هر چه می خواهد دل تنگت بپرس!

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام
من براي انتخاب رشته هوافضا خيلي تحت فشارم به خاطر اينكه:

ميگن 90درصد جاهايي كه در اين زمينه كار ميكنن نظامين و زير نظر وزارت دفاع و من اصلا از كاراي نظامي خوشم نمياد و بيشتر زمينه هاي فضايي و هواپيما و هليكوپترو دوست دارم

دوم گزينش براي كاره

سوم ميگن امكان كار خصوصي كردن تو اين رشته تقريبا وجود نداره و نياز به سرمايه خيلي زيادي داره

لطفا اگر اطلاعات مفيدي داريد برام بنويسيد
ممنون:(

sparrowجان چرا جواب نميدي
دلهاي تنگ ميپرسن اما تو جواب نميدي
نكنه شعار خودت يادت رفته؟
هرچه ميخواهد دل تنگت...
كو گوش شنوا

سلام دوست عزيز،
عرض پوزش،
من تصور كردم شما جواب سوال خودتون رو در تاپيكي كه زديد، گرفتيد.

كار يك مهندس هوافضا، در حال حاضر، منحصر مي شود به گزينه هاي زير:

- شركت هاي هواپيمايي و هواپيمايي كشوري. كه الان معلوم نيست كارشون چه جوريه. بيشتر بچه هاي تعمير و نگهداري رو جذب مي كنن.

- شركت هاي خصوصي ساخت هواپيماي سبك: مثل پرآور پارس، درنا و ...

- شركت صاايران: كه شاخه اي از وزارت مخابراته. توي كار ساخت ماهواره است. بيشتر رشته هاي فضايي، الكترونيك و مخابرات و اينها رو جذب مي كنه.

- صنايع المهدي، شهيد همت، مصباح و ... كه بخش نظامين. تقريباً غول جذب افراد چه در هوافضا و چه ساير رشته هاي مثل مكانيك اينها هستند. صنايع شهيد همت به لحاظ مالي و درآمدي از سايرين بهتره اما جو نظامي تري داره با اينكه زير نظر صنايع فضايي هست. قراره كه از زير نظر صنايع دفاع دربياد و يه مقداري غيرنظامي تر بشه تا ببينيم كي اينطور ميشه. در ضمن، شما با استخدام در اين مراكز، نظامي محسوب نميشيد اما بواسطه مطلع بودن از اطلاعات، سخت گيري مي شود.

- صنايع هواپيما سازي توي شاهين شهر اصفهان هم هست كه نمي دونم اوضاع استخداميش چه جوريه.

اين يه مرور سريع از جاهايي كه يه مهندس هوافضا مي تونه بره. خوش بختانه، رشته هوافضا داره بيشتر سمت بخش خصوصي ميره اما بسيار كُند.

sepideh Aero

عضو جدید
سلام دوستان با توجه به اینکه نمایشگاه کتاب در حال برگزاری است و ما می تونیم کتابهایی که برای کنکور ارشد احتیاج داریم به راحتی از نمایشگاه تهیه کنیم
از همه کسانی که اطلاعاتی در زمینه کتابهای مناسب برای درس های زیر دارند خواهش می کنیم به ما کمک کنند
ما یه جمعیت زیادی هستیم که من به نمایندگی اومدم اینجا از شما کمک بگیرم که چه کتابهایی بهتره تا همین روزا بریم نمایشگاه بخریم
لطفا کتابهای کنکوری را بگید
یا انتشارات یا اسم نویسنده حداقل
ممنون میشم
زبان: تخصصی و عمومی
ریاضیات: معادلات و ریاضی مهندسی
آیرودینامیک: مکانیک سیالات و آیرودینامیک و ترمودینامیک و جلوبرنده
مکانیک پرواز: کنترل و مکانیک پرواز 1و2
سازه های هوایی: دینامیک و ارتعاشات و مقاومت مصالح و تحلیل سازه
طراحی : طراحی سازه های هوایی و طراحی هواپیما1و2

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام دوستان با توجه به اینکه نمایشگاه کتاب در حال برگزاری است و ما می تونیم کتابهایی که برای کنکور ارشد احتیاج داریم به راحتی از نمایشگاه تهیه کنیم
از همه کسانی که اطلاعاتی در زمینه کتابهای مناسب برای درس های زیر دارند خواهش می کنیم به ما کمک کنند
ما یه جمعیت زیادی هستیم که من به نمایندگی اومدم اینجا از شما کمک بگیرم که چه کتابهایی بهتره تا همین روزا بریم نمایشگاه بخریم
لطفا کتابهای کنکوری را بگید
یا انتشارات یا اسم نویسنده حداقل
ممنون میشم
زبان: تخصصی و عمومی
ریاضیات: معادلات و ریاضی مهندسی
آیرودینامیک: مکانیک سیالات و آیرودینامیک و ترمودینامیک و جلوبرنده
مکانیک پرواز: کنترل و مکانیک پرواز 1و2
سازه های هوایی: دینامیک و ارتعاشات و مقاومت مصالح و تحلیل سازه
طراحی : طراحی سازه های هوایی و طراحی هواپیما1و2

سلام،
برای مکانیک پرواز من کتاب تست و کنکور ندیدم. برای آیرودینامیک، سازه و طراحی فقط کتاب های راهیان ارشد رو سراغ دارم. تا 2 سال قبل که غیر از این انتشارات برای هوافضا، انتشارات دیگه ای کتاب نداشت (شاید هم من ندیدم. گرچه تقریبا من تمام انتشارات ارشدی ها رو چک کردم)
هوا فضا ، جلد اول: آيروديناميک 1و2 - ديناميک - ارتعاشات

مهندسی هوا فضا کتاب دوم : طراحی اجسام پرنده

مهندسی هوا فضا کتاب سوم: سازه های فضایی

اما به نظر من، بهترین کار اینه که متون اصلی رو که توی دانشگاه درس دادن بخونید. چون این کتاب ها خالی از اشتباه نیستند و طراحان کنکور هر سال یه جور سوال طرح می کنن. بهترین منبع برای کنکور هوافضا، کنکور های سال های قبله. از سال 79-80 به بعد.

mohammad.ef

عضو جدید
سلام .

شاید این سوال به نظرتون خنده دار بیاد اما چون من در این رابطه اطلاعی ندارم میپرسم .

توی رشته مهدسی هوافضا پرکاربرد ترین نرم افزار ها کدوم ها هستند ؟ برای هر نیازی .

من خودم ساخت و تولید میخونم و ازCATIA و MDT بیشتر استفاده میکنیم .

ممنون

fly in sky

عضو جدید
راهنمايي

راهنمايي

سلام
از اون جايي كه تخصص شماست مي خواستم يه لطفي بكنيد چند تا سايت معرفي بكنيد كه از مبتدي تا پيشرفته براي كسي كه مي خواد با هوافضا آشنا بشه اطلاعات از مفاهيم پايه تا پيچيده داشته باشه.
اگر چند كتاب هم با همون شرايط معرفي كنيد ممنون ميشم.
با تشكر :gol:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام
از اون جايي كه تخصص شماست مي خواستم يه لطفي بكنيد چند تا سايت معرفي بكنيد كه از مبتدي تا پيشرفته براي كسي كه مي خواد با هوافضا آشنا بشه اطلاعات از مفاهيم پايه تا پيچيده داشته باشه.
اگر چند كتاب هم با همون شرايط معرفي كنيد ممنون ميشم.
با تشكر :gol:
سلام،
بهترین سایت که مباحث رو خیلی کامل و خلاصه گفته، سایت ناسا هست. می تونید اینجا، مبحث مربوط به آیرودینامیک رو ببینید. و اگر کتاب بخواهید، کتاب های زیر هستند:
مبانی پرواز و آیرودینامیک به زبان ساده (مقدمه ای بر مهندسی هوافضا)

هیوبرت اسمیت، علیرضا ربیعی (مترجم)، عبدالعلی حقیری (مترجم)

آیرودینامیک به زبان ساده (مصور)
تئودور تالی، محسن جهان میری (مترجم)

اصول و مفاهیم پرواز = Understanding flight
دیوید اندرسن، اسکات ابرهارت، احسان اشرفی (مترجم)

fly in sky

عضو جدید
ممنون
اگه يه چند تا سايت فارسي هم معرفي كنيد ديگه نور علي نوره;)

shahab1983

عضو جدید
سلام
من مطلبی در مورد قابلیت اطمینان ماهواره لازم دارم .اگه می تونید کمکم کنید.ممنون می شم. خیلی گیرم.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام
من مطلبی در مورد قابلیت اطمینان ماهواره لازم دارم .اگه می تونید کمکم کنید.ممنون می شم. خیلی گیرم.

سلام،
فصل 17 کتاب فورتسکیو،
فصل 19 کتاب Wertz
کنفرانس قابلیت اطمینان پژوهشگاه هوافضا.

می تونید از این منابع استفاده کنید.

ehsantomcat

عضو جدید
سلام
من به روش TDMA یه ماتریس سه قطری رو می خواستم حل کنم. از تویه کتاب پتانکار الگوش رو پیدا کردم و با برنامه فرترن نوشتم . اخه می خوام سی اف دی رو یواش یواش شروع کنم. اما جواب هام یکی در میان ، مثبت و منفی میشه . می تونید راهنمایی کنید که مشکلم چیه؟ ممنونتون میشم. فایل فرترن رو ضمیمه کردم.
راستی کتابه خوبیه واسه شروع؟
از راهنماییتون ممنون

چون نتونستم خود فایل فرترن بفرستم ، تو ورد کپی کردم.

پیوست ها

• TDMA_fortran1.doc
    23 کیلوبایت · بازدیدها: 0

pooh_69

عضو جدید
سلام .میشه یه انگیزه واسه زندگی بگید یه چیزی که ارزش این همه جون کندنو داشته باشه؟

ooraman

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه فیلم میخوام این انجمن تالار دانلود فیلم نداره؟:razz:

kambiz5

عضو جدید
سلام
توضیحی در مورد "اثر زمین"بر اجسام پرنده می خواستم و تغییراتش با تغییر ارتفاع.
با تشکر

بهنام.e

عضو جدید
مردود

مردود

سلام. کسی کتابی درباره برنامه نویسی فرترن داره؟ سوال و جوابريا، نمونه تمرین یا هرچیزه دیگه ای؟ در رشته های دیگه برنامه نویسی سی و پاسکال یاد میدن بعدش میان به ما هوا-فضایی های بد بخت برنامه نویسی fortran یاد میدن. نه و نیم گرفتم و مردود شدم. استادمون یه زن بود بدبخت من:cry::cry:(یه شکلک گریه تو این سایت پیدا نمیشه!)

pooh_69

عضو جدید
سلام. کسی کتابی درباره برنامه نویسی فرترن داره؟ سوال و جوابريا، نمونه تمرین یا هرچیزه دیگه ای؟ در رشته های دیگه برنامه نویسی سی و پاسکال یاد میدن بعدش میان به ما هوا-فضایی های بد بخت برنامه نویسی fortran یاد میدن. نه و نیم گرفتم و مردود شدم. استادمون یه زن بود بدبخت من:cry::cry:(یه شکلک گریه تو این سایت پیدا نمیشه!)
خوش به حالت من اگه برنامه نویسیمو نه و نیم گرفته بودم کلامو مینداختم هوا.:D:redface:

Skabirian

عضو جدید
سلام،
دیدم تو رشته هوافضا خیلی ها هستن که سوالای جور واجور دارن و هر کی برای یک دونه سوال یک تاپیک زده!گفتم یه تاپیک بزنم که همه سوالاشون رو اون تو طرح کنن تا هم همه سوالا یک جا باشه . خدا را چه دیدی شاید یه سوال داشتی جوابش رو تو این تاپیک پیدا کردی!
از همه تقاضا دارم که سوالشون رو توی این تاپیک طرح کنن تا هم همه از اون سوال بهره ببرن و هم اینکه سریعتر به جواب برسه چونکه اینجوری هر کسی که به تاپیک سر میزنه و جواب سوال رو بدونه،پیام میذاره.

مخلص همگی!
:)

سلام

چند روز پیش داشتم مستندی راجع به حوادث هوایی میدیدم که نکته جالبی به گوشم خورد!!!!!:smile::smile:
این موضوع به دهه 80 و 90 میلادی بر میگرده:
دو تا از هواپیماهای US Air هنگام فرود روی باند یه هو هواپیمای 737 شون یه دست میشکه و خلبانان بدبخت که فکر میکردن مشکل از رادر هواپیما است هی پاشون را بیشتر رو بیشتر رو پدال رادر فشار میدن(البته ناگفته نمونه درست فکر میکردن اما نمیدونستن همین فشار دادن پدال منجر به سقوطشون میشته!!)

خلاصه این دو تا میخورن زمین و حدود 200 تا مسافر و خدمه پرواز بدبخت کشته میشن.
مسئولان و کارشناسان از بررسی ها به نتیجه ای نمیرسن و پرونده را میبندن!!!:cry::cry::cry:
چند سال بعد این اتفاق یخ بار دیگه برای یکی دیگه از بوئینگ های 737 میافته و دوبار هنگام فرود یه دست میکشه اما خوشبختانه سقوط نمیکنه.:biggrin::biggrin:

با صحبت های خلبان و بررسی رادر هواپیما به این نتیجه میرسن که رادر ممکن است به دلیل گرم و سرد شدن گیر بکنه و حتی بر عکس عمل کنه!!!
جالب اینجاست رادر هیچ گونه تغییر حتی در ابعاد میکروسکوپی از خودش نشون نداد!!!!:eek::eek:

کسی دلیل فنی این موضوع را میدونه؟؟؟
با سپاس

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
زبان برنامه نویسی C بیشتر به درد برنامه نویسی برای CPU و ویندوز می خوره و پاسکال هم در مهندسی کاربرد چندانی نداره، مثل این که به شما QBASIC یاد بدن. ویژگی فرترن، سرعت بالای اون در انجام محاسبات مهندسیه. اگر از بچه های فوق آیرودینامیک بپرسید، در مورد این زبان بیشتر به شما خواهند گفت. گرچه، به نظر من اگر MATLAB یاد بدن هم کاربردی تره، هم راحت تر. اما در مورد کتاب، پیشنهاد می کنم این کتاب رو تهیه کنید:

فرترن 90 برای رشته های علوم و مهندسی
لاری نایهوف، سنفورد لیستما، محمود صالح (مترجم)

• تعداد صفحه: 358
  • نشر: دانشگاه امام حسین (ع)، موسسه چاپ و انتشارات (26 فروردین، 1388)
  • شابک: 964-452-174-9
  • قطع کتاب: وزیری
  • وزن: 750 گرم

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام .میشه یه انگیزه واسه زندگی بگید یه چیزی که ارزش این همه جون کندنو داشته باشه؟

سلام،
سوال فلسفی! زندگی شبیه یه مسابقه دو ست. هر کسی می خواد به جایزه اون که بهش می گن سعادت برسه. یه عده وسط راه کم میارن. یا بی خیال مسابقه می شن، یا بی خیال جایزه اش. یه عده با هر جون کندنی هست، به خط پایان میرسن اما جایزه ای گیرشون نمیاد. اما یه عده، جام رو هدف گرفتن و به خاطر اون می دون. اینها هیچوقت کم نمیارن. حالا بستگی داره شما بخوای جزو کدوم دسته باشی؟

من یه فیلم میخوام این انجمن تالار دانلود فیلم نداره؟:razz:
عزیز جان،
داشت، تعطیل شد!

آخرین ویرایش:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام
توضیحی در مورد "اثر زمین"بر اجسام پرنده می خواستم و تغییراتش با تغییر ارتفاع.
با تشکر
سلام،
Ground effect یا اثر زمین: هواپیما در طول سالها از اثرات نزدیکی به زمین به صورت های مختلف استفاده کرده است ولی این استفاده بطور کلی فقط برای قسمت کوتاهی از کل پرواز، مانند مراحل برخاست و فرود بوده است. هواپیماهایی نیز طراحی و تولید شده اند که از اثر زمین در طول پرواز خود سود برده اند. پرواز در نزدیکی زمین سبب تغییرات و اثراتی می شود که بطور کلی اثر زمین نامیده می شوند. اثر اصلی نزدیکی به زمین در فرووزش است ولی متعاقباً روی برآ، پسا و گشتاور پیچیشی نیز اثراتی می گذارد.
این اثرات بستگی به عوامل مختلفی از جمله فاصله هواپیما تا زمین، مساحت بال و سرعت هواپیما دارد. این تاثیرات ناشی از برخورد جریان زیر بال با زمین و انعکاس یا برگشت مجدد آنها به سمت هواپیماست. به عبارت دیگر، زمین تداخلاتی با گردابه های پشت بال بوجود می آورد.

نتایج این اثرات:
1- هواپیما حالت شناوری بر روی جریانات زیر بال پیدا می کند و در نتیجه شدت نزول کاهش می یابد.
2- مقدار نیروی برآ افزایش می یابد.
3-قدرت مورد نیاز برای پرواز و گشتاور پیچشی کاهش پیدا می کند.

(به نقل از کتاب طراحی هواپیما- نوشته هاشم صدرایی- صفحه 765) جهت مطالعه بیشتر

Saeed-Reza

عضو جدید
سلام،
دیدم تو رشته هوافضا خیلی ها هستن که سوالای جور واجور دارن و هر کی برای یک دونه سوال یک تاپیک زده!گفتم یه تاپیک بزنم که همه سوالاشون رو اون تو طرح کنن تا هم همه سوالا یک جا باشه . خدا را چه دیدی شاید یه سوال داشتی جوابش رو تو این تاپیک پیدا کردی!
از همه تقاضا دارم که سوالشون رو توی این تاپیک طرح کنن تا هم همه از اون سوال بهره ببرن و هم اینکه سریعتر به جواب برسه چونکه اینجوری هر کسی که به تاپیک سر میزنه و جواب سوال رو بدونه،پیام میذاره.

مخلص همگی!
:)
سلام.
آیا می شه که با چند نفر مشتاق به تولید یک UAV ی عملیاتی هماهنگ شد؟
یا علی مدد.
Saeed-Reza

بهنام.e

عضو جدید
XFLR5

XFLR5

سلام بر بر و بچس بال دار هوا و فضا. آقا اگه کسی کتاب فینگیلیش یا یک سایتی درباره نرم افزاره XFLR5 داره لطفا بگه در به درشم و خرابشم. خیلی نرم افزاره با حالیه حجمش فقط 5 مگابایته! نرم افزارش رو دارم. دنبال یه متلب آموزشی دربارش می گردم

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام بر بر و بچس بال دار هوا و فضا. آقا اگه کسی کتاب فینگیلیش یا یک سایتی درباره نرم افزاره XFLR5 داره لطفا بگه در به درشم و خرابشم. خیلی نرم افزاره با حالیه حجمش فقط 5 مگابایته! نرم افزارش رو دارم. دنبال یه متلب آموزشی دربارش می گردم

سلام،
اینجا رو ببینید. برنامه تحلیل آیرودینامیکی خیلی خوبی باید باشه.

مهندس عارف

عضو جدید
لطفا

لطفا

خسته نباشید. من دانش آموز سال اول دبیرستانم که دارم میرم دوم .به رشته ریاضی علاقه دارم ومی خوام مهندس هوافضا بشم.دوست دارم از همین الان باهاش آشنایی پیدا کنم .قصددارم یه موشک آبی که با بطری ساخته می شه بسازم .متاسفانه هیچ اطلاعاتی در باره موشک واینجورچیزا ندارم .چون امکاناتش تومدرسمون محیا نیست:redface: ما با هیچی جز درس وکتابامون رابطه نداریم.لطفا بگید من چه کتابی بخونم وچیکار کنم :cry:.درباره زمان ومحل برگزاری مسابقات دانش آموزی هوافضا اطلاعاتی بذارید.اگه می شه اون آقای مهندس هوافضا ایمیلشوبذاره تا من بتونم از راهنمایی هاش استفاده کنم .ممنون;)

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
اگر می خواید موشک آبی بسازید، بیشتر دنبال سایت باید باشید تا کتاب. مثل این یا این یکی. برای مسابقات دانش آموزی هم، اگر به سایت دانشگاه امیرکبیر سر بزنید، مطلع خواهید شد.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار

مهندس عارف

عضو جدید
آقای نظر آهاری برای رشته هوافضا باید تو کنکورچه رتبه ای بیاری؟رشته سختیه شما راضی هستید؟ بازار کارش چطوره؟

بالا