکوه خود تاریخ بیگانگان را

اسوه و الگوی خود قرار میدهیم و بر تاریخ چندهزار ساله

خودپشت پا میزنیم.

روز سپندارمذگان ،29 بهمن ,روز عشق ایرانیان از هم اکنون بر زیبا دلان خجسته باد.:gol::gol::gol:

آخرین ویرایش:

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما کسی رو نداریم واسمون فرقی نداره:cry:

مطالبت باحال بود :redface:

...pianist

عضو جدید
کاربر ممتاز
بالاخره ما نفهميديم 29 بهمن ولنتاينه يا سپندارمذگان!!! :surprised::surprised:

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار
ما نياز به فرهنگ سازي داريم...
معدود كساني هستن كه بدونن سپندارمذگان چي هست!!!اما از هر كس بپرسي والنتاين چيه؟همه جوابت ميدن
چرا والنتاين اينقدر معروف شده و سرو صدا ميكنه؟؟؟ چون تمام كشورها اين روز رو پاس ميدارن...
ما هم كه هميشه فكر ميكنيم فرهنگ غرب از ما بهتره از اونا تقليد ميكنيم...
تبليغاتي كه غرب براي حفظ سنت هاش و گسترش اون در بين جوامع داره باعث شده كه ما سنت هاي خودمون رو فراموش كنيم
اصلا در اين مورد ما تبليغي نداريم و در حفظش كوشا نيستيم.
با اين كه والنتاين هر سال در كشورمون بين جوونا برگزار ميشه اما براي ترويج روز سپندارمذگان سستي ميكنيم.

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
معدود كساني هستن كه بدونن سپندارمذگان چي هست!!!اما از هر كس بپرسي والنتاين چيه؟همه جوابت ميدن
چرا والنتاين اينقدر معروف شده و سرو صدا ميكنه؟؟؟ چون تمام كشورها اين روز رو پاس ميدارن...
تبليغاتي كه غرب براي حفظ سنت هاش و گسترش اون در بين جوامع داره باعث شده كه ما سنت هاي خودمون رو فراموش كنيم
با اين كه والنتاين هر سال در كشورمون بين جوونا برگزار ميشه اما براي ترويج روز سپندارمذگان سستي ميكنيم.
شما هم میتونی اینو به دوستات ایمل بدی بشه فرهنگ سازی:redface:

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینم میشه.اما منظور فرهنگ سازی گسترده هست...
رسانه ای...
از رسانه ی جمهوری اسلامی انتظار نداشته باش اینا فقط شعر دیو چو بیرون رود رو دارند

شما به دوستت میل میدی اونم به چند نفر دیگه کم کم فراگیر میشه
من که میل دادمش

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار
از رسانه ی جمهوری اسلامی انتظار نداشته باش اینا فقط شعر دیو چو بیرون رود رو دارند

شما به دوستت میل میدی اونم به چند نفر دیگه کم کم فراگیر میشه
من که میل دادمش
خودت داری میگی کم کم.....
من این مطلب رو 2 سال پیش مطالعه کرده بودم.توی اینترنت.
اما از اون موقع تا حالا میبینم هیچ تغییری نکردیم
فکر میکنی اگه میل کنی چقدر میتونی پوشش بدی؟؟
بعدم این فرهنگ سازی کار میبره.چون فراموش شده هست....
کاره 1 روزو 10روز نیست....
فقط و فقط کاره رسانه ای هست...
باید بینش ها تغییر کنه

abdola_farzad

عضو جدید
مرصی از اطلاعاتت من نمیدونستم حتما روز 29 بهمن تو دانشگاه اینو سرکلاس میگم تا بقیه هم بفهمن ماها کی بودیم دیگه ...

مرصی از اطلاعاتت من نمیدونستم حتما روز 29 بهمن تو دانشگاه اینو سرکلاس میگم تا بقیه هم بفهمن ماها کی بودیم دیگه ...

عشق تنها بیمای است که کسی درمانش را نمی خواهد ;)

:gol::heart:روزش پیشاپیش به همتون مبارک :heart::gol:

samirarad

عضو جدید
مطلبت خیلی قشنگ بود. من قبلا اینو شنیده بودم اما به قول دوستان چون فرهنگ سازی نشده بود با کمال تاسف فراموش کرده بودم. اما اگه یه روزی خواستم به کسی این روز رو تبریک بگم و براش کادو بخرم به احترام ایران عزیزم روز عشق سپندارمذگان رو بهش تبریک میگم نه والنتاین!!

alittt

عضو جدید
ali

ali

از همه دوستان ممنونم.
تو اين شرايط سياسي كه هر كس دنباله رو يك حزب شده و تفرقه كشور رو فرا گرفته يك اصل مهم رو فراموش كرديم اينكه همه ما ايراني هستيم ايراني كه ميتونه با فرهنگ و تاريخ خودش تمام علاقمندان به تاريخ رو جذب خودش كنه.
نميخوام اين بحث رو ادامه بدم چيزي به 29 بهمن نمونده فقط دوست دارم تموم كساني كه از اين موضوع آگاه شدند ويا از قبل اطلاع داشتند براي پاس داشتن اين روز (29 بهمن) تلاش كنند و از دوستان و نزديكان خودشون شروع كنند و اين مطلب رو به اطلاع اونا برسونند.
به اميد روزي كه در رسانه ملي ما تمام سنت هاي زيباي ايراني مون مثل اين روز همانند سنت هاي مذهبي جشن گرفته بشه.

موفق باشيد.

آخرین ویرایش:

AMXSTAR

عضو جدید
سپندارمذگان مبارک باد

سپندارمذگان مبارک باد

:heart::heart::heart:روز سپندارمذگان بر تمامی عشاق مبارک باد :heart::heart::heart:

farnaz_nx_ooo

عضو جدید
وقتی از یه هفته مونده به ولنتاین رو برد دانشگاه می زنن :(هر گونه رد و بدل کادو به هر شکل ممنوع) چه فرقی می کنه 29 بهمن باشه یا 25 بهمن؟.به هر صورت انگار اینجا عشق ورزیدن مذمومه.

farshid6039

عضو جدید
ادعا نمیکنم همواره به یاد کسانی هستم که دوستشان دارم ولی میتوانم ادعا کنم که لحظاتی که به یادشان نیستم نیز دوستشان دارم....

رز سیاه

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز احتمالا اشتباه کردی چون سپندارمذ دور روز بعد از ولنتاین ولنتاین هم 23 فکر می کنم باشه که در نتیجه سپندارمذ 25
در ضمن تو روز سپندارمذ یه حادثه عاشقانه اتفاق افتاده که داستانش رو دقیقا نمی دونم ولی خوب اینم یه دلیل واسه نامگذاری این روز به نام روز عشق ایرانی

رز سیاه

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی از یه هفته مونده به ولنتاین رو برد دانشگاه می زنن :(هر گونه رد و بدل کادو به هر شکل ممنوع) چه فرقی می کنه 29 بهمن باشه یا 25 بهمن؟.به هر صورت انگار اینجا عشق ورزیدن مذمومه.

دوست عزیز عشق داریم تا عشق
اونی که عاشقه این چیزا واسش مهم نیست
ما 84 زوج عاشق در جهان داریم و دلیل جاودانه موندن هر 84 تاشون عشق واقعیشون به هم بوده نه دلایلی که الان دختر و پسرای ما واسه عشقشون دارن
البته عشق که چه عرض کنم این میخواد اونو بپیچونه اون یکی هم میخواد اینو بپیچونه

nazilovelorn

عضو جدید
منم خیلی وقته دارم اطلاع رسانی میکنم ولی وقتی 25 بهمن میشه بازم کلی میل و اس ام اس تبریک ولنتاین برام میفرستن.:wallbash::wallbash:

ولی بازم خیلی خوشحالم:w15::w15::w15: چون هر سال عده افرادی که روز سپندار مذگان رو میشناسن و به کسانیکه عاشقانه دوستشان دارن ، تبریک میگن خیییییییییییییلی بیشتر میشه.:w17::w17::w17:

:w38::w40::w40::w40::w32::w33::w14::w14::w14:

رز سیاه

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم خیلی وقته دارم اطلاع رسانی میکنم ولی وقتی 25 بهمن میشه بازم کلی میل و اس ام اس تبریک ولنتاین برام میفرستن.:wallbash::wallbash:

ولی بازم خیلی خوشحالم:w15::w15::w15: چون هر سال عده افرادی که روز سپندار مذگان رو میشناسن و به کسانیکه عاشقانه دوستشان دارن ، تبریک میگن خیییییییییییییلی بیشتر میشه.:w17::w17::w17:

از اطلاع رسانی شما ممنون دوست عزیز
همونطور که شما میگی تعداد کسایی که سپندارمذ میگیرن داره روز به روز بیشتر میشه

alittt

عضو جدید

خيلي ممنون دوست عزيز.
اين يعني پيشرفت.نيازي هم نيست كه از همين سال همه اين روز رو جشن بگيرن. همين كه اطلاع رساني ميشه و ايراني ها با اين روز آشنا ميشن براي قدم هاي اول كافيه.
بازم ممنون.;)

alittt

عضو جدید
ali

ali

دوست عزیز احتمالا اشتباه کردی چون سپندارمذ دور روز بعد از ولنتاین ولنتاین هم 23 فکر می کنم باشه که در نتیجه سپندارمذ 25
در ضمن تو روز سپندارمذ یه حادثه عاشقانه اتفاق افتاده که داستانش رو دقیقا نمی دونم ولی خوب اینم یه دلیل واسه نامگذاری این روز به نام روز عشق ایرانی

نه دوست عزيز.
والنتاين 25 بهمن و روز سپندارمذگان تنها چهار روز بعداز والنتاين يعني روز 29 بهمن هستش.
ميتوني سرچ كني.

alittt

عضو جدید
ali

ali

روز سپندارمذگان ،29 بهمن ,روز عشق ایرانیان از هم اکنون بر زیبا دلان خجسته باد.:gol::gol::gol:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خداییش راس میگی منم این واژه اولین بار بود به گوشم رسید ولی خب قبول کنید واژه های معادل بعضی اوقات سخت تر تلفظ میشن تا واژه های غربی
ولی در اینکه ما باید واژگان زبان خودمون رو به کار ببریم کاملا موافقم ولی ای کاش ....

ofakur

عضو جدید
کاربر ممتاز
این والنتاین از موقعی مد شد که عزیزان ما رفتند و در اروپا یا آمریکا پناهنده شدند و کم کم با مردم آنجا هماهنگ شدند و همپای انها این نوع مراسم ها رو جشن گرفتند و با تماسهایی که با ایران داشتند , کم کم این مسئله رو جا انداختند.
عده ای هم از طریق رسانه های جهانی و ماهواره با این موارد آشنایی پیدا کردند. همین امروز فردا خواهیم دید که تلویزیونهای ایرانیان مقیم آمریکا واروپا چه تبلیغاتی از والنتاین خواهند داشت که همه مون تو ایران اینا رو میبینیم.
ما هم که از طریق اینترنت این والنتاین رو شناختیم. هزاران هزار وبلاگ فارسی از همین حالا دارند از والنتاین صحبت میکنند.
خلاصه اینکه برای جا انداختن سپندارمذگان باید ما هم از همین کانالها و وبلاگها و شبکه ها استفاده کنیم.تا زودتر جا بیافتد.
حالا یکی بیاد و این اسم سپندارمذگان رو به این مادرجون من یاد بده که کم کم نوه هاشم از ش یاد بگیرن.
ده سال تلاش کردیم که به مادر یزرگ یاد بدیم که بگه : کارت سکونت
بالاخره گفت : خاش سوشونت

بالا