نقد و تحلیل بنای معماری | 07 | ویلای درویش آباد

.After The Rain.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام و درود به همه دوستان...
دوستای عزیزم هدف من از ایجاد این تاپیک اینه که با کمک همدیگه بتونیم قدرت تحلیلمونو بالا ببریم ...
بنظرم یه معمار خوب باید بتونه هر چیزی رو تحلیل کنه و نقاط ضعف و قوت سوژه رو شناسایی کنه، من خودم تو این زمینه ضعیفم و این تاپیک زدم چون فکر میکنم خیلیا مثل من باشن!
پس اینجا جمع میشیم تا از معلومات همدیگه استفاده کنیم...

:warn: قوانین تاپیک:
1- ابتدا از آثار مهم شروع می کنیم .
2- مدت تحلیل هر اثر 2 یا نهایتاً 3 روز خواهد بود .
3- در اثری که برای تحلیل قرار داده میشه ذکر نام معمار، سال ساخت، مکان پروژه و سایر اطلاعات (معرفی کامل بنا) ضروری است .
4- در زمان ارسال اثر " حتما " شماره اون رو قید کنید .
5- لطفا تحت هیچ شرایطی اسپم ( حرف های بیهوده ) نکنید .

- با کسانی که در روندتاپیک اختلال ایجاد کنن برخورد جدی میشه
!!!
- لطفا هر انتقاد یا پیشنهاد یا سئوالی داشتین واسم پیام بذارین و اینجا چیزی نپرسین... خیلی ممنونم از همه...
منتظر حضور گرمتون هستم...
موفق باشید...:gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

.After The Rain.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

ویلای درویش آباد

- معمار: پویا خزائلی پارسا
- سال ساخت: 1389
- مکان: شهر درویش آباد مازندران

darvishabad-villa_02.jpg darvishabad 02.jpg

ویلای درویش آباد توسط پویا خزائلی پارسا در شهر درویش آباد مازندران و با همکاری پیمان خضری که مهندسی سازه پروژه را بر عهده داشت،در فضایی به مساحت 240 مترمربع در سال 1389 طراحی و اجرا شد.

بسیاری از منتقدان این ویلا را گفت و گوی میان معماری سنتی ایران و معماری مدرن می دانند و خزائلی پارسا در مورد این پروژه می گوید: "من این خانه را برای همسرم (نسترن شهبازی ،کارفرمای پروژه) طراحی کردم او یک نقاش است و نه یک معمار و این فرصت خوبی بود تا من به کشف ایده های جدید فضایی بپردازم.

این خانه در روستای کوچکی واقع در شمال ایران ودر نزدیکی دریای خزر قرار دارد." برای طراحی این چنین کارهایی ,معماری در فضای "مرموز" است که می تواند پیوند دهنده ی معماری ایرانی وآزادی مدرنیسم باشد.

در واقع طبقه ی همکف سعی دارد با آنچه که او به نام "فضای آزاد" درمعماری مدرن می شناسد؛ رقابت کند و چشم انداز طبقه ی فوقانی هم رو به مرکز، به منظور ایجادحرکتی عمودی، از آسمان به زمین طراحی شده است.

این گشایش فضایی همان ویژگی معمارانه ای است که می توان در معماری ایرانی دید.خزائلی پارسا در جایی دیگر می گوید:"اماجالب ترین بخش این خانه ،فضای مرکزی آن است ؛ جایی که فضای مدرن همکف با فضای ایرانی فوقانی گفت و شنودی را آغاز می کنندو فضای جدیدی در میان آن دو متولد می شود." از ویژگی های این پروژه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*نورپردازی در کار ونقش تعیین کننده ی آن در تشدید حجم معلق ویلا

*پرداخت فضای مرکزی و بازی نور وسایه

*تاثیر فضای مرکزی بر سقف کار

عكسهاي كامل اين ويلا رو مشاهده كنيد:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Sahar Gh

عضو جدید
کاربر ممتاز
به لحاظ بصری فرم اماکن معمولا از سنگین به سمت سبک در حال رشده..برعکس این ویلا.
فکر می کنم شباهت هایی هم به ویلا ساوا داشته باشه، ولی همین خالی بودن زیر مکعب و باز بودنش تفاوت هایی رو در پی داشته. یا نحوه ی ورود به فضا..درک من از این فضا حالتی معلق ، موقت ؛!!
و این که نحوه ی قرارگیری پنجره ها طوری هست که انگارحجم برعکس گذاشته شده.
و این ها بی دلیل نیست!

roze+

عضو جدید
به نظر من سیستم سازه کار باعث موفقیت کار شده، چیزی که پیشتر از این در پروژه های ایرانی معاصر خیلی کم شاهدش بوده ایم.
و به نظرم کار از لحاظ زیبایی شناسانه نیز بسیار موفقه و ردهایی از مینیمالیست بودن تو کار پیدا است جایی که معمار تصمیم می گیرد تا به خاطر ایده اش ساختمان یک طبقه را در کالبد سه طبقه ای نشان دهد تا مکعب اش را بسازد ولی به نظرم مقایسه کار با ویلا ساوا شاید خیلی بجا نباشد.
و در آخر سومین عامل موفقیت این ساختمان کارفرمایش است که به معمار همه نوع آزادی داده و معمار نیز البته در جهت مثبت حرکت کرده البته شاید راضی کردن یک کارفرمای معمولی برای ساختن چنین بنایی کار ساده ای نباشد ولی اینجا کارفرما خود از جنس هنرمندان است که خوب می فهمد که هنرمند اگر با فکری باز بیندیشد آفرینشی بس زیبا خلق خواهد کرد.
در کل به نظر من این کار یک کار خوب در معماری معاصر ایران به شمار می رود.
فقط یک چیز این پروژه از اولین روزی که آن را دیدم من را آزرده و آن رادیاتور وسط فضا است. انگار هیچ فکری پشتش نبوده و در وسط فضای شفاف خودنمایی می کند مثل یک مجسمه

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
این اولین عکسی بود که از این بنا دیدم و منو به شدت یاد ویلا ساوا انداخت.ولی بعد که یه کم دقیق شدم دیدم هر ویژگی که برای سبک پست مدرنیسم سفید گفتن تو این بنا هست.
حیف...به نظرم این بنا باید رتبه ی اول معماری سال میشد.

معراج2

عضو جدید
نقد و تحلیل بنای معماری

نقد و تحلیل بنای معماری

با سلام من تازه عضو شدم نیاز مبرم به اینکه چگونه بناها را تجزیه و تحلیل کنم دارم عجزانه خواهش میکنم کمک کنید خیلی فوری نیاز دارم

بالا