نور، پارس و پارسه به جای ریال!

saber.rad

عضو جدید
بهتره به جای اینکه اینقد از غیرتت استفاده میکنی یکم از عقلت استفاده میکردی!! من توضیحاتو گذاشتم...میتونی بخونی؟ فارسی بلدی؟؟

اینا بیشترین نام های پیشنهادیه که به بانک مرکزی اعلام شده از طرف مردم! و بانک مرکزی هم تو یه وب سایتش قرار داده! شما تورک های عزیزم اگه کمی به فکر سرنوشت مملکتتون بودین همه با هم با هم متحد میشدید مثلا "تورکی!" را پیشنهاد میدادین....مطمئن باش نام پیشنهادی تون توی رفراندوم قرار میگرفت!!!

الانم دیر نشده ...برو تو سایتش میتونی نام پیشنهادی تو بگی....

دور دور نشستن دوستان پپسی هم میخوان!
یعنی شما واقعا فکر می کنید اینا رو بر اساس ایمیل ها انتخاب کردن؟
یه تیم مثل تراکتورسازی این همه هوادار داره
برای انتخاب اسم پول این قدر ترکا بی غیرت شدن که نظر ندن
در ثانی از این به بعد می بینید که اصلا ممکن نیست اسم پارسی انتخاب بشه
اگه بشه به نظر من توهین بسیار بزرگیه

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز
این تفکر شماست
رئیس جهور آذربایجان گفت اگه ترک های ایران نبودند یک ثانیه هم نمیزاشتم سفارتخانه ایران در آذربایجان باشد
و بسیاری از مطالبی از این دست خواستین بعدا بهتون ارائه میدم

باعث افتخاره!!!!...............................یه کم به جای این تعصبات بیجا منطقی فکر کن............

hirt

عضو جدید
خداییش من دیروز این تاپیکو دیدم فهمیدم دعوا خواهد شد!!

الان هم که دعوا شده!
دعوا نکنید نفت تموم بشه آمریکا جان کشورمون رو قطعه قطعه می کنه دعوامون هم تموم میشه!

این دریک از همه بامزه تره اینو بده بیاد! پول گنده هه دریک کوچیکه مرتیمر! دریک و مرتیمر! داستان های دریک و مرتیمر!

شاید در مورد پول عاقلانه تر هست که دو تا صفرشو حذف بکنن همون تومن بمونه، یا بشه ریال ما بهش بگیم تومن! خداییش همه ملت عادت کردیم بگیم تومن، چرا عوض بشه خوب؟!؟
ما تو شهرمون ( ارومیه ) یه بیمارستان قدیمی داریم، قدیما بهش می گفتم شیر و خورشید، بعد انقلاب کردن طالقانی، الان پیرمرد پیر زن های شهرمون زبونشون نمی چرخه بگن طالقانی!
مشکلات زیادی به وجود میاد اگه تومن یه چیز دیگه بشه ها!

هر سیستمی میخواد باشه باشه!!! یه دایره المعارف اینترنتیه...که اطلاعاتش توسط کاربراش ثبت میشه!! دنبال بهونه های بنی اسرائیلی نباش!

حالا این مورد خاص من خیلی در موردش اطلاعات ندارم نمی دونم ویکی درست میگه یا نه، ولی سعی کن حتی به ویکی انگلیسی هم اعتماد نکنی.

h_1991

عضو جدید
به غیر از زبان رمسی:
ممنوعیت اسامی ترکی واسه مغازه و ششرکت و کارخانه و نوزاد و کتاب و . . .
در مورد اسامی ترکی من بعضی هارو میشناسم که اسمشون ترکی هست.شاید جدیدا قانون شده و من نمی دونم... اما تا جایی که من میدونم خیلی از اسم هایی که فارسی هست نمیشه روی بچه ها گذاشت و حتما باید جز همون اسمهایی باشه که خودشون تعیین کردن(من با این مورد مخالفم اما فقط در مورد شما اتفاق نیفتاده)

شبکه استانی فارسی زبان 24 ساعته
حقیقتش من هروقت میزنم کانال آذربایجان ترکی حرف میزنه

استفاده از کلمه آذری زبان به جای ترکی زبان توسط همه مسئولین ریز و درشت در رسانه ها و جراید
خارج کردن همه منابع شهرهای آزربایجان و در نتیجه بیکاری قشر جوان
در مورد خارج کردن منابع نفتی و گازی استان فارس نظرتان چیست؟ و اینکه این استان با داشتن 22 درصد بیکاری محروم ترین استان کشور است.حتی سیستان و بلوچستان هم آمارش از استان فارس بهتره...اما تا جایی که من میدونم تبریز دومین شهر صنعتی ایرانه!
بی توجهی به خشک شدن دریاچه اورمیه که باعث خواهد شد همه شهرهای دور و اطراف تبدیل به بیابان و شوره زار بشن
این تقصیر فارس ها نیست.نصف مسوولین کشور ترک هستند. خوبه ما هم ساخت سد سیوند که باعث نابودی پاسارگاد و تخت جمشید میشه رو تقصیر شما بندازیم؟یا مثلا خشک شدن 2 دریاچه در استان فارس
تحریف تاریخ و زبان و تمدن منطقه
اگر اخبار رو دنبال کرده باشی در 1 ماه اخیرمجسمه های آرش کمانگر؛آریو برزن برداشته شد و نقاشی های شاهنامه فردوسی در مشهد از روی دیوار پاک شد.... یا مثلا تاریخ هخامنشیان از درس تاریخ مدرسه ها حذف شد.....و خیلی مورد های دیگه.
تلاش برای بار آوردن نسل جدید که فارسی صحبت میکنند و از زبان ترکی نفرت دارند
فکری که پشت قضیه هست متاسفانه می خواد یک امت واحد و مطیع رو بسازه...در این مورد بهتره یقه ی مسوولین که اکثرا ترک هستند رو بگیرید نه فارس ها رو.این سیاست برای فارس ها در قالب ایجاد یک امت واحد وجود داره
. . . . . .

زیاد نشمردم که برای شما هم زحمت نشه خوندنشون

از همه ی چیز هایی که به اون اعتراض دارید مطلع هستم اما هدفم از سوال این بود اگر ظلمی بوده به ما هم بوده و من به عنوان فارس و کسی که در استان فارس زندگی می کنم و میبینم با این همه منابع با این همه آثار باستانی و جاذبه های گردشگری توی ایران از لحاظ بیکاری اولیم.از لحاظ محرومیت جز استان های محروم هستیم.وقتی اعتراض شما رو میبینم به خودم میگم پس ما باید چی بگیم دیگه! اعتراض باعث پیشرفته اما طرف شما مردم فارس نیستند.برید یقه ی مسوولین رو بگیرید.

آخرین ویرایش:

h_1991

عضو جدید
شما از 200 درصد حساب کردید که 48 درصدش شد فارس؟

این درصد رو توی سایت اف بی آی دیدم که در مورد هر کشوری آمار اقوام مختلف رو دقیق حساب کرده بود.در بیشتر سایت ها هم 52 درصد نوشته بود.اگه بتونم منابع رو در اختیارتون میزارم.

h_1991

عضو جدید
یک نکته مهم رو عرض کنم:

زبان ترکی بعد از زبان انگلیسی دومین زبان زنده دنیا است.
مردم ترک زبان از کشور ژاپن در شرق کره زمین تا کشور کره و بخشهای زیادی از چین به خصوص ارومجی
تا کشورهای آسیای میانه مانند مغولستان، ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه ، ایران ،
تا اروپای شرقی مانند اوکراین، بلغارستان و غیره گسترده شده اند
و بخش مهمی از جمعیت کره زمین رو به خود اختصاص داده اند.

اما فارسها تعداد خیلی کمی دارند بخش جنوب ایران و افغانستان و هند و پاکستان فارسی صحبت میکنند
که اون هم لهجه هایشان فارسی فقط در بخش کمی از ایران است.
افغانستان و هند و غیره خودشان را فارس نمیدانند.

زبانهائی مانند زبان مغولی، زبان آذری ، زبان ترکی ترکیه، و غیره شاخه ها و لهجه هائی از ترکی هستند.

زبان زرتشت و کورش کبیر هم ترکی بوده که بعدها به فارسی تغییر کرده.

زرتشت زاده اردبیل بوده و در مغان که اکنون یکی از شهرستانهای اردبیل هست زندگی کرده
و تربیت کننده و به زبانی پدر روحانی کورش کبیر بوده و زرتشت بوده که به کورش انسانیت را یاد داده.

بد نیست بدانید که کلمه اردبیل در اصل آرتاویل بوده که در زبان اوستائی(زبان آذری اصیل و قدیمی) از دو کلمه آرتا به معنی مقدس
و ویل به معنی شهرگرفته شده که بعد از بزرگ شدن زرتشت نام شهر و زادگاه زرتشت به آرتاویل یعنی
شهر مقدس تغییر کرده و قبل از اون نام این شهر زردشت بوده که زرتشت هم از ان گرفته شده یعنی شهری
که دشت ان از زر است در این دشت معادن زیادی از طلا بوده که اکنون نیز در شهرهای اطراف اردبیل مانند خلخال و مشکین معادن زیاد طلا وجود دارد و شما پارسها مخفیانه طلای ان را استخراج مینمائید.
اگر خواستید ادرس اون اقازاده رو میدم که داره استخراج میکنه!
مقابله با زبان ترکی آن هنگام بیشتر و هنجار و توجیه پذیر می گردد که از زبان ترکی، هویتی به نام ترکی گرایی ساخته شود و عده ای وابسته به محافل باکو و آنکارا عنوان تورکولوق بر خود گذارند و برای جوانان ساده و کم سواد آذربایجانی دام رنگارنگ بگسترند. آنها برای توجیه ترک گرایی مقابله با هویت دیگری به نام هویت ایرانی و یکی از عناصر مهم آن، زبان فارسی را سامان میدهند. این در حالی است که خواستگاه زبان فارسی استان یا ساتراپی فارس یا پارس نبوده، بلکه این زبان ابتدا در دربار شاهان سامانی به صورت محفلی و به نشانه ی تفاخر مرسوم بوده و به لحاظ ترس آنان از پرداختن به زبان پهلوی، گرایش فریب کارانه ای به این زبان پرداختند. بدین معنا که عرب های بغداد را فریب دادند، چرا که اعراب خلیفه بغداد نسبت به زبان پهلوی حساس بوده و برای گویش گران بدان مجازات تعیین می کردند. ژول مول نویسنده بزرگ فرانسوی می نویسد، بدین ترتیب شاهان سامانی برای از بین بردن حساسیت اعراب، دست به گسترش و شکل دادن زبان دری کردند که البته ریشه در پهلوی داشت.

بنابراین چنانچه ملاحظه می گردد، خواستگاه زبان فارسی مناطق فارس نژاد نبوده و خواستگاه آن غزنه بوده است. اینکه پانترکان اصرار دارند که زبان فارسی را به قوم فارس نسبت دهند بدین لحاظ است که برای دشمن سازی از زبان فارسی نیاز به پیوند آن به قوم فارس دارند. چرا که با این کار خواهند توانست زبان فارسی را محصول قوم فارس معرفی کرده و یک دشمن برای مردم ترک زبان بسازند، و در ادامه بدین وسیله می توانند هویتی غیر ایرانی و ترکی ساخت و پرداخت کنند.

آخرین ویرایش:

E.lahe

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید یه سوال من فرق بین زبان آذری و ترکی و نمیدونم الان این شرکت سن ایچ اسمش آذری یا ترکی‌؟
زبان مردم آزربایجان ایران ، ترکی آزربایجانی است
زبان ترکی 17 شاخه داره که زبان ترکی آزربایجانی یکی از این شاخه هاست
زبان آذری اختراع رضا پالانی بود برای مقابله و سرکوب فرهنگی مردم آزربایجان که خوشبختانه الان هم توسط دولت جمهوری اسلامی پی گرفته شده:smile:
اگه صحت داشته باشه...خب کار درستی نیست.... ولی من دیدم تو شبکه استانی آذربایجان تورکی هم صحبت میشه ها!!!
شما چقدر ترکی بلد هستید ؟
فقط میبینید که چیزی سر در نمیارید و نتیجه میگیرید که اینا ترکی حرف میزنند ؟
زبانی که تو رادیو و تلویزیون استانهای ترک زبان استفاده میشه 80 درصدش فارسیه
گاها فقط فعلها رو ترکی استفاده میکنند که جای گلایه باقی نمونه:smile:
یه شرکت(سن ایچ) مثال برای نقض اون حرف الهه نمیشه برو تو google بنویس ممنوعیت اسامی تورکی برای مغازه ها و شرکت ها خودت همه چیزو ببینی بهتره
گوگل چرا ؟
پدر شوهرم سرمایه میلیاردیش رو فقط به خاطر اینکه اجازه ثبت اسم ترکی به شرکت رو ندادند از ایران خارج کرد
گفت مملکتی که حتی اجازه ثبت فقط یک اسم رو نده همون بهتر که توش سرمایه گذاری هم نشه
قصد توهین به هیچ ترک زبانی رو ندارم. ولی شما فکر نمیکنید که نسبت به نژادتون خیلی خیلی تعصب دارید.

من هم خودم گیلانی هستم و معتقدم که در کشور ما تهرانی ها خیلی خیلی حق شهرهای دیگرو دارند میخورند و تا میتونند لهجه و فرهنگ اقوام ایرانی رو به تمسخر میگیرند ولی فکر نمیکنم طرف مقابل ما نژاد پارس باشه که اینقدر علاقه دارید پایینش بیارید.

متن بعضی از دوستان واقعا شرم آوره !

برید ببینید که تو کشورهای پیشرفته ای مثل آمریکا چه علاقه ای به داشتن نژادهای مختلف در کشورشون دارند اون وقت ما اینجا داریم ....
کدوم تعصب ؟
اینجا کدوم ترک زبانی باید واحد پول فلان واژه ترکی بشه ؟
مگر غیر اینه که کاربران فارسی زبان داد و بیداد میکنند که باید پارسه بشه و ای داد و ای هوار؟
جواب این تکه از حرفهاتون رو در آخر میدم

اینجا تنها کسانی که به این اختلافات قومی و نژادی و زبانی دامن میزنند فارسها هستند و بس
نیاز به گفتن نداره که مردم آزربایجان همیشه سردمدار دموکراسی در ایران بوده اند
از مظفرالدین شاه بگیر تا . . . . .
ولی فارسها چی؟
به فریاد حق طلبی مردم آزربایجان در یکم خرداد سال 85 جواب دادند ؟ حرکتی میلیونی که در 25 شهر ترک زبان کشور شکل گرفت و حتی در تبریز منجر به تصرف ساختمان صدا و سیما شد
ساختمان صدا و سیمای یه دولت و حکومت یعنی حنجره آن حکومت;)
چرا مرکزنشینها و فارسها جیکشون هم درنیومد ؟
حالا فرض محال میگیریم که به موقع خبردار نشدند
این تحریفات تاریخی و فرهنگی و . . .مردم غیر فارس زبان رو کجای کار قرار بدیم ؟

میگیم اجرای اصل 15 و 19 قانون اساسی
قبل اینکه دولت جوابی بده مردم فارس زبان باز هم دادشون برمیاد که ای نمیشه و فلان و . . . .

میگیم چرا باید اسامی همه شهرها و کوه و دشت و جلگه و دلتا و رودخانه و سیلاب و دریا و دریاچه و غار و قله و رشته کوه و . . . (!) از ترکی به فارسی تغییر کنند ، قبل دولت این فارس زبانها هستند که دادشون درمیاد

حالا ما متعصب و نژادپرست و . . .
شما بگید اسم این حرکات چیه:warn:
حرفتونو قبول دارم پدر من که تقریبا کل اسیارو گشته به
ما میگفت که تا روسیه هم زبان ترکی‌ رو میدونن و بهش تسللط دارن
اما تو ایران امار یه چیز دیگه میگه اینم حرف من نیست که بخواید یه وقت منو متهم کنید اینو از تو ویکی‌پدیا دیدم
http://fa.wikipedia.org/wiki/ایران

زبان

در ایران در مجموع حدود ۷۵ زبان و

هر سیستمی میخواد باشه باشه!!! یه دایره المعارف اینترنتیه...که اطلاعاتش توسط کاربراش ثبت میشه!! دنبال بهونه های بنی اسرائیلی نباش!
اولا به شما یک توصیه دئوستانه میکنم
چون خودم تجربه کردم به شما هم میگم
هیچوقت از ویکی پدیا و بقیه ویکیها در یک بحث علمی استفاده نکنید
چون یهو میبینید چند نفر مخالف از این طرف میرم به نفع خودشون میرایش میکنند و شما ضایع میشید:smile:
سر خودم اومده این

و دوما همه کشورهای کثیر المله که مشکلاتی شبیه ایران دارند چنین سیاستی رو پیش میگیرند
نمونه ش جمهوری آزربایجان 10 - 15 سال پیش که آمار درستی از پراکندگیهای جمعیتی ترک و کرد و ارمنی و . . .به سازمانهای بین المللی ارائه نمیداد:smile:
همه با هم به پارسی به عنوان واحد اصلی و دریک برای واحد فرعی رای میدهیم : www.reform.cbi.ir
شتر در خواب بیند پنبه دانه
گهی لپ لپ . . . .
در مورد اسامی ترکی من بعضی هارو میشناسم که اسمشون ترکی هست.شاید جدیدا قانون شده و من نمی دونم... اما تا جایی که من میدونم خیلی از اسم هایی که فارسی هست نمیشه روی بچه ها گذاشت و حتما باید جز همون اسمهایی باشه که خودشون تعیین کردن(من با این مورد مخالفم اما فقط در مورد شما اتفاق نیفتاده)

حقیقتش من هروقت میزنم کانال آذربایجان ترکی حرف میزنه

در مورد خارج کردن منابع نفتی و گازی استان فارس نظرتان چیست؟ و اینکه این استان با داشتن 22 درصد بیکاری محروم ترین استان کشور است.حتی سیستان و بلوچستان هم آمارش از استان فارس بهتره...اما تا جایی که من میدونم تبریز دومین شهر صنعتی ایرانه!

این تقصیر فارس ها نیست.نصف مسوولین کشور ترک هستند. خوبه ما هم ساخت سد سیوند که باعث نابودی پاسارگاد و تخت جمشید میشه رو تقصیر شما بندازیم؟یا مثلا خشک شدن 2 دریاچه در استان فارس
اگر اخبار رو دنبال کرده باشی در 1 ماه اخیرمجسمه های آرش کمانگر؛آریو برزن برداشته شد و نقاشی های شاهنامه فردوسی در مشهد از روی دیوار پاک شد.... یا مثلا تاریخ هخامنشیان از درس تاریخ مدرسه ها حذف شد.....و خیلی مورد های دیگه.

فکری که پشت قضیه هست متاسفانه می خواد یک امت واحد و مطیع رو بسازه...در این مورد بهتره یقه ی مسوولین که اکثرا ترک هستند رو بگیرید نه فارس ها رو.این سیاست برای فارس ها در قالب ایجاد یک امت واحد وجود داره
. . . . . .

از همه ی چیز هایی که به اون اعتراض دارید مطلع هستم اما هدفم از سوال این بود اگر ظلمی بوده به ما هم بوده و من به عنوان فارس و کسی که در استان فارس زندگی می کنم و میبینم با این همه منابع با این همه آثار باستانی و جاذبه های گردشگری توی ایران از لحاظ بیکاری اولیم.از لحاظ محرومیت جز استان های محروم هستیم.وقتی اعتراض شما رو میبینم به خودم میگم پس ما باید چی بگیم دیگه! اعتراض باعث پیشرفته اما طرف شما مردم فارس نیستند.برید یقه ی مسوولین رو بگیرید.
سال 81 برای یکی از نوزادهای فامیل اسم «ائلمان» رو قبول نکردند تو ثبت احوال
شما اگر بعضیها رو بشناسید من هزاران نفر رو میشناسم که اسمشون ترکی است
یکیش شوهر خودم
یکیش همین مدیر تالار
ولی الان برید تو ثبت احوال استانهای ترک زبان و . . .

در مورد کانال استانی هم بالاتر جواب دادم

تبریز دومین شهر صنعتیه ؟
یعنی با یه پالایشگاه و پتروشیمی متروکه شده دوم
یعنی تبریز از رتبه دوم علمی و صنعتی در دهه 70 به رتبه 16 سقوط نکرده ؟
باز هم ما متعصب افراطی و پان و نژادپرست و . .
تحمل هزینهای کلان حمل و نقل کنستانتره معدن مس سونگون و طلای اندریان و . . . به استانهایی مثل کرمان و اصفهان از نظر شما اسمش چیه ؟
از 3 شهرک صنعتی تبریز همه شون در خواب زمستانی هستند فعلا
حالا این شهر چجوری دومین شهر صنعتی کشوره خدا عالمه

کسی نمیگه مردم فارس زبان بد هستند
مشکل ما با پتکی به اسم فرهنگ فارسی است که ازش به عنوان یک ابزار برای سرکوب بقیه استفاده میشه
و اگر هم میبینید غیر فارسها در مقابل فارسها قرار میگیرند تقصیر خودتونه
با حمایتهای بیجا از سیاستهای دولت و حکومت باعث این تقابل میشوید
تا حرف از اصول 15 و 19 قانون اساسی به میان میاد فوری جبهه میگیرید (شما فارسها)
تا حرفی از هویت طلبی مردم غیر فارس میشه فوری یک برچسب پان و تجزیه طلب میچسبونید رو پیشونی طرف

این درصد رو توی سایت اف بی آی دیدم که در مورد هر کشوری آمار اقوام مختلف رو دقیق حساب کرده بود.در بیشتر سایت ها هم 52 درصد نوشته بود.اگه بتونم منابع رو در اختیارتون میزارم.
باز هم جواب اینو بالاتر دادم
در مورد سیاست کشورها در قبال جمعیتهای زبانی و نژادی
مقابله با زبان ترکی آن هنگام بیشتر و هنجار و توجیه پذیر می گردد که از زبان ترکی، هویتی به نام ترکی گرایی ساخته شود و عده ای وابسته به محافل باکو و آنکارا عنوان تورکولوق بر خود گذارند و برای جوانان ساده و کم سواد آذربایجانی دام رنگارنگ بگسترند. آنها برای توجیه ترک گرایی مقابله با هویت دیگری به نام هویت ایرانی و یکی از عناصر مهم آن، زبان فارسی را سامان میدهند. این در حالی است که خواستگاه زبان فارسی استان یا ساتراپی فارس یا پارس نبوده، بلکه این زبان ابتدا در دربار شاهان سامانی به صورت محفلی و به نشانه ی تفاخر مرسوم بوده و به لحاظ ترس آنان از پرداختن به زبان پهلوی، گرایش فریب کارانه ای به این زبان پرداختند. بدین معنا که عرب های بغداد را فریب دادند، چرا که اعراب خلیفه بغداد نسبت به زبان پهلوی حساس بوده و برای گویش گران بدان مجازات تعیین می کردند. ژول مول نویسنده بزرگ فرانسوی می نویسد، بدین ترتیب شاهان سامانی برای از بین بردن حساسیت اعراب، دست به گسترش و شکل دادن زبان دری کردند که البته ریشه در پهلوی داشت.

بنابراین چنانچه ملاحظه می گردد، خواستگاه زبان فارسی مناطق فارس نژاد نبوده و خواستگاه آن غزنه بوده است. اینکه پانترکان اصرار دارند که زبان فارسی را به قوم فارس نسبت دهند بدین لحاظ است که برای دشمن سازی از زبان فارسی نیاز به پیوند آن به قوم فارس دارند. چرا که با این کار خواهند توانست زبان فارسی را محصول قوم فارس معرفی کرده و یک دشمن برای مردم ترک زبان بسازند، و در ادامه بدین وسیله می توانند هویتی غیر ایرانی و ترکی ساخت و پرداخت کنند.

خوب شما چرا آب در آسیاب این پانها میریزید ؟
کسی که خواسته ش رو در جایی غیر ایران ببینه به همان سمت متمایل میشه
حکومت به خواسته ترکهای ایران تن بدن تا این مردم پان گرایی پیدا نکنند:smile:
حساب دو دو تا چهارتاست

و در ضمن اکثر دنباله روهای جنبشهای مدنی آزربایجان دانشجوها هستند
حالا شما میخواید به این افراد انگ بیسوادی بچسونید ، شاید انگیزه خاصی دارید!

تاریخ سرکوب فرهنگ مردم ترک ایران قدمتش بیشتره یا پیدایش جنبشهای پان ترکی و . . . .؟
تاریخ سرکوب مردم ترک ایران برمیگرده به زمان رضا پالانی
پیدایش جنبشهای پان ترکی (به قول شما) هم برمیگرده به همین 10 - 20 سال پیش
بقیه محاسبات با خود شما:smile:

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
باعث افتخاره!!!!...............................یه کم به جای این تعصبات بیجا منطقی فکر کن............

سلام خواهر سمیرا
من اولش از زحمات شما برای احقاق حقوق ترک زبانهای باشگاه کمال تشکر و قدر دانی رو دارم
چرا فکر میکنید اگر ایران به کشوری ظلم بکنه و اونا مقابل ما باایستند کار اشتباهی میکنند؟

h_1991

عضو جدید
سال 81 برای یکی از نوزادهای فامیل اسم «ائلمان» رو قبول نکردند تو ثبت احوال
شما اگر بعضیها رو بشناسید من هزاران نفر رو میشناسم که اسمشون ترکی است
یکیش شوهر خودم
یکیش همین مدیر تالار
ولی الان برید تو ثبت احوال استانهای ترک زبان و . . .
بعضی از اسامی فارسی رو هم نمیشه انتخاب کرد.

تبریز دومین شهر صنعتیه ؟
یعنی با یه پالایشگاه و پتروشیمی متروکه شده دوم
یعنی تبریز از رتبه دوم علمی و صنعتی در دهه 70 به رتبه 16 سقوط نکرده ؟
این وبلاگ رو بچه های تبریزی درست کردن:http://www.tabrizemodern.blogfa.com/
من همیشه اخبارشو دنبال می کنم و از پیشرفت های صنعتی و عمرانی تبریز آگاهم.پروژه های در حال ساخت و افتتاح شده زیادی دیدم(البته باعث خوشحالیه)
بعضی از این پروژه ها چه دولتی چه غیر دولتی رو بعید میدونم توی استان ما با این همه پتانسیل درست کنند.
تمام حرف هایی هم که زدم از همشهری های شما شنیدم همش توی اون وبلاگ هست که با منابع ذکر شده.اما اینو مطمئنم که استان فارس یک پنجم صنایع استان شما رو نداره!
اون 22 درصد بیکاری استان فارس هم که گفتم آمار دولت بود که میگه آمار بیکاری کشور 10 درصد شده!
دیگه ببین آمار واقعی بیکاری اینجا چقدره!

تحمل هزینهای کلان حمل و نقل کنستانتره معدن مس سونگون و طلای اندریان و . . . به استانهایی مثل کرمان و اصفهان از نظر شما اسمش چیه ؟
مثلا توی استان ما معادن سنگ رو که تا بحال دست مردم بوده همه رو گرفتن بردن.مردم هم اعتراض کردن اما نتیجه نداشته...ما هم بگیم ترک ها منابعمون رو برداشتن بردن؟

از 3 شهرک صنعتی تبریز همه شون در خواب زمستانی هستند فعلا
حالا این شهر چجوری دومین شهر صنعتی کشوره خدا عالمه
شیراز خودمون 1 شهرک صنعتی بیشتر نداره که اونم جای کارخونه شده انبار جنس های چینی...ما هم باید حقمون رو بگیریم اما نه از اقوام دیگه
کسی نمیگه مردم فارس زبان بد هستند
مشکل ما با پتکی به اسم فرهنگ فارسی است که ازش به عنوان یک ابزار برای سرکوب بقیه استفاده میشه
و اگر هم میبینید غیر فارسها در مقابل فارسها قرار میگیرند تقصیر خودتونه
با حمایتهای بیجا از سیاستهای دولت و حکومت باعث این تقابل میشوید
تا حرف از اصول 15 و 19 قانون اساسی به میان میاد فوری جبهه میگیرید (شما فارسها)
تا حرفی از هویت طلبی مردم غیر فارس میشه فوری یک برچسب پان و تجزیه طلب میچسبونید رو پیشونی طرف
ما که فارسیم فرهنگ فارسی نمیبینیم.تا الان که همش مبارزه با فرهنگ فارسی بوده. حکومتی که به فارس ها نسبت میدید روی فرهنگ اسلامی! تاکید داره و با هر فرهنگ فارس یا ایرانی مقابله می کنند.مثالهاشم توی پست قبلی گفتم.همینجاست که به فرهنگ شما و ما آسیب وارد شده اما شما از ما که قربانی این سیاست ها هستیم طلبکارید

خوب شما چرا آب در آسیاب این پانها میریزید ؟
کسی که خواسته ش رو در جایی غیر ایران ببینه به همان سمت متمایل میشه
حکومت به خواسته ترکهای ایران تن بدن تا این مردم پان گرایی پیدا نکنند:smile:
حساب دو دو تا چهارتاست
دوباره گفتید شما؟ من که یادم نمیاد ظلمی به شما کرده باشم.برید یقه ی اونایی رو بگیرید که به شما ظلم کردند.نمونه ای از این ظلم ها در حق فارس ها رو توی پست قبل گفتم اما دلیل نمیشه ما هم به فکر تجزیه ی کشور باشیم
اگر بخوام جواب این پست شما را بدم اخطار می گیرم اما بدون با قوی شدن پانترک ها و تفرقه بین اقوام ایرانی .... سود می بره نه ما

و در ضمن اکثر دنباله روهای جنبشهای مدنی آزربایجان دانشجوها هستند
حالا شما میخواید به این افراد انگ بیسوادی بچسونید ، شاید انگیزه خاصی دارید!
کسی با جنبش های مدنی مخالف نیست.همه ی اقوام ایرانی مشکلاتی دارند و برای رفع مشکل باید تلاش کنند و اگر تبعیضی وجود داره از طریق همین جنبش ها اعتراضشون رو بیان کنند.اما اینکه هر ضعفی رو که داشته باشیم به حساب اقوام دیگر بگذاریم اشتباست.چیزی که من تا الان از رفتار شما فهمیدم اینه که همه چیز رو برای خودتون می خواید و انتظار دارید تمام امکانات اول به شما برسد بعد به بقیه ی استان ها ، اگر استانی امکاناتی بیشتر ار شما داشته باشد فورا اعتراض می کنید که تبعیض شده.

تاریخ سرکوب فرهنگ مردم ترک ایران قدمتش بیشتره یا پیدایش جنبشهای پان ترکی و . . . .؟
تاریخ سرکوب مردم ترک ایران برمیگرده به زمان رضا پالانی
پیدایش جنبشهای پان ترکی (به قول شما) هم برمیگرده به همین 10 - 20 سال پیش
زمان شاه به نوعی قوم گرایی وجود داشت اما نمی توانید منکر شوید که الان مبارزه با تاریخ و آثار بجای مانده فارس ها وجود ندارد.

بدلیل بعضی مسائل نمی تونم واضح صحبت کنم و ریشه ی همه ی این اتفاقات رو بگم اما سعی کردم با چندتا مثال بگم ایجاد تفرقه بین اقوام مختلف توسط تجزیه طلبان و ***** حمایت میشه که هرکدوم منافع جداگانه ای دارند

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سر یه تاپیک ببین چه قشقرقی به پا کردین وای به حالی که... نه مشکل یه چی دیگست!

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خواهر سمیرا
من اولش از زحمات شما برای احقاق حقوق ترک زبانهای باشگاه کمال تشکر و قدر دانی رو دارم
چرا فکر میکنید اگر ایران به کشوری ظلم بکنه و اونا مقابل ما باایستند کار اشتباهی میکنند؟

منم مثل خیلی های دیگه از ایران امروز دل خوشی ندارم اما واقعا نشنیدم یا ندیدم که به کشور آذربایجان ظلم بشه..................شما اگر چیزی میدونی ما روهم روشن کن برادر من.

• Like
واکنش ها: hirt

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
منم مثل خیلی های دیگه از ایران امروز دل خوشی ندارم اما واقعا نشنیدم یا ندیدم که به کشور آذربایجان ظلم بشه..................شما اگر چیزی میدونی ما روهم روشن کن برادر من.

من میدونم اونا برا چی از ایران خوششون نمیاد ولی قوانین اجازه نمیده بازگو کنم
ولی تو این مورد حق رو به اونا میدم
میتونید سرچ کنید جواب رو پیدا میکنید

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز
من میدونم اونا برا چی از ایران خوششون نمیاد ولی قوانین اجازه نمیده بازگو کنم
ولی تو این مورد حق رو به اونا میدم
میتونید سرچ کنید جواب رو پیدا میکنید

باشه چشم.من سرچ می کنم ...
من اکثر پست های تو رو توی این تایپیک خوندم.باور کن ازت توقع نداشتم به هیچ وجهه.حداقل به احترام دوستی که این جا با ماها داشتی.

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باشه چشم.من سرچ می کنم ...
من اکثر پست های تو رو توی این تایپیک خوندم.باور کن ازت توقع نداشتم به هیچ وجهه.حداقل به احترام دوستی که این جا با ماها داشتی.

به دل نگیر سمیرا خانوم شاید تو فرهنگ دوستان سگ خطاب کردن دیگران هتاکی نیست.... مهم نیست.:gol:

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا فقط محض اطلاع دوستان من یه جایی خوندم انگار ریال از کلمه رویال یا همان شاهی و پادشاهی گرفته شده و عربی نیست کشورهای عربی نیز مانند ما در نتیجه استعمار و تدوین ضوابط اقتصاد توسط اروپاییها از کلمه رویال یا همون ریال استفاده کردن حالا اگه کسی در اینباره اطلاع داره بگه یا اگه من اشتباه میکنم و ریال واقعا عربیه باز بگید

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اقا فقط محض اطلاع دوستان من یه جایی خوندم انگار ریال از کلمه رویال یا همان شاهی و پادشاهی گرفته شده و عربی نیست کشورهای عربی نیز مانند ما در نتیجه استعمار و تدوین ضوابط اقتصاد توسط اروپاییها از کلمه رویال یا همون ریال استفاده کردن حالا اگه کسی در اینباره اطلاع داره بگه یا اگه من اشتباه میکنم و ریال واقعا عربیه باز بگید

http://www.iran-bb.ir/Thread-واحد-تومان-و-ریال-از-کجا-امده؟--2134

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ریشه‌شناسی

ریال از کملهٔ اسپانیایی و پرتقالی "real" وارد فارسی شده‌است که هم به معنی «شاهی» است، هم نام سکهٔ نقره رایج در آن دو کشور و در سرزمینهای وابسته به آن بود. این واژه از کلمه لاتینی «رگالیس» (regalis) به معنی شاهنشاهی می‌آید که صفتی است از اسم «رکس» (rex) به معنی شاه. کلمه انگلیسی «رویال» (royal) همریشه با "real" اسپانیایی و پرتغالی است.
سکه نقره با نام ریال در اسپانیا از سالِ ۱۴۹۷ تا ۱۸۷۰ میلادی ضرب می‌شد. ریال همچنین واحدِ پولِ بسیاری از مستعمره‌های اسپانیا بود، مثلاً برزیل تا سالِ ۱۹۹۴ واحدِ پولش ریال بود یا به تلفظِ محلی رییِل. در سال بعد یعنی۲۷ اسفند ۱۳۰۸ در زمان رضاشاه، طبق قانون تعیین واحد و مقیاسِ پولِ قانونیِ ایران، ریال به جای قران با وزن خالص ۳۶۶۱۱۹۱/۰ گرمْ طلا انتخاب شد.

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایول داری داداش این روزا که بحث پول افتاده زیاد دیدم که برخی با عبارت عربی بودن و مثلا قرار دادن پارسی در برابر ریال عربی سعی در ایرانی سازی پول داشتن و نفی ریال در حالیکه در اصل ریال مال اروپایی هاست که به کشورهای مناطق ما اومده و فکر کنم درهم و دینار از قدیم مال عربها بود

Hamid MB

مدیر تالار زنگ تفریح
مدیر تالار
کاربر ممتاز
به به جمع بروبچه های نژاد پرست جمعه !! :D

حالا الان دیگه بزرگترین مشکله مملکت شده واحد پول !! الان این حل شه دیگه حله دیگه ؟؟؟
چه فرقی میکنه چی باشه !!

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
توهین به همه توهینه،بده، زشته، توهین به فارسها فضیلته ثواب هم داره... کلا راحت باشین

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینم بگم واقعا پارسی اسم مسخره ایه برای واحد پول... شان یک قوم بالاتر ازینه که اسم پول بخواد هویتشو نشون بده...
ضمن اینکه همین واحدهای فعلی برای مردم قابل قبولتره...

hirt

عضو جدید
اینم بگم واقعا پارسی اسم مسخره ایه برای واحد پول... شان یک قوم بالاتر ازینه که اسم پول بخواد هویتشو نشون بده...
ضمن اینکه همین واحدهای فعلی برای مردم قابل قبولتره...

من هم با شما موافقم.
همه ایران عادت کردیم بگیم تومن، آقای مدیر، خانوم مدیر، بزار همون تومن باقی بمونه خوب!

بالا