نظر سنجی پیرامون آزمون عملی کارشناسی ارشد معماری

وضعیت
موضوع بسته شده است.

raha

مدیر بازنشسته
سلام. قبل از هر چیز اینو بگم که قصد ندارم این تاپیک رو به تاپیک گله و شکایت تبدیل کنم که نهایتا باعث دلسردی و نا امیدی بعضی از دوستان بشه!
هدفم اینه که با شکل گرفتن یه بحث منطقی در این باره به یه نتیجه حداقل بین خودمون برسیم که اسکیس با محدودیت ها و ضوابطی که برش حاکمه آیا واقعا قدرت سنجش توانایی دانشجوی معماری رو در طراحی داره یا نه؟!!

اگر آره؛ چرا و طبق چه استدلالی به این نتیجه رسیدین؟؟!!
و اگر هم به نظر شما این قابلیت رو نداره؛ آیا راهکار یا پیشنهادی که فکر میکنید در این زمینه میتونه بهتر جوابگو باشه رو میتونید ارائه بدین؟؟!!

raha

مدیر بازنشسته
دکتر صدیق تو فصل اول کتابشون که جدیدا چاپ شده (آموزش اسکیس) متن جالبی نوشتن؛

" تعریفی که در خارج از ایران از اسکیس ارائه میشود، در واقع همان معنای دقیق واژه Sketching یا طراحی کوتاه مدت و سریع است که این تعریف لزوما با آنچه ما در ایران به عنوان اسکیس میشناسیم تطبیق ندارد و تعریف صحیح اسکیس، کشیدن یک پرسپکتیو با مداد یا قلم یا هر ابزار دیگر به صورت ابتدایی و در واقع بیان تصویری ابتدایی از محیط اطراف و یا طرح ذهنی برای ارائه منظور خاص طراح است. اسکیس به معنای یک بیان ابتدایی و اولیه از مفاهیم مختلف، در همه رشته ها وجود دارد و البته در رشته معماری به طور خاص هدف آن نمایش کارکردهای فضا نیز میباشد. در ایران نیز از ابتدا یک پرسپکتیو یا یک نما یا مقطع برای نشان دادن مفاهیم فضا استفاده میشد و انچه به عنوان اسکیس تلقی میشد همان تعریف ارائه شده فوق بود اما به مرور زمان به دلیل تعداد زیاد خروجی دانشگاه ها و نحوه ی گزینش حذفی برای مقاطع بالاتر، کم کم تعاریف دیگری برای اسکیس شکل گرفتند.

اسکیس به عنوان آزمون گزینشی
نوع گزینش حذفی که برای مقاطع بالاتر تعریف شده بود ایجاد سدی در مقابل دانشجویان کرد. اینکه اسکیس یکی از موارد آزمون کاردانی به کارشناسی و کارشناسی به کارشناسی ارشد بود باعث شد دانشجویان برای پیشی گرفتن از رقبایشان به دنبال ایجاد تکنیک های تازه تر در اسکیس ها بروند؛ مثلا استفاده از ماژیک یا قوی تر کردن کارهای مدادی و برای پوشاندن ضعف ها و ناپختگی ها ی طراحی به سمت کپی کردن پرسپکتیوهایشان رفتند. کم کم این کپی کردن ها باعث شد تا طراحان، امتحانات را سخت تر کنند؛ نما و مقطع به خواسته های طراحان اضافه شد. آنها میخواستند دانشجو با ارائه یک پلان یا مقطع نشان دهد توانایی طراحی معماری دارد. اما سوال اینجاست آیا میتوان در زمانی محدود، از دانشجو انتظار طراحی پلان یک درمانگاه، مجموعه اقامتی و یا... را داشت؟ کاری که دانشجو طی 4 الی 6 ماه از عهده آن به درستی برنمی آمد، ظرف مدت 3 الی 4 ساعت آن هم بدون تمرین خواسته میشد."

خیلی جالبه که مطرح ترین استاد اسکیس کشور. داره این چیزا رو میگه!
من هم همیشه تو همه بحثایی که داشتیم همینو گفتم که چطور تو 4 ساعت استرس زا میشه یه طرح معمارانه تحویل داد؟! مثلا" دانشجویی که همیشه واسه طرح های دانشگاه قبل از طراحی کلی مطلب میخونه و اطلاعات جمع میکنه و نمونه موردی میبینه و موقع طراحی ده ها برگ پوستی سیاه میکنه و اتود میزنه... آخرش هم اونچیزی که میخواست نمیشه یا به دلش نمیشینه و از اول شروع به طراحی میکنه چطوری باید تو 4 ساعت طرحشو ارئه بده؟!!!
کجای دنیا . تو کدوم اثر معماری بزرگ و مشهور یا برنده های جایزه پریتزکر و... سرعت طراحی انقدر نقشش مهم و تعیین کننده بوده که سرعت عمل تو این آزمون ما انقدر تاثیر گذاره؟!

من خودم یکی از مخالفای اسکیسم اما با این حال فکر میکنم اگر قرار هم باشه آزمون طراحی گرفته بشه نباید انقدر محدود باشه باید ابزار و نوع ارائه و همه چیز کاملا آزاد باشه یعنی حتی بشه برای نشون دادن ایده مون از ماکت هم استفاده کنیم حتی از کامپیوتر... از نرم افزارها... هر که هر چی بلده...
زمان هم بر حسب موضوع باید مشخص بشه و قطعا خیلی بیشتر از 4 ساعت زمان نیاز هست
من فکر میکنم تعداد مجاز شده ها هم باید خیلی کمتر از اینی که الان هست باشه تا اساتید بتونند بینشون عادلانه قضاوت کنند... حداکثر 3تا 4 برابر ظرفیت دانشگاه ها نه 10 -11 برابر!!:surprised:

آخرین ویرایش:

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فکر میکنم تعداد مجاز شده ها هم باید خیلی کمتر از اینی که الان هست باشه تا اساتید بتونند بینشون عادلانه قضاوت کنند... حداکثر 3تا 4 برابر ظرفیت دانشگاه ها نه 10 -11 برابر!!

من فقط با این تیکه از صحبتت موافقم ...

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
حرفاتون صحيحه كاملا. ممكنه تو اون 4ساعت كلي اتفاقا بيفته. ممكنه يه طرحي براي كسي آشنا باشه يا از قبل بطور اتفاقي براش ايده اي داشته باشه...ولي خب وقتي فكر ميكنيم جايگيزيني براي اسكيس وجود نداره. به هر حال تو رشته ما بايد يجايي فرق كسي كه معماره با اوني كه نيست مشخص بشه. آزمون تستي هم خيلي آبدوغ خياري. اصلا ملاك مناسبي نيست. همونطور كه ديديم خيليايي كه اصلا معماري نخوندن رتبه هاي خوبي ميارن. به نظر من اول بايد نحوه آزمون تستي رو يكم تغيير بدن. امتحانش يكمي اساسي تر و بهتر باشه. اين سوالايي كه هيشكي جايي نديده و رو شانس و اتفاق ميشه درست زدشون كه ملاك خوبي نيستن....شرايط اسكيس هم سال به سال داره بهتر ميشه. تا 4 سال پيش عملا آزمون نقاشي بود. الان لا اقل آدم ميدونه پلان و مقطعي هم كه ميكشه يه نمره اي داره و اين موضوعي كه ميدن صرفا با دست قوي حل نميشه. در مورد نحوه ارائه هم حرفتون جالبه ولي خب نميشه اجراش كرد. مثلا من خودم ماكت سازي رو ترجيح ميدم ولي وقتي رو كه بايد صرف ماكت كرد مقايسه كن با وقتي كه براي دست آزاد صرف ميشه. يا اينكه اگه كامپيوتري باشه بايد به تعداد شركت كننده ها كامپيوتر بذارن اونم در حاليكه الان ميز مهندسي هم به تعداد كافي ندارن و جووناي مردم ميخوابن رو زمين اسكيس ميزنن :D كلا چاره اي نيست انگار. امسالم تقريبا 4-5 برابر ظرفيت مجاز كردن. شايد اگه 2برابر مجاز كنن بهتر باشه...آخه اون موقع هم يجور ديگه حق كشي ميشه...

raha

مدیر بازنشسته
در مورد آزمون تستی تا حدودی موافقم. نه کاملا... مسلما سوالا به هیچ وجه استاندارد نیستن اما خب بعضا سوالای خوب هم توشون پیدا میشه!:D
در مورد اسکیس. به نظر من هم، آقایون اساتید دارن یه کارهایی میکنند در جهت بهتر شدنش! اما هنوز موفق نشدن! مثلا این که از پارسال روند طراحی رو حذف کردن خیلی کاره اشتباهیه! (صد جا گفتم اینو:D) پارسال با بچه ها خیلی سر این موضوع بحث کردیم طوری که دیگه کار داشت به جاهای باریک میکشید:surprised:
بعضیها میگفتن این کارشون خیلی حرکت خوبی بوده که دیگه قصه پردازی و فلسفه بافی رو حذف کردن. یعنی کار باید خودش گویا باشه... اما من خودم نظرم اینه که با توجه به زمان خیلی کمی که اسکیس داره. میشه فقط به عنوان یه روند طراحی به اسکیس نگاه کرد و باید نوع برخورد دانشحو رو با موضوع ببینن که سعی میکنه از چه دری وارد بشه و مسئله رو چطوری حل کنه... یعنی باید اون دیاگراما. نوشته ها و خط خطی باشن که اون مصححین گرامی متوجه این موضوع بشن...واسه یه همچین تایم محدودی انتظار طراحی یه ساختمون حتی"نسبتا" کامل و گویا یه ذره مسخره ست. مگر اینکه ادم از قبل چیزایی رو حفظ کرده باشه و اونجا فقط پیاده شون کنه... که داریم میبینیم همینطور هم شده دیگه... عملا خلاقیت طراحی این چیزا تو این آزمون اصلا اهمیتی نداره!البته موضوع امسال یه مقدار متفاوت از همیشه بود. یه شک حسابی هم به همه داد:D
واسه ارائه کامپیوتری و ماکت و... هم که گفتم. خب مسلما اگه بخوان همچین برنامه ای رو پیاده کنند باید تدابیری هم واسش در نظر بگیرن دیگه... مثلا از زمان ثبت نام دانشجو مشخص کنه که قصد داره به چه شکلی کارش رو ارائه بده ، تو فرمش بنویسه... بعد مثلا واسه ارائه کامپیوتری سایت کامپیوتری یه دانشگاه رو در اختیار بچه ها بزارن... دارم خیال پردازی میکنم:w21: :دی

خلاصه اینکه، مملکته داریم؟!:D

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظر من به دونفیدلیو نزدیک تر است در مورد آبدوغ خیاری بودن سوالات و به نظرم بیشتر از اینکه اسکیس مشکل داشته باشه سوالا مشکل داره ... اسکیس حتی اگه نفرات مجازی رو هم کم نکنن فقط ضریبش رو کم کنن درست میشه و توی چند سال اخیرم به نظرم سوالای اسکیس طوری طرح شد مثل امسال که واقعا کم پیش میاد همچین موضوعی رو کسی کار کرده باشه و در کل روند خوبی داشته ... مشکل اصلی کنکور معماری به نظرم همون سوالای بی منبع و بیخوده ....

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد روند طراحی هم من به شخصه مخالفم با این فلسفه بافی ها و به نظرم طرح خودش باید گویا باشه ..
و مشکل وقت هم با اینکه من دستم ضعیفه و خیلی تمرین نداشتم با این حال تونستم اون چیزی که توی ذهنم بود رو بکشم و در کل مشکلی نمیبینم تو اسکیس ... در مورد کامپیوتر و این بحث ها هم شاید به نفع من باشه ولی من بازم مخالفم ...

ارشیتکت86

عضو جدید
به نظر من باید ضریبشو با این سیستمی که دارن کمتر کنند در مورد حذف روند هم کاملا مخالفم نحوه شکل گیری وکانسبت کار مهمه ما معماریم باید بدونیم از کجا وبه کجا خط میکشیم اینجوری که روند مشخص بشه طرف نمیتونه شکیل حفظ کنه هر چند ماشاءالله کسانی هستند که مادر زاد قصه گو هستند اما تعدادشون کمه :gol:

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من باید ضریبشو با این سیستمی که دارن کمتر کنند در مورد حذف روند هم کاملا مخالفم نحوه شکل گیری وکانسبت کار مهمه ما معماریم باید بدونیم از کجا وبه کجا خط میکشیم اینجوری که روند مشخص بشه طرف نمیتونه شکیل حفظ کنه هر چند ماشاءالله کسانی هستند که مادر زاد قصه گو هستند اما تعدادشون کمه :gol:
ولی به نظرم برای خیلیا کشیدن یک مکعب و براش 3 صفحه داستان نوشتن آسون تر باشه تا اینکه بشینن طراحی کنن ... در مورد حفظ کردن اگر سوالایی مثل امسال بدن هیچ کس نمیتونه با حفظ کردن به جایی برسه ... در کل هم مهم اون ساختمونیه که طراحی میشه و مردم میخوان توش زندگی کنن نه اون فلسفه و داستانش ...

raha

مدیر بازنشسته
فلسفه نوشتن که نه!!
هرچند بعضی موضوعات نمادین فلسفه هم نیاز دارن. اما در هر صورت بدون تحلیل موضوع و شرایط طرح که نمیشه طراحی کرد... به هر حال یه روندی رو باید طی کنیم تا به طرح برسیم!!! هرکس طبق روش خودش با طرحش برخورد میکنه...
مهم نتیجه ی نهایی هست. درسته... اما واسه طرحی که تایم مناسبی داشته باشه و قرار باشه اونو اجرا کنند نه اسکیس 4 ساعته!! من حرفم اینه که اسکیس به خاطر زمان محدودش باید فقط خلاقیت و توانایی دانشجو رو تو طراحی بسنجه... نه اینکه بیان دقیقا به خود اون طرح و نتیجه پایانی نمره بدن... نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یانه؟!

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورتو رسوندی شاد باش ....
در مورد موضوعات نمادین کاملا قبول دارم ...
ولی موضوعای دیگه نه مگر در حد 2 یا 3 خط نوشتن فقط وگرنه دیگه بیش از این نیازی نیست ...
من یه دوستی داشتم دو سال قبل امتحان داد اصلا هیچی نکشیده بود رو برگه ها فقط دو صفحه کامل نوشته بود نمره قابل توجه ایم گرفته بود از اسکیس ... اخه این یعنی چی ؟
4 ساعت وقت هم زمان کمی نیست ...

کدخدا

مدیر بازنشسته
من امسال تصمیم گرفتم اسکیس رو شرکت نکنم ولی به هر حال یه نکاتی رو دوست دارم بگم .
دوست عزیز کسی نگفته روند یعنی نوشتن جایی ننوشته فلسفه یعنی توضیح بیهوده طراحی از نظر من یه حرکت رفت و برگشتیه که قدرت ذهن رو می سنجه حالا اگه این زمان محدود باشه خلاقیت بسیار تاثیر گذاره و اگه طراحی برای اجرا باشه یه پروسه(روند)زمان بر هستش.برسیم به اسکیس،اسکیس(sketch)همونیه که معناش رو هنوز به درستی نفهمیدیم چرا که اگه فهمیده بودیم کسی برای کلاس هاش حاضر نبود پول بده اصلا آیا اسکیس نیاز به کلاس داره !اسکیس همون طراحیه پس آیا کسی که در طول تحصیلش نتونسته طراحی رو درک کنه الان می تونه با یه کلاس اسکیس طراح بشه؟به نظر من جواب منفیه قصد توهین به اساتید اسکیس ایران رو ندارم ولی اعتقادم اینه که این دوستان بس که ما سر کلاسشون نشستیم و برامون خط کشیدن و خط(نحوه طراحی)خودشون رو به ما تحمیل کردن و سر کلاسایی که پولش رو ما دادیم انقدر کشیدن و تمرین کردن تا امروز قوی شدن .اتفاقی که باعث شده شیت های امتحان اسکیس خالی از خلاقیت باشه همه رو یک جور ببینیم(copy)چرا ؟چون اکثر اساتید امروز اسکیس شاگردای دیروز یک شخص خاص باشند و این چندان عجیب نیست!و ما باید انتظارشو می داشتیم .

یه نکته :تمام چیزایی که گفتم نظر شخصی بنده است.

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
من امسال تصمیم گرفتم اسکیس رو شرکت نکنم ولی به هر حال یه نکاتی رو دوست دارم بگم .
دوست عزیز کسی نگفته روند یعنی نوشتن جایی ننوشته فلسفه یعنی توضیح بیهوده طراحی از نظر من یه حرکت رفت و برگشتیه که قدرت ذهن رو می سنجه حالا اگه این زمان محدود باشه خلاقیت بسیار تاثیر گذاره و اگه طراحی برای اجرا باشه یه پروسه(روند)زمان بر هستش.برسیم به اسکیس،اسکیس(sketch)همونیه که معناش رو هنوز به درستی نفهمیدیم چرا که اگه فهمیده بودیم کسی برای کلاس هاش حاضر نبود پول بده اصلا آیا اسکیس نیاز به کلاس داره !اسکیس همون طراحیه پس آیا کسی که در طول تحصیلش نتونسته طراحی رو درک کنه الان می تونه با یه کلاس اسکیس طراح بشه؟به نظر من جواب منفیه قصد توهین به اساتید اسکیس ایران رو ندارم ولی اعتقادم اینه که این دوستان بس که ما سر کلاسشون نشستیم و برامون خط کشیدن و خط(نحوه طراحی)خودشون رو به ما تحمیل کردن و سر کلاسایی که پولش رو ما دادیم انقدر کشیدن و تمرین کردن تا امروز قوی شدن .اتفاقی که باعث شده شیت های امتحان اسکیس خالی از خلاقیت باشه همه رو یک جور ببینیم(copy)چرا ؟چون اکثر اساتید امروز اسکیس شاگردای دیروز یک شخص خاص باشند و این چندان عجیب نیست!و ما باید انتظارشو می داشتیم .

حرف حساب ... کاملا موافقم ...
در مورد اون نکته هم همه نظر شخصی شون رو میگن دیگه ....

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
تقریبا میشه گفت روند طراحی حذف نشده. پارسال نوشته بودن هرکی تحلیل بذاره اسکیسش صحیح نمیشه، ولی هرکی تحلیل و روند طراحی گذاشته بود نمره بهتری گرفته بود! حتی خیلیا یکی دو صفحه فقط نوشته بودن که درصدای بالای 50 آورده بودن. خود احسانم هر شیتی بذاری جلوش اول مطلبای کنارشو میخونه. خودشم توصیه میکرد حتما بذارید. امسال منم گذاشتم هر چی بادا باد. آخه من حدس میزنم اساتید محترم با وجود زمان کمی که برای نمره دادن دارن نتونن بطور کامل ابده های طرحو متوجه بشن. برا همین بهتره که با تکست و گرافیک کنارش توضیح بدیم...حالا نتایج بیاد ببینیم نتیجه معکوس داشته یا مستقیم :D

ahadi6688

عضو جدید
کلا ازمون اسکیس بهترین امتحان برای هر معماریه فقط اگه وقت امتحان بیشتر کنن بهتره
...کسی می دونه نتیجه نهاییو چندوم شهریور می گن .؟

آخرین ویرایش:

sayaaa

عضو جدید
شاید تنها حسنی که امتحان اسکیس داره....اینه که با توجه به سیل علاقه مندان معماری از سایر رشته ها ...با توجه به رتبه های پایینی که برخی از این عزیزان در کنکور تئوری به دست می آورند...این شانس را به کسانی می ده که 4 تا 5 سال با اساتید معماری دست و پنجه نرم کردند...
شاید همش تقصیر ما دهه شصتی هاست.....از دبستان تاااااااااااااااااااا دکتری گرفتن ما همین برنامه ها هست.....و تو مسیری که ما طی کردیم همیشه یک سد بوده.....

aseman 2010

عضو جدید

من هم کاملا باشما موافقم
متاسفانه روندی که برای انتخاب یک معمار در ایران (برای رفتن به سطح بالاتر )وجود داره براساس توانایی وقابلیت هاش نیست

ELAHA

عضو جدید
عالیه ...عالی...همینمون مونده بود که این آزمونه عملیه هم نبود...واقعا کسی که بتونه تو 3ساعت طراحی کنه حقشه که یه فوقه مهندس بشه..

وضعیت
موضوع بسته شده است.